سلامت روان

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۵۷۷۰۶۹ شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳

مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

امروزه خیلی از افراد شاید از نظر روانشناختی دچار مشکل باشند ولی خودشان ندانند و یا نمی خواهند که بدانند که در هر دو صورت این موضوع باعث می شود که فرد در زندگی اجتماعی خوب با نوساناتی روبرو و در قبال هر نوسان مدتی را دچار تنش گردد. در کل سلامت روان یکی از ارکان های اصلی برای پیشرفت افراد در زمینه های مختلف است.

ویژگی های سلامت روان

دکتر روانشناس خوب در پاسداران و بهترین دکتر روانشناس در پاسداران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

دکتر روانشناس خوب در پاسداران

امروزه با نظام رقابتی که وجود دارد ، سلامت روان بیش از گذشته دارای اهمیت می باشد. حال با توجه به این موضوع بهترین دکتر روانشناس در پاسداران در این مقاله سعی دارد ویژگی های سلامت روان را مورد بررسی قرار بدهد.

ویژگی های سلامت روان

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید اگر فردی دارای ویژگی های زیر باشد ، طبق پروتکل های بهداشت جهانی دارای سلامت روان می باشد. این ویژگی ها عبارتند از:  

۱) قدرت همدلی :

در همدلی هر فردی توانایی این را دارد که به اصطلاح با کفش های طرف مقابل راه برود و از منظر او به قضایا نگاه کند و بنابراین بهتر می تواند طرف مقابل را درک کند. معمولاً افراد دارای شخصیت خودشیفته فاقد قدرت همدلی هستند.

۲) مسئولیت پذیری :

بهترین دکتر روانشناس در پاسداران می گوید که تعهد و مسئولیت پذیری در قبال جامعه و یا خانواده یکی دیگر از موارد سلامت روان می باشد. افراد بی مسئولیت نه تنها باری از روی دوش دیگران بر نمی دارند بلکه باری هم روی دوش دیگران قرار می دهند.

۳) به کارگیری توانایی و استعدادها :

برخی از افراد دارای توانایی های بسیاری می باشند ولی از آنجایی که اعتماد به نفس کافی را در این زمینه ندارند اصلاً از استعدادهای خودشان استفاده و بهره ای نمی برند.

۴) داشتن روابط صمیمی و پایدار :

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید که هر فردی حداقل باید ۲ الی ۳ دوست صمیمی در زندگی داشته باشد چون انسانها بر مدار اجتماع زنده هستند و زندگی می کنند و  دوست صمیمی باعث می شود که فرد در هنگام ناراحتی ها یا… بتواند تنش خود را بیرون بریزد.

۵) ادراک و عواطف متناسب با موقعیت :

افراد در هر موقعیتی که قرار می گیرند باید عواطف و احساسات متناسب با آن موقعیت را ابراز کنند مثلاً اگر فردی یک خبر ناراحت کننده دریافت کند ولی به جای اینکه ناراحت شود ، بخندد این یعنی یک جای کار می لنگد!!! و بهتر است با بهترین دکتر روانشناس در پاسداران در این زمینه درمان بگیرد.

۶) متناسب بودن حجم خشم با موقعیت :

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید که گاهی اوقات شدت عصبانیت با موقعیتی که فرد را عصبانی کرده همخوانی ندارد و شدت عصبانیت به مراتب بالاتر از موقعیتی است که ممکن است فرد را عصبانی کرده است.

۷) متناسب بودن پشیمانی با گناهی که فرد انجام داده است :

این هم مثل آیتم قبلی است. این یعنی فرد گناهی انجام داده ولی شدت پشیمانی که بعد از آن گناه سراغش می آید به مراتب از آن مقدار گناه بالاتر است.

۸) احساس رضایت و شادمانی :

بهترین دکتر روانشناس در پاسداران می گوید افرادی که دارای سلامت روان هستند در اکثر لحظات دارای رضایت و شادمانی از خود و زندگی اشان می باشند.

۹) خلاقیت :

خلاقیت و داشتن تفکر خلاق که یکی از مهارت های دهگانه زندگی می باشد در افراد دارای سلامت روان به مراتب بیشتر است که این موضوع با هوش منطقی یا همان IQ فرق می کند.

۱۰) پایبندی به اصول زندگی :

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید افراد دارای فاقد سلامت روان هیچ گونه ارزش و اصولی برای زندگی خود ندارند و به اصلاح باری به هر جهت زندگی می کنند.

۱۱) برقرار نمودن روابط عاطفی پایدار :

عشق سالم باعث نمو و رشد شخصیت فرد می شود و افراد فاقد روابط عاطفی پایدار دارای سلامت روان نمی باشند.

۱۲) حد و مرز با دیگران :

بهترین دکتر روانشناس در پاسداران می گوید این یعنی هر فردی باید برای خودش هویت مستقلانه ای داشته باشد و هویت اش به دیگران گره نخورده باشد. معمولاً افراد شخصیت وابسته و شخصیت مرزی این آیتم را ندارند چون در هویت دچار مشکل می باشند.

۱۳) احساس تعلق به گروه :

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید که انسانها به تنهایی قادر به زندگی نیستند و باید به صورت جمعی زندگی خود را ادامه دهند. هر فردی باید نسبت به جامعه یا گروهی که در آن زندگی می کند احساس تعلق خاطر داشته و قوانین گروه را اجرا نماید.

۱۴) پیگیری اهداف و آرزوها :

انسانهای سالم معمولاً در زندگی برای خود اهدافی دارند که این اهداف را با تمام توان دنبال می کنند منتهی افراد ناسالم معمولاً اهدافشان بیشتر بر مبنای خیالشان است بنابراین کمتر به آنها خواهند رسید لذا این افراد نیاز دارند به بهترین دکتر روانشناس در پاسداران مراجعه نمایند.

۱۵) سخن گفتن شفاف :

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید که افراد باید در سخن گفتن بسیار شفاف و جرات ورز باشند و خواسته و نیاز خودشان را خیلی خوب بیان کنند و از پرخاشگری منفعلانه استفاده نکنند و اگر از کسی دلخوری دارند آن را خیلی راحت و دوستانه به آنها بگویند نه اینکه پشت او هر کاری انجام دهند.

۱۶) به چالش کشیدن توانایی ها :

افراد دارای سلامت روان دوست دارند که توانایی های خود را به چالش بکشند و از اینکه در کاری شکست بخورند هراسی ندارند که این موضوع در مورد افراد دارای کمال گرایی منفی در تضاد است.

۱۷) داشتن ظرفیت روانی خبرهای بد :

بهترین دکتر روانشناس در پاسداران می گوید که افراد دارای سلامت روان ظرفیت اینکه خبر بدی به آنها بدهند را دارند چون این افراد دارای مهارت حل مسئله ، مهارت مدیریت هیجان و…. هستند.

۱۸) پندپذیر بودن :

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید که فرد سالم توجه نمی کند طرف مقابلش کیست و چه کسی دارد به او راهنمایی می کند بلکه بیشتر ، سخن طرف مقابل برایش مهم است. در واقع  فرد سالم نسبت به فکری که در ذهن دارد هیچگونه تعصبی ندارد و راحت با فکرش چالش می کند.

۱۹) درس گرفتن از تجربیات گذشته :

بهترین دکتر روانشناس در پاسداران می گوید که درس گرفتن از تجربیات گذشته یکی از آیتم های افراد دارای سلامت روان می باشد. این افراد اگر در راهی شکست بخورند مسیر خود را عوض می کنند و یک راه شکست خورده را چندین بار تکرار نمی کنند. متاسفانه این مسئله در تعارضات زناشویی زیاد دیده می شود.

۲۰) ارتباط برقرار کردن :

فرد سالم از اجتماع یا جمع هیچگونه هراسی ندارد و طبق الگویی که دارد راحت با دیگران ارتباط برقرار می کند.

۲۱) ارتباط جنسی سالم و لذت بخش :

دکتر روانشناس خوب در پاسداران می گوید که فرد سالم از نظر جنسی و ارتباط زناشویی دارای مشکل نمی باشد و از این رابطه کمال لذت را می برد.

۲۲) داشتن قدرت شوخی و طنز :

فرد سالم درون گزین نیست و دارای قدرت شوخ طبعی و طنز به اندازه ای که به دیگران آسیب وارد نکند را داراست.

اگر افراد آیتم های سلامت روان را نداشته باشند ممکن است در دوران سالمندی در خیلی از موارد دچار تنش شوند و یا اینکه حتی در میانسالی دچار انواع توهم و هذیان گردند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

خصوصیات افراد خودشیفته

خصوصیات افراد خودشیفته توسط دکتر روانشناس خوب در پیروزی ( بهترین دکتر روانشناس در پیروزی ) و بهترین مشاور خوب در پیروزی در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی ( بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

دکتر روانشناس خوب در پیروزی 

امروزه سلامت روان بیشتر از گذشته باعث پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی خواهد شد مثلاً فردی که کمالگرایی منفی ندارد یا در ابراز احساسات خود دچار مشکل نیست مطمئناً بهتر از بقیه افراد می تواند با تصمیم گیری های به موقع گام های خوبی را در زندگی بردارد و کمتر دچار تنش شود. حال در این مقاله بهترین دکتر روانشناس در پیروزی در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی سعی دارد در خصوص سلامت روان ، خصوصیات افراد خودشیفته را مورد بررسی قرار دهد.

افراد خودشیفته

مشاور خوب در پیروزی در بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی می گوید که متاسفانه جهان سرمایه داری افراد را خیلی به سمت خودشیفتگی سوق می دهد. در واقع این نظام می خواهد فرد همه چیز را داشته و همه چیز را با هم تغییر دهد. در واقع برخلاف شخصیت وابسته که دوست دارد به همه سرویس دهد و طرف مقابل برایش از اهمیت بالایی برخوردار است ، شخصیت خودشیفته دوست دارد دیگران به او توجه کنند و به او سرویس دهند که تماماً توسط دکتر روانشناس خوب در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که خصوصیات افراد خودشیفته با خصوصیات اختلال شخصیت خودشیفته با هم متفاوت می باشد.

خصوصیات افراد خودشیفته

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی می گوید که اگر چند مولفه و ویژگی در مورد هر فردی صدق کند آن فرد خودشیفته است. لازم به ذکر است که افراد خودشیفته در دوران سالمندی دچار تنش های بیشتری نسبت به بقیه افراد جامعه می شوند. این ویژگی ها عبارتند از:

۱) قدرت طلبی :

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که از خصوصیات افراد خودشیفته، قدرت طلبی است. فرد خودشیفته دوست دارد که در زندگی به جایگاههای بالا دست پیدا کند  تا از آن طریق بتواند قدرتش را به رخ دیگران بکشد که تماماً توسط مشاور خوب در پیروزی در بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) زورگویی :

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید که زورگویی یکی از خصوصیات افراد خودشیفته است. فرد خودشیفته عاشق زورگویی به دیگران است و از این کار لذت می برد.

۳) ناتوانی در همدلی با احساسات منفی دیگران :

مشاور خوب در پیروزی می گوید که فرد خودشیفته در اینکه با دیگران و احساسات و عواطف آنها همدلی کند دچار ضعف می باشد. معمولاً همسران این افراد از آنها شاکی هستند که در زمان ناراحتی، آنها هیچ کاری برایشان انجام نمی دهند که در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی روی آن کار می شود.

۴) عدم عذرخواهی از دیگران :

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که یکی از خصوصیات افراد خودشیفته این است که وقتی خطایی انجام می دهند تحت هیچ عنوانی عذرخواهی نمی کنند خصوصاً اگر طرف مقابل از نظر اجتماعی هم رده آنها یا پائین تر از آنها باشد. البته گاهی اوقات فرد خودشیفته از طرف مقابل معذرت خواهی دروغین می کند چون طرف مقابل برایش سود دارد مثلاً با طرف مقابل دعوا کرده و هیجانش را بیرون ریخته و حالا عذرخواهی می کند ولی باز ۲ الی ۳ هفته بعد همان کارها را انجام می دهد که تماماً توسط بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

۵) خودمحوری :

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید یکی از خصوصیات افراد خودشیفته این است که فکر می کنند که تنها راه حل مشکلات ، آنها هستند و آنها فقط درست فکر می کنند. معمولاً همسران این افراد از آنها گلایه دارند که هیچ مسئله ای را با آنها مشورت نمی کنند و کارها را به تنهایی انجام می دهند و بعد آنها خبردار می شوند. البته در این زمینه مشاور خوب در پیروزی می گوید که گاهی اوقات همسر یک فرد خودشیفته از اینکه همسرش اینقدر اعتماد به نفس دارد او را مورد ستایش قرار می دهد و با این کار باعث می شود که این عمل در او تقویت شود. البته افراد دارای انواع توهم و هذیان هم همین کار را انجام می دهند که باید بین این دو تمایز قائل شد.

۶) رفتارهای اعتیاد بخش :

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که گاهی اوقات افراد خودشیفته رفتارهای اعتیادی تداوم بخش دارند چون اینگونه فکر می کنند که اختیار کامل دست آنها است که این موضوع در خصوصیات افراد خودشیفته خیلی مهم است و در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد. مثلاً فرد خودشیفته از سرکار می آید و ۳ ساعت در گوشی اش می چرخد. در واقع همسر این افراد در زندگی همیشه نفر دوم هستند مثلاً همسر آنها می گوید: “همسرم با لپ تابش ازدواج کرده نه با من”.

۷) عدم ابراز عشق به طرف مقابل :

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید که یکی از خصوصیات افراد خودشیفته این است که در ابراز عشق و علاقه نسبت به طرف مقابل دچار ضعف هستند و بیشتر دوست دارند که محبت ببینند تا اینکه محبت بدهند و همسران این افراد از این موضوع خیلی عصبانی هستند. معمولاً افراد خودشیفته و افراد دارای شخصیت وابسته در ازدواج جذب هم می شوند که توسط مشاور خوب در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

۸) انتقاد و بی ارزش کردن زیاد :

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که فرد خودشیفته دائم دیگران یا همسرش را مورد سرزنش قرار می دهد و یا آنها را بی ارزش و ضایع می کند که این یکی از مهمترین خصوصیات افراد خودشیفته است که توسط بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

۹) بی توجهی به نیازها و خواسته های دیگران :

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید که فرد خودشیفته همیشه خواسته ها و نیازهای خودش را در اولویت می بیند و به نیازهای دیگران هیچ اهمیتی نمی دهد. همسران این افراد که به نوعی قربانی هستند اعتقاد دارند که توجه و تحسین عادلانه تقسیم نشده و کلی به نیازهای همسر خودشیفته اشان توجه می کنند ولی آنها اینگونه نیستند. بیشتر همسران خودشیفته افرادی قربانی و دهنده هستند برای همین خیلی اعتقاد دارند که همسرشان یک کودک لوس است و او نقش مادرش را برایش بازی می کند. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

انواع عواطف و احساسات

انواع عواطف و احساسات و انواع خلق و خوی ها توسط بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران و بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران 

در دنیای امروزه یکی از آیتم های سلامت روان این است که افراد انواع عواطف و احساسات خودشان و دیگران را بشناسند و بتوانند از این طریق با دیگران و خودشان همدلی کنند. حال در این مقاله بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران در راستای سلامت روان سعی دارد انواع خلق و خوی را مورد بررسی قرار بدهد.

( نکته مهم در خصوص احساسات ناخوشایند )

 

انواع عواطف و احساسات و انواع خلق و خوی :

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران می گوید که هیجان یا احساس دارای حالت پیچیده احساسی ( Feeling ) است که دارای اجزای روانی ، جسمی و رفتاری می باشد مثلاً پشت احساس خشم می تواند به بی عدالتی ، بی انصافی ، مورد ظلم واقع شدن و … ختم شود که فرد رفتاری که متعاقب آن خشم است را از خود بروز می دهد و واکنش جسمی اش هم بالا رفتن فشار خون ، طپش قلب و… است و همزمان با این حالات ، انواع خلق و خوی هم ایجاد می شود که در افراد مختلف از جمله افراد کمال گرا ، افراد خودشیفته و… متفاوت است.

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران

شناخت انواع عواطف و احساسات و شناخت انواع خلق و خوی خیلی مهم است چون بینش هیجانی باعث می شود که فرد بتواند روی فکر ، رفتار و جسم اش مدیریت های لازم را داشته باشد. بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران می گوید که متاسفانه در ایران ، هوش هیجانی ( EQ ) افراد پائین می باشد. وقتی در مورد مشکلات هیجانی ( Emotional problem ) صحبت می شود به نوعی هم عاطفه (احساس ) و هم انواع خلق و خوی درگیرند. انواع عواطف و احساسات و خُلق و خوی یکی از حالت های هیجانی می باشد که در آن فرد یک حال و هوای احساسی مستمر و نافذ را در درون خودش احساس می کند و در موارد شدید هم می تواند عملاً بر همه جنبه های رفتار فرد از ادراک جهان تاثیر بگذارد.

انواع خلق و خوی :

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران می گوید که خُلق و خوی با انواع عواطف و احساسات متفاوت است حال بر این مبنا خلق و خوی به چند مدل طبقه بندی می شود که عبارتند از:

۱) نوسانات خُلق ( Mood Swings ) :

نوسانات خُلق که یکی از انواع خلق و خوی می باشد و با انواع عواطف و احساسات متفاوت است در واقع حال و هوای هیجانی فرد بین دوره های سرخوشی و افسردگی است. این یعنی فرد دائم خُلق اش در طول روز یا هفته یا ماه تغییر می کند و یک دوره دچار افسردگی و یک دوره هم دچار سرخوشی می شود. معمولاً افرادی که دارای بیماری دو قطبی هستند دارای این نوسان خُلق می باشند که تماماً توسط بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) بی لذتی یا فقدان احساس لذت ( Anhedonia ):

فرد در این نوع از انواع خلق و خوی که با انواع عواطف و احساسات متفاوت است ، فقدان علاقه و کناره گیری از هر گونه فعالیت لذت بخش معمول را دارد. در واقع فرد از هیچ چیزی لذت نمی برد که این یکی از علامتهای اصلی افسردگی است که در آن فرد از چیزهایی که قبلاً لذتبخش بوده دیگر لذت نمی برد که در بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که در دوران سالمندی این خلق و خوی در برخی از افراد دیده می شود.

۳) مَلال ( Dysphoria ):

ملال همان احساس ناخوشایند یا ناراحتی و خُلق نارضایتی کلی و بی قراری است. این خُلق که از انواع خلق و خوی است در بیماران دیس تایمیا دیده می شود. این افراد دائم نِق و شکایت می کنند مثل شخصیت گِلان در کارتون گالیور و انگار از هیچ چیزی راضی نیستند.

۴) سرخوشی ( Elation ):

در سرخوشی که از انواع خلق و خوی می باشد و با انواع عواطف و احساسات متفاوت است ، فرد احساس شادی ، شنگولی و رضایت کامل از خویشتن یا خوش بینی از خودش دارد. معمولاً قبل از اینکه شخص مشروب خورده ، مَست کند و همچنین موقعی که فرد جَوگیر شود دچار این حالت می شود که در بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران بررسی می شود.

۵) خُلق بالا ( Elevated ) :

حال و هوای اعتماد به نفس و لذت و همچنین خُلق بشاش تر از انواع خلق و خوی طبیعی است و لزوماً بیمارگونه نیست. مثلاً گاهی اوقات که صبح از خواب بیدار می شویم احساس می کنیم که امروز تمام کارهایمان را خوب می توانیم انجام دهیم که این موضوع توسط بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران بررسی می شود.

۶) خُلق طبیعی ( Euthymia ) :

طیف طبیعی که در آن خُلق فرد نسبت به یک محرک طبیعی است. این خلق طبیعی از سالمترین انواع خلق و خوی می باشد و با انواع عواطف و احساسات متفاوت است. مثلاً سارق پول فرد را دزدیده و حال فرد از این بابت احساس ناراحتی می کند که این امر طبیعی است.

۷) سرمستی ( Exaltation ) :

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران می گوید که سرمستی یکی از انواع خلق و خوی است که با انواع عواطف و احساسات متفاوت است. در واقع این یک احساس سرخوشی شدید و خود بزرگ بینی است و کسانی که هایپومانیا هستند معمولاً دچار این خُلق می شوند. در این خُلق ، فرد خیلی اِغراق می کند مثلاً در ابتدائی تدریس می کند ولی می گوید در دانشگاه تدریس را انجام می دهد و این موضوع هم باورش شده است. این افراد دارای یک اعتماد به نفس کاذب هستند که متورم و توخالی است که همگی توسط بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران بررسی می شود.

۸) خلق منبسط ( Expansive ) :

خلق منبسط در واقع ابراز احساسات بدون خویشتن داری که معمولاً همراه با برآورد اغراق درباره اهمیت و معنای احساسات است. خلق منبسط یکی از انواع خلق و خوی است که در آن افراد با هیجان و بدون کنترل چیزی را تعریف و در مورد آن کلی اِغراق می کنند. کسانی که در خَلسه می روند این خُلق را تجربه و حسابی به اصطلاح خَرکِیف می شوند. در کل این افراد معمولاً بین خُلق منبسط و بالا در نوسانند که در بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران بررسی می شود.

۹) خُلق بی ثبات ( Labile ) :

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران می گوید که خلق بی ثبات که با انواع عواطف و احساسات متفاوت است در واقع نوسانات خُلق بین شنگولی و افسردگی یا اضطراب است و فرد دائم بین این دو خُلق در رفت و آمد می باشد که از انواع خلق و خوی ناسالم می باشد. تفاوت خلق بی ثبات با خُلق نوسانی این است که این نوع خُلق در دوره کوتاهتری مثلاً در یک روز انجام می گیرد که در افراد دارای انواع توهم و هذیان این موضوع دیده می شود.

۱۰) خُلق افسرده :

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران می گوید که خُلق افسرده از انواع خلق و خوی می باشد که در آن خلق فرد پائین است که با بی لذتی ، غم و اندوه های شدید ، گریه کردن های مکرر همراه است. در کل این خُلق ها که از تمامی انواع خلق و خوی بودند را خود افراد بیان می کنند منتهی دیگران تا حدودی اگر در زمینه مهارت ارتباط موثر کارآمد باشند می توانند قبل از اینکه خود فرد خلق اش را بیان کند از طریق عاطفه یا احساس (Affect) تا حدودی تظاهرات درونی فرد را متوجه شوند.

انواع عواطف و احساسات

در قسمت قبل انواع خلق و خوی ها توسط بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران مورد بررسی قرار گرفت و گفته شد که افراد این خلق و خوی ها را از خود بروز می دهند منتهی دیگران می توانند قبل از اینکه خود فرد خلق اش را بیان کند از طریق انواع عواطف و احساسات ( Affect ) تا حدودی تظاهرات درونی او را متوجه شوند. انواع عواطف و احساسات تجربه ذهنی و بلافصل هیجان متصل به اندیشه های بازنمودهای ذهنی ابژه ها است که تظاهرات بیرونی دارد.

۱) عواطف و احساسات محدود (Constricted یا Restricted ):

عاطفه محدود که یکی از انواع عواطف و احساسات می باشد و با انواع خلق و خوی متفاوت است در واقع کاهش مشخص شدت حال و هوای احساسی به درجاتی کمتر از عاطفه کُند است. در این عاطفه ، فرد سعی می کند احساس اش را کمتر بروز دهد که توسط بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) عاطفه کُند( Blunted ) :

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران می گوید که اختلال عاطفه که با کاهش چشمگیر در شدت احساس ابراز شده مشخص می شود یکی دیگر از انواع عواطف و احساسات می باشد. عاطفه کُند از عاطفه محدود شدیدتر است و فرد در آن سعی می کند تا آنجا که می تواند هیچگونه احساسی از خود بروز ندهد.

۳) عاطفه تخت یا سطحی ( Flat ) :

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران می گوید که فقدان کامل یا تقریباً کامل هر گونه علامت ابراز عاطفی از مشخصات عاطفه تخت می باشد. درمان عاطفه تخت از عاطفه محدود ، بی احساسی و عاطفه کُند سخت تر است. این افراد را معمولاً به نام اشخاص روانی که در امین آباد بستری می باشند، می توان دید. این افراد انگار مُرده هستند چون هیچ احساسی در چهره اشان دیده نمی شود. این عاطفه یکی از بدترین انواع عواطف و احساسات می باشد. در این عاطفه ، فرد خیلی راحت و بدون هیچ ابراز هیجانی درباره مرگ فرزندش که به قتل رسیده صحبت می کند.

۴) بی احساسی ( Apathy ) :

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران می گوید که حالت هیجانی کُند همراه با گسست یا بی تفاوتی است که با انواع خلق و خوی متفاوت است. در این عاطفه که یکی از انواع عواطف و احساسات می باشد، فرد آدم می کُشد ولی عین خیالش نیست و هیچ حالت هیجانی ندارد (مثل مزدورها). این افراد همچنین نمی توانند ارتباط عاطفی برقرار کنند.

۵) عاطفه متناسب ( Appropriate Affect ) :

بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در شمال تهران می گوید که عاطفه متناسب که یکی از انواع عواطف و احساسات می باشد، حالتی است که در آن حال و هوای هیجانی متناسب با فکر ، عقیده ، کلام یا همراه آن است. این افراد کسانی هستند که احساس اشان به آن وضعیتی که در آن قرار دارند منطبق است. این احساس با انواع خلق و خوی فرق دارد.

۶) عاطفه نامتناسب ( Inappropriate Affect ) :

بهترین کلینیک روانشناسی در شمال تهران می گوید که عاطفه نامتناسب که از انواع عواطف و احساسات است در واقع عدم هماهنگی بین حال و هوای هیجانی فکر ، عقیده ، کلام یا همراه آن است مثلاً فرد با شادی وارد مطب می شود ولی فکر خودکشی و غمگینی دارد.

۷) عاطفه بی ثبات ( Labile Affect ) :

عاطفه بی ثبات که با انواع خلق و خوی متفاوت است در واقع تغییر سریع و ناگهانی ابراز عاطفی بدون ارتباط با محرک خارجی است. این عاطفه در میان انواع عواطف و احساسات در بیماران شخصیت مرزی  شخصیت هیسترونیک ( نمایشی ) و خُلق ادواری زیاد دیده می شود. این افراد احساس اشان در عرض چند ثانیه به طور کل و بدون هیچ دلیلی یا با دلیل عوض می شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

انواع توهم و هذیان

انواع توهم و انواع هذیان

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

انواع توهم و هذیان

سلامت روان یکی از رکن های موفقیت هر جامعه ای است و بنابراین تمام کشورها در این زمینه سعی می کنند با قوانینی که وضع می کنند آسیبی به سلامت روان افراد جامعه اشان وارد نشود چون اگر اینگونه شود مطمئناً هزینه های گزافی را روی دست سران آن کشور خواهد گذاشت. حال در این مقاله سعی داریم انواع توهم و هذیان را مورد بررسی قرار دهیم.  

هذیان ( Delusion ):

انواع توهم و هذیان ها در واقع مشکلی است که در محتوای فکر بوجود می آید و با انواع توهم ها متفاوت است. هذیان در اصل باور غلطی است که بر استنباط نادرست شخص از واقعیت بیرونی متکی و علیرغم وجود شواهد یا مدارک عینی و آشکار ناقض ، همچنان حفظ می شود. این یعنی دیگران هر چه شواهد بیاورند باز فرد هذیانی از باور خودش بر نمی گردد. در اصل در هذیان یک باوری در ذهن فرد بوجود می آید که با هیچ منطقی جور در نمی آید و دیگران آن را برگرفته از تخیل فرد هذیانی می دانند.

انواع توهم و هذیان

همچنین انواع توهم و هذیان باوری است که سایر اعضای فرهنگ بیمار ، چنین باوری را قبول ندارند مثلاً همه شیعیان امام زمان را قبول دارند و بنابراین باور به امام زمان نمی تواند هذیان باشد ولی اگر فردی بگوید که دیشب امام زمان خانه ما آمد و با هم شام خوردیم و بعد کلی در مورد مسایل مختلف صحبت کردیم و … این همان تفکر هذیانی است که در آن فرد پریشانگویی دارد و مطالبی را عنوان می کند که خارج از فرهنگ و باور عمومی است. لازم به ذکر است که فرد هذیانی به تمام باورها و گفته هایی که می گوید باور دارد و آن را عین واقعیت می داند در صورتی که فردی که دروغگو است می داند افکاری که بیان می کند خارج از واقعیت می باشد.

انواع اختلالات هذیان :

انواع اختلالات هذیانی در دسته انواع توهم و هذیان  عبارتند از : 

۱) هذیان خودبزرگ بینی :

فرد در این هذیان که از انواع توهم و هذیان است این باور غلط را دارد که دارای توانمندی هایی است که هیچکس دیگر ندارد مثلاً او می گوید که توانایی این را دارد که با تمامی حیوانات حرف بزند و بداند که آنها چه می گویند. البته این موضوع با خودبزرگ بینی افراد خودشیفته متفاوت است.

۲) هذیان کنترل :

شخص در این هذیان که از انواع توهم و هذیان است ، باور دارد که توسط نیروهای خارجی تحت کنترل است مثلاً فرد در این هذیان می گوید دائم توسط جاسوس های خارجی و داخلی مورد کنترل قرار می گیرد و بنابراین اختیاری از خودش ندارد.

۳) اختلال هذیان گزند و آسیب :

شخصی که دارای هذیان گزند و آسیب می باشد که از انواع توهم و هذیان است ، باوری دارد که افرادی می خواهند او را نابود کنند مثلاً فرد هذیانی می گوید همه زنها به خاطر اینکه به او حسودی می کنند خواهان آسیب رساندن به او هستند. 

۴) هذیان فقر :

در هذیان فقر که از انواع توهم و هذیان است فرد باور دارد هر چه سرمایه دارد را از دست داده است مثلاً فرد هذیانی می گوید که تمام پولهایش در بورس را از دست داده در حالی که اصلاً او در بورس سرمایه گذاری نکرده است. البته این موضوع در مورد افراد کمال گرای منفی متفاوت است.

۵) هذیان انتساب :

فرد در این نوع هذیان که از انواع توهم و هذیان است هر چیزی را به خودش نسبت می دهد مثلاً مجری تلویزیون در حال صحبت کردن در خصوص مسایل مختلف است  ولی فرد هذیانی آن را به خودش نسبت می دهد و می گوید که در مورد او دارد صحبت می کند.

۶) هذیان خود مُقصربینی :

فرد در این نوع هذیان که از انواع توهم و هذیان است هر اتفاقی که می افتد، خودش را مُقصر می داند مثلاً یکی از بستگان فرد هذیانی فوت می کند و حال این فرد می گوید که تقصیر او بوده که فلانی فوت کرده چون در فلان روز فرد فوت شده به او گفته که چرا به او سرنمی زند و او را تنها نگذارد. 

۷) هذیان نیست گرایی :

در این هذیان که از انواع توهم و هذیان است فرد باور دارد به پوچ گرایی مطلق رسیده است که با باورهایی که در دوران سالمندی در این زمینه وجود دارد متفاوت است. معمولاً فرد هذیانی ممکن است چند مورد از این هذیانها را با هم داشته باشد اما آنچه مهم است این است که دیگران نباید با بیمار هذیانی چالش کنند چون از این چالش نتیجه ای نخواهند گرفت. همچنین دیگران نباید حرف فرد هذیانی را تائید و یا انکار کنند بلکه باید او را برای درمان به مراکز درمانی ببرند.

به طور کل انواع توهم و هذیان که چندین مورد است از نظر عواطف و احساسات به دو نوع کلی هماهنگ با خُلق و ناهماهنگ با خُلق تقسیم می شوند. 

الف) هذیان ناهماهنگ با خُلق :

از انواع اختلالات هذیانی هذیان ناهماهنگ با خلق است. در این نوع هذیان مثلاً فرد می گوید امام زمان است ولی بعد شروع به گریه می کند در حالی که باید خوشحال باشد.

ب) هذیان هماهنگ با خُلق :

در این نوع هذیان مثلاً فرد می گوید که امام زمان است و بعد از آن هیجانش شادی است.

انواع اختلالات توهم ( Illusion ):  

توهم در واقع ادراک حسی کاذب در غیاب تحریک بیرونی مرتبط با اندام حسی مربوطه است. این یعنی فرد در غیاب یک محرک بیرونی سوء تعبیر ادراکی دارد پس انواع توهم و هذیان با هم متفاوت هستند. مثلاً بیمار متوهم می گوید که اشباحی را روی تنه درخت می بیند در حالی که آن مواردی که بیمار متوهم در خیال اش در حال دیدنش است پوسته درخت می باشد. توهم هم مثل هذیان در صورتی است که فرد به آن اعتقاد دارد و حرف و شواهد دیگران را در این زمینه نامعتبر می داند.

۱) توهم بویایی :

در توهم بویایی که از انواع توهم و هذیان است فرد متوهم این سوء تعبیر را دارد که مثلاً از غذایی که دارد می خورد از درونش بوهای شیطانی بیرون می آید در حالی که همه اذعان دارند که فقط بوی همان غذاست که احساس می شود.

۲) توهم بینایی :

در توهم بینایی فرد متوهم مثلاً لکه روی دیوار را به شکل سوسکی می بیند که در حال راه رفتن روی دیوار است.

۳) توهم چشایی :

از دیگر انواع توهم و هذیان می توان به توهم چشایی اشاره کرد. در توهم چشایی مثلاً فرد این توهم را دارد که آب اناری که می خورد در واقع مزه خون انسان ها را دارد.

۴) توهم لامسه :

در توهم لامسه فرد متوهم مثلاً این توهم را دارد که روی پوستش جانوران بسیار ریزی در حال حرکت هستند و او را اذیت می کنند.

۵) توهم شنیداری :

در توهم شنوایی که از انواع توهم و هذیان است ، فرد متوهم مثلاً این توهم را دارد که صداهایی ماورایی می شنود که دارند با او صحبت می کنند. توهم هم مثل هذیان به دو نوع توهم هماهنگ با خُلق( Mood- Congruent Hallucination )  و ناهماهنگ با خُلق ( Mood- Incongruent Hallucination) تقسیم می شود. پس از این نظر انواع توهم و هذیان شبیه هم هستند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

ویژگی های کمال گرایی

درمان قطعی کمال گرایی منفی و درمان کمال گرایی منفی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
 

درمان قطعی کمال گرایی منفی

سلامت روان امروزه نسبت به گذشته از اهمیت بالاتری برخوردار است چون رقابت و پیشرفت که لازمه اش سلامت روان است ، در جامعه امروزی به مراتب بیشتر می باشد و همین امر باعث می شود که در دوران سالمندی فرد دچار مشکل و تنش شود. حال در این مقاله سعی شده ویژگی های کمال گرایی که باعث می شود سلامت روان فرد به خطر بیافتد مورد بررسی قرار می گیرد.

ویژگی های کمال گرایی منفی

کمال گرایی منفی دارای ویژگی هایی است که در درمان قطعی کمال گرایی منفی تماماً مورد بررسی قرار می گیرد. این ویژگی ها عبارتند از:

۱) باورهای مرکزی :

معمولاً یکی از باورهای بنیادین کمال گرایی منفی ، در واقع باور مرکزی شکست است که باعث می شود فرد در همه چیز بخواهد موفق شود چون اگر موفق نشود دچار احساس شدید شکست در زندگی اش خواهد کرد. در واقع برای فردی که دارای کمال گرایی منفی است از دست رفتن فرصت به معنی شکست است که تماماً در درمان قطعی کمال گرایی منفی مورد بررسی قرار می گیرد. باور مرکزی شکست گاهی اوقات در افراد خودشیفته هم دیده می شود.

۲) قوانین زندگی :

یکی از مواردی که در درمان کمال گرایی منفی مورد بررسی قرار می گیرد قوانین زندگی فرد کمال گرا است. قاعده زندگی فرد دارای کمال گرایی منفی معمولاً موفقیت است که نوعی دفاع و سد در مقابل باور مرکزی شکست اش می باشد. این قائده در درمان قطعی کمال گرایی مورد چالش قرار می گیرد.

۳) احساسات :

تا زمانی که ارزش ها و قاعده های زندگی فرد کمال گرا از طرف خود یا دیگران نقص نشود ، او احساس خوشحالی می کند چون حس موفقیت دارد ولی اگر دیگران یا خود ، کاری کنند که احساس شکست به او دست دهد احساس فرد کمال گرا خشم و عصبانیت می شود. در واقع پشت این خشم این می باشد که او بی عرضه است ، چرا تلاش جدی نمی کند و… که تماماً در درمان قطعی کمال گرایی منفی مورد بررسی قرار می گیرد. فردی که کمال گرایی مثبت دارد در واقع به رشد شناختی رسیده و دارای پردازش است و می تواند در برابر ناکامی ها طوری رفتار و فکر کند که خودش را مقصر نداند و خودش را ضعیف نپندارد و دارای عواطف و احساسات مثبت باشد.

۴) دوران کودکی :

یکی از مواردی که در درمان کمال گرایی منفی مورد بررسی قرار می گیرد دوران کودکی فرد است. معمولاً فرد دارای کمال گرایی منفی در کودکی از دیگران و اشخاص مهم زندگی اش فیدبک مثبت نمی گیرد و سیستم زندگی فرد ، بسته بوده است. در اصل فرد کمال گرا به قاعده های والدینش چسبیده و دنبال خواسته های آنها می باشد که تماماً در درمان قطعی کمال گرایی مورد بررسی قرار می گیرد.

۵) خطاهای فکری :

فرد دارای کمال گرایی منفی معمولاً یکی از خطاهای شناختی اش نادیده گرفتن جنبه های مثبت می باشد و نمی تواند بفهمد که چقدر کارهای خوب انجام داده است و… که این موضوع در درمان کمال گرایی منفی مهم است. در کل فرد کمال گرا دوست ندارد آدم معمولی باشد برای همین می ترسد. البته نباید این موضوع با افراد دارای انواع توهم و هذیان اشتباه گرفته شود.

۶) ازدواج :

اگر فرد کمال گرا با کسی که زیاد در فعالیتش موفق نیست ، ازدواج کند به همسرش خواهد گفت که چرا او اینقدر بی عرضه است و… در اصل این پیام ، پیام والدینش بوده که در کودکی به او گفتند که او چرا اینقدر بد و بی عرضه است و… که تماماً در درمان قطعی کمال گرایی منفی روی آن کار می شود. لازم به ذکر است که گاهی اوقات این افراد در ازدواج جذب کسانی می شوند که نالایق هستند!!!

علت شکل گیری کمال گرایی منفی

علت های مختلفی در رابطه با شکل گیری کمال گرایی منفی وجود دارد که تماماً در درمان قطعی کمال گرایی منفی روی آن کار می شود ولی یک علت مهم شکل گیری کمال گرایی منفی این است که مثلاً والدین کودک ۳ ساله به او گفتند که یک بچه خوب شیطونی نمی کند و اگر او شیطونی کند معلوم است که بچه خوبی نیست یا مثلاً یک بچه خوب اتاقش همیشه مرتب است و… این موضوع ها برای کودک ، خواسته ای بیشتر از توانش می باشد و حال کودک ۳ ساله نمی تواند خواسته های والدین کمال گرایش را اجرا کند و از آنجا که هویت کودک هنوز شکل نگرفته است بنابراین نمی تواند به والدین اش بگوید که آنها مقصر هستند که به او که تنها ۳ سالش می باشد، می گویند شیطونی نکند.

درمان کمال گرایی منفی

در واقع کودک ۳ ساله چون هنوز هویتش شکل نگرفته است به خودش می گوید که او بچه بدی است ، چون شیطونی کرده است ، او بچه ضعیفی است چون نمره نیاورده است و..  و چون کودک نتوانسته خواسته های والدین اش را برآورده کند در اصل آن را پذیرفته که آدم شکست خورده ای است و خشمی که مربوط به والدینش است را به خودش معطوف می کند و خودش را تنبیه می کند که در درمان قطعی کمال گرایی منفی روی آن کار می شود. این موضوع مثل این می ماند که کسی جرم کرده و کس دیگری را به جای آن تنبیه می کنند. در واقع فرد ناآگاهانه به جرمی که نکرده اعتراف می کند و به همین دلیل خودش ، خودش را مجازات می کند.

درمان قطعی کمال گرایی منفی

در درمان کمال گرایی منفی کاری که روانشناس انجام می دهد این است که ، خشم مراجع را آزاد می کند و به مجرم اصلی سرایت می دهد. همچنین در این میان افسردگی مراجع را که بدلیل چرخه معیوب کمال گرایی ایجاد شده را با یکسری تکنیک های مختلف ، بهبود می دهد و یا از یکسری دستگاههای نوروساینس یا دارو درمانی در این زمینه استفاده می کند. وقتی تمام این موارد انجام شود ، حال فرد کمال گرا بهبود پیدا می کند و انتظارات از خودش بالغانه خواهد شد و درمان قطعی کمال گرایی رخ خواهد داد. البته لازم به ذکر است که چون هویت فرد کمال گرا شکل گرفته است درمان کمال گرایی منفی مشکل خواهد بود. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

پیشگیری از آلزایمر در سالمندی

دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران

اگر فرد در طول زندگی به سلامت روان خود اهمیت دهد مطمئناً به ندرت پیش می آید که در سالمندی دچار مشکلی از این بابت شود. در واقع سلامت روان یکی از آیتم هایی است که باعث پیشگیری از آلزایمر و فراموشی در دوران سالمندی می شود. حال بر این مبنا دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در این مقاله سعی کرده سالمندی را مورد بررسی قرار بدهد.

سالمندی

دانشمندان و متخصصان بالینی با توجه به افزایش افراد مسن در جوامع به جست و جوی راههایی برای سالمندی موفق و فعال هستند گرچه چه طبق نظر دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران هنوز اتفاق نظرهای کمی در این باره وجود دارد. طبق گفته دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران افزایش امید به زندگی باعث شده است که افراد بیشتری نسبت به گذشته وارد مرحله سالمندی عمر شوند. این افراد برای اینکه احساس کنند زندگی معناداری دارند به حمایت­های اجتماعی و آموزش هایی در زمینه خود نظارتی و استقلال شخصی نیاز دارند که این موضوع با ویژگی های شخصیت خودشیفته متفاوت است.

چشم انداز طول عمر و سالمندی موفق

طبق گفته دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران بسیاری از دیدگاه ها در دهه های اخیر توافق دارند که کاهش فرآیندهای بیولوژیکی در پیری تنها جنبه زندگی این افراد نیست در واقع پیری تنها یک فرایند جسمانی نیست بلکه عملکرد فرد در حوزه­ های روانی و اجتماعی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. به عنوان مثال تحرک کم در سالمندی می تواند روی زندگی اجتماعی فرد تاثیر منفی داشته باشد و این مسئله خُلق و خوی سالمند را تحت تاثیر قرار دهد و موجب کاهش انرژی و سلامت جسمانی سالمند شود و روی فعالیت های اجتماعی او تاثیر منفی بگذارد. بنابراین مشکل یک حوزه بقیه جوانب زندگی سالمند از جمله سیستم شناختی مغزش را تحت تاثیر قرار می دهد.

توانایی های سالمندان 

طبق نظر دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران ، سالمندی موفق اشاره به سطوح بالای عملکرد فیزیکی ، شناختی و اجتماعی در سالمندی دارد اما دیدگاهی که ناتوانی در سالمندی را به چالش می کشد به جای تمرکز بر نقصان های سالمندی بر توانایی های سالمندان تمرکز می کند که می تواند نقصان ها را جبران و آن را بهبود نماید. در سالمندی موفق احساس ذهنی موفقیت ، خیلی اهمیت دارد که موضوع مهمی برای دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران است. چون ممکن است سالمندان با این احساس که پیری ناتوان کننده است حتی در صورت داشتن روابط اجتماعی و فعالیت فیزیکی و شناختی مطلوب احساس رضایت نداشته که البته اشخاص دارای کمال گرای منفی اینگونه هستند.

شیوع دمانس و آلزایمر :

دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران می گوید که با پیرشدن جمعیت در سرتاسر جهان ، میزان دمانس ( آلزایمر ) به طور روزافزونی به عنوان یکی از مشکلات سلامت عمومی افزایش می ­یابد. در سال ۲۰۱۰ شیوع دمانس ( آلزایمر ) ۷/۴درصد تخمین زده شده است که نشان می­ دهد حدود ۳۵/۶ میلیون نفر از جمعیت جهان تحت تأثیر این شرایط هستند. دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران می گوید که برآورد شده تعداد افراد مبتلا به اختلال دمانس ( آلزایمر ) هر ۲۰ سال دو برابر ­شود تا جایی که تا سال ۲۰۳۰ به ۶۵/۷  میلیون و تا سال ۲۰۵۰ به ۱۱۵/۴ میلیون  برسد. افراد مبتلا به زوال عقل ( آلزایمر )، به طور میانگین ۷/۴ سال با این ناتوانی زندگی می ­کنند.

درمان آلزایمر یا زوال عقل

گرچه درمان های دارویی زیادی برای بهبود علائم و یا به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری ایجاد شده اند ولی در حال حاضر هیچ درمانی برای زوال عقل ( آلزایمر ) وجود ندارد ولی برای پیشگیری از آن راههای بسیاری وجود دارد که دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران آن را اجرا می کند. در سالهای اخیر ، پیشرفت در ابزارهای تشخیصی مثل نشانگرهای زیستی و تکنیک های تصویربرداری عصبی یا نقشه مغزی راه را برای تشخیص و درمان زودهنگام دمانس ( آلزایمر ) هموار کرده است که نکته مهمی برای دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران است. لازم به ذکر است که در دوران آلزایمر ، فرد صحبت هایی می کند که با گفته های شخص دارای توهم و هذیان متفاوت است.

پیشگیری از آلزایمر و فراموشی :

دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران می گوید که مداخلات بالا می تواند پیشرفت بیماری یا شدت آن را کم کند ولی برنامه ­های پیشگیری که شروع بیماری را به تأخیر می اندازند بیشترین تأثیر را در کاهش شیوع کلی دارند. برآورد شده است که مداخلات پیشگیرانه­ ای که شروع بیماری را تا دو سال به تأخیر می اندازد منجر به کاهش ۲۲/۸ میلیون مورد در سرتاسر جهان در سال ۲۰۵۰ شوند. با تأکید روزافزون بر نقش پیشگیری در زوال عقل و همچنین سلامت شناختی در سنین پیری توجه زیادی به رفتارهای سلامت و سبک زندگی شده است که توسط دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران بررسی می شود.

نکته مهم : برای پیشگیری از آلزایمر و فراموشی ، ابتدا مراجع یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و بر مبنای آن ، دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در مرکز نیک مهر ، پروتکل درمانی را می نویسد و حال مراجع باید طی یکسری جلسات نوروساینس نورون هایش را تقویت کند.

نویسنده : دکتر مرجان حسن وند ، روان درمانگر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام  و صفحه آپارات این گروه مراجعه کنید.