گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

ازدواج

وقتی دختر و پسری با هم آشنا می شوند مطمئناً در ابتدا سوالاتی را از هم می پرسند تا متوجه شوند آیا معیارهایشان به هم سازگار است و رابطه اشان ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر بعد از اینکه دو طرف شناخت نسبی نسبت به هم پیدا کردند آن زمان در ادامه رابطه ممکن است به هم علاقمند شوند و یکی از اهدافشان این باشد که با هم ازدواج کنند.
البته این طریقه آشنایی ممکن است از همان ابتدا به نیت ازدواج رخ دهد و خانواده دختر به خانواده پسر معرفی شده باشند و به اصطلاح ازدواج سنتی بخواهد رخ دهد.

مراحل شناخت ازدواج

در هر دو صورت برای اینکه دختر و پسر یک ازدواج موفق داشته باشند لازمه اش این است که نسبت به هم شناخت پیدا کنند و اهداف ازدواجشان نسبت به هم سازگار باشد. متاسفانه بدلیل این عدم شناخت و در اکثر مواقع به دلیل جذابیت چهره ای و تیپی ، دو طرف جذب و به هم وابسته می شوند و دیگر نکات منفی طرف مقابل را نمی بینند و یا اگر می بینند از کنارش رد می شوند به همین دلیل ممکن است وقتی هورمون اکسی توسین ( عشق ) آنها در زندگی پائین بیاید تازه متوجه تفاوت ها خواهند شد و آن موقع به اصطلاح چشمشان باز خواهد شد.

مشاوره پیش از ازدواج

حال برای اینکه این اتفاق رخ ندهد توصیه می شود که دختر و پسر در همان ابتدا سوالاتی را برای شناخت بیشتر از هم بپرسند و معیارهای همدیگر را مورد سنجش قرار بدهند تا اگر در وهله اول مناسب هم بودند برای مشاوره پیش از ازدواج به مرکز مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنند و به سوالات مشاوره قبل از ازدواج پاسخ دهند. اگر تمامی مراحل بالا به درستی و بدون هیچگونه مقاومتی از سمت زوجین انجام شود مطمئناً زوجین در این امر می توانند موفق باشند و یک زندگی خوبی را پشت سر بگذارند.

شکست در ازدواج

لازم به ذکر است که گاهی اوقات دختر و پسر مراحل بالا را انجام می دهند ولی در زندگی آینده اشان شکست می خورند. این موضوع اولاً بدلایل مختلف دیگری ممکن است رخ دهد که ممکن است اصلاً ربطی به مراحل بالا نداشته باشد. دوم اینکه زوجین ممکن است فکر کنند که بعد از ازدواج دیگر لازم نیست روی رابطه اشان کار کنند و بنابراین رابطه را به شکل روزمره سپری می کنند. و به همین دلیل ممکن است شکست بخورند و سوم اینکه درصد خیلی کمی ممکن است همه موارد را رعایت کنند و باز در زندگی اشان شکست بخورند که در این مورد عقل سلیم می گوید بهتر است این مراحل سپری شود چون درصد آن خیلی پائین است.

مقالات