درمان افسردگی
درمان افسردگی

درمان افسردگی بدون دارو و عوارض جانبی

قبل از درمان افسردگی ابتدا باید نشانه های آن را بشناسیم. در واقع احساس ناشادی ، درماندگی ، بیهودگی ، ناامیدی ، ناتوانی در درک شادی و لذت و… است که باعث می شود فرد در رفتارها و عملکردهایش دچار مشکل شود. مثلاً خوابش بهم بریزد و یا موقع بیدار شدن از خواب در صبح ، احساس خستگی همچنان در بدنش باشد و یا حوصله کار و دیگران را نداشته باشد و… لازم به ذکر است که چند نوع افسردگی وجود دارد از جمله افسردگی فصلی و… که درمانگر افسردگی همه این موارد را بررسی می کند. همچنین علت های مختلفی در مورد افسردگی وجود دارد که علت های افسردگی زنان در برخی موارد می تواند متفاوت از مردان باشد. در این مقاله بهترین کلینیک درمان افسردگی سعی دارد که علائم و نشانه های افسردگی را بیان و در انتها روش های درمان افسردگی را مورد بررسی قرار دهد.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/07/02

بهترین متخصص درمان افسردگی

علائم افسردگی یا حالت های افسردگی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شود. منتهی این نشانه های افسردگی نباید مستقیم توسط داروی خاص مواد مخدر یا محرک و یا ناشی از اختلالات جسمی مزمن باشد. همچنین اگر فردی به دنبال سوگ ، افسردگی بگیرد ، بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی دیگر نباید تنها تشخیص افسردگی بدهد بلکه تشخیص افسردگی اش وابسته به سوگ خواهد بود.

علائم اصلی افسردگی

طبق نظر مرکز تخصصی درمان افسردگی ، نشانه های اصلی افسردگی شامل دو مورد می باشد که مراجع باید هر دو مورد را به مدت ۶ ماه داشته باشد تا بهترین متخصص درمان قطعی افسردگی بتواند تشخیص افسردگی را روی او بگذارد. این دو مورد عبارتند از :

خُلق افسرده

خلق افسرده یعنی اینکه فرد در اکثر روزها ، خُلق اش به اصطلاح پائین یا ناشاد است و از چیزی لذت نمی برد و به سختی شاد می شود که در انواع روش های درمان افسردگی توسط بهترین کلینیک معالجه افسردگی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

 

متخصص درمان افسردگی

عدم لذت از جنبه هایی که قبلاً برای فرد لذت آفرین بوده است

فرد آن مواردی که سابقاً برایش لذت آفرین بوده ، دیگر لذت آفرین نیست که این هم جزء علائم و نشانه های افسردگی است. مثلاً قبلاً وقتی شهربازی می رفت ، خیلی خوشحال می شد ولی الان هیچ لذتی نمی برد یا مثلاً قبلاً دوست داشت به دوستانش زنگ بزند ولی الان حوصله این کار را ندارد. پس عدم لذت هم جزء علایم افسردگی در کودکان و بزرگسالان است که در توسط مرکز تخصصی درمان افسردگی در تهران چک می شود.

علائم فرعی افسردگی

علائم فرعی افسردگی جزء حالت های افسردگی است شامل ۱۰ مورد می باشد که فرد باید از بین ۱۰ مورد ، ۵ مورد را به مدت ۲ هفته داشته باشد و باعث کاهش قابل ملاحظه عملکرد او شود.

 

درمان موفق آمیز افسردگی در کلینیک نیک مهر

افزایش یا کاهش اشتها و وزن

فرد خورد و خوراک و یا وزنش خیلی کم و یا خیلی زیاد شده است که این جزء نشانه ها و علائم افسردگی است و یا اینکه علاقه شدیدی به تنقلات پیدا کرده و موقعی که مشغول خوردن آنها است ، حواسش نیست. این موضوع در راههای درمان افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

کاهش و افزایش خواب

از علایم و نشانه های افسردگی این است که فرد در کمیت و کیفیت خوابش دچار مشکل شده است. در این آیتم مراجع ممکن است زیاد بخوابد یا خوابش خیلی کم شده باشد و یا اینکه در طول خوابش کیفیت مناسب را نداشته و وقتی بیدار می شود خستگی همچنان در تن اش باقی مانده باشد.

کندی روانی حرکتی

از نشانه های افسردگی شدید این است که فرد از نظر ذهنی و حرکتی دارای کُندی می شود و کارها را خیلی کُند انجام می دهد که در راه درمان افسردگی بدون دارو و دارو مورد بررسی قرار می گیرد.

احساس بی قراری

از علائم افسردگی شدید می توان به بی قراری فرد اشاره کرد که در آن فرد در درون خودش دائم احساس بی قراری و تنش می کند طوری که باعث می شود او به گریه بیافتد که در درمان افسردگی و ناامیدی این موضوع زیاد دیده می شود.

کاهش تمرکز و حافظه

وقتی فردی خصوصاً زنان دچار افسردگی می شوند از نشانه های افسردگی اش این است که خیلی زیاد دچار نشخوار فکری می شود بنابراین در تمرکز ، توجه و حافظه اش دچار مشکل می گردد و به اصطلاح فراموشکار می شود. این جزء نشانه های افسردگی است که به وفور دیده می شود.

 

کاهش میل جنسی

از علائم و نشانه های افسردگی فرد در این دوره این است که ممکن است لذت جنسی اش با کاهش میل جنسی همراه شود و در روابط زناشویی دچار مشکل گردد که این موضوع در راههای درمان قطعی افسردگی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

احساس ناامیدی و احساس گناه

از علائم افسردگی شدید این است که فرد دائم احساس گناه می کند و خود را مورد سرزنش قرار می دهد و همین امر باعث غمگینی بیشتر او می شود. همچنین فرد در بیشتر کارها دچار ناامیدی می شود و همین باعث می شود سیکل افسردگی دائم بچرخد و او قدم در راه درمان افسردگی نگذارد.

 

برانگیختگی و حساس شدن نسبت به محرک ها

فردی که دارای علائم افسردگی شدید است نسبت به محرک هایی که قبلاً برایش حساس برانگیز نبود، حساس می شود و با کوچکترین سخن ، حرف یا… دچار برانگیختگی می شود.

احساس خستگی و کم انرژی بودن

فردی که دچار علائم و نشانه های افسردگی شدید است در واقع هورمون های بدنش دچار مشکل می شود و همین موضوع باعث می شود که او زود از کارها خسته و در واقع خیلی کم انرژی شود که متاسفانه در روش های درمان افسردگی روی این موضوع کمتر کار می شود.

افکار خودکشی

افرادی که دارای نشانه های افسردگی هستند معمولاً چون هیچگونه لذتی از اطراف خود نمی برند بنابراین دچار خودکشی می شوند. این آیتم که جزء علائم افسردگی شدید در مردان و زنان است معمولاً سراغ افرادی می آید که از نظر مذهبی و معنوی در سطح پائینی قرار دارند.

درمان قطعی افسردگی

در جواب اینکه افسردگی چگونه درمان می شود می توان راه درمان افسردگی بدون دارو و با دارو را عنوان کرد که معمولاً ۳ روش درمانی اصلی وجود دارد که عبارتند از:

 

درمان قطعی افسردگی

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد که در آن متخصص بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که از آن می توان از جمله تاثیر داروهای افسردگی بر حافظه را نام برد. بهترین داروهای جدید افسردگی را می توان از بهترین مرکز تخصصی درمان افسردگی تهیه کرد.

 

روان درمانی

روانشناسی یکی از سالمترین و باثبات ترین راههای درمان قطعی افسردگی شدید است. در این درمان روانشناس با یکسری تکنیک ها در درمان فرد بیمار فرد می کوشد. در واقع روانشناس روی افکار ، احساس و رفتار فرد افسرده کار می کند و آنها را بهبود می دهد. این روش یکی از بهترین راه های درمان افسردگی بدون دارو است.

ابزارهای نوروساینس

خیلی از افراد این سوال را می پرسند که آیا افسردگی بدون دارو درمان می شود ؟ پاسخ این سوال مثبت است. یکی از درمان های جدیدی که چند سالی است وارد ایران شده و برای درمان افسردگی شدید در مردان و زنان به کار می رود درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون عوارض جانبی و دارو می باشند.

نکته مهم : مرکز تخصصی درمان افسردگی نیک مهر برای درمان مردان و زنان از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی کلینیک نیک مهر ) و دکتر سید مصطفی حسینی ( مدیر شعبات نیک مهر ) در بخش روانشناسی استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

18 نظر در مقاله “درمان افسردگی

 1. ناشناس گفته است :

  سلام شبتون بخیر
  ببخشید من سه سال هست ک قرص اسنترا استفاده میکنم بعضی روزها ک نمیخورم حالم خیلی بد میشه
  قابل درمان هست ؟

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، بله با روش های لورتا که بدون دارو و عوارض جانبی است قابل درمان می باشد

 2. محمد گفته است :

  سلام
  پدر بنده دچار افسردگی بسیار حاد هستند
  ولی حاضر نیستند حتی یک قرص مصرف کنند
  راه چاره ای هست؟ به کلینیک شما مراجعه کنیم؟

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، بله می توانید مراجعه کنید چون راههای درمانی ما بدون دارو و عوارض جانبی است

 3. محمد حامد رضائی گفته است :

  سلام وقت بخیر یکی از اقوام ما دچار افسردگی فوق العاده شدیده و سالهاست تحت درمان دارووییه اما گاهی بیماریش شدید میشه و رفتارهای خارج از عرف نشون میده و باید مدتی بررسی بشه تا بهتر بشه. چنین موردی رو هم میشه درمان قطعی کرد یا خیر؟

 4. زهرا گفته است :

  سلام آقای دکتر من ۲۶ساله هستم یک ساله ک دچار افسردگی شدم میخواستم ببینم درمان میشم با تشکر

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، باید تشریف بیارید که بررسی صورت بگیرد. انشاا… که درمان خواهید شد.

 5. مهدی رضازاده گفته است :

  سلام وقت بخیر چند وقتی هست مادرم دوار افسردگی شدید شده چیکار باید انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، اگر بیش از 6 ماه است که دارای خلق پائین می باشد که ایشان وارد سیکل افسردگی شده است و باید برای درمان اقدام کند چون در غیر اینصورت روز به روز افسردگی اشان ادامه دار خواهد شد.

 6. حسینی گفته است :

  سلام من یه مادر نگرانم برای فرزندم برای افسردگیش ولی از نظر هزینه خواستم بدونم تا رفع کامل این درمان چقدر میشه

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام مادر جان، متاسفانه هزینه های دستگاه خیلی بالاست و برای همین هزینه هر جلسه لورتا ( بدون دارو و عوارض جانبی ) 300 هزار تومان می شه منتهی گروه نیک مهر از اونجایی که شعارش اخلاق مداری است تخفیفاتی رو برای مراجعانی که از نظر هزینه مشکل دارند در نظر گرفته است.

   • نشمیل گفته است :

    سلام آقای دکتر من مادرم بیش از 30ساله ک افسردگی داره..چن بار تو ارومیه و تبریز بستری شده بهش شوک وارد کردن..انواع و اقسام دارو هارو مصرف کرده.چن هفته میشه ک بردیمش سنندج ک در حالی باید بهتر بشه بدتر شده😭😭😭 توروخدا کمکم کنید باید چیکار کنم ما تو یکی از روستاهای شهرستان مهاباد هستیم.
    چطوری میتونم وقت بگیرم

    • سید مصطفی حسینی گفته است :

     سلام و وقتتون بخیر، با توضیحاتی که دادید به نظر وضعیت افسردگی مادر خیلی حاد هست که از شوک استفاده شده است. نمی دونیم که آیا می شه برای مادر کاری کرد یا خیر. باید مورد ارزیابی دقیق قرار بگیره که آیا می شه کاری کرد یا خیر؟ اگر هم بشه کاری کرد باید ساکن تهران بشوید چون حدود 4 الی 5 ماه درمان است. اگر تونستید چنین کاری انجام بدید می تونید یه جلسه وقت نقشه مغزی بگیرید و تشریف بیارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.