مهارت های ارتباطی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۵۷۷۰۶۹ شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴ 

برای اینکه فردی با فرد دیگر ارتباط برقرار کند لازمه آن این است که مهارت های ارتباطی از جمله خطاهای فکری را بلد باشد چون در غیر اینصورت باعث می شود که نتیجه برعکس شود یعنی نه تنها ارتباطی برقرار نمی شود بلکه باعث می شود که ارتباط با طرف مقابل ضعیف تر از قبل شود و بعد از مدتی فرد در ظاهر در کنار دیگران است ولی در اصل تنهای تنها است. پس هر فردی باید مهارت ارتباط موثر با دیگران را توسط یک متخصص روانشناس آموزش ببیند.

مهارت های ارتباطی

فواید مهارت های ارتباطی

لازمه یک ارتباط خوب این است که فرد مهارت های کلامی و مهارت های غیر کلامی را خوب بداند و آنها را در ارتباط به کار ببندد. مهارت های ارتباطی خوب علاوه بر اینکه ما را در ارتباط با دیگران موفق می دارد همچنین باعث می شود که یک ارتباط سالمی را با همسرمان داشته باشیم و تعارض با همسر را به حداقل برسانیم. البته لازمه این موضوع این است که زوجین مهارت ارتباط با همسر را یاد بگیرند. این نکته حائز اهمیت است که یکی از تکنیک های خوب در زمینه ارتباط موثر در واقع گوش دادن فعال است که یکی از موارد زیربنایی آن این است که فرد هیچگونه خطای فکری نداشته باشد.

ارتباط موثر غیر کلامی با همسر

بهترین مراکز زوج درمانی در تهران ، بهترین مرکز تخصصی زوج درمانی در تهران ، بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران ، بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران

 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

ارتباط موثر غیر کلامی با همسر

مهارت های ارتباطی در زندگی امروزه خیلی می تواند موثر باشد چون باعث پیشرفت فرد خواهد شد. ارتباطات موثر زوجین را به طور کلی می توان به دو دسته ارتباط کلامی و ارتباط غیر کلامی تقسیم کرد که اگر این ارتباطات به همراه سایر تکنیک های زوج درمانی از جمله خطاهای فکری به نحو صحیح در بهترین مراکز زوج درمانی در تهران آموزش داده شود باعث می شود که ارتباط زوجین روز به روز بهتر شود. در این مقاله زوج درمانگر بهترین مرکز تخصصی زوج درمانی در تهران سعی دارد ارتباطات غیرکلامی را مورد بررسی قرار بدهد.

(نقش مهم زبان بدن در زندگی زناشویی)


بهترین مراکز زوج درمانی در تهران

ارتباطات غیر کلامی یا همان زبان بدن در مهارت ارتباط موثر با دیگران خیلی مهم می باشد. حتی این مسئله را می توان در زمانی که مرد به خانه می آید و یا از خانه بیرون می رود و همسرش او را بدرقه می کند، دید که به نوعی زبان بدن درگیر است و این یک حس مورد توجه واقع شدن به طرف مقابل می دهد که در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

این الگوی زبان بدن از نوزادی و با مادر شکل می گیرد برای همین واکنش زبان بدن خیلی مهم است. تمام نگاهها و اعمال بدن ما روی طرف مقابل تاثیر می گذارد. مثلاً زوجین با هم قهر هستند ولی با زبان بدن همدیگر را آزار می دهند که این موضوع در جلسه زوجین توسط بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

مهارت ارتباط موثر با همسر ( ارتباط غیرکلامی ):

در زبان بدن ۷ عامل وجود دارد که می تواند در انتقال مفاهیم و بازخورد و درک متقابل و… در زوجین مفید باشد که هر ۷ مورد توسط بهترین مراکز زوج درمانی در تهران و یا بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود. این ۷ مورد عبارتند از:

۱) حالت کلی ( ریخت کلی ) بدن:

این یعنی مثلاً وقتی افراد مسافرت می روند ریخت کلی بدنشان یه شکل است ، وقتی سرکار می روند به یک شکل می شود و…. بخشی از این حالت های بدنی نشان می دهد که افراد در چه وضعیتی هستند که این موضوع مهمی در آموزش بهترین مرکز تخصصی زوج درمانی در تهران است.

مثلاً وقتی کسی عصبانی است با زمانی که می خواهد خصوصی با طرف مقابل صحبت کند فرق می کند و همین موضوع اطلاعاتی را در خصوص او به افراد می دهد. طبق پژوهش هایی که توسط مراکز زوج درمانی در تهران صورت گرفته نوع نشستن و وضعیت بدنی افراد ، ۵۰ درصد روی افکارشان تاثیر می گذارد. این یعنی مثلاً اگر همیشه فرد صاف بشیند فکر منفی کمتری در ذهنش می آید و باعث می شود کمتر افسرده شود. اگر زوجین به صورت هجومی بنشینند مطمئناً باعث می شوند که به صورت ناخودآگاه ارتباط موثر خوبی با همسرشان شکل نگیرد چون حس بدی را در طرف مقابل ایجاد می کند. پس نوع نشستن ، راه رفتن و… به طرف مقابل اطلاعات می دهد که این موضوع در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

۲) حالت چهره ای :

بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران اعتقاد دارد که حالت چهره ای افراد در انتقال افکار آنها تاثیر ویژه ای دارد و باعث خطای فکری می شود. مثلاً زن می گوید: “من از دست تو ناراحت نیستم” ولی وقتی همسرش به چهره او نگاه می کند خواهد دید که اینگونه که او می گوید نیست و در اصل از دست او ناراحت است. پس حالات چهره ای افراد هم کلی اطلاعات به طرف مقابل می دهد. حالات چهره ای در گوش دادن فعال هم می تواند خیلی موثر باشد.

۳) تماس چشمی :

دو مورد اول را شاید زوجین بتواند تا حدودی کنترل کنند اما هر کاری کنند چشم ها را نمی توانند پنهان و کنترل نمایند خصوصاً مردمک چشم اگر یکی از زوجین دروغ بگوید، اطلاعات خوبی به طرف مقابل می دهد. به همین خاطر بهترین مراکز زوج درمانی در تهران پیشنهاد می دهند که در موقع هیجانات و صحبت نباید زوجین اجازه دهند که تماس چشمی اشان قطع شود چون کلی اطلاعات از این طریق رد و بدل می شود. البته تماس چشمی نباید آزار دهنده باشد. نگاههای طولانی معانی خاصی دارد که می تواند نشان دهنده خشم و یا محبت باشد.

۴) حالت( تُن ) صدا :

بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران می گوید که در حالت های آرامش، اضطراب، عصبانیت و … لحن صدا فرق می کند و زوجین می توانند تشخیص دهند که طرف مقابلشان الان در چه وضعیتی است تا بر اساس آن رفتار مناسب را اتخاذ کنند. این موضوع در ارتباط موثر با همسر خیلی نقش دارد که در بهترین مرکز تخصصی زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

۵) میزان فاصله در هنگام گفتگو :

نوع فاصله مشخص کننده نوع حریم ها است. حریم های خصوصی از صفر تا نیم متر است. اما حریم های اجتماعی از نیم متر به بالا است و بستگی به موقعیت دارد. مثلاً اگر فردی خودش را به سمت دیگری بکشد، طرف مقابل او را ممکن است هُل دهد یا خودش را کنار می کشد. میزان فاصله همچنین در همجنس کمتر از جنس مخالف است که این موضوع مهمی در ارتباط غیر کلامی است و در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود. هر چه فاصله کمتر شود تماس چشمی باید قطع شود چون اگر این موضوع رعایت نشود معنی بدی می تواند داشته باشد.

۶) قلمرو:

مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران می گوید هر فردی ، در محدوده ای که در آن قرار دارد ، آن را حریم خودش می داند. افرادی که حریم ها را حفظ نمی کنند دچار مشکل می شوند. گاهی زوجین حریم های اضافی و بیشتر از حریم خودشان طلب می کنند که همین موضوع باعث دردسر می شود و این مطلب در بهترین مراکز زوج درمانی در تهران به زوجین آموزش داده می شود.

۷) لمس یا تماس جسمی :

گاهی اوقات تماس جسمی دو نفر کلی اطلاعات به طرف مقابل خواهد داد. مثلاً استادی که به هیچکس دست نمی دهد حالا اگر به فردی دست بدهد باعث کلی اطلاعات به طرف مقابل خواهد شد. که این موضوع در بهترین مرکز تخصصی زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

نکته مهم : مرکز مشاوره زوج درمانی نیک مهر با زوج درمانگر آقا و خانم آمادگی دارد جلسات خدمات مشاوره ای را برای زوجین انجام دهد و در راستای بهبودی ارتباط آنها گام مثبتی بردارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

ارتباط موثر کلامی با همسر

بهترین زوج درمانگر در تهران ( بهترین زوج درمان تهران ) ، بهترین زوج درمانگر خوب در تهران ، بهترین متخصص زوج درمانی تهران ، بهترین دکتر زوج درمانگر در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

مهارت ارتباط موثر :

مهارت ارتباط موثر با همسر از موارد حیاتی یک زندگی زناشویی می باشد که توسط بهترین زوج درمانگر در تهران به زوجین آموزش داده می شود. 

قریب به نصف مشکلات ارتباطی زوجین ( بین فردی ) متاسفانه به نحوه صحبت کردن ( ارتباط کلامی ) و زبان بدن ( ارتباط غیرکلامی ) است که اگر اصلاح شود کلی از مسایل و مشکلات ارتباطی بین زوجین و خطاهای فکری آنها حل می شود. زوجین خوب زوجینی هستند که مهارت های ارتباطی را بلد باشند و در الگوی ابراز- پاسخ (یعنی فرد حرفی در دلش است و آن را می گوید و پاسخ یعنی اینکه طرف مقابل با توجه به ابراز فرد واکنش نشان می دهد) موثر عمل کنند. در این مقاله بهترین زوج درمان تهران و بهترین متخصص زوج درمانی سعی می کند ارتباط کلامی را مورد بررسی قرار بدهد.

(ازمسائل مهمی که در زوج درمانی روی آن کار می شود)


مهارت ارتباط موثر با همسر ( ارتباط کلامی )

مهارت های کلامی ارتباط موثر اگر توسط بهترین دکتر زوج درمانگر خوب در تهران آموزش داده شود و توسط زوجین استفاده شود باعث خواهد شد که شیوه های کلامی زوجین در ارتباط موثر غنی تر شود و ارتباط زوجین بهبود پیدا کند. این مهارت ها حتی در ارتباط با دیگران هم می تواند مفید باشد. ارتباط های کلامی عبارتند از :

۱) خلع سلاح ( برنده – برنده بودن ) :

در ارتباط زوجین اگر یکی از طرفین احساس کند که بازنده است مشکل ادامه خواهد داشت و در واقع مشکل زمانی است که به یکی از زوجین احساس بارنده بودن دست دهد. این موضوع توسط بهترین زوج درمانگر خوب در تهران و بهترین متخصص زوج درمانی در جلسه مشاوره به زوجین آموزش داده می شود.

این مهارت کلامی زمانی باید به کار رود که یکی از زوجین مورد انتقاد قرار گرفته باشند. مثلاً زن به مهمانی رفته و به همسرش گفته که ساعت ۶ عصر دنبالش برود. مرد هم همین کار را انجام داده ولی زن تا ساعت ۸ هم بیرون نیامده و به اصطلاح مرد را در خیابان کاشته است. وقتی زن بیرون می آید همسرش شروع به اعتراض می کند.  حال اینجا حق با مرد است و اگر زن دلیل بیاورد ارتباط کلامی اشان مخدوش خواهد شد ولی اگر کاری کند که مرد برنده شود و بگوید حق با اوست و… باعث می شود او خلع سلاح شود. بعد از اینکه مرد خلع سلاح شد حال زن می گوید “من ساعت ۶ داشتم آماده می شدم بیام که یک دفعه عمه ات گفت بشین و من هم روم نشد که بهش نه بگم و…”

نکته :

پس یکی از زوجین اگر محق است و یا اگر محق نیست ولی می بینید اگر ادامه دهد وضعیت بدتر می شود، اول حق را به طرف مقابل می دهد تا او احساس پیروزی کند. این موضوع توسط بهترین متخصص زوج درمانی در تهران در جلسه زوج درمانی آموزش داده می شود.

بهترین زوج درمانگر در تهران

گاهی اوقات زوجین برای این نمی توانند طرف مقابل را در مسئله خیانت ببخشند چون طرف مقابل اجازه نمی دهد که فرد قربانی حرف دلش را بزند. در صورتی که به اعتقاد بهترین زوج درمانگر در تهران اگر فرد خیانتگر اجازه دهد که ۲۰ دقیقه فرد قربانی صحبت کند و خودش را خالی نماید خیلی از تنش های درونی فرد قربانی خالی خواهد شد. حتی بهترین زوج درمان تهران توصیه می کند که فرد خیانتگر می تواند به همسرش بگوید آیا چیزی در دلش همچنان مانده است؟ فرد خیانتگر باید جمله به جمله فرد قربانی را حق دهد و به او بگوید حق با او است.

۲) همدلی :

بهترین زوج درمانگر خوب در تهران و بهترین متخصص زوج درمانی می گوید که در همدلی زوجین باید خودشان را جای طرف مقابل قرار دهند و مشکل را از نگاه همسرشان و نه از نگاه خودشان ببینند (با کفش طرف مقابل راه بروند). این باعث می شود ارتباط عاطفی بین دو نفر برقرار شود و حس اعتماد به زوجین دست دهد. مثلاً مرد زیر باران منتظر همسرش می ماند تا او از مهمانی بیرون بیاید حال زن باید خودش را جای شوهرش بگذارد و ببیند اگر جای همسرش بود چه احساسی می داشت و برعکس مرد می گوید اگر او جای همسرش بود و مهمانی به او خوش می گذشت آیا او هم می ماند؟

مثال دیگری که بهترین دکتر زوج درمانگر تهران می زند این است که مثلاً مادرشوهر می خواهد خانه زوجین بیاید و زن باید فکر کند اگر مادر خودش می آمد چه انتظاری از همسرش می داشت؟ حال همان کارهایی که از همسرش می خواست را خودش در قبال مادرشوهرش اجرا کند. همدلی در کل رفتارها را مثبت و سازنده می کند که توسط بهترین متخصص زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

۳) پرس و جو ( سوال پرسیدن ) :

خیلی از اوقات مشکلات ارتباطی زوجین بدین دلیل است که از طرف مقابل سوال پرسیده نمی شود و اطلاعات به اندازه کافی نیست. بهترین زوج درمانگر در تهران می گوید زیاد سوال پرسیدن از طرف مقابل یکی از ویژگی های تفکر نقاد است. هر چه سوال بیشتر پرسیده شود ارتباط بهتر بین زوجین شکل خواهد گرفت. مثلاً زن به همسرش می گوید عزیزم چرا دیر آمدی؟ و… چون اینگونه باعث می شود او دیگر ذهن خوانی که یکی از خطای فکری است انجام ندهد. خطاهای فکری در جلسه مشاوره توسط بهترین زوج درمان تهران آموزش داده می شود.

۴) روشن سازی :

بهترین زوج درمانگر خوب در تهران می گوید که روشن سازی هم مثل پرس و جو باعث می شود که زوجین منظور طرف مقابل را بهتر بفهمند. این آیتم در مواردی است که طرف مقابل در حال صحبت کردن است و شنوده برای اینکه بفهمد آیا منظور طرف مقابل را خوب متوجه شده یا نه از او سوال می پرسد که این موضوع هم توسط بهترین دکتر زوج درمانگر در تهران آموزش داده می شود. مثلاً  زن به همسرش می گوید آیا منظورش از اینکه می گوید شب ها دیر می آید این است که نمی خواهد دیگر او را ببیند؟ برای روشن سازی لازمه اش این است که زوجین یک گوش فعال داشته باشند.

۵) اطلاع دهی :

یکی از آیتم های دیگری که در ارتباط کلامی ، بهترین متخصص زوج درمانی در تهران به زوجین آموزش می دهد اطلاع دهی است. در ارتباط موثر کلامی ، زوجین باید تا جایی که می توانند به طرف مقابل اطلاعات دهند چون این امر باعث می شود ارتباط موثر بین دو نفر بهتر و سازنده تر شود و جزء مهمی از ارتباط موثر کلامی است و بهترین زوج درمانگر در تهران روی آن تاکید دارد.

۶) اطمینان دهی :

گاهی اوقات در ارتباط زوجین ، یکی از زوجین هر کاری برای طرف مقابل انجام می دهد ، ولی کاری از دستش بر نمی آید. در این موارد بهترین زوج درمان تهران می گوید که او باید به طرف مقابل این اطمینان را بدهد که هر کاری از دستش بربیاید دریغ نخواهد کرد. مثلاً یکی از زوجین می گوید: “این کار از دست من خارج است و دست رئیس من است ولی من هر کاری از دستم بر بیاید انجام می دهم تا زودتر به خانه برسم” و یا مثلاً بهترین زوج درمانگر خوب در تهران این مثال را می زند که زن می گوید: من نمی توانم ارتباط مادربزرگ با تو بهبود ببخشم ولی هر کاری می کنم که این ارتباط  بهتر شود”. این موضوع از نظر بهترین دکتر زوج درمانگر خوب در تهران مهم است و باعث می شود که ارتباط زوجین خیلی سازنده تر شود.

۷) استفاده از عبارات اول شخص مفرد :

به اعتقاد بهترین متخصص زوج درمانی در تهران این آیتم را در ایران خیلی از زوجین انجام نمی دهند و بلد نیستند. این آیتم می گوید در ارتباط کلامی وقتی گوینده می خواهد خواسته ها و یا اعتراضات خودش را بیان کند ابتدا باید یکی دو دقیقه ای از احساسات، نظرات و… خودش بگوید. مثلاً “من احساس می کنم…..”، “به نظر من…”، “من تصور می کنم….” و… ولی متاسفانه زوجین در ارتباط به جای استفاده از واژه “من” در ابتدای گفتارشان از واژه “تو” (دوم شخص مفرد) استفاده می کنند که این باعث می شود گارد طرف مقابل نشکند و به اصطلاح خلع سلاح نشود. مثلاً زن به همسرش می گوید “برو فلان ماشین را بخر” به جای اینکه بگوید “به نظر من فلان ماشین را  بخر” و…. این موضوع توسط بهترین زوج درمانگر در تهران در جلسه مشاوره آموزش داده خواهد شد.

۸) تبدیل شکایت به درخواست :

بهترین زوج درمان تهران اعتقاد دارد که زوجین معمولاً جمله ابتدایی اشان را با یک شکایت شروع می کنند که این باعث می شود ارتباط موثر کلامی زوجین به هم بخورد. مثلاً زن به همسرش می گوید شب ها آنقدر دیر می آید که او خسته شده است و… که این باعث می شود ارتباط موثر کلامی به جای اینکه به حل و فصل ختم شود به مجادله و تعارض ختم می شود.  بهترین زوج درمانگر خوب در تهران می گوید که در درخواست ها ۲ عنصر تقویت مثبت و درک و همدلی همیشه وجود دارد.

۸-۱) درک و همدلی :

در القاء همدلی زوجین به طرف مقابل نشان می دهند که در حال گوش دادن صحبت های طرف مقابل هستند. مثلاً زوجین بین صحبت های طرف مقابل از او سوال می پرسند که آیا می تواند فلان قسمت را بیشتر توضیح دهد؟ و یا اینکه زوجین می توانند با “هوم گفتن” یا “سرتکان دادن” یا با دقت بیشتری نگاه کردن یا… همدلی را طرف مقابل ایجاد کنند. این موضوع توسط بهترین دکتر زوج درمانگر در تهران آموزش داده می شود.

۸-۲) تقویت مثبت :

تقویت مثبت یعنی اینکه وقتی زوجین می خواهند به طرف مقابل انتقاد کنند ابتدا باید یکی دو تا از خوبی های طرف مقابل را به روی او بیاورند و بعد انتقاد را بگویند که این موضوع توسط بهترین متخصص زوج درمانی در تهرانآموزش داده می شود. مثلاً زن می گوید: “من در مدت ۳ سالی که با تو بودم خیلی چیزها ازت یاد گرفتم ولی این اواخر چیزی از تو دیدم که از دستت ناراحت شدم”. با این کار به اصطلاح گارد طرف مقابل باز می شود و او بهتر می تواند حرف گوینده را بشنود. این موضوع توسط بهترین زوج درمانگر در تهران آموزش داده می شود.

۹) پرهیز از ذهن خوانی :

این آیتم مهمی از نظر بهترین زوج درمان تهران است. در این آیتم مثلاً زن می گوید: “من می خواستم با تو صحبت کنم بعد چهره ات را دیدم که از دستم ناراحتی برای همین با تو صحبت نکردم”. در حالی که زن باید بگوید: “من الان می خواستم با تو صحبت کنم ولی احساس کردم که الان وقتش نیست” این موضوع مهمی است که در جلسه مشاوره توسط بهترین متخصص زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

نکته مهم : مرکز تخصصی زوج درمانی نیک مهر با دکتر زوج درمانگر آقا و خانم آمادگی دارد جلسات خدمات مشاوره ای را برای زوجین انجام دهد و در راستای بهبودی ارتباط آنها گام مثبتی بردارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

خطاهای شناختی یا فکری (قسمت دوم)

دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران ، بهترین روانشناس خانم در شمال تهران ، بهترین مشاور خانم در شمال تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران

امروزه مهارت های ارتباطی نقش مهمی در زندگی اجتماعی دارد و باعث می شود که فرد در مهارت ارتباط با دیگران و مهارت ارتباط با همسر و… موفق باشد. مهارت های ارتباطی دارای انواع مختلفی از جمله مهارت های کلامی و مهارت های غیرکلامی است. یکی از ارکان های اصلی این مهارت ها ، خطاهای شناختی یا خطاهای فکری هستند که باعث می شوند ارتباط از حالت سالم به ناسالم تغییر کند. خطاهای فکری در واقع خطاهایی هستند که در سطوح شناختی و افکار فرد بوجود می آیند و حتی اگر ادراک از موقعیت صحیح باشد منجر به تصمیم گیری های غلط می شوند که تماما توسط بهترین روانشناس خانم در شمال تهران بررسی می شود.

(نقش مهم شواهد کافی در ارتباطات اجتماعی برای دوری از خطاهای فکری)


انواع خطاهای شناختی :

در ادامه قسمت اول خطاهای شناختی ، دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران به موارد ذیل اشاره می کند.

۶) Fortune-Telling ( خطای شناختی پیشگویی آینده ):

آمریکائیها این تحریف را Fortune-telling می گویند. این خطای شناختی در واقع پیش گویی آینده است. مثلاً فرد می گوید موقعی که می خواهد بیرون برود اولین چیزی که از ذهنش می گذرد این است که حتماً حالش بد می شود و این خیلی از مواقع باعث اجتناب در او می شود. متافوری که می تواند دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران در قبال پیشگویی منفی به کار برد این است که تا به حال پیشگوها را دیده است؟ پیشگوها چه کار می کنند؟ آیا حرفشان را گوش می دهد؟ پس چرا به پیشگویی های خودش اهمیت می دهد؟

بهترین مشاور خانم در شمال تهران

اگر فرد بگوید که به حرف های آنها گوش می دهد دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران باید بگوید “فرض کن که پیشگو فقط منفی ها را پیشگویی می کند، آیا او همه را قبول می کند؟ مطمئناً فرد همه را قبول نمی کند چون اگر این کار را انجام دهد برایش درد دارد. در اصل ذهن فرد در این خطای شناختی مثل شخصیت گِلان در کارتون گالیور می شود.

۷) Catastrophizing (خطای شناختی فاجعه آمیز کردن ):

در این خطا از خطاهای شناختی مثلاً مادر می گوید”چون کودک اش از مدرسه نیامد پس حتماً مرده است”. در کل این افراد هر اتفاقی را به ته اش می چسبانند و آن را فاجعه می پندارند. خیلی از بیماران اضطراب فراگیر دارای این تحریف هستند مثلاً زلزله را برابر با مرگ می دانند که این موضوع توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران آموزش داده می شود.

۸) Minimization ( خطای شناختی ناچیز انگاری ):

بهترین مشاور خانم در شمال تهران می گوید که فرد در این خطای شناختی کارهای خودش را کوچک می شمارد و آن را بی اهمیت جلوه می دهد. مثلاً فرد در دانشگاه تهران و رشته پزشکی قبول شده ولی می گوید نه بابا مگر چه کار کردم، شاهکار که نکردم و… که این موضوع توسط دکتر روانشناس زن در شمال تهران درمان خواهد شد.

۹) Emotional Reasoning ( خطای شناختی استدلال هیجانی ):

در این خطا فرد استدلالش را بر اساس هیجان اش می گذارد. برخی از مواقع فرد در حالات هیجانی است و طبیعتاً استدلالش هم تحت تاثیر هیجان قرار می گیرد. این موضوع به خودی خود برای فرد مشکل ایجاد نمی کند و دائمی نیست اما بعضی از افراد(مثل شخصیت نمایشی ) ذاتاً استدلال هایشان همیشه هیجانی است که توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران آموزش داده می شود. مثلاً فرد می گوید دوست پسرش برایش می میرد و بهترین روانشناس خانم در شمال تهران به او می گوید چرا به این نتیجه رسیده و او می گوید یک انگشتره نقره برایش گرفته است. افرادی که استدلال هایشان بر اساس هیجان است با یک غوره سردی و با یک مَویز گرمی اشان می شود که همین جزء خطاهای شناختی محسوب می شود و باید توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران بررسی شود.

۱۰) (Statement (Should ( خطای شناختی بایدها ):

در این افراد یکسری قوانین در باورهایشان ثبت شده که نمی توانند از آنها سرپیچی کنند. اینها معمولاً باید و  نبایدهای سختگیرانه ای دارند که همین معیارها باعث خطاهای شناختی در فرد می شود. مثلاً دختر باید سنگین باشد، دختر وقتی می خندد نباید دندانهایش معلوم شود و… این خطای شناختی در OCDP ( اختلال شخصیت وسواس- جبری ها ) زیاد دیده می شود که باید توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران بررسی شود. مثلاً استاد می گوید ساعت ۸ سر کلاس است و بعد از آن حتی اگر یک دقیقه هم کسی دیر بیاید، باید بیرون از کلاس بیاستد. این اشخاص دارای طرحواره های استاندارد بی رحمانه هستند. این خطا روی گوش دادن فعال هم تاثیر می گذارد.

۱۱) Labeling ( خطای شناختی برچسب زدن ):

یکی دیگر از خطاهای شناختی برچسب زدن است که در آن شخص خودش را تبدیل به یک صفت می کند مثلاً من بدبختم، من احمقم، من کودنم و…این از آسانترین تحریف هائی است که می تواند توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران تشخیص داده شود.

۱۲) Personalizing ( خطای شناختی شخصی سازی ):

بهترین مشاور خانم در شمال تهران می گوید که فرض کنید سوزنهایی در زمین ریخته است. معمولاً فرد در این موارد آهن ربایی می اندازد تا همه را به خودش بگیرد. در شخصی سازی فرد نقش آهن ربا را بازی و همه چیز را به خودش می گیرد که این باید توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران بررسی شود. یعنی در این خطای شناختی ، فرد کاملاً صحبت و رفتار دیگران را به خودش نسبت می دهد. اگر این خطاهای شناختی که عنوان شد در طول زمان ادامه و الگوی تکرار شونده فرد شود، پاتولوژی و بیماری از جمله افسردگی ، اضطراب و… ایجاد می کند که باید توسط دکتر روانشناس خانم خوب در شمال تهران به مراجع آموزش داده شود وگرنه همه افراد تحریف های شناختی را دارند منتهی شدتش و تعدادش به اندازه افراد بیمار نیست.

نکته : مراکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر آمادگی دارد کلیه خدمات حوزه روان را با متدهای جدید(بدون دارو و با دارو) به مراجعین ارائه نماید. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر 

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگراموآپاراتاین گروه مراجعه کنید.

خطاهای شناختی یا فکری (قسمت اول)

بهترین دکتر روانشناس زن خوب در شرق تهران ، بهترین روانشناس خانم در شرق تهران ، بهترین مشاور خانم در شرق تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین روانشناس زن خوب در شرق تهران

مهارت های ارتباطی که انواع مختلفی از جمله مهارت های کلامی و مهارت های غیرکلامی دارند یکی از ارکان های اصلی زندگی اجتماعی امروزی است که اگر فردی در آنها دچار ضعف باشد باعث می شود که در مهارت ارتباط با دیگران و در مهارت ارتباط با همسر یا…. دچار مشکل شود.

(ارتباط سیستم شناختی و فکری ما با سیستم کامپیوتر)


بهترین مشاور خانم در شرق تهران

خطاهای شناختی یا خطاهای فکری خطاهایی هستند که در مهارت های ارتباطی معمولاً بوجود می آیند و باعث می شوند که ارتباط از حالت سالم به ناسالم تغییر رویه دهد. خطاهای فکری خطاهایی هستند که در سطوح شناختی و افکار فرد بوجود می آیند و حتی اگر ادراک از موقعیت صحیح باشد منجر به تصمیم گیری های غلط می شوند. بهترین روانشناس زن خوب در شرق تهران می تواند بر اساس فهم مراجع اسامی مختلفی را روی خطاهای شناختی بگذارد یا اینکه خود مراجع این کار را انجام دهد از جمله سوتی های شناختی ، ویروس ، خطا و… در ضمن برای بهتر متوجه شدن مراجع ، بهترین روانشناس خانم در شرق تهران می تواند برای هر خطای شناختی یک متافور (مثال ) استفاده کند. در این مقاله قسمت اول خطاهای شناختی مورد بررسی قرار می گیرد و در قسمت دوم ادامه خطاها توضیح داده می شود.

انوع خطاهای شناختی :

۱) Dichotomous Thinking ( خطای شناختی سیاه و سفید ، تفکر صفر و یک ):

بهترین مشاور خانم در شرق تهران می گوید که خطای شناختی تفکر سیاه و سفید به این صورت است که مثلاً فرد می گوید یا دانشگاه تهران و یا هیچی، یا ۲۰ می گیرم و یا هیچ نمره ای بدردم نمی خورد، آدم وقتی شوهر می کند همسرش باید دربست در اختیارش باشد و… که تمام اینها جزء خطاهای شناختی است و باید توسط روانشناس زن خوب در شرق تهران آموزش داده شود. در واقع در این خطای شناختی فرد اتفاقات و رخدادها را بین صفر تا ۱۰۰ نگاه نمی کند بلکه به این صورت نگاه می کند که مثلاً یا تقصیر من است و یا تقصیر دیگر است و حد وسط وجود ندارد.

۲) Overgeneralization ( خطای شناختی تعمیم افراطی ):

تعمیم افراطی یعنی اینکه مثلاً فرد بگوید همه مردان سرو ته یک کرباس هستند ، همه مادر شوهرها بدند و… بهترین روانشناس خانم در شرق تهران می گوید که در خطای شناختی تعمیم افراطی کلمات همه ، هیچ ، هرگز ، همیشه ، ابداً و… زیاد به چشم می خورد. در واقع فرد در تعمیم افراطی یک مسئله را به بقیه مسائل تعمیم می دهد که این موضوع توسط  دکتر روانشناس زن خوب در شرق تهران آموزش داده می شود.

۳) Selective Abstraction (خطای شناختی انتزاع انتخابی یا گزینشی ):

فرض کنید زیربنای باور فردی این است که بخورد وگرنه خورده می شود. وقتی این فرد با دیگران ارتباط برقرار می کند سیستم فیلتر ذهنی اش دقیقاً آن قسمت هایی را از دیگران می گیرد که تائید کننده مفروضه های او باشد. این خطای شناختی در افسرده ها و هراس اجتماعی زیاد دیده می شود. مثلاً اگر فردی در سخنرانی اش خمیازه بکشد آن را به اینکه من خسته کننده هستم ربط می دهد که این موضوع توسط بهترین مشاور خانم در شرق تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

روانشناس زن خوب در شرق تهران

برای بهتر فهمیده شدن این موضوع مجسم کنید شما می خواهید وارد یک بیمارستان شوید و از قبل به شما گفتند که تمام بیماران این بیمارستان کوتاه قد و کچل هستند. حال شما با این پیش فرض که همه کوتاه قد و کچل هستند وارد بیمارستان می شوید. حال وقتی وارد بیمارستان شدید به شما می گویند پیش آقای دکتر فلانی بروید و شما هم این کار را انجام می دهید ولی در کمال تعجب می بینید نه تنها کوتاه قد نیست بلکه قدش بلند و کچل هم نیست آن موقع شما فکر می کنید که اشتباه آمده اید چون با یک فیلتر ذهنی وارد این بیمارستان شده بودید که آدم های این بیمارستان کوتاه قد و کچل هستند. در خطای شناختی انتزاع انتخابی که یکی از خطاهای شناختی است هم دقیقا همین موضوع رخ می دهد که توسط بهترین دکتر روانشناس زن خوب در شرق تهران بررسی می شود.

۴) Disqualification The Positive ( خطای شناختی بی کیفیت کردن قسمت های مثبت ):

فرد در این خطای شناختی ، قسمت های مثبت زندگی خودش را نمی بیند و به همین دلیل ممکن است دچار افسردگی شود که باید توسط بهترین روانشناس خانم در شرق تهران مورد بررسی قرار بگیرد.

۵) Mind Reading ( خطای شناختی ذهن خوانی ):

در ذهن خوانی فرد بدون اینکه اطلاعات و داده معتبری داشته و طرف مقابل هم واکنش خاصی انجام داده باشد، می گوید که این شخص در مورد من دارد فلان فکر را می کند که این موضوع مهمی برای روانشناس زن خوب در شرق تهران است. ذهن خوانی بیشتر در مراجعانی دیده می شود که هراس اجتماعی دارند چون وقتی در جمع صحبت می کنند پیش خودشان می گویند که دیگران الان فکر می کنند که او چقدر ضعیف و نالایق است. معمولاً در افراد پارانوئید خطای شناختی ذهن خوانی زیاد رخ می دهد که توسط بهترین مشاور خانم در شرق تهران مورد بررسی قرار می گیرد. خطای ذهن خوانی یکی از خطاهایی که روی گوش دادن فعال تاثیر منفی می گذارد.

نکته : مراکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر آمادگی دارد کلیه خدمات حوزه روان را با متدهای جدید(بدون دارو و با دارو) به مراجعین ارائه نماید. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر 

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

مهارت ارتباط موثر با دیگران

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران ، بهترین مرکز روانشناسی در شمال تهران ، بهترین مرکز مشاوره خوب در شمال تهران ( مرکز مشاوره در شمال تهران ) ، کلینیک مشاوره خوب در شمال تهران ( کلینیک مشاوره در شمال تهران )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز مشاوره در شمال تهران

در مهارت های ارتباط موثر با دیگران و آموزش مهارت ارتباط بین فردی ، روانشناس در بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران می گوید که همه انسانها مایلند که فهمیده شوند. مشکل ارتباطات فقط نداشتن اطلاعات درست نیست بلکه شیوه های ارتباطات کلامی و ارتباطات غیر کلامی هم مهم است.

رابطه انسانها با هم مثل رادیو و تلویزیون می ماند که در هر ارتباطی یک فرستنده، یک گوینده و یک کلام وجود دارد. ویژگی های فرستنده خوب این است که قوی باشد ( قدرت کافی برای منتقل کردن پیام داشته باشد) و برای این کار داشتن کنترل بر مجموعه اطلاعات و شناخت خودش مهم است چون باعث خطای فکری می شود که توسط بهترین مرکز روانشناسی در شمال تهران آموزش داده می شود.

روانشناس در بهترین مرکز مشاوره در شمال تهران می گوید که از ویژگی های گیرنده خوب این است که حساس و روی موج فرستنده باشد ( متوجه ، مشتاق و صبور )، آمادگی گرفتن پیام را داشته و با زبان فرستنده آشنایی داشته باشد و از ویژگی های پیام این است که روشن ، ساده و کوتاه باشد.

(از ارکان اصلی ارتباط با دیگران)


مهارت ارتباط موثر با دیگران

در مهارت ارتباط موثر با دیگران کلام از ابتدائی ترین شیوه های ارتباطی بین افراد است بنابراین باید همه افراد چگونه حرف زدن را بیاموزند. ارتباط با افراد دیگر با نشانه و علامت شروع می شود که موضوع مهمی برای مشاور در بهترین کلینیک مشاوره در شمال تهران است. بنابراین این نشانه ها ( مثل دوری و نزدیکی ، کلام ، فُرم صورت ، دست و بدن) همه در کیفیت آموزش مهارت ارتباط بین فردی موثر هستند. با این اوصاف شیوه های Chat نمی تواند ارتباط خوبی باشد چون کلمات با زیر و بم های صوت ، خطوط چهره و … انتقال داده نمی شود.

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران

نشانه های ارتباطی در ارتباط با کسانی که همدیگر را می شناسند قدرت زیادی دارد مثلاً زوجین در حال صحبت کردن هستند که یکدفعه آقا موبایلش را از روی میز برمی دارد و خانم ناگهان می گوید: “چیه؟ باز داری فرار می کنی؟” این نشانه شاید برای دیگران فرار معنا ندهد ولی برای خانم معنای فرار دارد که این موضوع مهمی برای درمانگر در بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران است.

در پژوهشی که توسط گاتمن در دانشگاه واشنگتن انجام شد او به این نتیجه رسید که مردانی که کارشان به طلاق کشیده شده ۸۲ درصد از نشانه های ارتباطی همسرانشان را یا نمی شناختند و یا آن را نادیده می گرفتند. در حالی که مردان موفق فقط ۱۹ درصد از این نشانه ها را نمی شناختند یا اغماض می کردند که موضوع مهمی برای مرکز مشاوره خوب در شمال تهران است

گاتمن در مورد زنان در حال طلاق هم متوجه شد که ۵۰ درصد از نشانه های دریافتی از همسرانشان را یا نمی شناختند و یا اغماض می کردند در حالی که زنان موفق فقط ۱۴ درصد از نشانه ها را نمی شناختند یا اغماض می کردند که توسط کلینیک مشاوره خوب در شمال تهران بررسی می شود.

مهارت ارتباط موثر و ارضاء نیازها :

روانشناس در بهترین مرکز مشاوره در شمال تهران می گوید که مهارت ارتباط موثر با دیگران ۳ نیاز انسان را ارضاء می کند. این ۳ نیاز عبارتند از:

۱) احساس تعلق :

اینکه او اهمیت دارد و به حساب می آید

۲) گرفتن اهمیت و توجه

این موضوع در مهارت ارتباط موثر در همسر مهم است

۳) احساس رضایتمندی و آرامش

تمام این موارد توسط بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران بررسی می شود.

ویژگی های یک شنونده خوب :

روانشناس در بهترین مرکز روانشناسی در شمال تهران می گوید که معمولاً اولین کاری که فرد شنونده در خصوص مهارت ارتباط موثر با دیگران باید انجام دهد این است که به نوعی ذهنش را از مشغولیات خودش تهی کند تا ظرفی برای گفتگوهای طرف مقابل آماده باشد و دومین کارش هم این است که علاوه بر کلمات به حرکات دست ، صورت و پیامهای غیر کلامی طرف مقابل توجه کند.

در کل افراد در مهارت ارتباط موثر با دیگران باید خودشان را از چند مورد تهی کنند:

۱) همه چیز دانی و موعظه

۲) قضاوت و سرزنش

۳) درس اخلاق دادن و ارزش خود را به رخ طرف مقابل کشیدن

بنابراین افراد احساس خود را پس می زنند و جا را برای احساسات طرف مقابل باز می کنند.

در آموزش مهارت ارتباط بین فردی ، درمانگر در مرکز مشاوره خوب در شمال تهران می گوید که ویژگی های یک شنونده خوب عبارت است از:

الف) در حالت خستگی شنوندگی نکند

ب) به حالات توجه کند

به حالات صورت ، حرکات چشم ، لمس و تماس بدنی و عدم آن ، انتخاب کلمات ، تُن صدا و … دقت کند. شنونده باید آگاهی از گنجینه لغات طرف مقابل داشته باشد تا اگر او صحبتی انجام داد ، بداند که او تیکه کلامش است و منظوری ندارد که موضوع مهمی برای مرکز روانشناسی خوب در شمال تهران است.

ج) در نگاهش شوق ، حساسیت ، توجه دقیق داشته و نگاه از گوینده بر ندارد

از کلماتی مثل هوم ، آها ، واو ، چی و… استفاده کند چون این کلمات به طرف مقابل خواهد گفت که او شش دانگ حواسش به گوینده است که باید توسط مشاور در  بهترین مرکز مشاوره در شمال تهران آموزش داده شود. پس به طور کل شنونده باید بدون قضاوت ، مقایسه ، تحقیر و… به طرف مقابل گوش کند چون باعث خطای فکریدر طرف مقابل می شود.

د) صادق باشد

وقتی گوینده به شنونده می گوید که او در این مورد چه فکری می کند؟ شنونده لازم نیست که به دروغ چیزی که باور ندارد ( یا برای دلخوشی گوینده ) را بیان کند که موضوع مهمی برای بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران است. همچنین شنونده باید حس طبیعی و واقعی از آنچه که شنیده است را به گوینده منتقل کند مثلاً بگوید: “من از اینکه تو بخواهی به آن شرایط برگردی می ترسم”.

ح) استفاده از واژه من

در ضمن شنونده در پاسخ سوال بالا نباید ابتدا از کلمه ” تو ” استفاده کند چون کلمه ” تو ” مثل انگشت ملامت روی کسی دراز کردن است. در واقع ” تو ” یک لغت سلطه جویانه است. بلکه باید از واژه ” من ” استفاده کند. شنونده باید واژه ” من ” را به اضافه احساسش بیان کند که باید توسط مشاور در مرکز مشاوره خوب در شمال تهران آموزش داده شود. این موضوع در گوش دادن فعال مهم است.

ویژگی های یک گوینده خوب :

الف) هیجان و احساسات

درمانگر در کلینیک مشاوره خوب در شمال تهران می گوید که اگر گوینده از یک مسئله ای خیلی هیجان و احساسات دارد باید شنونده را از این هیجانش آگاه کند و بگوید: “او الان آنقدر هیجان دارد که ممکن است چِرت و پِرت هم بگوید ولیکن امیدوار است منظورش را برساند”.

ب) گوینده باید پیامهایش را کوتاه ، ساده و روشن برساند

درمانگر در بهترن مرکز مشاوره در شمال تهران اعتقاد دارد که گوینده نباید از شاخه ای به شاخه دیگر بپرد چون شنونده را خسته می کند. پس صحبت زمانی صورت می گیرد که فرد آرامش دارد و مطالبش را منظم و ردیف کرده است.

ویژگی های گوینده و شنونده :

۱) صداقت و احترام رعایت شود

چون به شفافیت رابطه کمک و باعث همدلی می شود که موضوع مهمی برای درمانگر در بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران است.

۲) همه چیز نسبی است

گوینده و شنوده باید بدانند که همه چیز نسبی است و نباید در صندلی همه چیز دانی خود را قرار دهند که باید توسط درمانگر در بهترین مرکز روانشناسی در شمال  مدنظر قرار داده شود. دو طرف باید بدانند که هر کسی از زاویه و تجربه خودش به آن رسیده است. برای اینکه شخصی دارای خِرد برتر شود باید صبورانه گوش و هر جا برایش ابهام است صمیمانه سوال کند. بنابراین سوال پرسیدن درست از ویژگی های شنونده و گوینده فعال است.

۳) فرستنده باید از قدرت گیرنده آگاهی داشته باشد

طبق نظر مرکز مشاوره خوب در شمال تهران به طور کل دشمن و قیچی مهارت ارتباط موثر با دیگران در واقع مقایسه ، تهدید ، سرزنش ، قضاوت ، موعظه و درس اخلاق دادن است.

نکته : مراکز مشاوره خوب در شمال تهران و شرق تهران نیک مهر آمادگی دارد در تمامی حوزه های روان به مراجع کنندگان خدمات روانشناختی ، مشاوره و روانپزشکی ارائه دهد. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام وصفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

مهارت گوش دادن فعال

بهترین کلینیک روانشناسی در شرق تهران ، بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران ، بهترین مرکز مشاوره خوب در شرق تهران ( مرکز مشاوره در شرق تهران ) ، کلینیک مشاوره خوب در شرق تهران ( کلینیک مشاوره در شرق تهران )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز مشاوره در شرق تهران

مهارت گوش دادن فعال مهمترین مهارت پایه در ارتباط موثر کلامی و ارتباط موثر غیر کلامی با طرف مقابل به خصوص در زوجین است. به نظر می رسد شاه کلید مهارت های ارتباطی ، گوش دادن فعال باشد و یکی از آیتم های مهم در این موضوع خطاهای فکری است. معمولاً گوش دادن فعال در زنان بهتر است چون خانم ها از طریق گوش بیشتر نیازهایشان برآورده می شود و برعکس آقایان در بینایی قوی تر هستند و از این طریق بیشتر نیازهایشان برآورده می شود به همین دلیل می گویند که مردان هیز هستند. این موضوع در روابط زوجین خیلی اهمیت دارد که در بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران و همچنین بهترین کلینیک مشاوره در شرق تهران آموزش داده می شود.

(از مزایای مهم گوش دادن فعال)


بهترین کلینیک روانشناسی در شرق تهران

در بحث تکنیک های گوش دادن فعال فقط این موضوع نیست که یکی از زوجین سکوت کند و به طرف مقابل گوش دهد بلکه باید افکار و هیجاناتش هم نیز درگیر شود. گاهی اوقات ، توجه و گوش دادن مشروط است که این موضوع دیگر گوش دادن فعال نیست. مثلاً یکی از زوجین فقط برای سکس ، پول و… به طرف مقابل گوش می دهد که نکته مهمی برای متخصص در مرکز مشاوره خوب در شرق تهران و کلینیک روانشناسی خوب در شرق تهران است.

فواید گوش دادن فعال در زوجین و دیگران :

۱) در گوش دادن فعال فرد هم گوش می دهد که از گفته های طرف مقابل لذت ببرد و هم یاد می گیرد که این موضوع در بهترین مرکز مشاوره در شرق تهران آموزش داده می شود.

۲) گوش دادن فعال باعث صمیمیت دو طرف می شود و اگر زوجین فقط همین یک عامل را رعایت کنند مطمئناً صمیمیت آنها افزایش پیدا خواهد کرد. این آیتم در بهترین کلینیک روانشناسی در شرق تهران آموزش داده می شود.

۳) از دیگر فواید گوش دادن فعال این است که وقتی زوجین خوب گوش می دهند همسرشان را بهتر درک می کنند و از نظر لحن صدا با او هماهنگ تر می شوند. مثلاً اگر زن ناراحت است همسرش هم همان لحن را می گیرد که در بهترین کلینیک مشاوره در شرق تهران آموزش داده می شود.

۴) از دیگر شیوه های گوش دادن فعال این است که بدون ذهن خوانی زوجین می فهمند که همسرشان چرا فلان کارها را انجام داده است و بدین صورت زوجین فقط بر اساس رفتارهای طرف مقابل تصمیم می گیرند نه بر اساس افکارشان که شاید غلط باشد. این موضوع بهترین مرکز روانشناسی خوب در شرق تهران آموزش داده می شود.

۵) گوش دادن فعال باعث می شود زوجین برای طرف مقابل ارزش قائل شوند و همین عاملی باشد تا با طرف مقابل همدلی کنند که توسط بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران و کلینیک روانشناسی خوب در تهران آموزش داده می شود.

موانع گوش دادن فعال :

از موانع گوش دادن فعال که در بهترین مرکز مشاوره در شرق تهران بررسی می شود عبارت است از:

۱) ذهن خوانی :

در این موضوع ، زوجین (یا فرد) کاری به واقعیت های بیرونی ندارد و فقط به ذهن خودش اتکا می کند و بر اساس ذهن خودش تصمیم می گیرد و به اصطلاح ذهن طرف مقابل را می خواند که یکی از خطاهای فکری است. مثلاً زن می گوید: “چون مادر شوهرم داره از همسرم تعریف می کنه این یعنی از من بدش می یاد”. این موضوع مهمی برای آموزش بهترین کلینیک مشاوره در شرق تهران است. فرد ذهن خوان معمولاً به جای اینکه فقط همان کلمات را بشوند (بدون هیچگونه تفسیر)، بیشتر به حالات چهره ، وضعیت بدنی طرف مقابل و ذهن خودش بهاء می دهد. مثلاً زن می گوید “تو از من ناراحتی چون همراه من غذا نمی خوری و…” که تماماً در بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

۲) مرور ذهنی :

مثلاً یکی از زوجین (یا فرد) صحبت می کند و حال طرف مقابل به جای آنکه به صحبت های او گوش دهد در حال آماده کردن پاسخ در ذهن اش است. این موضوع در مهارت های ارتباط با دیگران خیلی مهم است و توسط بهترین کلینیک روانشناسی در شرق تهران آموزش داده می شود.

۳) انتخاب گزینشی :

در این آیتم فرد به همسرش (یا طرف مقابل) گوش می دهد ولی نه به همه صحبت هایش بلکه به برخی از آنها که خودش می خواهد فقط توجه و گوش فرا می دهد که متاسفانه باعث کلی تعارض در زوجین و ارتباطات بین فردی می شود که تماماً در مرکز مشاوره خوب در شرق تهران بررسی می شود.

۴) قضاوت کردن :

فرد بدلیل برخی از قضاوت های منفی یا برچسب زدن های منفی که نسبت به همسرش (یا طرف مقابل) دارد به حرف های او گوش نمی دهد. مثلاً مرد می گوید که همسرش چون متعصب است بنابراین دلیلی ندارد به صحبت هایش گوش دهد که این برچسب زدن عامل کلی تعارضات در ارتباطات بین فردی است که تماماً توسط کلینیک مشاوره خوب در شرق تهران بررسی می شود.

۵) رویا پردازی :

از دیگر موانع خوب گوش دادن این است که فرد با صحبت های طرف مقابل غرق در خیالاتش می شود و یا در رویاهای خودش فرو می رود که این باعث می شود صحبت های طرف مقابل را متوجه نشود و تعارضات بعدی شکل بگیرد که در بهترین مرکز مشاوره در شرق تهران آموزش داده می شود.

۶) پند و اندرز :

در این آیتم فرد به جای اینکه فقط گوش دهد و چیزی نگوید دائم به طرف مقابل پند و اندرز می دهد در صورتی که فرد گوینده فقط می خواهد دردودل کند که موضوع مهمی در ارتباطات بین فردی است و در بهترین کلینیک روانشناسی در شرق تهران آموزش داده می شود.

۷) مشاجره :

فرد موقع صحبت طرف مقابل سریع دعوا می کند و مشاجره راه می اندازد. البته فرد ممکن است گوش دهد ولی با مشاجره صحبت می کند و انگار دنبال نقطه ضعف طرف مقابل است و در کل فرد به هوای جنگ و دعوا گوش می دهد که در بهترین کلینیک مشاوره در شرق تهران آموزش داده می شود.

۸) همیشه بر حق بودن :

فرد فکر می کند که همیشه حق با او است و برای همین دروازه های ورودی اطلاعات را می بندد. بعضی مواقع حتی فرد دروغ می گوید برای اینکه برحق باشد که متاسفانه این موضوع در ارتباط با همسر خیلی دیده می شود که بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران روی آن کار می کند. 

۹) منحرف کردن بحث :

متخصص در مرکز مشاوره خوب در شرق تهران می گوید که منحرف کردن یعنی مبحث را عوض کردن یا آن را به شوخی گرفتن است. این آیتم تکنیک خوبی برای جرات ورزی است و اگر آگاهانه استفاده شود تکنیک خوبی برای جسارت است. اما اگر همیشگی باشد و در مواقعی که لازم نیست استفاده شود، خوب نیست و باعث می شود همدلی ایجاد نشود.

۱۰) تسکین دادن یا تسلیم شدن :

روانشناس در کلینیک روانشناسی خوب در شرق تهران می گوید که در این آیتم فرد خیلی سریع با گفته های طرف مقابل موافقت و زود تسلیم می شود و حق را به طرف مقابل می دهد و او را می بخشد.

نکته : مراکز مشاوره خوب در شرق تهران و شمال تهران نیک مهر آمادگی دارد در تمامی حوزه های روان به مراجع کنندگان خدمات روانشناختی ، مشاوره و روانپزشکی ارائه دهد. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.

مهارت ارتباط با همسر

بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران ، بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران ، مرکز مشاوره خانواده خوب در پاسداران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران

برای اینکه زوجین ارتباط سالمی را با طرف مقابل برقرار کنند احتیاج دارند که مهارت های ارتباطی را بیاموزند که زیر مجموعه آن دو مهارت های کلامی و مهارت های غیر کلامی است. در کنار این مهارت ها زوجین باید یکسری رفتارها را در قبال طرف مقابل انجام دهند و روی یکسری خطاهای فکری خود هم کار کنند تا ارتباط هر چه بیشتر سازنده تر شود. 

(نکته ای خیلی مهم در ارتباط موثر با همسر و دیگران)


ویژگی های ارتباط سازنده و مثبت :

ویژگی های ارتباط سازنده و مثبت عبارتند از نظر درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران عبارتند از :

۱) احترام متقابل :

در این ویژگی زوجین به هم احترام می گذارند و حتی اگه اختلاف نظر دارند به هم بی احترامی نمی کنند که موضوع مهمی در خصوص حل تعارضات در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران است.

۲) احساس مسئولیت و مسئولیت پذیری :

زوج درمانگر خوب در بهترین مرکز روج درمانی در پاسداران می گوید که در این ویژگی زوجین اطلاع کافی در قبال مسئولیتی که در مورد همسرداری انجام می دهند، دارند  و در قبال آن تلاش می کنند این موضوع در ارتباط موثر با دیگران هم دیده می شود.

۳) تفاهم :

در این ویژگی زوجین تمام سعی خود را می کنند در مسایل مختلف (حتی اگه تضاد داشته باشند)  به هم نزدیک شوند و به یک تفاهم ایده آل برسند که البته تمام این موارد در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران آموزش داده می شود.

۴) تلاش برای حفظ رابطه :

در این ویژگی زوجین تمام تلاش خودشان را می کنند که رابطه به قهقراه نرود و رابطه به سمت یک رابطه سالم سوق پیدا کند.

۵) تلاش برای نزدیکی نظرات به همدیگر :

زوجین در این ویژگی با اجرای مهارت حل مسئله سعی می کنند که نظرات خودشان را به هم نزدیک کنند که موضوع مهمی برای زوج درمانگر در مرکز مشاوره خانواده خوب در پاسداران می باشد.

۶) احترام به نیازهای همدیگر :

در این ویژگی بنا به گفته زوج درمانگر در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران ، زوجین می دانند که هر کدام اشان دارای باورهای متفاوت می باشند و بنابراین سعی می کنند که نیازهای همدیگر را قبول و تا جای ممکن برآورده کنند که تمام این نیازها در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران آموزش داده می شود.

ویژگی های ارتباط نامناسب و منفی :

ویژگی های ارتباط منفی از نظر مرکز مشاوره خانواده خوب در پاسداران عبارت است از :

۱) حق داشتن :

یکی از زوجین یا هر دو می گویند که حق با آنها است. 

۲) تحقیر و سرزنش :

مثلاً یکی از زوجین به طرف مقابل می گوید تو هیچی نمی فهمی و… که موضوع مهمی در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران است.

۳) انکار احساسات :

بنا به گفته زوج درمانگر  در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران این مورد در ایرانی ها بسیار شایع است و اکثراً احساس واقعی خودشان را به طرف مقابل نمی گویند.

۴) مظلوم نمایی :

اگر در ارتباط ، یکی از زوجین مظلوم نمایی می کند به احتمال زیاد ، در ارتباط به هدفش نرسیده و می خواهد با مظلوم نمایی در طرف مقابل احساس گناه ایجاد کند تا به هدفش برسد.

۵) حمله متقابل :

زوج درمانگر در مرکز مشاوره خوب در پاسداران می گوید اگر این ویژگی خصوصاً در زن باشد به احتمال زیاد جنگ و جدال دائمی با شوهر صورت خواهد گرفت. در این ویژگی فرد سریع به طرف مقابل حمله می کند. مثلاً مرد می گوید: “چرا این خوردنی را در یخچال نگذاشتی” بعد زن می گوید: “تو که گیج تر از منی و…” که این موضوع در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران بررسی می شود.

۶) نصیحت یا پند و اندرز دادن :

در این ویژگی درمانگر در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران می گوید که یکی از زوجین دائم به طرف مقابل می گوید این کار را بکند یا نکند و… معمولاً یکی از زوجین که بالاتر است دائم نصیحت می کند. متاسفانه این موضوع نتیجه نمی دهد چون کسی که ناصح است یعنی خودش را بالاتر قرار می دهد و این یعنی فقط او درست می گوید و همه افراد پائین تر از او هستند و… و این حالت در طرف مقابل مقاومت ایجاد می کند. برای همین نصیحت های طولانی مدت نتیجه عکس می دهد. به جای نصیحت زوجین باید پیشنهاد دهند، راهنمائی کنند،  نظرشان را بدهند و… و طرف مقابل را در انتخاب آزاد بگذارند که این موضوع توسط زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران بررسی می شود.

۷ ) تهدید و تمسخر :

مثلاً یکی از زوجین می گوید: “اگر یه بار دیگه دیر بیای ، منو دیگه خونه نمی بینی” این نوع قهر در اصل نوعی حق طلبی است. 

۸) گوش نکردن به طرف مقابل :

مثلاً زن در حال صحبت با مرد است و مرد می گوید: “بگو گوشم با توست و…”. در واقع زوج درمانگر در مرکز مشاوره خانواده در پاسداران باید در مهارت های گوش دادن فعال نحوه ارتباط موثر را به زوجین آموزش دهد تا تعارضات خاتمه یابد. گوش نکردن باعث کلی خطای فکری می شود.

۹) فرصت ندادن :

مثلاً تا زن می خواهد چیزی بگوید طرف مقابل اجازه نمی دهد صحبت کند و خودش دائم حرف می زند.

۱۰) برون فکنی :

در این ویژگی، فرد، ویژگی های منفی خودش را به دیگران نسبت می دهد. مثلاً مرد می گوید: “اون داره تو این رابطه کوتاهی می کنه و با من صحبت نمی کنه”. این جزء خطاهای فکری است که توسط زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران آموزش داده می شود.

۱۱) پرخاشگری انفعالی :

درمانگر در مرکز مشاوره خانواده خوب در پاسداران می گوید که زمانی که فرد خشم دارد ولی مستقیم نمی تواند خشمش را بروز دهد به صورت غیر مستقیم این کار را انجام می دهد. مثلاً زن از همسرش عصبانی است ولی نمی تواند خشمش را بروز دهد چون جرات ورزی اش پائین است ولی وقتی می خواهد چای ببرد آن را سرد می برد، قند نمی برد و… که موضوع مهمی برای زوج درمانگر برای مرکز مشاوره خانواده در پاسداران است.

۱۲) سرزنش خود :

درمانگر در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران می گوید که هر رابطه ای که یکی از زوجین خودش را سرزنش می کند، آن رابطه مطمئناً نامناسب است. مثلاً زن می گوید: “ای کاش زبانم لال می شد و فلان حرف را نمی زدم” یا “کاشکی اونجا فلان حرف را می زدم تا او را بسوزانم” و یا “کاشکی فریب تو را نمی خوردم” و… طبق گفته زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران اگر این روند ادامه دار باشد طرف مقابل یکی از راهکارهایش این است که از رابطه جدا شود تا بیشتر از این آسیب نبیند. 

۱۳) طعنه زدن :

اینکه مثلاً زن می گوید: “زنان دیگه هم مرد دارن و ما هم مرد داریم” و…

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و آپارات این گروه مراجعه کنید.