گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

آموزش تربیت کودک و نوجوان

امروزه آموزش تربیت کودک و نوجوان از جمله شب ادراری کودکان ، تقویت هوش هیجانی ، تربیت جنسی و… یکی از دغدغه های والدین در مراحل رشد کودک می باشد و آنها سعی می کنند بدون کمترین آسیب مسایل و مشکلات کودک را حل و فصل نمایند. در واقع تربیت کردن کودک و نوجوان از طریق انواع یادگیری باعث می شود که رفتارهای کودک و نوجوان سالم شود. در این مقاله سودابه خاکپور ( یکی از بهترین مشاور کودک ) سعی دارد به شما آموزش تربیت کردن کودک و نوجوان به طور صحیح را مورد بررسی قرار بدهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/09/30

آموزش تربیت کودک و نوجوان

روش های مختلف تربیت فرزندان

پنج نوع متفاوت از تادیب و تریبت ملایم وجود دارد که انواع والدین می توانند از آنها برای تربیت کودک و نوجوان خود استفاده کنند که نقش پدر در این ۵ مورد مهم می باشد. این ۵ نوع تربیت کودک عبارتند از:

روش محرومیت سازی در تربیت کودک و نوجوان

کودک به مدت دقایقی باید از لذت و سرگرمی به دور باشد. این روش در آموزش مهارت کنترل خشم در کودکان می تواند مفید واقع شود.

سرزنش و مذمت کردن در تربیت کودک و نوجوان

در آموزش تربیت کودک و نوجوان یکی از تکنیک های خوبی است که والدین می توانند آن را در مورد تربیت کودک و نوجوان خود به کار گیرند. هنگام مذمت کردن کودک ، والدین باید مواظب باشند که مذمت ، متوجه رفتار کودک و نه خود کودک باشد و والدین نباید شخصیت کودک را مورد انتقاد قرار دهند چون اینگونه تربیت کودک به درستی صورت نمی گیرد. مثلاً والدین باید به جای اینکه به کودک خود بگویند که : “تو دختر بدی هستی که برادرت را زدی” باید بگویند “کتک زدن برادرت کار خیلی بدی است”. سرزنش و مذمت برای تمام سنین و برای تمام رفتارها در مورد تربیت کودک و نوجوان قابل اجرا است. در بحث درمان شب ادراری کودکان نقش والدین بسیار موثر می باشد.

بهترین روانشناس کودک در شرق تهران

یک زمان موثر مذمت کردن زمانی است که سوء رفتار کودک تازه شروع شده است. مثلاً ممکن است کودک به قصد بازی به اذیت دیگران بپردازد اما به سرعت این اذیت کردن حالت خصمانه پیدا می کند. اگر کودک در صورت سرزنش کردن با والدین بگو و مگو می کند پس این روش نمی تواند در تربیت کودک چندان مفید باشد بنابراین روش دیگری را باید والدین مدنظر قرار دهند چون در غیر اینصورت تنش ها تشدید می شود.

علایمی که نشان می دهد سرزنش در تربیت کودک موثر نیست

پیامدهای طبیعی در تربیت کودک و نوجوان

در این آیتم کودک باید پیامد طبیعی بعضی از رفتارهایش را ببیند. یک پیامد طبیعی رویدادی است که به طور معمول یا طبیعی به دنبال یک رفتار بد کودک اتفاق می افتد و نوعی تربیت کودک و نوجوان محسوب می شود مگر اینکه والدین جلوی آن را بگیرند. پیامدهای طبیعی برای تمام سنین و برای برخی رفتارها در خصوص ادب و تربیت کردن کودک و نوجوان قابل اجرا است. نظم طبیعی جهان هم همانند والدین تادیب خود را اعمال می کند. والدین باید بگذارند تا پیامد طبیعی رفتار را خود کودک ببیند جزء اینکه خطر ایمنی او را تهدید کند. مثلاً از دست دادن زنگ تفریح پیامد طبیعی عدم انجام تکلیف است و یا تنها ماندن پیامد طبیعی اذیت کردن دوست می باشد. لازم به ذکر است که در بحث درمان لکنت زبان کودکان نقش والدین بسیار موثر می باشد.

از آنجایی که تربیت کودک و نوجوان از سوی طبیعت و نه والدین اجرا می شود احتمال عصبانیت کودکان و نوجوانان نسبت به والدین کمتر است که این موضوع مهمی در آموزش تربیت کودک و نوجوان است که به والدین آموزش دهد. اگر والدین نگران امنیت کودک خود هستند می توانند از پیامدهای منطقی برای کاهش رفتار بد کودک خود در زمینه تربیت کودک و نوجوان استفاده کنند.

پیامدهای منطقی در تربیت کودک و نوجوان

اینکه کودک باید پیامدهای منطقی رفتار بد خود را ببیند نوعی تربیت کودک و نوجوان محسوب می شود. مثلاً اگر کودک به پدر و مادر حرف بدی بزند آنها برایش اسباب بازی نخواهند خرید. پیامدهای منطقی از ۳ سال تا نوجوانی و برای بیشتر رفتارها در زمینه تربیت کودک و نوجوان قابل اجرا است.

 

جریمه رفتاری در تربیت کودک و نوجوان

می گوید اینکه کودک در قبال رفتار بدی که انجام می دهد جریمه شود هم نوعی تربیت کودک و نوجوان است. مثلاً چون کودک امروز روی مبل پرید پس از پارک رفتن خبری نیست. جریمه رفتاری از ۵ سالگی تا نوجوانی و برای بیشتر رفتارها در زمینه تربیت کردن کودک و نوجوان قابل اجرا است.
به جزء روش اول که والدین باید همان زمان و بلافاصله پیامدها را در زمینه تربیت کودک و نوجوان اعمال کنند بقیه روش ها حتی اگر والدین نتوانند آنها را بلافاصله اعمال کنند باز هم موثر است که این در درمان مشکلات کودک و نوجوان توسط بهترین روانشناس کودک موضوع مهمی است. لازم به ذکر است که تکنیک های تربیت کودک و نوجوان به تنهایی نمی تواند موجب افزایش رفتار خوب در آنها شود بلکه والدین باید به طور مکرر رفتار خوب کودک خود را نیز پاداش بدهند.

دستور العمل هایی در خصوص تربیت کودک و نوجوان

تربیت کودک و نوجوان را به مقدار کم اعمال کنند

این یعنی هر کار بدی که کودک و نوجوان انجام دهد ، والدین نباید سریع از تربیت آنها استفاده کنند. بلکه برخی از رفتارهای کودک و نوجوان که والدین خواهان تغییر آن هستند را باید از راه تربیت کردن استفاده نمود.

تنها از تربیت ملایم کودک و نوجوان استفاده کنند

طبق آموزش تربیت کودک و نوجوان والدین تحت هیچ شرایطی و به هیج عنوان نباید از تربیت کردن به شکل خشن استفاده کنند چون باعث درد روانی در کودک و نوجوان خواهد شد و آثار آن در بزرگسالی خودش را نشان خواهد داد.

تربیت کودک و نوجوان را بلافاصله پس از وقوع رفتار بد اعمال کنند

والدین باید تربیت کودک و نوجوان را بلافاصله بعد از عمل بد آنها انجام دهند چون در غیر اینصورت این تربیت کردن با آن عمل بد در ذهن کودک شرطی نخواهد شد.

تربیت کردن کودک و نوجوان را زمانی اعمال کنند که برخود مسلط هستند

در آموزش تربیت کودک و نوجوان والدین باید تربیت کودک و نوجوان را موقعی به کار گیرند که بر خود مسلط هستند و هیجانشان در حال انفجار نیست چون در غیر اینصورت ممکن است نتوانند تربیت ملایم را خوب انجام دهند.

به طور مختصر دلیل تربیت کودک و نوجوان را بیان کنند

پیرامون آموزش تربیت کودک و نوجوان والدین باید قبل از تربیت کردن کودک و نوجوان ، به طور مختصر دلیل تربیت را خیلی خونسرد برای فرزند خود بیان کنند تا کودک هم متوجه شود که چه کار بدی انجام داده است. مثلاً والد می گوید : “من از اینکه تمام شیرینی ها را خورده ای از دستت ناراحت هستم من آنها را برای بعد از شام گذاشته بودم، حالا دیگه برای امشب دسر نداریم “. والدین باید از غُر زدن در خصوص تربیت کودک و نوجوان خود بپرهیزند. در واقع غر زدن ترکیبی از نق زدن ، پر حرفی کردن ، سرزنش کردن و شکایت کردن است مثلاً والد می گوید: “من دارم از دست تو دیوانه می شوم ، تو شیرینی هایی را که برای دسر نگه داشته بودم خورده ای تازه باز هم موهایت را شانه نکرده ای و…”.

از تربیت کودک و نوجوان به صورت بدنی بپرهیزند

والدین تحت هیچ شرایطی و به هیچ عنوان و بهانه ای نباید از تربیت کودک و نوجوان به صورت بدنی استفاده کنند چون باعث درد روانی در کودک می شود. تربیت کردن کودک و نوجوان به صورت شدید می تواند به عزت نفس و سلامت هیجانی کودک آسیب بزند. کودکانی که متاسفانه تنبیه شدید شده اند ممکن است به گوشه گیری مفرط دچار شده و یا نسبت به دیگران رفتاری پرخاشگرانه و ستیزه جویانه انجام دهند. گاهی اوقات کودکان در انجام رفتار بد از خود مقاومت نشان می دهند.

آموزش تربیت فرزند

در آخر لازم به ذکر است که والدین باید به یاد داشته باشند که کودک و نوجوان رفتار آنها را تقلید می کند پس اگر والدین در مورد تربیت کودک و نوجوان خود سر آنها فریاد بزنند، تهدیدات غیرمنطقی انجام دهند و یا کتک بزنند در واقع آنها این رفتارها را به عنوان الگویی برای تقلید به فرزند خود ارائه می کنند که ممکن است اثرات معکوس داشته باشد. ولی در تربیت کردن ملایم کودک و نوجوان خصوصاً محرومیت سازی ، والدین یک الگوی غیرپرخاشگرانه انجام می دهند.

روش های درمان مشکلات کودک و نوجوان

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد.

روان درمانی

روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و نوجوان و والدین آنها می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودک و نوجوان به کار می رود و انواع مختلف از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای آموزش تربیت کودک و نوجوان از وجود سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) در بخش استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.