دکتر روانشناس خوب در شرق تهران و دکتر روانشناس خوب در شمال تهران

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴
مقاله ای از دکتر روانشناس خوب در شرق تهران

وقتی فردی بنا به دلایل مختلف دچار افسردگی می شود از جمله افسردگی در کودکان و افسردگی در زنان یکی از خطرات این موضوع می تواند خودکشی او باشد. این یعنی فرد بر مبنای ناامیدی که دارد دست به خودکشی می زند تا از این زندگی ناامیدانه ای که دارد خلاص شود. حال در این مقاله دکتر روانشناس خوب در شمال تهران سعی دارد خودکشی و راههای پیشگیری از آن را مورد بررسی قرار بدهد. البته لازم به ذکر است که خودکشی فقط در افراد افسرده انجام نمی شود و ممکن است افراد دارای شخصیت مرزی ، نمایشی یا… هم دست به خودکشی بزنند.


شیوع خودکشی از نگاه بهترین روانشناس در شرق تهران

خودکشی در جهان رنجی بین ۱۰ تا ۳۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر است. کشور ایران حدوداً ۵ تا ۶ نفر در ۱۰۰ هزار نفر است. همچنین تعداد اقدام به خودکشی به خودکشی موفق ۱۰ به ۱ است یعنی از هر ۱۰ نفر یک نفر واقعاً می میرد. در کل جهان ، خودکشی در گروه افراد مسن ( بالای ۶۵ سال ) بیشتر از گروه جوانتر است. در آمریکا و در مردان ۶۰ درصد خودکشی ها با اسلحه و بعد از آن حلق آویز کردن است ولی در زنان مسموم کردن شایع ترین نوع خودکشی است و بعد از آن استفاده از اسلحه می باشد. ۶۰ الی ۷۰ درصد کسانی که خودکشی می کنند تشخیص اختلال خُلقی مثل افسردگی می گیرند و مابقی هم تشخیص های اسکیزوفرنی ، سوء مصرف مواد و…. دارند. 

انواع خودکشی

دکتر روانشناس خوب در شرق تهران می گوید هر عملی که به قصد آسیب رساندن یا مرگ خود فرد انجام شود، خودکشی نام دارد. بین خودکشی ، رفتار خودکشی ، افکار خودکشی ، ژست خودکشی و تهدید به خودکشی تفاوت وجود دارد. در افکار خودکشی ، فرد به خودکشی فکر می کند مثلاً می گوید: ”خوش به حال آنهایی که مُردند ، چقدر خوب است که آدم بمیرد و از این زندگی راحت شود”. در رفتار خودکشی فرد کارهایی انجام می دهد که خود را در معرض خطر قرار دهد مثلاً در ساعات کم ترافیک از وسط اتوبان رَد می شود. در ژست خودکشی ، فرد به خودش آسیب می رساند ولی خودکشی نمی کند مثلاً قرص می خورد تا به کبدش آسیب برساند. تهدید به خودکشی زمانی است که فرد تهدید کرده ولی اقدامی انجام نمی دهد.

انواع خودکشی ها از نظر دور کیم

بهترین روانشناس در شرق تهران می گوید که از نظر دورکیم (جامعه شناس ) به طور کل خودکشی به انواع متفاوتی تقسیم می شود که عبارتند از:

الف) خودکشی فرد گرایانه :

دکتر روانشناس خوب در شمال تهران می گوید که اگر فردی به نوعی کم در جامعه مذهبی ، سیاسی ، خانوادگی و اجتماعی خود حل باشد بیشتر دچار خودکشی می شود برای همین یهودی ها برای این کمتر خودشان را می کشند چون خیلی در جامعه خودشان دخیل هستند و ربطی به مذهب دین یهود ندارد. در این نوع خودکشی ، فرد با خانوده اش نیست و در جامعه و… تک افتاده است.

ب) خودکشی جمع گرایانه :

بهترین روانشناس در شرق تهران می گوید که دورکیم فهمید که خودکشی در نظامی ها بیشتر است و هر چقدر فرد نظامی کارکشته تر و مدال بیشتر داشته باشد، بیشتر خودکشی می کند. او معتقد است در بعضی از فرهنگ ها افراد در آستانه سالمندی ، بیوه زنان بعد از فوت همسرشان، پیروان یک فرقه و گروه بعد از فوت رهبرشان، خودکشی می کنند. او می گوید این خودکشی ها به این دلیل است که فرد خیلی به گروه نزدیک است نه اینکه از گروهش دور افتاده باشد. این یعنی در اصل فرد خیلی تعلق خاطر به گروه ، جمع ، امت ، خانواده ، همسر ، و… دارد که بعد از مردن آنها نمی تواند زنده بماند.

ج) خودکشی آنومیک :

بهترین روانشناس در شمال تهران می گوید که دورکیم متوجه شد وقتی شرایط اجتماعی دچار تلاطم می شود و یک دفعه ثروت ایجاد می شود و یا یک دفعه فقر ایجاد می شود مردم در این دوره ها هم بیشتر خودکشی می کنند چون در این دوره ها ارزش ها رنگ می بازند. دور کیم می گوید نظامی که سلسله مراتبش به هم خورده و هر کسی جای خودش نیست و ارزش ها به هم ریخته است، افراد دچار سردرگمی می شوند و خودکشی می کنند. در این جوامع فرد نمی داند چه کسی آدم درستی است و چه کسی ناسالم است.

د) خودکشی قضا و قدرگونه :

بهترین روانشناس در شرق تهران می گوید که در این خودکشی برعکس آیتم قبلی ، جامعه خیلی صاحب دارد و خیلی کنترل دقیق می کند بنابراین فرد احساس می کند نمی تواند دیگر تکان بخورد و اصلاً احساس آزادی نمی کند و به این نتیجه می رسد که محال است از طبقه خودش بالاتر بیاید یا… این موضوع در جوامع بسته و سنتی اتفاق می افتد مثلاً زنی که آرزو دارد مهندس مکانیک شود ولی در جامعه یا خانواده به او اجازه نمی دهد.

عواملی که احتمال خودکشی را افزایش می دهد

عواملی که احتمال خودکشی را افزایش می دهد عبارت است از:

۱) بیماری های روانپزشکی و اختلالات خلقی :

بیماری های روانپزشکی از جمله اسکیزوفرنی ، پارانوئید ، افسردگی ، اضطراب و… احتمال خودکشی را زیادتر می کند. لازم به ذکر است که زنان از اینکه نقش بیمار روانی را بپذیرند کمتر ابا دارند در حالی که مردان اینگونه نیستند و همچنین زنان برای درمان افسردگی بیشتر مراجع می کنند در حالی که مردان می گویند باید بیشتر مقاومت کنند که تماماً توسط دکتر روانشناس خوب در شرق تهران بررسی می شود. پس در کل اگر فردی دارای علائم و نشانه های افسردگی ، اضطراب و… است باید زودتر برای درمانش اقدام شود.

۲) اختلالات شخصیت : 

در اختلالات شخصیت از جمله شخصیت مرزی ، نمایشی و… احتمال خودکشی زیادتر است.

۳) اختلال کنترل تکانه :

بعضی از افراد وقتی به اصطلاح آمپرشان بالا می زند یکدفعه خودکشی می کنند. اقدام خودکشی در زنان نسبت به مردان تکانه ای تر است. این یعنی زنان آنی تصمیم می گیرند در حالی که مردان اینگونه نیستند که تماماً توسط بهترین روانشناس در شمال تهران بررسی می شود.

۴) جنسیت :

خودکشی که منجر به فوت می شود در مردان ۳ برابر زنان است اما اقدام به خودکشی در زنان ۳ برابر مردان است چون روش هایی که خانم ها به کار می گیرند کمتر مرگبار است.

۵) اقدام قبلی خودکشی :

بهترین روانشناس در شرق تهران می گوید که اقدام قبلی خودکشی پیش بینی کننده قوی برای خودکشی بعدی است. آرون تی بک می گوید هر چقدر خودکشی قبلی شدیدتر باشد امکان خودکشی جدید را بیشتر می کند. معمولاً  ۷۰ درصد افرادی که خودکشی کردند هیچ گاه خودکشی قبلی نداشتند.

۶) رنگ پوست :

خودکشی و خودزنی در سفیدپوستان بیشتر از سیاه پوستان است که علت اصلی آن مشخص نیست.

۷) سابقه خانوادگی :

افرادی که والدین یا اطرافیان آنها دست به خودکشی زده اند بیشتر در معرض خودکشی قرار دارند که توسط دکتر روانشناس خوب در شمال تهران بررسی می شود.

۸) بیماری های جسمی :

۷۵ درصد کسانی که خودکشی می کنند در ماه قبلش به پزشک مراجعه می کنند. بنابراین پزشکان باید یاد بگیرند که علاوه بر چکاب جسمی یکی دو سوال روحی هم بپرسند. مثلاً الان که سینه ات چرک دارد از زندگی که ناامید نیستی؟ احتمال اینکه فرد یک بیماری جسمی شدید بگیرد (مثلاً سرطان بگیرد) و خودکشی و کند در ماه اول ۵ برابر بیشتر از ماههای دیگر است. 

۹) طلاق و جدایی و تنهایی :

دکتر روانشناس خوب در شرق تهران می گوید که تنهایی یکی از عوامل خودکشی است چون انسانها ذاتاً اجتماعی آفریده شده اند. زنان شبکه حمایتی بیشتری دارند در حالی که مردان تک رو هستند و به کسی نمی گویند که همین عامل خودکشی بیشتر در مردان است.

۱۰) اعتقادات مذهبی :

اعتقادات مذهبی تا حدود زیادی می تواند جلوی خودکشی را بگیرد.

۱۱) مشکلات مالی و ورشکستگی :

فقر مالی عامل مهمی در خودکشی افراد است.

۱۲) دوران سوگ :

افرادی که اخیراً کسی یا چیزی را از دست داده اند خصوصاً در ماههای اول احتمال خودکشی اشان بیشتر است که توسط بهترین  روانشناس  در شمال تهران بررسی می شود.

۱۳) بازنشستگی :

بازنشستگی هم خصوصاً در افراد کمال گرای منفی باعث می شود که درصد خودکشی بیشتر شود.

۱۴) سوء استفاده جنسی :

آنهایی که در کودکی مورد سوء استفاده قرار گرفتند احتمالاً دچار خودشکی شوند.

۱۵) در دسترس بودن وسایل خودکشی :

دکتر روانشناس خوب در شرق تهران می گوید که هر چقدر وسایل خودکشی در دسترس تر باشد احتمال خودکشی را بالاتر می برد.

۱۶) تغییرات در وضعیت :

هر گونه تغییر در وضعیت مثلاً فرد اخیراً به شهرستان منتقل شده است و یا اخیراً کارش را عوض کرده است و… ممکن است درصد خودکشی را بالاتر ببرد.

۱۷) آب و هوا :

تغییر فصل ، خصوصاً در فصل پائیز درصد خودکشی ها را بالاتر می رود که یک علت آن افسردگی فصلی است.

۱۸) افراد مانوس با جراحت و… :

دکتر روانشناس خوب در شمال تهران می گوید که افرادی که دائم با جراحات و زخم و درگیری و… هستند مثل افراد ضد اجتماع ، درصد خودکشی اشان بیشتر می شود.

۱۹) ناامیدی :

بهترین روانشناس در شرق تهران می گوید که ۳ اتفاق در فرد می افتد که واقعه منفی به ناامیدی تبدیل می شود و باعث خودکشی در او می شود. این ۳ اتفاق عبارتند از:

الف) فرد آن واقعه را درونی و پایدار و همه گیر می داند :

مثلاً ماشین فرد را دزد می برد و او می گوید: “من از بس پخمه هستم ماشینم را دزد می برد و من همیشه همین طوری هستم و…”.

ب) فرد آن واقعه را در ذهنش شاخ و برگ می دهد :

در این آیتم مثلاً فرد می گوید که: “ماشینم را دزد زد و حالا دیگر نمی توانم بچه ام را مدرسه ببرم و او نمی تواند درس هایش را بخواند و… و در آخر او معتاد می شود”.

ج) عنصر Self در آن وجود دارد :

این یعنی فرد همواره خودش را منفی ارزیابی می کند و باعث می شود عزت نفس اش پائین بیاید و خودش را ناکارآمد ببیند.

۲۰) مصرف مواد اعتیادی :

مردان بیشتر مصرف مواد دارند و مصرف مواد یک عامل عمده در موفقیت خودکشی و خودزنی است.

۲۱) انتظارات و باورها :

بهترین روانشناس در شرق تهران می گوید که گاهی اوقات باورها می تواند عاملی برای خودکشی باشد مثلاً خودکشی یک راه حل است یا مثلاً فرد می گوید که: “بلاخره خواهد مُرد حالا چرا آموزش خوب زیستن کند”.

خصوصیات خودکشی ها از نظر بهترین روانشناس در شرق تهران

اشتاین مان در مورد خصوصیات خودکشی ها می گوید:

۱) دوره حاد و بحران خودکشی کوتاه است :

اشتاین مان معتقد است خودکشی یک وضعیت ناپایدار است که این یعنی یا فرد خودش را می کشد و یا فرد نمی تواند به صورت دائم به فکر خودکشی باشد. در واقع میل خودکشی نهایتاً چند ساعت یا چند روز بیشتر طول نمی کشد و بعد از آن شاید فرد به خودش بخندد که چرا می خواست چنین کاری را انجام دهد.

۲) حالت دوگانگی :

این یعنی فرد هم می خواهد خودش را بکشد و هم خودش را نکشد و هیچگاه تماماً در فکر این نیست که باید خودش را بکشد. این عامل باعث می شود که دیگران فکر کنند که خودکشی طرف مقابل واقعی نیست و می گویند: “اگر فرد می خواهد واقعاً خودش را بکشد چرا به آمبولانس زنگ می زند و یا چرا همه قرص ها را نخورده و یا چرا دو تا رگش را نزده است”.
این موضوع ثابت می کند که انسان ثابت و واحد نیست بلکه هر فردی از اجزائی تشکیل شده است بنابراین قسمتی از مغز می خواهد انسان خودکشی کند و قسمتی می خواهد او را حفظ کند.

۳) عامل نفر دوم :

در اکثر خودکشی ها پای فرد دیگری در میان است. مثلاً فرد می گوید: “به خاطر تو که فلان کار را کردی من خودکشی می کنم”. 

۴) درد روانی :

در اکثر خودکشی ها درد روانی است که باعث خودکشی می شود. در واقع پشت خودکشی همواره یک احساس خراب است و اکثراً برای فرار از آن درد روانی ، دست به خودکشی می زنند که موضوع مهمی برای بهترین روانشناس در شرق تهران است.

۵) نوابغ :

اکثر خودکشی ها را نوابغ انجام می دهند که شاید دلیل این امر دور شدن از جامعه باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.