اعتیاد

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۵۷۷۰۶۹ شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

متاسفانه امروزه مصرف مواد مخدر و محرک در بین جوانان و حتی نوجوانان شایع شده که یکی از عوامل آن ، عدم آموزش مهارت های پیشگیری از اعتیاد در خانواده ها از سنین کودکی است. والدین تا زمانی که فرزندشان در سنین کودکی است شاید به تنها چیزی که فکر نمی کنند مصرف مواد در فرزندشان است و به همین دلیل هیچگونه آموزش مهارت پیشگیرانه ای را در این خصوص به کار نمی برند در صورتی که اگر ما بخواهیم در سنین نوجوانی و جوانی خیالمان از این بابت راحت باشد باید از سنین کودکی پایه ریزی کنیم. 

اعتیاد

انواع مواد اعتیادی:

به طور کل 3 دسته مواد مصرفی اعتیادی وجود دارد که عبارتند از:

الف) مواد مخدر :

مواد مخدر همان مواد سنتی هستند که از قدیم رایج بوده و اکثراً طبیعی می باشند مثل تریاک ، شیره ، مورفین و… این مواد حتی در پزشکی هم برای ساخت یکسری از داروها استفاده می شود. بیشترین آسیبی که این دسته از مواد اعتیاد می زنند، جسمی است و برای همین وقتی فرد موادش را کنار می گذارد دچار بدن درد و… می شود.

ب) مواد محرک :

مواد محرک از دسته مواد صنعتی هستند مثل کوکائین ، شیشه ، آمفتامین و… و همانطور که از نامش پیداست اکثراً فرد را تو زمینه های مختلف از جمله توجه ، تمرکز ، صحبت کردن ، حافظه ، مسایل جنسی و… تقویت می کند ولی تمامی این موارد متاسفانه فقط در ابتدای امر هست و بعد از آن سیستم های شناختی مغز تخریب و نتیجه معکوس می شود. این دسته از مواد اعتیاد بیشتر مغز و سیستم های آن را درگیر می کند و به همین دلیل وقتی فرد مصرف کننده ، چند روز مواد مصرف نکند ، هیچ گونه درد جسمی نخواهد داشت. 

ج) مواد توهم زا :

مواد توهم زا مثل ماری جوآنا ، حشیش ، گل و…، مثل مواد محرک ، سیستم های شناختی مغز را درگیر می کند و ممکن است در حین مصرف یا بعد از چند سال فرد دچار توهم و هذیان شود چون بیش از اندازه از مغز کار کشیده شده است. والدین باید در راههای پیشگیری از اعتیاد ، این موارد را در سنین ابتدای بلوغ به فرزندشان آموزش دهند.

درمان اعتیاد :

انواع افراد در زمینه ترک اعتیاد متفاوت هستند و بر این مبنا ممکن است یکی از روش های ترک اعتیاد را بر دیگری ترجیح دهند منتهی این موضوع خیلی مهم است که اگر فرد دارای بیماری اعتیاد در راهی موفق نبود حتماً از روش های دیگر برای ترک اعتیاد استفاده کند چون ممکن است آن راهی که رفته ، راه درمانش نبوده است. لازم به ذکر است که همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد هیچگاه نباید از سمت خانواده در درمان فراموش شود.

انواع افراد از نظر ترک اعتیاد

درمان فوری اعتیاد و بهترین روش ترک اعتیاد

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

 درمان فوری اعتیاد

وقتی والدین راههای پیشگیری از اعتیاد را در خصوص فرزندشان انجام ندهند، باعث می شود که بعد از مدتی به احتمال زیاد فرزندشان دچار اعتیاد شود و حالا برای درمان فوری اعتیاد و بهترین روش ترک اعتیاد فرزندشان ، دست به هر راهی بزنند. البته لازم به ذکر است که والدین نباید همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد را فراموش کنند. در این مقاله سعی شده انواع افراد دارای بیماری اعتیاد از نظر ترک مورد بررسی قرار بگیرند. 

انواع افراد از نظر ترک مواد مخدر و محرک :

افراد دارای بیماری اعتیاد به مواد مخدر و محرک از نظر ترک به ۴ طیف تقسیم بندی می شوند که در درمان فوری اعتیاد و بهترین روش ترک اعتیاد مورد بررسی قرار می گیرند. لازم به ذکر است که در راههای پیشگیری از اعتیاد این موارد به والدین آموزش داده می شود. این ۴ دسته عبارتند از:

۱) دسته اول :

یکسری از افراد دارای بیماری اعتیاد نمی خواهند حتی با بهترین روش ترک اعتیاد ، مواد مصرفی خود را ترک کنند در حالی که اگر بخواهند می توانند این کار را انجام دهند. مثلاً فرد دارای بیماری اعتیاد می گوید او می تواند سیگار و مواد مخدر را کنار بگذارد ولی نمی خواهد این کار را انجام دهد و می گوید هر موقع لازم شد خودش کنار می گذارد که این موضوع در درمان فوری اعتیاد مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) دسته دوم :

در این دسته که معتادان همخوان نام دارند حتی نمی خواهند که با بهترین روش ترک اعتیاد ، بیماری خود را کنار بگذارند. این افراد حتی باور هم ندارند که بتوانند این کار را انجام دهند. در واقع این افراد اعتقاد دارند که زورشان به مواد نمی رسد و مطمئناً اگر آن را کنار بگذارند برایشان اتفاقی خواهد افتاد که در درمان فوری اعتیاد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۳) دسته سوم :

در زمینه ترک اعتیاد افرادی هستند که می خواهند مواد را کنار بگذارند و باور هم دارند ولی نمی توانند این کار را حتی با بهترین روش ترک اعتیاد هم انجام دهند. اینها معمولاً کسانی هستند که چندین بار برای ترک مواد اعتیادی اقدام کردند ولی هر بار به دلایل مختلف شکست خوردند که در درمان فوری اعتیاد مورد بررسی قرار می گیرند.

۴) دسته چهارم :

بالاخره دسته چهارم در زمینه ترک اعتیاد افرادی هستند که می خواهند مواد را کنار بگذارند و می توانند این کار را انجام دهند. معمولاً این گروه کمتر به کلینیک ها و کمپ های ترک اعتیاد مراجعه می کنند چون می دانند خودشان به تنهایی می توانند مواد را ترک کنند و بهترین روش ترک اعتیاد را همین راه می دانند که در درمان فوری اعتیاد مورد بررسی قرار می گیرند. معمولاً مداخلات کوتاه مدت درمان اعتیاد برای گروههای ۱ و ۳ می تواند خیلی جذاب باشد. معمولاً افرادی که والدین آنها مهارت های پیشگیرانه را انجام داده اند ، اگر به اعتیاد دچار شوند بهتر می توانند از دام اعتیاد بیرون بیایند.

۲ جزء اساسی در درمان اعتیاد :

در واقع برای درمان تمام اعتیادها از جمله سیگار ، حشیش و… دو جزء وجود دارد که حتی در بهترین روش ترک اعتیاد هم این دو جزء مهم می باشد. اول اراده ای که فرد بخواهد موادش را کنار بگذارد و دوم مهارت و راهکارهای لازم در ترک اعتیاد که فرد با آشنا بودن و انجام آنها می تواند بهتر در مقابل دیو اعتیاد قد علم کند. در واقع مهارت ها حکم آچار دست این افراد در طی درمان است. مطمئناً اگر فرد یکی از این دو را نداشته باشد احتمالاً در درمان فوری اعتیاد به شکست خواهد رسید. نکته مهم در درمان اعتیاد این است که مراجع در این درمان صبر لازم را داشته و برای درمان خودش عجله نداشته باشد چون هرگونه عجله در درمان مطمئناً آن را با شکست همراه خواهد کرد.

روش درمان اعتیاد در مرکز نیک مهر

مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر یکی از بهترین روش ترک اعتیاد را به طریقه زیر انجام می دهد.

ابتدا مراجع برای درمان فوری اعتیاد مراجعه و یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و حال درمانگر ، نواحی مغزی که توسط مواد دچار مشکل شده را مورد بررسی قرار می دهد و بر آن مبنا و با یکسری دستگاههای نوروساینس از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و…. آنها را طی یکسری جلسات بهبود می دهد و حال وقتی فرمانده بدن درست کار کند مطمئناً رفتارهای مراجع هم سالم خواهد شد. در این راستا مراجع هفته ای یک جلسه روان درمانی با روانشناس خواهد داشت و اگر روانشناس تشخیص دهد در کنارش دارو درمانی هم انجام خواهد گرفت.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

پیشگیری از اعتیاد در خانواده (قسمت ۳)

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران

در ادامه قسمت اول و قسمت دوم راههای پیشگیری از اعتیاد ، دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران سعی دارد مقاطع سنی بعدی را مورد بررسی قرار بدهد چون همانطور که در قسمت های گذشته هم عنوان شد، متاسفانه امروزه اعتیاد یکی از معضلات اجتماعی و خانوادگی است و باید در این زمینه آموزش های لازم داده شود.

پیشگیری از اعتیاد در خانواده

در ادامه قسمت های پیشین ، دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران مقاطع بعدی سنی را مورد بررسی قرار می دهد.

د) کلاس دوم راهنمایی تا اول دبیرستان :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که در اوایل دوره نوجوانی ، کودکان ، گذشته و دوستی های قدیمی را پشت سر می گذارند و در این هنگام ، روش تصمیم گیری و حل مسئله ای که فرا گرفته اند ، می تواند برایشان کارآمد و کمک کننده باشد. آنها در این سن متوجه می شوند هر رفتار دارای پیامد ویژه ای است و می دانند چگونه رفتار آنها بر روی دیگران اثر خواهد گذاشت که همگی توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۱) خودانگاره :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که این کودکان گاهی اوقات ، خود انگاره لغزنده ای دارند و خود را خوب نمی بینند که داشتن یک الگوی خوب بزرگسال در این مواقع بسیار با اهمیت است. والدین باید به فرزند خود کمک کنند با داشتن ظاهری خوب و احساس سلامتی ، خودانگاره مثبتی را در خود افزایش دهند.

۲) عوارض مواد : 

به دلیل اینکه دانش آموزان سال اول دبیرستان زیاد به وضعیت ظاهری خود اهمیت می دهند بهتر است برای اثر بخشی بهتر به جای اینکه والدین بگویند سیگار سبب سرطان حنجره می شود درباره تنفس بد ، خرابی و سیاه شدن دندان ها ، انگشتان و سوخته شدن لباس صحبت کنند که همگی توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۳) همسالان :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که در این سنین والدین باید تاثیر قدرتمند همسالان را به وسیله تاثیر والدین خنثی کنند. برای این کار بهتر است والدین دوستان فرزند خود و والدین آنها را بشناسند و با آنها ملاقات داشته باشند. همچنین مقرراتی را درباره منع رفت و آمد تا دیر وقت و اجازه شرکت در مهمانی ها و… وضع کنند که همگی توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۴) کنترل کردن :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید محل هایی که فرزند آنها به آنجا رفت و آمد می کند را شناسایی کنند. مثلاً اگر فرزند آنها به سینما رفته، بدانند کدام فیلم و کدام سینما رفته است. تغییر برنامه نظیر ملاقات یک دوست جدید یا رفتن به سینمای دیگر مجاز نیست و باید از قبل با والدین هماهنگ شود که تماماً توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

۵) تمرین روش نه گفتن :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که در این سنین والدین باید نحوه روش های نه گفتن را با شبیه سازی به فرزندشان آموزش دهند.

۶) صحبت کردن :

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید به گذران اوقات خصوصی با فرزند خود و صحبت راجع به چیزهایی که در زندگی او اهمیت دارد، ادامه دهند.

۷) قوانین خانه :

والدین باید به طور دوره ای قوانین خانه را مرور و متناسب با موقعیت ، آنها را تکمیل کنند.

ح) کلاس دوم تا چهارم دبیرستان

در این مقطع سنی والدین باید موارد زیر را مدنظر قرار دهند:

۱) درک واقع بینانه :

در کلاس دوم تا چهارم دبستان کودکان گروه مدارتر می شوند و درک واقع بینانه تری از بزرگسالان دارند که این موضوع در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران به والدین آموزش داده می شود.

۲) تاثیرات مصرف مواد :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین در این سن می توانند روی تاثیرات بالقوه طولانی مدت مواد مخدر تاکید کنند نظیر فرصت های ورود به دانشگاه ، شغل ، تاثیر گذاری بر خواهران و برادران کوچکتر و… همچنین والدین می توانند درباره اینکه چگونه مواد می تواند زندگی آنها را تهدید کند ، صحبت بزنید. در ضمن والدین باید درباره آینده با فرزند خود صحبت کنند.

۳) شرکت در گروهها :

والدین باید فرزند خود را تشویق کنند که در جمعیت ها و تشکل های پیشگیری از مصرف مواد مخدر شرکت و در باشگاههای ورزشی و آموزشی و… عضو شوند که این موضوع در آموزش های بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران گفته خواهد شد.

۴) اطلاعات در مورد مواد جدید :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید سعی کنند از جدیدترین مواد اعتیادی که رایج شده مطلع باشند. امروزه مواد صنعتی جدید روز به روز وارد بازار می شود که آگاهی در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.

۵) همکاری با والدین دیگر :

والدین باید با والدین دیگر همکاری کنند و در این زمینه گروههایی را تشکیل دهند.

چگونگی ارتباط با فرزندی که مواد مصرف نموده است :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران می گوید در صورتی که فرزند دچار اعتیاد شود ، والدین باید مواردی را در این خصوص مدنظر قرار دهند. البته لازم به ذکر است که افراد از نظر ترک مواد متفاوت هستند.

الف) صحبت نکردن در صورت مصرف مواد :

والدین نباید ابتدا با فرزندی که تحت تاثیر مواد است برخورد کنند و باید منتظر بمانند تا اثر مواد از بین برود و سپس به آرامی درباره سوء ظن خود با وی صحبت کنند و یا در این زمینه از دیگران و یا دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران کمک بگیرند.

ب) اجرای قوانین :

والدین باید هر گونه تصمیمی که خانواده برای عدم رعایت قوانین حاکم بر خانه گرفته است را در این خصوص اجرا کنند.

ج) درک و فهمیدن :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید از جملاتی استفاده کنند که به فرزند این حس دست دهد که درک شده است. مثلاً والدین می گویند: “ما می دانیم توسط دوستان خود برای مصرف مواد تحت فشار هستی” که این همان همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد است.

د) تاکید:

مثلاً والدین می گویند : “به عنوان پدر و مادر نمی توانیم به تو اجازه دهیم که درگیر فعالیتهای آسیب رسان یا مضر شوی”. که این موضوع توسط بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

ح) حمایت کننده :

مثلاً والدین می گویند: “ما به تو کمک می کنیم روشی برای نه گفتن به مواد پیدا کنی”. آموزش مهارت جرات ورزی توسط دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

خ) ارزیابی خود : 

والدین باید به خود بگویند که:“آیا رفتار ناشایست من روی فرزندم تاثیر منفی و بد می گذارد؟”.

ر) طعنه :

بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران می گوید که در این زمینه والدین نباید از طعنه استفاده کنند مثلاً بگویند: “فکر نکن نمی فهمم داری چه کار می کنی؟”.

ز) تهمت :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین نباید از تهمت در این زمینه استقاده کنند مثلاً بگویند : “تو دروغ می گویی”.

س) برچسب زدن :

والدین نباید از برچسب زدن به فرزند خود استفاده کنند مثلاً اینکه : “تو فرد خیلی بدی هستی”.

ش) همدردی طلبی :

والدین نباید از فرزندان همدردی بطلبند مثلاً بگویند : “نمی دانی چقدر منو اذیت می کنی”.

ص) سرزنش خود :

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که والدین نباید از سرزنش خود استفاده کنند مثلاً بگویند : “همش تقصیر منه”.

تمام موارد بالا در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران آموزش داده می شود.

نشانه های اعتیاد به مواد در فرزندان :

نشانه های زیر در فرزندان به احتمال فراوان دال بر این است که آنها در حال مصرف مواد می باشند. البته دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که حتماً قبل از هرگونه صحبتی، با یک متخصص در این زمینه مشورت شود. این نشانه ها عبارتند از:

گوشه گیری ، خستگی ، بی ملاحظگی نسبت به بهداشت شخصی ، رفتارهای خصومت آمیز، کاهش ارتباط با سایر اعضاء خانواده ، ترک دوستان قدیمی ، افت تحصیلی و غیبت از مدرسه ، بی علاقگی نسبت به ورزش و سرگرمی ، تغییر نمودن الگوی خواب و تغذیه و… که تماماً در بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران بررسی می شود.

روش درمان اعتیاد در مرکز نیک مهر

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر به روش زیر درمان اعتیاد را انجام می دهد.

ابتدا مراجع به بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران مراجعه و یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و حال درمانگر ، نواحی مغزی که توسط مواد دچار مشکل شده را مورد بررسی قرار می دهد و بر آن مبنا و با یکسری دستگاههای نوروساینس از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و…. آنها را طی یکسری جلسات بهبود می دهد و حال وقتی فرمانده بدن درست کار کند مطمئناً رفتارهای مراجع هم سالم خواهد شد. در این راستا مراجع هفته ای یک جلسه روان درمانی با روانشناس خواهد داشت و اگر روانشناس تشخیص دهد در کنارش دارو درمانی هم انجام خواهد گرفت.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

پیشگیری از اعتیاد در خانواده (قسمت ۲)

بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران ، بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پیروزی ، بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پاسداران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران

اعتیاد امروزه یکی از معضلات خانواده هاست و حال در ادامه قسمت اول راههای پیشگیری از اعتیاد در خانواده ، روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران در این مقاله سعی دارد مقاطع مختلف سنی را از این نظر مورد بررسی قرار بدهد. البته لازم به ذکر است که والدین باید طریقه همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد هم به کودکان آموزش دهند و بدانند که افراد در زمینه ترک اعتیاد دارای انواع مختلفی می باشند.

راههای پیشگیری از اعتیاد در مقاطع مختلف سنی : 

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پیروزی می گوید که والدین باید در مقاطع مختلف سنی ، مواردی را در خصوص پیشگیری از اعتیاد در فرزندانشان انجام دهند.

الف) پیش دبستانی :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پیروزی می گوید که در سنین پیش دبستانی والدین باید موارد زیر را انجام دهند:

۱) نگرش های کودک :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که به کودکان ۳ الی ۴ ساله نمی توان مفاهیم پیچیده مواد مخدر را یاد داد ولی می توان نحوه تصمیم گیری و مشکل گشایی که بعدها سبب اجتناب از مصرف مواد می شود را یاد داد. والدین با استفاده از این روش به کودک خود یاد می دهند که بین عقاید و ایده هایی که برای آنها قابل قبول است یکی را انتخاب کند. همچنین والدین باید از طریق عملی و مشاهده ای مهارت تصمیم گیری را یاد دهند مثلاً به فرزند خود بگویند بین این لباس و فلان لباس کدام را دوست دارد که بپوشد؟

۲) وقت گذاشتن :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پاسداران می گوید که والدین باید اوقاتی را برای توجه کامل به کودک مشخص کنند که با هم بازی کنند ، کتاب بخوانند و… تا بدین وسیله به بنیاد قوی اعتماد و محبت بین خودشان کمک کنند.

۳) آموزش :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید به کودکان خود یاد دهند در محیط خانه مواد سمی هم وجود دارد مثل پودر رختشویی ، استون و… که باید از آنها دوری کرد.

۴) مصرف دارو :

والدین باید به کودک خود آموزش دهند که سر خود دارو مصرف نکند چون عوارض دارد.

۵) نیاز به غذا :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پیروزی می گوید که والدین باید نیاز به غذا را برای کودک توضیح دهند.

۶) ارتباطات اجتماعی :

والدین باید اصول اولیه ارتباط اجتماعی را بیاموزید مثل اینکه حقیقت را بگوید ، مهربان باشد و…

۷) اجرای قوانین :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید کودک را به اجرای قوانین و اصول تشویق کنند مثل کمک در غذا پختن ، بازی های ساده مثل منچ و مار و پله و… ساختن برج با بلوک های کوچک که در این بازی کودک یاد بگیرد که می تواند بر موقعیت های ناکام کننده چیره شود.

ب) مهد کودک تا سوم دبستان :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پاسداران می گوید که والدین باید در این مقطع موارد زیر را به کودکان آموزش دهند:

۱) احساس به خود :

کودکان ۵ تا ۹ ساله معمولاً احساس خوبی راجع به خود دارند. کودک در این سن دنیا را همان گونه می بیند که می خواهد ، نه به صورت واقعی که این موضوع مهم آموزشی برای والدین است.

۲) آموزش :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که فرزندان تا پایان کلاس سوم باید درک کنند که مواد مخدر چیست و چرا غیر مجاز است؟ شکل آنها چگونه است؟ تفاوت بین مواد مخدر چیست؟ داروهایی که پزشک تجویز نکرده ، خطرناک است. اهمیت از اشیاء و بسته های ناشناخته چیست؟ کدام فرد قابل اعتماد است؟  چرا ورزش اهمیت دارد؟ لازم به ذکر است که بحث درباره مواد مخدر باید مربوط به افراد و رویدادهایی باشد که کودک آنها را می شناسد.

۳) اعتماد داشتن :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پیروزی می گوید که کودکان در این سن باور دارند تصمیم هایی که بزرگسالان برای آنها می گیرند درست است بنابراین والدین باید به آنها کمک کنند که به چه کسی می توانند اعتماد داشته باشند.

۴) قوانین :

والدین باید قوانین رانندگی و مدرسه را توضیح تا کودک درک کاملی از قوانین داشته باشد.

۵) مسایل بهداشتی :

مشاور در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پاسداران می گوید که والدین باید در مورد مسایل بهداشتی که کودک باید رعایت کند ، توضیح دهند مثل شستن دست ها ، مسواک زدن و… و از این طریق مواردی که سلامتی را به خطر می اندازد مورد مقایسه قرار دهند.

۶) تبلیغات تلویزیونی :

والدین باید به کودکان آموزش دهند که هر تبلیغی درست نیست و تبلیغات تلویزیونی را مثال بزنند که سعی در ترغیب خرید محصولاتشان دارند.

۷) تفاوت بین داروها :

مشاور در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید درباره بیماری ها و داروهایی که کودک می شناسند صحبت کنند تا آنها تفاوت بین داروهای مجاز و غیر مجاز را بدانند.

۸) آموزش نه گفتن :

والدین باید روش نه گفتن و مهارت جرات ورزی را با فرزند خود تمرین کنند.

ج) کلاس چهارم تا اول راهنمایی :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد می گوید که در این مقطع والدین باید موارد زیر را انجام دهند:

۱) یادگیری :

در این دوره سرعت رشد جسمانی کاهش و میزان زیادی از انرژی صرف یادگیری می گردد. کودکان ۱۰ الی ۱۲ ساله علاقمند به یادگیری چیزهای عجیب و غریب هستند و می خواهند از نحوه کار همه چیز سر در بیاورند که این موضوع توسط روانشناس در بهترین مرکز ترک اعتیاد در پاسداران آموزش داده می شود.

۲) دوستان :

در این سن دوستان اهمیت زیادی پیدا و معمولاً کودک به چیزی علاقمند می شود که گروه علاقه دارد.

۳) مهمترین دوره :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که شاید این مهمترین دوره سنی است که والدین برای پیشگیری از اعتیاد در نوجوان باید تلاش کنند.

۴) آموزش :

پیام والدین به کودک باید به صورت واضح و صریح ، از ممنوعیت مواد مخدر باشد تا موجب مقاومت در برابر فشار مصرف گردد از جمله شناسایی انواع مواد ، تاثیرات مصرف مواد بر قسمت های مختلف بدن ، پیامدهای آن در خانواده و جامعه و… که تماماً توسط روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پیروزی آموزش داده می شود.

۵) صحبت با فرزند در زمان مشخص :

والدین باید زمان مشخصی را برای صحبت با فرزند در خصوص راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوان تخصیص دهند. برای ساده کردن این گفتگو ، می توان از فرزند درخواست کرد که با آنها به پیاده روی بیاید.

۶) تشویق به فعالیت های گروهی :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید فرزند خود را تشویق به شرکت در فعالیتهای گروهی کنند که سبب به وجود آمدن دوستی های جدید می شود از جمله ورزش ، اردو ، برنامه های زیارتی – سیاحتی و…

۷) پیام های جذاب برای مصرف مواد :

والدین بایدبه فرزند خود یاد دهند که چگونه مصرف مواد از طریق پیام های جذاب تشویق می شود.

۸) آموزش نه گفتن :

مشاور در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در پاسداران می گوید که والدین باید تمرین نحوه ” نه ” گفتن را با کودک ادامه دهید.

۹) تشکیل گروههای پیشگیری از مواد :

والدین باید فرزند خود را تشویق کنند که با همسالان خود گروههای پیشگیری از اعتیاد را تشکیل دهد.

۱۰) صحبت در مورد عوارض و مخاطرات مواد :

روانشناس در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران می گوید که والدین باید از کودکان خود بخواهند بریده های روزنامه ها که مربوط به مواد یا قتل های مربوط به مواد است را جمع آوری کنند و درباره آنها با هم صحبت کنند.

۱۱) آشنایی با والدین دوستان فرزند خود :

والدین باید با والدین دوستان فرزند خود آشنا و یکدیگر را تشویق به آموزش عادت های فردی و اجتماعی پسندیده کنند. با همکاری سایر والدین دیگر ، فعالیت های قابل نظارت را برای فرزندان خود فراهم آورید.

برای دیدن قسمت سوم کلیک کنید.

روش درمان اعتیاد در مرکز نیک مهر

روانشناس برای درمان اعتیاد می گوید که معمولاً راههای درمان اعتیاد متنوع می باشد و حال مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر به روش زیر درمان اعتیاد را انجام می دهد.

ابتدا مراجع یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و حال درمانگر ، نواحی مغزی که توسط مواد دچار مشکل شده را مورد بررسی قرار می دهد و بر آن مبنا و با یکسری دستگاههای نوروساینس از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و…. آنها را طی یکسری جلسات بهبود می دهد و حال وقتی فرمانده بدن درست کار کند مطمئناً رفتارهای مراجع هم سالم خواهد شد. در این راستا مراجع هفته ای یک جلسه روان درمانی با روانشناس خواهد داشت و اگر روانشناس تشخیص دهد در کنارش دارو درمانی هم انجام خواهد گرفت.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

پیشگیری از اعتیاد در خانواده (قسمت ۱)

راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان ، راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان ، راههای پیشگیری از اعتیاد در مدارس توسط روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران

روانشناس برای ترک اعتیاد می گوید که متاسفانه امروزه اعتیاد به مواد مخدر و محرک در جامعه روز به روز در حال افزایش است و آموزش روش ها و راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و در مدارس نسب به قبل بیشتر احساس می شود. خانواده ها باید بدانند قبل از اینکه نوجوانان و جوانانشان به اعتیاد دچار شوند و بر آن مبنا و بر اساس انواع افراد از نظر ترک مواد به دنبال بهترین روش ترک اعتیاد یا ترک اعتیاد سریع در تهران باشند از پیشگیری غافل نباشند چون درمان اعتیاد بنا به دلایلی خیلی سخت است. در این مقاله ۳ قسمتی ، مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر سعی دارد راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان را به طور مختصر و مفید بیان نماید.

دلایل مصرف مواد دخانی و مواد مخدر و محرک در بین نوجوانان

روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران دلایل مختلفی را برای مصرف مواد دخانی و اعتیادی در بین نوجوانان عنوان می کند که از اهم این موارد می توان به این موارد اشاره کرد: تحصیلات کم ، رفتار خشونت گرایانه ، تاثیر پذیری و فشار بیش از اندازه گروه همسالان، عدم حمایت والدین و استفاده از راهنمایی آنان ، مشکلات رفتاری در دوران کودکی ، کنجکاوی ، ناامنی ، بی حوصلگی ، فرار از مشکلات ، مقاومت در برابر اقتدار، عدم وجود ارزش های مناسب ، عدم اطلاعات کافی ، مشکلات جسمانی یا عاطفی، تحریک برای افزایش انرژی جسمانی و الگوبرداری که تماماً در راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان مورد بررسی قرار می گیرد.

راههای پیشگیری از اعتیاد در خانواده :

روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران می گوید که برای راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و در مدارس خانواده ها و اولیای مدرسه می توانند موارد زیر را انجام دهند. البته لازم به ذکر است که در تمامی آموزش ها باید طریقه همدلی کردن با فرد دارای بیماری اعتیاد هم آموزش داده شود.

الف) آموزش ارزش ها :

والدین می توانند ارزش های اجتماعی ، خانوادگی ، مذهبی را از همان اوایل کودکی به فرزندشان آموزش دهند تا در نوجوانی این ارزش ها جزئی از هویتشان شود. این یکی از بهترین راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان است. روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران می گوید که راههای انتقال ارزش ها به کودک این موارد می باشد:

۱) واضح و شفاف :

والدین باید در راستای راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان ، این ارزش ها را خیلی واضح و روشن به آنها بیان کنند.

۲) رفتار والدین :

روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران می گوید که فرزندان ، رفتار والدین را تقلید می کنند ( فرزندان افراد سیگاری ، به احتمال زیاد سیگاری می شوند). فرزند نباید در مصرف سیگار یا مشروب والدین ، نقش داشته باشد مثلاً سیگار برایشان تهیه کند و…

۳) تعارض و دوگانگی :

والدین برای انتقال ارزش ها باید مواظب تعارض و دوگانگی بین صحبت ها و رفتارهای خود باشند مثلاً تلفن زنگ بزند و آنها به کودکشان بگویند که خانه نیستند. این موضوع در راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و فرزندان مهم است.

۴) درک کردن :

روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران می گوید که والدین برای انتقال ارزش ها مطمئن شوند فرزندشان ارزش های خانوادگی را به درستی درک کرده است مثلاً سر سفره والدین می پرسند: “اگر هنگام ترک سینما پولی از جیب فرد روبروی ات افتاد باید چه کار می کنی؟”. این موضوع در راههای پیشگیری از اعتیاد در مدارس هم مهم می باشد.

۵) وضع قوانین :

در راستای راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان ، والدین باید قوانین مصرف مواد مخدر را وضع و بر اجرای آن نظارت و دلیل این قوانین را بیان و نتایج نقض آن را توضیح دهند.

۶) پرهیز از تهدیدهای غیر واقعی :

مثلاً اینکه اگه پدرت بیاد تو را خواهد کُشت و…

۷) از واقعیت ها آگاه باشید :

روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران می گوید که والدین مطلع ، قابلیت شناسایی دقیق تر مشکلات مربوط به نشانگان مصرف مواد را خواهند داشت.

۸) کمک از اولیاء مدرسه :

والدین باید از اولیاء مدرسه فرزندشان بخواهند که راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان را در برنامه های آموزشی خود داشته باشند.

ب) نحوه صحبت ، گوش دادن و ارتباط با فرزندان :

روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران در راستای راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و فرزندان و در خصوص نحوه صحبت کردن ، گوش دادن و ارتباط با فرزندان می گوید والدین باید این موارد را در نظر بگیرند :

۱) بسیاری از والدین برای بحث درباره مواد مخدر دودل ، بی خیال ، ترسو و ناوارد هستند که باید توسط روانشناس برای ترک اعتیاد آموزش ببینند.

۲) والدین باید اطلاع رسانی را از همان دوران کودکی شروع و این ارتباط را همیشه نگه دارند که موضوع مهمی برای راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و فرزندان است.

۳) اگر مطلبی را والدین بلد نبودند باید با کمک فرزندشان به دنبال آن بروند.

۴) والدین باید شنونده خوبی باشند تا فرزندشان احساس راحتی کند.

۵) روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران می گوید که والدین نباید از صحبتهای فرزندشان خشمگین شوند.

۶) اگر فرزند از مشکلات خود چیزی نمی گوید ، والدین از او سوال کنند.

۷) والدین نباید صحبت فرزندشان را قطع کنند که در راههای پیشگیری از اعتیاد در خانواده موضوع مهمی است.

۸) هنگام صحبت فرزند مطالبی که می خواهید درباره آن صحبت کنید ، آماده نکنید.

۹) قضاوت نکنید و راه حل را به وقتی موکول کنید که صحبتهای او به پایان رسیده است

۱۰) روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران می گوید که والدین نباید تحسین و تمجید فرزند خود را فراموش کنند و تا آنجا که می توانند روی اعمال صحیح او تاکید کنند چون باعث اعتماد به نفس او می شود.

۱۱) پیام های خود را به صورت واضح و روشن مطرح کنید.

۱۲) الگوی رفتاری مناسب برای فرزند خود باشید که موضوع مهمی برای راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و مدارس است.

۱۳) از حالت صورت ، تظاهرات چهره ای و همچنین زبان و بدن فرزند خود آگاه باشید. آیا پایش را تکان می دهد ، مدام به ساعت نگاه می کند و…

۱۴) در طی گفتگو نشان دهید سراپا گوش هستید. اگر نشسته هستید خود را به جلو خم و اگر ایستاده اید دست روی شانه های او بگذارید و به چشم هایش نگاه کنید.

۱۵) در خصوص پاسخگویی والدین گفتن جملاتی مانند ” من هم خیلی درباره… نگرانم ” و یا ” من هم فهمیدم چیزی مشکل آفرین شده ” روش بهتری برای پاسخ دادن به فرزند است تا اینکه با جملاتی مانند ” تو باید ” یا ” اگر من جای تو بودم…. ” که شبیه نصیحت و سخنرانی است استفاده شود که باید توسط روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران آموزش داده شود.

ج) بالا بردن اعتماد به نفس و آموزش جرات آموزی و قاطع بودن :

یکی از مواردی که خیلی کمک می کند تا والدین در راستای راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان در خانواده موفق باشند این است که اعتماد به نفس کودک اشان را بالا ببرند. هر چقدر فرد اعتماد به نفس اش بیشتر باشد مطمئناً می تواند در قبال دیگران مهارت نه گفتن را به کار ببرد و خواسته و نیازش را بیان نماید که این موضوع توسط روانشناس برای ترک اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سریع در تهران آموزش داده می شود.

راههای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و فرزندان 

یکی از راههای بالا بردن اعتماد به نفس کودک و فرزند این است که کارهای مثبت کودک مورد تائید و تشویق قرار بگیرد مثلاً عجب دستخط خوبی داری که این باعث تقویت مثبت در کودک و بالا رفتن اعتماد به نفس کودک می شود. البته ذکر این نکته لازم است که افراط در هر چیزی می تواند نتیجه معکوس به بار آورد که نکته مهمی در راههای پیشگیری از اعتیاد در مدارس و خانواده است. بنابراین در این امر نباید افراط کرد و همه کارهای بد و خوب کودک را مورد تشویق قرار داد چون اینگونه باعث می شود که از اعتماد به نفس زیادی به سمت مواد مخدر و محرک کشیده شود.

برای دیدن قسمت دوم و قسمت سوم مقاله کلیک کنید.

روش درمان اعتیاد در مرکز نیک مهر

روانشناس برای ترک اعتیاد می گوید که اگر والدین راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان خود را نادیده بگیرند و فرزندشان دچار اعتیاد شود معمولاً راههای درمان سریع اعتیاد می تواند در این زمینه متنوع باشد. مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر به روش زیر درمان اعتیاد را انجام می دهد.

ابتدا مراجع یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و حال درمانگر ، نواحی مغزی که توسط مواد دچار مشکل شده را مورد بررسی قرار می دهد و بر آن مبنا و با یکسری دستگاههای نوروساینس از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و…. آنها را طی یکسری جلسات بهبود می دهد و حال وقتی فرمانده بدن درست کار کند مطمئناً رفتارهای مراجع هم سالم خواهد شد. در این راستا مراجع هفته ای یک جلسه روان درمانی با روانشناس خواهد داشت و اگر روانشناس تشخیص دهد در کنارش دارو درمانی هم انجام خواهد گرفت.

نکته :

مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر آمادگی دارد در راستای راههای پیشگیری از اعتیاد در فرزندان ، گارگاههای آموزشی اعتیاد را در این زمینه برای مدارس ، ادرارات و سازمان ها و…. انجام دهد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.

همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد

بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران ، روانشناس برای ترک اعتیاد ، بهترین روانپزشک ترک اعتیاد در تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران

روانشناس برای ترک اعتیاد می گوید که وقتی والدین راههای پیشگیری از اعتیاد را در خصوص فرزند خود انجام نمی دهند ، باعث می شوند که بعد از مدتی فرزندشان در نوجوانی و اوایل جوانی بنا به دلایلی دچار بیماری اعتیاد شود و حال والدین برای اینکه در خصوص درمان اعتیاد او اقدام کنند احتیاج دارند که در ابتدا و در طول درمان همدلانه با او جلو بروند و در کنارش باشند. البته لازم به ذکر است که در این مورد افراد از نظر ترک اعتیاد متفاوت هستند. در این مقاله بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران سعی دارد همدلی را مورد بررسی قرار بدهد. 

همدردی و همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد

بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران می گوید که در روانشناسی مفهومی بنام همدلی وجود دارد که در راههای پیشگیری اعتیاد به والدین آموزش داده می شود. همدلی به این معنی است که فرد بتواند خود را جای طرف مقابل بگذارد و احساس او را درک کند. به عبارتی از منظر او به پدیده ها نگاه کند تا بهتر بتواند او را درک نماید. برای درک بیمار دارای اعتیاد هم کافیست که اطرافیان به عنوان بستگان نزدیک بیمار کمی به رفتارهای خودشان نگاهی بیاندازند که موضوع مهمی از نظر روانشناس برای ترک اعتیاد است. خصوصاً رفتارهایی که تلاش داشتند آنها را در خود تغییر دهند ولی موفقیتی در رابطه با آن نداشتند. به عبارتی بارها آن رفتاری که قصد تغییر آن را داشتند با شکست مواجه شده است.

مثال اول :

والدین یا افرادی که در اطرافمان می شناسیم بارها سعی کردند که روزانه ورزش کنند و حتی چند هفته ای موفق بودند منتهی نتوانستند این رفتار را ادامه دهند. 

مثال دوم :

افرادی هستند که اضافه وزن دارند و بارها تصمیم داشتند که وزنشان را کنترل کنند و قصد رژیم گرفتن داشتن و با کمال تعجب بعد از حدود ۲ الی ۳ هفته ، رژیم غذایی خود را رها کرده و دوباره به وزن قبلی برگشتند که موضوع به صورت مفصل توسط روانشناس برای ترک اعتیاد آموزش داده می شود. در ضمن نکته بسیار مهمی که در این رابطه وجود دارد این است که حتی بیمار مصرف کننده مواد به واسطه مصرف مواد ساختارهای مغزی اش هم آسیب می بیند ولی افراد سالمی که قصد تغییر رفتار ( مثل رژیم گرفتن ) دارند ساختارهای مغزی اشان مثل بیمار مصرف کننده مواد آسیب ندیده است ولی با اینحال قادر به ادامه گرفتن رژیم برای کاهش وزن نیستند.

مثال سوم :

افراد بارها تلاش داشتند روزانه چند لغت انگلیسی یاد بگیرند و حدود یک ماهی هم موفق بودند ولی نتوانستند این رفتار را ادامه دهند که توسط بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران این موضوع یادآوری می شود. حال در بیماری اعتیاد هم دقیقاً این اتفاق می افتد که این بدین معنی است که بیمار تلاش دارد که رفتار مصرف مواد را کنار بگذارد ولی بعد از چند ماهی که موفق است مجدداً به رفتار قبلی که مصرف مواد است رو می آورد.

نکته مهم در خصوص همدلی

این موضوع از نظر بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران قابل ذکر است که ترک اعتیاد به مراتب سخت تر از کارها و فعالیت هایی است که ما سعی در ترک و یا انجام آنها داریم که این به دلیل هورمون های لذت بخش ( از جمله دوپامین ) بیش از اندازه ای است که در زمان مصرف ، در بدن بیمار معتاد ترشح می شود. تمام این موارد در پیشگیری از اعتیاد به والدین آموزش داده می شود.

عدم سرزنش بیمار معتاد

پس برای درک بیماران مصرف کننده مواد بهتر است افراد از فیلتر خود ، رفتارهایی که قصد تغییر آن را داشتند ولی موفق نبودند رد کنند تا بهتر بتوانند بیمار معتاد را درک کنند و او را به خاطر لغزش یا عدم موفقیت سرزنش نکنند. این موضوع دقیقاً مثل این می ماند که ما تصمیم برای کاهش وزن می گیریم ولی موفق به انجام آن نمی شویم و اطرافیان هم نه تنها ما را سرزنش نمی کنند بلکه عده ای به ما فیدبک مثبت هم می دهند که اشکالی ندارد دوباره تلاش کن بلاخره موفق می شوی و… که موضوع های مهمی از نظر بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران می باشد.

نکته تعجب برانگیز در خصوص سرزنش :

روانشناس برای ترک اعتیاد می گوید که نکته تعجب برانگیز این است که چرا با فرد مصرف کننده مواد این رفتار انجام نمی شود؟ یعنی چرا به جای تشویق به ادامه رفتار سالم ، بیمار اعتیاد مورد سرزنش و طرد قرار می گیرد؟ این موضوع باید توسط بهترین دکتر ترک اعتیاد در تهران آموزش داده شود.

پس در کل بیمار مصرف کننده مواد را به خاطر لغزش ، مصرف مجدد ، عود و… سرزنش و طرد نکنیم بلکه با صرف وقت ، عدم سرزنش و  با ایجاد همدلی به او کمک کنیم که به بهبودی برسد.

روش درمان اعتیاد در مرکز نیک مهر

دکتر متخصص درمان اعتیاد در تهران می گوید که مرکز روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر به روش زیر درمان اعتیاد را انجام می دهد.

ابتدا مراجع به بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران مراجعه و یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و حال درمانگر ، نواحی مغزی که توسط مواد دچار مشکل شده را مورد بررسی قرار می دهد و بر آن مبنا و با یکسری دستگاههای نوروساینس از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و…. آنها را طی یکسری جلسات بهبود می دهد و حال وقتی فرمانده بدن درست کار کند مطمئناً رفتارهای مراجع هم سالم خواهد شد. در این راستا مراجع هفته ای یک جلسه روان درمانی با روانشناس خواهد داشت و اگر روانشناس تشخیص دهد در کنارش دارو درمانی هم انجام خواهد گرفت.

نویسنده : یعقوب مرادی ، روان درمانگر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.