درمان شب ادراری

دکتر نیما گنجی ( دکتر متخصص درمان شب ادراری کودکان و بزرگسالان ) می گوید وقتی کودک به حول و حوش ۳ سالگی در مراحل رشدی می رسد معمولاً توانایی این موضوع را پیدا می کند که هر زمان ادرار داشت این کار را در دستشویی انجام دهد. حال برخی از کودکان بنا به دلایل پزشکی و یا روانشناختی توانایی این امر را یا پیدا نمی کنند و یا بعد از مدتی که پیدا کردند دوباره شروع به ادرار در جایی به غیر از دستشویی می کنند. معمولاً کودکان و نوجوانان و بزرگسالانی که از همان ابتدا به اصطلاح شب ادراری دارند و هیچ زمانی نتوانستند که در دستشویی این کار را انجام دهند علت پزشکی ، علت اصلی شب ادراری است ولی کودکانی که بعد از مدتی دچار شب ادراری می شوند معمولاً علت شب ادراری ، علت روانشناختی است که تماماً توسط دکتر خوب برای درمان شب ادراری بررسی می شود.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/09/30

درمان شب ادراری کودکان

علت شب ادراری در کودکان

دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید شب ادراری در کودکان می تواند علت های مختلفی داشته باشد که در درمان قطعی شب ادراری کودکان مورد بررسی قرار می گیرد. از جمله این علت ها عبارتند از :

علت پزشکی

از علت های دیگر شب ادراری کودکان در واقع علل پزشکی است که باید توسط دکتر متخصص شب ادراری کودکان و بزرگسالان این موضوع بررسی شود.

اضطراب و ترس و تنش های درونی

دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان و بزرگسالان می گوید تمام این تنش ها ممکن است باعث شود که کودک و نوجوان و یا بزرگسال در خواب دچار تخلیه ادرار شود بدون آنکه خودش متوجه این امر شود. در واقع این کودکان در ابراز احساسات از جمله کنترل خشم خودشان ضعیف هستند که در درمان قطعی شب ادراری در کودکان و بزرگسالان مورد بررسی قرار می گیرد. نقش پدر در تربیت فرزندان بسیار مهم می باشد.

والدین کنترل گر

گاهی اوقات انواع والدین در تربیت کودک خود در زمینه آداب توالت رفتن و تربیت جنسی کودکان چنان سخت گیر و یا سهل گیر می شوند که باعث بروز چنین مشکلی در کودک خواهند شد و باعث می شوند کودک دچار شب ادراری شود. البته در این زمینه انواع تربیت کودکان و نوجوانان هم گاهی علت شب ادراری کودکان و نوجوانان خواهد شد که تماماً توسط دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان و نوجوانان و بزرگسالان بررسی می شود.

درمان قطعی شب ادراری کودکان

در خصوص راهکارهایی برای درمان شب ادراری در کودکان ، دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید که در کل ۳ روش درمانی اصلی برای درمان عبارتند از:

دارو درمانی

دکتر خوب برای درمان شب ادراری در کودکان می گوید که این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد چون علت شب ادراری در کودکان و بزرگسالان ، علت پزشکی است.

روان درمانی

دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید که روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد می تواند در درمان شب ادراری کودکان کمک کننده باشند و آن را از بین ببرند. از جمله این تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

تکنیک تقویم امتیاز – پاداش

در این تکنیک از یک تقویم امتیاز – پاداش برای بهبود رفتار استفاده می شود. این تقویم به این صورت است که هرگاه کودک شبی را بدون شب ادراری سپری کرد او را تحسین و به او امتیاز دهند و در انتها برای او پاداشی در نظر بگیرند تا از این طریق به وسیله انواع یادگیری در کودکان درمان شب ادراری کودک رخ دهد.

پیامدهای خفیف

در این تکنیک دکتر متخصص شب ادراری کودکان به والدین کودک می گوید هرگاه کودک رختخوابش را خیس کرد باید بلافاصله دوش بگیرد و سپس رخت های خیس را در ماشین لباسشویی لباسشویی بگذارد. این کارها در واقع یک پیامد منطقی خفیف برای خیس کردن بستر است که باید کودک آن را انجام دهد. دکتر خوب برای درمان شب ادراری کودکان می گوید که والدین هیچ زمانی نباید کودک خود را سرزنش کنند چون کودک دچار احساس حقارت خواهد شد و شب ادراری کودکان رخ نخواهد داد.

استفاده از زنگ های شب ادراری

دکتر متخصص شب ادراری کودکان می گوید که والدین باید یک زنگ شب ادراری تهیه کنند که در آن کودک از طریق حسگر حساس به رطوبت و به صدا درآمدن زنگ سریع بیدار شده و این عمل برایش شرطی می شود و درمان قطعی شب ادراری کودکان رخ دهد. معمولاً کودک باید ۲ ماه این ساعت را استفاده نماید.

ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان قطعی شب ادراری در کودکان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله درمان شب ادراری با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

متخصص درمان شب ادراری

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان قطعی شب ادراری در کودکان و بزرگسالان از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و دکتر سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) در بخش روانشناسی استفاده می کند. تمامی درمان های گروه نیک مهر بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.