وسواس :

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) :  ۲۲۵۷۷۰۶۹  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

وسواس یا OCD به دو نوع عملی و فکری نقسیم می شود.

نوع فکری :

در واقع افكار ، تصاوير يا تكانه هاي عود كننده و مداومي هستند كه بصورت مزاحم تجربه شده و موجب اضطراب و آشفتگي در فرد مي شود در نتيجه شخص سعي مي كند با فكر يا عملي ديگر آن را ناديده بگيرد. 

نوع عملی :

در واقع رفتار هاي تكراري يا اعمال ذهني ( مثل دعا كردن ) است كه شخص در پاسخ به يك فكر وسواسی ، احساس اجبار به انجام آنها مي كند. هدف اعمال وسواسی كاهش يا ممانعت از ايجاد آشفتگي يا جلوگيري از رخ دادن يك رويداد يا موقعيت ترسناك است كه اغلب هيچ ارتباط منطقي بين اين اعمال و وسواسهاي فكري وجود ندارد.

تحقیقات در مورد وسواس :

تحقيقات نشان داده که يك سوم تا يك دوم افراد دارای وسواس بزرگسال در واقع مشکل اشان از كودكي آغاز شده است. این اختلال از کودکی تا سالمندی را در بر می گیرد و در این طیف همه می توانند دچار این مشکل شوند. مثلاً کودک می گوید چراغ اتاقش را خودش باید خاموش یا روشن کند و… 

وسواس در دوره نوجوانی :

اگر وسواس از دوره نوجوانی شروع و به خصوص به خاطر ماهیت شستشو و مذهبی باشد این می تواند زنگ خطری برای آن خانواده باشد که زودتر برای درمان نوجوان خود اقدام کنند چون در صورت عدم درمان ممکن است نوجوان دچار اختلالات سایکوتیک شود.

وسواس با بینش ضعیف :

گروهی از وسواسی ها متاسفانه بینش اشان پائین است که به آنها وسواسی ها با بینش ضعیف می گویند. این افراد نسبت به مشکل خودشان کمتر آگاهی دارند و به اطرافیان می گویند که آنها آدمهای بی خیالی هستند و خودشان کار درست را انجام می دهند. براي اينكه تشخيص OCD بر روی فردی گذاشته شود لازم است که شخص وسواس هاي فكري يا اعمال وسواسي را تجربه كرده باشد.

علت وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان

 

علت وسواس فکری در کودکان ( درمان وسواس فکری در کودکان ) توسط دکتر وسواس فکری عملی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

(نکته ای در خصوص افکار و تصاویر تکرارشونده در کودکان وسواسی)


علت وسواس فکری در کودکان

وسواس یک فکر هجوم برنده به ذهن فرد است که باعث می شود یک عمل جبری توسط او انجام شود. وسواس تا چندی پیش جزء اختلالات استرس و اضطراب به حساب می آمد ولی الان یک دسته جداگانه را برای خودش دارد. وسواس فکری و عملی دارای انواع مختلفی از جمله وسواس موکنی و… است که در کودک و نوجوان به صورت نشانه و علائمی خودش را بروز می دهد. دکتر وسواس فکری عملی می گوید در مورد وسواس و همچنین درمان وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان علت های مختلفی( ریشه وسواس چیست ) وجود دارد که عبارتند از:

۱) علت ژنتیک وسواس ( در جواب ریشه وسواس جیست ):

یکی از علت وسواس فکری در کودکان ، علت ژنتیکی است که از خانواده به فرد به ارث می رسد.

۲) رفتارهای والدین یا دیگران ( در جواب ریشه وسواس چیست ):

این رفتارها باعث می شود وسواس در کودکان یا بزرگسالان سرایت کند. مثلاً مادر کنار سینک ایستاده و دائم دستش را می شوید و کودک چون آب را دوست دارد کنار مادر می آید و او را می بیند و شروع به شستن دستهایش می کند( یادگیری مشاهده ای ). این موضوع باعث می شود که گاهی این عمل تا آخر عمر ادامه پیدا کند که در درمان وسواس فکری در کودکان توسط دکتر وسواس فکری عملی بررسی می شود.

کودکان کاملاً رفتارهای دیگران را مدل قرار می دهند بنابراین والدین در این قضیه خیلی مسئول هستند. مثلاً یک کلام را باید یکبار بگویند و اگر چند بار گفته شود این آغازی برای علت وسواس فکری در کودکان است. مثلاً برای نهار ، اگر والدین کودک خود را یکبار صدا زد و نیامدند باید نهارشان را شروع کنند چون این کودک یاد می گیرد که یک بار حرف زدن با ۵ بار حرف زدن هیچ فرقی نمی کند یا مثلاً والدین دائم از کودک بپرسند که تمیز شده است؟ خودش را خوب شسته است؟ و یا مثلاً کودک درحال خوردن سیب است و مادر می گوید آیا آن را خوب شسته است یا خیر؟ و یا مثلاً می گوید مطمئن هست که مشقش را نوشته یا خیر؟ این موارد در درمان وسواس فکری در کودکان توسط روانشناس متخصص وسواس فکری بررسی می شود. 

۳) علت های روانکاوانه ( در جواب ریشه وسواس چیست ):

دکتر وسواس فکری عملی می گوید که یکی از علت وسواس فکری در کودکان ، علت های روانکاوانه است. روانکاوی می گوید افراد معمولاً از تولد تا یکسالگی وسواسی نمی شوند و اگر بخواهد اتفاقی هم برای کودک بیافتد در واقع باعث می شود که او یک شخصیت دهانی شود. مثلاً اهل بگو و بخند ، دود و دم ، پُرخوری و… شود. در درمان وسواس فکری در کودکان ، روانشناس متخصص وسواس فکری روی این موضوع کار می کند.

طبق دیدگاه روانکاوی بین ۱ تا ۳ سالگی کودک به خیلی چیزها از جمله مقعد ، تمیزی و پاکی و… توجه می کند. دکتر وسواس فکری عملی می گوید که این کودک در این سن به سرعت آمادگی وسواسی شدن را دارد و هر پیامی در این سن باعث علت وسواس فکری در کودکان می شود. مثلاً کودک در حال خوردن پُفک می باشد که والدین آن را از دستش می گیرند و این موضوع یک احساس پُر معنایی در دل کودک ایجاد می کند که آیا پفک چیز خوبی است یا چیز بدی است؟ و از اینجا وسوسه باید و نباید ها شروع می شود و از اینجا کودک دارای ۲ احساس در مورد همه چیز می شود.

۴) تنبیه ( در جواب ریشه وسواس چیست ):

تنبیه یکی دیگر از علت وسواس فکری در کودکان است که به آنها حس بی اعتمادی می دهد و فکر می کنند که در هیچ کاری خوب نیستند ولی بعد کودکان متوجه می شوند که در خیلی از کارها خوب هستند پس چرا والدین آنها را تنبیه می کنند و همین موضوع باعث احساس ۲ گانه در آنها می شود. پس طبق نظر روانشناس متخصص وسواس فکری ، در کل افراد وسواسی افرادی هستند که اکثراً با تنبیه روبرو شده اند چون تنبیه باعث می شود که اعتماد به نفس کودک پائین بیاید و این عمل باعث احساسات ۲ گانه در آنها شود و بعد او را دچار انواع وسواس از جمله تریکوتیلومانیا کند.

۵) دعوای والدین ( در جواب ریشه وسواس چیست ):

دکتر وسواس فکری عملی می گوید که یکی از علت وسواس فکری در کودکان دعوای والدین در مقابل کودکان است که تاثیر مستقیم بر روی وسواس در کودکان دارد. چون فکر می کنند که دعوای والدین بخاطر کار بدی است که آنها انجام داده اند و این موضوع در درمان وسواس فکری در کودکان مهم است.

درمان وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان :

طبق نظر دکتر وسواس فکری عملی ، سه روش درمانی برای درمان وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه درمان وسواس فکری کودکان و بزرگسالان است.

۲) روان درمانی :

روانشناسی یکی از باثبات ترین و بهترین روش های درمان وسواس فکری کودکان و بزرگسالان است. در این درمان روانشناس کودک  و روانشناس بزرگسال با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و بزرگسال می دهند، علت وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان را رفع می کنند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

یکی از درمان های جدیدی است که وارد ایران شده و برای درمان وسواس فکری در کودکان و بزگسالان به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی دارد از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : دکتر وسواس فکری عملی گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان وسواس در کودکان و بزرگسالان حتماً در کنار دارو درمانی یا نوروساینس از روان درمانی هم استفاده شود چون تنها درمانی است که به مراجع تکنیک آموزش می دهد که می تواند خیلی مفید باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

درمان وسواس فکری در نوجوانان و بزرگسالان و کودکان

 

دکتر خوب برای درمان وسواس فکری در نوجوانان ، کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک درمان وسواس در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

(نکته ای در خصوص افکار وسواسی و خجالت زدگی کودکان)


دکتر خوب برای درمان وسواس در بهترین کلینیک درمان وسواس ارائه می کند:

وسواس در کودکان و نوجوانان

در خصوص درمان وسواس فکری در نوجوانان و کودکان در ابتدا باید گفت که ابتلا به وسواس بسیار تنش زا و محدودکننده است.

طبق نظر دکتر خوب برای درمان وسواس در بهترین کلینیک درمان وسواس یک سوم تا یک دوم افراد دارای وسواس بزرگسال ، وسواس اشان بنا به علت هایی از کودکی آغاز شده است. در درمان وسواس فکری در نوجوانان و کودکان با توجه به اینکه آنها اغلب وسواس ها و رفتارهای اجباری خود را مخفی می کنند بنابراین ممکن است ماهها یا سال ها طول بکشد تا والدین متوجه مسئله ای در آنها بشوند. چون آنها سعی می کنند علایم و انواع وسواس خود را تا زمانی که تنها باشند یا از مدرسه به خانه برسند، سرکوب کنند.

وسواس در کودکان و نوجوانان

کودکان و نوجوانان نیاز شدیدی به پذیرش از جانب دیگران و قرار گرفتن در گروه همسن و سال های خود دارند و چون از نظر آنها رفتارهای عجیب و وسواس های بی معنا خجالت آور است سعی می کنند آنها را مخفی کنند که تماماً توسط  دکتر خوب برای درمان وسواس بررسی می شود. اختلال وسواس در کودکان و نوجوانان ممکن است اعتماد بنفس و خودباوری آنها را تحت تاثیر قرار دهد و سراسر زندگی آنها را تحت سلطه خود درآورد که توسط بهترین کلینیک درمان وسواس در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین دوره نوجوانی که به عنوان یک دوره انتقال در نظرگرفته شده و این انتقال باید مثبت باشد تا نگاه به آینده ، استقلال و فرصت هایی را با خود به همراه داشته باشد ممکن است با مشکلات روانشناختی از جمله وسواس موکنی و…، پیشرفت های کودک و نوجوان را دچار اختلال کند لذا بهتر است در سنین پایین توسط دکتر خوب برای درمان وسواس صورت بگیرد.

نشانه ها و علائم اختلال وسواس در نوجوانان و کودکان :

۱) نگرانی بیش از حد در مورد آلودگی و میکروب

این موضوع در درمان وسواس فکری در نوجوانان مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) اجتناب از برخی از فعالیت ها:

اجتناب از رفتن به زمین بازی یا عدم شرکت در برنامه های هنری که احتمال خوردن دست به رنگ و چسب و غیره وجود دارد.

۳) اصرار در مورد قرار گرفتن اشیا با ترتیب خاص :

در بهترین کلینیک درمان وسواس در تهران این آیتم مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) غیبت بدون دلیل موجه از مدرسه

البته این آیتم با مشکلات و اختلالات دیگر کودکان و نوجوانان از جمله بیش فعالی همبودی دارد.

۵) سوال های مکرر در مواردی که به آنها پاسخ داده شده است

کودک یا نوجوان دائم برای اطمینان طلبی سوال می پرسد.

۶) خواندن و باز خواندن ، نوشتن و باز نوشتن و استفاده زیاد از پاک کن

این آیتم بیشتر بخاطر عدم اشتباه در نوجوان و کودک رخ می دهد که توسط دکتر خوب برای درمان وسواس بهبود پیدا می کند. 

۷) ناتوانی در تمرکز و دقت :

تمرکز و دقت این کودکان و نوجوانان بخاطر وسواس دچار مشکل است.

۸) ترس افراطی از آسیب رساندن به خود و دیگران :

مخصوصاً ترس آسیب رساندن به والدین که در این نوجوانان زیاد دیده می شود.

۹) صرف وقت زیاد برای انجام کارها :

خیلی وسواس گونه کارها را انجام می دهند.

اختلالات همبود با اختلال وسواس در کودکان و نوجوانان :

اختلالاتی که ممکن است با انواع اختلال وسواس از جمله وسواس مو کندن و… در نوجوان و کودک دیده شود عبارت است از : اختلال بیش فعالی و نقص توجه ، اضطراب ، افسردگی ، اختلال تیک و نافرمانی مقابله ای و… تمام این موارد باید توسط دکتر خوب برای درمان وسواس فکری در نوجوان و کودک مورد بررسی قرار بگیرد.

درمان وسواس فکری در نوجوانان و بزرگسالان و کودکان :

طبق نظر دکتر خوب برای درمان وسواس ، سه روش درمانی برای درمان وسواس فکری در نوجوانان و بزرگسالان وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد. مطمئناً دارو عوارض های خاص خودش را دارد ولی گاهی تنها راه درمان وسواس فکری نوجوانان و بزرگسالان و همچنین کودکان است.

۲) روان درمانی :

روانشناسی یکی از سالمترین و بهترین روش های درمان وسواس فکری نوجوانان و بزرگسالان است. در این درمان روانشناس کودک  و روانشناس بزرگسال با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و نوجوان و بزرگسال می دهند در رفع علائم وسواس می کوشند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

از درمان های جدیدی است که وارد ایران شده و برای درمان وسواس فکری در نوجوانان و بزگسالان و همچنین کودک در بهترین کلینیک درمان وسواس به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی دارد از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان وسواس در نوجوانان و بزرگسالان و همچنین کودک حتماً در کنار دارو یا ابزارهای نوروساینس حتماً از روان درمانی هم استفاده شود.

نویسنده : سودابه خاکپور ، روانشناس کودک کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا

 

درمان اختلال وسواس موکنی ( درمان وسواس کندن مو ) تریکوتیلومانیا

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا یکی از انواع وسواس هایی است که در اجتماع وجود دارد. در تعریف وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا تعاریف مختلفی عنوان شده ولی تعریفی که جامعیت بیشتری دارد عبارت است از کندن مکرر موها که می تواند منجر به از دست دادن مقدار قابل توجهی از مو شود که این تعریف در درمان اختلال وسواس موکنی استفاده می شود. وسواس موکنی علاوه بر بزرگسالان ، می تواند در کودکان هم رخ دهد. 


(نقش همکاری مراجعه کننده در درمان اختلال موکنی و درمان در گروه نیک مهر )

 

وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا

به طور معمول وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا مثل بقیه وسواس ها طبق یک چرخه معیوب عمل می کند بدین صورت که فرد پیش از کَندن مو تنش و اجباری را برای انجام این کار در خود احساس می کند و متعاقب آن مبادرت به این عمل می کند و سپس حالتی از رضایت و آرامش موقت را تجربه می کند. پس از مدت کوتاهی این چرخه بار دیگر آغاز می شود و بدین ترتیب شخص مکرراً موهای خود را می کَند و آن زمان برای درمان وسواس کندن مو خود مراجعه می کند. به همین دلیل یکی از راههای روان درمانی که در درمان وسواس موکنی اجرا می شود این است که این چرخه بریده می شود تا فرد وسواس موکنی از این چرخه معیوب خارج شده تا از این طریق بتواند به بهبودی دست یابد.

نکاتی در خصوص وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا :

الف) وسواس موکنی می‌تواند در هر ناحیه از بدن که مو رشد می‌کند روی دهد. رایج ترین نواحی که فرد وسواسی اقدام به موکنی می کند پلکها ، کاسه سر و ابروها است در حالی که نواحی کمتر متداول در این امر صورت ، زیر بغل ، ناحیه شرمگاهی و اطراف مقعد است. این نکته در درمان اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا مورد ارزیابی قرار می گیرد. 

ب) وسواس موکندن ممکن است به صورت دوره‌های کوتاه (در طول روز) وجود داشته باشد و یا اینکه در طول دوره‌های نه چندان مکرر ، اما مداوم پراکنده شده باشند( به مدت چند ساعت یا چند ماه ). این موضوع در درمان وسواس کندن مو یا تریکوتیلومانیا مهم است.

ج) ممکن است وسواس موکندن به بی مویی فرد منجر شود و یا اینکه فرد مبتلا به این اختلال ممکن است به صورت کاملاً پخش شده موکنی کند یعنی از تمام نواحی خود ، مو بکند تا بی مویی به صورت آشکار قابل روئیت نباشد که در درمان اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین در گونه‌ای دیگر برای اینکه بی مویی فرد استتار و پنهان شود او سعی می کند با استفاده از روسری ، لوزم آرایش و یا کلاه گیس نواحی بی موی خود را بپوشاند.

انواع وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا

هر کدام از این انواع ، مثل انواع وسواس ، در دوره کودکی بنا به علت هایی شکل گرفته است.

۱) فرد وسواسی به دنبال نوع خاصی از مو برای کندن است : 

مثلاً فرد دنبال موهایی با رنگ سفید می گردد تا آنها را بکند.

۲) فرد وسواسی به شیوه خاصی موی خود را می کند : 

مثلاً فرد سعی می کند طوری موی خود را بکند که ریشه آن سالم بیرون بیاید. این موضوع در درمان اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا مهم است.

۳) فرد وسواسی به شیوه خاصی موی کنده شده خود را بررسی می کند: 

این امکان وجود دارد که فرد وسواسی بعد از اینکه موی خود را کند آن را به صورت دیداری ، لامسه ای و یا دهانی دستکاری و بررسی کند مثلاً فرد موی کنده شده خود را دور انگشتانش می پیچاند و یا آن را بین دندان هایش می کشد و یا آن را گاز می گیرد، قطعه قطعه می کند و یا حتی می بلعد که در درمان وسواس کندن مو بررسی می شود.

انواع درمان وسواس موکنی : 

طبق نظر بهترین متخصص وسواس موکنی ، سه روش درمانی برای درمان اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد. البته لازم به ذکر است که در اکثر موارد علائم بعد از درمان دارویی دوباره برمی گردد.

۲) روان درمانی :

یکی از سالمترین روش های درمان وسواس کندن مو است. روانشناس کودک  و یا روانشناس بزرگسال با یکسری تکنیک هایی که به کودک و بزرگسال وسواس موکنی آموزش می دهد، نشانه ها و علائم وسواس موکنی را در او رفع می کنند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

نوروساینس از درمان های جدیدی است که برای درمان قطعی اختلال وسواس موکنی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها انواع مختلفی از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک و… دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان اختلال وسواس موکنی حتماً در کنار دارو درمانی یا نوروساینس از روان درمانی هم استفاده شود.

نویسنده : سارا شریفی پور ، روانشناس بالینی کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

انواع وسواس و راههای درمان وسواس

درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو ( انواع وسواس و درمان آن ) توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

وسواس در DSM-IV ( راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ) جزء اختلالات اضطرابی بود ولی در DSM-V جدا و برای خود یک طبقه مجزا را تشکیل داده است. شاید علت جدایی این باشد که وسواس ویژگی های دیگری دارد که با برخی از اختلالات اضطرابی از جمله فوبی اجتماعی ، بیماری پانیک ، اختلال اضطراب فراگیر ، اختلال استرس پس از سانحه و… همخوانی ندارد که این موضوع توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری برای بهترین راه درمان وسواس فکری مورد تشخیص داده می شود.

(نکته ای مهم در خصوص درمان نکردن وسواس و افزایش روزافزون تنش ها)


نشانه ها و علائم وسواس فکری عملی :

علائم و نشانه های وسواس فکری عملی در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان ممکن است از خیلی از جهات متفاوت باشد.

۱)وسواس فکری :

در مورد نشانه ها و علائم وسواس فکری ( انواع وسواس و درمان آن ) باید گفت که سه نوع Obsession ( وسواس فکری ) وجود دارد که باید در درمان قطعی وسواس فکری شدید مورد بررسی قرار بگیرد. این سه مورد عبارتند از فکر ، تصویر و تکانه ( میل ناگهانی ). هر فکر ، تصویر و تکانه ، وسواس فکری نیست و باید چند ویژگی داشته باشد تا جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری مورد بررسی قرار بگیرد.

الف) تکراری است :

دائم این افکار تکرار می شوند که در بهترین راه درمان وسواس فکری باید مورد بررسی قرار بگیرد.

ب) آزاردهنده است :

این افکار فرد را آزار می دهد از جمله وسواس فکری ترس از مرگ و نمی تواند از دست آنها خلاصی پیدا کند.

ج) معمولاً موضوع و محتوای خاصی دارد:

مثلاً راجع به آلودگی ، نجاست ، خشونت و یا وسواس فکری ترس از مرگ و … است که همگی جزء انواع وسواس و درمان آن است.

د) اضطراب زا است:

بیمار اگر به افکارش بهاء ندهد او را دچار اضطراب می کند که این موضوع توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری در درمان قطعی وسواس فکری شدید مورد ارزیابی قرار می گیرد.

ح) درباره وقایع معمول زندگی نیست :

برخلاف وسواس ، اختلال اضطراب فراگیر ( GAD ) در خصوص وقایع معمول زندگی است مثلاً مادر فکر می کند که کودک اش احتمال دارد در مدرسه تنبیه شود که این یک فکر معمول است ولی اینکه مورد آزار جنسی قرار بگیرد غیر معمول است. این یکی از نشانه ها و علائم وسواس فکری است که مهم می باشد. البته شاید از نظر علت شکل گیری وسواس و اضطراب شبیه هم باشند ولی علائم اشان یکی نیست.

خ) فرد می داند که این افکار ، تصاویر و تکانه ها محصولات ذهن اوست :

فرد وسواس می داند که این افکار پوچ هستند و کسی از بیرون آن را القاء نمی کند. اگر فردی فکر کند که این افکار از بیرون القاء می شود در اصل او دچار اختلالات سایکوتیک است.

ر) فرد تمام تلاش خود را به کار می بندد که این افکار یا تصاویر به ذهنش نیاید :

مثلاً ذکر می گوید یا خودش را تنبیه می کند یا… که این موضوع در بهترین راه درمان وسواس فکری کار می شود.

ز) معمولاً در کار مزاحمت ایجاد می کند :

این افکار اجازه نمی دهد فرد فعالیت کامل و سالم داشته باشد.

س) ورود و خروج افکار و تصاویر دست فرد نیست و ناخواسته است :

این یکی از مهمترین نشانه ها و علائم وسواس فکری است که توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری بررسی می شود.

ش) این تصاویر و افکار و… با اصول ارزشی فرد منافات دارد :

مثلاً فرد فکر می کند به ائمه توهین می کند بنابراین حالش را بد می کند این موارد جزء انواع وسواس و درمان آن است که در درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو روی آن کار می شود.

۲) وسواس عملی :

وسواس عملی ( Compulsion ) دارای دو بخش است:

۱-۲) وسواس آشکار :

مثلاً فرد ابتدا کل دستشویی را آب می گیرد و بعد وارد دستشویی می شود.

۲-۲) وسواس پنهان و ذهنی :

مثلاً فرد از زمانی که به دستشویی نزدیک می شود تا زمانی که بیرون می آید در ذهنش استغفرا…، نجاست دور و… می گوید. این دو مورد در بهترین راه درمان وسواس فکری عملی مورد بررسی قرار می گیرد. وسواس عملی هم مثل وسواس فکری دارای ویژگی هایی است که جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری عملی است :

الف) فرد در برابر انجام ندادن این اعمال سخت می تواند مقاومت کند.

این آیتم باعث اذیت فراوان فرد وسواسی می شود.

ب) به محض انجام دادنش ، اضطراب بیمار وسواسی کاهش پیدا می کند.

این آیتم در انواع وسواس از جمله وسواس کندن مو و… رخ می دهد که برای بهترین متخصص درمان وسواس فکری مهم است.

ج) وقت گیر هستند :

مثلاً بیمار وسواسی روزی نیم ساعت درگیر این اعمال است.

د) طبق یک تشریفات و اصولی انجام می شود:

مثلاً وقتی می خواهد حمام برود اول حوله را باید به جای خاصی آویزان کند و در حمام اول سمت چپ را بشورد و بعد سمت راست و…

ح) عملکردهای زندگی بیمار را مختل می کند:

مثلاً بیمار باید زودتر به محل کارش برسد ولی باید حتماً در حمام یکساعت بماند که در درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو مورد بررسی قرار می گیرد. در کل افراد وسواس ای قانون هایی دارند که نمی توانند آنها را زیر پا بگذارند.

انواع وسواس و درمان آن ( شیوع وسواس فکری و عملی جبری ):

آمارهای موثقی در خصوص شیوع وسواس فکری عملی جبری وجود ندارد ولی معمولاً بین ۲ الی ۳ درصد جامعه دچار مشکل وسواس فکری و وسواس عملی هستند.  معمولاً بین شروع وسواس تا مراجعه به بهترین متخصص درمان وسواس فکری حدود ۷ سال طول می کشد چون فرد نمی خواهد باور کند که دارای مشکل می باشد و این کار ، درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو را سختتر می کند.

۱) وسواس تمیزی یا شستشو :

وسواس تمیزی دو نوع است:

الف) وسواس نجاست که مختص کشورهای اسلامی است

ب) وسواس پاکیزگی که هر دوی این موارد جزء انواع وسواس و درمان آن است که توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری درمان می شود. 

۲) وسواس وارسی ( وسواس چک کردن ):

مثلاً فرد دائم چِک می کند که آیا شیر گاز را بسته و یا دمپائی ها را جفت نموده است. این موضوع در بهترین راه درمان وسواس فکری و عملی بهبود پیدا می کند.

۳) وسواس نظم یا تقارن :

فرد در این وسواس اشیاء را آنطور که خودش دلش می خواهد باید بچیند و یا باید طبق یک نظم و تقارنی وسایل قرار بگیرند که در درمان قطعی وسواس فکری شدید روی آن کار می شود.

۴) وسواس فکری :

این وسواس شامل ۳ موضوع وسواس جنسی ، وسواس پرخاشگری و وسواس کفرگویی مذهبی است که در انواع وسواس و درمان آن بررسی می شود. مثلاً در موضوع وسواس جنسی بیمار فکر می کند که در حال سکس با مادرش است و برای همین حالش بد می شود و یا مثلاً در موضوع وسواس پرخاشگری بیمار فکر می کند که با کمربند در حال زدن پدر و مادرش است. در زمینه وسواس کفرگویی مذهبی هم مثلاً بیمار فکر می کند که در حال ناسزا گفتن به ائمه و… است.

۵) وسواس احتکار :

بیمار در این وسواس تمام وسایل را نگه می دارد و هیچ چیزی را دور نمی اندازد که مبادا روزی شاید بدردش بخورد.

۶) وسواس کُندی :

این بیماران زیاد لِفت می دهند و خیلی به اصلاح فِس فِس می کنند. اینها معمولاً دیر سر قرار می رسند یا… که توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری و عملی روی آن کار می شود.

۷) وسواس موکنی ( تریکوتیلومانیا ):

در وسواس موکنی فرد دائم و به صورت اجبار گونه موها ، ابروها ، مژه ها و… خود را می کَند. این موضوع جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری و عملی است.

انواع درمان وسواس فکری و عملی : 

طبق نظر بهترین متخصص درمان وسواس فکری ، سه روش درمانی برای درمان وسواس فکری و عملی  وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد. مطمئناً دارو عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه درمان وسواس فکری می باشد. این روش در کنار روان درمانی نتایج خوبی را به همراه دارد.

۲) روان درمانی :

یکی از سالمترین و باثبات ترین و بهترین روش های انواع وسواس و درمان آن ، درمان با روانشناس کودک  و یا روانشناس بزرگسال است. روانشناس با یکسری تکنیک هایی که به کودک وسواسی و بزرگسال وسواسی می دهد، نشانه ها و علائم وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان را رفع می کنند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

نوروساینس یکی از درمان های نویی است که چندسالی است وارد ایران شده و برای درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها انواع مختلفی دارد از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان قطعی وسواس فکری شدید حتماً در کنار دارو درمانی یا نوروساینس از روان درمانی هم استفاده شود چون تنها درمانی است که به مراجع تکنیک آموزش می دهد که می تواند خیلی مفید باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال کندن مو یا تریکوتیلومانیا

درمان قطعی تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن مو ( وسواس کندن مو )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

اختلال کندن مو یا بیماری کندن مو یا تریکوتیلومانیا جز اختلالات وسواس فکری عملی محسوب می شود. این اختلال می تواند سبب محرومیت فرد از فعالیت های اجتماعی و تفریحی مورد علاقه اش شود. اکثر افراد مبتلا به کندن مو احساساتی مثل افسردگی ، عدم جذابیت فیزیکی خجالت و احساس کم ارزشی را گزارش می کنند که در درمان قطعی تریکوتیلومانیا مورد بررسی قرار می گیرد. 

اختلال کندن مو یا وسواس کندن مو ( درمان قطعی تریکوتیلومانیا )


(نکته ای در خصوص دلایل وسواس موکنی)

عوارض تریکوتیلومانیا

توصیه می شود در صورت بروز مشکلات کندن مو با روان درمانگر تماس حاصل نمائید چون اگر این روند ادامه پیدا کند علاوه بر مشکل وسواس موکنی مشکلات دیگر هم به این موضوع اضافه می شود و درمان قطعی تریکوتیلومانیا سخت می شود. اختلال کندن مو اگر درمان نشود می تواند باعث اختلال در عملکرد افراد شود و عوارض خطرناکی را برای زندگی و سلامتی افراد درپی داشته باشد.

اختلال کندن مو و اختلالات افسردگی و…

وسواس کندن مو به طور خاص با اختلالات افسردگی ، اضطرابی و دیگر رفتارهای کندن پوست ، ناخن جویدن ، لب جویدن و… همراه می شود. به همین منظور باید برای درمان قطعی تریکوتیلومانیا علاوه بر درمان افسردگی و اضطراب و… به درمان اختلال کندن مو هم پرداخت. وقتی که موکنی انجام شد بیماران با توجه به رفتارهای اضافی از قبیل دستکاری مو در دست ، قرار دادن آن در دهان خود ، وارسی مو و ریشه آن و یا خوردن مو از همدیگر متفاوت می شوند. البته برخی از بیماران نیز به سادگی موی کنده شده را دور می اندازند و به سرعت به کشیدن موهای بعدی ادامه می دهند.

شیوع اختلال کندن مو :

در ارتباط با شیوع تریکوتیلومانیا می توان گفت که این اختلال، شیوع بیشتر از آنچه که آمارها نشان می دهد دارد زیرا بسیاری از افراد مشکل بیماری کندن مو را از بقیه پنهان می کنند و کمتر در پی درمان برای آن هستند. در کل وسواس کندن مو در زنان ده برابر بیشتر از مردان گزارش شده است. البته این نکته نیز شایان ذکر است که وسواس موکنی در زنان محدودیت های بیشتری حاصل می کند. نوع وخیم تر و مزمن تر آن معمولاً در اوایل تا اواسط کودکی و نوجوانی و بنا به علت های مختلفی شکل می گیرد  و شیوع آن در بین کودکان پسر و دختر به طور برابر و یکسان است. 

چطور بفهیم دچار اختلال کندن موی سر هستیم ؟

۱) روز و زمان هر باری که موکنی اتفاق می افتد را بنویسید.

۲) مدت زمان هر بار موکنی را بنویسید که این مورد در درمان قطعی تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن مو مهم است.

۳) تعداد موهای کنده شده در هر بار را بنویسید.

۴) میل و اصرار به موکنی در شما چقدر قوی است؟( در مقیاسی ۰ تا ۱۰۰ رتبه بندی کنید)

۵) مکانی که موکنی در آن رخ داده است کجا است؟ (خانه ، محل کار یا..)

۶) شما در آن زمان درگیر چه فعالیتی بودید؟

۷) قبل از موکنی در حین و بعد از آن به لحاظ هیجانی و فیزیکی چه احساسی داشتید؟

اگر موارد بالا در شما صدق می کند حتماً برای درمان قطعی تریکوتیلومانیا مراجعه نمائید.

انواع درمان قطعی تریکوتیلومانیا : 

طبق نظر بهترین متخصص وسواس اختلال کندن مو ، سه روش درمان قطعی تریکوتیلومانیا وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد. البته لازم به ذکر است که در اکثر موارد علائم بیماری کندن مو بعد از درمان دارویی دوباره برمی گردد.

۲) روان درمانی :

اخیراً پژوهشگران بر درمان هایی که بر نقش هیجان و تنظیم و مدیریت آن که در اختلال هایی مانند وسواس کندن مو هست، تاکید می کنند. روانشناس کودک و یا روانشناس بزرگسال با یکسری تکنیک هایی که به کودک و بزرگسال بیماری کندن مو آموزش می دهد، نشانه ها و علائم وسواس موکنی را در کودک و نوجوان و بزرگسال رفع می کنند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

نوروساینس یکی از درمان های جدیدی است که وارد ایران شده و برای درمان قطعی تریکوتیلومانیا یا وسواس موکنی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها انواع مختلفی دارد از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک و… که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان قطعی وسواس موکنی حتماً در کنار دارو درمانی یا نوروساینس از روان درمانی هم استفاده شود.

نویسنده : سارا شریفی پور ، متخصص اختلال کندن مو در کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.