نقشه مغزی  چیست و چه کاربردی دارد

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

تصویر مقاله نقشه مغزی

اگر درمانگری بخواهد در مورد نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک یا هر ابزار نوروساینس دیگری کار کند باید در مورد EEG و QEEG و در کل در مورد کاربردهای نقشه برداری مغزی اطلاعات کافی داشته باشد که متاسفانه بسیاری از مراکز از نقشه استفاده نمی کنند و یا درمانگر نوروفیدبک آن مراکز فاقد دانش های لازم در این زمینه می باشد (در این زمینه مقاله بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران را مطالعه نمائید) که همین عامل باعث می شود که عوارض نوروفیدبک نمود پیدا کند. 


نقشه مغزی ( QEEG ) چیست :

QEEG در واقع نرم افزار مغز از جمله بیش فعالی ، اضطراب و افسردگی و… را مورد سنجش قرار می دهد و با سی تی اسکن و ام آر آی و… که سخت افزار مغز از جمله لوب آهیانه و گیجگاهی و مغز و… را می سنجد ، متفاوت است. درمانگر نوروفیدبک باید در خصوص مغز و اعصاب اطلاعات لازم داشته باشد تا بر اساس QEEG ، الکترودها را بتواند در جای مناسب نصب کند بنابراین کمی دانش ابتدائی مهندسی برای این موضوع لازم می باشد.


(توضیح ساده  QEEG )


در خصوص تحلیل QEEG

نقش درمانگر در نقشه مغزی:

درمانگر نوروفیدبک باید روانشناسی یادگیری را خوب بداند چون در کل مکانیسم نوروفیدبک بر مبنای تئوری های یادگیری از جمله شرطی سازی کلاسیک و… است که بعد درمانگر با QEEG بتواند این شرطی سازی را انجام دهد. لازم به توضیح است که درمانگر بوسیله نقشه برداری مغزی تمامی عملکردهای مغزی از جمله توجه ، تمرکز ، مشکلات خواب و…. را مورد سنجش قرار می دهد و حال هر کدام از نواحی که دچار مشکل باشد را با ابزارهای نوروساینس درمان می کند. پس نه تنها مضرات نقشه مغزی در حد صفر است بلکه مفید هم می باشد چون باعث یک سنجش دقیق می شود.

تحلیل :

در واقع بوسیله نقشه برداری مغز ، درمانگر تمامی نورون های مغزی مراجع را مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد و حال هر کدام از نورون ها را که به اصطلاح خوب کار نمی کند را با ابزارهای نوروساینس مورد ترمیم قرار می دهد و از آنجا که مغز فرمانده بدن است وقتی خوب کار کند رفتارهای مراجع هم سالم خواهد شد.

مضرات :

این سوال از درمانگران نوروفیدبک می شود که آیا QEEG برای بدن مضر است یا خیر ؟ در جواب باید گفت که نه تنها مضراتی ندارد بلکه کلی اطلاعات به درمانگر و مراجع در خصوص سیستم های شناختی مغزش می دهد. 

هزینه و زمان نقشه برداری مغزی در مرکز نیک مهر :

QEEG در مرکز نیک مهر در یک جلسه و حدود ۱۵ دقیقه انجام می شود و در همان جلسه درمانگر بر مبنای نقشه مراجع ، به مراجع توضیحات لازم را در خصوص نقشه مغزیش می دهد. کل زمان نقشه مغز و نقشه خوانی توسط متخصص حدود یکساعت طول می کشد. البته لازم به ذکر است که هزینه نقشه برداری مغزی با ویزیت نقشه خوانی توسط دکتر گنجی در مرکز نیک مهر ۳۵۰ هزار تومان می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی  و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید. 

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.