گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

خصوصیات افراد خودشیفته

امروزه سلامت روان بیشتر از گذشته باعث پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی خواهد شد مثلاً فردی که کمالگرایی منفی ندارد یا در ابراز احساسات خود دچار مشکل نیست مطمئناً بهتر از بقیه افراد می تواند با تصمیم گیری های به موقع گام های خوبی را در زندگی بردارد و کمتر دچار تنش شود. حال در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) سعی دارد خصوصیات افراد خودشیفته را مورد بررسی قرار دهد.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/08/19

خصوصیات افراد خودشیفته

تلفن های تماس

افراد خودشیفته

مشاور خوب در پیروزی در بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی می گوید که متاسفانه جهان سرمایه داری افراد را خیلی به سمت خودشیفتگی سوق می دهد. در واقع این نظام می خواهد فرد همه چیز را داشته و همه چیز را با هم تغییر دهد. در واقع برخلاف شخصیت وابسته که دوست دارد به همه سرویس دهد و طرف مقابل برایش از اهمیت بالایی برخوردار است ، شخصیت خودشیفته دوست دارد دیگران به او توجه کنند و به او سرویس دهند که تماماً توسط دکتر روانشناس خوب در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که خصوصیات افراد خودشیفته با خصوصیات اختلال شخصیت خودشیفته با هم متفاوت می باشد.

آدم خودشیفته چه ویژگی هایی دارد ؟

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی می گوید که اگر چند مولفه و ویژگی در مورد هر فردی صدق کند آن فرد خودشیفته است. لازم به ذکر است که افراد خودشیفته در دوران سالمندی ( پیشگیری از آلزایمر در سالمندی ) دچار تنش های بیشتری نسبت به بقیه افراد جامعه می شوند. این ویژگی ها عبارتند از:

قدرت طلبی

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که از خصوصیات افراد خودشیفته، قدرت طلبی است. فرد خودشیفته دوست دارد که در زندگی به جایگاههای بالا دست پیدا کند تا از آن طریق بتواند قدرتش را به رخ دیگران بکشد که تماماً توسط مشاور خوب در پیروزی در بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

ناتوانی در همدلی با احساسات منفی دیگران

مشاور خوب در پیروزی می گوید که فرد خودشیفته در اینکه با دیگران و احساسات و عواطف آنها همدلی کند دچار ضعف می باشد. معمولاً همسران این افراد از آنها شاکی هستند که در زمان ناراحتی، آنها هیچ کاری برایشان انجام نمی دهند که در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی روی آن کار می شود.

زورگویی

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید که زورگویی یکی از خصوصیات افراد خودشیفته است. فرد خودشیفته عاشق زورگویی به دیگران است و از این کار لذت می برد.

عدم عذرخواهی از دیگران

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که یکی از خصوصیات افراد خودشیفته این است که وقتی خطایی انجام می دهند تحت هیچ عنوانی عذرخواهی نمی کنند خصوصاً اگر طرف مقابل از نظر اجتماعی هم رده آنها یا پائین تر از آنها باشد. البته گاهی اوقات فرد خودشیفته از طرف مقابل معذرت خواهی دروغین می کند چون طرف مقابل برایش سود دارد مثلاً با طرف مقابل دعوا کرده و هیجانش را بیرون ریخته و حالا عذرخواهی می کند ولی باز ۲ الی ۳ هفته بعد همان کارها را انجام می دهد که تماماً توسط بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

خودمحوری

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید یکی از خصوصیات افراد خودشیفته این است که فکر می کنند که تنها راه حل مشکلات ، آنها هستند و آنها فقط درست فکر می کنند. معمولاً همسران این افراد از آنها گلایه دارند که هیچ مسئله ای را با آنها مشورت نمی کنند و کارها را به تنهایی انجام می دهند و بعد آنها خبردار می شوند. البته در این زمینه مشاور خوب در پیروزی می گوید که گاهی اوقات همسر یک فرد خودشیفته از اینکه همسرش اینقدر اعتماد به نفس دارد او را مورد ستایش قرار می دهد و با این کار باعث می شود که این عمل در او تقویت شود. البته افراد دارای انواع توهم و هذیان هم همین کار را انجام می دهند که باید بین این دو تمایز قائل شد.

عدم ابراز عشق به طرف مقابل

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید که یکی از خصوصیات افراد خودشیفته این است که در ابراز عشق و علاقه نسبت به طرف مقابل دچار ضعف هستند و بیشتر دوست دارند که محبت ببینند تا اینکه محبت بدهند و همسران این افراد از این موضوع خیلی عصبانی هستند. معمولاً افراد خودشیفته و افراد دارای شخصیت وابسته در ازدواج جذب هم می شوند که توسط مشاور خوب در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

انتقاد و بی ارزش کردن زیاد

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که فرد خودشیفته دائم دیگران یا همسرش را مورد سرزنش قرار می دهد و یا آنها را بی ارزش و ضایع می کند که این یکی از مهمترین خصوصیات افراد خودشیفته است که توسط بهترین کلینیک روانشناسی در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد.

رفتارهای اعتیاد بخش

دکتر روانشناس خوب در پیروزی می گوید که گاهی اوقات افراد خودشیفته رفتارهای اعتیادی تداوم بخش دارند چون اینگونه فکر می کنند که اختیار کامل دست آنها است که این موضوع در خصوصیات افراد خودشیفته خیلی مهم است و در بهترین مرکز مشاوره در پیروزی مورد بررسی قرار می گیرد. مثلاً فرد خودشیفته از سرکار می آید و ۳ ساعت در گوشی اش می چرخد. در واقع همسر این افراد در زندگی همیشه نفر دوم هستند مثلاً همسر آنها می گوید: “همسرم با لپ تابش ازدواج کرده نه با من”.

بی توجهی به نیازها و خواسته های دیگران

بهترین دکتر روانشناس در پیروزی می گوید که فرد خودشیفته همیشه خواسته ها و نیازهای خودش را در اولویت می بیند و به نیازهای دیگران هیچ اهمیتی نمی دهد. همسران این افراد که به نوعی قربانی هستند اعتقاد دارند که توجه و تحسین عادلانه تقسیم نشده و کلی به نیازهای همسر خودشیفته اشان توجه می کنند ولی آنها اینگونه نیستند. بیشتر همسران خودشیفته افرادی قربانی و دهنده هستند برای همین خیلی اعتقاد دارند که همسرشان یک کودک لوس است و او نقش مادرش را برایش بازی می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.