درمان لکنت زبان

یکی از مشکلاتی که معمولاً در دوران کودکی و گاهی اوقات در دوران بزرگسالی شروع می شود لکنت زبان است. در لکنت زبان ، کودک یا بزرگسال معمولاً دچار گفتن پرفشار قسمت اول کلمه و یا ادا نکردن کامل کلمه و یا تکرار یا کشیدن حرف اول می شود که همین عامل باعث می شود بعد از مدتی اعتماد به نفس اش از دست برود و کمتر صحبت کند و این کم صحبت کردن ، لکنت زبان را در او بیشتر خواهد کرد. در واقع کودک و بزرگسال در یک سیکل معیوب می افتند که روز به روز لکنت زبان آنها را بیشتر خواهد کرد. درمان لکنت زبان در پسران بیشتر از دختران و در سنین ۲ تا ۴ سال بیشتر از بقیه سنین شایع تر است. لازم به ذکر است که مشکل لکنت زبان در مواقعی که کودک یا بزرگسال استرس و اضطراب دارد و یا زمانی که بخواهد در جمع صحبت کند، بیشتر از بقیه مواقع نمود پیدا می کند.

 

مدت زمان مطالعه : ۷ دقیقه , تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۲/۱۲

درمان لکنت زبان

تلفن های تماس

در این مقاله میخوانیم…

عوامل ایجاد لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان

برخی از عوامل ایجاد کننده لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان عبارتند از:

والدین کنترل گر و کمال گرا

هر چقدر والدین کنترل گر و کمال گرا باشند میزان لکنت زبان در کودکان افزایش پیدا می کند چون اینگونه والدین سطح توقعات اشان بالاتر از توانایی کودک است و از آنجایی که کودک می خواهد به هر نحوی که می تواند رضایت والدین خود را به دست بیاورد ، بنابراین دچار اضطراب و لکنت خواهد شد.

آموزش و تحصیلات

معمولاً لکنت زبان در دوران مدرسه به دلیل استرس و اضطراب هایی که از سمت والدین یا اولیای مدرسه انجام می گیرد ، نمود بیشتری پیدا می کند. در درمان قطعی لکنت زبان این آیتم مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

اضطراب جدایی

اضطراب جدایی که در دوران کودکی شکل می گیرد یکی از عواملی است که بعدها ممکن است کودک را دچار لکنت زبان کند. کودکی که دارای اضطراب جدایی است با هر اتفاق کوچکی که در محیط اطرافش می افتد و دال بر این است که ممکن است عزیزانش را از دست بدهد ( بیشتر به صورت ذهنی ) دچار اضطراب و در ادامه لکنت زبان می شود.

وراثت

وراثت هم تا حدودی در شکل گیری لکنت زبان دخیل است. البته اگر وراثت در محیط پر استرس قرار بگیرد احتمال باور شدنش به مراتب بیشتر از زمانی است که محیط از امنیت روانی بالایی برخوردار است. در درمان لکنت زبان این آیتم مورد بررسی قرار می گیرد.

یادگیری مشاهده ای

گاهی اوقات لکنت زبان از طریق یادگیری مشاهده ای در کودک رخ می دهد. این یعنی کودک از طریق دیدن والدین یا اطرافیانی که دچار لکنت زبان هستند به این مشکل دچار می شوند.

تروماها یا مشکلات زندگی

این آیتم بیشتر در بزرگسالان رخ می دهد. وقتی فرد بزرگسال با مشکلات زندگی روبرو می شود که از سطح توانایی اش بالاتر است و یا اینکه با یک مشکل حاد که ممکن است حتی زندگی او را به خطر بیاندازد ، مواجه می شود ، یکی از اختلالات ممکن است لکنت زبان باشد. در درمان قطعی لکنت زبان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تمارض

گاهی اوقات فرد دارای لکنت زبان از نظر گفتاری سالم است ولی خود را عمداً به لکنت زبان می زند تا از محیط اطرافش بدین وسیله توجه ( و یا خواسته اش را ) دریافت کند.

درمان قطعی لکنت زبان

برخی از انواع راههای درمان لکنت زبان عبارتند از:

درمان لکنت زبان

دارو درمانی برای درمان لکنت زبان

دارو درمانی یکی از روش هایی است که برای درمان اختلال لکنت زبان استفاده می شود. از جمله این داروها می توان به آلپرازولام یا سیتالوپرام اشاره کرد ولی از آنجایی که لکنت زبان بیشتر ذهنی ، استرسی و یا بر اساس یادگیری مشاهده ای است بنابراین این روش درمانی به اندازه روش های دیگر موثر نیست.

گفتار درمانی

یکی از روش های درمان لکنت زبان ، گفتار درمانی است. گفتار درمانگر با روش ها و تکنیک ها از جمله فلش کارت ها ، تمرین با آینه ، لی لی بازی ، توپ بازی ، توانایی حل مسئله و… می تواند خصوصاً به کودک دارای لکنت زبان کمک کند تا بهبودی اش را به دست بیاورد.

دکتر متخصص درمان لکنت زبان

استفاده از نوروساینس جهت درمان لکنت زبان

یکی از بهترین درمان لکنت زبان ، درمان با ابزارهای نوروساینس از جمله نوروفیدبک ، لورتا و… است. این درمان ها که به تازگی وارد حیطه درمان لکنت زبان شده اند اگر توسط متخصص نوروتراپیست انجام گیرد می تواند برای درمان قطعی لکنت زبان استفاده شود. حتی افرادی که چندین سال است که گرفتار لکنت زبان هستند با این روش های درمانی ( اگر پروتکل درمانی دقیق نوشته شود ) توانسته اند که بهبودی را به دست آورند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان لکنت زبان و حتی می توان گفت برای درمان قطعی لکنت زبان از روش های نوروساینس و از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.