طلاق و شکست عشقی 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) :  ۲۲۵۷۷۰۶۹  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

طلاق و شکست عشقیوقتی دختر و پسری با هم ازدواج می کنند و یا با هم دوست می شوند شاید در ابتدای راه به تنها چیزی که فکر نکنند طلاق و جدایی است. در واقع آنها با کلی عشق و امید همدیگر را انتخاب می کنند و دوست ندارند که در این رابطه مراحل شکست عشقی را تجربه کنند. حال این سوال پیش می آید که چگونه زوجینی که با هزاران امید و آرزو وارد زندگی مشترک یا دوستی می شوند بعد از مدتی تصمیم به طلاق و جدایی می گیرند و دچار شکست عشقی می انجامد؟ در جواب باید گفت که شاید کلی دلیل باعث جدایی و شکست عشقی می شود که مهمترین آن این است که زوجین نخواستند با کفش طرف مقابل راه بروند و خودشان را جای طرف مقابل بگذارند. 

جدایی و شکست عشقی

برای اینکه هر کدام از زوجین به جدایی و طلاق و یا ماندن در رابطه فکر کند باید قبلش یکسری سوال را مورد بررسی قرار بدهد و به اصطلاح از خودش بپرسد و بعد از ارزیابی سوالات ، آن زمان می تواند به گزینه جدایی فکر کند و یا اینکه قبل از شکست عشقی به مشاور و یا روانشناس مراجعه و با همفکری او ، در این مورد به جمع بندی برسد. البته لازم به ذکر است که قبل از جدایی قانونی ، انواع طلاق در زوجین رخ می دهد که اگر زوجین جلوی آنها را بگیرند مطمئناً به مرحله طلاق قانونی نخواهد رسید.

دلایل شکست عشقی

دلایل شکست عشقی ( چگونه با شکست عشقی کنار بیائیم ) توسط دکتر مشاوره شکست عشقی ( دکتر روانشناس خوب برای شکست عشقی ) و متخصص درمان شکست عشقی 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

 

( در خصوص تفاوت افراد وابسته و دلبسته در شکست عشقی )

 

دکتر مشاوره شکست عشقی

وقتی دختر و پسری با هم آشنا می شوند بعد از طی مدت زمانی شاید به این فکر بیافتند که باید از هم جدا شوند یا طلاق بگیرند. این جدا شدن شاید به علت های مختلف رخ دهد و باعث شود که فرد بعد از آن مراحل شکست عشقی را یکی پس از دیگری طی کند. در این مقاله دکتر روانشناس خوب برای شکست عشقی سعی می کند برخی از علل شکست عشقی را مورد بررسی قرار بدهد.

و در این مقاله سعی بر این است که علل شکست عشقی مورد بررسی قرار گیرد.

دلایل شکست عشقی

اینکه چرا فردی در یک رابطه شکست عشقی می خورد دارای عوامل مختلفی است که دکتر مشاوره شکست عشقی در ذیل به چند مورد آن اشاره می کند:

الف) عزت نفس پائین :

عزت نفس پائین یکی از دلایل شکست عشقی است. کسانی که در دام عشق های شدید می افتند عموماً دارای عزت نفس پائین می باشند که این عزت نفس پائین باعث می شود که اعتماد به نفس اشان را در رابطه از دست بدهند و هر کاری را در رابطه برای نگه داشتن طرف مقابل انجام دهند و همین عاملی است که طرف مقابل روز به روز از آنها دور شود. دکتر مشاوره شکست عشقی و دکتر روانشناس خوب برای مشاوره شکست عشقی ، در خصوص این مورد تمام ارزیابی ها را در قبال مراجع انجام می دهد تا در رابطه های بعدی دچار این مشکل نشود.

ب) دلبستگی ناایمن :

دلبستگی ناایمن ارتباط مستقیمی به شکست های عشقی خیلی شدید دارد. معمولاً افرادی که در دوران کودکی در محیط سرد یا ناایمن بزرگ شده اند در بزرگسالی به صورت افراط گونه وابسته طرف مقابل می شوند که در این زمینه مشاوره شکست عشقی و دکتر روانشناس خوب برای درمان شکست عشقی روی دلبستگی و وابستگی مراجع کار می کند تا او دچار دوره سوگ نشود.

ج) بی مهارتی :

بی مهارتی یکی از دلایل شکست عشقی است. معمولاً کسانی که دچار شکست های عشقی می شوند در زمینه مهارت های ارتباط بین فردی دچار ضعف هستند و نمی توانند رابطه خود را با دیگری مدیریت کنند و باعث شوند که حتی در زندگی آینده هم انواع طلاق رخ دهد. حال دکتر مشاوره شکست عشقی و دکتر روانشناس خوب برای شکست عشقی در روند درمان مهارت های لازم را به مراجع آموزش می دهد.

د) طرحواره های ناسازگار اولیه :

از نظر دکتر مشاوره شکست عشقی و دکتر روانشناس خوب برای درمان شکست عشقی ۵ طرحواره در شکست های عشقی دخالت دارند و دلایل شکست عشقی هستند. این ۵ طرحواره عبارتند از:

۱) طرحواره محرومیت هیجانی

۲) طرحواره وابستگی

۳) طرحواره شکست

۴) طرحواره خویشتن تحول نیافته

۵) طرحواره رهاشدگی و بی ثباتی

که تمام این طرحواره ها را دکتر مشاوره شکست عشقی و روانشناس خوب برای شکست عشقی برای مراجع باز می کند و توضیح می دهد.

مثلاً کسانی که طرحواره ” هیچکس منو دوست نداره ” را دارند وقتی رابطه را کات می کنند خیلی اذیت می شوند چون شکست عشقی اشان عمیق ترین باورها را بالا می آورد و آن را شخم می زند.

ح) اختلالات شخصیت :

۳ تا اختلالات شخصیت هستند که از دلایل شکست عشقی می باشند و دکتر مشاوره شکست عشقی و دکتر روانشناس خوب برای شکست عشقی آنها را مورد ارزیابی قرار می دهد. این ۳ مورد عبارتند از:

۱) اختلال شخصیت مرزی

۲) اختلال شخصیت خودشیفته

۳) اختلال شخصیت نمایشی

که اگر مشاوره شکست عشقی روانشناس در درمان متوجه شود که مراجع اختلال شخصیت دارد و عاشق هم شده است اولویت درمان با درمان اختلال شخصیت او است.

خ) روان نژندگرایی :

در واقع روان نژندگی نوعی سراسیمگی است که پایه و اساس کالبدشناسی ندارد. افرادی که دائم در اضطراب و افسردگی و وسواس های فکری و… هستند به احتمال فراوان بیشتر دچار شکست عشقی خواهند شد و دکتر روانشناس برای درمان شکست عشقی روی آن کار می کند. البته لازم به ذکر است که هر کدام از آیتم های بالا ما را هم در تصمیم گیری در مورد طلاق یا جدایی با مشکل روبرو می کند.

چگونه با شکست عشقی کنار بیائیم ؟

در جواب اینکه چگونه با شکست عشقی کنار بیائیم باید گفت که معمولاً ۳ روش اصلی وجود دارد.

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می شود. لازم به ذکر است که دارو در زمینه اینکه چگونه با شکست عشقی کنار بیائیم فقط می تواند نقش تسکین دهنده را داشته باشد تا دوره سوگ سپری شود.

۲) روان درمانی :

روان درمانگری یکی از باثبات ترین روش های درمان شکست عشقی است که کمک می کند که متوجه شویم چگونه با شکست عشقی کنار بیائیم . در این درمان دکتر روانشناس خوب برای شکست عشقی با یکسری تکنیک های رفتاری حال فرد را خوب کند. این روش می تواند در درمان شکست عشقی خیلی مفید باشد. در این درمان روی دلایل شکست عشقی هم کار می شود.

۳) ابزارهای نوروسایکولوژی :

نوروساینس جزء درمان های جدید است که می تواند برای درمان شکست عشقی توسط دکتر مشاوره شکست عشقی به کار رود. نوروفیدبک از انواع این ابزارها است که بدون عوارض جانبی می باشد. این روش می تواند یکسری مشکلات فرد شکست خورده عشقی از جمله مشکلات خواب و… را تسکین دهد.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبنا است که برای جواب اینکه چگونه با شکست عشقی کنار بیائیم ؟ در کنار هر کدام از ابزارهای نوروساینس و دارو درمانی ، حتماً از روان درمانی هم استفاده شود. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

طلاق یا ادامه زندگی

مشاور خوب برای طلاق ( روانشناس خوب برای طلاق ) در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

( طلاق شاید آسانترین راه ولی بهترین راه حل نیست )

 

بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران  

زوجینی که دارای تعارض هستند ممکن است به انواع طلاق ها دچار شوند و بعد از مدتی در جهت تلاش برای بهبود روابط با همسر خود و بی نتیجه دیدن آن ، به این فکر بیافتند که شاید اگر از همسر خود جدا شوند و طلاق قانونی بگیرند خیلی برایشان مفید خواهد بود. ولی از طرف دیگر در این افراد یک شک و دودلی وجود دارد که مبادا خیلی زود در حال نتیجه گیری هستند و می توانند همچنان امیدوار باشند و از طلاق و جدایی جلوگیری و برای دوام رابطه با همسر خود تلاش کنند که این همان طلاق و ادامه زندگی است.

طلاق یا ادامه زندگی

در زمینه طلاق و ادامه زندگی تستی وجود دارد که نشان می دهد آیا زوجین بهتر است طلاق بگیرند و یا برای بهبود رابطه با همسر خود تلاش کنند. البته لازم به ذکر است که برای بررسی و تفسیر این تست و تصمیم گیری نهایی، بهتر است که زوجین حتماً به بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مراجعه کنند تا مشاور خوب برای طلاق با ارزیابی های بیشتر بتواند کمک بیشتری به این زوجین در تصمیم گیری اشان نماید که زود به مرحله شکست عشقی نرسند.

پرسشنامه طلاق یا ادامه زندگی

تست طلاق یا ادامه زندگی دارای ۱۰ سوال که هر سوال دارای یک درجه بندی لیکرتی ۵ گزینه ای می باشد که زوجین باید از ۱ تا ۵ به آن نمره دهند. بدین صورت که خیلی زیاد ۵ امتیاز ، زیاد ۴ امتیاز ، متوسط ۳ امتیاز ، کم ۲ امتیاز و بسیار کم ۱ امتیاز می باشد. برای بررسی بیشتر زوجین می توانند به روانشناس خوب برای طلاق در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مراجعه کنند.

۱) تا چه حد از رابطه تان رضایت دارید؟

این سوال به صورت کلی و در رابطه با همه زمینه ها است که می تواند کمک کند تا فرد به این نتیجه برسد که طلاق یا ادامه زندگی را انجام دهد. برای بررسی بیشتر زوجین می توانند به مشاور خوب برای طلاق در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مراجعه کنند.

۲) سطح رضایت مندی همسر را در رابطه چگونه ارزیابی می کنید؟

این یعنی به نظر شما همسرتان چقدر از رابطه با شما احساس رضایت می کند.

۳) آیا به همسر خود اعتماد دارید؟

این سوال همان بحث تعهد همسر نسبت به زندگی اش می باشد این یعنی همسر شما چقدر نسبت به شما و زندگی اش متعهد می باشد. تعهد یکی از ارکان انتخاب طلاق یا ادامه زندگی می باشد که توسط روانشناس خوب برای طلاق در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) آیا کاملاً با همسرتان روراست هستید؟

این همان بحث صداقت در زندگی است این یعنی شما در زندگی با همسرتان چقدر مسایل را از او پنهان می کنید؟

۵) تا چه اندازه نسبت به همسرت تعلق خاطر داری؟

این یعنی شما چقدر همسر خود را جزئی از وجود خود می دانید؟ این سوال یکی از ارکان اصلی طلاق یا ادامه زندگی می باشد که برای بررسی بیشتر می توانید به مشاور خوب برای طلاق در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مراجعه کنید.

۶) وقتی دیدگاه متفاوتی با همسرت داری آیا می توانی باز به یک تفاهم برسی؟

این همان مهارت حل مسئله است که متاسفانه در اکثر زوجین ضعیف و باعث تعارضات زیاد بین آنها می شود. در مهارت حل مسئله هر کدام از زوجین از درون از توافق به عمل آمده احساس رضایت دارند که این موضوع توسط روانشناس خوب برای طلاق در بهترین کلینیک مشاوره طلاق در تهران آموزش داده می شود.

۷) آیا در مقابل همسرت احساس مسئولیت عمیق داری؟

از سوالات اصلی طلاق یا ادامه زندگی می باشد. این یعنی چقدر زوجین نسبت به طرف مقابل مسئولیت پذیر هستند و تعهد به انجام امور طرف مقابل دارند که برای بررسی بیشتر زوجین می توانند به مشاور خوب برای طلاق در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مراجعه کنند.

۸) آیا به همسر خود احترام می گذاری؟

این یعنی چقدر زوجین احترام طرف مقابل را در جمع و در خفا دارند و چقدر به طرف مقابل احساس ارزشمندی می دهند.

۹) آیا هنوز هم آن نیروی جادویی و جاذبه جنسی با تو و همسرت وجود دارد؟

مسایل جنسی از ارکان اصلی طلاق یا ادامه زندگی می باشد. این یعنی آیا مسایل جنسی زوجین مثل سابق از نظر کیفی خوب است یا خیر و آیا زوجین در مسایل زناشویی از کنار هم بودن لذت می برند یا خیر

۱۰) آیا توانایی ایجاد ارتباط با همسرت را داری؟

این یعنی زوجین چقدر توانایی دارند با همسرشان ارتباط کلامی و غیر کلامی برقرار کنند. ارتباط از عناصر اصلی تست طلاق یا ادامه زندگی می باشد و توسط روانشناس خوب برای طلاق در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

جمع بندی طلاق یا ادامه زندگی 

اگر جمع امتیازها حدود ۳۰ امتیاز باشد این یعنی رابطه در یک حد مرزی قرار دارد و باید زوجین برای مشاوره طلاق حتماً به بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران مراجعه کنند تا برای طلاق یا ادامه زندگی با کمک مشاور خانواده تصمیم گرفته شود.

هر چقدر جمع امتیازها کمتر از این امتیاز باشد یعنی زوجین خیلی بیشتر باید به طلاق و جدایی فکر کنند و هر چقدر جمع امتیازها بیشتر از ۳۰ باشد یعنی زوجین باید برای ادامه زندگی تلاش بیشتری نمایند و حتماً در این زمینه از یک مشاور خانواده در بهترین مرکز مشاوره طلاق در تهران کمک بگیرند. لازم به ذکر است که زوجین اگر طلاق گرفتند حتماً دلایل شکست عشقی خود را مورد بررسی قرار بدهند تا در آینده و در رابطه بعدی باز دچار این مشکل نشوند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

انواع طلاق در روانشناسی

انواع طلاق در روانشناسی توسط بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران و بهترین کلینیک مشاوره خانواده در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران

وقتی واژه طلاق یا جدایی شنیده می شود ناخودآگاه ذهن به سمت فسخ عقد محضری زوجین می رود در صورتی که طلاق محضری مثل مراحل شکست عشقی در واقع ممکن است آخرین مرحله طلاق یا جدایی باشد. پس طلاق یا جدایی شامل موارد دیگری هم می شود که توسط بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران در این مقاله آموزش داده می شود.

در جوامع مدرن امروزی ، طلاق یا جدایی به دلایل مختلف از جمله خیانت ، برآورده نشدن نیازها ، بالا رفتن سطح توقع افراد ، مسایل مالی و… به مراتب بیشتر از گذشته ، روی می دهد که این موضوع توسط بهترین کلینیک مشاوره خانواده در تهران بررسی می شود.

انواع طلاق در روانشناسی :

طلاق یا جدایی در روانشناسی انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

۱- طلاق عاطفی :

در طلاق عاطفی ، زوجین پس از سپری کردن مدتی از زندگی خود  و بنا به دلایل مختلف از جمله برآورده نشدن نیازها و خواسته هایشان از طرف مقابل ، نسبت به هم سرد می شوند که در روند درمان این موضوع توسط بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران بررسی می شود. مسیر طلاق عاطفی بدین صورت است که ابتدا دو طرف نسبت به هم بی توجه و بعد از مدتی بی تفاوت و سپس سرد می شوند.

بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران

وقتی این اتفاق می افتد، هر کدام از زوجین در لایه های درونی خود می رود و یا شروع به مثلث سازی و روابط خارج زناشویی یا خیانت می کند که در این نوع طلاق دو طرف به اصطلاح زیر یک سقف زندگی می کنند ولی هر کس روال زندگی خود را پیش می گیرد و به دیگری کاری ندارد که تماماً توسط بهترین کلینیک مشاوره خانواده در تهران یا بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۲- طلاق اقتصادی :

در طلاق اقتصادی زوجین خرج خود را به اصطلاح از همدیگر سوا می کنند و هر کدام در یک داد و ستد با دیگری قرار می گیرد. این موضوع خیلی می تواند در آینده به ضرر زوجین تمام شود که توسط بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران آموزش داده شود. مثلاً یکی از زوجین می گوید: “دستبندی که برایت خریدم مال من است” و آن دیگری می گوید: “آن کلاهی که سرت گذاشتی هم مال من است”.

۳- طلاق اجتماعی :

در طلاق اجتماعی ، زوجین هر کدام از خواسته های خود را در قبال خانواده های دیگر، به طرف مقابل می گوید. در واقع در این نوع طلاق که طلاق اجتماعی است هر کدام از زوجین با یکسری از خانواده های خود و یا طرف مقابل رفت و آمد نمی کند در صورتی که همسر خواهان آن است که آن روابط شکل بگیرد که مشاور خانواده در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران ، این موضوع را به زوجین آموزش دهد.

بهترین کلینیک مشاوره خانواده در تهران

در طلاق اجتماعی در واقع دو طرف ، خانواده ها را مرزبندی می کنند. اکثر این مشکلات به خاطر خطاهای شناختی است که زوجین دارا می باشند. مثلاً یکی از زوجین می گوید: “با فلان خانواده بخاطر اینکه به من بی محلی کردن رفت و آمد نمی کنم و در عوض با آن یکی که من را دوست دارد رفت و آمد می کنم” که این موضوع توسط بهترین کلینیک خانواده در تهران بررسی می شود.

۴) طلاق هم والدی :

مشاور خانواده در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران اعتقاد دارد که در طلاق هم والدی هر کدام از والدین کودکان خود را بین هم تقسیم می کنند و در واقع یک مثلث بر علیه طرف مقابل شکل می دهند که این موضوع توسط بهترین کلینیک مشاوره خانواده در تهران بررسی می شود. لازم به ذکر است که در اکثر مواقع این مثلث سازی به صورت ناآگاهانه اتفاق می افتد و متاسفانه باعث می شود که تعارض زوجین تا سالیان بعد هم ادامه پیدا کند و در نهایت ممکن است منجر به خیانت یا طلاق عاطفی شود که توسط مشاور خانواده در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران توضیح داده می شود.

۵- طلاق روانی :

در طلاق روانی هر کدام از زوجین خواسته ها و نیازهای طرف مقابل را عملی نمی کنند و علناً و یا به صورت پنهانی از زیر خواسته های همسر خود شانه خالی می کنند که این موضوع توسط بهترین کلینیک مشاوره خانواده در تهران بررسی می شود. لازم به ذکر است که این موضوع باعث می شود که خواسته ها و نیازهای زوجین در زندگی برآورده نشود و هر کدام از آنها به سمت افسردگی ، اضطراب ، وسواس ، خیانت و… کشیده شوند. این موضوع می تواند یکی از دلایل شکست عشقی هم بشود.

۶- طلاق قانونی :

طلاق قانونی همان طلاقی است که در جامعه به عنوان جدایی و متارکه زوجین شناخته می شود. معمولاً وقتی افراد طلاق های بالا را انجام می دهند در انتها ممکن است بعد از بررسی های فراوان به طلاق قانونی برسند. حال زوجین برای اینکه به این مرحله نرسند بهتر است که برای حل تعارضات خود در مراحل بالا به بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران مراجعه کنند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

مراحل شکست عشقی

مراحل شکست عشقی توسط دکتر برای درمان شکست عشقی در نوجوانان و جوانان و راه حل شکست عشقی ( بعد از شکست عشقی چه کنیم )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

دکتر برای درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان

وقتی دختر و پسری با هم دوست و آشنا می شوند ممکن است بعد از مدتی و به دلایل مختلف از هم جدا یا طلاق شوند و به اصطلاح دچار شکست عشقی شوند. در این مقاله دکتر برای درمان شکست عشقی مراحل شکست عشقی و راه حل شکست عشقی را مورد بررسی قرار می دهد.

مراحل شکست عشقی

در خصوص مراحل شکست عشقی و درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عاطفی پس از جدایی ( راه حل شکست عشقی ) باید گفت فردی که عاشق می شود و بعد از مدتی دچار شکست عشقی می شود ۳ مرحله ( مرحله آغازین ، مرحله میانی و مرحله پایانی ) را پشت سر می گذارد که این موضوع توسط دکتر برای درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان مورد بررسی قرار می گیرد.

معمولاً علایم آغازین عشق تب و تابش زیاد است. علایم میانه از جایی شروع می شود که والدین می فهمند و علایم پایانی هم از جاهایی شروع می شود که زمزمه های شکست عشقی به گوش می رسد.

الف) علایم آغازین مراحل شکست عشقی :

۱) ترشح هورمون های عشق :

هورمون هایی که در بدن دختر و پسر ترشح می شود ( از جمله اکسی توسین ) و تغییراتی از جمله طپش قلب ، بی قراری ، لرزش اندام ها و… را ایجاد می کند که همین موارد را روانشناس در درمان شکست عشقی و عاطفی پس از جدایی کار خواهد کرد.

۲) مبهوت عظمت عشق شدن در مراحل شکست عشقی :

مثلاً دختر و پسر می بینند که چقدر عشق قوی است که توانسته به شخصیت اشان اعتلاء ببخشد حتی آنها فکر می کنند که ۶ الی ۷ سانتی متر بلندتر شده اند یا… که در راه حل شکست عشقی روی آن کار می شود.

۳) فهم متفاوت از جهان هستی در مراحل شکست عشقی :

دختر و پسر فکر می کنند که چشم اندازشان به دنیا عوض شده است. البته تمام اینها توهمی بیش نیست که توسط دکتر برای درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) آرمانی کردن معشوق در مراحل شکست عشقی :

مثلاً زیبایی بخشیدن ، سواد بخشیدن و… به طرف مقابل است. برخی با آرمانی کردن دفاعی انجام می دهند یعنی فرد مقابل را درونی می کنند. مثلاً می گویند من فکر می کنم یک نیمه دیگرم شده است و… در عشق این پدیده در حد اعلاء اتفاق می کند و در درمان شکست عشقی هم مورد بررسی قرار می گیرد. مثلاً اگر معشوق دختر ، زبان انگلیسی اش خوب باشد ، این حس را به او می دهد که او هم زبانش خوب است. مثلاً وقتی می خواهد این مسئله را برای کسی تعریف کند ، می گوید ما زبانمان خوب است. در درمان افسردگی شکست عشقی این مسئله باعث می شود که فرد شکست خورده احساس خلاء کند.

۵) اوج گیری خلاقیت ها در مراحل شکست عشقی :

تمام عاشقان دفتر آلبوم و دفتر شعر و… درست می کنند. همه عاشقان شاد می شوند ، فیلسوف می شوند و… دکتر برای درمان شکست عشقی که که روی عشق کار می کند می گوید اوج گیری خلاقیت یک بازگشت به دوران نوجوانی است. حال فرد در درمان شکست عاطفی پس از جدایی و در راه حل شکست عشقی باید روی این موضوع زیاد مانور بدهد.

۶) فزونی گرفتن جسارت عاشق در مراحل شکست عشقی :

مثلاً کسی که از یک گربه می ترسد حال چنان جسارتی پیدا می کند که خانه دختر می رود و یکساعت هم در آنجا می ماند و یا رانندگی های بی پروا انجام می دهد که در راه حل درمان شکست عشقی روی آن کار می شود.

۷) ایثار نفس در برابر دیگران در مراحل شکست عشقی :

مثلاً فرد در خیابان و از سرما در حال مردن است ولی کاپشن اش را روی دوش معشوق اش می اندازد. این خاطرات در درمان افسردگی شکست عشقی فرد را آزار می دهد

ب) علایم میانه راه مراحل شکست عشقی :

علایم میانه از جایی شروع می شود که دیگران موضوع عشق دو طرف را می فهمند. معمولاً اولین اتفاقی که می افتد دخالت خانواده در رابطه است که این دخالت می تواند دخالت خوب یا دخالت بد باشد که باید در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج مورد بررسی قرار بگیرد.

۱) وحدت یابی عاشق و معشوق در مراحل شکست عشقی :

این همان چیزی است که به آن یکی شدن می گویند مثلاً دو طرف می گویند که ما یک روح در دو بدن هستیم و برای همین در درمان شکست عاطفی پس از جدایی و درمان شکست عشقی این مورد فرد را دچار خلاء می کند.

۲) عادت کردن به یکدیگر در مراحل شکست عشقی :

دو نفر به قدری به یکدیگر عادت می کنند که می گویند با کسی دیگری نمی توانند ازدواج کنند. این یکی از باورهای غلط زوجین است که در درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان روی آن کار می شود.

۳) افزایش خودافشایی در مراحل شکست عشقی :

خودافشایی های دختر و پسر خیلی زیاد می شود طوری که فکر می کنند چیزی نیست که به هم نگفته اند که در راه حل شکست عشقی روی آن کار می شود.

۴) لمسی شدن رابطه در مراحل شکست عشقی :

در لمسی شدن رابطه پسر معمولاً از موارد کوچک شروع می کند. مثلاً می گوید که: “دستت را به من بده از خیابان رَد بشویم” یا بعداً به پیراهن دختر دست می زند و می گوید که فلان جایش گرد و خاکی است و این گونه رابطه را به سمت لمسی شدن می برد. حال دختری که می خواهد مرزبندی کند باید از همان ابتدا حواس اش باشد و مرزبندی را انجام دهد چون ممکن است در درمان شکست عاطفی و درمان شکست عشقی دچار احساس گناه شود.

۵) برخورد گزینشی با دین در مراحل شکست عشقی :

معمولاً دختر و پسر در این مرحله با دین انتخاب گزینشی می کنند و آن چیزی که برایشان فایده دارد را انجام و آن مواردی که برایشان سود ندارد توجیه می آورند و انجام نمی دهند که این مسئله بعدها در درمان افسردگی شکست عشقی ممکن است او را دچار احساس گناه کند و دکتر برای درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو باید روی آن کار کند.

۶) شباهت یافتن به یکدیگر در مراحل شکست عشقی :

مثلاً دختر و پسر می گویند چقدر ما شبیه هم شدیم و… که این موضوع در صحبت های راه حل شکست عشقی زیاد دیده می شود.

۷) احساس مالکیت در عشق در مراحل شکست عشقی :

اینکه دختر و پسر می گویند که تو مال من هستی و هیچکس حق ندارد تو را از من بگیرد که این موضوع یکی از موارد داغ درمان شکست عاطفی پس از جدایی است.

۸) تغییر جایگاه زن از مسند ناز به نیاز در مراحل شکست عشقی :

در ادبیات عرفانی و اسلامی این مسئله عنوان می شود که زن مظهر ناز و مرد مظهر نیاز است. حالا در اواخر رابطه وقتی پسر پررو می شود این دگردیسی رخ می دهد. در این مرحله حتی به باج خواهی هم کشیده می شود  یعنی دختر حاضر است ماهی یک میلیون خرج پسر کند که آن پسر با او بماند. این موضوع در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو بسیار مهم است.

۹) خرافه گویی و رو آوردن به فال و دعا و… در مراحل شکست عشقی :

فرد برای اینکه بتواند طرف مقابل را نگه دارد متوسل به دعا و… می شود.

۱۰) ایجاد اختلال در وظایف روزمره در مراحل شکست عشقی :

یکی از نشانه های خیلی اصلی در شکست عشقی این است که زندگی فرد مختل می شود مثلاً خورد و خوراک اش بهم می ریزد و…

ج) علایم پایانی مراحل شکست عشقی :

علایم پایانی شکست عشقی از جایی اتفاق می افتد که فرد دچار مشکل شده و عشق اش با شکست مواجهه شده است که این موضوع در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو مهم است.

۱) ارائه تفسیری متفاوت از جدایی در مراحل شکست عشقی :

فرد جدایی را هر جور دوست دارد تفسیر می کند مثلاً فرد جدابی را خوب جلوه می دهد تا بتواند راحت جدا شود. البته این موضوع در درمان افسردگی شکست عشقی تا حدودی می تواند مفید باشد.

۲) عدم پذیرش واقعیت در مراحل شکست عشقی :

یعنی فرد نمی تواند قبول کند که این یک رابطه تمام شده است. این موضوع در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو زیاد دیده می شود.

۳) پناه بردن به دنیای تخیلات در مراحل شکست عشقی :

مثلاً در تخیلات خودش فکر می کند که دوباره آن پسر را به دست آورده است که این موضوع در درمان شکست عاطفی پس از جدایی مشکل ایجاد می کند.

۴) متعهد ماندن به عشق از دست رفته :

مثلاً فرد می گوید که تا آخر عمر ازدواج نمی کند که این موضوع درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو را مشکل می کند.

۵) جایگزینی برای فرد دیگر در مراحل شکست عشقی :

فرد ممکن است برای اینکه درد عشق شکست خورده را کم کند به کسی دیگر متوسل شود و با کس دیگری دوست شود که این دوست شدن چون نوعی فرار محسوب می شود ممکن است عوارض و مشکلات دیگری را به بار بیاورد و درمان شکست عاطفی پس از جدایی را مشکل کند.

۶) پناه بردن به عرصه های دیگر :

از جمله مواد مخدر ، دوست ناباب ، فرار از خانه ، پناه بردن به عرفان و ادبیات و…

۷) افتادن در مسیر انتقام جویی در مراحل شکست عشقی :

از جمله اسید پاشی و… این موضوع هم راه مناسبی برای درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو می تواند باشد و فقط وضعیت را بدتر می کند.

۸) کسب تجربه برای روابط بعدی در مراحل شکست عشقی :

بعضی ها می گویند که جنبه منفی این رابطه را نبینند و آن را به عنوان یک تجربه نگاه کنند. این موضوع یک فرار است چون فرد می خواهد خودش را آرام کند در حالی که نتوانسته آن را درون خودش حل کند. در درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو به آن اجتناب می گویند.

۹) تمسخر عشق پیشین در مراحل شکست عشقی :

فرد ممکن است عشق قبلی اش را مسخره کند و بگوید من چه آدمی بودم که با این فرد در رابطه شدم و…

۱۰) منصرف شدن از عشق و ازدواج برای همیشه :

فرد ممکن است دیگر دنبال مسایل عشقی نرود که این موضوع توسط دکتر درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان مورد بررسی قرار می گیرد.

۱۱) بدبین شدن نسبت به مذهب :

فرد با خدا قهر می کند و… که در راه حل شکست عشقی مورد بررسی قرار می گیرد.

۱۲) رو آوردن به مذهب :

فرد ممکن است به سمت مذهب و دین رود.

۱۳) دچار اختلالاتی از جمله افسردگی ، سایکوتیک گذرا :

بعضی از افراد در مقطعی رابطه اشان را با واقعیت از دست می دهند و دچار توهم و هذیان می شوند. مثلاً جلوی گلدان می ایستند و با آن حرف می زنند و… یا در ابرها معشوق خودش را می بیند و با آن حرف می زند که در درمان شکست عاطفی پس از جدایی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو این موضوع بررسی خواهد شد.

۱۴) فرار از خانه

۱۵) متنفر شدن از جنس مخالف

لازم به ذکر است که ممکن است در هر کدام از مراحل بالا ممکن است که زوجین به انواع طلاق یا جدایی برسند و در انتها تصمیم به جدایی بگیرند. 

بعد از شکست عشقی چه کنیم ؟

در جواب اینکه بعد از شکست عشقی چه کنیم و راه حل شکست عشقی باید گفت که معمولاً ۳ روش اصلی درمان شکست عشقی وجود دارد.

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می شود. لازم به ذکر است که دارو در زمینه اینکه بعد از شکست عشقی چه کنیم فقط می تواند نقش تسکین دهنده را داشته باشد تا دوره سوگ سپری شود.

۲) روان درمانی :

روان درمانگری یکی از باثبات ترین روش های درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو است که کمک می کند که متوجه شویم بعد از شکست عشقی چه کنیم در این درمان دکتر روانشناس برای درمان افسردگی شکست عشقی یکسری تکنیک های رفتاری را انجام و حال فرد را خوب کند. این روش می تواند در راه حل شکست عشقی خیلی مفید باشد.

۳) ابزارهای نوروسایکولوژی :

نوروساینس جزء درمان های جدید است که می تواند برای درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو به کار رود. نوروفیدبک از انواع این ابزارها است که بدون عوارض جانبی می باشد. این روش می تواند یکسری مشکلات فرد شکست خورده عشقی از جمله مشکلات خواب و… را تسکین دهد و راه حل شکست عشقی باشد.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق برای راه حل شکست عشقی استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبنا است که برای جواب اینکه بعد از شکست عشقی چه کنیم ؟ در کنار هر کدام از ابزارهای نوروساینس و دارو درمانی ، حتماً از روان درمانی هم استفاده شود. 

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران