بهترین متخصص اختلالات خواب در بهترین کلینیک خواب تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین کلینیک خواب تهران

خواب یک وضعیت غیر هوشیاری کامل است ، به طوری که فرد نمی تواند با محرکهای محیطی بیدار شود. خواب و کما با هم فرق دارند. فردی که خواب رفته با یک محرک ممکن است بیدار شود ولی در کما شخص به حالت هوشیاری بیدار نمی شود.

همچنین خواب با بیهوشی هم فرق دارد. در خواب ، فرد یک ریتم شبانه روزی منظم که با نور و تاریکی هم منطبق است، دارد. بنابراین نیاز به سیگنال در خواب به صورت شبانه روزی است ولی در بیهوشی به شکل مصنوعی و با داروهایی که متخصص بیهوشی به فرد می دهد آن فرد را القا می کند. تمامی این مراحل توسط بهترین متخصص اختلالات خواب در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.


مراحل خواب

مرحله دوم خواب 

مرحله آخر خواب

حل مشکل بی خوابی


(نحوه درمان مشکلات خواب در کلینیک نیک مهر)


مراحل خواب از نظر بهترین کلینیک خواب تهران

در یک سیکل طبیعی خواب ، دوره های منظم یک تا ۱/۵ ساعته وجود دارد که تمام مشکلات خواب و بی خوابی ها در این دوره ها اتفاق می افتد. این یعنی در یک خواب ۷ الی ۸ ساعته ، فرد چند تا از این دوره ها را تجربه می کند. این دوره ها حالت رفت و برگشتی دارند. این یعنی فرد ، خواب عمیق را تجربه می کند و سپس به خواب Rem و دوباره به خواب عمیق می رود و… که همگی توسط دکتر متخصص اختلالات خواب در بهترین کلینیک خواب تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

خواب عمیق (Non-Rem یا NRem) قبلاً به چهار مرحله تقسیم می شد ولی هم اکنون تقریباً توافق وجود دارد که مرحله ۳ و ۴ با هم همپوشانی دارند.

بنابراین خواب به ۳ مرحله

 • اول : N1
 • دوم : N2
 • سوم : N3

تقسیم می شود که تماماً توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران بررسی می شود.

خواب REM را از آنجا بدین گونه نام گذاری کرده اند چون حرکات سریع چشم و پردازش اطلاعات در آن اتفاق می افتد. همچنین مغز در آن به لحاظ متابولیک فعال است.

هر چقدر به سمت صبح پیش رویم از میزان عمق یا تجربه N3 کم و به مرحله Rem به لحاظ طول اضافه می شود.

در مراحل خواب چه اتفاقاتی می افتد :

در مغز یکسری اتفاقات از لحاظ الکترو فیزیولوژیکال می افتد و بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران در EEG می فهمد

که فرد در کدام مرحله خواب دارای مشکلات خواب و بی خوابی قرار دارد. 

وقتی فردی بیدار و به دقت به حرفهای سخنران گوش می دهد مغز در مرحله گاما ، وقتی زیاد دقت نمی کند در مرحله بتا ، وقتی چشم ها بسته می شود در مرحله آلفا

و وقتی وارد خواب می شود در مرحله آلفا و تتا (مخلوطی از این ۲ اتفاق می افتد) قرار دارد که تماماً این اتفاقات توسط دکتر متخصص اختلالات خواب در تهران بررسی می شود.

مغز معمولاً خودش را در خواب عمیق ترمیم و از فرسودگی های روزانه تمیز می کند بنابراین مغز یک تجدید قوا ، استراحت و ترمیم صورت می دهد و باعث می شود بی خوابی و مشکلات خواب ایجاد نشود.

مرحله دوم خواب از مراحل خواب :

در مرحله دوم خواب ، دوک های خواب وجود دارد که اثبات شده دوک های خواب در پردازش اطلاعات ، حافظه ، هیجان و در طول روز در

 • واکنش ( Reaction time )
 • تصمیم گیری
 • تفکر
 • برنامه ریزی

نقش دارند که تماما توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران مورد بررسی قرار می گیرد. حتی خواب در ریلکس بودن عضلات هم نقش دارد. این یعنی وقتی شما خواب راحتی نداشته باشید صبح که از خواب بیدار شوید ، عضلاتتان خسته است.

مرحله آخر خواب از مراحل خواب :

معمولاً کسانی که به نارکِلُپسی ( Narcolepsy )( حملات خواب ) که از انواع اختلالات خواب است دچار می شوند وقتی می خوابند بلافاصله وارد مرحله خواب Rem می شوند(یعنی شخص مرحله ۱ و ۲ را تجربه نمی کند و مستقیم وارد مرحله آخر می شود). این افراد در حین صحبت با دیگران ممکن است به خواب روند و وارد مرحله Rem شوند. همچنین این افراد ممکن است فکر کنند که از بدنشان بیرون آمده و دارند خودشان را می بینند که تماماً توسط دکتر متخصص اختلالات خواب در بهترین کلینیک خواب تهران بررسی می شود.

در مرحله خواب عمیق مشکلات خوابی که پیش می آید این است که فرد بیدار می شود و می رود آب می خورد و بعد می خوابد در حالی که کاملاً خواب بوده است. ۷۵ درصد از خواب افراد در Non-Rem است و این موضوع خیلی کمک می کند که آنها در روز بعد ok و از لحاظ جسمی آماده باشند.

 در Non-Rem

 • کاهش فشار خون 
 • درجه تنفسی
 • و متابولیسم پایه
 • کاهش Vascular Tone ( کشیدگی عروق )

در بدن خواهیم داشت.

بنابراین Non-Rem به سیستم بدنی و ایمنی ما اجازه می دهد استراحت کند که توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران بررسی می شود..

پس از ۱/۵ ساعت فرد اولین مرحله Rem را تجربه می کند که حدود ۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد و هر ۹۰ دقیقه این امر اتفاق می افتد. در این مرحله شخص یک خواب هیجانی سناریو دار می بیند حال اگر اختلال RBD داشته باشد ممکن است در خواب راه برود و آن خوابی که دارد می بیند را داستان وار اجرا کند.

برای مشکل بی خوابی به چه دکتری مراجعه کنیم ؟

در جواب اینکه برای درمان بی خوابی به چه پزشکی مراجعه کنیم می توان سه راه را عنوان کرد که معمولاً ۳ روش درمانی اصلی برای درمان اختلالات خواب است که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد که در آن بهترین متخصص اختلالات خواب در تهران بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که از آن جمله می توان به رخوت و سستی و… اشاره کرد ولی گاهی اوقات این راه شاید تنها روش درمان اختلالات خواب در بهترین کلینیک خواب تهران باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی و روان درمانی در واقع بیشتر روی عوامل زیربنایی فرد دارای اختلالات خواب کار می کنند و با رفع آنها به خواب فرد کمک می کنند. دکتر متخصص اختلالات خواب در تهران اعتقاد دارد که این روش مطمئناً باید در کنار سایر روش ها انجام شود و به تنهایی قادر نخواهد بود که مشکل بی خوابی و اختلالات خواب مراجع را حل کند ولی می تواند تسریع کننده درمان باشد.

۳) ابزارهای نوروساینس :

ابزارهای نوروساینس یکی از درمان های جدیدی است که وارد ایران شده و برای درمان اختلالات خواب در کودکان و بزرگسالان به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله درمان tDCS ، نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون عوارض جانبی و دارو می باشد. در این درمان نوروتراپیست با تغییرات سیگنال های مغزی که روی تتا و آلفا انجام می دهد باعث می شود که فرد به خواب عمیق و خوبی فرو رود و دچار بی خوابی یا اختلالات دیگر خواب نشود. این درمان توسط بهترین متخصص اختلالات خواب کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک خواب تهران انجام می شود.

نکته مهم : مرکز خواب نیک مهر ابتدا یک نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد از مراجعه می گیرد و بر مبنای آن پروتکل درمانی مختص آن فرد را اجرا می کند. لازم به ذکر است که مرکز خواب نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.