بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴   

تصویر بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران باید کیفیتی در ارائه خدمات داشته باشد که بتواند اکثر مراجعین خود را درمان نماید. به همین منظور در این مقاله سعی شده ویژگی های بهترین مراکز نوروفیدبک در تهران مورد بررسی قرار بگیرد. در ادامه قیمت هر جلسه نوروفیدبک و تعداد جلسات درمان گفته خواهد شد.

یکی از بهترین روش غیر دارویی جهت تنظیم مجدد امواج مغزی استفاده از ابزارهای نوروساینس می باشد که با توجه به میزان پیشرفته بودن اختلال در اکثر موارد اثرات بدون بازگشت دارد. معروفترین این دستگاهها، دستگاه نوروفیدبک است.

کاربردهای نوروفیدبک از نظر بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران

نوروفیدبک کاربردهای زیادی دارد که در جدول به تعدادی از آنها اشاره شده و در مرکز نورفیدبک خوب در تهران روی آنها کار می شود.

درمان اضطراب با نوروفیدبک درمان وسواس با نوروفیدبک درمان افسرگی با نوروفیدبک
درمان بیش فعالی با نوروفیدبک درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک افزایش تمرکز با نوروفیدبک
درمان شب ادراری با نوروفیدبک درمان لکنت زبان با نوروفیدبک درمان میگرن با نوروفیدبک
درمان اعتیاد با نوروفیدبک درمان بی خوابی با نوروفیدبک درمان پرخاشگری با نوروفیدبک

شیوه کار در مرکز نوروفیدبک خوب در تهران

نقشه مغزی ( QEEG )  پیش از هر کاری ابتدا یک جلسه مراجع کننده جهت نقشه مغزی ( QEEG ) به کلینیک مراجعه می کند. پس از آن ، نقشه مراجع ، در همان جلسه توسط متخصص نوروساینس مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و بر طبق میزان اختلال امواج در بخش یا قسمت های از مغز ، پروتکل درمانی مناسب آن مراجع کننده نوشته می شود.

شروع درمان

درمان با نوروفیدبک طبق پروتکل درمانی نوشته شده توسط متخصص ، مراجع کننده مقابل مانیتوری که به دستگاه نوروفیدبک وصل می باشد، می نشیند و الکترودی روی سرش قرار می گیرد. این الکترودها امواج مغزی را دریافت و به دستگاه کامپیوتری که به دستگاه neurofeedback وصل است، هدایت می کند. دستگاه نوروفیدبک در مرکز نوروفیدبک خوب در تهران حالا مراجع با دیدن امواج مغزی خود به صورت کارتون ، فیلم یا Game ( بازی ) روی صفحه مانیتور ، می تواند به تنظیم و کنترل آنها بپردازد. یعنی مراجع تنها با نگاه کردن روی مانیتور باعث می شود که سیستم های شناختی مغزش بهبود و حتی تقویت شود. در تمام این مراحل درمانگر در کنار مراجع نشسته و به او یاد می دهد که چگونه می تواند این کار را به درستی انجام دهد.

ویژگیهای مرکز نوروفیدبک خوب در تهران

این مراکز دارای ویژگی هایی می باشد که باعث می شود اکثر مراجع کنندگانی که به آن مراجع می کنند نتایج خوبی دریافت نمایند که عبارتند از: 

۱) دارا بودن متخصصین نوروساینس

دکتر نیما گنجی ، متخصص نوروسایکولوژی و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی و مدیر واحد نوروفیدبک کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر می باشد. ایشان جزء معدود کسانی هستند که رشته تخصصی نوروسایکولوژی دارند. 

۲) استفاده از دستگاه نوروفیدبک نِکسوس

دستگاه نوروفیدبک نکسوس ( Nexus ) می باشد که تنها دستگاهی است که تائیدیه FDA آمریکا را دارد.  

۳) نوشتن پروتکل درمانی مختص هر مراجع

در مرکز نوروفیدبک خوب در تهران مختص هر مراجع پروتکل درمانی آن مراجع بر مبنای نقشه مغزی اش نوشته می شود.

۴) اخلاق حرفه ای و وجدان کار

اخلاق مداری در زمینه استفاده از زمان دستگاه Neurofeedback و ابزارهای نوروساینس وجود دارد.

۵) درمان بیمارانی که تاکنون درمانی برایشان پیدا نشده است
کار کردن بر روی بیماری هایی که تا هم اکنون یا درمانی برایشان وجود ندارد و یا با دارو ، درمان نمی شوند از جمله :

۶) استفاده از دستگاه لورتا نوروفیدبک


استفاده از دستگاه لورتا که نسل جدید نوروفیدبک است و همزمان نقاط بیشتری از مغز را درمان می کند و تعداد جلساتش نسبت به نوروفیدبک معمولی کمتر است.

هزینه و تعداد جلسات در بهترین مراکز نوروفیدبک در تهران

تعداد جلسات نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و یا دیگر ابزارهای نوروساینس بستگی به بیماری یا اختلال یا مشکل مراجعه کننده دارد. در اکثر بیماری ها  تعداد جلسات نوروفیدبک بین حداقل ۳۰ جلسه تا حداکثر حدود ۴۵ الی ۵۰ جلسه می باشد.در خصوص هزینه نوروفیدبک و تعداد جلسات

البته این بستگی به نوع دستگاه هم دارد. مثلاً حداکثر جلسات با لورتا نوروفیدبک حدود ۳۰ الی ۳۵ جلسه طول می کشد ولی درمان با نوروفیدبک یا tDCS یا… حدود ۴۰ الی ۴۵ جلسه طول خواهد کشید.

علت طولانی بودن جلسات نوروفیدبک

علت طولانی بودن جلسات نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک در مراکز نوروفیدبک خوب در تهران بدین دلیل است که :

نورون های مغزی شرطی شوند تا درست کار کنند به همین دلیل به یک تعداد جلسات نوروفیدبک زیادی احتیاج است. البته در جلسات اولیه فرد نتایج لازم را می بیند و ادامه جلسات بدین دلیل است که آن مشکل دیگر برنگردد و درمان از ثبات خوبی برخوردار شود.

قیمت هر جلسه نوروفیدبک در تهران

قیمت هر جلسه نوروفیدبک در تهران در سال ۱۳۹۸ در مراکز مختلف متفاوت است و بین ۷۰ هزار تومان الی ۲۷۰ هزار تومان متغییر می باشد.

هزینه هر جلسه لورتا نوروفیدبک هم بین ۱۵۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان متغییر می باشد. شاید پیش خود بپرسد که چرا اینقدر تفاوت قیمت در مراکز نوروفیدبک وجود دارد که علت را باید در ویژگی های مراکز نوروفیدبک در تهران جستجو کرد. 

هزینه هر جلسه نوروفیدبک در شهرستان ها

هزینه هر جلسه نوروفیدبک در شهرستان ها هم بین ۵۰ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان می باشد.

متاسفانه خیلی از مراکزی که در شهرستان ها مشغول به فعالیت در زمینه نوروفیدبک و… می باشند از تخصص لازم در این زمینه برخوردار نیستند و ممکن است تمامی تعداد جلسات نوروفیدبک آنها از کیفیت خوبی برخوردار نشود.

قیمت هر جلسه نوروفیدبک در خارج از ایران

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هزینه هر جلسه نوروفیدبک در خارج از ایران چیزی حدود ۱۷۰ تا ۲۵۰ دلار در هر جلسه می باشد!!! . در واقع قیمت واقعی هر جلسه نوروفیدبک این مبلغ می باشد که در ایران بنا به دلایل مختلف جلسات درمانی حدود یک پانزدهم قیمت خارج از کشور است!!

قیمت هر جلسه نوروفیدبک در بهترین مرکز نوروفیدبک تهران

قیمت هر جلسه نوروفیدبک در کلینیک نیک مهر بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می باشد که این بسته به نوع پروتکل درمانی ، نوع مشکل ، تعداد پروتکل و نوع دستگاه دارد. هزینه هر جلسه لورتا نوروفیدبک هم ۳۰۰ هزار تومان و هزینه هر جلسه tDCS ، tRNS و در کل ابزارهای تحریک مغزی ۱۲۰ هزار تومان می باشد. لازم به ذکر است تمامی تعرفه ها طبق وزارت بهداشت و درمان می باشد.

جلسه اول درمان هم جلسه نقشه مغزی می باشد که بر مبنای آن مشکل مراجع تشخیص داده می شود و پروتکل درمانی نوشته می شود. هزینه جلسه نقشه مغزی در کلینیک نیک مهر ۳۰۰ هزار تومان می باشد. حدود ۱۵ دقیقه گرفتن نقشه مغزی و ۴۵ دقیقه هم دکتر گنجی با مراجع در خصوص مشکل او و روند درمان صحبت می کند (ویزیت).

چرا بغیر از بهترین مراکز نوروفیدبک در تهران برخی از مراکز نتیجه درمانی خوبی نمی گیرند؟


برخی از مراکز نوروفیدبک در تهران بدلایل زیر نتایج درمانی خوبی نمی گیرند:

الف) عدم استفاده از متخصص نوروسایکولوژی

بسیاری از مراکز نوروفیدبک در واقع از افرادی به عنوان درمانگر استفاده می کنند که متخصص نوروسایکولوژی نیستند و دارای رشته هایی نامرتبط از جمله روانشناس ، مشاور ، روانپزشک و… می باشند.
این افراد با گذراندن دوره های ۲ هفته ای ، در مراکز نوروفیدبک مشغول به کار و متاسفانه خودشان را نوروتراپیست معرفی می کنند. در حالی که تخصص سیستم های شناختی مغز به چند سال تحصیل در دانشگاه نیازمند است.

ب) استفاده از دستگاههای که تایید FDA ندارند

اکثر مراکز نوروفیدبک در ایران به غیر از مرکز نوروفیدبک خوب در تهران از دستگاههایی استفاده می کنند که تائیدیه FDA آمریکا (سازمان غذا و داروی آمریکا ) را ندارد.

  • عکس دستگاه نکسوس ( Nexus ) در حال حاضر تنها دستگاه نوروفیدبک که تائیدیه غذا و داروی آمریکا را دارد دستگاه نِکسوس ( Nexus ) است که در ایران، به دلیل قیمت بالای آن، چند مرکز بیشتر دارای آن نمی باشند و بقیه مراکز از دستگاههایی همچون پروکامپ ، ویلیستاس و… استفاده می کنند.

ج) استفاده از یک پروتکل درمانی برای همه

اکثر مراکز نوروساینس در خصوص هر مشکلی مثل بیش فعالی ، از یک پروتکل درمانی استفاده می کنند. برای همین تعدادی از بیماران نتیجه لازم را نمی گیرند و یا اینکه بعد از درمان، دوباره بیماری برمی گردد. در صورتی که باید برای هر بیمار، طبق نقشه مغزی پروتکل اختصاصی نوشت.

متاسفانه خیلی از مراکز نوروفیدبک که خودشان را متخصص نوروسایکولوژی می دانند چون با سیستم نوروساینس و پروتکل های آن آشنا نیستند می گویند که با نوروفیدبک یا… نمی توان میگرن یا اعتیاد و… را درمان کرد. در حالی که در مرکز نوروفیدبک خوب در تهران این کار انجام شده و می شود. 

د) اختصاص زمان کم برای درمان بیمار 

متاسفانه دیده شده که بر خلاف بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران ، اکثر مراکز نوروفیدبک بدلیل هزینه بالای دستگاه ، زمان کمتری برای درمان  بیمار اختصاص می دهند. در این مراکز بعد از حدود ۱۰ دقیقه، درمانگر دستگاه را خاموش می کند و بیمار فکر می کند که دستگاه نوروفیدبک روشن است و به کار خودش ادامه می دهد!!!.

نتیجه گیری مقایسه بهترین مراکز نوروفیدبک در تهران با سایرمراکز :

با توجه به موارد بالا می توان نتیجه گرفت که چرا بعضی از مراکز نوروفیدبک ، هزینه هر جلسه نوروفیدبک در تهران در آنها پائین تر از مراکز اصلی است. در واقع این موضوع ما را یاد این جمله معروف می اندازد که هر ارزانی بی دلیل نیست. متاسفانه همین عوامل باعث شده که اکثر افراد بگویند که نوروفیدبک خوب نیست و حتی عوارض دارد.

نویسنده  : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید. 

۸ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.