تشخیص علائم و نشانه های افسردگی توسط بهترین متخصص درمان افسردگی 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴ 

افسردگی در واقع احساس ناشادی ، درماندگی ، بیهودگی ، ناامیدی ، ناتوانی در درک شادی و لذت و… است که باعث می شود فرد در رفتارها و عملکردهایش دچار مشکل شود. مثلاً خوابش بهم بریزد و یا موقع بیدار شدن از خواب در صبح ، احساس خستگی همچنان در بدنش باشد و یا حوصله کار و دیگران را نداشته باشد و…

لازم به ذکر است که چند نوع افسردگی وجود دارد از جمله افسردگی فصلی و… که درمانگر افسردگی همه این موارد را بررسی می کند. همچنین علت های مختلفی در مورد افسردگی وجود دارد که علت های افسردگی زنان در برخی موارد می تواند متفاوت از مردان باشد. در این مقاله بهترین کلینیک درمان افسردگی سعی دارد که علائم و نشانه های افسردگی را بیان و در انتها روش های درمان افسردگی را مورد بررسی قرار دهد.

نشانه های افسردگی از نظر بهترین متخصص درمان  افسردگیبهترین متخصص درمان افسردگی

(نحوه درمان افسردگی در کلینیک نیک مهر به چه صورت است؟)


علائم افسردگی یا حالت های افسردگی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود. منتهی این نشانه های افسردگی نباید مستقیم توسط داروی خاص مواد مخدر یا محرک و یا ناشی از اختلالات جسمی مزمن باشد. همچنین اگر فردی به دنبال سوگ ، افسردگی بگیرد ، بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی دیگر نباید تنها تشخیص افسردگی بدهد بلکه تشخیص افسردگی اش وابسته به سوگ خواهد بود.

( عدم افسردگی با زندگی در زمان حال )

الف) علائم اصلی افسردگی 

طبق نظر مرکز تخصصی درمان افسردگی ، نشانه های اصلی افسردگی شامل دو مورد می باشد که مراجع باید هر دو مورد را به مدت ۶ ماه داشته باشد تا بهترین متخصص درمان افسردگی بتواند تشخیص افسردگی را روی او بگذارد. این دو مورد عبارتند از :

۱) خُلق افسرده :

خلق افسرده یعنی اینکه فرد در اکثر روزها ، خُلق اش به اصطلاح پائین یا ناشاد است و از چیزی لذت نمی برد و به سختی شاد می شود که در انواع روش های درمان افسردگی توسط بهترین کلینیک درمان افسردگی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

۲) عدم لذت از جنبه هایی که قبلاً برای فرد لذت آفرین بوده است :

فرد آن مواردی که سابقاً برایش لذت آفرین بوده ، دیگر لذت آفرین نیست که این هم جزء علائم و نشانه های افسردگی است. مثلاً قبلاً وقتی شهربازی می رفت ، خیلی خوشحال می شد ولی الان هیچ لذتی نمی برد یا مثلاً قبلاً دوست داشت به دوستانش زنگ بزند ولی الان حوصله این کار را ندارد. پس عدم لذت هم جزء علایم افسردگی در کودکان و بزرگسالان است که در راه درمان افسردگی بدون دارو و با با دارو توسط مرکز تخصصی درمان افسردگی در تهران چک می شود.

ب) علائم فرعی افسردگی 

علائم فرعی افسردگی جزء حالت های افسردگی است شامل ۱۰ مورد می باشد که فرد باید از بین ۱۰ مورد ، ۵ مورد را به مدت ۲ هفته داشته باشد و باعث کاهش قابل ملاحظه عملکرد او شود تا بهترین مرکز درمان افسردگی تشخیص افسردگی بدهد و در درمان افسردگی و ناامیدی آن را اجرا کند.

۱)  افزایش یا کاهش اشتها و وزن :

فرد خورد و خوراک و یا وزنش خیلی کم و یا خیلی زیاد شده است که این جزء نشانه ها و علائم افسردگی است و یا اینکه علاقه شدیدی به تنقلات پیدا کرده و موقعی که مشغول خوردن آنها است ، حواسش نیست. این موضوع در راههای درمان افسردگی شدید توسط بهترین متخصص درمان افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) کاهش و افزایش خواب :

از علایم و نشانه های افسردگی این است که فرد در کمیت و کیفیت خوابش دچار مشکل شده است. در این آیتم مراجع ممکن است زیاد بخوابد یا خوابش خیلی کم شده باشد و یا اینکه در طول خوابش کیفیت مناسب را نداشته و وقتی بیدار می شود خستگی همچنان در تن اش باقی مانده باشد. این موضوع در روش های درمان افسردگی توسط بهترین کلینیک درمان افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد.

۳) کندی روانی- حرکتی :

از نشانه های افسردگی شدید این است که فرد از نظر ذهنی و حرکتی دارای کُندی می شود و کارها را خیلی کُند انجام می دهد که در راه درمان افسردگی بدون دارو و دارو مورد بررسی قرار می گیرد.

۴) احساس بی قراری :

از علائم افسردگی شدید می توان به بی قراری فرد اشاره کرد که در آن فرد در درون خودش دائم احساس بی قراری و تنش می کند طوری که باعث می شود او به گریه بیافتد که در درمان افسردگی و ناامیدی این موضوع زیاد دیده می شود.

۵) کاهش تمرکز و حافظه :

وقتی فردی خصوصاً زنان دچار افسردگی می شوند از نشانه های افسردگی اش این است که خیلی زیاد دچار نشخوار فکری می شود بنابراین در تمرکز ، توجه و حافظه اش دچار مشکل می گردد و به اصطلاح فراموشکار می شود. این جزء نشانه های افسردگی است که به وفور دیده می شود که باید توسط مرکز تخصصی درمان افسردگی مورد بررسی قرار بگیرد.

۶) کاهش میل جنسی :

از علائم و نشانه های افسردگی فرد در این دوره این است که ممکن است لذت جنسی اش با کاهش میل جنسی همراه شود و در روابط زناشویی دچار مشکل گردد که این موضوع در راههای درمان افسردگی شدید در بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

۷) احساس ناامیدی و احساس گناه :

از علائم افسردگی شدید از نگاه مرکز تخصصی درمان افسردگی  این است که فرد دائم احساس گناه می کند و خود را مورد سرزنش قرار می دهد و همین امر باعث غمگینی بیشتر او می شود. همچنین فرد در بیشتر کارها دچار ناامیدی می شود و همین باعث می شود سیکل افسردگی دائم بچرخد و او قدم در راه  درمان افسردگی نگذارد.

۸) برانگیختگی و حساس شدن نسبت به محرک ها :

فردی که دارای علائم افسردگی شدید است نسبت به محرک هایی که قبلاً برایش حساس برانگیز نبود، حساس می شود و با کوچکترین سخن ، حرف یا… دچار برانگیختگی می شود که در درمان افسردگی و ناامیدی توسط بهترین مرکز درمان افسردگی مورد بررسی قرار بگیرد.

۹) احساس خستگی و کم انرژی بودن :

فردی که دچار علائم و نشانه های افسردگی شدید است در واقع هورمون های بدنش دچار مشکل می شود و همین موضوع باعث می شود که او زود از کارها خسته و در واقع خیلی کم انرژی شود که متاسفانه در روش های درمان افسردگی روی این موضوع کمتر کار می شود.

۱۰) افکار خودکشی :

افرادی که دارای نشانه های افسردگی هستند معمولاً چون هیچگونه لذتی از اطراف خود نمی برند بنابراین دچار افکار خودکشی می شوند. این آیتم که جزء علائم افسردگی شدید در مردان و زنان است معمولاً سراغ افرادی می آید که از نظر مذهبی و معنوی در سطح پائینی قرار دارند و باید توسط مرکز تخصصی درمان افسردگی مورد بررسی قرار بگیرد.

بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی (روشهای درمان )

در جواب اینکه افسردگی چگونه درمان می شود می توان راه درمان افسردگی بدون دارو و با دارو را عنوان کرد که معمولاً ۳ روش درمانی اصلی برای بهترین درمان افسردگی چیست وجود دارد که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد که در آن بهترین متخصص درمان افسردگی بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که از آن می توان از جمله تاثیر داروهای افسردگی بر حافظه را نام برد. بهترین داروهای جدید افسردگی را می توان از بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی تهیه کرد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی یکی از سالمترین و باثبات ترین راههای درمان افسردگی شدید است که در بهترین مرکز درمان افسردگی انجام می شود. در این درمان روانشناس با یکسری تکنیک ها در درمان افسردگی شدید فرد می کوشد. در واقع روانشناس روی افکار ، احساس و رفتار فرد افسرده کار می کند و آنها را بهبود می دهد. این روش یکی از بهترین راه درمان افسردگی بدون دارو است. 

۳) ابزارهای نوروساینس :

خیلی از افراد این سوال را می پرسند که آیا افسردگی بدون دارو درمان می شود ؟ پاسخ این سوال مثبت است. یکی از درمان های جدیدی که چند سالی است وارد ایران شده و برای درمان افسردگی شدید در مردان و زنان به کار می رود درمان با نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون عوارض جانبی و دارو می باشند.

نکته مهم : مرکز تخصصی درمان افسردگی نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی توصیه اش بر این مبناست که برای درمان افسردگی شدید در مردان و زنان حتماً در کنار ابزارهای نوروساینس یا دارو درمانی از روان درمانی با متدهای خاص استفاده شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.