اختلالات یادگیری

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۵۷۷۰۶۹ شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴ 

خصوصیت فرد دارای اختلالات یادگیری

به فردی LD یا دارای اختلالات یادگیری می گویند که هوش کافی دارد ، سلامت مغز و بدن دارد ( بدن منظور آن قسمت هایی که مربوط به یادگیری مثل دست و بینایی و… است)، فقر عاطفی ندارد ، فقر آموزشی ندارد ، تلاش برای یاد گرفتن هم می کند اما در یک یا چند مقوله از جمله اختلال یادگیری دیکته نویسی ، اختلال یادگیری خواندن و اختلال یادگیری ریاضی  و… موفق نمی شود و نمی تواند در این دروس پیشرفت کند. 

فردی که فقر عاطفی دارد و در یادگیری مشکل دارد دیگر جزء اختلالات یادگیری قرار نمی گیرد و درمان آن متفاوت با کسی است که اختلال یادگیری دارد. در ضمن فردی که کم هوش است اگر در همان حد هوشش( مثلاً 65 ) یاد نگیرد او هم دچار اختلال یادگیری است.

اختلالات یادگیری

روش های درمانی اختلالات یادگیری

روش های درمانی متفاوتی برای درمان اختلال یادگیری وجود دارد که بهترین و مهمترین این روش ها در واقع درمان با روانشناس کودک و یا کاردرمانگر و همچنین درمان بوسیله ابزارهای نوروساینس از جمله نوروفیدبک است که اگر این دو درمان در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران با هم تلفیق شود مطمئناً درمان اختلال یادگیری با موفقیت انجام می گیرد.

نکاتی که باید معلمین ، درمانگران و والدین آنها را رعایت کنند :

1) بسیار ضروری است که از تعداد غلط های کودک به هنگام انجام تمرین یا تصحیح دیکته خودداری شود.

2) والدین یا آموزگار باید بگویند “خوشحالم که مثلاً 34 واژه را درست نوشتی” به جای اینکه بگوید “متاسفانه باز هم 4 غلط داری”

3) معلم یا والدین باید بگویند: “با نگاه کردن به شکل درست کلمه آن را یکبار بنویس بعد بدون نگاه کردن به کلمه یکبار دیگر بنویس حتما موفق می شوی” به جای اینکه بگوید “از هر غلط دو بار بنویس”.

4) معلم یا والدین در اختلالات یادگیری باید بگویند “می توانیم با هم بازیهایی انجام دهیم که میزان دقتت را افزایش دهد” به جای اینکه بگوید “متاسفم، بیشتر دقت کن”

5) معلم یا والدین باید بگویند “به پیشرفت نهایی خیلی نزدیک شده ای” به جای اینکه بگوید “برای اینکه به پیشرفت نهایی برسی هنوز خیلی باید تلاش کنی”.

6) معلم یا والدین در اختلالات یادگیری باید بگویند “از این زیباتر هم می توانی بنویسی” به جای اینکه بگوید “خیلی بدخط است”.

7) معلم یا والدین باید بگویند “بخاطر پیشرفت های خوبت این گل را به عنوان هدیه از من بپذیر” به جای اینکه بگوید “کمی پیشرفت کرده ای اما باید بیشتر از این سعی کنی”.

8) از برچسب زدن در اختلالات یادگیری به کودک پرهیز کنید این موضوع باعث کاهش عزت نفس کودک می شود.

9) هنگام آموزش سعی کنید او خسته ، کلافه و.. نباشد

10) در اختلالات یادگیری به جای اینکه پاسخ ها را به او نشان دهید سعی کنید با کمی کوشش خودش جواب ها را پیدا کند.

11) تکلیف را کوتاه کنید تا در زمان کمتری انجام دهد

12) از به کار بردن روش هایی که قبلاً در مورد کودک آزمایش شده و فایده ای نداشته پرهیز کنید

13) از ایجاد شرایطی که باعث دستپاچگی دانش آموز می شود پرهیز شود فعالیت باید دلپذیر و خوشایند باشد.

بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری تهران

روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان و بزرگسالان در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران ( بهترین مرکز اختلالات یادگیری ) ، کلینیک درمان اختلالات یادگیری ( کلینیک اختلالات یادگیری )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

( نکته ای در خصوص بهترین روش تشخیص اختلال یادگیری )

 

بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران

اختلالات یادگیری یکی از انواع مشکلات کودکان است که بیشتر خودش را در دوران دبستان نشان می دهد و توسط دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری تهران قابل تشخیص و درمان قطعی اختلال یادگیری می باشد. اختلالات یادگیری دارای طیف گسترده ای از مشکلات می باشد از جمله :

و موارد دیگر از قبیل اختلال یادگیری غیر کلامی ، اختلال پردازش زبان ، اختلال درک حرکتی – بینایی و….

کودکان دارای اختلالات یادگیری از نظر هوش طبیعی نرمال و از نظر جسمی سالم هستند منتهی نقص هایی در سیستم شناختی مغزشان وجود دارد که باعث می شود از نظر پردازشی دچار مشکل شوند و مثلاً نمره دیکته اشان نسبت به سایر دروس پائین بیاید که این موضوع توسط متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری تهران مورد تشخیص و درمان قطعی اختلال یادگیری قرار می گیرد.

این نکته هم از نظر دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری تهران لازم و ضروری می باشد که در برخی از موارد نوع یادگیری و آموزش هایی که معلم ، خصوصاً در پایه اول دبستان به دانش آموز می دهد باعث بروز مشکلات یادگیری در پایه های بعدی می شود. 

اختلالات همبود با اختلالات یادگیری ( روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان ):

گاهی اوقات اختلالات یادگیری با سایر اختلالات دیگر اشتباه گرفته می شود. از جمله اختلالاتی که با اختلالات یادگیری همپوشانی دارد عبارت است از:

الف) بیش فعالی :

اختلال بیش فعالی در واقع مشکل در

  • نقص توجه و تمرکز
  • تکانشگری 
  • مشکل در کنترل خشم
  • پرخاشگری
  • پرجنب و جوشی زیاد   

می باشد که باعث می شود کودک در زمینه درسی دچار مشکل شود. البته لازم به ذکر است که حدود ۵۰ درصد کسانی که دچار بیش فعالی هستند در زمینه اختلالات یادگیری هم دچار مشکل می باشند و ترکیب این دو باعث می شود که گاهی اوقات متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری تهران در تشخیص و درمان قطعی اختلال یادگیری و در هر کدام از این دو اختلال دچار اشتباهاتی شود که با بهترین روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان که همان نقشه مغزی است این موضوع برطرف می شود.

ب) دیسپراکسیا :

این اختلال هم ممکن است دکتر درمان اختلال یادگیری را در زمینه تشخیص اختلالات یادگیری در کودکان دچار اشتباه کند. در واقع در این اختلال کودک در کنترل عضلاتش دچار مشکل است و همین عاملی است که باعث می شود در گفتار و حرکت های ظریف خصوصاً در نواحی انگشت ، کودک دچار مشکل شود و روی دیکته نویسی یا خواندن کلمات تاثیر بگذارد که این موضوع مهمی برای روش تشخیص اختلال یادگیری در کلینیک درمان اختلالات یادگیری در تهران می باشد.

ج) اختلال در حافظه :

انواع مختلفی از حافظه وجود دارد از جمله :

  • حافظه آنی یا کاری
  • حافظه کوتاه مدت
  • حافظه بلند مدت

که اگر کودک در هر کدام از این ۳ نوع دچار مشکل باشد روی دروس مدرسه اش هم تاثیر خواهد گذاشت که متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری در تهران در روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان این موارد را مورد بررسی قرار می دهد.

د) اختلال در عملکردهای اجرایی :

عملکردهای اجرایی مغز در واقع جزء مهمی در سیستم های شناختی مغز هستند که باعث می شوند کودک و بزرگسال در زمینه مدیریت زمان ، برنامه ریزی ، سازمان دهی ، توجه و تمرکز و… بهترین عملکرد را داشته باشد که تماماً در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران مورد بررسی و در درمان قطعی اختلال یادگیری به کار می رود. معمولاً کسانی که در زمینه عملکردهای اجرایی دچار ضعف هستند در زمینه یادگیری هم دچار مشکل و اختلال خواهند شد. پس دکتر درمان اختلال یادگیری که در کلینیک اختلالات یادگیری کار می کند باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهد تا درمانش موفقیت آمیز باشد.

۵) اوتیسم :

اوتیسم یا درخودماندگی یک اختلال رشدی است که روی عملکردهای کودک از جمله تعاملات اجتماعی ، تحصیلی و… اثر می گذارد.  متاسفانه دیده شده که برخی از درمانگران بدلیل ناآگاهی از علائم اوتیسم این مشکل را با اختلالات یادگیری اشتباه می گیرند و همین باعث می شود که درمان اختلال یادگیری اشان ، درمان موفقیت آمیزی نباشد در صورتی که در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری در تهران با روش تشخیص اختلال یادگیری صحیح ، این موضوع اتفاق نمی افتد.

علل اختلالات یادگیری :

تئوری ها در زمینه ایجاد اختلالات یادگیری در کودکان متفاوت هستند که درمانگر در درمان قطعی اختلال یادگیری باید آنها را مدنظر قرار دهد، از جمله :

۱)عدم اداراک صحیح :

یک تئوری در خصوص علت اختلال یادگیری این است که ادراک حرکتی یا ادراک دیداری ضعیف بوده است که توسط متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) عدم پردازش مغزی :

علت دیگر اختلال یادگیری می تواند این باشد که پردازش در مغز به درستی صورت نمی گیرد که این موضوع هم توسط کلینیک اختلالات یادگیری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۳) علت های پزشکی :

عده از محققین پایبند به مسایل پزشکی در اختلالات یادگیری هستند  و می گویند علت اختلال یادگیری در واقع آسیب مغزی ، تغذیه و ژنتیک است که در درمان قطعی اختلال یادگیری مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) علوم تربیتی :

خیلی از متخصصین علوم تربیتی هم می گویند علت اختلال یادگیری سبک یادگیری و تنش های محیطی است. و معلمین و والدین در این زمینه می توانند علت اختلال یادگیری باشند که تماماً توسط دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۵) نوروسایکولوژی :

نظریه نوروسایکولوژی نظریه غالب بر سایر نظریه ها است. این یعنی کودک دارای اختلال یادگیری مشکل عصب شناختی دارد و در به جریان انداختن اطلاعات ناتوان است، برتری جانبی ندارد و هماهنگی در نیمکره های مغزی و یکپارچگی حسی در مغزش ضعیف است که دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران بر مبنای این نظریه درمان اختلالات یادگیری را انجام می دهد و بهترین روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان هم طبق این تئوری است.

آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است ؟

در جواب این سوال که آیا اختلال یادگیری درمان می شود جواب می تواند مثبت باشد به شرطی که در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران این امر صورت بپذیرد. در کل ۳ روش درمانی برای جواب این سوال که آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است ، وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک که متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری است ، انجام  می گیرد. مطمئناً داروی درمان اختلال یادگیری یکسری عوارض های خودش را دارد و معمولاً نتیجه درمانی توسط داروی درمان اختلال یادگیری زیاد مثل سایر روش های درمانی نتیجه بخش نیست. پس داروی درمان اختلال یادگیری نمی تواند درمان قطعی اختلال یادگیری را به همراه داشته باشد جزء در مواردی که اختلالات همبود با اختلال یادگیری وجود داشته باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی یکی از باثبات ترین روش های درمان اختلال یادگیری است. در این درمان روانشناس کودک که دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری  است با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود درمان قطعی اختلال یادگیری کودک رخ دهد.

۳) ابزارهای نوروساینس :

یکی از درمان های جدید است که وارد ایران شده و در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری تهران برای درمان اختلال یادگیری به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله نوروفیدبک و دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند و در جواب این سوال که آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است می توان گفت، با این روش اگر پروتکل درمانی در کلینیک درمان اختلالات یادگیری در تهران خوب نوشته شود، درمان قطعی اختلال یادگیری رخ خواهد داد.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان قطعی اختلالات یادگیری حتماً از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود.

معرفی مرکز اختلالات یادگیری نیک مهر: 

به چند دلیل می توان گفت که گروه نیک مهر یکی از بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری تهران است:

۱) اولین و مهمترین عامل اخلاق مداری است که باعث شده گروه نیک مهر بهترین مرکز اختلالات یادگیری تهران باشد. در واقع تمامی کادر درمان دارای این تعهد اخلاقی می باشند که وظیفه درمانی خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند و به اصطلاح کار دزدی نکنند که متاسفانه این موضوع به طرق مختلف در مراکز دیگر دیده شده است. این یعنی طبق پروتکل درمان، دستگاههای نوروساینس تا آخر درمان مراجع روشن است و دستگاه به دلیل استهلاک زیادی که دارد خاموش نمی شود!!!! و به همین دلیل درمان قطعی اختلال یادگیری رخ می دهد.

۲) وجود دکتر نیما گنجی ،

متخصص نوروسایکولوژی و استاد دانشگاه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری تهران 

۳) تمامی دستگاههایی که در گروه نیک مهر وجود دارد همگی تائیدیه FDA آمریکا را دارند. از جمله دستگاه نوروفیدبکی که در کلینیک های این گروه  استفاده می شود دستگاه نِکسوس است که تنها دستگاهی است که دارای این تائیدیه می باشد و  مرکز نیک مهر جزء مراکز محدودی است که دارای این دستگاه می باشد و برای همین این مرکز بهترین کلینیک اختلالات یادگیری است. این آیتم در معرفی مرکز اختلالات یادگیری نیک مهر خیلی مهم است.

۴) تمامی پروتکل های درمانی که توسط دکتر گنجی نوشته می شود به صورت اختصاصی ، مختص همان فرد یا کودک است و مثل مراکز دیگر یک پروتکل را ( از جمله در زمینه اختلالات یادگیری ) روی همه پیاده نمی کند.

۵) تمامی تشخیص ها بوسیله دستگاه های مدرن و به روز از جمله دستگاه نقشه مغزی ( روش تشخیص اختلال یادگیری )صورت می گیرد که این امر باعث می شود تمامی اختلالات به صورت دقیق بررسی و درمان قطعی اختلال یادگیری رخ دهد و گروه نیک مهر بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران باشد.

۶) گروه نیک مهر اولین مرکز در تهران است که از دستگاه لورتا نوروفیدبک استفاده کرده است که در واقع خیلی کاربردی تر و پیشرفته تر از نوروفیدبک و بیوفدبک می باشد چون می تواند در عین واحد چندین نقطه از مراکز مغزی را درگیر درمان کند. این آیتم در معرفی مرکز اختلالات یادگیری نیک مهر مهم می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال یادگیری ریاضی

علل اختلال ریاضی و درمان اختلال یادگیری ریاضی کودکان ( راه درمان اختلال یادگیری ریاضی ) و درمان اختلالات یادگیری ریاضی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

درمان اختلال یادگیری ریاضی کودکان

اختلالات یادگیری انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به نارساخوانی و اختلال یادگیری املا اشاره کرد. در این مقاله متخصص درمان اختلال ریاضی در کودکان سعی دارد، اختلال یادگیری ریاضی در کودکان که حدود ۶ درصد جامعه را تشکیل می دهد را مورد بررسی قرار دهد.

افراد دارای اختلال یادگیری ریاضی در کمیت اعداد با مشکل مواجه می شوند این یعنی عدد ۴ را کودک می بیند ولی اینکه این چه کمیتی است و این عدد ۴ با کمیت عدد ۵ چه فرقی می کند را نمی تواند تفاوتی برایش قائل شود. این موضوع در درمان اختلال یادگیری ریاضی کودکان مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین کودکان دارای اختلال یادگیری ریاضی در مقایسه اعداد با هم یا مشکل دارند و یا کُند هستند که این بدلیل ادراک فضایی اشان است که دچار نقص می باشد  و این موضوع که یکی از علل اختلال ریاضی در کودکان در راه درمان اختلال یادگیری ریاضی مورد بررسی قرار می گیرد.

( درمان اختلال ریاضی درمورد چه دانش آموزانی بکار گرفته می شود؟ )

 

برخی از مشکلات کودکان دارای اختلال یادگیری ریاضی

۱) عدم تشخیص عدد کوچکتر و بزرگتر :

یکی از مشکلات کودکانی که اختلال یادگیری ریاضی دارند این است که خط اعداد ذهنی اشان دیرتر پیشرفت می کند( این یکی از علل اختلال یادگیری ریاضی است ). این یعنی این کودکان در تشخیص عدد کوچکتر و بزرگتر دچار مشکل هستند. مثلاً اینکه عدد ۶۴ کجای منحنی اعداد قرار می گیرد را نمی دانند و این موضوع در درمان اختلال یادگیری ریاضی کودکان مورد بررسی و درمان قرار می گیرد.

۲) مشکل در حساب و کتاب زندگی :

کودکانی که اختلال یادگیری ریاضی دارند تا بزرگسالی هم این روند را ادامه می دهند. مثلاً در بزرگسالی در دخل و خرج هم دچار مشکل می شوند که در درمان اختلالات یادگیری ریاضی درمان خواهد شد.

۳) مشکل در زمان :

حتی نقص این افراد در درک خط عددی ( یکی از علل اختلال ریاضی است ) ، در زمان هم بروز پیدا می کند بنابراین این افراد نمی توانند برای آینده برنامه ریزی کنند که در راه درمان اختلال یادگیری ریاضی روی آن کار می شود.

لازم به ذکر است که کودکان دارای اختلال یادگیری ریاضی ممکن است توانایی زبانی اشان دچار مشکل نشود و حتی برخی مطالعات نشان داده شاعران خوبی هستند.

خطاهای رایج در اختلال یادگیری ریاضی :

الف) نامنظم نویسی  :

در این خطا کودک اعداد را نامنظم می نویسد و علامات ریاضی را پس و پیش می گذارد.

ب) بی‌دقتی در اختلال یادگیری ریاضی :

در این خطا کودک به جای اینکه دو عدد را با هم مثلاً ضرب کند تقسیم یا… می کند که در درمان اختلال یادگیری ریاضی در کودکان روی آن کار می شود.

ج) عدم تشخیص تفاوت اعداد  :

در این خطا کودک نمی تواند اعداد را با هم تشخیص دهد.

د) عدم درک مفاهیم پایه ریاضی  :

کودک در درک مفاهیم تفاوت / تشابه / طبقه بندی و… دچار مشکل است که در درمان اختلال ریاضی در کودکان مورد درمان قرار می گیرد.

ح) عدم درک عملیات ریاضی  :

کودک در درک عملیات های جمع / تفریق / ضرب / تقسیم دچار مشکل است.

خ) عدم درک توالی و زمان 

ر) مشکل در حل مسئله

این مشکل یکی از مهمترین علل اختلال ریاضی است که در راه درمان اختلال یادگیری ریاضی توسط متخصص اختلال یادگیری ریاضی مورد بررسی قرار می گیرد.

علل اختلال یادگیری ریاضی ( علل اختلال ریاضی ) :

برای اینکه کودکی مفاهیم درس ریاضی اش خوب شود باید دارای یکسری زیربناها باشد که عبارت است از :

۱) زیربنای غیرکلامی :

این موضوع که یکی از علل اختلال یادگیری ریاضی است یعنی اینکه کودک بتواند اعداد را مقایسه کند و تخمین بزند و…این موضوع لزوماً وابسته به زبان و منطق نیست. یعنی حیوانات هم که زبان ندارند می توانند جمع و تفریق انجام دهند و بفهمند چیزی بیش از چیز دیگر است و به طرف آن بروند. در درمان اختلال یادگیری ریاضی کودکان روی این موضوع کار می شود.

۲) زیربنای کلامی :

دستکاری اعداد مثل تفریق و… مربوط به بخش کلامی است که کودک باید این زیربنا را داشته باشد تا بتواند دچار اختلال یادگیری ریاضی نشود. در درمان اختلال ریاضی در کودکان روی این موضوع کار خواهد شد.

۳) زیر بنای منطقی :

این موضوع که یکی از علل اختلال ریاضی است کمی از دو سطح دیگر بالاتر است که همان حل مسئله و روابط پیچیده ریاضی است و در راه درمان اختلال یادگیری ریاضی توسط متخصص درمان اختلال ریاضی مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) زیربانی فضایی :

هندسه مربوط به این بخش است.

۵ ) مفاهیم و موضوعات آموزشی متناسب با رسش ذهنی کودک باشد : 

مثلاً نگه داری ذهنی حجم باید در سن ۱۰ الی ۱۱ سالگی، مفهوم وزن ۷ الی ۸ سالگی، مفهوم عدد ۷ سالگی، مفهوم طول بعد از ۸ سالگی و مفهوم سطح ۷ سالگی به بعد انجام گیرد که در درمان اختلالات یادگیری ریاضی مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین از علل اختلال ریاضی این است که دانش آموز باید با مفاهیم بلند، تنگ، کوتاه، کلفت، گشاد و… آشنا باشد چون بعضی از مواقع آنها را به جای هم استفاده می کند که همین باعث علل اختلال یادگیری ریاضی می شود. دانش آموز همچنین باید مفهوم طبقه بندی، ردیف بندی ( از کوچک به بزرگ )، جنبه ترتیبی اعداد(اول و دوم و سوم و…) را یاد گرفته باشد تا دچار اختلال یادگیری ریاضی نشود. در درمان اختلال یادگیری ریاضی در کودکان تمام این موارد بررسی می شود.

۶) عدم نقص توجه و تمرکز کودک :

توجه و تمرکز کودک باید بدون نقض باشد که در درمان اختلال ریاضی کودکان حتماً این موضوع توسط متخصص درمان اختلال یادگیری ریاضی مورد بررسی قرار می گیرد.

راه درمان اختلال یادگیری ریاضی :

در کل ۳ روش درمانی برای درمان اختلال یادگیری ریاضی در کودکان وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک که متخصص درمان اختلال ریاضی کودکان هم است به کار برده می شود. معمولاً دارو درمانی برای علل اختلال ریاضی می تواند خوب باشد و آن علل را برطرف کند در غیر اینصورت به تنهایی راه درمان اختلال یادگیری ریاضی نیست.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک و کاردرمانگری یکی از بهترین راه درمان اختلال یادگیری ریاضی در کودکان است. در این درمان متخصص درمان اختلال یادگیری ریاضی یکسری تکنیک ها را در خصوص دانش آموز انجام می دهد و باعث می شود اختلال یادگیری ریاضی او بهبود پیدا کند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

یکی از درمان های جدیدی است که به تازگی وارد ایران شده که اگر طبق نقشه مغزی ، پروتکل درمان توسط متخصص نوروتراپیست در بهترین مرکز درمان اختلالات یادگیری و مختص هر مراجع کننده نوشته شود یکی از بهترین راه درمان اختلال یادگیری ریاضی کودکان است چون به علل زیربنایی اختلال یادگیری ریاضی کودک می پردازد و آنها را درمان می کند. این ابزارها انواع مختلفی از جمله نوروفیدبک و دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق در درمان اختلال یادگیری ریاضی در کودکان استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان قطعی اختلالات یادگیری ریاضی حتماً از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر 

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

اختلال یادگیری خواندن یا نارساخوانی

درمان اختلال یادگیری خواندن ( درمان اختلالات یادگیری خواندن ) ، درمان اختلال نارساخوانی ( درمان نارساخوانی )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

( نکته ای در خصوص کودکان دارای اختلال یادگیری خواندن )

 

درمان اختلال یادگیری خواندن : 

 اختلالات یادگیری دارای انواع مختلفی از جمله اختلال یادگیری ریاضی و اختلال یادگیری املاء می باشد که در این مقاله متخصص اختلال یادگیری خواندن در کودکان سعی دارد نارساخوانی را مورد بررسی قرار بدهد و انواع درمان اختلالات یادگیری خواندن را عنوان کند. لازم به ذکر است که بیشتر کودکانی که دچار اختلال خواندن یا نارساخوانی می شوند پسر هستند( ۴ برابر دختران ).

مشکلات کودکان دارای اختلال یادگیری خواندن یا اختلال نارساخوانی :

۱) برچسب زدن :

متاسفانه به بسیاری از دانش آموزانی که دارای اختلال خواندن یا نارساخوانی هستند برچسب کودن و کم ذهن و عقب مانده ذهنی و… زده می شود که در درمان نارساخوانی مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) مشکلات با دروس مدرسه :

اختلال خواندن یا نارساخوانی معمولاً در سن مدرسه تشخیص داده می شود. این دانش آموزان به علت مشکلی که در اختلال خواندن یا نارساخوانی دارند نمی توانند کتاب های درس علوم و ریاضی و… را بخوانند بنابراین با آن دروس هم دچار مشکل می شوند و معلم فکر می کند که کودک کم هوش است که این موضوع در درمان اختلال یادگیری خواندن یا درمان اختلال نارساخوانی مورد بررسی و تشخیص قرار می گیرد.

۳) عدم درک و شناسایی نشانه های نوشتاری :

این گروه از کودکان دارای اختلال خواندن یا نارساخوانی ، بسیاری از واژه ها را می دانند اما قادر به درک و شناسایی نشانه های نوشتاری یا چاپی نیستند که در درمان اختلالات یادگیری خواندن کودکان مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) هیپرلکسی :

بعضی از کودکان هم واژه ها را می خوانند ولی مفهوم آن را نمی فهمند که به آن هیپرلکسی می گویند که در درمان نارساخوانی مورد بررسی قرار می گیرد.

علل اختلال یادگیری خواندن یا نارساخوانی :

علت مشخصی را برای اختلال خواندن یا نارساخوانی به دست نیاوردند. از جمله علل اختلال یادگیری خواندن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) نقص ناحیه گفتاری نیمکره چپ :

از جمله عوامل می توان به نقص ناحیه گفتاری نیمکره چپ مغز اشاره کرد که در درمان اختلال یادگیری خواندن مورد تشخیص قرار داده می شود.

۲) عوامل محیطی

۳) نقص توجه و تمرکز

این عامل مهمی است که در درمان نارساخوانی مورد تشخیص قرار می گیرد.

۴) محدودیت واژه ها

۵) عدم برتری جانبی مغز

تمام علل بالا در درمان اختلال نارساخوانی خواندن مورد بررسی قرار می گیرد.

مسیر خواندن :

وقتی فردی جمله یا واژه ای را می خواند مسیری که در ذهنش پردازش می شود و در درمان اختلالات یادگیری خواندن مورد بررسی قرار می گیرد به این صورت می باشد:

مثلاً وقتی فردی واژه گربه را می بیند ابتدا حروف گ ، ر ، ب ، ه را از هم متمایز می کند. بعد از آن حافظه کلامی کوتاه مدت این واژه را نگه می دارد که بعداً بتواند به هم بچسباند و یک کلمه از آن درست کند.

بعد از این مرحله لغت در ذهن و در حافظه می رود و در اینجا معنی شکل می گیرد  که فرد می تواند تصویر آن هم داشته باشد که متاسفانه در کودکان دارای اختلال خواندن یا نارساخوانی این موضوع دیده نمی شود و در درمان اختلال یادگیری خواندن یا درمان نارساخوانی روی آن کار می شود.

انواع اختلالات یادگیری خواندن :

اختلال خواندن یا نارسا خوانی انواع نادری هم دارد که در درمان اختلالات یادگیری خواندن مورد بررسی قرار می گیرد از جمله:

۱) اختلال نارساخوانی عمیق :

در این اختلال فرد لغات انتزاعی که تصویر ندارد را نمی تواند بخواند مثل مهربانی ولی گربه را می تواند بخواند.

۲) عدم درک سرعت صحبت دیگران :

اگر سرعت پردازش در فرد دارای اختلال خواندن یا نارساخوانی کم باشد او می گوید دیگران چقدر سریع صحبت می کنند چون او نمی تواند بفهمد که این موضوع در درمان اختلال یادگیری خواندن یا درمان نارساخوانی مورد بررسی قرار می گیرد.

علایم اختلال خواندن یا نارسا خوانی در پیش دبستانی :

الف) این کودک خیلی دیر زبان باز می کنند.

ب) کودک با پیشوند و پسوند کلمه ها مشکل دارد.

ج) کودک اختلال یادگیری یا انتساب یک برچسب زبانی به شکل و رنگ دارد.

د)  با تلفظ کلمه مشکل دارد.

ح) کودک یاد گرفتن قافیه کلمات برایش مشکل است.

خ) گفتن داستان به ترتیبی که اتفاق افتاده است را مشکل دارد.

تمامی موارد بالا در درمان اختلال یادگیری خواندن یا درمان اختلال اختلال نارساخوانی مورد بررسی و تشخیص قرار می گیرد.

علایم اختلال خواندن یا نارساخوانی در سنین مدرسه :

الف) وارونه خواندن یا معکوس خواندن مانند روز بجای زور

ب) اشتباه گرفتن کلمات شبیه به هم مانند غاز بجای غار یا چای بجای جای و… که در درمان اختلالات یادگیری خواندن مورد بررسی قرار می گرد.

ج) حدس زدن کلمات با در نظر گرفتن حروف ابتدا و انتهای کلمات

د)  مشکلات شدید در هجی کردن کلمات که در آن کودک صدای حروف اول و حداکثر دوم را اِدا می کند ولی بقیه را نمی تواند

ح) بی میلی و انزجار از یادگیری خواندن

خ) عدم توقف و مکث در پایان جمله و عدم توجه به علائم نگارشی که در درمان نارساخوانی مورد بررسی قرار می گیرد

ر) فراموشی یا عدم درک مفهوم متن خوانده شده

ز) بسیار سریع یا بسیار کُند خواندن است. این موضوع مهمی در ارزیابی درمان اختلال یادگیری خواندن مهم است.

س) لغات جدید را با صدای بلند نمی تواند بخواند

ش) در کلاس های درس غالباً مشکلات رفتاری دارد

ک) دامنه توجه اش کوتاه است و در تمرکز مشکل دارد

گ)  معمولاً در مدرسه افت تحصیلی دارد که در درمان اختلال نارساخوانی مورد بررسی قرار می گیرد

ل) معمولاً دارای مشکل جسمی مانند ضعف بینایی و شنوایی است

ع) اغلب مسایل هیجانی دارد

غ) کودک دارای اختلال خواندن یا نارساخوانی احساس ناامیدی و بی لیاقتی و کم جراتی می کند

م) در خواندن شفاهی و کلامی تردید دارد و گاه دچار لکنت می شود

ن) هنگام خواندن به جای اینکه چشم ها را حرکت دهد، سرش را حرکت می دهد که موضوع مهمی در درمان اختلال یادگیری خواندن است.

ه) کودک دارای اختلال خواندن یا نارساخوانی کلمه به کلمه می خواند.

روش های درمان اختلال یادگیری خواندن یا نارساخوانی :

در کل ۳ روش درمانی برای درمان اختلال نارساخوانی در کودکان وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک که متخصص درمان نارساخوانی کودکان هم است به کار برده می شود. معمولاً داروی درمان اختلال یادگیری خواندن برای علل اختلال خواندن می تواند خوب باشد و آن علل را برطرف کند در غیر اینصورت به تنهایی راه درمان اختلالات یادگیری خواندن نیست.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک و کاردرمانگری یکی از بهترین راههای درمان اختلال یادگیری خواندن در کودکان است. در این درمان روانشناس کودک متخصص نارساخوانی یکسری تکنیک ها را در خصوص کودک انجام می دهد و باعث می شود درمان اختلال نارساخوانی صورت بگیرد.

۳) ابزارهای نوروساینس :

از درمان های جدیدی است که اگر طبق نقشه مغزی ، پروتکل درمان توسط متخصص درمان اختلالات یادگیری خواندن در بهترین مرکز اختلالات یادگیری نوشته شود یکی از بهترین راه درمان اختلال یادگیری خواندن کودکان است چون به علل زیربنایی اختلال نارساخوانی کودک می پردازد و آنها را درمان می کند. این ابزارها انواع مختلفی از جمله نوروفیدبک و دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق در درمان نارساخوانی کودکان استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان قطعی اختلال یادگیری خواندن حتماً از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود.

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

اختلال یادگیری دیکته نویسی

درمان اختلالات یادگیری املا ( راههای درمان اختلال املا )، راههای درمان اختلال نوشتن ( راهکارهایی برای درمان اختلال نوشتن )، درمان اختلال دیکته

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

اختلال دیکته نویسی و درمان اختلالات یادگیری املا

اختلالات یادگیری انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به اختلال یادگیری ریاضی و اختلال یادگیری خواندن اشاره کرد. در این مقاله متخصص راههای درمان اختلال نوشتن سعی دارد اختلال یادگیری املا و درمان اختلال دیکته را مورد بررسی قرار دهد.

در اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن ، کودک برخی از واژگان را غلط می نویسد و این روند را تکرار می کند. لازم به ذکر است که نارسا نویسی هم جزئی از اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن محسوب می شود که این موضوع در درمان اختلالات یادگیری املا و راهکارهایی برای درمان اختلال نوشتن مورد بررسی قرار می گیرد.

(علل اختلالات یادگیری املا)


علل خطاهای رایج در شناسایی اختلال دیکته یا اختلال نوشتن :

علل خطاهای رایجی که برای شناسایی اختلال دیکته یا اختلال نوشتن به کار می رود و باید توسط متخصص روش های درمان اختلال املا مورد بررسی قرار بگیرد عبارت است از: 

الف) حافظه دیداری در اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن :

کودکانی که حافظه دیداری اشان دچار مشکل است نمی توانند از طریق دیدن درست کلمات و واژگان آنها را در حافظه بسپارند و بنابراین از حروف دیگر برای آن واژگان استفاده می کنند و دچار اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن می شوند. مثلاً کودک کلمه ” منظور ” را به صورت ” منزور “، کلمه ” نظم ” را به صورت ” نزم ” و کلمه ” عسل ” را به صورت اسل می نویسد. این موضوع در درمان اختلالات یادگیری املا و راههای درمان اختلال نوشتن مورد بررسی قرار می گیرد.

ب) حساسیت شنیداری در اختلال دیکته نویسی یا ختلال نوشتن :

کودکانی که حساسیت شنیداری سیستم شناختی مغزشان دچار مشکل است حروف و کلمات را گوش می دهند ولی در پردازش ذهنی به صورت دیگری می شنوند و بنابراین در نوشتن هم به همان صورتی که در ذهنشان پردازش می شود، می نویسند. این موضوع باعث اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن در کودک می شود که در ارزیابی و شناسایی اختلال دیکته و همچنین در روش های درمان اختلال املا مهم و باید مورد بررسی قرار بگیرد. مثلاً کودک کلمه ” کردند ” را به صورت کردن ، کلمه ” گوسفند ” را به صورت ” گوسوند ” کلمه ” فواره ” را به صورت ” فباره ” و کلمه ” مسواک ” را به صورت ” مسباک ” می نویسد.

ج) عدم دقت و تمرکز در اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن :

کودکانی که دقت و تمرکزشان پائین و در این زمینه دچار مشکل می باشند معمولاً حروفی از کلمه را جا می اندازند که همین باعث اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن می شود و باید در راههای درمان اختلال املا مورد بررسی قرار بگیرد. مثلاً  کودک کلمه ” درباره ” را به صورت ” درباه ” کلمه ” ” شیرینی ” را به صورت ” سیرینی ” و کلمه ” نهفته ” را به صورت ” نهفنه ” می نویسد. این موضوع در درمان اختلالات یادگیری املا مهم است.

د) آموزشی در اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن :

بعضی از مواقع ، کودک در ابتدای تحصیلش از طرف معلم ، آموزش خوبی ندیده و معلم خیلی زودتر از موعد آموزش حروف الفبا را به پایان رسانده و یا خیلی سرسری آموزش داده است. در این موارد کودک در شکل کلمه و اعراب گذاری دچار مشکل می شود و همین موضوع کودک را دچار اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن می کند که در راههای درمان اختلال نوشتن مورد بررسی قرار می گیرد. مثلاً کودک کلمه ” کلاس بزرگ ” را به صورت ” کلاسه بزرگ ” ، ” مدرسه من ” را به صورت ” مدرس من ” و ” زندگی ” را به صورت ” زنده گی ” می نویسد.

ح) وارونه نویسی و قرینه نویسی در اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن :

بعضی از کودکان کلمات را به صورت قرینه و وارونه می نویسند. این موضوع خصوصاً در قبل از سن دبستان رخ می دهد. اگر کودکی هنوز مدرسه نرفته است و یا حتی دو ماه اول سال تحصیلی به این صورت می نویسد ، اشکال ندارد ولی بعد از آن احتمالاً کودک دچار اختلال دیکه نویسی یا اختلال نوشتن است و باید برای درمان اختلالات یادگیری املا راهکارهایی برای درمان اختلال نوشتن اش پیدا کند.

خ) حافظه توالی دیداری در اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن :

در این خطا کودک در توالی دیداری مغزش دچار مشکل می باشد و نمی تواند کلمات را به همان صورتی که است در حافظه اش بسپارد برای همین حروف را پس و پیش می نویسد و دچار اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن می شود. مثلاً کودک کلمه ” رود ” را به صورت ” دور ” و کلمه ” مادر ” را به صورت ” مارد ” می نویسد. تمامی این موارد در بهترین درمان اختلالات یادگیری املا مورد تشخیص قرار داده و درمان می شود.

ر) نارسانویسی در اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن :

در نارسانویسی کودک به دلیل اینکه قلم را به صورت ناصحیح دستش می گیرد و یا اینکه نوع قرار گرفتن میز و دست و دفتر درست نمی باشد و همچنین بدلیل عدم هماهنگی چشم و دست، کلمات و جملات را خیلی بدخط می نویسد  که اگر این روند ادامه پیدا کند کودک در بزرگسالی دستخطش بد خواهد شد. این موضوع معمولاً در درمان اختلالات یادگیری املا مورد غفلت قرار می گیرد.

آسیب دیگری که نارساخوانی دارد این است که بدلیل اینکه معلم نمی تواند کلمات را خوب بخواند بنابراین آن کلمه را که به صورت صحیح نوشته شده را غلط فرض می کند و این موضوع باعث می شود نمره کودک در تمام دروس نوشتاری اش پائین شود و کودک اعتماد به نفس اش پائین بیاید پس نارسانویسی هم در راههای درمان اختلال املا مورد بررسی قرار می گیرد.

روش های درمان اختلال املا یا نارسانویسی :

در کل ۳ روش اصلی درمانی برای درمان اختلالات یادگیری املا در کودکان وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

در این روش ، روانپزشک که در زمینه درمان اختلالات یادگیری املا کودکان کارکرده است معمولاً داروی درمان اختلال یادگیری که برای علل اختلالات یادگیری به کار می رود استفاده می کند. منتهی این نکته حائز اهمیت است که این روش به تنهایی قادر به درمان اختلال دیکته نمی باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک و کاردرمانگری یکی از بهترین راههای درمان اختلال نوشتن در کودکان است. در این درمان روانشناس کودک متخصص نارسانویسی یکسری راهکارهایی برای درمان اختلال نوشتن در خصوص کودک انجام می دهد و باعث می شود درمان اختلالات یادگیری املا صورت بگیرد. مثلاً در درمان اختلال دیکته نویسی یا اختلال نوشتن درمانگر ابتدا چند دیکته اخیر دانش آموز را نگاه می کند و خطاهای او را در می آورد و سپس برای درمان اختلال دیکته نویسی از خطایی شروع می کند که دانش آموز بیشترین نمره را به خاطر آن از دست داده است.

۳) ابزارهای نوروساینس :

ابزارهای نوروساینس درمان های جدیدی هستند که اگر طبق نقشه مغزی ، پروتکل درمان توسط متخصص درمان اختلالات یادگیری املا در بهترین مرکز اختلالات یادگیری نوشته شود یکی از بهترین راههای درمان اختلال املا است چون به علل زیربنایی اختلال دیکته کودک می پردازد و آنها را درمان می کند. این ابزارها انواع مختلفی از جمله نوروفیدبک و دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق در درمان اختلالات یادگیری املا کودکان استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان درمان قطعی اختلال یادگیری نوشتن و املا حتماً از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر 

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپاراتاین گروه مراجعه کنید.