گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر
درمان استرس و اضطراب
درمان استرس و اضطراب

درمان استرس و اضطراب

درمان استرس و اضطراب در زندگی امروزه بسیار مهم است زیرا استرس مثل تمامی احساسات دیگر باعث یکسری رفتارها ، حالت های بدنی و برانگیختگی های درونی می شود. مثلاً یک نفر ممکن است دچار تپش قلب و تعریق و… شود و همین عوامل باعث شود که از موقعیت فرار کند یا از توجه برگردانی استفاده نماید که این موارد در درمان قطعی اضطراب مورد بررسی قرار می گیرد. معمولاً نوع پاسخی که فرد به تشویش و بی قراری می دهد بستگی به ویژگی های شخصیتی ، مسایل فرهنگی ، شرایط زندگی و تجربه های او دارد که در درمان استرس و اضطراب بزرگسالان و در درمان قطعی استرس کودکان باید این عوامل بررسی شود. به طور کلی برای پیشگیری از استرس باید از دوران کودکی شروع کرد و مهارت های لازم را در این زمینه آموزش داد.

وقتی فرد دچار بی قراری شدید می شود غالباً او متوسل به رفتارهای ایمنی بخش می شود تا آرام شود. این دفاع ها یا رفتارها باعث می شود که به صورت موقعیت خشم بالا آمده ، در لوای ترس و شرم پائین برود و به خاطر پویا بودن و داینامیک بودن احساسات در هر بار بالا آمدن و فرو بردنشان باعث تقویت و افزایش و تکرار اضطراب و ترس می شود که در درمان قطعی استرس و اضطراب این موارد مورد بررسی قرار می گیرد. در این مقاله سعی داریم در مورد اضطراب و استرس صحبت و سپس به این سوال پاسخ دهیم که آیا استرس درمان قطعی دارد ؟

 

مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/04/30

بررسی لایه های زیرین در درمان اضطراب شدید

بنیادی ترین هیجانی که در وجود انسان بر اساس ناکام ماندن نیازهای فرد در دوران تحول شکل می گیرد ، هیجان خشم است. یکی از دلایل این است که وقتی درمانگر برای درمان استرس و افسردگی شدید مراجع کار می کند بعد از چند جلسه او به درمانگر می گوید که خشمگین تر شده است که این حکایت از آن دارد که کودک در دوران تحول کودکی نتوانسته خشم خود را به دلایل مختلف ابراز کند بنابراین احساس غم و اندوه می کرده است. که این موارد در درمان قطعی استرس کودکان و حتی بزرگسالان باید مورد بررسی قرار گیرد.
گاهی هم کودک توان ابراز خشم را دارد اما می ترسد یعنی روی خشم لایه ای از ترس می کشد چون می ترسد که اگر خشم اش را ابراز کند توجه والد را از دست بدهد که این موضوع هم باید در درمان قطعی استرس و اضطراب بررسی شود. پس در افرادی که روی لایه خشم اشان لایه غم و احساس گناه کشیده شده است مستعد افسردگی هستند و اگر لایه ترس و شرم کشیده باشد مستعد اختلالات اضطرابی می باشند که همگی در درمان قطعی اضطراب و افسردگی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

بررسی عوامل در درمان قطعی اضطراب

موارد بالا در درمان استرس و اضطراب شدید خیلی مهم است. همچنین فرد می تواند برای ارزیابی خود در خصوص اضطراب از نقشه مغزی کمک بگیرد که به طور دقیق به درمانگر اطلاعات می دهد که آیا فرد دچار اضطراب و استرس است یا فکر می کند که اینگونه می باشد.

درمان استرس و اضطراب شدید

بررسی عوارض استرس و اضطراب شدید

استرس و اضطراب دارای یکسری عوارض برای فرد می باشد که عبارتند از:

بررسی مراحل اضطراب در درمان استرس و اضطراب شدید

فردی که دچار تشویش و بی قراری بالا می شود یکسری مراحل و علائم را سپری می کند. این مراحل عبارتند از:

بررسی خطاهای فکری در معالجه استرس و اضطراب

بارزترین خطاهای شناختی در افرادی که دارای مشکلات اضطراب و استرس هستند که باید در درمان قطعی اضطراب مورد بررسی قرار بگیرند، عبارتند است از :

پیش گویی منفی

این خطای شناختی از همه مهمتر است مثلاً فرد پیش خود می گوید که نکند بلایی سرش بیاید و… این موضوع در درمان قطعی استرس و افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد.

فاجعه سازی

افراد دارای استرس و بیقراری در اصل از کاه ، کوه می سازند. مثلاً فرد می گوید اگر طلاق بگیرم حتماً خواهم مُرد. این خطای شناختی در مداوای قطعی اضطراب خیلی مورد توجه است.

نادیده گرفتن شواهد متناقص

مثلاً فرد می گوید مادرم سکته خواهد کرد بعد که دکتر ، مادرش را بررسی می کند می بیند که نه مشکل قلبی دارد نه سیگار می کشد و… یعنی در اصل شواهد متناقص را نمی بیند.

فیلتر منفی

افراد دارای اختلالات اضطرابی با عینک منفی دنیا را نگاه می کنند. تمامی این خطاها در درمان قطعی استرس کودکان مورد بررسی قرار می گیرد.

بررسی رفتارهای ایمنی بخش افراد دارای اختلالات اضطرابی

رفتارهای ایمنی بخش افراد که باید در درمان قطعی اضطراب شدید مورد بررسی قرار بگیرند عبارتند از:

چِک کردن

فرد دائم موارد مختلف را چِک می کند تا اطمینان خاطر ایجاد کند که اتفاقی نخواهد افتاد که برای رفع اضطراب شدید روی این موضوع خیلی کار می شود.

کنترل کردن

فرد دارای مشکلات اضطرابی مثلاً اجازه نمی دهد که بچه اش بیرون برود و… این کار را برای راههای کاهش استرس و اضطراب اش انجام می دهد.

جمع آوری اطلاعات اضافی

مثلاً فرد دارای مشکلات اضطرابی یک روز صبح بلند می شود و می بیند که یک خال قرمز در صورتش افتاده است. اگر آدم سالمی باشد می گوید شاید پشه نیش زده است ولی این افراد می گویند نکند سرطان باشد بعد کلی سِرچ می کنند و سراغ پزشک می روند و… این موضوع در درمان قطعی اضطراب و استرس مهم می باشد.

اجتناب های پنهان

فرد اضطرابی مثلاً تصاویر ذهنی یا افکار توام با اضطراب را در ذهنش سرکوب می کند. مثلاً تصادف را در خیابان اصلاً نگاه نمی کند و یا تصاویری که دلخراش باشد را نگاه نمی کند چون دچار اضطراب می شود بنابراین برای رفع اضطراب شدید خود می کوشد.

اطمینان جویی مکرر

یعنی فرد دارای اختلال اضطراب دائم از اطرافیان می پرسد که پس اتفاقی نمی افتد و… مطمئن باشم به نظرت که مادرم فلان مشکل را ندارد و… این کار برای فرد یکی از راههای کاهش استرس و اضطراب اش می باشد. منتهی متاسفانه فرد تا مدتی خوب است ولی باز سراغ کس دیگر یا همان شخص می رود و اطمینان جویی می طلبد. این موضوع در درمان استرس شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع استرس و اضطراب

بررسی عوامل ایجاد کننده اضطراب در درمان استرس و اضطراب شدید

عوامل ایجاد استرس و اضطراب شدید بسته به نوع فرد و محیط متفاوت می باشد. برخی از عوامل عبارتند از:

آیا استرس درمان قطعی دارد ؟ ( روش درمان استرس و اضطراب شدید در گروه نیک مهر )

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد که در آن روانپزشک بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که بسته به نوع دارو متفاوت است همچنین دارو یک درمان نگه دارنده است. این یعنی تا زمانی که فرد دارو مصرف کند حالش خوب و بعد از قطع دارو ممکن است علائم برگردد بنابراین نمی تواند برای درمان قطعی اضطراب و استرس شدید مناسب باشد بنابراین گروه نیک مهر کمتر از این روش استفاده می کند.

روان درمانی

روانشناسی یکی از سالمترین و باثبات ترین روش های درمان اضطراب و استرس شدید است. در این درمان روانشناس با یکسری تکنیک ها در معالجه استرس و اضطراب شدید فرد می کوشد. لازم به ذکر است که این روش اگر بدرستی و توسط متخصص درمان استرس شدید انجام شود می تواند درمان قطعی استرس کودکان و بزرگسالان را ایجاد کند.

 

ابزارهای نوروساینس

یکی از روش های جدید درمان استرس و اضطراب است که حدود چند سالی است وارد ایران شده و برای انواع مشکلات اضطرابی هم به کار می رود از جمله درمان با نوروفیدبک ، لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) و یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون عوارض جانبی می باشند. لازم به ذکر است که اگر این روش توسط متخصص نوروتراپیست انجام شود ( نه روانشناس و روانپزشک ) مطمئناً می تواند به همراه روان درمانی ، درمان قطعی اضطراب و استرس شدید باشد. 

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان قطعی استرس کودکان و بزرگسالان از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) با متدهای خاص در بخش روانشناسی  استفاده می نماید. تمامی درمان های گروه نیک مهر بدون دارو و عوارض جانبی است. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها بروید.

ویدیو ها

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

27 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام .وقت بخیر.من الان چهار ساله به صورت ناگهانی و هروز سردرد مزمن تنشی وعصبی دارم و بوتاکس میکنم که تاثیر زیادی نداره.رگ ها گردنم همیشه درد میکنه و احساس خشکی گردن دارم تا حدی که مثل یه نوار عصبی دو سرم رو میگیره و به چشمام میزنه لطفا راهنمایی کنید.پیشاپیش از شما تشکر میکنم.

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   15 آذر 1402 8:52 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر می توانید از روش های نوروساینس استفاده کنید که اگر پروتکل درمانی دقیق باشد می تواند مفید واقع شود

   پاسخ
 • درمان استرس و اضطراب
  امیررضا سهیلیان
  18 مرداد 1402 1:42 ب.ظ

  سلام خسته نباشید بنده ۲۱سالمه اضطراب شدید دارم دارو سرترالین مصرف میکنم علاعم از صبح موقع بیدلر شدن ازخواب شروع میشود بدوت هیچ دلیل مشخص تاشب ادامه دارد علاعم عرق سرد کف دست وپا وزیربغل وعرق صورت وپیشانی وگیجی ومنگی واحساس فشار روی مغز وفراموشی ولکنت زبان

  پاسخ
 • سلام من ۷ساله اضطراب فراگیر شدید دارم. همه درمان‌های طب سنتی همیوپاتی طب اسلامی ۳۰جلسه نوروفیدبک در اصفهان انجام دادم وسرسوزنی فایده نداشت به نظر شما چیکار کنم

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   7 مرداد 1402 10:11 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر درمان نوروفیدبک باید توسط کسی انجام شود که متخصص نوروتراپیست هست و پروتکل در این درمان بسیار مهم است که باید توسط متخصص نوشته شود. اگر جلسات نوروفیدبک را به همراه جلسات روانشناسی انجام دهید مطمئنا نتیجه خواهید گرفت

   پاسخ
 • سلام. لطفاً اگر امکان دارد بفرمایید به طور معمول در چند جلسه درمان اختلال اضطراب صورت می گیرد و هزینه درمان چقدر می باشد؟

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   21 بهمن 1401 9:39 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر این موضوع احتیاج به ارزیابی دقیق دارد ولی به طور معمول حدود 25 الی 30 جلسه لورتا و همچنین حدود 7 جلسه روان درمانی احتیاج است

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر پسرمن مشکل حافظه داره وسالها کاردرمانی انجام داده وبعدازاون داروی توجه تمرکز مصرف میکنه ولی هنوز شعرها روبه سختی حفظ میکنه وخیلی ازچیزهارویادش میره با این دستگاه هاراه درمانی برای حافظه وبعدتوجه تمرکز وجودداره؟

  پاسخ
 • درمان استرس و اضطراب
  مریم محمدی
  8 تیر 1401 10:49 ب.ظ

  من خانم ۴۰ ساله چند ساله که دچار استرس شدم همیشه نگران کارهای عقب افتاده هستم و خواب بسیار کم و بی کیفیتی دارم حافظه ام هم ضعیف شده و اخیرا خیلی بدتر شده به طوری که مطلبی که الان میخونم یک ساعت دیگه بخوام برا کسی بازگو کنم بیشتر جزییاتش یادم رفته و خیلی ناراحتم بابت این قضیه. میخام ببینم لورتا میتونه به من کمک کنه؟ قبلا یه بار تست iva دادم گفتند بیش فعالی داری ۱۹ جلسه tms انجام دادم بی نتیجه بود.

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   10 تیر 1401 11:43 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، لورتا در این خصوص می تواند خیلی کمک کننده باشد. تست IVA در خصوص تشخیص بیش فعالی دقیق نیست و آر تی ام است هم برای درمان نگرانی نمی تواند خوب باشد ولی برای افسردگی خوب است

   پاسخ
 • سلام وقت تون بخیر نمی دونم چرا واسه هر چیز کوچکی استرس میگیرم حتی. ی دل درد کوچک نورتریپتلین10مصرف میکنم تاثیری نداره به بیخیالس خودمو میزنم تاثیری نداره

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   5 بهمن 1400 7:46 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، لطفا سرخود دارو مصزف نکنید و حتما در این خصوص با یه روانپزشک مشورت کنید. شما باید ابتدا مورد ارزیابی قرار بگیرید و بر اون مبنا بخواید دارو بخورید

   پاسخ
 • سلام من استرس و اظطراب شدید دارم جوری که نمیتونم کسی رو. ببینم اگر با کسی حرف بزنم سریع رنگ صوزتم سرخ و زرد میشه حتی اونا هم استرسی میشن چیکار کنم

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   17 دی 1400 8:55 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، به نظر دارای فوبیای اجتماعی هستید ولی باز باید مورد بررسی قرار بگیرید. این فوبیاها احتیاج به جلسات درمان روانشناسی و در کنارش نورودرمانی یا دارو درمانی داره

   پاسخ
 • عرض سلام
  دو سال استرس و اضطراب شديد دارم انواع دارو هم مصرف كردم اما جواب نداده قبلا مقطعي بود اما جديدا ديگه دائمي شده و اصلا حال خوشي نيست ايا اين روش درماني موثر است؟

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   23 آذر 1400 7:40 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله متد نیک مهر در این زمینه یک متد خاص است که بوسیله دستگاههای لورتا به علاوه جلسات روان درمانی قابل حل می شود

   پاسخ
 • سلام میخواستم بپرسم ایا چشم ها هم اتفاقی می افته براشون من خوب میبینم ولی انگاری کند هستش و زیاد کار میکشم درد میگیرن وخمین طور سردرد

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   11 مهر 1400 11:32 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله اینها از علائم عصب سمپاتیک است و وقتی استرس و اضطراب بهبود پیدا کنه این موارد هم خوب خواهد شد

   پاسخ
 • سلام
  منم دچار اختلال اضطراب هستم

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر. واسه ما که شهرستان هستیم و توی این شرایط اومدن به تهران مقدور نیست چطور میتونیم از این روش استفاده کنیم؟ ایا شهرهایی مثل مشهد هم از این روش استفاده میکنن؟ میشه معرفی بفرمایید؟

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   7 شهریور 1400 7:39 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، در اکثر شهرستان ها درمان نوروفیدبک وجود دارد ولی لورتا نه. منتهی مهمتر از دستگاه پروتکل درمانی است که باید توسط متخصص نوشته شود. متاسفانه در مشهد کسی رو نمی شناسیم

   پاسخ
 • سلام….والله ما پیش هر روانشناسی میریم ….تا گفتم چه کنم…دارو رو سریع میدن…..

  پاسخ
  • درمان استرس و اضطراب
   سید مصطفی حسینی
   19 مرداد 1400 11:30 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، احتمالا منظورتون روانپزشک بوده چون روانشناس نباید دارو تجویز کند. منتهی روش درمانی ما بدون دارو و عوارض جانبی است

   پاسخ
 • خوب مفید بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.