گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر
درمان پانیک
درمان پانیک

درمان پانیک

قبل از بررسی درمان پانیک و یا اینکه آیا بیماری پانیک درمان قطعی دارد و آیا درمان قطعی پانیک بدون دارو امکانپذیر است و موثرترین دارو برای پانیک چیست ؟ ابتدا باید بدانیم که حمله پانیک چیست ؟ حملات پانیک یا اختلال وحشتزدگی یا پنیک اتک (panic attack) که جزء اختلالات اضطرابی است یک حالت شدید و ناگهانی ترس همراه با علایم شدید فیزیکی است که در ۱۰ دقیقه به اوج خودش می رسد و در کل حمله حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد که این موضوع در درمان پانیک بدون دارو مهم است. این حمله پانیک باعث می شود فعالیت های طبیعی فرد مختل شود. پانیک اتک در کل به فرد استرس و اضطراب وارد می کند و ممکن است در خواب هم به فرد دست دهد.

 

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/04/30

پانیک چیست ؟

علائم و نشانه های بیماری پانیک چیست

فرد دارای بیماری پنیک باید ۴ نشانه از نشانه های ذیل را داشته باشد تا بتوان گفت که او دچار حمله پنیک شده است و بعد از آن باید برای درمان پانیک او اقدام کرد.

درمان قطعی پانیک

هر کدام از موارد بالا که در تعریف اختلال هراس یا پانیک چیست استفاده شده در تشخیص بیماری و درمان پانیک بدون دارو مهم است. فردی که این حملات به او دست می دهد می خواهد خیلی سریع با یکسری تکنیک ها حال خودش را خوب کند که این موضوع در درمان شدگان پانیک به وضوح دیده می شود.

انواع حملات پانیک چیست ؟

علت اختلال پانیک چیست

ژنتیک

نقش وراثت ممکن است در بروز بیماری حملات پانیک موثر باشد. این موضوع در موثرترین دارو برای پانیک مهم است ولی برای درمان قطعی پانیک بدون دارو اهمیتی ندارد که بیماری پنیک ارثی است یا خیر.

مسایل دوران بارداری

مادرانی که در دوران بارداری خیلی دچار تنش ، اضطراب و…. هستند احتمال بروز این بیماری در کودکشان در آینده وجود دارد. این موضوع هم در نمی تواند آنطور شاید و باید در درمان پنیک اهمیتی داشته باشد.

بیماری های مزمن والدین و مرحله اضطراب جدایی در دوران رشد دلبستگی کودک

والدینی که در دوره ۶ ماهگی تا ۳ سالگی کودک خود دچار بیماری های سخت می شوند طوری که نمی توانند کودک خود را از نظر عاطفی حمایت نمایند. در درمان حملات پانیک بدون دارو این مورد بررسی می شود.

وقایع استرس زای زندگی

اکثر درمان شدگان پانیک می گویند که در موقعیت های استرس زای فراوانی در دوران زندگی قرار گرفته اند. وقایع استرس زای زندگی هر فردی اگر بیشتر از سطح تحملش باشد احتمال اینکه باعث شود او دچار حملات پانیک شود، وجود دارد. این قسمت در مرکز تخصصی درمان پانیک جهت ارزیابی درمان قطعی پنیک مورد بررسی قرار می گیرد.

آیا پنیک خطرناک است ؟

بیماری پانیک هیچ خطری برای فرد ندارد و کشنده نیست منتهی آنقدر برای مراجع آزاردهنده است که احساس می کند الان خواهد مُرد. افراد دارای حملات پانیک معمولاً هیچ مشکل جسمانی ندارند ولی از نظر ذهنی انگار مشکل دارند که این موضوع در درمان قطعی پانیک بدون دارو در  کلینیک درمان پانیک آموزش داده می شود.

درمان پانیک

آیا پانیک درمان دارد ؟

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می شود که طبق نظر متخصص درمان پانیک ، فقط یک درمان نگه دارنده است و بعد از درمان دوباره علائم بر می گردد. حتی موثرترین دارو برای پانیک هم نمی تواند یک درمان قطعی پانیک را در اکثر موارد برای مراجع به ارمغان بیاورد.

درمان قطعی پانیک

روان درمانی

درمان روانشناسی اختلال پانیک یکی از بهترین روش های درمانی است. در این درمان روانشناس با یکسری روش ها و تکنیک ها حال فرد را بهبود می دهد از جمله با تکنیک مواجهه سازی که خیلی می تواند پرکاربرد باشد. البته در گروه نیک مهر این روش با متدهای خاص به مراجع کننده بیماری پنیک آموزش داده می شود.

ابزارهای نوروساینس

جزء درمان های جدیدی است که در کلینیک درمان پانیک می تواند برای درمان قطعی پانیک بدون دارو مفید باشد. از جمله این درمانهای نوروساینس می توان به درمان پانیک با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) اشاره کرد که همگی بدون عوارض جانبی می باشند. متاسفانه دیده شده که برخی از مراکز به همراه این دستگاهها از دارو درمانی استفاده می کنند که این کار غیر حرفه ای است و بیشتر بیزینسی است. یعنی بیمار دارای حملات پانیک از دارو به صورت موقت بهبود پیدا می کند ولی فکر می کنند اثرات این دستگاهها است!!!! در ضمن دستگاههای آر تی ام اس و در کل دستگاههای تحریک مغزی برای درمان پانیک مثل دارو درمانی یک درمان نگه دارنده است و حتی در مواردی حال فرد را بدتر می کند.

آیا بیماری پانیک درمان قطعی دارد ؟

پس با توجه به موارد بالا می توان در جواب سوال آیا بیماری پانیک درمان قطعی دارد ؟ گفت که بله درمان قطعی پانیک امکانپذیر است منتهی دارو نمی تواند این امر را محقق سازد و حتی موثرترین دارو برای پانیک هم درمان پایدار نیست پس در درمان پنیک باید از روش های غیر دارویی استفاده کرد که چنانچه توسط متخصص درمان پانیک صورت گیرد ( درمانگری که به معنای واقعی بداند پانیک چیست ) مطمئناً می تواند نتایج خوبی را برای بیمار در پی داشته باشد. این موضوع را می توان از زبان درمان شدگان پانیک شنید.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان پانیک بدون دارو از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) با متدهای خاص در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیان گذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. لازم به ذکر است که تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها بروید.

ویدیو ها

سوالات متداول

درمان پانیک چقدر طول میکشد ؟

این بستگی به شدت بیماری دارد اما اغلب بین ۸ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد

موثرترین روش برای درمان پانیک چیست ؟

روان درمانی موثرترین روش برای درمان پانیک است

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

7 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • من بیماری پانیک دارم بیشتر شبها حمله به من دست میده وخیلی حال بدی پیدا می کنم میشه یه وقت برآن بزارید بیام پیشتون ممنون میشم من کرج هستم

  پاسخ
 • سلام آقای حسنی
  بنده بااینکه برای درمان اضطراب به کلینیک شمامراجعه کردم
  ،با وجود داشتن اضطراب زیاد ،دکتر گنجی هیچ پروتکل درمانی برای من ننوشتن و گفتن نقشه ت چیزی رو نشون نمی ده
  .و واقعا مایوس شدم
  نقشه رو به یک نوروتراپ نشون دادم مشکلاتم رو
  از روی اون تشخیص دادن
  ولی انتخابم مرکز شما بود که شعبه ای هم نزدیک ما داشتن …

  پاسخ
  • درمان پانیک
   سید مصطفی حسینی
   8 آبان 1402 10:28 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر اگر در نقشه چیزی نشان داده نشده و دکتر گنجی به شما اینو گفتن فقط باید جلسات روان درمانی رو تشریف بیارید. مطمئنا دکتر گنجی دکتر اخلاق مداری است و کسی رو بخاطر پول به سمت لورتا نمی آورد

   پاسخ
 • خیلی عالی…… من هم دچار حملات پانیک به مدت 4 سال هستم لطفا مرا راهنمایی کنید هزینه کار چقدر است

  پاسخ
 • درمان پانیک
  محبوبه کاکاوندی
  11 بهمن 1399 7:33 ق.ظ

  خوب بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.