اختلالات شخصیت

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۵۷۷۰۶۹ شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

تعریف واحدی از شخصیت وجود ندارد و مردم عادی وقتی بخواهند آن را تعریف کنند معمولاً بار ارزشی روی آن می گذارند و مثلاً می گویند طرف خیلی بی شخصیت است اما واقعیت این است که وقتی تعریف از شخصیت می شود هر کدام از رویکردها از دیدگاه خودش به آن نگاه می کند. مثلاً از دیدگاه تحلیلی ، شخصیت مجموعه ای از انگیزه های ناهوشیار ، تعارضات و دفاعهایی است که هر فرد داراست.

اختلالات شخصیت

انواع اختلالات شخصیت

12 تیپ شخصیتی وجود دارد که همه انسانها یکی از تیپ های شخصیتی رو بیشتر از بقیه دارند ولی از بقیه تیپ های شخصیتی هم رگه هایی در آنها وجود دارد. در واقع اختلالات شخصیت با هم در ارتباط هستند. این 12 تیپ شخصیتی عبارتند از: 

نمایشی ، اسکیزوتایپال ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، وابسته ، خودشیفته ، اسکیزوئید ، پارانوئید ، مرزی ، اجتنابی ، وسواسی و ضد اجتماعی لازم به ذکر است که در شکل گیری این 12 تیپ شخصیتی عوامل ژنتیکی ، اجتماعی و محیط خانواده نقش دارد.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

علائم و نشانه های شخصیت اسکیزوئید توسط بهترین دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران ( مشاور بالینی خوب در تهران ) دکتر روانشناس بالینی در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران

شخصیت اسکیزوئید جزء خوشه A اختلالات شخصیت است و شیوعش بیشتر از ۲ درصد در جامعه می باشد و در مردان بیشتر از زنان دیده می شود( ۳ تا ۵ برابر). البته لازم به ذکر است که تمامی افراد ممکن است رگه هایی از دیگر شخصیت ها هم داشته باشند. ملاک های اصلی تشخصیص آن شامل ۲ دسته مهم می باشد:

الف) گسستگی از روابط اجتماعی

ب) اختلال آسپرگر

 

( از موضوعات مهم ازدواج با شخصیت اسکیزوئید )


ملاک های تشخیصی شخصیت اسکیزوئید

از نظر بهترین دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت اسکیزوئید که جزء خوشه A اختلالات شخصیت است بر مبنای DSM عبارتند از:

الف) گسستگی از روابط اجتماعی :

مشاور بالینی خوب در تهران می گوید که گسستگی از ارتباطات اجتماعی و طیف احساسات کاملا محدود شده که از اوایل بزرگسالی شروع و حداقل ۴ مورد از موارد زیر را دارا باشد:

۱) نه میل به برقراری روابط صمیمی و نزدیک داشته و نه از اینگونه روابط لذت ببرد مثلاً از ازدواجش لذت نمی برد و منجر به طلاق می شود.

۲) تقریباً همیشه فعالیت های انفرادی را ترجیح دهد مثل کسانی که سالها تنها در بایگانی (داخل زیر زمین) کار کنند.

۳) به روابط زناشویی علاقه ای نداشته یا خیلی کم علاقه داشته و معمولاً شروع کننده نباشد.

۴) از هیچ کاری لذت نبرد یا اگر هم قرار است از کاری لذت ببرد طیف آن کارها محدود باشد.

۵) بجز بستگان درجه اول هیچ دوست صمیمی یا مورد اطمینان نداشته باشد.

۶) به تمجید یا خرده گیری دیگران بی اعتنا و بی تفاوت باشد. این موضوع با تیپ شخصیت اجتنابی فرق می کند اجتنابی ها دوست دارند که طرد نشوند ولی افراد اسکیزوئید این مسئله اصلاً برایش مهم نیست. این موضوع توسط دکتر روانشناس بالینی در تهران آموزش داده می شود.

۷) سردی هیجان ، بی اعتنایی یا حالت عاطفی تخت را از خود نشان دهند.

ب) سیر اسکیزوفرنی ، اختلال خُلقی

منحصراً در سیر اسکیزوفرنی ، اختلال خُلقی ، خصایص روان پریشانه و سایر اختلالات روان پریشانه رشد پیدا نکرده و ناشی از اثرات جسمی مستقیم یک بیماری طبی عمومی نباشد. فرد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید ، درخودمانده ، درونگرا و در حالت خیلی شدیدش دچار اختلال آسپرگر می شود. برای توضیحات بیشتر به بهترین دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران مراجعه کنید. تمامی این دو ملاک در خصوص ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوئید مهم است که طرف مقابل بداند.

ویژگی های شخصیت اسکیزوئید

دکتر روانشناس بالینی در تهران می گوید که شخصیت اسکیزوئید شامل دو شاخصه بسیار واضح است:

۱) این افراد هیچ گونه تماسی با جامعه ، افراد و نزدیکان ندارند و یا خیلی کم است.

۲) علاقه ای برای برقراری رابطه با اشخاص دیگر و یا جامعه از خود نشان نمی دهند.

الف) عدم برقراری دوستی :

این افراد دوست زیادی ندارند و حتی با فامیل خودشان هم ارتباط نزدیکی ندارند. این افراد رابطه اشان را با افراد دیگر مسئله ساز می بینند. مشاور بالینی خوب در تهران می گوید اینها فکر می کنند اگر با مردم تماس داشته باشند باعث اشکال می شود و حتی وقتی افراد ، صحبت های روزمره با آنها انجام می دهند، برای آنها حالت دخالت در زندگی شخصی اشان محسوب می شود و برای همین زیاد دوست ندارند صحبت کنند. در کل افکار یک فرد منزوی در خصوص مواردی که به اشیاء یا به فعالیت های انفرادی مربوط است راحت تر می باشد.

ب) منزوی و گوشه گیری :

افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید گوشه گیری ، تنهایی و انزوا را دوست دارند و در این حالت راحت هستند. بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران می گوید افراد اسکیزوئید هیچ گونه علاقه ای به عکس العمل های مردم نسبت به خودشان ندارند و اصلا برایشان مهم نیست که دیگران تائیدشان کنند یا خیر و کاملاً در این موضوع بی تفاوت هستند.

ج) احساسات بسیار محدود :

بهترین دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران می گوید که یک فرد اسکیزوئید به طور کلی از احساسات بسیار محدودی برخوردار و جزئیات ، اسامی و طرز ابرازشان را بلد نیست و وقتی طرف مقابل به او احساساتش را نشان می دهد چون نمی فهمد و نمی داند چه کار کند، بنابراین هیچ عکس العملی نشان نمی دهد و بدین ترتیب طرف مقابل هم ممکن است از دست او ناراحت شود. این موضوع در خصوص ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوئید مهم است که طرف مقابل بداند.

د) انتخاب شغل :

افراد دارای شخصیت اسکیزوئید معمولاً شغل هایی انتخاب می کنند که با خودشان تنها باشند و یا با دیگران در تماس نباشند. این افراد به صورت انفرادی پیشرفت بهتری می کنند ولی اگر کارشان ربطی به مردم داشته باشد ، نمی توانند پیشرفت خاصی کنند. افراد اسکیزوئید هیچ گونه لذتی از هیچ گونه فعالیتی نمی گیرند و اگر فعالیتی انجام می دهند بیشتر بر اثر عادت است. مکانیسم دفاعی افراد اسکیزوئید کنار کشیدن ( تنها گزینی ) و رویا پردازی است بنابراین بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران می گوید که این افراد نویسندگان ، شاعران ، نقاشان و دانشمندان خیلی خوبی می شوند. مرد هزار چهره ( مهران مدیری ) در اصل دچار اختلال شخصیت اسکیزوئید بود و بر اساس همین حدود ۲۰ سال در بایگانی اداره مشغول به کار بود. اگر او را در قسمت روابط عمومی می بردند مطمئناً عملکردش مختل می شد.

ح) زندگی کلیشه ای :

افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید زندگی کلیشه ای دارند و در زندگی به یکی دو مورد زوم و تا آخر روی آنها باقی می مانند. مثلاً ممکن است علاقه به فیلم دیدن داشته باشند و تا آخر زندگی اش به این روند ادامه دهد. لازم به ذکر است که در این مورد آسپرگرها بدتر هستند. مشاور بالینی خوب در تهران می گوید که افراد اسکیزوئید در هر موردی دید فلسفی دارند مثلاً وقتی برای خرید ماست می روند ممکن است یکساعت طول بدهند چون روی آن فکر می کنند که مثلاً ماست اولین بار چگونه بوجود آمده است و… اتاق این افراد معمولاً دارای کتابهای فلسفی ، علمی و… و خیلی فاخرانه است. افراد اسکیزوئید ممکن است واژگان و صنایع جدید ادبی بیافرینند.

بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران

این افراد آرشیوی از فیلم های هنری دارند و ممکن است ۱۰۰ بار هم آنها را ببینند. در زمینه موسیقی هم آهنگ های فاخر مثل بتهون و… گوش می دهند. این افراد دوره های غذایی عجیب و غریب دارند مثلاً یک دفعه شروع به خام خواری می کنند. همچنین رابطه اشان با حیوانات خیلی بهتر از انسانها است بدین دلیل که ارتباط با انسانها به آنها اضطراب می دهد. بهترین دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران می گوید که افراد دارای شخصیت اسکیزوئید شب بیداری را دوست دارند چون در شب همه خواب هستند و تنهایی اشان بیشتر است. در واقع این افراد غار تنهایی زندگی خودشان را دارند و ممکن است این غار برای شریک زندگیشان خیلی سخت باشد.

خ) ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوئید :

در خصوص ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوئید بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران می گوید که اسکیزوئیدها چون دید هنری دارند (بهترین نقاشی و… را می خرند ) باعث می شود که خوشگل پسند باشند. این افراد با زنان یا مردان زیبا ازدواج می کنند و از آنجایی که زنان زیبا معمولاً شخصیت نمایشی هستند. پس مرد اسکیزوئید ، خانم تیپ شخصیت نمایشی را می پسندد و عاشقش می شود و در دوره عاشقی اش هم دچار هایپو مانیا می شود یعنی از جِلد خودش بیرون می آید و شروع به شعر گفتن و… می کند.

بهترین دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران

از طرفی دیگر این افراد به دلیل کتاب خوانی زیاد ، فرهیختگی ، چشم چِران نبودن و کلام زیبا باعث می شوند که خانم نمایشی جذب آنها شود. در خصوص ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوئید باید گفت که زنان نمایشی معمولاً در دانشگاهها و کلاس های آموزشی عاشق این افراد می شوند چون خانم نمایشی می گوید از همه خوشگل تر و زیباتر است بنابراین دوست ندارد مردش به او خیانت کند پس دنبال چنین افرادی می گردد. البته افراد اسکیزوئید به سادگی همسرشان را طلاق نمی دهند چون یاد گرفته اند فقط جمع کنند.

ر) مسائل رمانتیکی و جنسی :

بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران در خصوص ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوئید می گوید که متاسفانه افراد اسکیزوئید بعد از ازدواج مثل یک مجسمه می شوند و دوباره دنبال کارهای خودشان می روند و خانم نمایشی را به گوشه ای می اندازند چون این افراد از زندگی خودشان به صورت تنها راضی هستند و از نظر رمانتیکی و جنسی هیچ علاقه ای در آنها وجود ندارد. معمولاً  افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید دنبال مسایل جنسی نیستند و میل جنسی زیادی ندارند و اگر از نظر جنسی با کسی رابطه داشته باشند این رابطه زیاد ادامه پیدا نخواهد کرد چون حالت احساسی ندارند.

مشاور بالینی خوب در تهران

این افراد در مسایل زناشویی با همسرشان همبستر نمی شوند و به جای آن خودارضائی می کنند و چون رویاپردازی اشان خوب است از این کار خیلی لذت می برند. آسپرگرها وضعیت اشان از اسکیزوئیدها در این زمینه بدتر می باشد و ممکن است در ۳ سال ازدواج ، ۳ بار هم با همسرشان سکس نداشته باشند. این موضوعات در خصوص ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوئید مهم است که طرف مقابل بداند.

ز) تنوع طلبی و پشتکار :

فرد اسکیزوئید تنوع طلبی و پاداش خواهی اش کم است. مثلاً اگر از او انتقاد شود یا اصلاً نمی شنود و یا از یک گوش می شنود و از گوش دیگر بیرون می دهد. البته بهترین دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران می گوید که ممکن است او عصبانی شود ولی سریع بی خیال می شود. فرد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید پشتکارش متوسط رو به بالا (خستگی ناپذیر هستند ) و آسیب گریزی اشان متوسط است. اینها همکاری اشان با بقیه افراد ، متوسط رو به پائین و خود راهبری اشان ( یعنی حرکتهای زندگی چقدر از خودشان شروع می شود ) بسیار زیاد است.

چگونگی شکل گیری تیپ شخصیت اسکیزوئید

در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله اسکیزوتایپال ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، وابسته ، وسواسی ، خودشیفته ، ضد اجتماعی ، مرزی ، پارانوئید  محیط ، فیزیولوژی و ژنتیک نقش دارد. مثلاً از نظر فیزیولوژیکی در قسمت تحرک مغزی ، غددی بنام آدرنالین است که ترشحات آن روی سایر اعصاب تاثیر می گذارد و بدن فرد را در یک حالت آماده باش قرارمی دهد.

دکتر روانشناس بالینی خوب در تهران

بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران می گوید که در افراد اسکیزوئید مشاهده شده که ترشح این غدد کمتر و سیستم پاراسمپاتیک آنها بیشتر در کار است و برای همین تحرک آنها کمتر است. در قسمت احساسات مغز ، افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید دچار اختلال هستند و یا مثلاً از نظر محیطی یک نظریه این است که این افراد در ۲ الی ۳ سال اول زندگی اشان در محیطی زندگی کردند که از نظر احساسی سرد بوده است و والدین آداب اجتماعی را به او یاد نداده اند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

رابطه اختلالات شخصیت

تست اختلال شخصیت ( تست روانشناسی شخصیت ) و تست شخصیت شناسی در ازدواج در مرکز انجام تست شخصیت در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت

در مرکز انجام تست شخصیت شناسی در ازدواج ، یکی از مواردی که سنجیده می شود تیپ های شخصیت دو نفر است که آیا برای هم مناسب هستند یا خیر؟ تست هایی که در این زمینه به کار می رود عبارتند از تست های شخصیت MMPI ، تست شخصیت MCMI ، آزمون های شخصیت ۱۶ عاملی کتل ، آزمون های نئو و… آزمونگر بر مبنای افراد یکی از این تست های شخصیت را در مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت انجام می دهد. لازم به ذکر است که گروه نیک مهر با استفاده از نقشه مغزی قادر است اطلاعات روانشناختی مراجعین را به صورت دقیق و بدون دخیل بودن او در نتیجه آزمون ، بیان کند. حال بر این مبنا مرکز انجام تست شخصیت در تهران سعی دارد در این مقاله انواع تیپ های شخصیت و یا اختلالات شخصیت را مورد بررسی قرار بدهد تا 

 

( از عوامل مهم موفقیت در زندگی )


رابطه اختلالات شخصیت با هم

مرکز انجام تست اختلال شخصیت در تهران می گوید که در خصوص رابطه اختلالات شخصیت با هم باید گفت که همه افراد دارای رگه هایی از شخصیت های مختلف هستند منتهی یکی از تیپ های شخصیتی در آنها غالبتر است که توسط بهترین مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت در تهران به افراد ، بعد از انجام تست گفته می شود. بعضی از شخصیت ها با هم میکس نمی شوند مثلاً فردی که دارای شخصیت اجتنابی است نمی تواند همزمان شخصیت نمایشی را نیز داشته باشد ولی بعضی دیگر از شخصیت ها که دارای وجوه مشترک هستند، براحتی میکس می شوند.

رابطه اختلالات شخصیت با هم :

تمام شخصیت هایی که می توانند با هم میکس شوند، عبارتند از:

۱) شخصیت اسکیزوئید :

شخصیت اسکیزوئید با دیگر شخصیت های خوشه A ، شخصیت خودشیفته ، شخصیت نمایشی  شخصیت مرزی  و در بسیار از موارد با شخصیت اجتنابی و در مواردی با شخصیت وسواسی  و شخصیت افسرده میکس می شود. تست اختلال شخصیت اسکیزوئید توسط مرکز انجام تست شخصیت در تهران انجام می شود

۲) شخصیت اسکیزوتایپال :

شخصیت اسکیزوتایپال با دیگر شخصیت های خوشه A ، در بسیاری از موارد با شخصیت مرزی ، در مواردی با شخصیت نمایشی در مواردی با شخصیتهای خوشه C و شخصیت پرخاشگر – منفعل میکس می شود. مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت در تهران ، تست اختلال شخصیت اسکیزوتایپال را اتجام می دهد.

۳) شخصیت پارانوئید :

شخصیت پارانوئید با دیگر شخصیت های خوشه A ، شخصیت مرزی شخصیت خودشیفته ، شخصیت ضد اجتماعی ممکن است بسیار شبیه به شخصیت وسواسی باشد شخصیت افسرده و پرخاشگر – منفعل میکس می شود. تست اختلال شخصیت پارانوئید توسط مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت در تهران انجام می شود.

۴) شخصیت خودشیفته:

شخصیت خودشیفته طبق نظر بهترین مرکز انجام تست شخصیت در تهران با دیگر شخصیت های خوشه B ، شخصیت پارانوئی شخصیت اسکیزوئید ، شخصیت وسواسی ، شخصیت افسرده  و شخصیت پرخاشگر- منفعل میکس می شود. مرکز انجام تست شخصیت در تهران ، تست اختلال شخصیت خودشیفته را انجام می دهد.

۵) شخصیت مرزی :

شخصیت مرزی با دیگر شخصیت های خوشه B ، شخصیت اسکیزوتایپال  شخصیت پارانوئید ، به ندرت با شخصیت وسواسی ، شخصیت افسرده و گاه با شخصیت پرخاشگر –  منفعل میکس می شود. تست اختلال شخصیت مرزی توسط مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت انجام می شود.

۶) شخصیت نمایشی :

شخصیت نمایشی با دیگر شخصیت های خوشه B ، به ندرت با شخصیت اسکیزوئید در مواردی با شخصیت اسکیزوتایپال ، در مواردی با شخصیت وسواسی (مثل افراد دانشگاهی و تحصیلکرده )  و به ندرت با شخصیت افسرده میکس می شود. تست اختلال شخصیت نمایشی توسط مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت در تهران انجام می شود.

۷) شخصیت ضد اجتماعی :

شخصیت ضد اجتماعی  طبق نظر بهترین مرکز انجام آزمون روانشناسی شخصیت در تهران با دیگر شخصیت های خوشه B ، شخصیت پارانوئید گهگاه با شخصیت اسکیزوتایپال ، شخصیت وسواسی و شخصیت پرخاشگر – منفعل میکس می شود. تست اختلال شخصیت ضد اجتماعی توسط مرکز انجام تست شخصیت در تهران انجام می شود.

۸) شخصیت اجتنابی :

شخصیت اجتنابی با دیگر شخصیت های خوشه C ، شخصیت اسکیزوئید  گهگاه با شخصیت پارانوئید ، بسیار به ندرت با شخصیت نمایشی و شخصیت افسرده میکس می شود. تست اختلال شخصیت اجتنابی توسط بهترین مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت در تهران انجام می شود.

۹) شخصیت وسواسی :

شخصیت وسواسی با دیگر شخصیت های خوشه C ، شخصیت افسرده  شخصیت خودشیفته ، شخصیت نمایشی ، به ندرت با شخصیت مرزی  شخصیت پارانوئید و گهگاه با شخصیت اسکیزوئید میکس می شود. تست اختلال شخصیت وسواسی در بهترین مرکز انجام تست شخصیت در تهران انجام می شود.

۱۰) شخصیت وابسته :

شخصیت وابسته با دیگر شخصیت های خوشه C ، گاهی با شخصیت افسرده  شخصیت نمایشی و شخصیت مرزی میکس می شود. تست اختلال شخصیت وابسته در بهترین مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت در تهران انجام می شود.

۱۱) شخصیت افسرده :

شخصیت افسرده با شخصیت اسکیزوئید ، شخصیت خودشیفته ، شخصیت وسواسی  و گهگاه با شخصیت پرخاشگر – منفعل میکس می شود. تست اختلال شخصیت افسرده در بهترین مرکز انجام تست شخصیت در تهران انجام می شود.

۱۲) شخصیت پرخاشگر منفعل ( شخصیت منفی کار ):

شخصیت پرخاشگر منفعل با شخصیت پارانوئید ، شخصیت اسکیزوتایپال شخصیت ضد اجتماعی ، شخصیت مرزی ، شخصیت افسرده و شخصیت خودشیفته میکس می شود. تست اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل در بهترین مرکز انجام تست روانشناسی شخصیت انجام می شود.

نکته مهم : مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر آمادگی دارد به صورت فردی ، زوجی و یا گروهی انواع تست های شخصیت ، تست های ازدواج و آزمون های هوش را برای مراجعین و ادارات و سازمان ها انجام دهد. لازم به ذکر است که گروه نیک مهر با متدهای جدید نقشه مغزی قادر است انواع اختلالات و مشکلات روانشناختی مراجعین را بدون دخیل بودن او در نتیجه آزمون ، تشخیص دهد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل و افسرده

درمان قطعی عصبانیت و خشم توسط بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری در بزرگسالان ( بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری در بزرگسالان در تهران

بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید در این مقاله سعی دارد که دو تا از تیپ های شخصیتی که پرخاشگر هستند را مورد بررسی قرار بدهد و در انتها روش های درمان قطعی عصبانیت شدید را بیان می کند. این تیپ های شخصیتی جزء خوشه NOS در اختلالات شخصیت بنام “به گونه دیگر تعریف نشده” در DSM هستند. البته لازم به ذکر است که این دو تیپ شخصیتی هم مثل سایر تیپ های شخصیتی ممکن است با هم در ارتباط باشند. این دو مورد عبارتند از :

الف) اختلال شخصیت افسرده

سیمایه غالب این تیپ شخصیتی در واقع بدبینی و منفی گرایی مثل گلان در کارتون گالیور است. از نظر شیوع و میزان نسبت جنسیت ، هیچگونه اطلاعاتی در دست نیست. هر دو مورد در درمان قطعی عصبانیت شدید توسط دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری بزرگسالان در تهران مورد بررسی قرار می گیرند.

ب) شخصیت پرخاشگر منفعل ( Passive Aggressive )

این تیپ شخصیتی در ایران زیاد و سیمایه غالبشان منفی گرایی است که توسط بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید در تهران بررسی می شود.

( نحوه درمان عصبانیت شدید در کلینیک نیک مهر )


خصوصیات تیپ شخصیت افسرده و پرخاشگر منفعل

الف) خصوصیات تیپ شخصیت افسرده :

۱) زندگی اجتماعی :

شخصیت افسرده نکته بین ، همیشه نیمه خالی لیوان را می بیند، به دنبال خبرهای بد است ، مترصد شکست است ، کارش را با افتان و خیزان انجام می دهد، اصلاحگر اجتماعی است و باکی از اینکه جانش را برای آرمانهایش بدهد ، ندارد. بنابراین ایثارگرتر از شخصیت وسواسی است که توسط بهترین دکتر روانشناس برای پرخاشگری در بزرگسالان در درمان قطعی عصبانیت شدید مورد بررسی قرار می گیرد. این افراد اکثراً می گویند که بالاخره خواهند مرد پس حداقل بگذار….. خیلی از این افراد به دلیل خشمی که از دنیا دارند، دوست دارند جسدهایشان سوخته تا اصلاً نباشند.

۲) رابطه جنسی :

مشکل شخصیت افسرده در رابطه زناشویی اش بیشتر کمبود میل جنسی ، بی اهمیتی مسئله جنسی ( اینکه می گوید آخرش که چه؟ )، ناتوانی جنسی ، انزال زودرس ، خشکی واژن و ارگاسم نشدن ( در زنان ) است.

۳) برآورده کردن نیازها :

بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید در تهران می گوید که شخصیت افسرده مهربان و صادق است و نیازهای انسانی خانواده را در نظر می گیرد ولی در برآورده کردن نیازهای عاطفی ممکن است ناخواسته کوتاهی کند چون دائم در فاز افسردگی و درونگرایی خودش است.

۴) خصوصیت های شخصیتی :

بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری در بزرگسالان می گوید که آسیب گریزی اینها متوسط رو به پائین ، پشتکارشان متوسط رو به بالا ، پاداش مداری اشان کم ( مثل شخصیت وسواسی ) ، تنوع طلبی اشان متوسط رو به پائین ، همکاری اشان با دیگر شخصیت ها متوسط ، خودراهبری اشان مثل وسواسی ها خیلی زیاد ولی خود فراروی اشان کم است (اینکه فراتر از خودشان نیرویی را در جهان عامل تغییرات بدانند) که تماماً توسط بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید و درمان قطعی عصبانیت مورد بررسی قرار می گیرد.

درمان قطعی عصبانیت شدید

ب) خصوصیات تیپ شخصیت پرخاشگر منفعل (  Passive Aggressive )( شخصیت منفی کار ):

۱) زندگی اجتماعی :

شخصیت پرخاشگر منفعل شخصیت سختی است و همه را در زندگی عذاب می دهد. این شخصیت مثل شخصیت گِلان در ماجراهای گالیور می ماند که می گفت : “من می دانم ما موفق نمی شویم”. بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری در بزرگسالان در تهران می گوید اینها هیچ کاری را درست انجام نمی دهند ، دائم غُر می زنند ، چوب لای چرخ دیگران می گذارند ، هیچ کار مثبتی انجام نمی دهند و می گویند اگر کسی به جایی رسیده حتماً یکی ساپورتش کرده و دروغگو بوده است که تماماً در درمان قطعی عصبانیت شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

این شخصیت در روزنامه نگاران زیاد است که همه را نقد و لِه می کنند اما خودشان کار مثبتی انجام نمی دهد. اصولاً این افراد دنبال ستایش نیستند و تمام افراد از جمله منابع قدرت را به ریشخند می گیرند و تمسخر می کنند. بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید در تهران می گوید که این شخصیت پرخاشگر منفعل ، از پشت خنجر می زند و در روبرو خاموش و ساکت است.

۲) خصوصیت های شخصیتی :

مشخصه فرد دارای شخصیت پرخاشگر منفعل در واقع مانع تراشی ، کارشکنی ، تعلل ، مسامحه ، لجبازی ، ناکارآمدی به شکل پنهان دارد به همین دلیل یکی از نام هایی که برای این اختلال گذاشتند اختلال شخصیت منفی کار است. اینها دارای یک پرخاشگری زمینه ای هستند که در ظاهر با رفتاری خودش را نشان می دهد که لزوماً آن ظاهر پرخاشگرانه نیست بنابراین می گویند که فرد ، پرخاشگری اش را به صورت منفعلانه نشان می دهد که تماماً توسط بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری و خشم در بزرگسالان و در درمان قطعی عصبانیت شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت پرخاشگر منفعل طبق DSM

بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید می گوید برای اینکه فردی دارای تیپ شخصیت منفعل پرخاشگر باشد باید دارای ملاک های زیر باشد:

الف)داشتن مواضع منفی گرایانه و مقاومتی منفعلانه در برابر ملزومات عملکردی با کفایت

مثلاً در اداره یکسری کار به این فرد گفته می شود ولی او در مقابل آن مقاومت می کند که این موضوع توسط بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری و خشم در بزرگسالان مورد بررسی قرار می گیرد. مثلاً به جای ساعت ۸ ، ساعت ۸/۱۰ سرکار می آید. این آیتم باید به صورت الگوی نافذ از اوایل بزرگسالی شروع و حداقل ۴ علامت زیر را دارا باشد:

۱) در انجام درست وظایف روزمره اجتماعی شغلی ، به شکلی منفعلانه مقاومت کند.

افراد دارای شخصیت پرخاشگر منفعل به نحو بارزی تعلل و مسامحه و ملزومات عملکرد با کفایت را نمی توانند تحمل کنند که توسط بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری در بزرگسالان در تهران مورد بررسی قرار می گیرد. این افراد با کوچکترین عذر و بهانه ای در کار خود تاخیر می کنند.

۲) از این شاکی باشد که دیگران خوب درکش نمی کنند و قدرش را نمی دانند.

۳) عبوس و اهل جرو بحث باشد:

در درمان قطعی عصبانیت شدید این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) به شکلی نامعقول ، منابع قدرت را مورد انتقاد و تمسخر قرار دهد:

بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری در بزرگسالان می گوید که این افراد در کار کسانی که خود به آنها وابسته هستند ، عیب جویی و نِق می زنند. مثلاً با آنکه حقوقشان دست صاحبکار است دائماً به او نِق می زنند اما هیچ موقع هم دلشان نمی خواهد که از شر اینگونه روابط خلاص شوند. این افراد معمولاً جراتمند نیستند و قدرت ابراز وجود ندارند و نیازهای خودشان را به ویژه در مقابل منابع قدرت با صراحت بیان نمی کنند برای همین گاهی اوقات موضعی را در قبال طرف مقابل می گویند که دقیقاً متضاد خواسته خودشان است و همین عامل باعث خشم در آنها می شود که این موضوع توسط بهترین دکتر درمان عصبانیت شدید و درمان قطعی عصبانیت در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۵) نسبت به افراد ظاهراً خوشبخت تر ، ابراز حسادت و ناراحتی کند

این موضوع توسط بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

۶) دائماً از بدبختی خود به نحو مبالغه آمیزی ناله و شکایت کند:

دکتر روانشناس خوب برای درمان پرخاشگری در بزرگسالان می گوید که روابط صمیمانه این افراد تقریباً هیچ وقت آرام و شاد نیست چون این افراد به ناراحتی های خود توجه دارند نه به چیزهایی که برایشان رضایت خاطر فراهم می کند لذا ممکن است خودشان هم نفهمند که برای خوشی و لذت بردن چه کم دارند. این افراد به آینده بدبین و به خودشان اطمینان ندارند.

۷) به تناوب ، گاه مخالفت جو و متخاصم و گاه متاسف و منفعل باشد.

شخصیت پرخاشگر منفعل در روابط بین فردی سعی می کنند خود را در موقعیت وابسته قرار دهند اما دیگران این رفتار منفعلانه و خودآزاردهنده او را اغلب نوعی مجازات فریبکارانه بر ضد خودشان می بینند چون از یک طرف نِق می زنند و از طرف دیگر مجیز گوی طرف مقابل هستند. این افراد انتظار دارند که دیگران جور آنها را بکشند و وظایف روزمره او را بر عهده بگیرند. بهترین دکتر روانشناس برای درمان پرخاشگری و خشم در بزرگسالان می گوید که این افراد آنقدر شکایت از ظلم وارده بر خودش می گوید که دیگران را آزرده و وادار می کند که برای کم کردن نِق زدن او هر کاری که بگوید انجام دهند که این موضوع در درمان قطعی عصبانیت شدید توسط بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

ب) منحصراً طی حمله های افسردگی اساسی پیدا نشده باشد

این خصوصیات نباید طی حملات افسردگی اساسی یا با اختلال افسرده خویی ایجاد شده و قابل توجیه باشد.

چگونگی شکل گیری تیپ شخصیت پرخاشگر منفعل یا شخصیت افسرده 

بهترین دکتر برای درمان عصبانیت شدید و درمان قطعی عصبانیت می گوید که در شکل گیری این تیپ های شخصیتی هم مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله اسکیزوئید ، اسکیزوتایپال ، نمایشی ، وابسته ، اجتنابی ، خودشیفته ، ضد اجتماعی ، مرزی ، پارانوئید  محیط ، فیزیولوژی و ژنتیک نقش دارد.

نکته مهم : مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ابتدا یک جلسه نقشه مغزی را برای فردی که پرخاشگر است انجام می دهد تا علت پرخاشگری مشخص شود و بعد بر آن مبنا یکی از ۳ روش درمانی دارو درمانی ، روان درمانی و ابزارهای نوروساینس را برای درمان قطعی عصبانیت شدید به کار می برد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت وابسته

درمان وابستگی عاطفی ، درمان وابستگی عشقی ، درمان وابستگی ناسالم ، ترک وابستگی شدید

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

درمان وابستگی ناسالم

برای درمان وابستگی عاطفی یا درمان وابستگی عشقی لازم است که درمانگر ابتدا تیپ شخصیتی مراجع را مورد بررسی قرار بدهد. در این مقاله سعی شده اختلال شخصیت وابسته مورد بررسی قرار بگیرد چون اکثر افرادی که وابستگی ناسالم دارند جزء همین تیپ شخصیتی می باشند. تیپ شخصیت وابسته جزء خوشه C اختلالات شخصیت است و شیوعش ۲ درصد در جمعیت عمومی و در زنان بیشتر از مردان می باشد. البته لازم به ذکر است که تمامی تیپ های شخصیتی با هم ارتباط دارند.

 

( اضطراب جدایی در شخصیت های وابسته )


ملاک های تشخیصی وابستگی بیمارگونه بر مبنای DSM :

در ارزیابی هر ملاک اختلال شخصیت وابسته ، باید به سن ، عوامل فرهنگی  و مسایل تربیتی در هر خانواده توجه شود که این موضوع در درمان وابستگی ناسالم مفید است. ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت وابسته در واقع  نیاز نافذ ، فراگیر و افراطی به مراقبت شدن که به سلطه پذیری وابستگی و ترس از جدائی بیانجامد و از اوایل بزرگسالی شروع و در زمینه های گوناگون به چشم بخورد و حداقل ۵ مورد از موارد ذیل را دارا باشد:

۱) بدون توصیه و اطمینان بخشی از دیگران نتواند تصمیم گیری های روزمره داشته باشد. 

۲) نیازمند آن باشد که دیگران مسئولیت اکثر زندگیش را بر عهده بگیرند چون اگر اشتباه کند پذیرش آن برایش خیلی دشوار است که در درمان وابستگی عاطفی روی آن کار می شود.

۳) درد نقص و ناکارآمدی اش بالاست که مبادا حمایت و تائید نشود بنابراین اصلاً مخالفت نمی کند که این موضوع در درمان وابستگی ناسالم به کار می رود.

۴) در دست یازیدن به طرح ها و برنامه ها به اتکای خودش مشکل داشته و حتماً باید از دیگران کمک بگیرد چون فکر می کند توانمندی لازم در این خصوص را نداشته باشد که در درمان وابستگی عشقی روی آن کار می شود.

۵) در کسب حمایت و پشتیبانی دیگران بیش از حد معطل بماند تا جایی که حتی حاضر شود کارهایی را که خودش هم خوشش نمی آید، انجام دهد.  این موضوع در ترک وابستگی شدید مهم است.

۶) در تنهایی به دلیل ترس مبالغه آمیز از نداشتن مراقبت از خود احساس ناراحتی و درماندگی کند.

۷) با ختم یک رابطه صمیمانه ، فوراً به جستجوی رابطه دیگر برآید تا آن را منبع مراقبت و حمایت از خودش قرار دهد.

۸) ذهنش تمام مدت در مورد مراقبت شدن از طرف دیگران باشد.

خصوصیات افراد دارای شخصیت وابسته

۱) وابستگی بیمارگونه :

افراد وابسته فکر می کنند که هیچ کاری را نمی توانند به تنهایی و بدرستی انجام دهند و بدون تکیه گاهشان ناقص هستند و نیاز به حمایتهای دیگران دارند بنابراین برای بدست آوردن این حمایت ها ، امتیازات زیادی می دهند که این موضوع در درمان وابستگی ناسالم باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. مثلاً مورد سوء استفاده قرار می گیرند تا مورد رعایت قرار بگیرند و کسی آنها را نوازش کند. شخصیت وابسته فقط بدنبال یک پناهگاه از جانب دیگران می گردد که در درمان وابستگی عاطفی و ترک وابستگی شدید مورد بررسی قرار می گیرد. 

۲) روابط جنسی :

شخصیت وابسته مثل شخصیت اجتنابی در مسایل زناشویی فقط به دنبال قضیه دخول نیست بلکه بیشتر نوازش و کلام محبت آمیز قبل از سکس برایش مهم است بنابراین ممکن است به روابط خارج از زناشویی سوق پیدا کند  چون با نوازش دیگران به طرف آنها می رود. این موضوع در درمان وابستگی ناسالم مهم است.

۳) پشتکار ضعیف :

پشتکار این افراد مثل شخصیت نمایشی ضعیف و تنوع طلبی اشان مثل نمایشی ها زیاد است. این موضوع در درمان وابستگی عشقی مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) اثرات خیانت :

خانم های وابسته اگر خیانت ببینند دچار افسردگی می شوند ولی نمایشی ها و شخصیت مرزی ها اگر خیانت ببینند دچار افسردگی های پرخاشگرانه می شوند و آسیب به طرف مقابل می زنند که در درمان وابستگی عاطفی مورد بررسی قرار می گیرد.

۵) مسئله فرهنگی :

در شخصیت وابسته ، مسئله فرهنگی خیلی در آن دخیل است چون بعضی جوامع ، افراد نسبت به هم وابسته تر هستند. این موضوع باید در درمان وابستگی ناسالم مورد بررسی قرار بگیرد.

۶) ضعف تصمیم گیری :

 درمانگر در درمان وابستگی عاطفی می گوید که افراد وابسته خیلی سخت می توانند تصمیم بگیرند حتی در مورد مسایل عادی و روزمره به همین دلیل در تصمیم برای جدایی از طرف مقابل دچار مشکل هستند که این موضوع در ترک وابستگی شدید مهم است.

۷) مسئولیت پذیری :

معمولاً این افراد مسئولیت های زندگی را تماماً بر عهده دیگری قرار می دهند و تمام قسمت های مهم زندگی آنها را دیگری تصمیم می گیرد. مثلاً چه درسی بخوانند ، با چه کسی دوست شوند و… این موضوع در درمان وابستگی عشقی مورد بررسی قرار می گیرد.

۸) ناتوان در شروع کردن کار :

اگر کسی باشد که کمک اشان کند ، می توانند حرکت کنند ولی شروع کردن برای آنها خیلی سخت است. در درمان وابستگی ناسالم به این افراد در این زمینه کمک می شود. در کل افراد وابسته به دو دلیل داوطلبانه کاری را شروع نمی کنند :

اولاً : فکر می کنند که موفق نمی شوند. این افراداعتماد به نفس خیلی پایینی دارند. افراد وابسته نگاه اشان به خودشان این است که آدم ضعیف و عاجزی هستند، بنابراین دیگران بهتر می دانند. این باعث می شود همیشه خودشان را پائین تر از دیگران ببنند. این افراد بیشتر از همه از استقلال می ترسند که موضوع مهمی در زمینه درمان وابستگی ناسالم است. این افراد در واقع کارکردهای شغلی اشان هم مختل است چون باور دارند که نمی توانند به تنهایی کارشان را انجام دهند.

دوما: اینکه اگر بدانند توانایی اش را دارند و موفق می شوند این کار را نمی کنند چون می ترسند طرف مقابل بفهمد که توانایی دارد و دیگر حمایتش نکند. این موارد موضوع مهمی برای درمان وابستگی عاطفی است.

۹) بیزار بودن از تنهایی

این افراد در طلب توجه از طرف کسی که به آن وابسته هستند، آنقدر پیش می روند که گاهی داوطلبانه کارهایی می کنند که دوست ندارند. درمانگر در درمان وابستگی عشقی می گوید که اینها افرادی هستند که خیلی از تنهایی بیزارند و در اصل تنهایی برایشان یک احساس خیلی بدی می آورد. برای اینها تنهایی یعنی مرگ و پایان و می گویند نمی توانند از خودشان مراقبت کنند. مثلاً وقتی همسرش دیر می آید، فکر می کند که او مُرده است و در درمان وابستگی ناسالم این موضوع حل می شود. نگاه این افراد به دنیا این است که دنیا جای ناامن و ترسناکی است بنابراین اگر تنها بمانند خواهند مُرد.

۱۰) رفتن از رابطه ای به رابطه دیگر

افراد وابسته مثل شخصیت نمایشی از یک رابطه به رابطه دیگر پناه می برند. البته علت برای این افراد توجه است ولی برای نمایشی ها اینگونه نیست برای همین اینها از یک رابطه که هنوز تمام نشده وارد رابطه دیگر می شوند و دنبال کسی می گردند که توجه بیش از حد از او دریافت کنند که در درمان وابستگی عاطفی روی آن کار می شود. در واقع وابسته ها وقتی طرد و ترک شوند آنوقت سراغ کس دیگری می روند ولی شخصیت مرزی همینکه تصور کند طرف مقابل می خواهد طردش کند سراغ کس دیگری می رود.

۱۱) ازدواج :

جالب اینجا است که اغلب آنها جذب کسانی می شوند که شکاک هستند برای اینکه شکاک ها آنها را دائم زیرنظر دارند و همین موضوع به آنها احساس خوبی می دهد. البته افراد وابسته خیلی خوشرو مهر طلب هستند که در درمان وابستگی عشقی و ترک وابستگی شدید روی آن کار می شود.

۱۲) همکاری :

افراد وابسته خیلی همکاری می کنند و اصلاً بلد نیستند که “نه” بگویند بنابراین نباید مطیع بودنشان را حمل بر همکاری گذاشت که در درمان وابستگی ناسالم و ترک وابستگی شدید روی آن کار می شود.

۱۳) کم اهمیت دادن به نیازهای خود :

افراد وابسته به نیازهای خودشان کمتر و به نیازهای کسی که نقش محافظت کننده برایش دارد ، بیشتر اهمیت می دهند چون نمی خواهند رابطه اشان به هم بخورد که در درمان وابستگی عاطفی روی آن کار می شود.

۱۴) انفعال بیش از حد

اینها به شدت منفعل هستند چون هر چه به آنها گفته شود خودشان را با آن سازگار می کنند. 

۱۵) روابط اجتماعی :

روابط اجتماعی این افراد اغلب با کسانی است که او به آنها وابسته است که در درمان وابستگی ناسالم روی این موضوع کار می شود. خیلی از این افراد مورد بدرفتاری جسمی یا روانی قرار می گیرند و چون جراتمند نیستند بنابراین نمی توانند ابراز وجود کنند. اگر فردی که اینها به او وابسته هستند، مثلاً به مسافرت برود، بلافاصله افسردگی می گیرند.

درمان وابستگی عاطفی

معمولاً افرادی که در کودکی بیماری های مزمن مثل سرطان داشتند، مستعدتر به اختلال شخصیت وابسته می باشند چون یادگرفته اند که حمایت شوند. افسردگی ، اضطراب ، حملات پانیک ، شکایت های جسمی ، الکلیسم و سوء مصرف مواد در آنها زیاد است. شخصیت وابسته در سبک بین فردی گرایش دارد که دیگران را راضی و خودش را قربانی کند و مطمئن باشد که دائماً از دیگران اطمینان می گیرد. مثلاً دائم به طرف مقابل می گوید: “دوستم داری؟” یا “بهم توجه کن” و…. که این موضوع در درمان وابستگی ناسالم مهم است.

چگونگی شکل گیری تیپ شخصیت وابسته

در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله اسکیزوتایپال ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، اسکیزوئید ، وسواسی ، خودشیفته ، ضد اجتماعی ، پارانوئید محیط ، فیزیولوژی و ژنتیک نقش دارد. مثلاً روان تحلیلی ها از جمله فروید معتقد است اگر افراد تا ۱۸ ماهگی که در مرحله دهانی هستند نتوانند مهر و محبت مادر را همراه با شیر مادر به دست آورند دچار شخصیت وابسته می شوند. این موضوع در ارزیابی درمان وابستگی ناسالم می تواند مفید باشد.

نکته مهم : برای درمان وابستگی عاطفی تنها درمانی که می تواند مفید باشد روان درمانی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت اجتنابی

راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید ، راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید

اکثر افرادی که دارای کمبود اعتماد به نفس هستند مهمترین تیپ شخصیتی که دارند، معمولاً تیپ شخصیتی اجتنابی است. حال یکی از راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید این است که درمانگر روی این تیپ شخصیتی کار کند. بر همین مبنا در این مقاله سعی داریم که این تیپ شخیتی را مورد بررسی قرار بدهیم. اختلال شخصیت اجتنابی جزء خوشه C اختلالات شخصیت است و شیوعش ۵ درصد در جمعیت عمومی و در زنان و مردان مساوی است. البته لازم به ذکر است که همه تیپ های شخصیتی با هم در ارتباط هستند.

 

( از عوامل مهم از دست دادن اعتماد به نفس در صحبت کردن در جمع )


ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت اجتنابی یا شخصیت دوری گزین بر مبنای DSM

ملاک های تشخیصی به صورت مهارشدگی در اجتماع احساس بی کفایتی و پرحساسیتی نسبت به ارزیابی منفی دیگران که به صورت الگویی نافذ از اوایل بزرگسالی شروع و حداقل ۴ مورد از موارد زیر را دارا باشد که تمامی این موارد در راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید هم به کار می رود.

۱) ترس از فعالیت های شغلی

از فعالیت شغلی که مستلزم تماس بین فردی زیاد باشد به دلیل ترس از انتقاد و تائید نشدن یا طرد اجتناب بورزد. 

۲) ترس از ارتباط با افراد غریبه

خواستار رابطه با افراد نباشد مگر آن کسانی که دوست اشان دارد. این موارد در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید به کار  می رود.

۳) حساب شده رفتار کردن در روابط صمیمی

در روابط صمیمانه از ترس تحقیر شدن خوددار و حساب شده رفتار کند مثلاً هر شوخی را انجام ندهد. 

۴) ترس از اینکه به او خرده بگیرند

دائم ذهنش به این مسئله مشغول باشد که مبادا در موقعیت های اجتماعی بر او خرده بگیرند یا طرد شود که در راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید مورد ارزیابی قرار می گیرد. 

۵) احساس بی کفایتی

به دلیل احساس بی کفایتی در موقعیت های بین فردی جدید مهار شده عمل می کند این یعنی یا در آن موقعیت نمی رود و یا سکوت مطلق می کند. این مورد در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید مهم می باشد.

۶) بی عرضه دانستن خویش

خود را از نظر اجتماعی بی عُرضه، بی جاذبه و نزد دیگران حقیر بداند.

۷) خطر کردن در فعالیت های جدید

به طرز نامعمول از خطر کردن در هر فعالیت جدیدی اکراه داشته باشد که در راههای درمان کمبود اعتماد به نفس روی آن کار می شود.

خصوصیات افراد اجتنابی یا دوری گزین : 

افراد اجتنابی یا دوری گزین به اصطلاح آهسته می روند و می آیند تا گربه شاخشان نزند. افتراق افراد اجتنابی با شخصیت اسکیزوئید سخت است. تفاوت بین شخصیت اجتنابی با شخصیت اسکیزوئید در این است که اسکیزوئیدها دوست ندارند رابطه برقرار کنند ولی اجتنابی ها دوست دارند ولی اضطراب نمی گذارد که رابطه ای برقرار شود که این موضوع در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید مورد ارزیابی قرار می گیرد.

الف) موقعیت های اجتماعی :

شخصیت اجتنابی هراس دارد و فکر می کند هیچ کاری را نمی تواند درست انجام دهد بنابراین در جامعه ابراز وجود نمی کند. دفاع روانی اینها کنار کشیدن خود و از نظر رفتاری ، مکانیسم تطابقی اشان اجتناب و پرهیز است. این یعنی هر جا احساس کند مورد انتقاد قرار می گیرد، کنار می کشد و از موقعیت فرار می کند که این موضوع در  راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید به کار می رود.

راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید

شخصیت اجتنابی و دوری گزین اگر مثلاً چیزی از همسایه اش بخواهد خودش نمی رود بلکه فرد دیگری را می فرستند. افراد اجتنابی یا دوری گزین از اجتماعات و افراد مختلف فرار و دوری می کنند و انسان های بسیار حساسی هستند و به خاطر حساسیت زیادی که دارند  احساس می کنند که مورد قبول و تائید دیگران قرار نمی گیرند یا بعضی اوقات احساس می کنند کارهایی می کنند که باعث خجالت و شرمندگی اشان خواهد شد برای همین خیلی مهم است که دیگران و افراد چه احساسی و افکاری نسبت به آنها دارند که تماماً در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

ب) مدرسه :

شخصیت دوری گزین در دوران مدرسه هیچگاه کاندید مُبصر شدن ، نشده است ، هیچ وقت روزنامه دیواری درست نکرده ، کاپیتان تیم فوتبال نشده و در کار مهمی شرکت نکرده و همیشه در حاشیه بوده است در اصل تنها کار خوب این افراد در مدرسه همان درس خواندن است که این موضوع ها در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید مورد ارزیابی قرار می گیرد. این افراد چه در مدرسه و چه در بزرگسالی با کسی خواهند ماند که مطمئن شوند طرف مقابل آنها را تائید خواهد کرد.

ج) از نظر هیجانی و جنسی :

افراد اجتنابی و دوری گزین از نظر هیجانی مثل خوشه A سرد و از نظر روابط زناشویی دوست دارند طرف مقابل را مورد نوازش ، آغوش و… قرار دهند ولی احساس می کنند که نمی توانند این کار را انجام  و یا به جنس مخالف پیشنهاد دهند که این موضوع در راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید کاربرد دارد. 

راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید

افراد اجتنابی یا دوری گزین پارتنرهای خوبی نیستند چون جسارت جنسی که همان حالت های پرخاشگرانه و کشش های عضلانی و جنگ و ستیز است را نمی توانند از خودشان نشان دهند  و همچنین از نظر عاطفی و احساسی ( مگر در روابط خارج زناشویی )  هم دچار رکود هستند. در کل شخصیت اجتنابی زیاد دنبال روابط خارج زناشویی نمی رود چون می ترسد. مشکل جنسی این افراد ممکن است کمبود میل جنسی ، اختلال بیزاری جنسی به ارگاسم نرسیدن در زنها و انزال زودرس در مردان باشد که تماماً در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

د) تغییر و نوآوری :

این افراد جرات تغییر را ندارند و خیلی برایشان سخت است که این کار را انجام دهند. در این مورد تقریباً شبیه شخصیت وسواسی هستند بنابراین در برابر نوآوری مقاومت می کنند که موضوع مهمی در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید است.

ح) هویت :

متاسفانه افراد اجتنابی و دوری گزین به خودشان برچسب می زنند و فکر می کنند آدم خوبی نیستند و کارهای بدی انجام می دهند و در واقع خودشان را تنبیه می کنند برای همین بدتر از مردم اجتناب می کنند. پس این افراد احساس هویت اشان از دیگران می آید این یعنی اگر دیگران آنها را دوست داشته باشند هویت اشان را دوست و اگر نداشته باشند هویت خودشان را دوست ندارند برای همین این افراد یک پاشیدگی درونی را احساس می کنند که این موضوع در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید مهم است.

خ) تقویت محیط :

افراد اجتنابی تماس اشان با محیط رفته رفته کمتر می شود چون حتی اگر یک اخم هم از دیگران ببینند فرار خواهند کرد برای همین تقویت های محیط کمتر می شود و اجتناب این افراد هم کمتر خواهد شود این یعنی وقتی این افراد با کسی در ارتباط هستند چون باید طرف را راضی نگه دارند برای همین نه حرف خودشان را می زنند نه نیازهایشان را می گویند برای همین به ناراحتی ها و ترس های اشان افزوده می شود که در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید روی آن کار می شود. در کل این افراد به دلیل اجتنابی که دارند هیچ زمان با آن چیزی که می ترسند ، روبرو نمی شوند که همین باعث می شود به صورت موقت حالش خوب و این حالت در او تقویت شود که تماماً در راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید روی آن کار می شود.

ر) دوستان :

این افراد حساسیت مفرطی به طرد شدن دارند که این موضوع باعث گوشه گیری و انزوای آنها از جامعه خواهد شد. در واقع افراد اجتنابی یا دوری گزین دوستان محدودی دارند و در مقابل درمانگرشان بسیار بسته عمل و هر حرفی را نمی زنند که در راههای درمان عدم اعتماد به نفس روی این موضوع کار خواهد شد. افراد اجتنابی دوست دارند که کاملاً همه از آنها راضی باشند و معمولاً بخاطر همین موضوع دوست صمیمی یا قابل اعتمادی هم ندارند. این افراد زندگی محدودی دارند و تنها ارتباطشان با اعضای خانواده اشان است اما اگر همین نظام حمایتی اشان از کار بیافتد افسرده ، مضطرب و خشمگین می شوند. این افراد خیلی متواضع و شکسته نفسی صحبت می کنند.

ز) شغل و استعداد :

افراد اجتنابی یا دوری گزین در محیط کار اغلب به مشاغل حاشیه ای رو می آورند و به همین دلیل پیشرفت چندانی در کار خود نمی کنند و به دنبال اقتدار بیشتری هم نمی روند که در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید روی آن کار می شود. افراد اجتنابی یا دوری گزین حتی اگر بخواهند ترفیع شغلی هم بگیرند از ترس اینکه مبادا طرد شوند، آن را رَد می کنند که این موضوع در راههای درمان کمبود اعتماد به نفس روی آن کار می شود. این افراد استعداد و کارهای خوبشان را نمی بینند و همچنین این افراد بیشتر احساسات اشان را در هنر ، شعر ، نقاشی و طراحی و ارائه می دهند.

چگونگی شکل گیری تیپ شخصیت اجتنابی

در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله نمایشی ، اسکیزوتایپال ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، وابسته ، خودشیفته ، ضد اجتماعی ، پارانوئید ، مرزی محیط ، فیزیولوژی و ژنتیک نقش دارد. مثلاً تئوری های مختلفی در خصوص شکل گیری شخصیت اجتنابی وجود دارد که یکی از این تئوری ها این است که این افراد در دوران کودکی چون نتوانستند و جرات نداشتند احساسات خودشان را بیان کنند بنابراین اینگونه شده اند که در راههای درمان عدم اعتماد به نفس شدید مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نکته مهم : در خصوص راههای درمان کمبود اعتماد به نفس شدید می توان گفت تنها درمانی که می تواند مفید باشد روان درمانی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت وسواسی

درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری ، درمان شخصیت وسواسی جبری

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری

اکثر افرادی که دارای رفتارهای وسواس گونه است ممکن است دارای تیپ شخصیتی وسواسی باشد به همین دلیل در این مقاله سعی شده اختلال شخصیت وسواسی جبری مورد بررسی قرار بگیرد. اختلال شخصیت وسواسی جزء خوشه Cاختلالات شخصیت است و شیوعش در جمعیت عمومی ۲ درصد و در مردان بیشتر از زنان است. تمام این اطلاعات می تواند در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری کمک کننده باشد. البته لازم به ذکر است که شخصیت ها همگی با هم در ارتباطهستند.

( از خصوصیات شخصیت های وسواسی )


ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت وسواسی جبری بر مبنای DSM

شخصیت وسواسی که جزء انواع تیپ های شخصیتی است تمام مدت اشتغال ذهنی با نظم و ترتیب ، کمال طلبی ، تسلط بر امور ذهنی داشته و در ارتباطات بین فردی بسیار خشک و انعطاف ناپذیر که به صورت الگویی نافذ و فراگیر از اوایل بزرگسالی شروع و حداقل ۴ علامت ذیل را داشته باشد:

۱) مشغولیت ذهنی :

ذهنش به جزئیات ، قواعد ، فهرست ها ، ترتیب ، سازمان یافتگی برنامه ها و جدول زمانی امور به قدری مشغول باشد به طوری که رشته اصلی امور را از دست دهد مثلاً بیمار شخصیت وسواسی جبری می گوید که چرا جعبه دستمال کاغذی اش زود به زود شِکلش عوض می شود و باید همان نظم و ترتیب رعایت شود. این موضوع در درمان شخصیت وسواسی جبری مورد بررسی قرار می گیرد.

 ۲) کمالگرایی :

به قدری کمال طلب باشد که آن وظیفه ای که برعهده اش گذاشته شده را نتواند به اتمام برساند. این افراد استانداردهایی که برای خودشان درست می کنند آنقدر سخت گیرانه است که قابل پیاده کردن نیست و وقتی نتوانند آن را انجام دهند دچار افسردگی و اضطراب می شوند که تماماً در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری مورد بررسی قرار می گیرد.

۳) کار به صورت افراطی :

به شکل افراطی خود را درگیر کار و تولید کند طوری که تفریح ، کار ، دوستان و همه را از دست دهد. معمولاً  افراد اختلال شخصیت وسواسی جبری ( فکری- عملی ) معتاد به کار هستند. این موضوع در درمان شخصیت وسواسی جبری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۴) مبادی اخلاق به صورت افراطی :

بیش از حد باوجدان ، اخلاقی و تقوا پیشه باشد و در مورد مسایل اخلاقی و ارزشی به هیچ وجه انعطاف پذیر نباشد. البته وجدان و اخلاق آنها به صورت پاتولوژی است و سالم نیست. در این موضوع باید هویت فرهنگی یا مذهبی را به حساب آورد مثلاً کسی که به خاطر مذهبش زیر تانک دشمن می رود تا آن را نابود کند نمی تواند OCPD باشد که تماماً در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری مورد بررسی قرار می گیرد.

۵) وسواس جمع کردن :

چیزهای بی ارزش ، کهنه یا از رده خارج شده را به راحتی دور نیاندازد چون ممکن است روزی بدردش بخورد که در درمان شخصیت وسواسی جبری روی آن کار می شود.

۶) همکاری با دیگران :

از تفویض وظایف خود به دیگران یا کار کردن با آنها اِبا داشته باشد مگر آنکه طرف مقابل تسلیم روش او شود. به همین خاطر این افراد همکاران خوبی نمی توانند باشند که تماماً در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۷) خساست :

در پول خرج کردن چه برای خود و چه برای دیگران خسیس باشد. در واقع این افراد پول را چیزی می دانند که باید برای روز مبادا پس انداز شود. این مورد در درمان شخصیت وسواسی جبری بررسی خواهد شد.

۸) سرسختی و یکدندگی از خود نشان دهد

خصوصیات افراد اختلال شخصیت وسواسی جبری :

افراد دارای اختلال شخصیت وسواسی جبری دارای خصوصیات زیر هستند که همگی در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری مورد بررسی قرار می گیرند.

۱) موقعیت های اجتماعی :

افراد شخصیت وسواسی یک شخصیت نظام مند و قانون مدار دارند. اغلب استادان دانشگاه ، ژنرال ها و… دچار شخصیت وسواسی هستند(در کل در سیستم هایی که خیلی سخت درجه می دهند). این شخصیت به همراه شخصیت افسرده ستون فقرات و استخوان پشتی جامعه هستند و بار اصلی جامعه به دوش این دو شخصیت است. معاون ها و مدیران میانی و… که خودشان را وقف کار می کنند همه جزء شخصیت های وسواسی هستند بنابراین زن و کودک آنها فدا می شوند. افراد شخصیت وسواسی وجدان کاری خیلی بالایی دارند و بنابراین منتقد جامعه ، نکته بین و… هستند که تماماً در درمان شخصیت وسواسی جبری مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) ازدواج و مسایل جنسی :

فرد دارای اختلال شخصیت وسواسی ابتدا طلاق می گیرد و بعد وارد رابطه دیگر می شود چون آن را کار غیر اخلاقی می داند. این افراد اکثراً سراغ زنهای هیستریونیک یا نمایشی می روند. معمولاً همسران این افراد می گویند که: “چهره معصوم شوهرشان را نگاه نکنیم چون وقتی خانه می آید باید ببینید که چگونه رفتار می کند”. مشکلات جنسی و زناشویی افراد OCPD زیاد دیده می شود و به همین دلیل به درمانگر می گویند با دیگران مشکل پیدا کرده اند. این شخصیت مثل تمام شخصیت های خوشه A و C میل رابطه زناشویی اش خیلی زیاد نیست بنابراین می تواند دارای اختلالات انزجار جنسی ، ناتوانی نعوظ ،  انزال زودرس و دیررس و… باشد که در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری روی آن کار می شود.

۳) تفاوت اختلال شخصیت وسواسی با اختلال وسواس فکری – عملی :

برخلاف شباهت اسمی هیچ شباهتی بین اختلال وسواس فکری – عملی با شخصیت وسواسی وجود ندارد. البته ممکن است بعضی از علایم شبیه هم باشد ولی اختلال نیست و یک سبک شخصیتی است. البته برخی از افرادی که مبتلا به OCD (اختلال وسواس – جبری ) هستند ممکن است OCPD ( اختلال شخصیت وسواسی ) هم شوند که در درمان شخصیت وسواسی جبری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۴) مشکلات روانشناختی :

افسردگی و اضطراب در این افراد شایع است. افراد دارای اختلال شخصیت وسواسی معمولاً طیفی از اختلالات پسیکوسوماتیک مثل سردرد ، میگرن ، مشکلات عروقی و… را تجربه می کنند. این افراد چون بازداری هیجانی ، تحمل اضطراب شدید و برانگیختگی دارند اختلالات روان تنی در آنها بروز می کند. این افراد بلاتصمیم هستند چون کمالگرا و ترس از اشتباه دارند که در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری روی آنها کار می شود.

۵) قواعد و قوانین زندگی :

مشغولیت ذهنی این افراد قواعد ، مقررات ، نظم و ترتیب ، شست و شو ، جزئیات و دستیابی به کمال است. در کل این افراد شخصیت محدود و بسته ای دارند و مصرانه معتقدند که باید از قواعد پیروی و برخلافش باید مجازات شد به همین دلیل انعطاف پذیری ، سعه صدر ، از خودگذشتگی و ایثار ندارند که در درمان شخصیت وسواسی جبری روی آن کار می شود.

۶) ارتباط با دیگران :

افراد اختلال شخصیت وسواسی مهارت های بین فردی ، انعطاف ، همدلی و صمیمیت ندارند و بنابراین این افراد معمولاً مردم را از خود فراری می دهند و دوستان زیادی ندارند. اینها خیلی رسمی ، جدی و فاقد شوخ طبعی اند و اگر شوخی کنند با لحن خیلی گزنده این کار را می کنند که این بخاطر خشم محدود شده اشان است.

درمان شخصیت وسواسی جبری

افراد اختلال شخصیت وسواسی جبری می خواهند به اصرار، مردم را تحت سلطه خود درآورند اما در مقابل افراد بالا دست ، خواسته هایشان را به نحو آمرانه ای برآورده می سازند برای همین دو چهره متفاوت از آنها دیده می شود. این افراد گرایش دارند که متفاوت و بهتر از دیگران باشند و در مقابل همتایان خود مثل رهبر رفتار کنند. فرق شخصیت وسواسی با شخصیت نمایشی در این است که شخصیت نمایشی فقط بقیه را لِه می کند چون فکر می کند به کمال رسیده است ولی شخصیت وسواسی چون می خواهد به کمال برسد خودش را هم دارای نقص می داند و از خود ایراد می گیرد که در درمان اختلال شخصیت وسواسی روی آن کار می شود.

۷) کار و شغل و منزلت :

مقام و منزلت برای این افراد خیلی مهم است. مثلاً در برخورد با یک دکتر شخصیت اشان خیلی رسمی و محترمانه ولی در مقابل یک فوق لیسانس اینگونه رفتار نمی کنند. افراد اختلال شخصیت وسواسی از اشتباه کردن می هراسند و نمی توانند تصمیم قاطعی بگیرند. اینها در کار خود کفایت و شایستگی نشان می دهند چون به نحو احسن آن کار را انجام می دهند. هر چیزی که روال و ثبات زندگی آنها را بر هم بزند سریعاً دچار اضطراب اشان می کند و متوسل به یکسری اعمال آئینی می شوند و در نتیجه می خواهند دیگران را هم تحمیل به آن کار کنند.

درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری

در کل اگر افراد شخصیت وسواسی جبری با اتفاق غیر منتظره ای روبرو شوند بسیار آسیب پذیر می شوند. اینها به مدت طولانی کار می کنند و انگار طولانی کار کردن جزئی از آنها است. همچنین مقابل سازمانی که با آن در ارتباطند ظاهراً بسیار مودب و مطیع هستند. اختلال شخصیت وسواسی ها به شدت درگیر جزئیات می شوند و نمی توانند روی پروژه های عمده کار کنند بنابراین بلاتصمیم و مردد و ذهنشان غیرقابل انعطاف و عاری از فانتزی است به همین دلیل داستان سرا و شاعر خوبی نیستند ولی مقاله نویس خوبی هستند که همگی در درمان شخصیت وسواسی جبری مورد بررسی قرار می گیرد.

۸) سرسختی :

این افراد بسیاری از ویژگی های خوشه A اختلالات شخصیت را از جمله سرسختی ، مداومت ، پافشاری و…. دارند. این افراد حتی اگر مطمئن شوند مصالحه به نفعشان است از چنین کاری سرسختانه خودداری و استدلال می کنند که اساس کار در جنگ کردن است. وقتی نظرات دیگران ارائه و راه نوینی پیشنهاد شود اینها ابتدا تعجب و سپس عصبانی و به سمت طرف مقابل حمله و او را مجاب می کنند تا مثل خودشان حرکت کنند. افراد شخصیت وسواسی هرگز پیشنهاد کمک از دیگران را قبول نمی کنند چون اصلاً قبول اشان ندارند و عقیده دارند همه کارها را خودشان باید انجام دهند. در کل این افراد در زندگی خود تغییری ایجاد نمی کنند و با یک رویه به زندگی خود ادامه می دهند. تماماً این موارد در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۹) سبک هیجانی و احساسی :

در سبک هیجانی اینها عدم لذت و بازداری هیجانی را نشان و احساسات صمیمانه و گرم و نزدیکی ندارند و از احساسات لطیف اجتناب می کنند ولی در عین حال خشم و ناکامی خود را آشکار می کنند در کل هیجاناتشان محدود است یعنی خیلی سرد ابراز علاقه می کنند که در درمان شخصیت وسواسی جبری روی آن کار می شود.

چگونگی شکل گیری اختلال شخصیت وسواسی جبری

در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله اسکیزوئید ، اجتنابی ، اسکیزوتایپال ، وابسته ، خودشیفته ، ضد اجتماعی ، پارانوئید ، مرزی محیط ، فیزیولوژی و ژنتیک نقش دارد که در درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری روی آن کار می شود.

راههای درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری : 

سه روش درمان اصلی برای این اختلال وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد که برخی از علائم روانشناختی مثل افسردگی و وسواس و… را بهبود می دهد.

۲) روان درمانی :

روانشناس با یکسری تکنیک هایی که به کار می برد نشانه ها و علائم وسواس را رفع می کند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

نوروساینس یکی از درمان های نویی است که وارد ایران شده و برای درمان اختلال شخصیت وسواسی جبری مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها انواع مختلفی دارد از جمله نوروفیدبک که قادر است برخی از علائم وسواس را بهبود دهد.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای اختلال شخصیت وسواسی حتماً در کنار دارو درمانی یا نوروساینس از روان درمانی هم استفاده شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت خودشیفته

بررسی اختلال شخصیت خودشیفته توسط متخصص روانشناسی بالینی در تهران و دکتر روانشناس بالینی در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

متخصص روانشناس بالینی در تهران

دکتر روانشناس بالینی در تهران در خصوص ویژگی های اختلال شخصیت خودشیفته یا نارسیسم ( narcissistic ) نکات مهمی دارد که در این مقاله به آن پرداخته می شود. خودشیفتگی یک الگوی اصلی فراگیر از بزرگ منشی ، نیاز به تحسین ، تقدیر و احترام و فقدان همدلی که از اوایل بزرگسالی شروع و در زمینه های گوناگون ظاهر می شود و جزء خوشه B اختلالات شخصیت است و شیوعش بیشتر از یک درصد در جمعیت عمومی و در مردان بیشتر از زنان است. البته لازم به ذکر است که اختلالات شخصیت همگی با هم ارتباط دارند. آمارها نشان می دهد اختلال شخصیت خودشیفته در حال افزایش و بیشتر در ، پزشکان ، وکلا ، پلیس ها و اساتید دانشگاه گزارش شده است.

( از علل مهم خودشیفتگی در افراد )


ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت خودشیفته بر مبنای DSM

متخصص روانشناسی بالینی در تهران می گوید که علایم اختلال شخصیت خودشیفته برای تشخیص DSM باید به صورت الگویی نافذ و فراگیر از اوایل بزرگسالی شروع شده و وجود حداقل ۵ علامت زیر را دارا باشد:

۱) احساس خودبزرگ بینی :

خود را فردی مهم می پندارد. شخصیت نمایشی فقط می خواهد دیده شود ولی خودشیفته ها فقط می خواهند دستاوردهایشان دیده شود. این افراد موفقیت و استحقاق دارند ولی خیلی در مورد آن اغراق می کنند که توسط دکتر روانشناس بالینی در تهران بررسی می شود.

۲) مشغولیت ذهنی خیالاتی :

مشغولیت فکری خیالاتی از قبیل موفقیت ، زیبایی ، قدرت ، ذکاوت و دوست داشتنی و… در حد نامحدود داشته باشد. این موضوع توسط بهترین متخصص روانشناس بالینی در تهران سنجیده می شود.

۳) اعتقاد به مستثنی بودن از بقیه :

معتقد باشد که استثنایی است و تنها افراد و موسسات استثنایی رده بالا می توانند او را درک و یا او باید تنها با این افراد ارتباط داشته باشد. ردپای این افراد را در نوجوانی می توان دید که مثلاً می گویند  مدرسه دولتی نمی روند چون آنجا یک مُشت گاو و گوسفند هستند که موضوع مهمی برای بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران است.

۴) محتاج به تحسین بودن :

متخصص روانشناس بالینی در تهران می گوید که این افراد احساس احتیاج به تحسین و تشویق به شکل افراطی می باشند. بیش از حد به توجه و ستایش دارند و بیش از حد به انتقاد حساس هستند.

۵) احساس مُحق بودن :

این افراد احساس می کنند همیشه حق با آنهاست و به خودشان اجازه می دهند هر جور که می خواهند با دیگران رفتار کنند ولی در عین حال انتظار دارند که دیگران با آنها خاص برخورد کنند و خودبخود تسلیم خواسته هایشان شوند که دکتر روانشناس بالینی این موضوع را بررسی می کند.

۶) استثمار در روابط فردی :

در روابط بین فردی استثمارگر باشد یعنی از امتیازات دیگران برای رسیدن به مقاصد خود استفاده کند.

۷) فاقد حس همدلی :

یعنی تمایلی به درک یاشناخت نیازها و احساسات دیگران نداشته باشد که توسط بهترین متخصص روانشناس بالینی در تهران بررسی می شود.

۸) حسادت کردن :

بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران می گوید که این افراد اغلب به دیگران حسودی می کنند یا معتقدند که دیگران به آنها حسادت می کنند. شخصیت وسواسی ها می خواهند مطمئن شوند که طرف مقابل کارش را بلد است برای همین از مدرک تحصیلی او می پرسند و… اما خودشیفته ها اینگونه نیستند و منظورشان این است که  می خواهند ببینند طرف مقابل در حد آنها هست یا خیر؟

۹) رفتارهای متکبرانه :

رفتارها و نگرش هایشان پُر افاده و تکبرآمیز است.

خصوصیات شخصیت خودشیفته

در کل متخصص روانشناس بالینی در تهران می گوید که شخصیت خودشیفته شخصیتی است که خودش را برتر از همه و یک موجود استثنائی می داند.

الف) مسایل جنسی و عاطفی :

در روابط زناشویی ، این افراد شریک زندگیشان را لِه می کنند و نیازهای عاطفی اش را برآورده نمی کنند. در ضمن این افراد روابط خارج زناشویی شکل می دهند چون اعتقاد دارند آدم های خاصی هستند. خودشیفته ها معمولاً زیر بار درخواست همسر نمی روند بنابراین این افراد در مسایل جنسی ، طرف مقابل را دچار مشکل می کنند و خودشان هم دنبال پارتنر دیگر می روند و آن را حق خودشان می دانند که تماماً توسط دکتر روانشناس بالینی در تهران بررسی می شود.

ب) ارتباط با دیگران :

بهترین متخصص روانشناس بالینی در تهران می گوید که این افراد از بقیه به عنوان پله های ترقی استفاده می کنند. این افراد اعتقاد دارند که فقط افراد استثنائی حق نشست و برخاست با آنها را دارند. صدام حسین دارای شخصیت خودشیفته ضداجتماعی بود. مثلاً در دوران دبیرستان سیگارش را روی شانه های دیگران خاموش می کرد در واقع تمام دیکتاتورها دارای شخصیت خودشیفته سایکوپات هستند.

بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران

افراد دیگر برای افراد خودشیفته یک ابزاری هستند برای آنچه که می خواهند. در واقع دیگران برای آنها تاریخ انقضاء دارند و زمانی که دیگران از موفقیت آنها تعریف و تمجید نکنند بسیار عصبانی و پرخاشگر می شوند. خشم این افراد تا طرف مقابل را پودر نکند دست بردار نیست. این افراد رفتارهای استثمارگرانه دارند البته اعتماد به نفس اشان شکننده است اگر به ظاهر همدردی کنند ، بدانید برای دستیابی به هدفی است. در کل روابط بین فردی اینها شکننده است چون همدلی ندارند و هر طور که دلشان می خواهد رفتار می کنند و اجازه هم نمی دهند که طرف مقابل جور دیگری با آنها رفتار کند که تماماً توسط متخصص روانشناس بالینی در تهران بررسی می شود.

ج) مشکلات روانشناختی :

افراد خودشیفته احساس پرتوانی در همه زندگی دارند و تا ۵۰ سالگی به افسردگی می رسند چون فاصله واقعیت تا هدف آرمانی اشان خیلی زیاد بوده است. این افراد با پیری خیلی مشکل دارند( بخاطر هراس از مرگ ) بنابراین کارهایی را در جهت رفع آن انجام می دهند مثلاً موهایشان را رنگ می کنند و… که توسط دکتر روانشناس بالینی در تهران بررسی می شود.

د) موقعیت های اجتماعی :

لازم به ذکر است که شخصیت اسکیزوئید ، شخصیت وسواسی و شخصیت پارانوئید هم دارای خودشیفتگی بزرگی هستند. معمولاً کارهای بزرگ را اغلب شخصیت خودشیفته ، شخصیت اسکیزوئید ، شخصیت وسواسی و شخصیت افسرده در جامعه انجام داده اند. فرد خودشیفته تمایل دارد خودش را با افراد قدرتمند همانندسازی کند. بدترین موقعیتی که این افراد می توانند داشته باشند ، مادر بودنشان است چون تمام اعمالشان زیر نقاب مادرانه می رود. اینها معمولاً مادرانی هستند که کودکان اشان را شخصیت مرزی می کنند. این موضوع توسط متخصص روانشناس بالینی در تهران ارزیابی می شود.

ح) اختلال شخصیت خودشیفته و ازدواج :

بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران می گوید که فرد خودشیفته اگر سرمایه دار شود و به مقامی برسد دنبال پارتنر دیگر خواهد رفت جزء اینکه سوداهای دیگری مثل اینکه بعد از مرگش نام نیکی از آن بماند، در سر داشته باشد. این افراد گرایش به جستجوی معشوقه هایی از طبقه بالا دارند که آنها را آرمانی سازی کند. این افراد در ازدواج و زندگی مشترک زیاد تهدید به ترک کردن می کنند.

خ) خساست :

شخصیت خودشیفته نزدیک به شخصیت وسواسی است. البته برعکس شخصیت وسواسی که برای خود و دیگران خِساسَت به خرج می دهد او فقط برای دیگران خِساسَت انجام و برای خودش خوب خرج می کند. خودشیفته ها در همه زمینه ها دوست دارند خاص باشند مثلاً در مراسم ازدواج سعی می کنند یک مراسم خاصی داشته باشند که نکته مهمی برای متخصص روانشناس بالینی در تهران است.

ر) هویت :

این افراد خودبزرگ بینی دارند و خود را آدم بسیار مهمی می دانند که از هر جهت هم نظیر ندارند. اینها نگاهی پر طَمطَراق درباره توانایی های خودشان دارند و خیال پردازی های مربوط به موفقیت بزرگ در ذهن اشان تجسم و با آن همانندسازی می کنند. افرادی که دارای اختلال شخصیت خودشیفته هستند بیش از حد معمول خودمحور هستند ( مَن مَن زیاد می کنند) اما یک الگوی گسترده از تحریفات نسبت به خود و دیگران دارند و یک دیدگاه بسیار افراطی در مورد خود به عنوان فردی مهم و برتر و خاص دارند. این افراد مرتب به دنبال گرفتن تحسین هستند، به سبک نمایشی و تظاهری رفتار می کنند و بسیار ناشکیبا حساس و زود برخورنده هستند. اینها زیاد دیگران را نصیحت می کنند و خیلی پُز می دهند که تماماً توسط بهترین دکتر روانشناس بالینی در تهران ارزیابی می شود.

ز) شغل و توانمندی ها :

متخصص روانشناس بالینی در تهران می گوید که افراد خودشیفته بسیار فعال و رقابتی هستند و زمانی که موفقیت بدست بیاورند آن را به توانمندی های خود و نه هیچ کس دیگر نسبت می دهند. افراد خودشیفته فقط نظر خود را قبول دارند و اغلب در طمع کسب شهرت و ثروت باد آورده اند. این افراد در قضاوت در مورد مهارت های دیگران آنها را کم و برعکس توانمندی های خود را بیشتر برآورد می کنند.

س) افکارهای غیر واقعی :

افراد خودشیفته واقعیت را آنطور که دلشان می خواهد تفسیر می کنند تا به خود و دیگران ثابت کنند این باورها درست است. سبک شناختی اینها بسیار غیر قابل انعطاف است (یبوست فکری دارند). این افراد حس ذهنی خود مهم بودن دارند، در نتیجه اهدافی که برای خودشان دارند غیر واقع بینانه است. مثلاً می خواهد رئیس جمهور شود و… که تماماً توسط دکتر روانشناس بالینی در تهران بررسی می شود.

ش) احساسات : 

متخصص روانشناس بالینی در تهران می گوید که احساسات افراد خودشیفته سریع عوض می شود و بین ایده آل کردن و بی ارزش سازی حرکت می کند این یعنی در همان حد که عاشق هستند ، نفرت هم دارند. اگر خودشیفته ای گفت که عاشق طرف مقابل است نباید او را باور کرد. شخصیت مرزی فرد ایده آلش را بالا می برد و او را می پرستد ولی خودشیفته ها بالا می برند ولی کسی را نمی پرستد و آن را در حد خودش می دانند.

سبب شناسی اختلال شخصیت خودشیفته

در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله نمایشی ، اسکیزوتایپال ، اجتنابی ، وابسته ، ضد اجتماعی محیط ، فیزیولوژی و ژنتیک نقش دارد. مثلاً والدین در خودشیفته کردن کودکان خیلی نقش دارند مثلاً به او می گویند او یک فرد معمولی نیست و پدرش فلان است و…

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران

دکتر خوب برای کنترل خشم می گوید که یکی از تیپ های شخصیتی که دائم پرخاشگری می کند و… تیپ شخصیت ضد اجتماعی ( Anti Social ) است و به همین دلیل در این مقاله سعی دارد این تیپ شخصیتی را مورد بررسی قرار بدهد. شخصیت ضد اجتماعی جزء خوشه B اختلالات شخصیت است که شیوعش حدود ۳ درصد در جمعیت عمومی و در مردان بیشتر از زنان است. البته لازم به ذکر است که تمامی اختلالات شخصیت با هم همپوشانی دارند. این تنها اختلال خوشه B است که در مردان بیشتر از زنان است که توسط دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

 

( از روش های بسیار موثر در کنترل خشم )


ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت ضد اجتماعی بر مبنای DSM

دکتر خوب برای کنترل خشم می گوید که:

الف) بی اعتنایی به حقوق دیگران و تجاوز به آنها :

که به صورت الگویی نافذ و فراگیر که از ۱۵ سالگی شروع شده باشد (زیر ۱۵ سال اختلال سلوک است) و برای تشخیص لااقل ۳ تا از موارد زیر هم صدق کند:

۱) شکستن هنجارهای اجتماعی به طوری که دستگیر شود :

اینها معمولاً درگیری قانونی دارند بنابراین دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران باید از آنها سوال کند.

۲) فریب کار ، دَغَل باز و حقه باز باشند :

دکتر خوب برای کنترل خشم می گوید که این افراد دروغ گفتن های مکرر و اسم های مستعار گوناگون داشته و برای رسیدن به نفع شخصی یا لذت ، کلاه سر دیگران بگذارند که این موضوع توسط بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۳) تکانشی یا ناتوان از برنامه ریزی :

این افراد دائماً عملکردهای اجرائی اشان از جمله برنامه ریزی ، تصمیم گیری ، استدلال و… مختل و همچنین نتوانند نقشه ای بکشند که توسط دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) به شدت تحریک پذیر و پرخاشگر و مکرراً اهل جنگ و دعوا باشند.

۵) بی اعتنایی توام با بی پروایی به سلامت یا امنیت خود یا دیگران داشته باشند :

مثلاً در اتوبان با سرعت ۱۸۰ کیلومتر رانندگی کند که توسط دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۶) همواره از پذیرش مسئولیت سر باز زند :

دکتر خوب برای کنترل پرخاشگری می گوید که این افراد از پذیرش مسئولیت سر باز می زنند به طوری که هیچ وقت نتواند شغل ثابتی داشته باشد. از نظر بهترین مرکز درمان اختلال پرخاشگری در تهران این افراد همیشه توپ را در زمین دیگران می اندازند و خودشان را مقصر نمی دانند.

۷)احساس پشیمانی نکند و کاملاً بی تفاوت و بی اعتنا به صدمه زدن دیگران باشد.

ب) فرد حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.

ج) شواهد موجود ، اختلال سلوک که پیش از ۱۵ سالگی شروع شده باشد را مطرح نکند :

یعنی با اختلال سلوک در بزرگسالی طرف نباشیم که از نظر بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران باید بررسی شود. دکتر خوب برای کنترل خشم می گوید که با اختلالی باید طرف باشیم که از ۱۵ سالگی شروع شده باشد.

د) رفتار ضد اجتماعی منحصراً در سیر اسکیزوفرنی یا حمله مانیا پیدا نشده باشد :

مثلاً فردی که مانیا و به شدت Hyper Sexual شده اگر بدین دلیل دستگیر شود نباید برچسب ضداجتماعی به او بزنیم.

خصوصیات افراد ضد اجتماعی :

اختلال شخصیت ضد اجتماعی عبارت است از ناتوانی در تن دادن به هنجارهای اجتماعی به طوری که جنبه های متعددی از رفتار فرد در نوجوانی و بزرگسالی تحت تاثیر این ناتوانی قرار گرفته باشد. از نظر دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران رد و پای این اختلال را حتی در دوران کودکی هم می توان دید.

۱) موقعیت های اجتماعی :

این افراد مرتب اعمال ضد اجتماعی یا خلاف قانون انجام می دهند. از لحاظ رفتاری فرد ضد اجتماع ، رابطه اجتماعی خود را به صورت تکانش پذیری ، تحریک پذیری و پرخاشگری نشان می دهد و در قبال صداقت در تعهدات کاری و مالی کاملاً خود را نامسئول می داند و به طور مرتب درگیر رفتارهای خطرناک با ریسک بالا می شود و دیگران را هم مجبور می کند در این رفتارها وارد شوند که توسط دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران بررسی می شود.

۲) احساسات :

دکتر خوب برای کنترل پرخاشگری می گوید که این افراد کسانی هستند که کمبود هیجانی (چه مثبت و چه منفی ) دارند مثلاً به طرف مقابل نمی گویند که دوستش دارند چون آن را نشانه ضعف می دانند و یا نمی گویند که از او متنفرند چون دلیلی ندارد طرف مقابل بداند. این افراد احساس شرم ندارند و احساساتشان به دیگران کاملاً ظاهری است. افراد دارای شخصیت ضد اجتماعی احساسات سطحی و کم عمق دارند و از برقراری ارتباط هیجانی گرم و صمیمی اجتناب می کنند چون آن را نشانه ضعف خود می دانند و می گویند ضعیف ها عاشق می شوند که تماماً توسط بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران بررسی می شود.

۳) ارتباط با دیگران :

این افراد در ظاهر فریبنده و جذاب هستند و از این جذابیت برای آلت دست قرار دادن دیگران به نفع شخصی ، استفاده می کنند. مثلاً ممکن است در دانشگاه خیلی منظم و مرتب و… باشند ولی بیرون از دانشگاه فُحش بدهند ، قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نکنند و… افراد ضد اجتماعی کلاهبردار ، فریب کار ، چرب زبان هستند و به راحتی دیگران را تحت تاثیر قرار می دهند. هیچ وقت راست نمی گویند و هرگز نمی توان به آنها اطمینان کرد که وظیفه ای را درست انجام دهند که توسط بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران ارزیابی می شود.

دکتر خوب برای کنترل خشم

از لحاظ بین فردی بی توجه به نیازها و امنیت دیگران است و در ارتباطات خود را به صورت افراد موفق در کار و حرفه نشان می دهند در حالی که کارهای خلاف انجام می دهد. از نظر بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران این افراد گرایش به روابط سطحی دارند و از نظر عاطفی درگیر نمی شوند و در مقابل درد و ناراحتی دیگران بسیار بی تفاوت هستند. این افراد از دیگران استفاده می کنند تا نیازهایشان را ارضاء کنند ولی در عین حال آنها را از خود می رانند. معمولاً ظاهر این افراد واقعاً گول زننده است.

۴) ازدواج :

ضد اجتماعی ها طبق نظر دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان اختلال پرخاشگری در تهران استاد فریب دادن جنس مخالف هستند. همچنین این افراد دنبال روابط خارج زناشویی می روند. سبک اینها ترکیبی از سبک ترساننده و از دست دادن است برای همین به دوست دخترش نمی گوید دوستش دارد ولی اگر دختر با کس دیگری دوست شود او را می کُشد.

۵) خصوصیت شخصیتی :

تنوع طلبی افراد ضد اجتماع بسیار بالا ، آسیب گریزی اشان بسیار کم ، پاداش مداری اشان اندک(کاری ندارد که بقیه تشویق یا تنبیه اش کنند) و پشتکارشان متوسط رو به بالا است که توسط بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران مورد ارزیابی قرار می گیرد.

۶) مشکلات روانشناختی :

در سابقه افراد ضد اجتماعی کارکردهای مختلفی از جمله دروغگویی ، فرار از مدرسه ، فرار از خانه ، سوء مصرف مواد ، تقلب در مدرسه و… دیده می شود که طبق نظر دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران اعمال غیر قانونی را از دوران کودکی دارند. افراد ضد اجتماعی هیچ گونه افسردگی یا اضطراب از خود نشان نمی دهند.

بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران

همچنین در این افراد تهدید به خودکشی برای اینکه به هدفشان برسند و اشتغال ذهنی مربوط به مسایل جسمی طبق نظر دکتر خوب برای کنترل خشم برای این که دیگران را مجذوب خودشان کنند و کلاه سرشان بگذارند شایع است. همچنین اینها گرایش به نقایص نوروپسیکولوژی و اشکال در کارکردهای اجرائی و ناتوانی در برنامه ریزی دارند. اما افسردگی ، کسالت و ناکامی را نمی توانند تحمل کنند و به محض اینکه حالشان بد شود مثلاً ۱۸۰ کیلومتر در اتوبان می رانند یا سکس می کنند و یا مواد مصرف می کنند و… و نمی توانند حالت ناراحتی خودشان را تحمل کنند.

۷) مشکلات فکری :

توضیحی که در مورد رفتارهای ضد اجتماعی اشان می دهند به گونه ای است که انگار از روی بی فکری یا بی توجهی انجام شده است. در محتوای ذهنی این افراد هیچ گونه هذیان یا علامت دیگری از تفکر غیر منطقی دیده نمی شود که توسط بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد و کاملاً واقعیت سنجی و هوش کلامی خوبی دارند. از لحاظ شناختی افراد ضد اجتماعی کاملاً غیر قابل انعطاف و تکانشی هستند و اطلاعات جدید وارد سیستم فکری اشان نمی شود. اینها سعی در خواندن ذهن مردم دارند( ذهن خوانی ) که این بخاطر این است که به دیگران بدبین هستند و نگرانند که دیگران به آنها ضربه بزنند. دکتر خوب برای کنترل خشم می گوید که نگرش این افراد به دیگران منفی و نسبت به خودشان بین مثبت و منفی است.

۸) ملاک های اخلاقی :

دکتر خوب برای کنترل خشم در بهترین مرکز درمان پرخاشگری در تهران می گوید که افراد ضد اجتماعی همچنین به هیچ کدام از ملاک های متعارف اخلاقی پایبند نیستند و لاابالی گری جنسی ، همسرآزاری ، کودک آزاری و… دارند و هیچ وقت از کارشان پشیمان نمی شوند. چون این افراد با قانون و رعایت آن مشکل دارند براحتی رفتارهای خود را توجیه می کنند.

چگونگی شکل گیری تیپ شخصیت ضد اجتماعی

در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله نمایشی ، اسکیزوتایپال ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، وابسته ، خودشیفته ، اسکیزوئید ، پارانوئید ، مرزی ، اجتنابی ، وسواسی عوامل ژنتیکی ، اجتماعی و محیط خانواده نقش دارد. در کل اختلال شخصیت ضد اجتماعی یک Self آسیب پذیر ضعیف دارد که من آسیب پذیر هستم و دیگران آسیب زننده هستند بنابراین مکانیسم مقابله ای که استفاده می کند این است که آسیب بزن تا آسیب نبینید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت نمایشی

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران ( دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران ) و مشاوره و روانشناس در شرق تهران در مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران

دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران در مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران در این مقاله سعی دارد تیپ شخصیت نمایشی را مورد بررسی قرار بدهد. اختلال شخصیت نمایشی جزء خوشه B اختلالات شخصیت است و شیوعش ۲ درصد در جمعیت عمومی و در مردان بیشتر از زنان است. البته لازم به ذکر است که تمامی تیپ های شخصیتی با هم همپوشانی دارند.

 

( از معیارهای شناخت شخصیت نمایشی )


ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت نمایشی بر مبنای DSM

مشاوره و روانشناس در شرق تهران می گوید که احساساتی بودن و توجه طلبی مفرط به صورت الگویی نافذ و فراگیر است که از اوایل بزرگسالی شروع شده و در زمینه های مختلف تظاهر پیدا کند در این افراد وجود دارد. بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که خیلی زیاد جو هیجانی این افراد را می گیرد. مثلاً در قبرستان طوری گریه می کنند که از صاحب عزا هم بیشتر است.

۱) در موقعیت هایی که توجه وجود ندارد بهم بریزد و ناراحت شود :

این موضوع شاه کلید تشخیص است که باید توسط دکتر رواشناس بالینی در شرق تهران مورد بررسی قرار بگیرد.

۲) مشخصه تعاملشان با دیگران، رفتار نامتناسب به صورت اِغواگری یا تحریک کنندگی جنسی باشد :

مثلاً برای امضاء گرفتن می داند که چه کار باید انجام دهد.

۳) ابراز احساساتش به سرعت تغییر کند و سطحی باشد :

مثلاً در عزا با یک جوک صدای خنده اش بالا می رود که توسط مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

۴) همواره از ظاهر جسمی اش برای جلب توجه دیگران استفاده کند :

پیر شدن برای اینها یعنی مرگ و برای همین اکثراً در سنین پیری جراحی پلاستیک می کنند که موضوع مهمی برای مشاوره و روانشناسی در شرق تهران می باشد.

۵) سبک تکلم اشان به نحوی افراطی و مبتنی بر حدس و گمان و فاقد جزئیات باشد :

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید این افراد چون به جزئیات نگاه نمی کنند با قطعیت نمی توانند حرفی را بزنند به همین دلیل در صحبت اشان ضد و نقیض زیاد دیده می شود.

۶) خودنما و نمایشی باشد و در ابراز احساسات مبالغه کند :

در ابراز احساساتشان بسیار مبالغه می کنند.

۷) القاء پذیر باشد یعنی براحتی تحت تاثیر افراد یا موقعیت ها قرار بگیرد.

۸) در روابط خیلی زود خودمانی شود. 

تمامی این موارد توسط دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران در مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

 

خصوصیات افراد خودشیفته از دید بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران

 

خصوصیان افراد نمایشی

دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که خصوصیات افراد نمایشی عبارت است از:

۱- علاقه بیش از حد به جلب توجه :

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که افراد دارای شخصیت نمایشی هر کاری می کنند تا دیده شوند. این افراد رفتار بیش از حد نمایشی و توجه طلبانه دارند و معمولاً از ظاهر جسمی اشان مانند پوشش برای جلب توجه دیگران استفاده می کنند که مشاوره و روانشناس در شرق تهران این موضوع را بررسی می کند. این افراد همانقدر که می دهند باید مورد تحسین و توجه قرار گیرند. در واقع آن چیزی که می دهند سطحی است تا آن چیزی که از طرف مقابل می گیرند ولی اگر چیزی نگیرند ملامت گر ، تندخو و… می شوند و افتراهای ناروا می زنند که تماماً توسط مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

۲- هیجانهای بسیار شدید ولی سطحی :

از نظر مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران ، هیجانهایی که این افراد نشان می دهند بسیار شدید اما در واقع بسیار سطحی و کم مایه است. مثلاً به آنی عاشق و به آنی هم فارغ می شوند. همایندی اشان با اختلال شخصیت مرزی و ضد اجتماعی است. این افراد بسیار به صورت نمایشی تحریک پذیر و هیجانی اند. وقتی شخصیت مرزی یا ضد اجتماعی عصبانی می شود نمی توانیم جلوی آنها بیاستیم چون شوخی ندارند اما این افراد حتی تحریک پذیری اشان هم نمایشی است که موضوع مهمی برای دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران است.

۳- بیش از حد خود محور و اغواگر :

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران در مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران می گوید که این افراد بیش از حد خودمحور هستند. مثل بچه های خردسالی که کاری به دیگران ندارند ولی آنقدر جیغ می زنند تا دیگران به آنها نگاه کنند. همچنین بیش از حد نگران جذابیت جسمی خود می باشند. این افراد از نظر جسمی بیش از حد اِغواگر و خیلی راحت دیگران را تحت تاثیر قرار می دهند. البته خودشان هم براحتی تحت تاثیر قرار می گیرند. دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که در کل  رفتارهای اِغواگرانه از هر جنسی که باشد در این افراد شایع است در واقع شخصیت زن نمایشی از بدن خودش (که ممکن است چاق هم باشد) از جمله لب ، مُژه ، پا و… برای اِغوا کردن طرف مقابل استفاده می کند. تمام این موارد توسط مشاوره و روانشناس در شرق تهران بررسی می شود.

۴- ازدواج و روابط عاشقانه :

از نظر دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران در مرکز روانشناسی و مشاوره در شرق تهران ، این افراد علیرغم رفتار متظاهرانه و پُر زَرق و برقی که دارند اغلب نمی توانند دلبستگی عمیقی را به مدت طولانی حفظ کنند و اگر عاشق شوند نمی توانند به مدت طولانی رابطه را حفظ نمایند. این افراد نیاز شدید به این دارند که مطمئن شوند دوست داشتی هستند یعنی طرف مقابل باید دوستش داشته و دائم آن را بیان کند. شخصیت نمایشی تنوع طلبی اشان از همه شخصیت ها بالاتر و تشنه بی قراری هیجانی هستند. مثلاً ممکن است دختر آقای دکتر که نمایشی است با پسر تعویض روغنی که موتور ۱۰۰۰ دارد دوست شود چون موتور سواری برای او دنیای جالبی است. این افراد با کم محلی و کارهای مختلف طرف مقابل را عاشق خودشان می کنند و آخر سر هم می گویند این هم توانستم مال خودم کنم.

مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که دختران نمایشی دوست دارند که بین پسرها دعوا بیاندازند تا یکی آن دیگری را بِکُشد مثل خانم های یونان قدیم در جنگ گلادیاتورها. این افراد عاشق و شیدا می شوند ولی بعد از ۲ الی ۳ سال طرف مقابل برایشان عادی می شود بنابراین دنبال یک پارتنر جدید دیگر می روند و رابطه خارج زناشویی شکل می دهند. مردان هم ممکن است نمایشی شوند ولی اکثراً تو ذوق زنان زده می شوند و فقط عده ای از زنان نمایشی و مرزی جذب آنها می شوند. افراد نمایشی دوست دختر و دوست پسر خوبی می توانند باشند ولی پارتنرهای خوبی نیستند و یکی از تَله های ازدواجی بخصوص برای مردان نمایشی هستند. در کل تمام مردان دنیا نسبت به دختران نمایشی آسیب پذیر هستند. تمام این موارد توسط مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

۵- روابط جنسی :

دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که پرداختن به تخیلات جنسی در مورد افرادی که با آنها رابطه دارند شایع است ولی آنها این تخیلات را به زبان نمی آورند. این افراد ممکن است به کژکاری روانی جنسی مبتلا شوند مثلاً زن می گوید: “من دوست دارم همسرم با من شب تا صبح وَر برود ولی کاری نداشته باشد”.

مشاوره و روانشناسی در شرق تهران

این افراد برای آنکه مطمئن شوند نزد جنس مخالف جاذبه دارند ممکن است تکانه های جنسی خود را به عمل در بیاورند. مثلاً در اتاق مشاوره دکمه بلوزشان را باز کنند و…. این افراد یکی از شخصیت های مشکل دار در زمینه روابط زناشویی هستند. بیشترین شخصیتی که به روابط خارج از زناشویی کشیده می شود، همین شخصیت است. اینها ممکن است با ۱۰ پسر بخوابند ولی نَعل وارونه بزنند و به همسرشان بگویند از هر چه مرد است بدشان می آید که در مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

۶- روابط با دیگران :

مشاوره و روانشناس در شرق تهران می گوید که نیازهای بسیار شدید آنها به وابستگی باعث می شود که زود به هر کسی اطمینان و خیلی راحت فریب بخورند. این افراد بسیار تقاضاگر ، درگیر شونده و بی مسئولیت هستند. اینها حریم ندارند و زیادی قاطی می شوند و هر چه راز دارند را سریع به طرف مقابل می گویند. در ارتباطات بین فردی نمایشی و اغواگر ، توجه طلب و بدون احساس همدلی هستند یعنی وقتی مردی را تحت تاثیر خودشان قرار می دهند به این فکر نمی کنند که این مرد زنی دارد و… این افراد علاقه بسیار به وابستگی دیگران دارند و سعی می کنند درون نگر نباشند به همین دلیل کاملاً گرایش دارند که توسط دیگران هدایت شوند که تماماً توسط بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران در مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

۷- مشکلات روانشناختی :

مشاوره و روانشناس در شرق تهران می گوید که این افراد اگر تحت فشار روانی قرار بگیرند به راحتی می شکنند و حس واقعیت سنجی اشان مختل و به سمت سایکوز می روند مثلاً وقتی کسی را که دوستش دارد، ترکش کند و یا بفهمد همسر دارد تحت فشار روانی قرار و سایکوز می شود که موضوع مهمی برای آموزش دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران است. افسردگی و مشکلات پزشکی در این افراد شایع است. این افراد گرایش به مواد مخدر دارند چون اضطراب ، افسردگی و دردهای بدنی زیادی دارند و همچنین خیلی ماجراجو هستند که تماماً توسط مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

۸- داشتن تفکر تحلیلی سطحی :

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که سبک تفکر این افراد به جای تفکر تحلیلی دقیق ، سطحی است (ذهنشان تحلیل گر نیست). در واقع گرایش این افراد به سمت تفکر غیر تحلیلی مبهم و وابسته به حواشی (جزء نگر نیستند ) و بسیار تلقین پذیر است که توسط مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود. 

۹- خصوصیات شخصیتی :

این افراد با تعریف کردن دیگران بلافاصله هندوانه زیر بغل اشان قرار می گیرد، پشتکارشان اندک و آسیب گریزی اشان هم بالا است. خیلی ماجراجو هستند مثلاً جزء باند قاچاق مواد ، گروه موسیقی زیر زمینی و… می شوند که تماماً توسط دکتر روانشناس بالینی در شرق تهران بررسی می شود. همکاری این افراد با دیگران کم ، دید معنوی اشان از نظر خرافات و متافیزیکی بالا است. این افراد همان زنان سَلیطه هستند که ممکن است حرفهای بسیار رَکیک از دهانشان بیرون بیاید. طرز گفتار آنها مبتنی بر کلی گویی و فاقد جزئیات است (اصلاً به جزئیات توجه نمی کنند). مشاوره و روانشناس در شرق تهران می گوید که این افراد بسیار پرخاشگر و در میان پرخاشگری اشان هم ۲ الی ۳ مکانیسم دفاعی بکار می گیرند که عبارتند از:

الف) جسمانی کردن ( Somatization ):

مثلاً یکدفعه سردرد ، دل درد ، کمر درد ، استفراغ های شدید و.. می گیرند که در بهترین مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

ب) حالات تجزیه ای ( Dissociation ):

مثلاً دچار فراموشی ، شخصیت دیگری را درست کردن ، جنون کاذب نمایشی می شوند مثلاً می گویند ماسکی به صورتشان چسبیده که مثل خون آشام بود و… اینها توهم بینایی نیست چون در توهم بینایی به این دقیقی اجزای محرک غیابی دیده نمی شود.

ج) خودکشی های نمایشی :

بهترین روانشناس بالینی در شرق تهران می گوید که این افراد برای اینکه دیگران را تحت کنترل خودشان در بیاورند دست به خودکشی هایی می زنند که می دانند نخواهند مُرد.

چگونگی شکل گیری تیپ شخصیت نمایشی

مشاوره و روانشناس در شرق تهران می گوید که در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله اسکیزوتایپال ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، وابسته ، خودشیفته ، اسکیزوئید ، پارانوئید ، اجتنابی ، وسواسی عوامل ژنتیکی ، اجتماعی و محیط خانواده نقش دارد که تماماً توسط بهترین مرکز مشاوره و روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال شخصیت مرزی

درمان شخصیت مرزی ، درمان اختلال شخصیت مرزی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

درمان اختلال شخصیت مرزی

شخصیت مرزی جزء خوشه B اختلالات شخصیت است. و شیوعش یک تا دو درصد در جمعیت عمومی و در زنان دو برابر مردان می باشد. این اختلال قبل از ۴۰ سالگی ایجاد می شود. البته لازم به ذکر است که تمامی اختلالات شخصیت با هم همپوشانی دارند. افراد شخصیت مرزی تجربه ذهنی بی ثبات از خود دارند(آشفتگی هویتی) و مکانیسم های دفاعی اشان ابتدایی و ناپخته است مثلاً از دوپاره سازی یا ایده آل سازی استفاده و بعد طرف مقابل را بی ارزش سازی می کنند. به همین دلیل این افراد وقتی می بینند طرف مقابل همسرش نشده است برای اینکه دست کسی به او نرسد، اسید می پاشند که این موضوع در درمان شخصیت مرزی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

( نوسان شدید هیجان و احساسات در شخصیت مرزی )


انواع شخصیت مرزی در درمان اختلال شخصیت مرزی

پِرسون ۴ نوع شخصیت مرزی را نام می برد که عبارتند از:

۱) تفکر به هم ریخته :

این افراد حالت های پارانوئید ، احساس تهی و پوچ بودن و نواقص تفکری اشان زیاد است که در درمان شخصیت مرزی روی آنها کار می شود.

۲) مرزی های بنیادین :

این افراد در اتاق درمان زیاد دیده می شوند. آنها روابط بین فردی بی ثبات ، خشم های انفجاری (یک دفعه مرتکب قتل می شوند) دارند که در درمان اختلال شخصیت مرزی روی آنها کار می شود. افسردگی ، زندگی آشفته ، رفتارهای تکانشی دارند و به ندرت سایکوتیک می شوند.

۳) بی تفاوتی و پوچی :

این افراد تصویری که از خودشان دارند، خیلی بهم ریخته است. گروه اول فقط بی تفاوتی و پوچی را دارند ولی در این گروه علاوه بر آن، می گویند که برای چه به دنیا آمده اند. آمار خودکشی در این افراد زیاد است و مثل گروه اول در نوجوانان و دانشجویان زیاد دیده می شود. درمان شخصیت مرزی برای این گروه سخت است.

۴) نمایشی – مرزی :

در این گروه که در خانم ها زیاد است کج خلقی و بی ثباتی های شدید زیاد دیده می شود و به شدت خودخواه و متوقع هستند. آنها در مقابل انتقاد خفیف منفجر می شوند و نزدیک به تیپ شخصیتی نمایشی هستند که باید در ارزیابی درمان اختلال شخصیت مرزی مورد بررسی قرار بگیرند.

مشکلات همبود با اختلال شخصیت مرزی :

برخی از این مشکلات که باید در درمان شخصیت مرزی هم مورد بررسی قرار بگیرند عبارتند از:

۱) اختلالات خوردن:

خود استفراغی که بعد از خوردن غذا شکل می گیرد از نشانه های شخصیت مرزی است و در درمان اختلال شخصیت مرزی روی آن کار می شود.

۲) سوء مصرف مواد

۳) مانیا و دو قطبی :

مانیا و شخصیت مرزی خیلی شبیه به هم هستند منتهی تفاوتی که دارند این است که جنس Impulsive خصوصاً پرخاشگری در مانیا با شخصیت مرزی فرق دارد و در دوقطبی ها اصلاً خودزنی دیده نمی شود که این موضوع در درمان شخصیت مرزی مهم است.

ملاک های تشخیصی اختلال شخصیت مرزی بر مبنای DSM 

به این اختلال قبلاً مرزی می گفتند چون آن را مرز بین سایکوز و نوروز می دانستند ولی امروزه با علم به اینکه چنین اسمی اشتباه است، ولی هنوز نامی برای آن جایگزین نکردند. بی ثباتی در خودانگاره ، روابط بین فردی ، حالت عاطفی و هیجانی و رفتار که به صورت الگویی نافذ در بزرگسالی شروع و علامتش حداقل ۵ مورد از موارد زیر باشد:

۱) ترس از رهاشدن :

این افراد همینکه فکر کنند که طرف مقابل می خواهد ترکشان کند، به هم می ریزند و حتی خودکشی هم می کنند چون دردشان خیلی عمیق است و نمی توانند تحملش کنند. این درد به خاطر این است که فرد هویت بهم ریخته ای دارد و تعریفی به نام “من” ندارد که در درمان اختلال شخصیت مرزی مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین هر کسی که در زندگی اش می آید این بهم ریختگی را پُر می کند و وقتی می رود و یا فکر می کند می خواهد برود آن بهم ریختگی ها خالی می شود به همین دلیل است که این افراد می گویند طرف مقابل همه چیز زندگی اشان است. در اصل این افراد وقتی در طرف مقابل ذوب می شوند دیگر او را نمی بینند بلکه آن چیزی را می بینند که خودشان دوست دارند که تماماً در درمان شخصیت مرزی روی آن کار می شود.

۲) بهم ریختگی بین فردی :

این افراد طرف مقابل را گاهی خیلی بالا ( زیاد از اندازه از او تعریف می کند) و گاهی به پائین ترین حد ( او را تخریب می کند ) ممکن می آورند که در درمان اختلال شخصیت مرزی روی آن کار می شود.

۳) اختلال در هویت

۴) تکانشی بودن ( Impulsivity ):

افراد تکانشی ابتدا عمل و سپس فکر می کنند. آنها بر اساس هیجان عمل می کنند و بعد پشیمان می شوند که در درمان شخصیت مرزی این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد. این افراد در سوء مصرف مواد ، کات کردن دوستی ها ، رانندگی ، خوردن و مسایل زناشویی و… تکانشی عمل می کنند. مثلاً می داند پول ندارد ولی قرض می گیرد و برای دیگران خرج می کند تا  آنها را برای خودش نگه دارد که در درمان اختلال شخصیت مرزی مورد بررسی قرار می گیرد.

۵) خودکشی ، تهدید به خودکشی و ژست خودکشی :

این موضوع مهمی در درمان شخصیت مرزی است.

۶) بی ثباتی در حالت عاطفی :

این افراد خیلی تحریک پذیرند. آنها یک دفعه حملات اضطرابی شدید( مثل حملات پانیک ) افسردگی سنگین ، دیگر کشی و… پیدا می کنند.

۷) نامتناسب و شدید بودن خشم :

خشم این افراد نامتناسب است یعنی تناسبی بین شدت خشم و محرک وجود ندارد و شدتش زیاد از حد و مدیریت آن هم سخت است. در درمان شخصیت مرزی این موضوع آموزش داده می شود.

۸) افکار پارانوئید و افکار تجزیه ای :

مثلاً این افراد حدود چند ساعتی را یادشان نمی آید و یا ممکن است خودشان را بیرون از خود ببینند یا… که تماماً در درمان اختلال شخصیت مرزی روی آن کار می شود.

۹) احساس پوچی مزمن داشته باشد :

اینکه فرد می گوید چه کسی است و از کجا آمده است.

خصوصیات افراد مرزی :

خصوصیات شخصیت مرزی که در درمان اختلال شخصیت مرزی مهم است عبارتند از:

الف) احساسات و هیجانات :

این افراد کنترل تکانه های خودشان را ندارند بنابراین با بیش فعالی بزرگسالی گاهی اشتباه تشخیص داده می شوند که در درمان شخصیت مرزی این موضوع مورد ارزیابی قرار می گیرد. شخصیت های مرزی در واقع شخصیت های پرخاشگری هستند که واژه خَفَن بسیار واژه متناسبی می تواند برای آنها باشد. شخصیت مرزی خیلی تکانشی است و اگر ماموریت پیدا کند که دشمنان را بکشد این کار را برخلاف شخصیت وسواسی خیلی راحت انجام خواهد داد. این تکانه ها ممکن است سکس ، مصرف مواد مخدر ، قرص خوردن و… باشد که این مضوع مهمی در درمان اختلال شخصیت مرزی است. در اینها چرخش های زیاد خلقی دیده می شود که این گاهی اوقات در حد کمتر از یک ثانیه است مثلاً در حال پرخاشگری است که یک دفعه می خندد و بعد گریه می کند.

ب) هویت :

این شخصیت خیلی شبیه شخصیت خودشیفته ، شخصیت ضد اجتماعی و شخصیت نمایشی است که در درمان شخصیت مرزی باید مورد توجه قرار بگیرد. منتهی مرز افتراق آنها این است که اینها مشکل و فقر هویتی(Identitiy) دارند یعنی نمی دانند چه کسی هستند؟ بهر چه چیزی به این دنیا آمده اند؟ مثلاً هر روز دنبال یک موضوعی می روند. یک روز دنبال حافظ ، یک روز دنبال جمکران ، یک روز دنبال موسیقی رپ و… یا مثلاً ۱۰ شغل تا به حال عوض کرده و هنوز شغل ثابتی ندارد. این افراد حتی ممکن است در جنسیت خود شک و فکر کنند که مرد یا زن نیستند که این موضوع مهمی در درمان اختلال شخصیت مرزی است. 

ج) مسایل جنسی :

این افراد عموماً سکس زیاد انجام می دهند و میل جنسی بالایی هم دارند ولی مشکل آنها این است که به دلیل افسردگی و اضطراب زیاد دوره هایی از انزال زودرس و ناتوانی جنسی دارند که در درمان شخصیت مرزی مورد بررسی قرار می گیرد.

د) مشکلات روانشناختی :

افسردگی در خانواده این افراد همیشه بوده است. شخصیت مرزی زیاد خودکشی می کند و گاهی هم به جای خودکشی دست به خودزنی می زند و زود هم ناامید می شود. اگر شخصیت نمایشی فقط یک سوزن ته گرد برای خودکشی به خودش می زند در شخصیت مرزی اینگونه نیست و ممکن است شیشه را خُرد کنند و یا رگشان را از ته بزنند. این افراد وقتی خونشان را می بینند آرام و اضطرابشان کم می شود که در درمان اختلال شخصیت مرزی روی آن کار می شود.

درمان شخصیت مرزی

از لحاظ رفتاری افراد مرزی با رفتارهای خودآسیب رسان مکرر از جمله ژست های خودکشی ، خودزنی یا برانگیختگن درگیری خود را نشان می دهند. در میان تمام اختلالات این افراد بیشتر از همه بدتنظیمی در ریتم شبانه روزی به ویژه چرخه خواب دارند و از بی خوابی های مزمن شکایت دارند. این افراد در تحمل ناکامی ناتوان و در زمانی که تحت استرس قرار دارند نهایتاً دچار اپیزودهای میکروپسیکوز می شوند که این وضعیت به صورت مسخ شخصیت ، مسخ واقعیت ، واکنش های شدید خشم و غضب ، واکنش های نامعمول به داروها و دوره های پارانوئید شدید گذرا خودش را نشان می دهد که تماماً در درمان شخصیت مرزی روی آن کار می شود.

ح) ازدواج و روابط عاشقانه :

متاسفانه مرزی ها در عین حال که حواسشان به غم و غصه خودشان زیاد است نسبت به پارتنرشان بی توجه هستند که این موضوع در درمان اختلال شخصیت مرزی مهم است. اینها همچنین نسبت به جنس مخالف بدبین و دائم او را چک می کنند و همیشه نگران خیانت هستند.

خ) ارتباط با دیگران :

این افراد در برخورد با دیگران یا از طرف آنقدر تعریف می کنند که او را به آسمان هفتم می برند و یا او را آنقدر خُرد می کنند که در قعر فاضلاب هُل می دهند که در درمان شخصیت مرزی روی آن کار می شود. این افراد دائم می گویند هیچکس آنها را نمی فهمد. البته حق هم دارند چون رفتارهایشان در تضاد است و یکسان نیست که کسی بتواند آنها را درک کند. مورد دیگری که این افراد دارند صلاحیت ظاهری آنها است. اینها می گویند که برای همه نسخه می پیچند ولی خود را نمی توانند درمان کنند که این موضوع در ارزیابی درمان اختلال شخصیت مرزی مهم است. این افراد خیلی انرژی مصرف می کنند که همه را درگیر مشکلات خودشان کنند مثلاً اگر یک دختر مرزی، دوست پسری بگیرد همه را درگیر روابط خود با دوست پسرش می کند.

درمان اختلال شخصیت مرزی

مهارت حل مسئله در این افراد مختل است و متاسفانه اینها پذیرای حل مسئله هم نمی شوند و وقتی خانواده هم درگیر او نشود می گویند که او را دوست ندارند و هیچکس او را نمی خواهد و…(بازی الاکلنگ) به این دلیل از افراد شخصیت مرزی زیاد سوء استفاده می شود چون ناتوان هستند از مرزهای هیجانی ، جسمی ، مذهبی و…خودشان دفاع کنند بنابراین در درمان شخصیت مرزی به آنها طریقه ارتباط سالم را یاد می دهد. این افراد به شدت نسبت به طرد حساس و پس از این تجربه از هم می پاشند. اضطراب جدایی به عنوان اولین انگیزه در این اختلال است بنابراین برای حفظ ارتباط ، کارهای خطرناکی مثل روابط جنسی کنترل نشده  ، مصرف داروهای سر خود و… انجام می دهند. اینها روابط بین فردی را به سرعت شکل می دهند اما سازگاری آنها سطحی است. 

ر) شغل و توامندی ها :

عملکرد شغلی و اجتماعی این افراد معمولاً کمتر از توانمندی و بهره هوشی آنها است که در درمان اختلال شخصیت مرزی روی آن کار می شود. 

ز) سبک شناختی و فکری :

سبک شناختی اینها به صورت انعطاف ناپذیر و تکانشی توصیف شده که این موضوع باعث می شود فرد به سمت بزرگ منشی ، ادراکات ایده آل سازی از دیگران و دوپاره سازی کردن برود که در درمان شخصیت مرزی روی آن کار می شود. این افراد در استدلال منطقی و یادگیری از تجارب دوران کودکی مشکل دارند. اینها تمرکز بیرونی و در نتیجه سرزنش کردن دیگران برای خطاهایی که خودشان انجام داده اند را دارا می باشند. نوسان خُلقی این افراد میان امید و ناامیدی است چون اعتقاد دارند که شرایط محیطی خارج از کنترل آنها است. افکار این افراد از یک جهت سریعاً به سمت دیگر شیفت می کند مثلاً می گوید هدف داشتن خیلی خوب است اما خیلی بد است.

درمان اختلال شخصیت مرزی

عدم اطمینان این افراد در مورد خودانگاره ، هویت جنسی ، اهداف ، ارزش ها و انتخاب های شغلی منعکس کننده حالت تکانشی و انعطاف ناپذیری آنها است که در اختلال درمان شخصیت مرزی به آنها پرداخته می شود. این بیماران یک حافظه تحول نایافته دارند بنابراین در یادآوری تصویرهای ذهنی و حالت های احساسی که می تواند آنها را در شرایط سخت ساختار دهد مشکل دارند. به دلیل مشکل در تمرکز و توجه و در نتیجه از دست دادن داده های مرتبط  این افراد ظرفیت محدودی در پردازش اطلاعات دارند.

چگونگی شکل گیری تیپ شخصیت مرزی

در شکل گیری این تیپ شخصیتی مثل تمام تیپ های شخصیتی دیگر از جمله اسکیزوتایپال ، پرخاشگر-منفعل و افسرده ، وابسته ، اسکیزوئید ، پارانوئید ، اجتنابی ، عوامل ژنتیکی ، اجتماعی و محیط خانواده نقش دارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.