گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

انواع یادگیری در کودکان

انواع یادگیری در کودکان به چه صورت است؟ کودکان و نوجوانان برای اینکه در آینده بتوانند در جامعه خود زندگی کنند احتیاج دارند که موارد مختلفی از جمله آموزش ابراز احساسات ، مهارت کنترل خشم ، تربیت جنسی و… را یاد بگیرند. حال انواع والدین از نظر تربیت کودک باید بدانند که طریقه های یادگیری رفتارهای سالم در کودک و انواع تربیت کودک و نوجوان به چه صورت می باشد تا از آن طریق کودک را برای آینده آماده کنند و او را فردی سالم از نظر شخصیتی بار بیاورند. در این مقاله مرکز مشاوره کودک در شرق تهران سعی دارد انواع یادگیری در کودکان را مورد بررسی قرار بدهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/09/30

انواع یادگیری در کودکان

انواع شیوه های یادگیری کودکان

کلینیک مشاوره کودک در شرق تهران می گوید که در مراحل رشد کودک ، انواع یادگیری از جمله عدم درمان شب ادراری در کودکان خصوصاً در ۳ سال اول زندگی به ۴ طریق صورت می گیرد که تماماً در تربیت فرزند خیلی موثر هستند. این یعنی کودک هر مطلبی که می خواهد یاد بگیرد و آن را درونی و ضبط و ثبت کند از این ۴ طریق انجام می دهد. پس والدین باید محیط سالمی را برای کودک فراهم کنند تا انواع یادگیری در کودکان به شکل صحیحی پرورش پیدا کند که این موضوع در مرکز مشاوره کودک در شمال تهران آموزش داده می شود.

یادگیری از طریق شرطی شدن

کلینیک مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که از انواع یادگیری در کودکان شرطی شدن می باشد. در دوران کودکی و دوران های بعد ، عمل ثبت و ضبط بر روی سلولهای مغزی همیشگی و دائمی است و معمولاً با تجربیات مکرر بعدی کمی تغییر پیدا می کند ولی از آنجا که این تجربیات معمولاً به دنبال شبیه و مانند خودش می گردد وضع را تشدید و تقویت می کند و یک حال خوب و یا حال بد همچنان ادامه پیدا می کند و یا به اصطلاح شرطی می شود که این شرطی شدن از انواع یادگیری در کودکان می باشد که توسط کلینیک مشاوره کودک در شرق تهران آموزش داده می شود.

بهترین مرکز مشاوره کودک در شرق تهران

مثلاً وقتی فردی به صورت بلند سرفه یا عطسه می کند کودک دچار وحشت می شود. در اصل کودک از سرفه یا عطسه وحشت نمی کند بلکه حتی بیشتر از آن ، از فردی که عطسه کرده دچار وحشت می شود به طوری که وقتی هر زمان او را می بیند شروع به گریه می کند. پس کودک هم از عطسه و سرفه و هم از آن فردی که سرفه یا عطسه کرده می ترسد و اینگونه کودک نسبت به این دو موضوع شرطی می شود که از انواع یادگیری در کودکان است و توسط مرکز مشاوره کودک در شمال تهران آموزش داده می شود. مسئله شرطی شدن به اعتقاد بسیاری از متخصصین و روانشناسان مهمترین نوع از انواع یادگیری در کودکان خصوصاً در ۳ سال اول زندگی می باشد.

یادگیری از طریق همانند سازی

کلینیک مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که همانند سازی یکی از انواع یادگیری در کودکان می باشد که به خصوص در نقش پدر در تربیت فرزند خیلی موثر است. وقتی حوادثی که رخ می دهد بسیار سخت و سنگین باشد، کودک در واقع خودش را با آن حوادث همانند و شبیه می کند. این یعنی آن مطلب را به یکباره در ذهن خودش جدا از خودش قرار می دهد به طوری که در آینده به جای اینکه به خودش مراجعه کند به آن خاطره مراجعه می کند که این موضوع از انواع یادگیری در کودکان می باشد که توسط مرکز مشاوره کودک شمال تهران آموزش داده می شود.

کلینیک مشاوره کودک در شرق تهران

مثلاً پدر و مادر عصبانی وقتی ناراحتی به وجود می آورند، کودک را به وحشتی می اندازند که کاملاً وجود خودش را نفی و رَد می کند و وقتی او به سن بزرگسالی رسید و آن زمان که مطلبی او را آزار می دهد به یکباره به جای آنکه به آن شرایط پاسخ دهد، سراغ آن خاطره می رود و پدر و مادر عصبانی اش کنترل او را در دست می گیرند و رفتاری که آنها در آن شرایط پاسخ می دادند را انجام می دهد که این موضوع برای مرکز مشاوره کودک در شرق تهران مهم است. در واقع کودک با رفتار پدر و مادر همانندسازی کرده که یکی از انواع یادگیری در کودکان می باشد. لازم به ذکر است که متاسفانه در اغلب موارد کودک با رفتارهای بد والدین اش همانند سازی می کند.

یادگیری از طریق نتیجه گیری

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که در نتیجه گیری کودک در فرایندهایی که انجام می دهد به یکسری از نتایج می رسد. مثلاً کودک به این نتیجه می رسد که فلان شی دردآور ، شیرین و… است و یا مثلاً وقتی روی مبل می پرد اعتراض خانواده را در پی خواهد داشت و در نتیجه، نتایج این پیامد را برای خودش نگه و در آینده به کار می گیرد که این موضوع توسط بهترین مرکز مشاوره کودک در شرق تهران آموزش داده می شود. نتیجه گیری می تواند پیامد مثبت یا منفی باشد که کودک معمولاً هر دو نوع را در آینده به کار می گیرد مثلاً وقتی کودک می بیند با روی مبل پریدن می تواند توجه والدین اش را ولو به صورت منفی جلب کند، این کار را انجام می دهد. این همان تقویت کودک است که به صورت مثبت و یا منفی است.

یادگیری از طریق مشاهده

بهترین مرکز مشاوره کودک در شرق تهران می گوید که کودک برخی از یادگیری هایش را با مشاهده و دیگر حواس ۵ گانه (بویایی ، چشایی ، شنوایی ، لامسه و بینایی ) انجام می دهد که این نوع هم از انواع یادگیری در کودکان می باشد که توسط بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران آموزش داده می شود مثلاً وقتی کودک می بیند که مادرش از سوسک می ترسد او هم بدون اینکه تجربه ای در این زمینه داشته باشد از سوسک می ترسد.

روش های درمان مشکلات کودک و نوجوان

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات کودک و نوجوان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد.

روان درمانی

روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

ابزارهای نوروساینس

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودکان و نوجوانان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : گروه مشاوره کودک نیک مهر از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) در بخش روانشناسی استفاده می کند. تمامی درمان های گروه نیک مهر بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.