گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

اعتیاد

متاسفانه امروزه مصرف مواد مخدر و محرک در بین جوانان و حتی نوجوانان شایع شده که یکی از عوامل آن ، عدم آموزش مهارت های پیشگیری از اعتیاد در خانواده ها از سنین کودکی است. والدین تا زمانی که فرزندشان در سنین کودکی است شاید به تنها چیزی که فکر نمی کنند مصرف مواد در فرزندشان است و به همین دلیل هیچگونه آموزش مهارت پیشگیرانه ای را در این خصوص به کار نمی برند در صورتی که اگر ما بخواهیم در سنین نوجوانی و جوانی خیالمان از این بابت راحت باشد باید از سنین کودکی پایه ریزی کنیم.

انواع مواد اعتیادی

به طور کل 3 دسته مواد مصرفی اعتیادی وجود دارد که عبارتند از:

مواد مخدر

مواد مخدر همان مواد سنتی هستند که از قدیم رایج بوده و اکثراً طبیعی می باشند مثل تریاک ، شیره ، مورفین و… این مواد حتی در پزشکی هم برای ساخت یکسری از داروها استفاده می شود. بیشترین آسیبی که این دسته از مواد اعتیاد می زنند، جسمی است و برای همین وقتی فرد موادش را کنار می گذارد دچار بدن درد و… می شود.

مواد محرک

مواد محرک از دسته مواد صنعتی هستند مثل کوکائین ، شیشه ، آمفتامین و… و همانطور که از نامش پیداست اکثراً فرد را تو زمینه های مختلف از جمله توجه ، تمرکز ، صحبت کردن ، حافظه ، مسایل جنسی و… تقویت می کند ولی تمامی این موارد متاسفانه فقط در ابتدای امر هست و بعد از آن سیستم های شناختی مغز تخریب و نتیجه معکوس می شود. این دسته از مواد اعتیاد بیشتر مغز و سیستم های آن را درگیر می کند و به همین دلیل وقتی فرد مصرف کننده ، چند روز مواد مصرف نکند ، هیچ گونه درد جسمی نخواهد داشت.

مواد توهم زاد

مواد توهم زا مثل ماری جوآنا ، حشیش ، گل و…، مثل مواد محرک ، سیستم های شناختی مغز را درگیر می کند و ممکن است در حین مصرف یا بعد از چند سال فرد دچار توهم و هذیان شود چون بیش از اندازه از مغز کار کشیده شده است. والدین باید در راههای پیشگیری از اعتیاد ، این موارد را در سنین ابتدای بلوغ به فرزندشان آموزش دهند.

درمان اعتیاد

انواع افراد در زمینه ترک اعتیاد متفاوت هستند و بر این مبنا ممکن است یکی از روش های ترک اعتیاد را بر دیگری ترجیح دهند منتهی این موضوع خیلی مهم است که اگر فرد دارای بیماری اعتیاد در راهی موفق نبود حتماً از روش های دیگر برای ترک اعتیاد استفاده کند چون ممکن است آن راهی که رفته ، راه درمانش نبوده است. لازم به ذکر است که همدلی با فرد دارای بیماری اعتیاد هیچگاه نباید از سمت خانواده در درمان فراموش شود.

مقالات