گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان افسردگی بعد از زایمان

یکی از انواع درمان افسردگی، درمان افسردگی بعد از زایمان است که معمولا در برخی از بانوان رخ می دهد. علایم این افسردگی مشابه سایر افسردگی ها می باشد از جمله اینکه فرد دیگر از کاری لذت نمی برد که این موضوع می تواند حتی مراقبت از نوزاد را شامل شود. معمولا این نوع افسردگی بیشتر در زنانی رخ می دهد که دارای این ژن می باشند. گاهی اوقات هم افسردگی پس از زایمان علت محیطی دارد از جمله اینکه مرد ارتباط خوبی با همسرش ندارد. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) سعی دارد افسردگی در زنان و در ادامه راههای درمان افسردگی پس از زایمان و سریعترین درمان افسردگی را مورد بررسی قرار دهد.  

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/07/02

درمان افسردگی بعد از زایمان

درمان افسردگی در زنان

طبق بررسی ها و پژوهش هایی که به دست آمده افسردگی در زنان دو برابر مردان است که در این باره علت های مختلفی وجود دارد که در مشاوره افسردگی بعد از زایمان مورد بررسی قرار می گیرد از جمله :

هورمونی

در زنان هورمون هایی از جمله در دوران عادت ماهیانه و… وجود دارد که عدم تعادل آنها در بدن باعث شکل گیری افسردگی در زنان می شود این موضوع در درمان افسردگی پس از زایمان هم قابل دیدن است که نقش همسر در افسردگی بعد از زایمان بسیار مهم است.

جنس دوم

تئوریی هایی در جامعه شناسی می گوید چون در اکثر جوامع، جنس دوم در اجتماع، زنان می باشند به همین دلیل آنها را به صورت ناآگاهانه یا آگاهانه دچار افسردگی می کند.
به عنوان مثال وقتی زن می بیند که در بسیاری از موارد، آزادی عمل مردان را ندارد بعد از مدتی نیاز به قدرت و استقلال اش در زندگی تامین نمی شود و باعث می شود او به سمت افسردگی سوق پیدا کند که این موضوع در درمان افسردگی در زنان مورد بررسی قرار می گیرد.

درمان افسردگی زنان باردار

آزارهای جنسی و حقوقی

از آنجایی که زنان از نظر جسمی ضعیف تر از مردان هستند بنابراین بیشتر مورد سوء استفاده جنسی و حقوقی قرار می گیرند و همین عامل حس ناخوشایند را در آنها ایجاد می کند که اگر ادامه دار باشد باعث افسردگی در آنها می شود که این می تواند در سریعترین درمان افسردگی زنان مورد بررسی قرار بگیرد.

پردازش اطلاعات

همه افراد دو نوع پردازش اطلاعات دارند که یکی پردازش اطلاعات خطی و دیگری پردازش اطلاعات پارالل است. نظام پردازش خطی بدین صورت است که ابتدا باید یک مرحله تمام شود تا مرحله بعدی شروع شود ولی در نظام پردازش پارالل فرد می تواند چند تکلیف را با هم انجام دهد. مثلاً در نظام خطی ، فرد فقط حواسش به تماشای تلویزیون است ولی در نظام پردازش پارالل فرد این توانایی را دارد که همزمان به چند کار توجه کند.
زنان معمولاً دارای نظام پردازشی پارالل می باشند و به همین دلیل بیشتر دچار افسردگی می شوند که در سریعترین درمان افسردگی زنان و در درمان افسردگی پس از زایمان مورد بررسی قرار می گیرد. جالب است بدانید زنانی که نظام پردازشی اشان خطی است کمتر دچار افسردگی و مردانی که نظام پردازشی اشان پارالل است بیشتر دچار افسردگی می شوند.

مکانیسم حل مشکل

معمولاً مردان در قبال مشکلات از مکانیسم توجه برگردانی و زنان از مکانیسم نشخوار فکری استفاده می کنند. در اصل نشخوار فکری یک فکر خودآیند و ناگهانی است که دائم پروبال می گیرد و ادامه پیدا می کند و بزرگ و بزرگ تر می شود و باعث می شود حال فرد بدتر و بدتر شود که این موضوع در درمان افسردگی بعد از زایمان هم دیده می شود که نقش همسر در افسردگی بعد از زایمان در این مورد هم خیلی مهم است.
به عنوان مثال زن در جایی نتوانسته کارش را پیش ببرد و پیش خود می گوید: ” باز گند زدم ” که این فکر دائم شاخ و برگ پیدا می کند و ساعت ها وقت فرد را به خودش مشغول می کند یا مثلاً زن و مرد با هم دعوا می کنند و بعد از آن مرد با توجه برگردانی حواسش به تلویزیون می رود و دیگر به تعارض فکر نمی کند ولی زن در آشپزخانه در حال کار کردن، همچنان دارد به این موضوع فکر و به آن شاخ و برگ می دهد. تمامی این موارد توسط مشاوره افسردگی بعد زایمان مورد بررسی قرار می گیرد.

فرهنگی

برخی از پژوهش ها نشان داده که تفاوتی در جمعیت شناختی افسردگی زن و مرد وجود ندارد و هر دو به یک اندازه دچار افسردگی می شوند منتهی مردان بدلیل فرهنگی ، کمتر برای درمان افسردگی مراجعه می کنند و به همین دلیل آمار زنان در افسردگی بالاست که این موضوع در سریعترین درمان افسردگی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

سریعترین درمان افسردگی در گروه نیک مهر

در درمان افسردگی زنان باردار و پس از زایمان و به طور کل در عموم جامعه معمولاً ۳ روش درمانی اصلی وجود دارد که یکی از آنها سریعترین درمان افسردگی است که عبارت است از:

دارو درمانی

روش دارو درمانی توسط روانپزشک انجام می گیرد که در آن روانپزشک بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که در درمان افسردگی در بارداری و درمان افسردگی بعد از زایمان این روش پیشنهاد نمی شود. البته لازم به ذکر است که گاهی در سریعترین درمان افسردگی این موضوع استفاده می شود ولی علائم بعد از مدتی ممکن است برگردد.

 

روان درمانی

روانشناسی یکی از سالمترین و باثبات ترین راههای درمان افسردگی بعد از زایمان و درمان افسردگی در بارداری است. در این درمان مشاوره افسردگی بعد از زایمان با یکسری تکنیک ها باعث می شود فرد حالش بهبود پیدا کند. البته این روش نمی تواند سریعترین درمان افسردگی در زنان و آقایان باشد.

 

ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدیدی که چند سالی است وارد ایران شده و برای سریعترین درمان افسردگی در زنان و مردان به کار می رود درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) است که همگی بدون عوارض جانبی و دارو می باشند. البته اگر این روش توسط متخصص نوروتراپیست ( نه روانشناس و روانپزشک ) صورت گیرد می تواند در درمان افسردگی پس از زایمان و سریعترین درمان افسردگی در زنان و مردان مفید واقع شود.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان افسردگی بعد از زایمان در زنان و همچنین سریعترین درمان افسردگی در زنان از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی  و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) در بخش روانشناسی و همچنین در بخش دارو درمانی هم از دکتر نجارزادگان استفاده می کند. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.