کودک و نوجوان

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۵۷۷۰۶۹ شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴ 

کودک و نوجوان

در جامعه امروز ما با توجه به حجم وسيع اطلاعاتي كه در دسترس است داشتن فرزنداني سالم از نظر جسمي رو روحي بسيار مشكل تر از نسل قبل به نظر مي رسد. انواع والدين امروز از يك سو با نسلي روبرو هستند كه با توجه به سنشان به اطلاعات بيشتري دسترسي دارند و از سوي ديگر به راحتي ارزش هاي نسل قبل خود را قبول نمي كنند و حال در اين تنگنا تربيت فرزند كاري بس دشوار به نظر مي رسد و ديگر نمي توان با تكيه بر تجربه اطرافيان و پدر بزرگ و مادر بزرگ ها انواع تربیت را در خصوص كودك و نوجوان اجرا كرد. امروزه فرزندپروري يك علم است و هر پدر ومادري بايد به فراخور ظرفيتش آن را بياموزد و بداند که توسط انواع یادگیری در کودک و نوجوان می تواند از این تنگنا به سلامت بگذرد.

کودک و نوجوان

S

چرا مهارت های فرزندپروری موثر است؟

مهارت های فرزندپروری ، والدين را مجهز مي كند تا مهارت های لازم را از جمله مهارت کنترل خشم ، تقویت هوش هیجانی ، تربیت جنسی و… را بیاموزند و از این جهت کودک و نوجوان خودكفا و از نظر عاطفي سالم پرورش دهند تا تعامل بهتري با دنياي اطراف داشته باشند. همچنين این مهارت ها ، راهنماي گام به گام به والدين خواهد داد كه چگونه مشکلات کودک و نوجوان از جمله شب ادراری کودکان و… را بهبود دهند.
شیوه های فرزندپروری کمک می کنند که مراحل رشد کودک و نوجوان تا بزرگسالی به خوبی طی شود و بنابراین آسیب ها در بزرگسالی به حداقل برسد. لازم به ذکر است که در این زمینه نقش پدر در تربیت کودک و نوجوان می تواند خیلی حیاتی باشد.

درمان شب ادراری کودکان

راهکارهایی برای درمان شب ادراری کودکان و بزرگسالان ، درمان قطعی شب ادراری کودکان توسط دکتر متخصص شب ادراری کودکان  و دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان و بزرگسالان

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

درمان قطعی شب ادراری کودکان

دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید وقتی کودک به حول و حوش ۳ سالگی در مراحل رشدی می رسد معمولاً توانایی این موضوع را پیدا می کند که هر زمان ادرار داشت این کار را در دستشویی انجام دهد. حال برخی از کودکان بنا به دلایل پزشکی و یا روانشناختی توانایی این امر را یا پیدا نمی کنند و یا بعد از مدتی که پیدا کردند دوباره شروع به ادرار در جایی به غیر از دستشویی می کنند. معمولاً کودکان و نوجوانان و بزرگسالانی که از همان ابتدا به اصطلاح شب ادراری دارند و هیچ زمانی نتوانستند که در دستشویی این کار را انجام دهند علت پزشکی ، علت اصلی شب ادراری است ولی کودکانی که بعد از مدتی دچار شب ادراری می شوند معمولاً علت شب ادراری ، علت روانشناختی است که تماماً توسط دکتر خوب برای درمان شب ادراری بررسی می شود. 

علت شب ادراری در کودکان

دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید شب ادراری در کودکان می تواند علت های مختلفی داشته باشد که در درمان قطعی شب ادراری کودکان مورد بررسی قرار می گیرد. از جمله این علت ها عبارتند از :

۱) اضطراب و ترس و تنش های درونی :

دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان و بزرگسالان می گوید تمام این تنش ها ممکن است باعث شود که کودک و نوجوان و یا بزرگسال در خواب دچار تخلیه ادرار شود بدون آنکه خودش متوجه این امر شود. در واقع این کودکان در ابراز احساسات از جمله کنترل خشم خودشان ضعیف هستند که در درمان قطعی شب ادراری در کودکان و بزرگسالان مورد بررسی قرار می گیرد. نقش پدر در این مورد مهم می باشد.

۲) علت های پزشکی :

از علت های دیگر شب ادراری کودکان در واقع علل پزشکی است که باید توسط دکتر متخصص شب ادراری کودکان و بزرگسالان این موضوع بررسی شود. 

۳) والدین کنترل گر :

گاهی اوقات انواع والدین در تربیت کودک خود در زمینه آداب توالت رفتن و تربیت جنسی چنان سخت گیر و یا سهل گیر می شوند که باعث بروز چنین مشکلی در کودک خواهند شد و باعث می شوند کودک دچار شب ادراری شود. البته در این زمینه انواع تربیت کودکان و نوجوانان هم گاهی علت شب ادراری کودکان و نوجوانان خواهد شد که تماماً توسط دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان و نوجوانان و بزرگسالان بررسی می شود.

راهکارهایی برای درمان قطعی شب ادراری کودکان

در خصوص راهکارهایی برای درمان شب ادراری در کودکان ، دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید که در کل ۳ روش درمانی اصلی برای درمان قطعی شب ادراری کودکان و بزرگسالان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

دکتر خوب برای درمان شب ادراری در کودکان می گوید که این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد چون علت شب ادراری در کودکان و بزرگسالان ، علت پزشکی است.

۲) روان درمانی :

دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید که روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد می تواند در درمان قطعی شب ادراری کودکان کمک کننده باشند و آن را از بین ببرند. از جمله این تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

الف) تکنیک تقویم امتیاز – پاداش :

در این تکنیک دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان از والدین می خواهد که برای درمان قطعی شب ادراری کودکان از یک تقویم امتیاز – پاداش برای بهبود رفتار استفاده کنند. این تقویم به این صورت است که هرگاه کودک شبی را بدون شب ادراری سپری کرد او را تحسین و به او امتیاز دهند و در انتها برای او پاداشی در نظر بگیرند تا از این طریق به وسیله انواع یادگیری درمان شب ادراری کودک رخ دهد.

ب) پیامدهای خفیف :

در این تکنیک دکتر متخصص شب ادراری کودکان به والدین کودک می گوید هرگاه کودک رختخوابش را خیس کرد باید بلافاصله دوش بگیرد و سپس رخت های خیس را در ماشین لباسشویی لباسشویی بگذارد. این کارها در واقع یک پیامد منطقی خفیف برای خیس کردن بستر است که باید کودک آن را انجام دهد. دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان می گوید که والدین هیچ زمانی نباید کودک خود را سرزنش کنند چون کودک دچار احساس حقارت خواهد شد و درمان قطعی شب ادراری کودکان رخ نخواهد داد.

ج) استفاده از زنگ های شب ادراری :

دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید که والدین باید یک زنگ شب ادراری تهیه کنند که در آن کودک از طریق حسگر حساس به رطوبت و به صدا درآمدن زنگ سریع بیدار شده و این عمل برایش شرطی می شود و درمان قطعی شب ادراری کودکان رخ دهد. معمولاً کودک باید ۲ ماه این ساعت را استفاده نماید.

۳) ابزارهای نوروساینس :

یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان قطعی شب ادراری در کودکان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله درمان شب ادراری با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان قطعی شب ادراری در کودکان از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

انواع یادگیری در کودکان

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران ( کلینیک مشاوره کودک در شمال تهران ) و بهترین مرکز مشاوره کودک در شرق تهران ( کلینیک مشاوره کودک در شرق تهران )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران

کلینیک مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که کودکان و نوجوانان برای اینکه در آینده بتوانند در جامعه خود زندگی کنند احتیاج دارند که موارد مختلفی از جمله آموزش ابراز احساسات ، مهارت کنترل خشم ، تربیت جنسی و… را یاد بگیرند. حال انواع والدین از نظر تربیت کودک باید بدانند که طریقه های یادگیری رفتارهای سالم در کودک و انواع تربیت کودک و نوجوان به چه صورت می باشد تا از آن طریق کودک را برای آینده آماده کنند و او را فردی سالم از نظر شخصیتی بار بیاورند. در این مقاله مرکز مشاوره کودک در شرق تهران سعی دارد انواع یادگیری در کودکان را مورد بررسی قرار بدهد.

انواع یادگیری در کودکان 

کلینیک مشاوره کودک در شرق تهران می گوید که در مراحل رشد کودک ، انواع یادگیری از جمله عدم شب ادراری در کودکان خصوصاً در ۳ سال اول زندگی به ۴ طریق صورت می گیرد که تماماً در تربیت فرزند خیلی موثر هستند. این یعنی کودک هر مطلبی که می خواهد یاد بگیرد و آن را درونی و ضبط و ثبت کند از این ۴ طریق انجام می دهد. پس والدین باید محیط سالمی را برای کودک فراهم کنند تا انواع یادگیری در کودکان به شکل صحیحی پرورش پیدا کند که این موضوع در مرکز مشاوره کودک در شمال تهران آموزش داده می شود.

الف) یادگیری از طریق شرطی شدن :

کلینیک مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که از انواع یادگیری در کودکان شرطی شدن می باشد. در دوران کودکی و دوران های بعد ، عمل ثبت و ضبط بر روی سلولهای مغزی همیشگی و دائمی است و معمولاً با تجربیات مکرر بعدی کمی تغییر پیدا می کند ولی از آنجا که این تجربیات معمولاً به دنبال شبیه و مانند خودش می گردد وضع را تشدید و تقویت می کند و یک حال خوب و یا حال بد همچنان ادامه پیدا می کند و یا به اصطلاح شرطی می شود که این شرطی شدن از انواع یادگیری در کودکان می باشد که توسط کلینیک مشاوره کودک در شرق تهران  آموزش داده می شود.

بهترین مرکز مشاوره کودک در شرق تهران

مثلاً وقتی فردی به صورت بلند سرفه یا عطسه می کند کودک دچار وحشت می شود. در اصل کودک از سرفه یا عطسه وحشت نمی کند بلکه حتی بیشتر از آن ، از فردی که عطسه کرده دچار وحشت می شود به طوری که وقتی هر زمان او را می بیند شروع به گریه می کند. پس کودک هم از عطسه و سرفه و هم از آن فردی که سرفه یا عطسه کرده می ترسد و اینگونه کودک نسبت به این دو موضوع شرطی می شود که از انواع یادگیری در کودکان است و توسط مرکز مشاوره کودک در شمال تهران آموزش داده می شود. مسئله شرطی شدن به اعتقاد بسیاری از متخصصین و روانشناسان مهمترین نوع از انواع یادگیری در کودکان خصوصاً در ۳ سال اول زندگی می باشد.

ب) یادگیری از طریق همانند سازی :

کلینیک مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که همانند سازی یکی از انواع یادگیری در کودکان می باشد که به خصوص در نقش پدر در تربیت فرزند خیلی موثر است. وقتی حوادثی که رخ می دهد بسیار سخت و سنگین باشد، کودک در واقع خودش را با آن حوادث همانند و شبیه می کند. این یعنی آن مطلب را به یکباره در ذهن خودش جدا از خودش قرار می دهد به طوری که در آینده به جای اینکه به خودش مراجعه کند به آن خاطره مراجعه می کند که این موضوع از انواع یادگیری در کودکان می باشد که توسط مرکز مشاوره کودک شمال تهران آموزش داده می شود.

کلینیک مشاوره کودک در شرق تهران 

مثلاً پدر و مادر عصبانی وقتی ناراحتی به وجود می آورند، کودک را به وحشتی می اندازند که کاملاً وجود خودش را نفی و رَد می کند و وقتی او به سن بزرگسالی رسید و آن زمان که مطلبی او را آزار می دهد به یکباره به جای آنکه به آن شرایط پاسخ دهد، سراغ آن خاطره می رود و پدر و مادر عصبانی اش کنترل او را در دست می گیرند و رفتاری که آنها در آن شرایط پاسخ می دادند را انجام می دهد که این موضوع برای مرکز مشاوره کودک در شرق تهران مهم است. در واقع کودک با رفتار پدر و مادر همانندسازی کرده که یکی از انواع یادگیری در کودکان می باشد. لازم به ذکر است که متاسفانه در اغلب موارد کودک با رفتارهای بد والدین اش همانند سازی می کند.

ج) یادگیری از طریق نتیجه گیری :

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که در نتیجه گیری کودک در فرایندهایی که انجام می دهد به یکسری از نتایج می رسد. مثلاً کودک به این نتیجه می رسد که فلان شی دردآور ، شیرین و… است و یا مثلاً وقتی روی مبل می پرد اعتراض خانواده را در پی خواهد داشت و در نتیجه، نتایج این پیامد را برای خودش نگه و در آینده به کار می گیرد که این موضوع توسط بهترین مرکز مشاوره کودک در شرق تهران آموزش داده می شود. نتیجه گیری می تواند پیامد مثبت یا منفی باشد که کودک معمولاً هر دو نوع را در آینده به کار می گیرد مثلاً وقتی کودک می بیند با روی مبل پریدن می تواند توجه والدین اش را ولو به صورت منفی جلب کند، این کار را انجام می دهد. این همان تقویت کودک است که به صورت مثبت و یا منفی است.

د) یادگیری از طریق مشاهده :

بهترین مرکز مشاوره کودک در شرق تهران می گوید که کودک برخی از یادگیری هایش را با مشاهده و دیگر حواس ۵ گانه (بویایی ، چشایی ، شنوایی ، لامسه و بینایی ) انجام می دهد که این نوع هم از انواع یادگیری در کودکان می باشد که توسط بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران آموزش داده می شود مثلاً وقتی کودک می بیند که مادرش از سوسک می ترسد او هم بدون اینکه تجربه ای در این زمینه داشته باشد از سوسک می ترسد.

روش های درمان مشکلات کودک و نوجوان :

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات کودک و نوجوان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

بهترین مرکز مشاوره کودک در شمال تهران می گوید که یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودکان و نوجوانان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : مرکز مشاوره کودک در شمال و شرق نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان مشکلات کودک و نوجوان از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود چون دارو درمانی عوارض جانبی دارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

انواع والدین از نظر تربیت کودکان و نوجوانان

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران ، بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران

در این مقاله بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران سعی دارد انواع والدین از نظر تربیت کودک و نوجوان را مورد بررسی قرار بدهد. والدین در خصوص مشکلات کودک از جمله شب ادراری در کودکان انواع مختلفی دارند که بر همین مبنا انواع تربیت ها را در خصوص مشکلات کودک و یا حتی آموزش های مختلف از جمله تقویت هوش هیجانی ، تربیت جنسی و…. به کار می گیرند.  

انواع والدین از نظر تربیت کودک و نوجوان

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که انواع والدین از نظر تربیت عبارتند از :

الف) والدین ناامید :

این والدین از نظر تربیت کودک احساس می کنند که برای تغییر رفتار کودک خود ناتوان هستند برای همین رفتار تربیتی ضعیفی در برابر او خواهند داشت و تسلیم کودک خود می شوند. این والدین معمولاً با شکایت این موضوع به بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران مراجعه می کنند که کودک اشان دیوانه شده و از دست او عاجز شده اند و نمی توانند تربیت کودک را بدرستی انجام دهند. در این خصوص والدین نباید از تربیت کودک خود دلسرد شوند و با تکنیک هایی که یاد می گیرند رفتار کودک خود را با روش صحیح تغییر دهند. لازم به ذکر است چون رفتار کودک چندین سال است که از جانب والدین ناامید مورد تقویت قرار گرفته به همین دلیل صبر و اجرای درست تکنیک ها در گذر زمان می تواند نتایج رضایت بخشی را در خصوص تربیت کودک به ارمغان بیاورد.

ب) والدین غیر مواجهه ای : 

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که این والدین در تربیت کودک از مواجهه با کودک خود اجتناب می کنند. گاهی اوقات این والدین می ترسند که اگر درخواستی از کودک خود کنند ، او را از دست دهند. شنیدن جملاتی مانند “تو پدر بدی هستی” و… از زبان کودک ، اراده والدین را برای تربیت کودک کم می کند. لازم به ذکر است که کودک در این موارد خیلی هوشمندانه عمل می کند و وقتی می بیند که والدین با گفتن این جملات دیگر کاری با او نخواهند داشت در موارد بعدی هم از این جملات استفاده می کند تا به مقصد خود برسد. حال والدین باید به دور از هر گونه احساس گناهی خیلی محکم جلوی رفتار ناسالم کودک خود بیاستند و تکنیک های لازم را در خصوص تربیت کودک خود از جمله کنترل خشم انجام دهند.

ج) والدین کم انرژی : 

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که این والدین در تربیت کودک خود فاقد انرژی لازم در خصوص فرزندپروری می باشند. گاهی اوقات یک والد کم انرژی از افسردگی کوتاه مدت یا مزمن رنج می برد که این موضوع باعث می شود در تربیت کودک خود ضعیف عمل کند. در این زمینه علاوه بر اینکه ممکن است این والدین از مهارت های فرزندپروری در خصوص کودک اشان استفاده نکنند، بلکه ممکن است بخاطر خُلق و خوی نوسانی که دارند این پیام را به کودک خود بدهند که والدین نمی توانند محبت لازم را به او دهند. در زمینه تربیت کودک والدین حتماً باید به کلینیک مشاوره کودک در تهران مراجعه کنند تا از نظر دریافت انرژی، بهتر شوند و بدین وسیله بتوانند تربیت کودک خوب را به خوبی انجام دهند.

د) والدین گناهکار : 

این والدین وقتی ، کودک خود را مورد انظباط قرار می دهند دچار احساس گناه می شوند و فکر می کنند به خاطر اینکه کودک اشان ضعیف است بنابراین نباید چیزی به او بگویند. چنین والدینی معمولاً در تربیت کودک خود سهل گیر یا منفعل هستند. والدین در خصوص تربیت کودک باید با احساس گناهی که دچارش می شوند مواجهه و آن را کنار بگذارند و به این موضوع فکر کنند که اگر کودک اشان با همین وضعیت بزرگ شود مطمئناً در آینده از بابت چنین کودکی بیشتر احساس گناه و شرمندگی خواهند داشت که تماماً توسط بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران بررسی می شود.

ح) والدین عصبانی : 

بسیاری از والدین همیشه در حین تربیت کودک خود به لحاظ هیجانی ناراحت و عصبانی می شوند و برای اینکه دچار این حالت نشوند به سادگی سوء رفتار کودک خود را نادیده می گیرند و کودک از طریق انواع یادگیری ، یاد می گیرد که همان کارهای ناسالم را انجام دهد. روش محرومیت سازی که یکی از تکنیک های فرزندپروری و مهارت های فرزندپروری می باشد برای این والدین بسیار عالی است که توسط مرکز مشاوره کودک در تهران آموزش داده می شود.

خ) والدین بازداری شده : 

بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران می گوید که گاهی اوقات یک والد به هنگام تلاش برای تربیت کودک ، توسط همسر خود بازداری می شود. برای حل این مشکل والدین باید بر سر اهداف دو طرف برای تربیت کودک خود به توافق برسند. گاهی اوقات بستگان یا دوستان در زمانی که والد در حال تربیت کودک است ، در کارشان دخالت می کنند مثلاً از کار آنها ناراحت می شوند ولی همین افراد در صورتیکه والد این کار را انجام ندهد باز هم ناراحت خواهند شد پس بهتر است والدین در تربیت کودک خود به دیگران اجازه دخالت ندهند که موضوع مهمی برای بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران است.

ر) والدین ناراحت : 

بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران می گوید که مشکلات مادی ، موقعیت های گوناگون و… این والدین را در تربیت کودک دچار کمی انرژی و عدم انگیزه کافی می نماید که همین موضوع باعث می شود نتوانند از عهده فرزندپروری کودک اشان یا تربیت کودک خود بربیایند. این والدین باید بدانند که این دو موضوع ، دو مقوله جدا از هم می باشد و اگر نتوانند فرزند خوبی پرورش دهند و در تربیت کودک موفق نبودند مطمئناً در آینده علاوه بر مشکلات فعلی که دارند مشکلات فرزندشان هم به آن اضافه خواهد شد.

انواع سبک های فرزندپروری :

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که به طور کل ۳ نوع سبک فرزندپروری در تربیت کودک  و در مراحل رشد کودک وجود دارد که این ۳ نوع عبارتند از:

۱) والدین سختگیر :

بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران می گوید که در این سبک ، والدین رشد کودک را سرعت می بخشند. در واقع در این سبک والدین اجازه نمی دهند که کودک دوره رشدی خود را طبق سیر طبیعی سپری کند و دائم به او ایراد می گیرند و رفتارهایش را اصلاح می کنند. مثلاً والدین به کودک می گویند که وقتی مهمان آمد باید مودب باشد و فلان کارها را انجام ندهد و… نقش پدر در این زمینه مهم است.

۲) والدین سهل گیر :

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که در این سبک ، والدین رشد کودک را بازداری می کنند. در این روش برعکس روش قبلی ، والدین ، کودک را از نظر روند رشدی ، رو به عقب می رانند. مثلاً کودک ۲۰ سالش است و والدین به او می گویند که نمی خواهد بیرون برود و پیاز بخرد چون خودشان این کار را انجام می دهند یا مثلاً کودک می خواهد وسیله ای سبک را جابجا کند و والدین به او می گویند که او نمی تواند آن کار را انجام دهند. همچنین در این روش والدین هیچ چیزی به کودک خود نمی گویند و او را در واقع لوس و خودخواه بار می آورند. در اینجا والدین باید بر اساس منطق روانی و نه منطق اقتصادی ، به کودک هایشان میدان دهند و اگر اشتباه کرد ، هیچ اشکالی ندارد.

۳) والدین تسهیل گر :

بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران می گوید که در این سبک والدین ، رشد کودک را نه بازداری و نه سرعت می بخشند. این والدین ، نه سختگیر و نه بازداری می کنند بلکه تسهیل گر هستند. والدین تسهیل گر در واقع حرکت رشدی کودک را برای او آسان می کنند. این بهترین روش از انواع سبک های فرزندپروری است. مثلاً در ۲ سالگی که کودک تکلم تلگرامی دارد والدین سختگیر به کودکانشان می گویند که خیلی مودب بگوید که آب می خواهد و باید به آنها ( والدین ) هم بگوید.  والدینی که سهل گیر هستند اصلاً اجازه نمی دهند که کودک آب بگوید و در واقع آب را جلویش می گذارند. والدین تسهیل گر هم می گویند تا کودک نگفته که مامان آب ، به او آب نمی دهند. این موضوع باعث می شود که کودک یاد بگیرد برای برآورده کردن نیازهایش تقاضا کند.

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران

اگر نوجوان ۱۷ ساله از پدرش ساعت بخواهد معمولاً والدین سختگیر به او می گویند: “لازم نیست مگر ما ساعت داشتیم و…”. والدین سهل گیر برایش ساعت می خرند و والدین تسهیل گر به او می گویند: “پولهایت را پس انداز کن ۲۰ درصد از پول ساعت را که در آوردی بقیه اش را ما می دهیم”. معمولاً افرادی که دچار اختلالات شخصیتی و مشکلات روانشناختی می شوند همیشه از دو نوع والدین اولی هستند.

راههای درمان مشکلات کودک و نوجوان :

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات کودک و نوجوان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودکان و نوجوانان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : مرکز مشاوره کودک در شمال و شرق نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان مشکلات کودک و نوجوان از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود چون دارو درمانی عوارض جانبی دارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

نکاتی در مورد تربیت فرزند

بهترین روانشناس کودک در پاسداران ، بهترین مشاور کودک در پاسداران ، روانشناس کودک خوب در پاسداران و مشاور کودک خوب در پاسداران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین روانشناس کودک در پاسداران

امروزه بسیاری از انواع والدین ، تربیت کودک و نوجوانشان برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است طوری که دوست دارند بهترین نوع تربیت را از انواع تربیت کودکان به کار بگیرند تا به کودکشان در زمینه های مختلف از جمله تقویت هوش هیجانی ، مدیریت کنترل خشم ، شب ادراری ، تربیت جنسی و… کمک کنند. در این مقاله بهترین مشاور کودک در پاسداران سعی دارد نکاتی را در خصوص فرزندپروری مورد بررسی قرار بدهد. 

نکانی در خصوص فرزند پروری

روانشناس کودک خوب در پاسداران می گوید که نکاتی در خصوص فرزندپروری وجود دارد که اگر والدین بدانند می تواند به آنها در زمینه تربیت کودک و نوجوانشان کمک کند. لازم به ذکر است که نقش پدر در این موارد مهم می باشد. این نکات عبارتند از :

۱) انواع پاداش دادن به کودک :

در فرزند پروری سه نوع پاداش دادن در مراحل رشدی کودک وجود دارد که والدین می توانند در قبال کودک خود انجام دهند:

الف) پاداش های اجتماعی :

بهترین روانشناس کودک در پاسداران اعتقاد دارد که پاداش های اجتماعی در تقویت رفتار مطلوب هم در مورد کودکان و هم در مورد بزرگسالان بسیار موثر هستند. پاداش های اجتماعی که یکی از انواع پاداش دادن به کودک محسوب می شود که شامل لبخند زدن ، بغل کردن ، نوازش کردن ، بوسیدن ، تحسین کردن ، تماس چشمی ، توجه و… است.

ب) پاداش های فعالیتی :

بهترین مشاور کودک در پاسداران می گوید که پاداش های فعالیتی مثل بازی کردن با مادر ، رفتن به پارک و… است.

ج) پاداش های مادی :

مثل خرید توپ ، پول دادن و… هر کدام از این پاداش ها به گفته مشاور کودک خوب در پاسداران می تواند برای انواع یادگیری در کودک و نوجوان مفید واقع شود.

۲) انواع خطای والدین در پاداش دادن :

روانشناس کودک خوب در پاسداران می گوید که چهار خطای والدین در پاداش دادن به کودک عبارت است از:

 الف) والدین از پاداش دادن به کودک خصوصاً در قبال رفتار خوب او غفلت می کنند.

 بهترین روانشناس کودک در پاسداران می گوید که این یعنی والدین در قبال رفتار خوب کودک پاداشی نمی دهند یا بندرت می دهند.

ب) والدین ناخواسته رفتار خوب کودک را با تنبیه پاسخ می دهند.

مثلاً دختر ظرفها را برای سوپرایز مادرش می شورد و مادر هم بعد از دیدن این وضعیت به جای پاداش دادن به کودک و یا تشویق اش ، به او می گوید: “بعد از مدت ها یه کار کردی ولی ماهی تابه رو چرا نشستی!!!”.

ج) والدین ناخواسته رفتار بد را پاداش می دهند.

بهترین مشاور کودک در پاسداران می گوید که گاهی اوقات والدین به جای اینکه پاداش دادن را در مورد کارهای خوب کودک انجام دهند در قبال رفتار بد کودک این کار را انجام می دهند.

د) والدین از تنبیه کودک به دلیل رفتار بد غفلت می کنند.

۳) مشکلات جسمی :

روانشناس کودک خوب در پاسداران می گوید که در فرزند پروری مشکلات جسمی می توانند در مشکلات رفتار نقش داشته باشند. در کل گرسنگی و یا خستگی مفرط و… می تواند به طور موقت توانایی کودک را برای خودکنترلی کاهش داده و رفتار بد او را تشدید نماید. در این حالت والدین نباید پاداش دادن به کودک خود را فراموش کنند و سعی کنند تمام جوانب را بسنجند. بعضی از عوارض پزشکی هم چنین حالتی را ایجاد می کند که تماماً توسط مشاور کودک خوب در پاسداران آموزش داده می شود.

۴) اتفاق نظر در فرزندپروری :

بهترین روانشناس کودک در پاسداران می گوید که در فرزندپروری ، والدین باید در مورد اینکه چه رفتارهایی برای کودک آنها مطلوب و نامطلوب است با هم اتفاق نظر داشته باشند تا در پاداش دادن به کودک خود و همچنین تنبیه کودک خود دچار مشکل نشوند وگرنه فرزندشان دچار سردرگمی و در نتیجه انجام رفتار نامطلوب خواهد شد. والدین بدین منظور می توانند بر اساس ارزش های اساسی خود ، اهداف و معیارهای رفتاری مورد نظر خود را برای کودک اشان تعیین کنند.

۵) تعیین قوانین :

بهترین مشاور کودک در پاسداران می گوید که در فرزند پروری والدین باید با کمک همدیگر قوانینی را که می خواهند کودک اشان به آنها عمل کند ، تعیین نمایند تا بتوانند در پاداش دادن به کودک خود به صورت صحیح عمل کنند. همچنین والدین می توانند در صورت امکان ، کودک خود را برای مشارکت در تعیین و تعدیل قوانین تشویق کنند و از او یاری بطلبید چون در این صورت احتمال اینکه بیشتر از آن تبعیت کند وجود دارد. موضوع قوانین یکی از مهمترین موضوع ها در دوران نوجوانی است که روانشناس کودک خوب در پاسداران باید آن را به والدین آموزش دهد.

۶) آموزش دادن :

مشاور کودک خوب در پاسداران می گوید که در فرزند پروری والدین می توانند کودک خود را برای انجام رفتار خوبی که می خواهند آن را بیاموزد ، یاری دهند. به عنوان مثال چناچه کودک اسباب بازی را از دست همبازی هایش در می آورد ، والدین می توانند به او بگویند که به جای این کار اسباب بازب خود را با او معاوضه کند و سپس خود والدین نحوه معاوضه کردن اسباب بازی را به او نشان دهد و به او کمک می کنند تا به طور واقعی این رفتار را تمرین کند.

۷) اصل پریماک ( قانون مادربزرگ ) :

بهترین روانشناس کودک در پاسداران می گوید که در فرزند پروری والدین باید از قانون مادربزرگ ( اصل پریماک ) استفاده و کودکان خود را برای انجام وظایف ناخوشایند یاری دهند. قانون مادربزرگ می گوید پس از اینکه کودک ، کار خود را انجام داد آن زمان می تواند به بازی بپردازد. شروع و به پایان بردن یک وظیفه دشوار ، هنگامی که کودک پس از آن لذتی در انتظار داشته باشد ، برای او آسانتر خواهد بود. مثلاً والدین به کودک می گویند : “پس از اینکه تمرینات ریاضی را انجام دادی می توانی تلویزیون نگاه کنی”. این قانون را والدین نباید برعکس اجرا کنند مثلاً  به کودگ خود بگویند : “می توانی اکنون تلویزیون ببینی به شرط اینکه قول دهی بعداً تکالیف ریاضی ات را انجام دهی”.

۸) والد منظم :

بهترین مشاور کودک در پاسداران می گوید که در فرزند پروری والدین باید یک والد منظم باشند. این یعنی نیازهای کودک خود را قبل از اینکه رفتار بد او ، آنها را وادار به برآورده ساختن نیازهایشان نماید ، پیش بینی کنند. مثلاً  والدین در حال خرید بیرون ، پیش از آنکه کودک به طور کامل مستاصل شود ، باید به خانه برگردند یا وقتی کودک گرسنه است به مکالمه تلفی اشان ادامه ندهند. قوانین خانوادگی روشن ، امور روزمره قابل پیش بینی و ثبات در فعالیتهای روزانه و… کودکان را در رسیدن به یک رفتار پخته کمک می کند که تماماً توسط مشاور کودک خوب در پاسداران آموزش داده می شود.

۹) برآورده نکردن خواسته کودک در هنگام عصبانیت :

بهترین روانشناس کودک در پاسداران می گوید که در فرزند پروری چنانچه کودک بیاموزد که با خشم به خواسته خود خواهد رسید این شیوه تفکر و رفتار تبدیل به عادت می شود و او در نوجوانی و بزرگسالی در معرض ریسک بالای تجربه مشکلات هیجانی و رفتاری خواهد بود. متاسفانه والدین با برآورده کردن خواسته کودک خود در این مورد کار را خراب می کنند. والدین باید در این زمینه طریقه درست بیان احساسات را به کودک آموزش دهند.

روش های درمان مشکلات کودک و نوجوان :

بهترین مشاور کودک در پاسداران می گوید که در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات کودک و نوجوان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک یا بهترین روانشناس کودک در پاسداران با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

روانشناس خوب در پاسداران می گوید که یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودکان و نوجوانان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : مرکز نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان مشکلات کودک و نوجوان از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود چون دارو درمانی عوارض جانبی دارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

انواع تربیت کردن کودک و نوجوان

انواع تربیت کودک و نوجوان توسط بهترین روانشناس کودک در شرق تهران و بهترین مشاور کودک در شرق تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران

امروزه نوع تربیت کردن کودکان و نوجوانان از جمله شب ادراری کودکان ، تقویت هوش هیجانی ، تربیت جنسی و… یکی از دغدغه های والدین در مراحل رشد کودک می باشد و آنها سعی می کنند بدون کمترین آسیب مسایل و مشکلات کودک را حل و فصل نمایند. در واقع تربیت کردن کودک و نوجوان از طریق انواع یادگیری باعث می شود که رفتارهای کودک و نوجوان سالم شود. در این مقاله بهترین مشاور کودک در شرق تهران سعی دارد انواع تربیت کردن کودکان را مورد بررسی قرار بدهد.  

انواع تربیت کودک و نوجوان

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران می گوید که پنج نوع متفاوت از تادیب و تریبت ملایم وجود دارد که انواع والدین می توانند از آنها برای تربیت کودک و نوجوان خود استفاده کنند که نقش پدر در این ۵ مورد مهم می باشد. این ۵ نوع تربیت کودک عبارتند از:

الف) روش محرومیت سازی در تربیت کودک و نوجوان :

در این روش که توسط بهترین مشاور کودک در شرق تهران آموزش داده می شوذ، کودک به مدت دقایقی باید از لذت و سرگرمی به دور باشد. این روش در آموزش مهارت کنترل خشم می تواند مفید واقع شود.

ب) سرزنش و مذمت کردن در تربیت کودک و نوجوان :

به گفته بهترین روانشناس کودک در شرق تهران این هم یکی از تکنیک های خوبی است که والدین می توانند آن را در مورد تربیت کودک و نوجوان خود به کار گیرند. هنگام مذمت کردن کودک ، والدین باید مواظب باشند که مذمت ، متوجه رفتار کودک و نه خود کودک باشد و والدین نباید شخصیت کودک را مورد انتقاد قرار دهند چون اینگونه تربیت کودک به درستی صورت نمی گیرد. مثلاً والدین باید به جای اینکه به کودک خود بگویند که : “تو دختر بدی هستی که برادرت را زدی” باید بگویند “کتک زدن برادرت کار خیلی بدی است”. سرزنش و مذمت برای تمام سنین و برای تمام رفتارها در مورد تربیت کودک و نوجوان قابل اجرا است.

بهترین مشاور کودک در شرق تهران

یک زمان موثر مذمت کردن زمانی است که سوء رفتار کودک تازه شروع شده است. مثلاً ممکن است کودک به قصد بازی به اذیت دیگران بپردازد اما به سرعت این اذیت کردن حالت خصمانه پیدا می کند. اگر کودک در صورت سرزنش کردن با والدین بگو و مگو می کند پس این روش نمی تواند در تربیت کودک چندان مفید باشد بنابراین روش دیگری را باید والدین مدنظر قرار دهند چون در غیر اینصورت تنش ها تشدید می شود. 

علایمی که نشان می دهد سرزنش در تربیت کودک موثر نیست :

الف) کودک اغلب بگومگو می کند، والدین را مسخره می کند، حرف بد بر زبان می آورد و یا متقابلاً والدین او را سرزنش می کنند.

ب) کودک به والدین می خندد ، بی توجهی می کند که در این زمینه بهترین روانشناس کودک در شرق تهران آن را توصیه نمی کند.

ج) کودک به هنگام سرزنش قشقرق به راه می اندازد.

د) به نظر می رسد که کودک از توجه اضافی والدین لذت می برد حتی اگر آن توجه به صورت توجه منفی باشد.

ج) پیامدهای طبیعی در تربیت کودک و نوجوان :

بهترین مشاور کودک در شرق تهران می گوید در این آیتم کودک باید پیامد طبیعی بعضی از رفتارهایش را ببیند. یک پیامد طبیعی رویدادی است که به طور معمول یا طبیعی به دنبال یک رفتار بد کودک اتفاق می افتد و نوعی تربیت کودک و نوجوان محسوب می شود مگر اینکه والدین جلوی آن را بگیرند. پیامدهای طبیعی برای تمام سنین و برای برخی رفتارها در خصوص ادب و تربیت کردن کودک و نوجوان قابل اجرا است. نظم طبیعی جهان هم همانند والدین تادیب خود را اعمال می کند. والدین باید بگذارند تا پیامد طبیعی رفتار را خود کودک ببیند جزء اینکه خطر ایمنی او را تهدید کند. مثلاً از دست دادن زنگ تفریح پیامد طبیعی عدم انجام تکلیف است و یا تنها ماندن پیامد طبیعی اذیت کردن دوست می باشد.

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران 

از آنجایی که تربیت کودک و نوجوان از سوی طبیعت و نه والدین اجرا می شود احتمال عصبانیت کودکان و نوجوانان نسبت به والدین کمتر است که این موضوع مهمی برای بهترین مشاور کودک در شرق تهران است که به والدین آموزش دهد. اگر والدین نگران امنیت کودک خود هستند می توانند از پیامدهای منطقی برای کاهش رفتار بد کودک خود در زمینه تربیت کودک و نوجوان استفاده کنند.

د) پیامدهای منطقی در تربیت کودک و نوجوان :

اینکه کودک باید پیامدهای منطقی رفتار بد خود را ببیند نوعی تربیت کودک و نوجوان محسوب می شود. مثلاً اگر کودک به پدر و مادر حرف بدی بزند آنها برایش اسباب بازی نخواهند خرید که این موضوع باید توسط بهترین روانشناس کودک در شرق  تهران آموزش داده شود. پیامدهای منطقی از ۳ سال تا نوجوانی و برای بیشتر رفتارها در زمینه تربیت کودک و نوجوان قابل اجرا است.

ح) جریمه رفتاری در تربیت کودک و نوجوان :

بهترین مشاور کودک در شرق تهران می گوید اینکه کودک در قبال رفتار بدی که انجام می دهد جریمه شود هم نوعی تربیت کودک و نوجوان است. مثلاً چون کودک امروز روی مبل پرید پس از پارک رفتن خبری نیست. جریمه رفتاری از ۵ سالگی تا نوجوانی و برای بیشتر رفتارها در زمینه تربیت کردن کودک و نوجوان قابل اجرا است. 

به جزء روش اول که والدین باید همان زمان و بلافاصله پیامدها را در زمینه تربیت کودک و نوجوان اعمال کنند بقیه روش ها حتی اگر والدین نتوانند آنها را بلافاصله اعمال کنند باز هم موثر است که این در درمان مشکلات کودک و نوجوان توسط بهترین روانشناس کودک در شرق تهران موضوع مهمی است. لازم به ذکر است که تکنیک های تربیت کودک و نوجوان به تنهایی نمی تواند موجب افزایش رفتار خوب در آنها شود بلکه والدین باید به طور مکرر رفتار خوب کودک خود را نیز پاداش بدهند.

دستور العمل هایی در خصوص تربیت کودک و نوجوان 

بهترین مشاور کودک در شرق تهران می گوید که در خصوص تربیت کودک ، والدین باید این دستورالعمل ها را پیروی کنند : 

۱) تربیت کودک و نوجوان را به مقدار کم اعمال کنند :

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران می گوید که این یعنی هر کار بدی که کودک و نوجوان انجام دهد ، والدین نباید سریع از تربیت آنها استفاده کنند. بلکه برخی از رفتارهای کودک و نوجوان که والدین خواهان تغییر آن هستند را باید از راه تربیت کردن استفاده نمود که این کار را بهترین مشاور کودک در شرق تهران آموزش می دهد.

۲) تنها از تربیت ملایم کودک و نوجوان استفاده کنند :

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران می گوید که والدین تحت هیچ شرایطی و به هیج عنوان نباید از تربیت کردن به شکل خشن استفاده کنند چون باعث درد روانی در کودک و نوجوان خواهد شد و  آثار آن در بزرگسالی خودش را نشان خواهد داد.

۳) تربیت کودک و نوجوان را بلافاصله پس از وقوع رفتار بد اعمال کنند :

والدین باید تربیت کودک و نوجوان را بلافاصله بعد از عمل بد آنها انجام دهند چون در غیر اینصورت این تربیت کردن با آن عمل بد در ذهن کودک شرطی نخواهد شد که این موضوع مهمی برای بهترین روانشناس کودک در شرق تهران است که به والدین آموزش می دهد.

۴) تربیت کردن کودک و نوجوان را زمانی اعمال کنند که برخود مسلط هستند :

بهترین مشاور کودک در شرق تهران می گوید که والدین باید تربیت کودک و نوجوان را موقعی به کار گیرند که بر خود مسلط هستند و هیجانشان در حال انفجار نیست چون در غیر اینصورت ممکن است نتوانند تربیت ملایم را خوب انجام دهند.

۵) به طور مختصر دلیل تربیت کودک و نوجوان را بیان کنند :

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران می گوید که والدین باید قبل از تربیت کردن کودک و نوجوان ، به طور مختصر دلیل تربیت را خیلی خونسرد برای فرزند خود بیان کنند تا کودک هم متوجه شود که چه کار بدی انجام داده است. مثلاً والد می گوید : “من از اینکه تمام شیرینی ها را خورده ای از دستت ناراحت هستم من آنها را برای بعد از شام گذاشته بودم، حالا دیگه برای امشب دسر نداریم “. والدین باید از غُر زدن در خصوص تربیت کودک و نوجوان خود بپرهیزند. در واقع غر زدن ترکیبی از نق زدن ، پر حرفی کردن ، سرزنش کردن و شکایت کردن است مثلاً والد می گوید: “من دارم از دست تو دیوانه می شوم ، تو شیرینی هایی را که برای دسر نگه داشته بودم خورده ای تازه باز هم موهایت را شانه نکرده ای و…”.

۶) از تربیت کودک و نوجوان به صورت بدنی بپرهیزند :

بهترین مشاور کودک در شرق تهران می گوید که والدین تحت هیچ شرایطی و به هیچ عنوان و بهانه ای نباید از تربیت کودک و نوجوان به صورت بدنی استفاده کنند چون باعث درد روانی در کودک می شود. تربیت کردن کودک و نوجوان به صورت شدید می تواند به عزت نفس و سلامت هیجانی کودک آسیب بزند. کودکانی که متاسفانه تنبیه شدید شده اند ممکن است به گوشه گیری مفرط دچار شده و یا نسبت به دیگران رفتاری پرخاشگرانه و ستیزه جویانه انجام دهند. گاهی اوقات کودکان در انجام رفتار بد از خود مقاومت نشان می دهند که این موضوع مهمی برای بهترین روانشناس کودک در شرق تهران است.

سخن آخر در خصوص تربیت کودک و نوجوان

بهترین مشاور کودک در شرق تهران می گوید که در آخر لازم به ذکر است که والدین باید به یاد داشته باشند که کودک و نوجوان رفتار آنها را تقلید می کند پس اگر والدین در مورد تربیت کودک و نوجوان خود سر آنها فریاد بزنند، تهدیدات غیرمنطقی انجام دهند و یا کتک بزنند در واقع آنها این رفتارها را به عنوان الگویی برای تقلید به فرزند خود ارائه می کنند که ممکن است اثرات معکوس داشته باشد و باید توسط بهترین روانشناس کودک در شرق تهران آموزش داده شود. ولی در تربیت کردن ملایم کودک و نوجوان خصوصاً محرومیت سازی ، والدین یک الگوی غیرپرخاشگرانه انجام می دهند.

روش های درمان مشکلات کودک و نوجوان :

بهترین مشاور کودک در شرق تهران می گوید که در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات کودک و نوجوان وجود دارد.

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و نوجوان و والدین آنها می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران می گوید که یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودک و نوجوان به کار می رود و انواع مختلف از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : مرکز نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان مشکلات کودک و نوجوان از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود چون دارو درمانی عوارض جانبی دارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

تقویت هوش هیجانی در کودکان

افزایش هوش هیجانی در کودکان و تقویت هوش هیجانی کودک توسط تست هوش هیجانی کودکان

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

افزایش هوش هیجانی در کودکان

امروزه EQ یا هوش هیجانی خیلی مهمتر از IQ یا هوش عقلی است چون آن هوشی که باعث پیشرفت و ارتباطات اجتماعی می شود EQ یا هوش هیجانی است. به همین دلیل والدین برای تقویت هوش هیجانی کودک و نوجوان خود توسط تست هوش هیجانی کودکان و…. به مراکز روانشناسی کودک و نوجوان مراجعه و آموزش های لازم را در این زمینه می بینند. البته در این زمینه انواع والدین آموزش ها و انواع یادگیری های لازم را به کودک و نوجوان نمی دهند و فقط عده ای از والدین که در انواع تربیت کودک و نوجوان خود به خوبی رفتار می کنند در این زمینه موفق هستند و همین باعث می شود که آموزش های کودکان از جمله شب ادراری کودکان ، تربیت جنسی و… به خوبی انجام شود.

آموزش شناخت احساسات به کودکان

والدین برای افزایش هوش هیجانی در کودکان و تقویت هوش هیجانی کودک خود باید در مراحل رشدی کودک تا بزرگسالی موارد زیر را انجام دهند. لازم به ذکر است که نقش پدر در تربیت فرزند در این مورد مهم می باشد.

۱) گوش دادن انعکاسی :

والدین باید با استفاده از گوش دادن انعکاسی ، ابراز احساسات کودک خود را تشویق کنند تا کودک احساسات خود و از جمله تجارب ناخوشایندش را درک کرده و با آنها سازگاری پیدا کند و از این طریق در تقویت هوش هیجانی کودک یا EQ کودک خود بکوشند. گوش دادن انعکاسی عبارت است از خلاصه کردن و بازگویی مختصر احساسات کودک و موقعیتی که ظاهراً موجب این احساس شده است. مثلاً والدین بعد از ابراز احساسات کودک می گویند: “اینطور که ما فهمیدم تو توی مدرسه داشتی راه می رفتی و بعد یکی از دوستات اومد و با لگد به پاهات زد و تو احساس درد کردی و بعدش گریه کردی. درسته؟” اینگونه کودک می فهمد که نام احساس اش ، درد است. گوش دادن انعکاسی باعث افزایش هوش هیجانی در کودکان می شود. 

۲) ابراز احساسات :

یکی از طرق افزایش هوش هیجانی در کودکان یا EQ ، ابراز احساسات آنها است. ابراز احساسات کودک از طریق درمیان گذاشتن احساسات ناخوشایند خود با والدین باعث می شود که آزردگی کمتری را کودک احساس کند و بنابراین بهتر روی هیجاناتش مسلط و دست به انتخاب های بهتری بزند و راه معقولانه ای را در پیش بگیرد که تماماً باعث تقویت هوش هیجانی کودک یا EQ اش می شود.

۳) گوش دادن بدون قضاوت :

برای افزایش هوش هیجانی در کودکان ، والدین باید تمام احساسات کودک خود را پذیرفته و بدون قضاوت آنها را گوش دهند. البته این پذیرش در خصوص احساسات کودک است نه اینکه رفتار مخرب از او سر بزند و والدین آن را پذیرش کنند که این امر در تقویت هوش هیجانی کودک یا EQ مهم است. اینکه مثلاً کودک احساس ناراحتی می کند و والدین به او می گویند که حق ندارد ناراحت باشد که این موضوع باعث می شود ابراز احساسات کودک خدشه دار شود.

۴) تماس چشمی :

برای افزایش هوش هیجانی در کودکان ، والدین باید با کودک خود تماس چشمی برقرار کرده و به او دقیق گوش کنند و از الفاظ اوهوم ، آها ، بله و… در ابراز احساسات کودک استفاده کنند چون اینگونه کودک می فهمد که در حال گفتن مسئله مهمی برای والدینش است و این امر در تقویت هوش هیجانی کودک یا EQ اش مهم است.

۵) انعکاس دادن احساسات کودک:

در افزایش هوش هیجانی در کودکان تنها گوش دادن و درک کردن در ابراز احساسات آنها کافی نیست بلکه والدین باید در قالب کلمات و گفتار در واقع احساسات او را به کودک انعکاس دهند. والدین نباید سعی کنند دقیقاً واژگان کودک را به کار برند بلکه باید از مشابه آن استفاده کنند. به عنوان مثال در ابراز احساسات ، کودک می گوید که دوست ندارد مادرش را ببیند و مادر به او می گوید که : “فکر کنم از دست من عصبانی و ناراحت هستی” که تماماً باید در تقویت هوش هیجانی کودک یا EQ او آموزش داده شود.

۶) مبالغه کردن در خصوص احساسات منفی :

در افزایش هوش هیجانی در کودکان باید گفت که اغلب کودکان در مورد احساسات منفی و موقعیت های ناخوشایندی که پشت آن احساسات قرار دارد مبالغه می کنند. در این حالت والدین نباید به او بگویند که او دارد مبالغه می کند چون سایر احساساتش را دیگر به آنها نخواهد گفت و تقویت هوش هیجانی کودک صورت نخواهد گرفت.

۷) نامگذاری احساسات :

والدین در افزایش هوش هیجانی در کودکان باید احساسات کودک خود را نامگذاری کنند مثلاً به کودک بگویند: “به نظر می رسد که احساس ناامیدی می کنی و احتمالاً کمی هم عصبانی هستی و علت اینها هم نوع رفتاری است که معلم با تو داشته است”. این امر در تقویت هوش هیجانی کودک یا EQ و همچنین مدیریت کنترل خشم کمک کننده است.

۸) عدم نصیحت و پند و اندرز :

والدین در افزایش هوش هیجانی در کودکان نباید از همان ابتدا بخواهند توصیه ، پیشنهاد و نصیحت ارائه دهند چون مانع از تلاش کودک خود برای بیان و درک احساساتش خواهند بود. این حالت را در ابراز احساسات کودک در مورد احساسات مثبت هم باید والدین داشته باشند.

۹) ابراز احساسات کودک نسبت به مشکلات والدین :

در افزایش هوش هیجانی در کودکان ممکن است آنها احساسات ناخوشایندی را نسبت به والدین ابراز کنند. در این حالت والدین باید اجازه دهند کودک احساسات منفی خود را نسبت به آنها ابراز کند اما نباید به او اجازه دهند که به آنها ناسزا بگوید. والدین باید به کودک بگویند که او می تواند احساساتش را ابراز کند ولی آنها ناسزاگویی را تحمل نخواهند کرد. در مورد والدین هم همین مراقبت باید صورت گیرد که نسبت به کودک خود واکنش تند نداشته باشند که این امر در تقویت هوش هیجانی در کودک یا EQ مهم است. چنانچه کودک در مورد گوش دادن انعکاسی والدین اظهارنظر کرده است والدین باید خونسرد باشند و به او بگویند به این احساسات و افکار او توجه دارند.

۱۰) ۵ توانایی در شناخت احساسات :

برای افزایش هوش هیجانی در کودکان والدین می توانند از طریق ۵ توانایی ، تقویت هوش هیجانی کودک خود را باعث شوند :

الف) شناخت و نامگذاری هیجانات 

ب) مدیریت و آرام ساختن هیجانات 

ج) به رسمیت شناختن هیجانات دیگران 

د) مدیریت روابط با دیگران

ح) برانگیختن خود برای تحقق بخشیدن اهداف 

تمامی موارد بالا در تربیت کودک و نوجوان لازم است.

۱۱) الگوی مناسب والدین :

در تقویت هوش هیجانی کودک یا EQ ، والدین باید در برخورد با ناراحتی ها و مشکلات زندگی الگوی مناسبی برای کودک خود باشند.

۱۲) برخی از احساسات خوشایند :

برخی از احساسات خوشایند که در افزایش هوش هیجانی در کودکان مهم است و والدین باید به کودک خود در راستای تقویت هوش هیجانی کودک خود یا EQ آموزش دهند عبارتند از : پذیرفته شدن ، محبوب ، شاد ، تحسین شده ، خوب ، عالی ، توانا ، مطمئن ، خرسند ، موفقیت ، رضایتمند ، راحت ، امیدوار ، دوست داشتن ، دوست داشته شدن ، مشتاق ، راضی ، شادمان ، مشعوف ، لذت بردن ، خوش آمدن ، امیدوار ، خوش بین ، مفتخر ، سرافراز ، دلگرم ، مورد احترام ، آسوده خاطر ، ایمن ، امن و..

۱۳) برخی از احساسات ناخوشایند :

برخی از احساسات ناخوشایند که والدین برای تقویت هوش هیجانی کودک خود باید به آنها آموزش دهند عبارتند از: عصبانی ، خشمگین ، ناشاد ، بدبخت ، دلخور به هم ریخته ، غیرمنصفانه ، تحریک پذیر  ، بدخلق ، نامحبوب ، فراموش شده ، ترسیده ،هراسان ، ناامید ، افسرده ، سراسیمه ، تنها ، ترک شده ، آزرده ، بدون دوست ، طرد شده ، خسته ، بی ارزش ، بد ، کسل ، گیج ، ناراحت ، گرفته، ناکام ، نگران ، مضطرب ،حقیر ، ناایمن ، گناهکار و… این نام ها را باید والدین برای افزایش هوش هیجانی در کودکان به آنها آموزش دهند.

نکته مهم : مرکز مشاوره کودک نیک مهر آمادگی دارد در زمینه تقویت هوش هیجانی کودکان و نوجوانان آموزش های لازم را ارائه نماید. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

آموزش اندام خصوصی به کودکان

مراقبت از اندام های خصوصی در کودکان توسط بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان و بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان

امروزه به دلیل باز بودن جامعه و… والدین نگران مسایل جنسی کودک و نوجوان از جمله خودارضائی کودکان و نوجوانان و… هستند. حال تربیت جنسی کودک و نوجوان هم مثل انواع تربیت ها از جمله آداب دستشویی رفتن ( برای عدم شب ادراری کودکان ) ، مهارت کنترل خشم و… به انواع والدین کمک می کند تا آموزش های لازم را در این خصوص ببینند و در قبال فرزندانشان اجرا کنند که همگی توسط بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان انجام می شود.

مراقبت از اندام های خصوصی در کودکان و نوجوانان

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در خصوص آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان و نوجوانان در مراحل رشد به موارد زیر اشاره می کند. لازم به ذکر است که نقش پدر در این موارد خیلی مهم می باشد.

۱) آموزش اندام خصوصی :

اعضای خصوصی هر انسانی لبها ، سینه ها ، بین پاها و باسن ها هستند. خصوصی یعنی اینکه هیچ قانونی اجازه ندارد بدون اجازه فرد ، به آنها دست بزند. والدین در آموزش اندام خصوصی به کودکان و نوجوانان یا تربیت جنسی کودک باید توسط انواع یادگیری ها ، اعضای خصوصی بدن را به عنوان اندام هایی که هیچ فردی حق ندارد ببیند یا لمس کند به کودک و نوجوان خود معرفی کنند که این موضوع توسط بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان آموزش داده می شود. والدین در تربیت جنسی کودک خود باید به آنها آموزش دهند که اگر فردی خواست قسمت های خصوصی بدن اشان را لمس یا نگاه کند، آن را با آنها در میان بگذارد.

آموزش نقاط خصوصی بدن به کودکان

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان می گوید والدین باید از واژه « راز خوب » و « راز بد » برای آموزش اندام خصوصی به کودکان استفاده کنند. رازهای خوب مثل اینکه “فردا تولد پدر است و من و مامان می خواهیم او را غافلگیر کنیم”  و راز بد مثل اینکه “فردی اندام های خصوصی تو را ببیند یا لمس کند و از تو بخواهد این راز را مخفی نگه داری”.  والدین در خصوص تربیت جنسی کودک باید به او بگویند که حتما رازهای بد را به پدر ، مادر ، معلم و … بگوید زیرا این موضوع به او آسیب می زند. والدین در آموزش اعضای خصوصی بدن به کودکان باید با استفاده از بازی ها، تربیت جنسی کودک را آموزش دهند. مثلاً از نقاشی برای شناسایی افراد معتمد یا غریبه استفاده کنند که همگی در بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک در تهران آموزش داده می شود.

۲) کنجکاوی جنسی کودکان :

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در تهران می گوید که به طور خاص کنجکاوی کودک نسبت به آلت تناسلی اش و دست زدن به آن بیان کننده این است که او از دست زدن و ور رفتن به آلت تناسلی اش ، به نوعی خودارضایی می رسد که برایش لذت بخش است که این موضوع در مراقبت از اندام های خصوصی باید به والدین آموزش داده شود چون می تواند به نوعی پیشگیری از خودارضائی در کودکان و نوجوانان شود. بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان می گوید که در خصوص خودارضایی در سن دو تا پنج سالگی ، نیمی از پسر ها و یک سوم دخترها به آلت تناسلی خود دست می زنند که این رفتار کودک در این سن طبیعی است و با بی توجهی اطرافیان برطرف می شود. 

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان می گوید که در خودارضایی در کودکان ، والدین و بخصوص مادر با دیدن کودکی که چنین عملی را در گوشه ای انجام می دهد ابتدا وحشت زده می شود و تصور می کند کودک ، عمل جنسی غیر معقول انجام می دهد بنابراین بعضی از مادران در همان لحظه مانع از انجام این عمل کودک می شوند و او را کتک می زنند و یا تهدید می کنند که این موضوع در آموزش جاهای خصوصی به کودکان گفته می شود. بعضی از مادران به کودک می گویند اگر این کار را انجام دهد آلت تناسلی اش قطع و بعضی از مادران در کمین کودک می نشینند و موقعی که او در گوشه ای مشغول چنین عملی می شود او را مورد سرزنش قرار می دهند که تماماً توسط بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان در تهران مورد تانید نیست.

آموزش تربیت جنسی کودک و نوجوان

بعضی والدین عمل خودارضائی کودک را در جلو کودک به دیگران می گویند و تصور می کنند کودک خجالت زده و دیگر این عمل را انجام نخواهد داد که این عمل حتی در تربیت کودک و نوجوان هم ناصحیح است. در تربیت جنسی کودک و مراقبت از اندام های خصوصی اگر والدین متوجه شدند که خودارضایی در کودکان در حال رخ دادن است نباید نگران شوند زیرا آنها از نظر جنسی کمبود و نقصانی ندارد و یا دچار بیماری های عصبی نیستند. در واقع این عمل کوک به نظر بعضی متخصصین شبیه مکیدن شست است و کودک برای آرامش خود چنین عملی را انجام می دهد. زمانی که والدین می بینند کودک این عمل را انجام می دهد باید به آن اهمیت ندهند که تماماً توسط بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در تهران آموزش داده می شود.

بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان در تهران

بهترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در تهران می گوید که والدین نباید کودک را سرزنش یا تهدید کنند و نباید حتی کلمه ای درباره آن موضوع به او بگویند چون اگر کودک درک کند که عمل او مورد توجه پدر و مادر است به عمل خود ادامه خواهد داد که این موضوع مهمی در مراقبت از اندام های خصوصی است. در خصوص خودارضایی در کودکان باید گفت که گاهی اوقات تورم و خارش در ناحیه دستگاه تناسلی کودک باعث می شود کودک این عمل را انجام دهد که در این خصوص باید به پزشک مراجعه نمود. پدر و مادر باید سعی کنند زمانی که کودک به این عمل مبادرت می کند او را کاملا سرگرم کنند زیرا اگر کودک تنها باشد و کاری نداشته باشد، شروع به خودارضایی خواهد کرد.

پیشگیری از خودارضائی در کودکان و نوجوانان

بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان در تهران می گوید که بعضی از کودکان خودارضایی را قبل از خوابیدن انجام می دهند این یعنی موقعی که کودک از مادر جدا شده و تشویش و هیجان منفی جدا شدن به او دست می دهد در چنین مواردی مادر می تواند هنگام خوابیدن کودک مدتی نزد او بنشیند و دست های او را در دست خود بگیرد تا کودک به خواب برود که این موضوع در مراقبت از اندام های خصوصی آموزش داده می شود. اگر نوزاد دیگری مدتی است به خانواده اضافه شده و همه محبت ها و توجه ها به سمت او معطوف شده است باید مهر و محبت و توجه را به وی برگرداند تا کوک احساس اعتماد و آرامش قبلی خود را دوباره به دست آورد چون این موضوع هم باعث خودارضایی در کودک می شود و در آموزش مراقبت از اندام های خصوصی کودکان مهم است. 

۳) پنهارن کاری والدین :

بهترین مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان در تهران می گوید که در خصوص آموزش اندام خصوصی به کودکان یا تربیت جنسی کودک ، والدین در مواجهه با سوالات آنها هیچ گاه دروغ نگویند و پنهان کاری نکنند. پنهان کاری و دروغ گویی والدین باعث می شود کودکان ، اعتمادشان را به والدین از دست می دهند. همچنین پنهان کاری، کودک را در معرض آسیب سوء استفاده های دیگران قرار می دهد بنابراین پدر و مادر باید به سوالات جنسی کودکان اشان پاسخ دهند. لازم به ذکر است که والدین در خصوص آموزش اندام خصوصی به کودکان و تربیت جنسی کودک باید متناسب با سن و سال کودک و آگاهی اش آموزش و اطلاعات در اختیارش قرار دهند. والدین باید همه آموزش های خود را تا سن راهنمایی معطوف به تولید مثل کنند این یعنی موضوع لذت بخش بودن رابطه جنسی را تا سن راهنمایی برای کودک مطرح نکنند.

نکته مهم :

مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان نیک مهر آمادگی دارد در زمینه تربیت جنسی کودکان و نوجوانان ، تقویت هوش هیجانی و… کارگاههای آموزشی را برای مدارس ، مهدکودک ها و… اجرا کند و یا به صورت فردی آموزش های لازم را به والدین ارائه نماید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

نقش پدر در تربیت فرزندان

نقش پدر در تربیت فرزند توسط بهترین روانشناس کودک در پیروزی ( روانشناس کودک خوب در پیروزی ) و بهترین مشاور کودک در پیروزی ( مشاور کودک خوب در پیروزی )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین روانشناس کودک در پیروزی 

روانشناس کودک خوب در پیروزی می گوید که امروزه به دلیل نوع نظام جامعه جهانی ، تربیت کودک و نوجوان بیش از هر چیز دیگری برای والدین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل انواع والدین علاقمندند که بهترین روش از انواع تربیت کودک و نوجوان را یاد بگیرند و در خصوص افزایش هوش هیجانی ، مدیریت کنترل خشم ، شب ادراری کودک و… در خصوص فرزند خود انجام دهند. حال بهترین مشاور کودک در پیروزی سعی دارد در این مقاله نقش پدر را در تربیت فرزند مورد بررسی قرار بدهد. 

نقش پدر در تربیت فرزند

مشاور کودک خوب در پیروزی می گوید که نقش پدر در خانواده و در تربیت فرزند مهم است و در این زمینه پژوهش های مختلف این مسئله را به اثبات رسانده است. از قدیم نقش پدر در خانواده و در تربیت فرزند را در دو مورد خلاصه می کردند

  • نان آوری 

  • الگوی نقش جنسی به خصوص برای پسران

اما در دو دهه اخیر، روانشناسان نقش پدر را در رشد کودک بیشتر تاکید می کنند. منظور از پدری کردن حضور جدی پدر در جریان رشد و تحول فرزند است. پژوهش ها نشان می دهد که مادری کردن بیشتر غریزی و تحت تاثیر هورمون هایی مثل اکسی توسین قرار دارد اما پدری کردن به عوامل زمینه ای ، محیطی و فرهنگی بستگی دارد یعنی در هر فرهنگی پدران نقش متفاوتی ایفاء می کنند. تحقیقات تازه نشان می دهد حتی قبل از تولد تغییرات هورمونی در پدران اتفاق می افتد. مثلاً هورمون تستسترون که هورمون مردانه است در او کاهش و هورمون های زنانه مثل استروژن افزایش پیدا می کند. به گفته بهترین روانشناس کودک در پیروزی ، خود این تغییرات باعث می شود پدران لطافت بیشتری را  نسبت به گذشته احساس و برای ایفای نقش پدری کردن در خانواده ، آمادگی پیدا کنند.

کمیت یا کیفیت حضور پدر :

بهترین مشاور کودک در پیروزی می گوید که هم کمیت و هم کیفیت حضور پدر و حمایتش از خانواده اهمیت دارد منتهی تحقیقات ثابت کردند آن چیزی که در نقش پدر مهم می باشد کمیت حضور پدر نیست بلکه کیفیت حضور او است که بهترین روانشناس کودک در پیروزی روی آن تاکید دارد. کیفیت ارتباط در واقع میزان درگیر شدن فعال پدر در رشد فرزندش است یعنی پدر چقدر ارتباط موثر را با کودکش برقرار می کند. پس پدران اگر به دلیل مشغله کاری وقت کمی دارند می توانند با کیفیت حضور خود باعث برقراری موثر با فرزندانشان بشوند.

نقش پدر از نظر مایکل لِم :

روانشناس کودک خوب در پیروزی می گوید که ایشان اعتقاد دارد نقش پدر در خانواده و تربیت فرزند دارای ۳ جزء می باشد:

۱) تعامل و ارتباط مستقیم پدر با فرزند به شکل بازی و تفریح :

این موضوع می تواند یکی از انواع یادگیری ها را در کودک شکل دهد.

۲) دسترس پذیری در قبال فرزند :

یعنی هر زمان که کودک به پدر احتیاج دارد، او در دسترس کودک است که این موضوع مهمی برای مشاور کودک خوب در پیروزی است.

۳) مسئولیت پذیری :

یعنی پدر چقدر برای رفاه و آسایش کودک ، زحمت می کشد.

نقش پدر در تربیت فرزند :

پدران دارای نقش های زیر در قبال فرزندشان می باشند :

۱) استقلال :

بهترین روانشناس کودک در پیروزی می گوید که یکی از وظایف پدر این است که کاری کند تا روابط چسبنده مادر و کودک ادامه پیدا نکند و کودک فضای بازتری برای کسب تجربه و رشد پیدا و بتواند آن استقلال مورد نیاز خودش را پیدا کند که این موضوع توسط روانشناس کودک خوب در پیروزی آموزش داده می شود چون پدرها بیشتر از مادرها فرزند خودشان را به پیشرفت دعوت می کنند.

۲) جسمی و بدنی :

مشاور کودک خوب در پیروزی می گوید که معمولاً پدرها فرزند خودشان را تشویق می کنند که کارهای خطرناک و عجیب انجام دهد و در موقعیت های ناآشنا قرار بگیرد و خیلی تمایل دارند که با کودکشان بازی های فیزیکی و درگیرانه انجام دهند. این بازی ها کمک می کند که کودک از لحاظ جسمی تحریک شود.

۳) پیشرفت :

مادران خیلی بیشتر از پدران، فرزند خودشان را همانطور که هست قبول دارند اما پدران دوست دارند که فرزندشان از آن چیزی که هست ، بهتر شود و حتی او را دعوا می کنند که این موضوع توسط بهترین روانشناس کودک در پیروزی آموزش داده می شود. مثلاً پدر در پارک ، کودک اش را زیاد بالا تاب می دهد در حالی که مادر نگران است که مبادا کودکش بیافتد و این نشان می دهد که پدر و مادر متفاوت به کودک اشان نگاه می کنند. در کل مادران روی مراقبت و پدران روی مبارزه و تحرک تاکید دارند. حال هر چقدر بین این دو تعادل ایجاد شود، می تواند به رشد سالم کودک منجر و باعث شود که کودک دچار اعتماد به نفس گردد.

۴) مشکلات رفتاری و روانشناختی :

بهترین روانشناس کودک در پیروزی می گوید که تحقیقات در خصوص نقش پدر در خانواده و تربیت فرزند نشان می دهد که حضور فعال و مفید پدر باعث کاهش مشکلات رفتاری و روانشناختی در کودکان می شود. جالب اینجا است که حضور فعال پدر باعث کاهش تنش در دختران هم می شود. مثلاً دختران در دوران قائدگی خودشان اگر رابطه بهتری با پدر خودشان داشته باشند، باعث می شود که درد و تنش کمتری در دوران قائدگی تجربه کنند که مشاور کودک خوب در پیروزی در این زمینه تربیت جنسی را آموزش می دهد.

۵) ارتقاء تحصیلی :

بهترین مشاور کودک در پیروزی می گوید که بعضی از تحقیقات نشان می دهد که با حضور فعال پدر ، ارتقاء تحصیلی نوجوان بهتر خواهد شد.

۶) انتخاب همسر :

مشاور کودک خوب در پیروزی می گوید که یکی از مهمترین نقش پدر در خانواده و در تربیت فرزند تاثیراتی که پدر روی انتخاب همسر از جانب فرزندش دارد. این موضوع به خصوص برای دختران بیشتر صدق می کند چون دختران در آینده عشقی خودشان افرادی را انتخاب می کنند که یا شبیه پدرشان باشد و یا کاملاً با پدرشان متفاوت باشد. مثلاً پدر دختر ، معتاد ولی مهربان است. این دختر ۳ انتخاب بیشتر ندارد یا مردی را انتخاب می کندکه مثل پدرش معتاد ولی مهربان است یا اینکه برخلاف پدرش فردی را انتخاب می کند که سیگار هم نکشد ولی اشکال ندارد که بداخلاق باشد. معمولاً کم پیش می آید که دختر فردی را انتخاب کند که مهربان و معتاد نباشد. بنابراین پدران باید نقش خودشان را جدی بگیرند.

نقش پدر در مراحل رشد کودک :

پدران در مراحل رشد کودک تا بزرگسالی نقش هایی دارند که در زیر برخی از آنها عنوان می شود : 

۱) نقش پدر در دوران جنینی :

بهترین روانشناس کودک در پیروزی می گوید که نقش پدر در تربیت فرزندان در زمینه نحوه رفتار از قبل از تولد شروع می شود که در این نقش ، پدر باید شرایط جسمی و روانی برای همسرش فراهم کند. تا ۵ ماهگی مناسب ترین زمان برای آشنایی اولیه پدر با فرزند است. در این دوره هر روز پدر می تواند چند دقیقه ای با فرزندش صحبت و او را با صدا خطاب کند تا فرزندش به صدای او عادت کند.

۲) نقش پدر از بدو تولد تا ۲ سالگی :

بهترین مشاور کودک در پیروزی می گوید که نقش پدر در تربیت فرزندان در این سن برای کودک منبع اعتماد است و کودک برای کسب این منبع که یکی از نیازها است باید از پدر خودش به روش های مختلف مثل ماساژ بدن ، ارتباط چشمی ، صحبت کردن و… محبت را کسب کند که توسط مشاور کودک خوب در پیروزی آموزش داده می شود. معمولاً کودکان با حرکات دست و پا محبت خودشان را انتقال می دهند. این حرکات باعث رشد حرکتی ، ذهنی و جسمی کودکان می شود. همچنین پدران در تربیت فرزندان در این سن باید به مادران در مراقبت کودک کمک کنند تا آنها با نگهداری کودک راحت تر کنار بیایند.

۳) نقش پدر در مرحله دو تا ۳ سالگی :

روانشناس کودک خوب در پیروزی می گوید که نقش پدر در تربیت فرزندان در این سن برای کودک تکیه گاه عاطفی است. در این سن چون دایره لغات کودک محدود است پدر باید با صحبت های کوتاه و ساده در رشد زبان به کودک کمک کند و باید برای تفریح کودک خودش ، زمان هایی را به او اختصاص دهد. کودک در این سن دنبال استقلال است به همین دلیل ممکن است نه بگوید و… که این طبیعی است.

۴) نقش پدر در مرحله ۳ تا ۶ سالگی :

بهترین روانشناس کودک در پیروزی می گوید که در این سن نقش پدر برای کودک منبع همانند سازی است. پسران سعی می کنند در تقلید از پدر رفتارهای مردانه انجام دهند  و دختران هم رفتارهای خودشان را در تمایز با رفتارهای پدر سازگار می کنند. همچنین نقش پدر در این سن ، نقش مهمی در تشکیل وجدان و ارزش های اخلاقی برای کودک است. تحقیقات نشان می دهد که بزهکاران و مجرمان در این سن نقش پدر خودشان را کم و یا اصلاً نمی دیدند. پس بی توجهی باعث می شود که کودکان در زمینه ارزش های اخلاقی و اجتماعی ضعیف شوند. در این سن رفتار مردانه بدون مهربانی می تواند الگوی جنسی پدر را خیلی منفی جلوه دهد که تماماً توسط بهترین مشاور کودک در پیروزی آموزش داده می شود.

۵) نقش پدر در مرحله ۶ الی ۱۲ سالگی :

مشاور کودک خوب در پیروزی می گوید که پدر در این سن برای کودک منبع اقتدار و شجاعت است. تصور کودک در این سن از پدر یک فرد شجاع و قوی است به طوری که تمام رفتارها و گفتارهای پدر برایش با اهمیت است که شاید علتش در زمینه رهبری در خانواده باشد. در این سن پسران از پدر خود مرد بودن ، شوهر بودن و پدر بودن را یاد می گیرند بنابراین اگر همانندسازی درست انجام نشود باعث یکسری مشکلات در آینده خواهد شد. حتی مدت حضور پدر در خانواده و پی گیری که برای مسایل کودک مثل مسایل درسی اش دارد باعث می شود کودک نسبت به مسایل درسی جدی تر شود.

۶) نقش پدر در مرحله ۱۲ الی ۲۰ سالگی ( نوجوانی ):

روانشناس خوب در پیروزی می گوید که در این مرحله به خصوص پدر با فرزندش دچار مشکل می شود. پدر باید به دنبال برقراری ارتباط با فرزندش باشد و نوجوانش را به مشارکت در امور منزل و امور خودش دعوت کند. در نقش پدر در تربیت فرزندان باید گفت که پدر باید خودش را جای فرزندش بگذارد و از منظر او به قضیه نگاه کند که این یکی از فاکتورهای همدلی است. همچنین کوتاه و مختصر با نوجوان صحبت کند و هر زمان خواست که صحبت کند در مورد مشکلات واقعی حرف بزند نه اینکه در مورد مشکلات گذشته بحث کند که تماماً توسط روانشناس خوب در پیروزی آموزش داده می شود.

نکته مهم : مرکز نیک مهر آمادگی دارد در این زمینه و موارد دیگر کارگاههای آموزش را برای مدارس ، مهدکودک ها ، ارگان ها و… برگزار نماید و یا به صورت فردی جلسات آموزشی را برای والدین اجرا نماید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان

مهارت کنترل خشم در کودکان و راههای درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان و روش های درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان و درمان پرخاشگری و عصبانیت کودکان و راههای کاهش پرخاشگری کودکان و نوجوانان

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

راههای درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان 

امروزه به دلیل انواع تربیتی که توسط انواع والدین صورت می گیرد و همچنین به دلیل خانه های کوچکی که وجود دارد شاید عصبانیت و پرخاشگری کودکان و نوجوانان که جزئی از انواع احساسات می باشد بیشتر به چشم بخورد و والدین از این بابت خیلی نگران شوند. در این مقاله سعی شده راههای آموزش کنترل خشم و پرخاشگری مورد بررسی قرار بگیرد. 

مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان

در خصوص مهارت کنترل خشم در کودکان باید گفت که چیزی که در مورد احساسات به ظاهر منفی ( مانند خشم ، ترس و غم ) آنها را نامناسب جلوه می‌دهد، در واقع نوع ابراز نامناسب آن ، شدت بالا و یا تداوم آن است وگرنه احساسات به خودی خود بد نیستند و می توانند مفید باشند که این موضوع در روش های درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان مورد بررسی قرار می گیرد. حتی در برخی مواقع احساسات منفی می توانند فرد را از آسیب نجات دهند و ضامن بقاء او شوند. مثلاً فرد اگر از مار نترسد و فرار نکند ممکن است مار او را نیش بزند و او را بکشد.

درمان پرخاشگری و عصبانیت کودکان و نوجوانان

حال اینکه چگونه فرد می تواند مدیریت هیجان و احساسات را مثل آداب دستشویی رفتن ( عدم شب ادراری در کودکان ) ، تربیت جنسی کودک و… طبق انواع یادگیری ، یاد بگیرد بیشتر آن به دوران کودکی و مراحل رشد برمی گردد و باید آموزش را از این دوران آغاز کرد چون ۸۰ درصد شخصیت یک فرد بزرگسال در زیر ۷ سالگی شکل می گیرد و به همین منوال هم برای اینکه مدیریت احساسات در فرد نهادینه شود، آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان در این سنین بسیار مهم و حیاتی است که این موضوع در راههای کاهش پرخاشگری کودکان و راههای درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان مهم است.

قدم های آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان

در آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان ، والدین می توانند با روش ها و قدم های زیر مدیریت خشم را به کودکشان آموزش دهند و بدین ترتیب باعث تقویت هوش هیجانی کودک شوند که این موضوع در روش های درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان مهم است. لازم به ذکر است که در این قدم ها نمی توان نقش پدر را در تربیت فرزند نادیده گرفت.

قدم اول آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان :

در این قدم والدین باید کودک خود را با احساس خشم آشنا و از او بخواهند در مورد احساساتش حرف بزند. برای تحقق این امر ابتدا والدین باید به کودک کمک کنند تا او بتواند احساسش را پیدا کند. در حقیقت کودک باید بتواند در ابتدا احساسش را نامگذاری کند که این موضوع در راههای درمان پرخاشگری کودک و نوجوانان مهم است. بنابراین وقتی کودک عصبانی است والدین در آموزش مهارت کنترل خشم ، ابتدا باید هم قد شوند و به چشمانش نگاه، او را لمس و مثلاً به او بگویند: ” می دونم از اینکه صبر کردی تا حرف من تمام شود ناراحت شدی” یا ”می دونم از اینکه بابایی تو رو با خودش نبرد غمگینی” یا ”حتماً از اینکه ما تو رو تنها بزاریم می‌ترسی“ با این جملات که در آن احساسات کودک وجود دارد در واقع والدین نام احساس فعلی کودک را به او آموزش داده اند.

قدم دوم آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان : 

والدین در آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان باید همیشه احساسات آنها را تائید کنند. در واقع موردی که نباید مورد تائید والدین قرار بگیرد رفتار بد کودک است نه اینکه والدین احساسات کودک را سرزنش کنند. این موضوع در راههای کاهش پرخاشگری کودکان و نوجوانان مهم است. مثلاً والدین به کودک می گویند: “تو حق داری از دست ما عصبانی باشی چون دوست داشتی تلویزیون نگاه کنی ولی ما باید به فروشگاه می‌رفتیم و متاسفانه نمی شد کاریش کرد”. والدین نباید احساسات کودک را نفی کنند مثلاً والدین به کودک بگویند: ”تو نباید ناراحت می‌شدی این که چیزی نیست”. این موضوع در راههای درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان مورد بررسی قرار می گیرد.

قدم سوم آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان : 

والدین در مهارت کنترل خشم کودک و تربیت کودک و نوجوان باید به وضوح به او تاکید کنند که پرخاشگری روش خوبی برای ابراز عصبانیت نیست. مثلاً ”ما می دونیم که تو عصبانی هستی ولی اجازه نداری دوستت را کتک بزنی یا به او حرف زشت بزنی“. برای آموزش این قدم والدین باید با رفتار خود برای کودک الگو باشند. وقتی خود والدین خشمگین می‌شوند، داد و فریاد می کشند و… مطمئناً کودک یاد نخواهد گرفت که در موقع عصبانیت داد نزند. این موضوع در روش های درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان مهم است. وقتی والدین عصبانی هستند ، صرفاً باید بگویند که آنها عصبانی اند و سپس علت عصبانیت خود را به کودک بگویند و پس از برطرف شدن عصبانیت، دوباره کودک را در جریان  بگذارند و بگویند که عصبانیت آنها برطرف شده است.

قدم چهارم آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان و نوجوانان : 

در این قدم والدین با داستان خواندن ، اجرای تئاتر و بازی ها می توانند مدیریت خشم را به فرزندشان به صورت عملی آموزش دهند. حال هر زمان کودک به شیوه‌ درست خشم اش را ابراز کرد والدین به او تاکید می کنند که از نحوه ابراز خشم اش راضی هستند. اگر کودک رفتارهایی مثل خود زنی ، جیغ زدن ، گریه کردن و… را انجام می دهد والدین باید تا زمانی که کودک به خودش آسیب نمی زند به رفتارش بی اعتنا باشند تا بتدریج کودک این عمل را انجام ندهد در غیر اینصورت باید به مشاور کودک مراجعه نمایند تا او روش های درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان را برای والدین آموزش دهد.

راههای درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان :

در کل ۳ روش درمان اصلی برای راههای کاهش پرخاشگری کودکان و نوجوانان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

یکی از روش های درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان توسط روانپزشک انجام می گیرد. مطمئناً دارو یکسری عوارض دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک و نوجوان با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد می تواند یکی از راههای درمان پرخاشگری کودکان و نوجوانان باشد.

۳) ابزارهای نوروساینس :

یکی از روش های درمان پرخاشگری و عصبانیت در کودکان و نوجوانان است که درمان جدیدی می باشد و انواع مختلفی دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : مرکز نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان پرخاشگری و عصبانیت در کودکان و نوجوانان از روانشناس کودک به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده شود چون دارو درمانی عوارض جانبی دارد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

مراحل رشد کودک تا بزرگسالی

مراحل رشد کودک تا بزرگسالی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

مراحل رشد از کودکی تا بزرگسالی

رویکردهای مختلف روانشناسی در خصوص مراحل رشد کودک تا بزرگسالی و در خصوص کودک و نوجوان نظرات و تئوری های مختلفی دارند که هر کدام از این نظرات به انواع والدین کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن انواع تربیت کودک و نوجوان مثل تقویت هوش هیجانی ، مدیریت کنترل خشم ، شب ادراری کودکان و… را انجام دهند چون هر مرحله شاید یکی از انواع یادگیری ها برای تربیت مناسب باشد. در این مقاله سعی شده مراحل رشد کودک تا بزرگسالی از دیدگاه فروید مورد بررسی قرار بگیرد. لازم به ذکر است که در تمامی مراحل نمی توان نقش پدر را نادیده گرفت. 

مراحل رشد کودک تا بزرگسالی از نظر فروید

فروید مراحل رشد کودک تا بزرگسالی را به ۵ مرحله تقسیم بندی کرد. او اعتقاد داشت که شخصیت انسان طی یک سری مراحل دوران کودکی شکل می گیرد که در خلال آنها، انرژی های لذت جو بر نواحی تحریک پذیری خاصی متمرکز می شود. او تمام این سطوح را برخاسته از نیاز فیزیولوژی می دانست ولی یونگ گفت تمام این موارد از نیاز هیجانی سرچشمه نمی گیرند بلکه محیط، شرایط، فرهنگ، وضعیت تربیتی و… هم روی آن تاثیر دارند.

۱) مرحله دهانی در مراحل رشد کودک تا بزرگسالی :

فروید می گفت این مرحله ای از مراحل رشد از کودکی تا بزرگسالی است که کودک تا ۱۸ ماهگی از ناحیه دهان و لب ها لذت می برد. کودکانی که در این مرحله فیکس می شوند مثلاً مادر به آنها شیر نمی دهد،  فرصت پیدا نمی کنند چیزی را بِمَکند و یا گریه می کنند و بلافاصله مادر پستانک ، سینه و… را داخل دهانشان می کند این کودکان یاد می گیرند که با مَکیدن و لیسیدن آرام شوند. اینها کسانی هستند که بعداً دچار مشکلات زناشویی می شوند مثلاً پسری که مادرش در دوران کودکی به او زیاد شیر نمی داده اگر بعدها با دختری ازدواج کند که سینه اش خیلی کوچک است ممکن است دچار روابط خارج زناشویی شود و به همسرش خیانت کند که تماماً در تربیت جنسی کودک مهم است.

مراحل رشد کودک تا بزرگسالی

معمولاً زنانی که در مرحله دهانی فیکس شدند از سکس دهانی خیلی خوششان می آید و آرام می شوند. اینها معمولاً پستانک را خیلی خوب می خورند، لواشک را محکم در دهانشان قرار می دهند، با نی خیلی محکم نوشابه را بالا می کِشند و… فردی که در این مرحله گیر می کند و نیاز به مکیدنش برآورده نمی شود معمولاً شخصیت ضد اجتماعی یا شخصیت خودشیفته و پرتوقع بار می آید. یافته هایی در مورد مسایل زناشویی بدست آمده که می گوید از هفته ۱۵ به بعد دوران جنینی ، جنین انگشت اش را می مکد و از این کار لذت می برد. نوزادان بعد از ۶ الی ۷ ماهگی خودشان شروع به انجام دادن لمس ناحیه تناسلی (چه مستقیم و چه غیر مستقیم که به صورت مالیدن پاها ، مالیدن به پتو ) می کنند که تماماً در تربیت جنسی کودک مهم است.

۲) مرحله مقعدی در مراحل رشد کودک تا بزرگسالی :

مرحله مقعدی از مراحل رشد از کودکی تا بزرگسالی ، از ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی ادامه دارد(البته ممکن است از ۱۲ ماهگی هم شروع شود). در این مرحله کودک از خروج باد معده ، جمع کردن مدفوع و به شدت بیرون ریختن آنها خوشش می آید و لذت می برد. بعضی از کودکان در این مرحله فیکس می شوند مثل کودکانی که والدین آنها خیلی سفت کُهنه می بندند طوری که نمی توانند باده معده را خارج کنند. این کودکان بعدها در بزرگسالی از سکس مقعدی  و حتی مدفوع خواری (از انحرافات جنسی ) و… لذت می برند.

۳) مرحله آلتی در مراحل رشد کودک تا بزرگسالی :

مرحله آلتی از مراحل رشد از کودکی تا بزرگسالی ، از ۳ تا ۶ سالگی رخ می دهد. در این دوره پسرها متوجه آلت اشان می شوند و می فهمند که لمس اش لذت بخش است. البته در دوره های قبلی هم کمی کودک متوجه می شوند. در مرحله آلتی پسر آلت اش را به نمایش می گذارد یا مثلاً جلوی دخترها ادرار می کند یا… در این مرحله دخترها غمگین می شوند که چرا این آلت را ندارند بنابراین از والدین اشان در این مورد سوال می پرسند. در این دوران در پسران اضطراب اختگی رخ می دهد که نکند آلت اش بیافتد یا بر اثر رقابت با پدرش آلت اش را از دست دهد. بعضی از مردان دچار بیماری واژن دندانه دار می شوند یعنی فکر می کنند که اگر آلت اشان را در واژن زن قرار دهند یک تیغ ، گیوتین و… آن را قطع خواهد کرد.

مراحل رشد کودک تا بزرگسالی

به احتمال زیاد مردان دون ژوئن هم در اصل اضطراب اختگی دارند چون با زنان بسیاری همبستر می شود تا از آنها به اصطلاح تائید بگیرند که او مرد است. مردانی که در این مرحله گیر کردند و فیکس شدند به آلت اشان در سکس می نازند و آن را به رخ زن می کشند. زنی که در این مرحله آلتی فیکس می شود شروع به لِه کردن آقایان می کند اینها معمولاً دیر ازدواج می کنند. این زنان معمولاً فِمِنیسم های دو آتشه می شوند. از ۳ سالگی کودکان متوجه می شوند که والدین خیلی از این ناحیه تناسلی خوششان نمی آید بنابراین آن را مخفی می کنند. قبل از دبستان کنجکاوی های جنسی کودک شروع می شود و برای اینکه ببیند عکس العمل اطرافیانش در این مورد چگونه است دائم دستش را به آلت اش می زند و یا… در این سنین دکتر بازی خیلی رایج است.

مراحل رشد کودک تا بزرگسالی

برای اینکه والدین کنجکاوی های کودکانه را کاهش دهند یکی از راه حل ها این است که موقعیت کودک عوض شود مثلاً والدین تا می بینند که کودک دستش به آلتش است و یا… به او بگویند که مثلاً بیا میوه بخورد یا کارتون ببیند و… تا کنجکاوی های جنسی اش کمتر و دکتر بازی انجام ندهد. گاهی اوقات یکسری از کنجکاوی ها ، دیگر نامش کنجکاوی نیست و به سن کودک نمی خورد مثلاً اینکه یک کودک ۳ ساله ناحیه واژینال مادرش را لمس یا به زور شلوار کودک همسایه را پائین می کشد یا…  که در این حالت یک هیجانی قوی(مثل اضطراب ، پرخاشگری ، عصبانیت و…) که در کودک رخ می دهد باعث این موضوع شده است. در این مورد یک علامت سوال باید برای والدین بوجود بیاید که شاید کودکش مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد.

۴) مرحله نهفتگی در مراحل رشد کودک تا بزرگسالی :

در مرحله نهفتگی تا بلوغ اتفاقی رخ نمی دهد( ۶ تا ۱۲ سالگی ) ولی معمولاً کنجکاوی جنسی ادامه پیدا می کند. در این سنین که از مراحل رشد از کودکی تا بزرگسالی است کودک در هراس و اضطراب قرار دارد چون نمی داند که ناقص و یا کامل است بنابراین سراغ همجنس می رود و دست به آلت اش می زند. تنها کمتر از ۰/۱ از پسران که در ۶ تا ۱۲ سال با هم همجنس بازی می کنند ممکن است در آینده همجنس گرا شوند. قبلاً فکر می کردند کودک از سنین دبستان تا بلوغ دیگر کاری به مسایل جنسی ندارد ولی مطالعات اخیر نشان داد که از حدود ۱۰ سالگی تخیلات جنسی در پسران و دختران شروع می شود. در همین سنین کودکانی که احساس می کنند با جنسیت خودشان براحتی کنار می آیند معمولاً پیش آگهی جنسی بهتری دارند و احتمال اینکه همجنس گرا شوند بیشتر است.

۵) مرحله بلوغ در مراحل رشد کودک تا بزرگسالی :

آخر ۱۲ سالگی ، زمانی است که موهای زِبر زیر بغل و ناحیه شرمگاهی نوک پستان (در دختر و پسر نوک پستان جوانه می زند ) شروع به رشد می کند و دختر و پسر کم کم متوجه جنس مخالف می شوند. معمولاً پسر ۱۲ تا ۲۱ سال بسیار خطرناک است چون میل جنسی اش بسیار بالاست و ممکن است آلتش را در هر جایی بگذارد تا ارضاء شود بنابراین نباید این پسران را با دیگر دختران تنها گذاشت. دختر هم مثل پسر تحت تاثیر هورمون های جنسی قرار می گیرد منتهی انجام دادن یا ندادن عمل جنسی و یا خودارضائی اش به این بستگی دارد که چه تعداد از اطرافیانش تا به حال این کار را انجام داده اند.

مراحل رشد کودک تا بزرگسالی

دوره نوجوانی دوره معنویت و گرایشهای معنوی و یکی از چیزهایی که در این دوره باید شکل بگیرد هویت معنوی است و اینکه خودش را قطره ای از آفرینش بداند. سکس هم باید با معنویت درآمیخته شود وگرنه هرزگی است. نوجوان باید بداند که با هر کسی نباید بخوابد. یکی از کارهایی که والدین باید برای هویت معنوی نوجوان اشان انجام دهند کتاب خواندن ، فیلم دیدن ، مسافرت رفتن ، نگه داری حیوانات و… است. در این مرحله نباید فیلم پورنو و سکسی در دسترس نوجوان قرار بگیرد چون آتش آنها را زیادتر می کند البته پاسخ به پرسش های جنسی ، محبت کردن و… باید به مقدار زیاد انجام گیرد. تمامی مراحل بالا را والدین می توانند در خصوص تربیت کودک و نوجوان خود به کار ببرند. 

روش های درمان مشکلات روانشناختی در مراحل رشد کودک تا بزرگسالی :

در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات روانشناختی در مراحل رشد از کودکی تا بزرگسالی وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک و بوسیله دارو انجام می گیرد. 

۲) روان درمانی :

روانشناس کودک و روانشناس بزرگسال با یکسری تکنیک ها و آموزش ها باعث می شود مشکلات روانشناختی کودک و نوجوان و بزرگسال بهبود پیدا کند.

۳) ابزارهای نوروساینس :

یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات روانشناختی کودکان و نوجوانان و بزرگسالان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.