درمان پانیک

حمله پانیک چیست ؟ حملات پانیک یا اختلال وحشتزدگی یا پانیک اتک (panic attack) که جزء اختلالات اضطرابی است یک حالت شدید و ناگهانی ترس همراه با علایم شدید فیزیکی است که در ۱۰ دقیقه به اوج خودش می رسد و در کل حمله حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد که این موضوع در درمان قطعی اختلال پانیک بدون دارو مهم است. این حمله اضطرابی باعث می شود فعالیت های طبیعی فرد مختل شود. پانیک اتک به فرد استرس و اضطراب وارد می کند و ممکن است در خواب هم به فرد دست دهد.

مدت زمان مطالعه : ۷ دقیقه , تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

درمان پانیک

تلفن های تماس

در این مقاله میخوانیم…

درمان قطعی پانیک

علائم و نشانه های پانیک

فرد بیمار باید ۴ نشانه از نشانه های ذیل داشته باشد تا بتوان گفت که او دچار حمله پنیک شده است.

هر کدام از موارد بالا که در تعریف اختلال هراس استفاده شده در تشخیص بیماری و درمان پانیک بدون دارو مهم است. فردی که این حملات به او دست می دهد می خواهد خیلی سریع با یکسری تکنیک ها حال خودش را خوب کند. موارد بالا ممکن است در اختلال اضطراب فراگیر و اختلال استرس پس از سانحه دیده شود.

 

انواع حملات پانیک

درمان قطعی پانیک

علت اختلال پانیک اتک

ژنتیک

نقش وراثت ممکن است در بروز بیماری حملات پانیک موثر باشد.

مسایل دوران بارداری

مادرانی که در دوران بارداری خیلی دچار تنش ، اضطراب و…. هستند احتمال بروز این بیماری در کودکشان در آینده وجود دارد.

بیماری های مزمن والدین و مرحله اضطراب جدایی در دوران رشد دلبستگی کودک

والدینی که در دوره ۶ ماهگی تا ۳ سالگی کودک خود دچار بیماری های سخت می شوند طوری که نمی توانند کودک خود را از نظر عاطفی حمایت نمایند. در درمان حملات پانیک بدون دارو این مورد بررسی می شود.

وقایع استرس زای زندگی

وقایع استرس زای زندگی هر فردی اگر بیشتر از سطح تحملش باشد احتمال اینکه باعث شود او دچار حملات پانیک شود، وجود دارد. این قسمت در مرکز تخصصی درمان پانیک جهت ارزیابی درمان قطعی پنیک مورد بررسی قرار می گیرد.

آیا پنیک خطرناک است ؟

بیماری پانیک هیچ خطری برای فرد ندارد و کشنده نیست منتهی آنقدر برای مراجع آزاردهنده است که احساس می کند الان خواهد مُرد. افراد دارای حملات پانیک معمولاً هیچ مشکل جسمانی ندارند ولی از نظر ذهنی انگار مشکل دارند که این موضوع در درمان حملات پانیک در مرکز درمان پانیک بدون دارو آموزش داده می شود.

آیا پانیک درمان دارد

آیا پانیک درمان دارد ؟

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می شود که طبق نظر متخصص درمان اختلال پانیک ، فقط یک درمان نگه دارنده است و بعد از درمان دوباره علائم بر می گردد.

روان درمانی

درمان روانشناسی اختلال پانیک یکی از بهترین روش های درمانی است. در این درمان روانشناس با یکسری روش ها و متدهای خاص حال فرد را بهبود می دهد از جمله با تکنیک مواجهه سازی که خیلی می تواند پرکاربرد باشد.

ابزارهای نوروساینس

جزء درمان های جدیدی است که در کلینیک درمان پانیک می تواند برای درمان دائمی پانیک بدون دارو مفید باشد. از جمله این درمانهای نوروساینس می توان به درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) اشاره کرد که همگی بدون عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان قطعی اختلال هراس بدون دارو از وجود دکتر سید مصطفی حسینی ( مدیر شعبات نیک مهر ) با متدهای خاص در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیان گذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. لازم به ذکر است که تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

یک نظر در مقاله “درمان پانیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.