خواب

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) :  ۲۲۵۷۷۰۶۹  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

خواب یکی از مهمترین مراحل 24 ساعته زندگی انسانهاست که اگر نباشد مطمئناً روی تمامی سیستم های بدنی و شناختی افراد تاثیر می گذارد و باعث می شود آنها نتوانند به نحو احسن از عهده کارها و فعالیت های روزانه بر بیایند.

متاسفانه با زندگی ماشینی قرن 20 و 21 و شتاب روزافزون تکنولوژی های مدرن، این مرحله زندگی ، دچار مشکل شده و امروزه بالای 30 درصد افراد جامعه حداقل یکی از انواع مشکلات بی خوابی را دارا هستند. حتی این مسئله روی کودکان امروزی هم تاثیر گذاشته و باعث شده که کودکان هم دچار انواع مشکلات خواب شوند.

علت های بی خوابی :

علت های متفاوتی در خصوص بی خوابی مطرح است که از آن جمله می توان علت های ژنتیکی ، سبک زندگی مدرن ، میل به کمالگرایی و پیشرفت ، وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه و…. را نام برد. این علت ها باعث می شوند که مراحل چهارگانه خواب با مشکل روبرو شود و بدین ترتیب فرد دچار یکی از انواع مشکلات خواب شود.

درمان های بی خوابی :

درمان های مختلفی هم برای مشکلات بی خوابی مطرح است که از آن جمله می توان به درمان های نوروساینس که معروفترین آن نوروفیدبک است اشاره نمود. در خصوص انواع درمان های بی خوابی این نکته حائز اهمیت است که هر یک از آنها ممکن است به 10 الی 20 درصد افراد جامعه جواب ندهد بنابراین افراد دارای مشکلات خواب اگر یکی از روش های درمان بی خوابی را انجام دادند و در آن درمان موفق نبودند ناامید نشوند و مسیر درمانشان را تغییر دهند. 

انواع اختلالات خواب و درمان قسمت ۲

دکتر خوب برای درمان بی خوابی ( دکتر خوب برای اختلالات خواب ) و پزشک متخصص بی خوابی ( بهترین متخصص برای درمان بی خوابی ) در کلینیک درمان بی خوابی تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

همانطور که در قسمت اول انواع اختلالات خواب گفته شد بی خوابی و اختلالات خواب می تواند ناشی از مشکلات در مراحل خواب باشد و این باعث شود که فرد در طول روز عملکردهایش دچار اختلال شود و نتواند کارهایش را به نحو احسن انجام دهد که تمامی این موارد توسط دکتر خوب برای اختلالات خواب در کلینیک درمان بی خوابی تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

(اهمیت درمانهای روانشناسی برای درمان بی خوابی)


انواع بی خوابی ها :

در ادامه انواع بی خوابی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ج) نارکُلِپسی ( Narcolepcy ) یا حمله های خواب :

یکی از انواع اختلالات خواب و بی خوابی نارکلپسی است که طبق نظر دکتر خوب برای درمان بی خوابی ، در آن فرد بلافاصله به خواب Rem می رود یا اینکه بعد از ۱۵ دقیقه(به جای ۹۰ دقیقه) وارد مرحله Rem می شود که این موضوع توسط پزشک متخصص بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد.

این افراد معمولاً دارای خصوصیات خواب آوری ، خواب و بیداری و یا توهمات هستند. این یعنی موقع به خواب رفتن و بیدار شدن توهم دارند. همچنین این افراد فلج و وقفه خواب دارند که این موضوع مهمی برای بهترین متخصص برای درمان بی خوابی در کلینیک درمان بی خوابی تهران می باشد.

بعضی از اینها Cataplexy دارند مثلاً اگر جوکی برای آنها تعریف شود به محض اینکه به آن جوک می خندند، بدنشان شل می شود و زمین می خورند. این بیماری در ۰/۱ جمعیت دیده و در خانم ها و آقایان تفاوتی ندارد. در دوران کودکی و نوجوانی این موضوع بیشتر دیده و مولفه ارثی دارد که باید توسط دکتر خوب برای اختلالات خواب بررسی شود.

د) Breating – Related disorder :

در این اختلال خواب که توسط دکتر خوب برای درمان بی خوابی بررسی می شود، شخص یک دفعه وسط خُر و پُفش وقفه می کند که این شاخصی برای :

۱) وقفه تنفسی انسدادی( OSA )( Obstructive Sleep Apnoea )

این موضوع ارتباط با فشار خون و مشکلات مغزی دارد و می تواند آلزایمر و همچنین مشکلات تنفسی یا مسایل تیروئید و ایمنی ایجاد کند که موضوع مهمی برای پزشک متخصص بی خوابی در کلینیک درمان بی خوابی تهران می باشد.

فاکتورهایی که احتمال OSA را زیاد می کند عبارت است از : افرادچاق ، کسانی که گردن کلفت دارند ، حفره ها و تیغه های بینی اشان انحراف دارد فک پائین اشان به سمت عقب منحرف است ، زبان کوچک خیلی بزرگی دارند.

۲) Central Sleep Apnoea :

اینها کسانی هستند که دارو زیاد مصرف می کنند و متاسفانه اعتیاد دارند و حدوداً شاید ۱۰۰ یا ۲۰۰ بار رشد برانگیختگی دارند. در اصل اینها عمق خواب را تجربه نمی کنند که توسط دکتر خوب برای اختلالات خواب مورد تشخیص قرار می گیرند.

ح) Parasomnias :

یکی از انواع اختلالات خواب و بی خوابی است که توسط بهترین متخصص برای درمان بی خوابی مورد تشخیص قرار می گیرد و شامل ۳ مورد راه رفتن بین خواب ، وحشت حین خواب و کابوس شبانه است.

معمولاً کابوس حین Rem (در دوران کودکی خیلی اتفاق می افتد) است. شخص معمولاً بیدار و تمام آن کابوسها را به یاد می آورد. وحشت بین خواب معمولاً در کودکان رخ می دهد که در آن کودک ممکن است در Non-Rem ناگهان جیغ بزند و بیدار و دلیلی هم برای آن نداشته باشد و دوباره بخوابد که باید توسط دکتر خوب برای درمان بی خوابی در کلینیک درمان بی خوابی تهران مورد بررسی قرار بگیرد.

خوابگردی در Non-Rem اتفاق می افتد و اطرافیان باید توجه کنند، کسی که خوابگردی یا اختلالات خواب Rem دارد ، چاقو کنارش نباشد ، کنار پله ها فَنس بگذارند که فرد نیافتد و … که تماما توسط دکتر خوب برای اختلالات خواب آموزش داده می شود.

روش های درمان بی خوابی :

بهترین متخصص برای درمان بی خوابی اعتقاد دارد که سه راه اصلی برای درمان اختلالات خواب وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می پذیرد. البته دارو درمانی برای برخی جوابگو نیست. داروهایی که در این زمینه استفاده می شود، داروهایی هستند که زمانهای خواب شخص را تنظیم می کنند. این روش توسط پزشک متخصص بی خوابی انجام می شود. البته دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی اوقات این راه شاید تنها روش درمان بی خوابی باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی و روان درمانی در واقع بیشتر روی عوامل زیربنایی فرد دارای مشکلات خواب کار می کنند و می تواند در کنار درمانهای دیگر تسریع کننده درمان بی خوابی مراجع باشد. این روش توسط دکتر خوب برای اختلالات خواب ، در کنار سایر روش ها توصیه می شود.

۳) ابزارهای نوروساینس :

ابزارهای نوروساینس از جدیدترین درمان بی خوابی است که توسط دکتر خوب برای درمان بی خوابی در کلینیک درمان بی خوابی تهران استفاده می شود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله درمان tDCS ، نوروفیدبک  و… دارد که همگی بدون عوارض جانبی می باشد. در این درمان نوروتراپیست با تغییرات سیگنال های مغزی که روی تتا و آلفا انجام می دهد باعث می شود که فرد به خواب عمیق و خوبی فرو رود و دچار بی خوابی یا اختلالات دیگر خواب نشود.

نکته مهم : کلینیک خواب نیک مهر ابتدا یک نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد از مراجعه می گیرد و بر مبنای آن پروتکل درمانی مختص آن فرد را اجرا می کند. لازم به ذکر است که کلینیک خواب نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

این مطالب هم شاید برایتان مفید باشد

انواع اختلالات خواب و درمان قسمت ۱

درمان قطعی بی خوابی ( درمان سریع بی خوابی ) ، جدیدترین درمان بی خوابی در بزرگسالان و کودکان 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

درمان قطعی بی خوابی

درمان اختلال خواب خیلی مهم است زیرا باعث می شود عملکردهای فرد در طول روز مختل شوند. احتمالاً درصد زیادی از جامعه به نوعی و با درصدی یکی از اختلال خواب را دارند.

یکی از مهمترین اختلالات خواب ، بی خوابی است( insomnia ) که حدود ۳۰ درصد جامعه دچار آن هستند. اختلالات خواب یا اولیه و یا ثانویه است. اختلالات ثانویه خواب مشخصاً به دلایل تنی و بدنی هستند مثلاً شرایط پزشکی ( اختلالات متابولیک ، مشکلات غدد درون ریز ، درد و…)،  چاقی ، استفاده از داروها ، افسردگی و… که باعث شده فرد دچار این مشکلات شود. تمام این موارد در درمان سریع بی خوابی و در جدیدترین درمان بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد.

(آیا داروهای خواب عوارض دارد و وابستگی می آورد)


انواع اختلالات خواب اولیه :

اختلالات خواب اولیه به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

۱) dyssomnias ( بی خوابی ها )

۲) parasomnias ( کژ خوابی ها )

وقتی فرد از ساختار طبیعی منحرف می شود اصطلاحاً جزء دسته کژخوابی ها و وقتی در خواب رفتن ، زمان خواب و کیفیتش مشکل دارد جزء دسته بی خوابی ها است که همگی در درمان قطعی بی خوابی و درمان بی خوابی و استرس مورد بررسی قرار می گیرد.

در بی خوابی ها که جزء اختلالات خواب است درمانگر شاهد پنج اختلال خواب شایع است که همگی آنها اشکال در زمان ، میزان و کیفیت خواب دارند و تماماً در درمان  سریع بی خوابی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این قسمت مقاله روی دو مورد از این اختلالات صحبت می شود و مابقی اختلالات در قسمت دوم گفته خواهد شد.  

انواع بی خوابی ها :

انواع بی خوابی ها عبارتند از:

الف) Primary insomnia :

حدود ۳۰ درصد افرادی که اختلالات خواب دارند دارای اختلال Primary insomnia می باشند. در این اختلال خواب ، شخص در به خواب رفتن و اینکه در خواب بماند مشکل دارد که یکی از دلایل اصلی آن به خاطر اختلال در ریتم شبانه روزی است. این مشکل در درمان بی خوابی تضمینی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

افراد دارای این اختلال خواب معمولاً سیکل اشان یا جلو یا عقب و یا نامنظم است. همچنین ممکن است کارشان شیفتی باشد. علاوه بر این ممکن است مزاحمت های خوابی از جمله محیط ( صدا ، درجه حرارت ، آلرژی ، نور ، نوع رختخوابی که می خوابد و …) و یا درونزاد ( برگشتن اسید معده ، کاهش اکسیژن خون ، RLS ، وقفه تنفسی حین خواب ، مشکلات نارسایی قلبی ، درد و…) داشته باشند که همگی در درمان قطعی بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد.

از عوامل دیگر می تواند عوامل روانی را نام برد. این یعنی شخص بخواب نمی رود و این می تواند تاثیر بدی روی او بگذارد و ممکن است او را حتی افسرده و داخل یک سیکل معیوب بیاندازد و باعث شود شب های دیگر هم چنین مشکلی داشته باشد. این سیکل در درمان سریع بی خوابی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در کنار این موارد مکانیسم های دیگری هم برای این اختلالات خواب وجود دارد از جمله اینکه ممکن است فرد دارو مصرف کند مثل داروی تیافیلین و… که اینها نمی گذارد فرد به خواب رود. همچنین ممکن است فرد دارای اختلالات مربوط به روانپزشکی از جمله PTSD ، افسردگی ، پرخاشگری ، دو قطبی و… باشد که همگی در درمان بی خوابی و استرس مورد بررسی قرار می گیرد.

ب) Hypersomnia :

در این اختلال شخص نمی تواند روی میز یا صندلی به هر دلیل خودش را نگه دارد و ممکن است Excessive Daytime Sleepines داشته باشد. آنهایی که این مشکل را دارند چند تا تشخیص برایشان مطرح است. یا فرد نارکُلِپتیک ( Narcoleptic ) است یعنی از لحاظ هورمونی و ساختار عصبی ، شخص حمله های خواب دارد بنابراین باید اصلاح شود که ممکن است ناشناخته یا مربوط به روانپزشکی باشد.

در این نوع از اختلالات خواب و بی خوابی که در درمان قطعی بی خوابی و درمان سریع بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد شخص می گوید همیشه خواب آلود است و نمی تواند در طول روز خودش را نگه دارد.

درمان قطعی بی خوابی

در درمان بی خوابی در بزرگسالان و کودکان می توان سه راه را عنوان کرد که معمولاً ۳ روش درمانی اصلی برای درمان اختلالات خواب است که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می پذیرد. البته دارو درمانی برای برخی از افراد جوابگو نیست و برای کوتاه مدت موثر است. داروهایی که در این زمینه استفاده می شود یا Hypnotic و یا داروهایی هستند که زمانهای خواب شخص را تنظیم می کنند و برای کسانی است که سیکل خوابشان نامنظم است. این روش در درمان سریع بی خوابی شاید بتواند کمک کننده باشد. البته دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی اوقات این راه شاید تنها روش درمان بی خوابی تضمینی باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی و روان درمانی در واقع بیشتر روی عوامل زیربنایی فرد دارای مشکلات خواب کار می کنند و می تواند در کنار درمانهای دیگر تسریع کننده درمان بی خوابی مراجع باشد. اهدافی که روانشناس در درمان بی خوابی و استرس مدنظر دارد در واقع کاهش پوشیدگی های خواب ، کاهش پی آمدهای هیجانی ، شناختی و اجتماعی بی خوابی ، ترمیم اثرات خود و… است که همگی در درمان قطعی بی خوابی موثر است.

۳) ابزارهای نوروساینس :

ابزارهای نوروساینس از جدیدترین درمان بی خوابی است که برای درمان قطعی بی خوابی به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله درمان tDCS ، نوروفیدبک  و… دارد که همگی بدون عوارض جانبی می باشد. در این درمان نوروتراپیست با تغییرات سیگنال های مغزی که روی تتا و آلفا انجام می دهد باعث می شود که فرد به خواب عمیق و خوبی فرو رود و دچار بی خوابی یا اختلالات دیگر خواب نشود.

نکته مهم : مرکز خواب نیک مهر ابتدا یک نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد از مراجعه می گیرد و بر مبنای آن پروتکل درمانی مختص آن فرد را اجرا می کند. لازم به ذکر است که مرکز خواب نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

مراحل خواب

برای مشکل بی خوابی به چه دکتری مراجعه کنیم ؟ بهترین متخصص اختلالات خواب ( دکتر متخصص اختلالات خواب ) در بهترین کلینیک خواب تهران

 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

(نحوه درمان مشکلات خواب در کلینیک نیک مهر)


بهترین کلینیک خواب تهران

خواب یک وضعیت غیر هوشیاری کامل است ، به طوری که فرد نمی تواند با محرکهای محیطی بیدار شود. خواب و کما با هم فرق دارند. فردی که خواب رفته با یک محرک ممکن است بیدار شود ولی در کما شخص به حالت هوشیاری بیدار نمی شود.

همچنین خواب با بیهوشی هم فرق دارد. در خواب ، فرد یک ریتم شبانه روزی منظم که با نور و تاریکی هم منطبق است، دارد. بنابراین نیاز به سیگنال در خواب به صورت شبانه روزی است ولی در بیهوشی به شکل مصنوعی و با داروهایی که متخصص بیهوشی به فرد می دهد آن فرد را القا می کند. تمامی این مراحل توسط بهترین متخصص اختلالات خواب در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

مراحل خواب

در یک سیکل طبیعی خواب ، دوره های منظم یک تا ۱/۵ ساعته وجود دارد که تمام مشکلات خواب و بی خوابی ها در این دوره ها اتفاق می افتد. این یعنی در یک خواب ۷ الی ۸ ساعته ، فرد چند تا از این دوره ها را تجربه می کند. این دوره ها حالت رفت و برگشتی دارند. این یعنی فرد ، خواب عمیق را تجربه می کند و سپس به خواب Rem و دوباره به خواب عمیق می رود و… که همگی توسط دکتر متخصص اختلالات خواب در بهترین کلینیک خواب تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

خواب عمیق (Non-Rem یا NRem) قبلاً به چهار مرحله تقسیم می شد ولی هم اکنون تقریباً توافق وجود دارد که مرحله ۳ و ۴ با هم همپوشانی دارند.

بنابراین خواب به ۳ مرحله

 • اول : N1
 • دوم : N2
 • سوم : N3

تقسیم می شود که تماماً توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران بررسی می شود.

خواب REM را از آنجا بدین گونه نام گذاری کرده اند چون حرکات سریع چشم و پردازش اطلاعات در آن اتفاق می افتد. همچنین مغز در آن به لحاظ متابولیک فعال است.

هر چقدر به سمت صبح پیش رویم از میزان عمق یا تجربه N3 کم و به مرحله Rem به لحاظ طول اضافه می شود.

در مراحل خواب چه اتفاقاتی می افتد :

در مغز یکسری اتفاقات از لحاظ الکترو فیزیولوژیکال می افتد و بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران در EEG می فهمد

که فرد در کدام مرحله خواب دارای مشکلات خواب و بی خوابی قرار دارد. 

وقتی فردی بیدار و به دقت به حرفهای سخنران گوش می دهد مغز در مرحله گاما ، وقتی زیاد دقت نمی کند در مرحله بتا ، وقتی چشم ها بسته می شود در مرحله آلفا

و وقتی وارد خواب می شود در مرحله آلفا و تتا (مخلوطی از این ۲ اتفاق می افتد) قرار دارد که تماماً این اتفاقات توسط دکتر متخصص اختلالات خواب در تهران بررسی می شود.

مغز معمولاً خودش را در خواب عمیق ترمیم و از فرسودگی های روزانه تمیز می کند بنابراین مغز یک تجدید قوا ، استراحت و ترمیم صورت می دهد و باعث می شود بی خوابی و مشکلات خواب ایجاد نشود.

مرحله دوم خواب از مراحل خواب :

در مرحله دوم خواب ، دوک های خواب وجود دارد که اثبات شده دوک های خواب در پردازش اطلاعات ، حافظه ، هیجان و در طول روز در

 • واکنش ( Reaction time )
 • تصمیم گیری
 • تفکر
 • برنامه ریزی

نقش دارند که تماما توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران مورد بررسی قرار می گیرد. حتی خواب در ریلکس بودن عضلات هم نقش دارد. این یعنی وقتی شما خواب راحتی نداشته باشید صبح که از خواب بیدار شوید ، عضلاتتان خسته است.

مرحله آخر خواب از مراحل خواب :

معمولاً کسانی که به نارکِلُپسی ( Narcolepsy )( حملات خواب ) که از انواع اختلالات خواب است دچار می شوند وقتی می خوابند بلافاصله وارد مرحله خواب Rem می شوند(یعنی شخص مرحله ۱ و ۲ را تجربه نمی کند و مستقیم وارد مرحله آخر می شود). این افراد در حین صحبت با دیگران ممکن است به خواب روند و وارد مرحله Rem شوند. همچنین این افراد ممکن است فکر کنند که از بدنشان بیرون آمده و دارند خودشان را می بینند که تماماً توسط دکتر متخصص اختلالات خواب در بهترین کلینیک خواب تهران بررسی می شود.

در مرحله خواب عمیق مشکلات خوابی که پیش می آید این است که فرد بیدار می شود و می رود آب می خورد و بعد می خوابد در حالی که کاملاً خواب بوده است. ۷۵ درصد از خواب افراد در Non-Rem است و این موضوع خیلی کمک می کند که آنها در روز بعد ok و از لحاظ جسمی آماده باشند.

 در Non-Rem

 • کاهش فشار خون 
 • درجه تنفسی
 • و متابولیسم پایه
 • کاهش Vascular Tone ( کشیدگی عروق )

در بدن خواهیم داشت.

بنابراین Non-Rem به سیستم بدنی و ایمنی ما اجازه می دهد استراحت کند که توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران بررسی می شود..

پس از ۱/۵ ساعت فرد اولین مرحله Rem را تجربه می کند که حدود ۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد و هر ۹۰ دقیقه این امر اتفاق می افتد. در این مرحله شخص یک خواب هیجانی سناریو دار می بیند حال اگر اختلال RBD داشته باشد ممکن است در خواب راه برود و آن خوابی که دارد می بیند را داستان وار اجرا کند.

برای مشکل بی خوابی به چه دکتری مراجعه کنیم ؟

در جواب اینکه برای درمان بی خوابی به چه پزشکی مراجعه کنیم می توان سه راه را عنوان کرد که معمولاً ۳ روش درمانی اصلی برای درمان اختلالات خواب است که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد که در آن بهترین متخصص اختلالات خواب در تهران بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که از آن جمله می توان به رخوت و سستی و… اشاره کرد ولی گاهی اوقات این راه شاید تنها روش درمان اختلالات خواب در بهترین کلینیک خواب تهران باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی و روان درمانی در واقع بیشتر روی عوامل زیربنایی فرد دارای اختلالات خواب کار می کنند و با رفع آنها به خواب فرد کمک می کنند. دکتر متخصص اختلالات خواب در تهران اعتقاد دارد که این روش مطمئناً باید در کنار سایر روش ها انجام شود و به تنهایی قادر نخواهد بود که مشکل بی خوابی و اختلالات خواب مراجع را حل کند ولی می تواند تسریع کننده درمان باشد.

۳) ابزارهای نوروساینس :

ابزارهای نوروساینس یکی از درمان های جدیدی است که وارد ایران شده و برای درمان اختلالات خواب در کودکان و بزرگسالان به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله درمان tDCS ، نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون عوارض جانبی و دارو می باشد. در این درمان نوروتراپیست با تغییرات سیگنال های مغزی که روی تتا و آلفا انجام می دهد باعث می شود که فرد به خواب عمیق و خوبی فرو رود و دچار بی خوابی یا اختلالات دیگر خواب نشود. این درمان توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران انجام می شود.

نکته مهم : مرکز خواب نیک مهر ابتدا یک نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد از مراجعه می گیرد و بر مبنای آن پروتکل درمانی مختص آن فرد را اجرا می کند. لازم به ذکر است که مرکز خواب نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.