گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

متخصصین حوزه روان

امروزه بدلیل رشد چشمگیر علوم مختلف، دیگر مثل سابق، یک نفر نمی تواند در تمامی علوم به اصطلاح دستی بر آتش داشته باشد و متخصص تمام علوم باشد. به همین دلیل وقتی یکی از افراد جامعه مشکلی برایش ایجاد می شود به دنبال متخصصین همان مشکل می گردد و برای رفع مشکل خودش اقدام می کند(مثل متخصصین حوزه روان ). حتی اگر یک فردی نابغه علوم دیگر باشد مطمئناً فرد دارای مشکل پیش او نمی رود و به دنبال متخصصین خاص مشکل خودش می گردد. این موضوع در حوزه روان هم صدق می کند.

متخصصین غیرمرتبط

متاسفانه دیده شده که افراد وقتی مشکلی در حوزه روان برایشان ایجاد می شود به دنبال متخصصین حوزه روان نمی روند و برعکس برای رفع مشکل خود از متخصصین رشته های پزشکی و غیر پزشکی دیگر مثل مغز و اعصاب ، پزشکان متخصص داخلی و… و یا از افراد عامی یا رمال ها و… استفاده می کنند که این موضوع در ایران زیاد دیده می شود و باعث می شود چندین سال افراد با آن مشکل به اصطلاح دست به گریبان باشند.

متخصصین حوزه روان

وقتی افراد در حوزه روان از جمله افسردگی ، اضطراب ، وسواس ، زناشویی ، ارتباطی ، خواب ، کودک و… با مشکلی روبرو می شوند باید بسته به مشکلی که دارند پیش یکی از متخصصین حوزه روان بروند و برای رفع مشکل خودشان اقدام کنند. در حوزه روان ، متخصصینی که می توانند به افراد کمک کنند عبارتند از:

روانپزشک

معمولاً یکی از متخصصین حوزه روان ، روانپزشک است که با دارو مشکل روانشناختی مراجع را مرتفع می کند. این گروه اگر بخواهند تو زمینه رفتاری و شناختی به مراجع کنندگان کمک کنند حتماً باید دوره های روانشناختی را بگذرانند.

روانشناس

روانشناسان معمولاً با روان درمانی و با تکنیک های رفتاری و شناختی مشکلات روانشناختی مراجع را بهبود می دهند. این گروه نمی توانند برای مراجع دارو تجویز کنند.

روانشناسی کودک

روانشناسان کودک یکی دیگر از متخصصین حوزه روان هستند و همانطور که از عنوانشان پیداست این گروه از متخصصین فقط در حوزه کودک و مشکلات روانشناختی کودک کار می کنند. دنیای کودک دنیای خاصی است و هر کسی متخصص این دنیا نیست.

مشاور

مشاور همان کار روانشناس را انجام می دهد منتهی فقط به مشکلات سطحی یا رفتاری مراجعین می پردازد و قادر به درمان بیماری های روانشناختی نیست. از جمله مشاورین می توان به مشاور خانواده ، مشاور تحصیلی و… اشاره کرد.

روانپزشک کودک

این گروه از متخصصین همان کار روانشناس کودک را انجام می دهند منتهی بوسیله دارو در رفع مشکل کودک می پردازند.

اعصاب و روان

کسی که تخصص اعصاب و روان دارد در ظاهر فرقی با روانپزشک ندارد ولی تنها تفاوتش این است که مجموعه اعصاب مغز را هم می شناسد. کار این گروه هم با دارو است.

روانکاو

این گروه از متخصصین حوزه روان ، کارشان مثل روانشناسان بدون دارو می باشد منتهی تفاوتشان با روانشناسان این است که زیاد از اندازه وارد دنیای کودکی و گذشته مراجع می شوند و برای همین برخی از رویکردهای درمانی آنها ممکن است چند سال طول بکشد.

نوروتراپیست

نوروتراپیست ها در واقع با یکسری از دستگاه ها که معروفترین آنها نوروفیدبک است ، روی نورون های مغزی مراجعین کار می کنند و با اصلاح آنها به اصطلاح حال روانشناختی آنها را بهبود می دهند. این یکی از رشته های جدیدی است که چند سالی است وارد حوزه روان شده است.

مقالات