درمان اختلال یادگیری

درمان اختلال یادگیری که یکی از انواع مشکلات کودکان است که بیشتر خودش را در دوران دبستان نشان می دهد و توسط دکتر درمان اختلال یادگیری ( دکتر نیما گنجی ، عضو هیت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا در ایران ) در بهترین مرکز اختلالات یادگیری تهران قابل تشخیص و درمان می باشد. اختلالات یادگیری دارای طیف گسترده ای از مشکلات می باشد از جمله : اختلال دیکته نویس و اختلال ریاضی و اختلال خواندن یا نارسا خوانی و موارد دیگر از قبیل اختلال یادگیری غیر کلامی ، اختلال پردازش زبان ، اختلال درک حرکتی – بینایی و… که ما در اینجا به بررسی هرکدام خواهیم پرداخت.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1399/05/30

درمان اختلال یادگیری

بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران

کودکان دارای اختلالات یادگیری از نظر هوش طبیعی نرمال و از نظر جسمی سالم هستند منتهی نقص هایی در سیستم شناختی مغزشان وجود دارد که باعث می شود از نظر پردازشی دچار مشکل شوند و مثلاً نمره دیکته اشان نسبت به سایر دروس پائین بیاید که این موضوع در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری تهران مورد تشخیص و درمان قطعی اختلال یادگیری قرار می گیرد. این نکته هم از نظر لازم و ضروری می باشد که در برخی از موارد نوع یادگیری و آموزش هایی که معلم ، خصوصاً در پایه اول دبستان به دانش آموز می دهد باعث بروز مشکلات یادگیری در پایه های بعدی می شود.

اختلال همبود با اختلال یادگیری

گاهی اوقات اختلالات یادگیری با سایر اختلالات دیگر اشتباه گرفته می شود. از جمله اختلالاتی که با اختلالات یادگیری همپوشانی دارد عبارت است از:

بیش فعالی

اختلال بیش فعالی در واقع مشکل در

می باشد که باعث می شود کودک در زمینه درسی دچار مشکل شود. البته لازم به ذکر است که حدود ۵۰ درصد کسانی که دچار بیش فعالی هستند در زمینه اختلالات یادگیری هم دچار مشکل می باشند و ترکیب این دو باعث می شود که گاهی اوقات متخصص درمان اختلال یادگیری در تشخیص و درمان قطعی اختلال یادگیری و در هر کدام از این دو اختلال دچار اشتباهاتی شود که با بهترین روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان که همان نقشه مغزی است این موضوع برطرف می شود.

دیسپراکسیا : درمان قطعی اختلال یادگیری

این اختلال هم ممکن است دکتر درمان اختلال یادگیری را در زمینه تشخیص اختلالات یادگیری در کودکان دچار اشتباه کند. در واقع در این اختلال کودک در کنترل عضلاتش دچار مشکل است و همین عاملی است که باعث می شود در گفتار و حرکت های ظریف خصوصاً در نواحی انگشت ، کودک دچار مشکل شود و روی دیکته نویسی یا خواندن کلمات تاثیر بگذارد که این موضوع مهمی برای روش تشخیص اختلال یادگیری در کلینیک درمان اختلالات یادگیری در تهران می باشد.

اختلال در حافظه

که اگر کودک در هر کدام از این ۳ نوع دچار مشکل باشد روی دروس مدرسه اش هم تاثیر خواهد گذاشت که متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری در تهران در روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان این موارد را مورد بررسی قرار می دهد.

اختلال عملکردهای اجرایی از نظر بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری

عملکردهای اجرایی مغز در واقع جزء مهمی در سیستم های شناختی مغز هستند که باعث می شوند کودک و بزرگسال در زمینه مدیریت زمان ، برنامه ریزی ، سازمان دهی ، توجه و تمرکز و… بهترین عملکرد را داشته باشد. معمولاً کسانی که در زمینه عملکردهای اجرایی دچار ضعف هستند در زمینه یادگیری هم دچار مشکل و اختلال خواهند شد. پس دکتر درمان اختلال یادگیری که در کلینیک اختلالات یادگیری کار می کند باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهد تا درمانش موفقیت آمیز باشد.

اوتیسم : درمان قطعی اختلال یادگیری

اوتیسم یا درخودماندگی یک اختلال رشدی است که روی عملکردهای کودک از جمله تعاملات اجتماعی ، تحصیلی و… اثر می گذارد. متاسفانه دیده شده که برخی از درمانگران بدلیل ناآگاهی از علائم اوتیسم این مشکل را با اختلالات یادگیری اشتباه می گیرند و همین باعث می شود که درمان اختلال یادگیری اشان ، درمان موفقیت آمیزی نباشد در صورتی که در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری در تهران با روش تشخیص اختلال یادگیری صحیح ، این موضوع اتفاق نمی افتد.

علل اختلالات یادگیری

تئوری ها در زمینه ایجاد اختلالات یادگیری در کودکان متفاوت هستند که درمانگر در درمان قطعی اختلال یادگیری باید آنها را مدنظر قرار دهد، از جمله :

عدم اداراک صحیح

یک تئوری در خصوص علت اختلال یادگیری این است که ادراک حرکتی یا ادراک دیداری ضعیف بوده است.

عدم پردازش مغزی

علت دیگر اختلال یادگیری می تواند این باشد که پردازش در مغز به درستی صورت نمی گیرد که این موضوع هم توسط کلینیک اختلالات یادگیری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

علت پزشکی

عده از محققین پایبند به مسایل پزشکی در اختلالات یادگیری هستند و می گویند علت اختلال یادگیری در واقع آسیب مغزی ، تغذیه و ژنتیک است که در درمان قطعی اختلال یادگیری مورد بررسی قرار می گیرد.

علوم تربیتی

خیلی از متخصصین علوم تربیتی هم می گویند علت اختلال یادگیری سبک یادگیری و تنش های محیطی است. و معلمین و والدین در این زمینه می توانند علت اختلال یادگیری باشند که تماماً توسط دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

نوروسایکولوژی

نظریه نوروسایکولوژی نظریه غالب بر سایر نظریه ها است. این یعنی کودک دارای اختلال یادگیری مشکل عصب شناختی دارد و در به جریان انداختن اطلاعات ناتوان است، برتری جانبی ندارد و هماهنگی در نیمکره های مغزی و یکپارچگی حسی در مغزش ضعیف است که دکتر درمان اختلال یادگیری بر مبنای این نظریه درمان اختلالات یادگیری را انجام می دهد و بهترین روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان هم طبق این تئوری است

درمان اختلال یادگیری کودکان

درمان اختلال یادگیری کودکان قابل انجام است به شرطی که در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران این امر صورت بپذیرد. در کل ۳ روش درمانی برای جواب این سوال که آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است ، وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک که متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین کلینیک تهران انجام می گیرد. مطمئناً داروی این بیماری یکسری عوارض های خودش را دارد و معمولاً نتیجه درمانی توسط دارو زیاد مثل سایر روش های درمانی نتیجه بخش نیست. پس روش دارویی نمی تواند درمان قطعی اختلال یادگیری را به همراه داشته باشد جزء در مواردی که اختلالات همبود با اختلال یادگیری وجود داشته باشد.

روان درمانی

روانشناسی یکی از باثبات ترین روش های درمان اختلال یادگیری است. در این درمان روانشناس کودک ( دکتر سودابه خاکپور ) که دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری است با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود درمان قطعی اختلال یادگیری کودک رخ دهد.

ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدید است که وارد ایران شده و در کلینیک درمان اختلال یادگیری تهران برای درمان به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله نوروفیدبک ، لورتا نوروفیدبک ( جدیدتر از نوروفیدبک می باشد) و دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند و در جواب این سوال که آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است می توان گفت، با این روش اگر پروتکل درمانی در کلینیک درمان اختلالات یادگیری در تهران خوب نوشته شود، درمان قطعی اختلال یادگیری رخ خواهد داد.

نکته مهم : گروه نیک برای درمان قطعی اختلالات یادگیری از وجود دکتر نیما گنجی ، بنیان گذار واقعی لورتا در ایران و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و دکتر سودابه خاکپور ( روانشناس کودک ) استفاده می کند.

 

دکتر درمان اختلال یادگیری

به چند دلیل می توان گفت که گروه نیک مهر یکی از بهترین کلینیک ها است:

۱) اولین و مهمترین عامل اخلاق مداری است که باعث شده گروه نیک مهر بهترین مرکز اختلالات یادگیری تهران باشد. در واقع تمامی کادر درمان دارای این تعهد اخلاقی می باشند که وظیفه درمانی خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند و به اصطلاح ” کار دزدی نکنند ” که متاسفانه این موضوع به طرق مختلف در مراکز دیگر دیده شده است. این یعنی طبق پروتکل درمان، دستگاههای نوروساینس تا آخر درمان مراجع روشن است و دستگاه به دلیل استهلاک زیادی که دارد خاموش نمی شود!!!! و به همین دلیل درمان قطعی اختلال یادگیری رخ می دهد.

۲) تمامی دستگاههایی که در گروه نیک مهر وجود دارد همگی تائیدیه FDA آمریکا را دارند. از جمله دستگاه نوروفیدبکی که در کلینیک های این گروه استفاده می شود دستگاه نِکسوس است که تنها دستگاهی است که دارای این تائیدیه می باشد و مرکز نیک مهر جزء محدود مراکزی است که دارای این دستگاه می باشد برای همین این مرکز بهترین کلینیک اختلالات یادگیری است. این آیتم در معرفی مرکز اختلالات یادگیری نیک مهر خیلی مهم است.

۳) وجود دکتر نیما گنجی در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری که ایشان متخصص نوروسایکولوژی و عضو هیت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیان گذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری تهران می باشد.

۴) تمامی پروتکل های درمانی که توسط دکتر گنجی نوشته می شود به صورت اختصاصی و بر مبنای نقشه مغزی ، مختص همان فرد یا کودک است و مثل مراکز دیگر یک پروتکل را ( از جمله در زمینه اختلالات یادگیری ) روی همه پیاده نمی کند.

۵) تمامی تشخیص ها بوسیله دستگاه های مدرن و به روز از جمله دستگاه نقشه مغزی(روش تشخیص اختلال یادگیری) صورت می گیرد که این امر باعث می شود تمامی اختلالات به صورت دقیق بررسی و درمان قطعی اختلال یادگیری رخ دهد.

۶) گروه نیک مهر اولین مرکز در تهران است که از دستگاه لورتا نوروفیدبک استفاده کرده است که در واقع خیلی کاربردی تر و پیشرفته تر از نوروفیدبک و بیوفدبک می باشد چون می تواند در عین واحد چندین نقطه از مراکز مغزی را درگیر درمان کند. این آیتم در معرفی مرکز اختلالات یادگیری نیک مهر مهم می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.