گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

آموزش اندام جنسی به کودکان

آموزش اندام جنسی به کودکان امروزه به دلیل باز بودن جامعه و… والدین نگران مسایل جنسی کودک و نوجوان از جمله خودارضائی کودکان و نوجوانان و… هستند. حال تربیت جنسی کودک و نوجوان هم مثل انواع تربیت ها از جمله آداب دستشویی رفتن ( برای عدم شب ادراری کودکان ) ، مهارت کنترل خشم و… به انواع والدین کمک می کند تا آموزش های لازم را در این خصوص ببینند و در قبال فرزندانشان اجرا کنند که همگی توسط بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان انجام می شود.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/09/30

آموزش اندام جنسی به کودکان

تلفن های تماس

مراقبت از اندام خصوصی در کودکان و نوجوانان

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در خصوص آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان و نوجوانان در مراحل رشد به موارد زیر اشاره می کند. لازم به ذکر است که نقش پدر در این موارد خیلی مهم می باشد.

آموزش اندام خصوصی

در آموزش اندام جنسی به کودکان اعضای خصوصی هر انسانی لبها ، سینه ها ، بین پاها و باسن ها هستند. خصوصی یعنی اینکه هیچ قانونی اجازه ندارد بدون اجازه فرد ، به آنها دست بزند. والدین در آموزش اندام خصوصی به کودکان و نوجوانان یا تربیت جنسی کودک باید توسط انواع یادگیری ها در کودکان ، اعضای خصوصی بدن را به عنوان اندام هایی که هیچ فردی حق ندارد ببیند یا لمس کند به کودک و نوجوان خود معرفی کنند که این موضوع توسط بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان آموزش داده می شود. والدین در تربیت جنسی کودک خود باید به آنها آموزش دهند که اگر فردی خواست قسمت های خصوصی بدن اشان را لمس یا نگاه کند، آن را با آنها در میان بگذارد.

آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان

والدین باید از واژه « راز خوب » و « راز بد » برای آموزش اندام خصوصی به کودکان استفاده کنند. رازهای خوب مثل اینکه “فردا تولد پدر است و من و مامان می خواهیم او را غافلگیر کنیم” و راز بد مثل اینکه “فردی اندام های خصوصی تو را ببیند یا لمس کند و از تو بخواهد این راز را مخفی نگه داری”. والدین در خصوص تربیت جنسی کودک باید به او بگویند که حتما رازهای بد را به پدر ، مادر ، معلم و … بگوید زیرا این موضوع به او آسیب می زند. والدین در آموزش اعضای خصوصی بدن به کودکان باید با استفاده از بازی ها، تربیت جنسی کودک را آموزش دهند. مثلاً از نقاشی برای شناسایی افراد معتمد یا غریبه استفاده کنند که همگی در بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک در تهران آموزش داده می شود.

کنجکاوی جنسی کودکان

می گوید که به طور خاص کنجکاوی کودک نسبت به آلت تناسلی اش و دست زدن به آن بیان کننده این است که او از دست زدن و ور رفتن به آلت تناسلی اش ، به نوعی خودارضایی می رسد که برایش لذت بخش است که این موضوع در مراقبت از اندام های خصوصی باید به والدین آموزش داده شود چون می تواند به نوعی پیشگیری از خودارضائی در کودکان و نوجوانان شود. بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان می گوید که در خصوص خودارضایی در سن دو تا پنج سالگی ، نیمی از پسر ها و یک سوم دخترها به آلت تناسلی خود دست می زنند که این رفتار کودک در این سن طبیعی است و با بی توجهی اطرافیان برطرف می شود.

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

طبق آموزش اندام جنسی به کودکان در خودارضایی در کودکان ، والدین و بخصوص مادر با دیدن کودکی که چنین عملی را در گوشه ای انجام می دهد ابتدا وحشت زده می شود و تصور می کند کودک ، عمل جنسی غیر معقول انجام می دهد بنابراین بعضی از مادران در همان لحظه مانع از انجام این عمل کودک می شوند و او را کتک می زنند و یا تهدید می کنند که این موضوع در آموزش جاهای خصوصی به کودکان گفته می شود. بعضی از مادران به کودک می گویند اگر این کار را انجام دهد آلت تناسلی اش قطع و بعضی از مادران در کمین کودک می نشینند و موقعی که او در گوشه ای مشغول چنین عملی می شود او را مورد سرزنش قرار می دهند که تماماً توسط بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان در تهران مورد تانید نیست.

آموزش تربیت جنسی کودک و نوجوان

بعضی والدین عمل خودارضائی کودک را در جلو کودک به دیگران می گویند و تصور می کنند کودک خجالت زده و دیگر این عمل را انجام نخواهد داد که این عمل حتی در تربیت کودک و نوجوان هم ناصحیح است. در تربیت جنسی کودک و مراقبت از اندام های خصوصی اگر والدین متوجه شدند که خودارضایی در کودکان در حال رخ دادن است نباید نگران شوند زیرا آنها از نظر جنسی کمبود و نقصانی ندارد و یا دچار بیماری های عصبی نیستند. در واقع این عمل کوک به نظر بعضی متخصصین شبیه مکیدن شست است و کودک برای آرامش خود چنین عملی را انجام می دهد. زمانی که والدین می بینند کودک این عمل را انجام می دهد باید به آن اهمیت ندهند که تماماً توسط بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در تهران آموزش داده می شود.

بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان در تهران

والدین نباید کودک را سرزنش یا تهدید کنند و نباید حتی کلمه ای درباره آن موضوع به او بگویند چون اگر کودک درک کند که عمل او مورد توجه پدر و مادر است به عمل خود ادامه خواهد داد که این موضوع مهمی در مراقبت از اندام های خصوصی است. در خصوص خودارضایی در کودکان باید گفت که گاهی اوقات تورم و خارش در ناحیه دستگاه تناسلی کودک باعث می شود کودک این عمل را انجام دهد که در این خصوص باید به پزشک مراجعه نمود. پدر و مادر باید سعی کنند زمانی که کودک به این عمل مبادرت می کند او را کاملا سرگرم کنند زیرا اگر کودک تنها باشد و کاری نداشته باشد، شروع به خودارضایی خواهد کرد.

پیشگیری از خودارضائی در کودکان و نوجوانان

بعضی از کودکان خودارضایی را قبل از خوابیدن انجام می دهند این یعنی موقعی که کودک از مادر جدا شده و تشویش و هیجان منفی جدا شدن به او دست می دهد در چنین مواردی مادر می تواند هنگام خوابیدن کودک مدتی نزد او بنشیند و دست های او را در دست خود بگیرد تا کودک به خواب برود که این موضوع در مراقبت از اندام های خصوصی آموزش داده می شود. اگر نوزاد دیگری مدتی است به خانواده اضافه شده و همه محبت ها و توجه ها به سمت او معطوف شده است باید مهر و محبت و توجه را به وی برگرداند تا کوک احساس اعتماد و آرامش قبلی خود را دوباره به دست آورد چون این موضوع هم باعث خودارضایی در کودک می شود و در آموزش مراقبت از اندام های خصوصی کودکان مهم است.

پنهارن کاری والدین

در خصوص آموزش اندام جنسی به کودکان یا تربیت جنسی کودک ، والدین در مواجهه با سوالات آنها هیچ گاه دروغ نگویند و پنهان کاری نکنند. پنهان کاری و دروغ گویی والدین باعث می شود کودکان ، اعتمادشان را به والدین از دست می دهند. همچنین پنهان کاری، کودک را در معرض آسیب سوء استفاده های دیگران قرار می دهد بنابراین پدر و مادر باید به سوالات جنسی کودکان اشان پاسخ دهند. لازم به ذکر است که والدین در خصوص آموزش اندام خصوصی به کودکان و تربیت جنسی کودک باید متناسب با سن و سال کودک و آگاهی اش آموزش و اطلاعات در اختیارش قرار دهند. والدین باید همه آموزش های خود را تا سن راهنمایی معطوف به تولید مثل کنند این یعنی موضوع لذت بخش بودن رابطه جنسی را تا سن راهنمایی برای کودک مطرح نکنند.

نکته مهم : گروه تخصصی مشاوره کودک و نوجوان نیک مهر آمادگی دارد در زمینه تربیت جنسی کودکان و نوجوانان ، تقویت هوش هیجانی و… کارگاههای آموزشی را برای مدارس ، مهدکودک ها و… اجرا کند و یا به صورت فردی آموزش های لازم را به والدین ارائه نماید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.