گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

دکتر متخصص بی خوابی

دکتر متخصص بی خوابی می گوید که اختلالات خواب می تواند ناشی از مشکلات در مراحل خواب باشد و این موضوع باعث می شود عملکردهای فرد در طول روز مختل شود. احتمالاً درصد زیادی از جامعه به نوعی و با درصدی یکی از اختلال خواب را دارند. یکی از مهمترین اختلالات خواب ، بی خوابی ( Insomnia ) است که حدود 30 درصد جامعه دچار آن می باشند. در این مقاله تعدادی از اختلالات خواب توسط دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران )، دکتر خوب برای اختلالات خواب در بهترین کلینیک درمان بی خوابی تهران مورد بررسی قرار می گیرد و در ادامه طریقه درمان بی خوابی بدون دارو ، جدیدترین درمان بی خوابی و حتی در برخی از افراد درمان قطعی بی خوابی در گروه نیک مهر گفته خواهد شد.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/12/17

دکتر متخصص بی خوابی

بررسی برخی از اختلالات خواب توسط بهترین دکتر برای درمان بی خوابی

بهترین دکتر برای درمان بی خوابی در تهران می گوید که اختلالات خواب یا اولیه و یا ثانویه هستند. اختلالات ثانویه خواب مشخصاً به دلایل تنی و بدنی هستند مثلاً شرایط پزشکی ( اختلالات متابولیک ، مشکلات غدد درون ریز ، درد و…)، چاقی ، استفاده از داروها ، افسردگی و… که باعث شده فرد دچار این مشکلات شود. تمام این موارد در درمان سریع بی خوابی و در جدیدترین درمان بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرند.

دکتر خوب برای اختلال خواب در تهران می گوید که اختلالات خواب به دو دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

۱) dyssomnias ( بی خوابی ها )
۲) parasomnias ( کژ خوابی ها )

وقتی فرد از ساختار طبیعی منحرف می شود اصطلاحاً جزء دسته کژخوابی ها و وقتی در خواب رفتن ، زمان خواب و کیفیتش مشکل دارد جزء دسته بی خوابی ها است که همگی در درمان قطعی بی خوابی توسط دکتر برای درمان بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد. در بی خوابی ها که جزء اختلالات خواب است درمانگر شاهد پنج اختلال خواب شایع است که همگی آنها اشکال در زمان ، میزان و کیفیت خواب دارند و تماماً در درمان سریع بی خوابی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

درمان قطعی بی خوابی

بررسی انواع بی خوابی توسط کلینیک درمان بی خوابی

Primary insomnia

دکتر متخصص بی خوابی می گوید که حدود ۳۰ درصد افرادی که اختلالات خواب دارند دارای اختلال Primary insomnia می باشند. در این اختلال خواب ، شخص در به خواب رفتن و اینکه در خواب بماند مشکل دارد که یکی از دلایل اصلی آن به خاطر اختلال در ریتم شبانه روزی است. این مشکل در درمان بی خوابی در بزرگسالان و کودکان مورد ارزیابی قرار می گیرد.
افراد دارای این اختلال خواب معمولاً سیکل اشان یا جلو یا عقب و یا نامنظم است. همچنین ممکن است کارشان شیفتی باشد. علاوه بر این ممکن است مزاحمت های خوابی از جمله محیط ( صدا ، درجه حرارت ، آلرژی ، نور ، نوع رختخوابی که می خوابد و …) و یا درونزاد ( برگشتن اسید معده ، کاهش اکسیژن خون ، RLS ، وقفه تنفسی حین خواب ، مشکلات نارسایی قلبی ، درد و…) داشته باشند که همگی در درمان قطعی بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد.
بهترین دکتر برای درمان بی خوابی می گوید که از عوامل دیگر می تواند عوامل روانی را نام برد. این یعنی شخص بخواب نمی رود و این می تواند تاثیر بدی روی او بگذارد و ممکن است او را حتی افسرده و داخل یک سیکل معیوب بیاندازد و باعث شود شب های دیگر هم چنین مشکلی داشته باشد. این سیکل در درمان سریع بی خوابی مورد ارزیابی قرار می گیرد. 

در کنار این موارد مکانیسم های دیگری هم برای این اختلالات خواب وجود دارد از جمله اینکه ممکن است فرد دارو مصرف کند مثل داروی تیافیلین و… که اینها نمی گذارد فرد به خواب رود. همچنین ممکن است فرد دارای اختلالات مربوط به روانپزشکی از جمله PTSD ، افسردگی ، پرخاشگری ، دو قطبی و… باشد که همگی توسط دکتر خوب برای اختلال خواب در تهران در در درمان بی خوابی و استرس مورد بررسی قرار می گیرد.

Hypersomnia

دکتر متخصص بی خوابی در بهترین کلینیک درمان بی خوابی در تهران می گوید که در این اختلال شخص نمی تواند روی میز یا صندلی به هر دلیل خودش را نگه دارد و ممکن است Excessive Daytime Sleepines داشته باشد. آنهایی که این مشکل را دارند چند تا تشخیص برایشان مطرح است. یا فرد نارکُلِپتیک ( Narcoleptic ) است یعنی از لحاظ هورمونی و ساختار عصبی ، شخص حمله های خواب دارد بنابراین باید اصلاح شود که ممکن است ناشناخته یا مربوط به روانپزشکی باشد.
در این نوع از اختلالات خواب و بی خوابی که در درمان قطعی بی خوابی و درمان سریع بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد شخص می گوید همیشه خواب آلود است و نمی تواند در طول روز خودش را نگه دارد.

درمان بی خوابی

نارکُلِپسی ( Narcolepcy ) یا حمله های خواب

یکی از انواع اختلالات خواب و بی خوابی نارکلپسی است که طبق نظر دکتر خوب برای اختلالات خواب در تهران ، در آن فرد بلافاصله به خواب Rem می رود یا اینکه بعد از ۱۵ دقیقه(به جای ۹۰ دقیقه) وارد مرحله Rem می شود که این موضوع توسط پزشک متخصص بی خوابی در درمان بی خوابی بدون دارو مورد بررسی قرار می گیرد.

این افراد معمولاً دارای خصوصیات خواب آوری ، خواب و بیداری و یا توهمات هستند. این یعنی موقع به خواب رفتن و بیدار شدن توهم دارند. همچنین این افراد فلج و وقفه خواب دارند که این موضوع مهمی برای بهترین دکتر متخصص بی خوابی در کلینیک درمان بی خوابی تهران می باشد.

بعضی از اینها Cataplexy دارند مثلاً اگر جوکی برای آنها تعریف شود به محض اینکه به آن جوک می خندند، بدنشان شل می شود و زمین می خورند. این بیماری در ۰/۱ جمعیت دیده و در خانم ها و آقایان تفاوتی ندارد. در دوران کودکی و نوجوانی این موضوع بیشتر دیده و مولفه ارثی دارد که باید توسط دکتر خوب برای اختلالات خواب در درمان قطعی بی خوابی بررسی شود.

Breating – Related disorder

در این اختلال خواب که توسط دکتر خوب برای اختلال خواب در تهران بررسی می شود، شخص یک دفعه وسط خُر و پُفش وقفه می کند که این شاخصی برای :

دکتر متخصص بی خوابی

وقفه تنفسی انسدادی ( OSA ) ( Obstructive Sleep Apnoea )

این موضوع ارتباط با فشار خون و مشکلات مغزی دارد و می تواند آلزایمر و همچنین مشکلات تنفسی یا مسایل تیروئید و ایمنی ایجاد کند که موضوع مهمی برای پزشک متخصص بی خوابی در کلینیک درمان بی خوابی در تهران می باشد و باید در درمان سریع بی خوابی بررسی شود.
فاکتورهایی که احتمال OSA را زیاد می کند عبارت است از : افرادچاق ، کسانی که گردن کلفت دارند ، حفره ها و تیغه های بینی اشان انحراف دارد فک پائین اشان به سمت عقب منحرف است ، زبان کوچک خیلی بزرگی دارند که همگی در جدیدترین درمان بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد.

Central Sleep Apnoea

اینها کسانی هستند که دارو زیاد مصرف می کنند و متاسفانه اعتیاد دارند و حدوداً شاید ۱۰۰ یا ۲۰۰ بار رشد برانگیختگی دارند. در اصل اینها عمق خواب را تجربه نمی کنند که توسط دکتر بی خوابی در تهران در درمان بی خوابی در بزرگسالان و کودکان مورد تشخیص قرار می گیرند.

Parasomnias

یکی از انواع اختلالات خواب و بی خوابی است که توسط بهترین متخصص بی خوابی در درمان قطعی بی خوابی مورد تشخیص قرار می گیرد و شامل ۳ مورد راه رفتن بین خواب ، وحشت حین خواب و کابوس شبانه است.
معمولاً کابوس حین Rem (در دوران کودکی خیلی اتفاق می افتد) است. شخص معمولاً بیدار و تمام آن کابوسها را به یاد می آورد. وحشت بین خواب معمولاً در کودکان رخ می دهد که در آن کودک ممکن است در Non-Rem ناگهان جیغ بزند و بیدار و دلیلی هم برای آن نداشته باشد و دوباره بخوابد که باید توسط دکتر برای بی خوابی در مرکز درمان بی خوابی تهران مورد بررسی قرار بگیرد.
دکتر بی خوابی در تهران در جدیدترین درمان بی خوابی می گوید که خوابگردی در Non-Rem اتفاق می افتد و اطرافیان باید توجه کنند، کسی که خوابگردی یا اختلالات خواب Rem دارد ، چاقو کنارش نباشد ، کنار پله ها فَنس بگذارند که فرد نیافتد و … که تماما توسط دکتر خوب برای اختلالات خواب در تهران آموزش داده می شود.

درمان قطعی بی خوابی توسط دکتر بی خوابی در گروه نیک مهر

در گروه نیک مهر که یکی از بهترین کلینیک درمان بی خوابی در تهران می باشد روند درمان اختلالات خواب برای درمان سریع بی خوابی بدین صورت است که ابتدا مراجع یک وقت نقشه مغزی از منشی می گیرد و سپس در جلسه نقشه مغزی که حدود نیم ساعت الی 40 دقیقه طول می کشد(نقشه به علاوه ویزیت دکتر) علت مشکلات خواب توسط دکتر نیما گنجی ( بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) ، نوروتراپیست و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران مورد بررسی قرار می گیرد و سپس بهترین دکتر برای درمان بی خوابی بدون دارو و بر مبنای نقشه مغزی ، پروتکل درمانی همان فرد را می نویسد و بعد از آن مراجع باید دو الی سه روز در هفته ( بستگی به نوع دستگاه دارد ) به کلینیک مراجعه نموده و حدود یکساعت کار با دستگاههای نوروساینس از جمله نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک ) و… را انجام دهد.

لازم به ذکر است که تمامی ابزارهای نوروساینس بدون دارو و عوارض جانبی است. دکتر خوب برای اختلال خواب در تهران با تغییرات سیگنال های مغزی که روی تتا و آلفا انجام می دهد باعث می شود که فرد به خواب عمیق و خوبی فرو رود و مشکلات خوابش برطرف شود و در اکثر موارد درمان قطعی بی خوابی رخ می دهد.

این نکته حائز اهمیت است که در همان جلسه نقشه مغزی اگر دکتر گنجی لازم بداند توصیه بر دارو درمانی یا روان درمانی در کنار جلسات نوروساینس خواهند داشت ولی در کل درمان های گروه نیک مهر بدون دارو می باشد و در اکثر موارد بدون دارو مراجع مشکلش برطرف خواهد شد.

 

نکته مهم : کلینیک درمان بی خوابی نیک مهر روند تشخیص و درمانش با دیگر مراکز درمان بی خوابی در تهران و … متفاوت می باشد و مراجع لازم نیست شب تا صبح در کلینیک تحت نظارت دکتر متخصص بی خوابی باشد تا از او آزمایش به عمل بیاید. در واقع متد گروه نیک مهر ، متد خاصی و جدیدترین درمان بی خوابی در زمینه درمان مشکلات خواب می باشد. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به بخش ویدئوها یا صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.