گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر
درمان افسردگی
درمان افسردگی

درمان افسردگی بدون دارو

از نظر بهترین دکتر برای درمان افسردگی در تهران قبل از درمان افسردگی ابتدا باید نشانه های آن را بشناسیم. احساس ناشادی ، درماندگی ، بیهودگی ، ناامیدی ، ناتوانی در درک شادی و لذت و… است که باعث می شود فرد در رفتارها و عملکردهایش دچار مشکل شود. مثلاً خوابش بهم بریزد و یا موقع بیدار شدن از خواب در صبح ، احساس خستگی همچنان در بدنش باشد و یا حوصله کار و دیگران را نداشته باشد و… لازم به ذکر است که چند نوع افسردگی وجود دارد از جمله افسردگی فصلی و… که دکتر افسردگی همه این موارد را بررسی می کند. همچنین علت های مختلفی در مورد افسردگی وجود دارد. در این مقاله دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) و یکی از بهترین روانشناس تهران برای درمان افسردگی و دکتر نیما گنجی ( نوروتراپیست و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ) در بهترین کلینیک درمان افسردگی سعی دارند علائم و نشانه های افسردگی را بیان و در انتها روش های درمان افسردگی و درمان قطعی افسردگی شدید را مورد بررسی قرار دهند.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/07/02

بهترین متخصص درمان افسردگی

بهترین دکتر افسردگی در تهران می گوید که علائم افسردگی یا حالت های افسردگی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود منتهی این نشانه های افسردگی نباید مستقیم توسط داروی خاص مواد مخدر یا محرک و یا ناشی از اختلالات جسمی مزمن باشد. همچنین اگر فردی به دنبال سوگ ، افسردگی بگیرد ، دکتر روانشناس متخصص افسردگی در بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی دیگر نباید تنها تشخیص افسردگی بدهد بلکه تشخیص افسردگی اش وابسته به سوگ خواهد بود.

 

علائم اصلی افسردگی

طبق نظر مرکز تخصصی درمان افسردگی ، نشانه های اصلی افسردگی شامل دو مورد می باشد که مراجع باید هر دو مورد را به مدت ۶ ماه داشته باشد تا بهترین دکتر افسردگی در درمان قطعی افسردگی بتواند تشخیص افسردگی را روی او بگذارد. این دو مورد عبارتند از :

خُلق افسرده

خلق افسرده یعنی اینکه فرد در اکثر روزها ، خُلق اش به اصطلاح پائین یا ناشاد است و از چیزی لذت نمی برد و به سختی شاد می شود که در انواع روش های درمان قطعی افسردگی توسط بهترین کلینیک درمان افسردگی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

 

متخصص درمان افسردگی

عدم لذت از جنبه هایی که قبلاً برای فرد لذت آفرین بوده است

فرد آن مواردی که سابقاً برایش لذت آفرین بوده ، دیگر لذت آفرین نیست که این هم جزء علائم و نشانه های افسردگی است. مثلاً قبلاً وقتی شهربازی می رفت ، خیلی خوشحال می شد ولی الان هیچ لذتی نمی برد یا مثلاً قبلاً دوست داشت به دوستانش زنگ بزند ولی الان حوصله این کار را ندارد. پس عدم لذت هم جزء علایم افسردگی در کودکان و بزرگسالان است که توسط بهترین دکتر برای درمان افسردگی در مرکز تخصصی درمان افسردگی در تهران چک می شود.

علائم فرعی افسردگی

علائم فرعی افسردگی جزء حالت های افسردگی است شامل ۱۰ مورد می باشد که فرد باید از بین ۱۰ مورد ، ۵ مورد را به مدت ۲ هفته داشته باشد و باعث کاهش قابل ملاحظه عملکرد او شود که تمام این موارد را دکتر روانشناس متخصص افسردگی چک می کند.

 

افزایش یا کاهش اشتها و وزن

فرد خورد و خوراک و یا وزنش خیلی کم و یا خیلی زیاد شده است که این جزء نشانه ها و علائم افسردگی است و یا اینکه علاقه شدیدی به تنقلات پیدا کرده و موقعی که مشغول خوردن آنها است ، حواسش نیست. این موضوع در راههای درمان افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

کاهش و افزایش خواب

از علایم و نشانه های افسردگی این است که فرد در کمیت و کیفیت خوابش دچار مشکل شده است. در این آیتم مراجع ممکن است زیاد بخوابد یا خوابش خیلی کم شده باشد و یا اینکه در طول خوابش کیفیت مناسب را نداشته و وقتی بیدار می شود خستگی همچنان در تن اش باقی مانده باشد. این مورد در درمان قطعی افسردگی شدید چک می شود.

کندی روانی حرکتی

از نشانه های افسردگی شدید این است که فرد از نظر ذهنی و حرکتی دارای کُندی می شود و کارها را خیلی کُند انجام می دهد که در راه درمان افسردگی بدون دارو و عوارض جانبی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

احساس بی قراری

از علائم افسردگی شدید می توان به بی قراری فرد اشاره کرد که در آن فرد در درون خودش دائم احساس بی قراری و تنش می کند طوری که باعث می شود او به گریه بیافتد که در درمان افسردگی و ناامیدی این موضوع زیاد دیده می شود.

کاهش تمرکز و حافظه

وقتی فردی خصوصاً زنان دچار افسردگی می شوند از نشانه های افسردگی اش این است که خیلی زیاد دچار نشخوار فکری می شود بنابراین در تمرکز ، توجه و حافظه اش دچار مشکل می گردد و به اصطلاح فراموشکار می شود. این جزء نشانه های افسردگی است که به وفور دیده می شود و باید توسط دکتر افسردگی در جدیدترین درمان افسردگی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

کاهش میل جنسی

از علائم و نشانه های افسردگی فرد در این دوره این است که ممکن است لذت جنسی اش با کاهش میل جنسی همراه شود و در روابط زناشویی دچار مشکل گردد که این موضوع در راههای درمان قطعی افسردگی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

احساس ناامیدی و احساس گناه

طبق گفته بهترین روانشناس تهران برای درمان افسردگی از علائم افسردگی شدید این است که فرد دائم احساس گناه می کند و خود را مورد سرزنش قرار می دهد و همین امر باعث غمگینی بیشتر او می شود. همچنین فرد در بیشتر کارها دچار ناامیدی می شود و همین باعث می شود سیکل افسردگی دائم بچرخد و او قدم در راه درمان افسردگی نگذارد.

برانگیختگی و حساس شدن نسبت به محرک ها

فردی که دارای علائم افسردگی شدید است نسبت به محرک هایی که قبلاً برایش حساس برانگیز نبود، حساس می شود و با کوچکترین سخن ، حرف یا… دچار برانگیختگی می شود که این موضوع در بهترین کلینیک درمان افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد.

احساس خستگی و کم انرژی بودن

فردی که دچار علائم و نشانه های افسردگی شدید است در واقع هورمون های بدنش دچار مشکل می شود و همین موضوع باعث می شود که او زود از کارها خسته و در واقع خیلی کم انرژی شود که متاسفانه در روش های درمان افسردگی روی این موضوع کمتر کار می شود.

افکار خودکشی

افرادی که دارای نشانه های افسردگی هستند معمولاً چون هیچگونه لذتی از اطراف خود نمی برند بنابراین دچار خودکشی می شوند. این آیتم که جزء علائم افسردگی شدید در مردان و زنان است معمولاً سراغ افرادی می آید که از نظر مذهبی و معنوی در سطح پائینی قرار دارند. این موضوع توسط بهترین دکتر افسردگی در تهران چک می شود

درمان قطعی افسردگی

دکتر افسردگی در جواب اینکه افسردگی چگونه درمان می شود و به چه دکتری مراجعه کنیم می گوید که راه درمان افسردگی بدون دارو و با دارو است که معمولاً ۳ روش درمانی اصلی وجود دارد که عبارتند از:

درمان قطعی افسردگی

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد که در آن روانپزشک متخصص افسردگی بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که از آن می توان به تاثیر داروهای افسردگی بر حافظه اشاره کرد. بهترین داروهای جدید افسردگی را می توان از بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی تهیه کرد.

روان درمانی

بهترین روانشناس تهران برای درمان افسردگی می گوید که روانشناسی یکی از سالمترین و باثبات ترین راههای درمان قطعی افسردگی شدید است. در این درمان ، به عوامل زیربنایی افسردگی می پردازد و سپس با یکسری تکنیک ها در درمان فرد بیمار می کوشد. در واقع روانشناس روی افکار ، احساس و رفتار فرد افسرده کار می کند و آنها را بهبود می دهد. این روش یکی از بهترین راه های درمان افسردگی بدون دارو است.

ابزارهای نوروساینس

خیلی از افراد این سوال را می پرسند که آیا افسردگی بدون دارو درمان می شود ؟ پاسخ این سوال مثبت است. یکی از درمان های جدیدی که چند سالی است وارد ایران شده و برای درمان افسردگی شدید در مردان و زنان به کار می رود درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون عوارض جانبی و دارو می باشند. این درمان جدیدترین درمان افسردگی است و اگر توسط متخصص افسردگی ( نوروتراپیست نه روانشناس و روانپزشک ) انجام شود می تواند درمان قطعی افسردگی را در پی داشته باشد. 

نکته مهم : مرکز تخصصی درمان افسردگی نیک مهر از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی کلینیک نیک مهر ) و سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه نیک مهر ) در بخش روانشناسی و دکتر نجارزادگان روانپزشک متخصص افسردگی در بخش دارو درمانی استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است جز برای افراد خاص!!! برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها مراجعه کنید.

ویدیو ها

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

40 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام آقای دکتر من تازه ازدواج کردم دوسال با شوهرم دوست بودم درحد پیام دادن وتلفنی همکلاسی دانشگاهم بود توی پیام دادن انقد با احساس بود ومهربون که من مجذوبش شدم ولی الان که ازدواج کردیم خیلی ساکته هیچ حرف نمیزنه هیچ احساس محبتی از جانبش نمیبینم بنظرم افسردگی داره راضی هم نمیشه دکتر بریم بنطرتون من چکار کنم؟

  پاسخ
 • درمان افسردگی
  شایسته جان
  21 تیر 1402 5:39 ب.ظ

  سلام و قتتون بخیر شایسته هستم از اهواز بنده ۶ سال میشه از استرس اضطراب وافسرده گی رنج میبرم میخواستم بپرسم حدود چند جلسه نورو فیدبک نیاز داره و هزینه کلی چقدر میشه وچند ماه طول میکشه ممنون

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   23 تیر 1402 11:29 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر در خصوص هزینه ها باید با منشی هماهنگ کنید ولی در کل حدود 3 ماه زمان لازم است

   پاسخ
 • سلام

  پاسخ
 • سلام ،باسپاس از آگاهی هایی که دادید.من یه مادر 54ساله هستم که از پنج سالگی دچار تشنج شدم وبعد تشخیص صرع داده اند و …وبا سابقه فوبیا از 16سالگی که تحت درمان های روانکاوی،روانشناسی،وروانپزشکی بارها قرار گرفته ام و الان بعد از یک شوک حدود یک ونیم ساله که دچار افسردگی شده م ….و تنها هستم. ولی در جمع خانواده روحیه ام خوبه و کاملا تغییر میکنه.آ یا درمان همیشگی وجود داره؟

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   21 اسفند 1401 9:43 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر باید مورد بررسی قرار گرفته تا بتوان نشخیص دقیق انجام داد

   پاسخ
 • درمان افسردگی
  علی احمد خمینی
  13 دی 1401 10:24 ب.ظ

  سلام دختر14ساله دانش آموز برتر مدرسه تیزهوشان فرزانگان دارم اقدام بخودکشی با 10 عددقرص متادون کرده وخوشبختانه نجات یافت اهل شهرستان هستم بصورت آنلاین هم میشه از روانپزشکانتون بهرمند شد

  پاسخ
 • درمان افسردگی
  محمد صدرا
  6 دی 1401 10:58 ب.ظ

  خنده ضد افسردگی است با دیدن کلیپ های خنده دار علی صبوری در برنامه خندوانه اگر کسی شک داره یکی از اشنایان افسردگی داشت به مدت ۲ ماه روزی نیم ساعت میخندید در کگتر از ۲ ماه خوب شد

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   16 دی 1401 9:57 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، خنده می تواند کمک کننده باشد ولی درمان نیست

   پاسخ
 • درمان افسردگی
  ژینا حجازی
  27 مهر 1401 2:01 ق.ظ

  سلام من یک مادرم که دارم با دیدن وضعیت پسرم هر روز میمیرم وزنده میشم ۲۶ سالشه خیلی بی تفاوت وخیلی بی انگیزه س الان ۸ ساله همین حالت رو داره زندگیش یا تو حمامه یا دستشویی یا تورختخوآبه هیج جا نمی ره همش تو خونش به مسافران اگه بریم تنها تو خونش خیلی لاغر شده فیلم و موبایل شده تمام دنیاش چیکارش کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   29 مهر 1401 12:38 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، حتما و زودتر برای درمان اقدام کنید چون اگر افسردگی کهنه شود درمانش خیلی سخت خواهد شد و حتی با دارو درمانی هم جواب نمی دهد

   پاسخ
 • سلام آقای دکتر گرامی
  الان هزینه های درمان با دستگاه چقدره؟
  من میخوام بیام خدمتتون ولی کمی نگران هزینه ها هستم

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر
  من ۳۹ سالمه و حدود ۱۴ سال هست که وسواس شستشو داشتم ، برای وسواسم دارو طبق نظرمزشک مصرف میکردم ولی الان حدود ۴ ماه هست که داروها رو قطع کردم چون هم یبوست داشتم ، هم دندانهایم رو خراب میکردن و هم هنگام پیاده روی خیلی زود خسته میشدم و پاهام درد میگرفت.
  حالا هم خیلی وقته که هیچ حسی به دنیا ندارم ، احساس میکنم همه مردم ازمن متنفرهستن و خودم هم ازمردم متنفرم ، خوابم نمیبره ، بیقرارم ، بدن و صورتم به شدت لاغر شده ، اشتهام ضعیفه ، هیچ حسی حتی به خدا وپیامبرو امامان ندارم و …..
  چه کاری میتونی برام انجام بدی؟

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   30 مرداد 1401 10:08 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید مورد ارزیابی قرار بگیرید که بر مبنای آن یا از دارودرمانی یا از نورودرمانی و یا از جلسات روانشناسی استفاده شود

   پاسخ
 • سلام من هفت سال میسه عاشق یک نفر هستم از،من جدا شد بعد جدا شدنش چهارسال میشه نسبت به هیچکس حس نمیگیرم،هیچ چیز،دنیا خوش نمیسازیم،همیشه ناراحت و عصبانی هستم،همیشه فکر انتقام و خودکوشی تو سرم هست حوصله هیچ چیز و هیچکس ندارم همیشه یه جاباشم ساکت و اروم از سر وصدا و حرف زیاد بدم میایه، کمکم کنید لطفا

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   5 فروردین 1401 7:11 ب.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، به نظر دچار افسردگی شدید و باید از این نظر چک شوید. شما باید حتما از جلسات روان درمانی استفاده کنید و اگر روانشناس مربوطه صلاح دونستند از دارو درمانی یا ابزارهای نوروساینس هم استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام و ادب، اقای دکتر من نزدیک به سه ساله دچار افسردگی شدم و همیشه حالت بغضی در گلو دارم و برای روزها قرص سرترالین ۱۰۰ و للوکساید ، برای شبها هم ایمی پرامین و پرفنازین۲ مصرف میکنم ولی خوب نشدم چیکار کنم؟

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   30 آذر 1400 7:30 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، به همون دکتری که رفتید مراجعه کنید که داروهاتونو تغییر بده. اگه دارو درمانی کارساز نبود از روشهای دیگر درمانی استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام شبتون بخیر
  ببخشید من سه سال هست ک قرص اسنترا استفاده میکنم بعضی روزها ک نمیخورم حالم خیلی بد میشه
  قابل درمان هست ؟

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   9 آذر 1400 7:30 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله با روش های لورتا که بدون دارو و عوارض جانبی است قابل درمان می باشد

   پاسخ
 • سلام
  پدر بنده دچار افسردگی بسیار حاد هستند
  ولی حاضر نیستند حتی یک قرص مصرف کنند
  راه چاره ای هست؟ به کلینیک شما مراجعه کنیم؟

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   11 آبان 1400 9:57 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله می توانید مراجعه کنید چون راههای درمانی ما بدون دارو و عوارض جانبی است

   پاسخ
 • درمان افسردگی
  محمد حامد رضائی
  13 شهریور 1400 1:38 ب.ظ

  سلام وقت بخیر یکی از اقوام ما دچار افسردگی فوق العاده شدیده و سالهاست تحت درمان دارووییه اما گاهی بیماریش شدید میشه و رفتارهای خارج از عرف نشون میده و باید مدتی بررسی بشه تا بهتر بشه. چنین موردی رو هم میشه درمان قطعی کرد یا خیر؟

  پاسخ
 • سلام آقای دکتر من ۲۶ساله هستم یک ساله ک دچار افسردگی شدم میخواستم ببینم درمان میشم با تشکر

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   19 مرداد 1400 11:29 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید تشریف بیارید که بررسی صورت بگیرد. انشاا… که درمان خواهید شد.

   پاسخ
 • سلام جناب دکتر من ۱سالی هست دچار افسردگی شدم آیا امکان درمانش وجوداره

  پاسخ
 • درمان افسردگی
  مهدی رضازاده
  30 آبان 1399 11:52 ب.ظ

  سلام وقت بخیر چند وقتی هست مادرم دوار افسردگی شدید شده چیکار باید انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   1 آذر 1399 9:16 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، اگر بیش از 6 ماه است که دارای خلق پائین می باشد که ایشان وارد سیکل افسردگی شده است و باید برای درمان اقدام کند چون در غیر اینصورت روز به روز افسردگی اشان ادامه دار خواهد شد.

   پاسخ
 • درمان افسردگی
  خانم حسینی نژاد
  6 آبان 1399 12:56 ق.ظ

  خیلی از شما برادر عزیز متشکرم

  پاسخ
 • سلام من یه مادر نگرانم برای فرزندم برای افسردگیش ولی از نظر هزینه خواستم بدونم تا رفع کامل این درمان چقدر میشه

  پاسخ
  • درمان افسردگی
   سید مصطفی حسینی
   6 آبان 1399 8:54 ق.ظ

   سلام مادر جان، متاسفانه هزینه های دستگاه خیلی بالاست و برای همین هزینه هر جلسه لورتا ( بدون دارو و عوارض جانبی ) 300 هزار تومان می شه منتهی گروه نیک مهر از اونجایی که شعارش اخلاق مداری است تخفیفاتی رو برای مراجعانی که از نظر هزینه مشکل دارند در نظر گرفته است.

   پاسخ
   • سلام آقای دکتر من مادرم بیش از 30ساله ک افسردگی داره..چن بار تو ارومیه و تبریز بستری شده بهش شوک وارد کردن..انواع و اقسام دارو هارو مصرف کرده.چن هفته میشه ک بردیمش سنندج ک در حالی باید بهتر بشه بدتر شده😭😭😭 توروخدا کمکم کنید باید چیکار کنم ما تو یکی از روستاهای شهرستان مهاباد هستیم.
    چطوری میتونم وقت بگیرم

    پاسخ
    • درمان افسردگی
     سید مصطفی حسینی
     21 اسفند 1399 8:02 ق.ظ

     سلام و وقتتون بخیر، با توضیحاتی که دادید به نظر وضعیت افسردگی مادر خیلی حاد هست که از شوک استفاده شده است. نمی دونیم که آیا می شه برای مادر کاری کرد یا خیر. باید مورد ارزیابی دقیق قرار بگیره که آیا می شه کاری کرد یا خیر؟ اگر هم بشه کاری کرد باید ساکن تهران بشوید چون حدود 4 الی 5 ماه درمان است. اگر تونستید چنین کاری انجام بدید می تونید یه جلسه وقت نقشه مغزی بگیرید و تشریف بیارید

     پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.