گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان شکست عشقی

وقتی دختر و پسری با هم دوست و آشنا می شوند ممکن است بعد از مدتی و به دلایل مختلف از هم جدا یا طلاق شوند و به اصطلاح دچار شکست عشقی شوند. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر )، دکتر برای درمان شکست عشقی مراحل شکست عشقی و راه حل شکست عشقی را مورد بررسی قرار می دهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/10/14

درمان شکست عشقی

مراحل شکست عشقی

در خصوص مراحل شکست عشقی و درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عاطفی پس از جدایی ( راه حل شکست عشقی ) باید گفت فردی که عاشق می شود و بعد از مدتی دچار شکست عشقی می شود ۳ مرحله ( مرحله آغازین ، مرحله میانی و مرحله پایانی ) را پشت سر می گذارد که این موضوع توسط دکتر برای درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان مورد بررسی قرار می گیرد.
معمولاً علایم آغازین عشق تب و تابش زیاد است. علایم میانه از جایی شروع می شود که والدین می فهمند و علایم پایانی هم از جاهایی شروع می شود که زمزمه های شکست عشقی به گوش می رسد.

راه حل شکست عشقی

علایم آغازین مراحل شکست عشقی

ترشح هورمون های عشق

هورمون هایی که در بدن دختر و پسر ترشح می شود ( از جمله اکسی توسین ) و تغییراتی از جمله طپش قلب ، بی قراری ، لرزش اندام ها و… را ایجاد می کند که همین موارد را روانشناس در درمان شکست عشقی و عاطفی پس از جدایی کار خواهد کرد.

مبهوت عظمت عشق شدن در مراحل شکست عشقی

مثلاً دختر و پسر می بینند که چقدر عشق قوی است که توانسته به شخصیت اشان اعتلاء ببخشد حتی آنها فکر می کنند که ۶ الی ۷ سانتی متر بلندتر شده اند یا… که در راه حل شکست عشقی روی آن کار می شود.

فهم متفاوت از جهان هستی در مراحل شکست عشقی

دختر و پسر فکر می کنند که چشم اندازشان به دنیا عوض شده است. البته تمام اینها توهمی بیش نیست که توسط دکتر برای درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان مورد بررسی قرار می گیرد.

فزونی گرفتن جسارت عاشق در مراحل شکست عشقی

مثلاً کسی که از یک گربه می ترسد حال چنان جسارتی پیدا می کند که خانه دختر می رود و یکساعت هم در آنجا می ماند و یا رانندگی های بی پروا انجام می دهد که در راه حل درمان شکست عشقی روی آن کار می شود.

آرمانی کردن معشوق در مراحل شکست عشقی

مثلاً زیبایی بخشیدن ، سواد بخشیدن و… به طرف مقابل است. برخی با آرمانی کردن دفاعی انجام می دهند یعنی فرد مقابل را درونی می کنند. مثلاً می گویند من فکر می کنم یک نیمه دیگرم شده است و… در عشق این پدیده در حد اعلاء اتفاق می کند و در درمان شکست عشقی هم مورد بررسی قرار می گیرد. مثلاً اگر معشوق دختر ، زبان انگلیسی اش خوب باشد ، این حس را به او می دهد که او هم زبانش خوب است. مثلاً وقتی می خواهد این مسئله را برای کسی تعریف کند ، می گوید ما زبانمان خوب است. در درمان افسردگی شکست عشقی این مسئله باعث می شود که فرد شکست خورده احساس خلاء کند.

اوج گیری خلاقیت ها در مراحل شکست عشقی

تمام عاشقان دفتر آلبوم و دفتر شعر و… درست می کنند. همه عاشقان شاد می شوند ، فیلسوف می شوند و… دکتر برای درمان شکست عشقی که که روی عشق کار می کند می گوید اوج گیری خلاقیت یک بازگشت به دوران نوجوانی است. حال فرد در درمان شکست عاطفی پس از جدایی و در راه حل شکست عشقی باید روی این موضوع زیاد مانور بدهد.

ایثار نفس در برابر دیگران در مراحل شکست عشقی

مثلاً فرد در خیابان و از سرما در حال مردن است ولی کاپشن اش را روی دوش معشوق اش می اندازد. این خاطرات در درمان افسردگی شکست عشقی فرد را آزار می دهد

علایم میانه راه مراحل شکست عشقی

علایم میانه از جایی شروع می شود که دیگران موضوع عشق دو طرف را می فهمند. معمولاً اولین اتفاقی که می افتد دخالت خانواده در رابطه است که این دخالت می تواند دخالت خوب یا دخالت بد باشد که باید در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج مورد بررسی قرار بگیرد.

وحدت یابی عاشق و معشوق در مراحل شکست عشقی

این همان چیزی است که به آن یکی شدن می گویند مثلاً دو طرف می گویند که ما یک روح در دو بدن هستیم و برای همین در درمان شکست عاطفی پس از جدایی و درمان شکست عشقی این مورد فرد را دچار خلاء می کند.

عادت کردن به یکدیگر در مراحل شکست عشقی

دو نفر به قدری به یکدیگر عادت می کنند که می گویند با کسی دیگری نمی توانند ازدواج کنند. این یکی از باورهای غلط زوجین است که در درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان روی آن کار می شود.

افزایش خودافشایی در مراحل شکست عشقی

خودافشایی های دختر و پسر خیلی زیاد می شود طوری که فکر می کنند چیزی نیست که به هم نگفته اند که در راه حل شکست عشقی روی آن کار می شود.

شباهت یافتن به یکدیگر در مراحل شکست عشقی

مثلاً دختر و پسر می گویند چقدر ما شبیه هم شدیم و… که این موضوع در صحبت های راه حل شکست عشقی زیاد دیده می شود.

برخورد گزینشی با دین در مراحل شکست عشقی

معمولاً دختر و پسر در این مرحله با دین انتخاب گزینشی می کنند و آن چیزی که برایشان فایده دارد را انجام و آن مواردی که برایشان سود ندارد توجیه می آورند و انجام نمی دهند که این مسئله بعدها در درمان افسردگی شکست عشقی ممکن است او را دچار احساس گناه کند و دکتر برای درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو باید روی آن کار کند.

تغییر جایگاه زن از مسند ناز به نیاز در مراحل شکست عشقی

در ادبیات عرفانی و اسلامی این مسئله عنوان می شود که زن مظهر ناز و مرد مظهر نیاز است. حالا در اواخر رابطه وقتی پسر پررو می شود این دگردیسی رخ می دهد. در این مرحله حتی به باج خواهی هم کشیده می شود یعنی دختر حاضر است ماهی یک میلیون خرج پسر کند که آن پسر با او بماند. این موضوع در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو بسیار مهم است.

احساس مالکیت در عشق در مراحل شکست عشقی

اینکه دختر و پسر می گویند که تو مال من هستی و هیچکس حق ندارد تو را از من بگیرد که این موضوع یکی از موارد داغ درمان شکست عاطفی پس از جدایی است.

ایجاد اختلال در وظایف روزمره در مراحل شکست عشقی

یکی از نشانه های خیلی اصلی در شکست عشقی این است که زندگی فرد مختل می شود مثلاً خورد و خوراک اش بهم می ریزد و…

خرافه گویی و رو آوردن به فال و دعا و… در مراحل شکست عشقی

فرد برای اینکه بتواند طرف مقابل را نگه دارد متوسل به دعا و… می شود.

لمسی شدن رابطه در مراحل شکست عشقی

در لمسی شدن رابطه پسر معمولاً از موارد کوچک شروع می کند. مثلاً می گوید که: “دستت را به من بده از خیابان رَد بشویم” یا بعداً به پیراهن دختر دست می زند و می گوید که فلان جایش گرد و خاکی است و این گونه رابطه را به سمت لمسی شدن می برد. حال دختری که می خواهد مرزبندی کند باید از همان ابتدا حواس اش باشد و مرزبندی را انجام دهد چون ممکن است در درمان شکست عاطفی و درمان شکست عشقی دچار احساس گناه شود.

علایم پایانی مراحل شکست عشقی

علایم پایانی شکست عشقی از جایی اتفاق می افتد که فرد دچار مشکل شده و عشق اش با شکست مواجهه شده است که این موضوع در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو مهم است.

ارائه تفسیری متفاوت از جدایی در مراحل شکست عشقی

فرد جدایی را هر جور دوست دارد تفسیر می کند مثلاً فرد جدابی را خوب جلوه می دهد تا بتواند راحت جدا شود. البته این موضوع در درمان افسردگی شکست عشقی تا حدودی می تواند مفید باشد.

عدم پذیرش واقعیت در مراحل شکست عشقی

یعنی فرد نمی تواند قبول کند که این یک رابطه تمام شده است. این موضوع در درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو زیاد دیده می شود.

پناه بردن به دنیای تخیلات در مراحل شکست عشقی

مثلاً در تخیلات خودش فکر می کند که دوباره آن پسر را به دست آورده است که این موضوع در درمان شکست عاطفی پس از جدایی مشکل ایجاد می کند.

متعهد ماندن به عشق از دست رفته

مثلاً فرد می گوید که تا آخر عمر ازدواج نمی کند که این موضوع درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو را مشکل می کند.

جایگزینی برای فرد دیگر در مراحل شکست عشقی

فرد ممکن است برای اینکه درد عشق شکست خورده را کم کند به کسی دیگر متوسل شود و با کس دیگری دوست شود که این دوست شدن چون نوعی فرار محسوب می شود ممکن است عوارض و مشکلات دیگری را به بار بیاورد و درمان شکست عاطفی پس از جدایی را مشکل کند.

کسب تجربه برای روابط بعدی در مراحل شکست عشقی

بعضی ها می گویند که جنبه منفی این رابطه را نبینند و آن را به عنوان یک تجربه نگاه کنند. این موضوع یک فرار است چون فرد می خواهد خودش را آرام کند در حالی که نتوانسته آن را درون خودش حل کند. در درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو به آن اجتناب می گویند.

پناه بردن به عرصه های دیگر

از جمله مواد مخدر ، دوست ناباب ، فرار از خانه ، پناه بردن به عرفان و ادبیات و…

تمسخر عشق پیشین در مراحل شکست عشقی

فرد ممکن است عشق قبلی اش را مسخره کند و بگوید من چه آدمی بودم که با این فرد در رابطه شدم و…

افتادن در مسیر انتقام جویی در مراحل شکست عشقی

از جمله اسید پاشی و… این موضوع هم راه مناسبی برای درمان افسردگی شکست عشقی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو می تواند باشد و فقط وضعیت را بدتر می کند.

منصرف شدن از عشق و ازدواج برای همیشه

فرد ممکن است دیگر دنبال مسایل عشقی نرود که این موضوع توسط دکتر درمان شکست عشقی در نوجوانان و مردان و زنان مورد بررسی قرار می گیرد.

بدبین شدن نسبت به مذهب

فرد با خدا قهر می کند و… که در راه حل شکست عشقی مورد بررسی قرار می گیرد.

رو آوردن به مذهب

فرد ممکن است به سمت مذهب و دین رود.

دچار اختلالاتی از جمله افسردگی ، سایکوتیک گذرا

بعضی از افراد در مقطعی رابطه اشان را با واقعیت از دست می دهند و دچار توهم و هذیان می شوند. مثلاً جلوی گلدان می ایستند و با آن حرف می زنند و… یا در ابرها معشوق خودش را می بیند و با آن حرف می زند که در درمان شکست عاطفی پس از جدایی و درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو این موضوع بررسی خواهد شد.

متنفر شدن از جنس مخالف

فرار از خانه

لازم به ذکر است که ممکن است در هر کدام از مراحل بالا ممکن است که زوجین به انواع طلاق یا جدایی برسند و در انتها تصمیم به جدایی بگیرند.

بعد از شکست عشقی چه کنیم ؟

در جواب اینکه بعد از شکست عشقی چه کنیم و راه حل شکست عشقی باید گفت که معمولاً ۳ روش اصلی درمان شکست عشقی وجود دارد.

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می شود. لازم به ذکر است که دارو در زمینه اینکه بعد از شکست عشقی چه کنیم فقط می تواند نقش تسکین دهنده را داشته باشد تا دوره سوگ سپری شود.

روان درمانی

روان درمانگری یکی از باثبات ترین روش های درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو است که کمک می کند که متوجه شویم بعد از شکست عشقی چه کنیم در این درمان دکتر روانشناس برای درمان افسردگی شکست عشقی یکسری تکنیک های رفتاری را انجام و حال فرد را خوب کند. این روش می تواند در راه حل شکست عشقی خیلی مفید باشد.

ابزارهای نوروسایکولوژی

نوروساینس جزء درمان های جدید است که می تواند برای درمان شکست عشقی بدون درد و رنج و بدون دارو به کار رود. نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک از انواع این ابزارها است که بدون عوارض جانبی می باشند. این روش می تواند یکسری مشکلات فرد شکست خورده عشقی از جمله مشکلات خواب و… را تسکین دهد و راه حل شکست عشقی باشد.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای راه حل شکست عشقی و برای جواب اینکه بعد از شکست عشقی چه کنیم ؟ از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیان گذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.