درمان استرس و اضطراب

درمان استرس و اضطراب در زندگی امروزه بسیار مهم است زیرا استرس مثل تمامی احساسات دیگر باعث یکسری رفتارها ، حالت های بدنی و برانگیختگی های درونی می شود. مثلاً یک نفر ممکن است دچار تپش قلب و تعریق و… شود و همین عوامل باعث شود که از موقعیت فرار کند یا از توجه برگردانی استفاده نماید. معمولاً نوع پاسخی که فرد به تشویش و بی قراری می دهد بستگی به ویژگی های شخصیتی ، مسایل فرهنگی ، شرایط زندگی و تجربه های او دارد که در درمان استرس و اضطراب باید این عوامل بررسی شود. به طور کلی برای پیشگیری از استرس باید از دوران کودکی شروع کرد و مهارت های لازم را در این زمینه آموزش داد.

درمان استرس و اضطراب

وقتی فرد دچار بی قراری شدید می شود غالباً او متوسل به رفتارهای ایمنی بخش می شود تا آرام شود. این دفاع ها یا رفتارها باعث می شود که به صورت موقعیت خشم بالا آمده ، در لوای ترس و شرم پائین برود و به خاطر پویا بودن و داینامیک بودن احساسات در هر بار بالا آمدن و فرو بردنشان باعث تقویت و افزایش و تکرار اضطراب و ترس می شود که در درمان اضطراب مورد بررسی قرار می گیرد.

 

مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/04/30

رفع استرس و اضطراب شدید

بنیادی ترین هیجانی که در وجود انسان بر اساس ناکام ماندن نیازهای فرد در دوران تحول شکل می گیرد ، هیجان خشم است. یکی از دلایل این است که وقتی درمانگر برای درمان استرس و افسردگی شدید مراجع کار می کند بعد از چند جلسه او به درمانگر می گوید که خشمگین تر شده است که این حکایت از آن دارد که کودک در دوران تحول کودکی نتوانسته خشم خود را به دلایل مختلف ابراز کند بنابراین احساس غم و اندوه می کرده است. این یعنی فرد روی خشم اش لایه غم کشیده است.
گاهی هم کودک توان ابراز خشم را دارد اما می ترسد یعنی روی خشم لایه ای از ترس می کشد. چون می ترسد که اگر خشم اش را ابراز کند توجه والد را از دست بدهد. پس گاهی اوقات زیر ترس و اضطراب شدید فرد در واقع خشم خوابیده است. پس در افرادی که روی لایه خشم اشان لایه غم و احساس گناه کشیده شده است مستعد افسردگی هستند و اگر لایه ترس و شرم کشیده باشد مستعد اختلالات اضطرابی از جمله اضطراب اجتماعی یا اضطراب فراگیر یا اختلال پانیک و اختلال استرس پس از حادثه هستند.

درمان قطعی اضطراب

موارد بالا در درمان استرس و اضطراب شدید خیلی مهم است. فرد می تواند برای ارزیابی خود در خصوص اضطراب از پرسشنامه اضطراب بک یا نقشه مغزی کمک بگیرد.

درمان استرس و اضطراب شدید

عوارض استرس و اضطراب شدید

استرس و اضطراب دارای یکسری عوارض برای فرد می باشد که عبارتند از:

درمان استرس و اضطراب شدید

فردی که دچار تشویش و بی قراری بالا می شود یکسری مراحل و علائم را سپری می کند. این مراحل عبارتند از:

درمان استرس و اضطراب در کلینیک نیک مهر

معالجه استرس و اضطراب

بارزترین خطاهای شناختی در افرادی که دارای مشکلات اضطراب و استرس عبارتند است از :

پیش گویی منفی

این خطای شناختی از همه مهمتر است مثلاً فرد پیش خود می گوید که نکند بلایی سرش بیاید و…

فاجعه سازی

افراد دارای استرس و بیقراری در اصل از کاه ، کوه می سازند. مثلاً فرد می گوید اگر طلاق بگیرم حتماً خواهم مُرد. این خطای شناختی در مداوای قطعی اضطراب خیلی مورد توجه است.

نادیده گرفتن شواهد متناقص

مثلاً فرد می گوید مادرم سکته خواهد کرد بعد که دکتر ، مادرش را بررسی می کند می بیند که نه مشکل قلبی دارد نه سیگار می کشد و… یعنی در اصل شواهد متناقص را نمی بیند.

فیلتر منفی

افراد دارای اختلالات اضطرابی با عینک منفی دنیا را نگاه می کنند.

رفتارهای ایمنی بخش افراد دارای اختلالات اضطرابی

رفتارهای ایمنی بخش افراد که باید در درمان قطعی اضطراب شدید مورد بررسی قرار بگیرند عبارتند از:

چِک کردن

فرد دائم موارد مختلف را چِک می کند تا اطمینان خاطر ایجاد کند که اتفاقی نخواهد افتاد که برای رفع اضطراب شدید روی این موضوع خیلی کار می شود.

کنترل کردن

فرد دارای مشکلات اضطرابی مثلاً اجازه نمی دهد که بچه اش بیرون برود و… این کار را برای راههای کاهش استرس و اضطراب اش انجام می دهد.

جمع آوری اطلاعات اضافی

مثلاً فرد دارای مشکلات اضطرابی یک روز صبح بلند می شود و می بیند که یک خال قرمز در صورتش افتاده است. اگر آدم سالمی باشد می گوید شاید پشه نیش زده است ولی این افراد می گویند نکند سرطان باشد بعد کلی سِرچ می کنند و سراغ پزشک می روند و…

اجتناب های پنهان

فرد اضطرابی مثلاً تصاویر ذهنی یا افکار توام با اضطراب را در ذهنش سرکوب می کند. مثلاً تصادف را در خیابان اصلاً نگاه نمی کند و یا تصاویری که دلخراش باشد را نگاه نمی کند چون دچار اضطراب می شود بنابراین برای رفع اضطراب شدید خود می کوشد.

اطمینان جویی مکرر

یعنی فرد دارای اختلال اضطراب دائم از اطرافیان می پرسد که پس اتفاقی نمی افتد و… مطمئن باشم به نظرت که مادرم فلان مشکل را ندارد و… این کار برای فرد یکی از راههای کاهش استرس و اضطراب اش می باشد. منتهی متاسفانه فرد تا مدتی خوب است ولی باز سراغ کس دیگر یا همان شخص می رود و اطمینان جویی می طلبد که در رفع اضطراب شدید روی آن خیلی کار می شود.

رفع استرس و اضطراب

درمان استرس

عوامل ایجاد استرس و اضطراب شدید بسته به نوع فرد و محیط متفاوت می باشد. برخی از عوامل عبارتند از:

روش درمان استرس و اضطراب شدید

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد که در آن روانپزشک بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که بسته به نوع دارو متفاوت است. دارو یک درمان نگه دارنده است. این یعنی تا زمانی که فرد دارو مصرف کند حالش خوب و بعد از قطع دارو ممکن است علائم برگردد.

روان درمانی

روانشناسی یکی از سالمترین و باثبات ترین روش های درمان اضطراب و استرس شدید است. در این درمان روانشناس با یکسری تکنیک ها در معالجه استرس و اضطراب شدید فرد می کوشد از جمله تکنیک مواجهه سازی که خیلی پرکاربرد است.

ابزارهای نوروساینس

یکی از روش های جدید درمان استرس و اضطراب است که حدود چند سالی است وارد ایران شده و برای انواع مشکلات اضطرابی هم به کار می رود درمان با نوروفیدبک ، لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) و یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای مداوای قطعی اضطراب و استرس از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و دکتر سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه شعبات نیک مهر ) در بخش روانشناسی با متدهای خاص استفاده می نماید. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

9 نظر در مقاله “درمان استرس و اضطراب

 1. حسین گفته است :

  سلام میخواستم بپرسم ایا چشم ها هم اتفاقی می افته براشون من خوب میبینم ولی انگاری کند هستش و زیاد کار میکشم درد میگیرن وخمین طور سردرد

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، بله اینها از علائم عصب سمپاتیک است و وقتی استرس و اضطراب بهبود پیدا کنه این موارد هم خوب خواهد شد

 2. سمانه گفته است :

  سلام وقت بخیر. واسه ما که شهرستان هستیم و توی این شرایط اومدن به تهران مقدور نیست چطور میتونیم از این روش استفاده کنیم؟ ایا شهرهایی مثل مشهد هم از این روش استفاده میکنن؟ میشه معرفی بفرمایید؟

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، در اکثر شهرستان ها درمان نوروفیدبک وجود دارد ولی لورتا نه. منتهی مهمتر از دستگاه پروتکل درمانی است که باید توسط متخصص نوشته شود. متاسفانه در مشهد کسی رو نمی شناسیم

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، احتمالا منظورتون روانپزشک بوده چون روانشناس نباید دارو تجویز کند. منتهی روش درمانی ما بدون دارو و عوارض جانبی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.