گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان افسردگی در کودکان

درمان افسردگی در کودکان زمانی شروع می شود که والدین کودک نشانه هایی همچون احساس درماندگی ، بیهودگی ، ناتوانی در درک شادی و لذت بردن را در او مشاهده می کنند. به طور کل افسردگی دارای نشانه های هیجانی ، فکری ، انگیزشی و جسمانی است که در بسیاری از موارد این افسردگی در کودکان دیده نمی شود منتهی ممکن است او را دچار افکار خودکشی کند. در این مقاله سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) سعی دارد افسردگی در کودکان را مورد بررسی قرار دهد و در انتها روش های درمان افسردگی کودکان بدون دارو را بیان کند.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/07/02

درمان افسردگی در کودکان

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

نشانه های افسردگی در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان متفاوت است و طبیعتاً درمان افسردگی آنها هم با هم فرق می کند.
متاسفانه والدین چون افسردگی را در دوران کودکی بعید می دانند اغلب علائم را متوجه نمی شوند اما مطمئناً آنها تنش و فشار زندگی با یک کودک به شدت تحریک پذیر را در خود حس می کنند که این موضوع در درمان افسردگی در کودکان بدون دارو مورد بررسی قرار می گیرد.
متخصص درمان افسردگی کودکان می گوید که پژوهش ها نشان داده افسردگی می تواند از آغاز زندگی ، کودکان را مبتلا کند برای مثال زمانی که نوزادان به مرحله ای از رشد می رسند که مادر خود را می شناسند جدا شدن از مادرشان موجب بروز حالات افسردگی در کودکان می شود.

علائم افسردگی در کودکان

علایم و نشانه های افسردگی در کودکان که باید توسط متخصص درمان افسردگی در کودکان و نوجوانان مورد سنجش قرار بگیرد عبارتند از : اشک و گریه مداوم ، ناامیدی ، خستگی و کم انرژی شدن ، اختلال در خواب و اشتها ، شرکت نکردن در جمع ، عدم توانایی در برقراری ارتباط و دوست یابی ، بی قراری ، حساس شدن بیش از حد به شکست ، طوفان های ناگهانی گریه ، فریاد ، تحریک پذیری ، از لحاظ ظاهری رنگ پریدگی ، توجه و تمرکز پائین ،خود را فردی بی ارزش و بی کفایت دانستن ، کُند شدن یادگیری ، علاقه ای به درس و مدرسه نشان ندادن ، افت تحصیلی ، نگران از دست دادن مادر یا بیمار شدن او ، افکار مربوط به مرگ، فکر خودکشی ، شکایت های مکرر از بیماری جسمی مثل حالت تهوع دل درد ، سردرد بدون علت پزشکی و… که همگی باید در درمان افسردگی کودکان بدون دارو مورد بررسی قرار بگیرد. البته جدیداً نقشه مغزی می تواند به طور دقیق از 4 سالگی به بالا به ما بگوید که کودک یا نوجوان افسرده هستند یا خیر(نقشه مغزی بدون عوارض و دارو می باشد) 

علائم افسردگی در نوجوانان

افسردگی در نوجوانی و بزرگسالی برخلاف افسردگی در کودکان تغییر چهره می دهد که موضوع مهمی در درمان کودکان و نوجوانان افسرده است. رفتارهایی از قبیل فرار از خانه ، فرار از آموزشگاه ، ماجرا جویی ، واکنش های خود بیمار انگاری و رفتارهای ضد اجتماعی و تحریک آمیز ( دروغ ، دزدی ، کارهای خلاف ) می تواند همگی از علائم افسردگی در نوجوانان باشد که باید توسط دکتر درمان افسردگی کودکان مورد بررسی قرار بگیرد.

 

دلایل افسردگی در کودکان و نوجوانان

عوامل ژنتیکی

طبق شواهد نشانه های افسردگی در خانواده ها از نسلی به نسل دیگر ادامه می یابد بنابراین می توان احتمال وجود یک عنصر ارثی یا ژنتیکی در افسردگی را تایید کرد که این موضوع در درمان افسردگی کودکان بدون دارو مورد بررسی قرار می گیرد.

درمان افسردگی کودکان

عوامل نوروشیمیایی

تحقیقات نشان داده افسردگی می تواند با کاهشی در سطح بعضی از نوروترنسمیترهای مغز ، از جمله سروتونین و نوراپی نفرین ارتباط داشته باشد که این موضوع توسط متخصص برای درمان افسردگی در کودکان مورد بررسی قرار گیرد.

عوامل روانشناختی

از عوامل روانشناختی می توان به رابطه والدین و کودک و همچنین رفتار والدین با یکدیگر اشاره نمود از جمله: تعارضات مداوم زناشویی ، در جریان قرار دادن کودکان در مسایل و مشکلات اقتصادی، مطرح کردن حوادث ناگوار اجتماعی در حضور کودک ، مقایسه و تبعیض ، مرگ عزیزان و… که همگی در درمان افسردگی کودکان بدون دارو مورد بررسی قرار می گیرد.

عوامل محیطی

از عوامل محیطی می توان به تعویض مدرسه یا مهد کودک ، جابجایی منزل ، مهاجرت ، از دست دادن حیوان خانگی و… اشاره نمود. از نظر متخصص درمان افسردگی نوجوانان و کودکان این یکی از عوامل مهم می تواند قلمداد شود.

روش های درمان افسردگی کودکان و نوجوانان در گروه نیک مهر

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد که در آن برای درمان افسردگی در کودکان و نوجوانان دارو تجویز می شود. دارو مطمئناً یکسری عوارض های خودش را دارد که گاهی تنها روش کارا می تواند همین روش باشد. گروه نیک مهر کمتر از این روش استفاده می کند.

 

روان درمانی

در این درمان روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها در درمان کودکان و نوجوانان افسرده می کوشد. مثلاً روانشناس علاوه بر درمان کودک ، به والدین یاد می دهد در رویارویی با اتفاقی که برای فرزندشان افتاده مسولانه عمل کنند یا اجازه دهند در خصوص احساسش صحبت کند یا ارتباطشان را با کودک حفظ و بیشتر کنند و نیازهایش را برآورده کنند و… این روش در درمان افسردگی کودکان بدون دارو می تواند خیلی مفید واقع گردد.

 

ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدیدی که چند سالی است وارد ایران شده و برای درمان افسردگی کودکان بدون دارو و همچنین برای نوجوانان و بزرگسالان به کار می رود. از جمله این درمان می توان به درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) اشاره کرد که همگی بدون عوارض جانبی و دارو می باشند. اگر این درمان توسط متخصص نوروتراپیست ( نه روانشناس یا روانپزشک ) انجام شود می تواند یکی از بهترین درمان افسردگی در کودکان بدون دارو و عوارض باشد.

نکته مهم : گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر برای درمان افسردگی کودکان از وجود سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) با متدهای خاص در بخش روان درمانی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.