گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر
درمان اختلال یادگیری
درمان اختلال یادگیری

درمان اختلال یادگیری

اختلالات یادگیری دارای طیف گسترده ای از مشکلات از جمله اختلال نوشتن ، اختلال خواندن ، اختلال ریاضی و… است که باعث می شود کودک یا بزرگسال در فعالیت های تحصیلی و ارتباطی و شغلی دچار مشکل شود. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه نیک مهر ) سعی دارد اختلال یادگیری را مورد بررسی قرار داده و در ادامه از لیست مراکز اختلال یادگیری تهران ، یکی از بهترین مرکز اختلالات یادگیری در تهران و بهترین دکتر برای اختلال یادگیری را معرفی و سپس به سوال اینکه آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است ؟ و اینکه روش های درمان اختلال یادگیری چیست ؟ و آیا داروی درمان اختلال یادگیری وجود دارد یا خیر ؟ پاسخ دهد.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1399/05/30

بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری در تهران

کودکان دارای اختلالات یادگیری از نظر هوش طبیعی نرمال و از نظر جسمی سالم هستند منتهی نقص هایی در سیستم شناختی مغزشان وجود دارد که باعث می شود از نظر پردازشی دچار مشکل شوند و مثلاً نمره دیکته اشان نسبت به سایر دروس پائین بیاید که این موضوع توسط متخصص اختلالات یادگیری کودکان و بزرگسالان در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری تهران مورد تشخیص و درمان قطعی اختلال یادگیری قرار می گیرد. این نکته هم لازم و ضروری می باشد که در برخی از موارد نوع یادگیری و آموزش هایی که معلم ، خصوصاً در پایه اول دبستان به دانش آموز می دهد باعث بروز مشکلات یادگیری در پایه های بعدی می شود.

 

اختلال همبود با اختلال یادگیری

گاهی اوقات اختلالات یادگیری با سایر اختلالات دیگر اشتباه گرفته می شود و باعث می شود که بعضی از مراکز اختلال یادگیری تهران که از بهترین دکتر برای اختلال یادگیری و همچنین از دستگاههای تشخیص دقیق اختلال یادگیری از جمله نقشه مغزی استفاده نمی کنند روند درمان را اشتباه انجام دهند!!!. از جمله اختلالاتی که با اختلالات یادگیری همپوشانی دارند عبارتند از:

بیش فعالی

اختلال بیش فعالی در واقع مشکل در

می باشد که باعث می شود کودک در زمینه درسی دچار مشکل شود. البته لازم به ذکر است که حدود ۵۰ درصد کسانی که دچار بیش فعالی هستند در زمینه اختلالات یادگیری هم دچار مشکل می باشند و ترکیب این دو باعث می شود که گاهی اوقات متخصص درمان اختلال یادگیری در تشخیص و درمان اختلال یادگیری در کودکان و بزرگسالان دچار اشتباهاتی شود. البته این موضوع با بهترین روش تشخیص اختلال یادگیری در کودکان و بزرگسالان در بهترین مرکز اختلال یادگیری تهران که همان نقشه مغزی است قابل پیشگیری است.

دیسپراکسیا : درمان قطعی اختلال یادگیری

این اختلال هم ممکن است دکتر درمان اختلال یادگیری را در زمینه تشخیص اختلالات یادگیری در کودکان دچار اشتباه کند. در واقع در این اختلال کودک در کنترل عضلاتش دچار مشکل است و همین عاملی است که باعث می شود در گفتار و حرکت های ظریف خصوصاً در نواحی انگشت ، کودک دچار مشکل شود و روی دیکته نویسی یا خواندن کلمات تاثیر بگذارد که این موضوع مهمی برای تشخیص اختلال یادگیری در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری تهران می باشد.

اختلال در حافظه

که اگر کودک در هر کدام از این ۳ نوع دچار مشکل باشد روی دروس مدرسه اش هم تاثیر خواهد گذاشت که متخصص درمان اختلال یادگیری در بهترین مراکز اختلالات یادگیری تهران این موارد را مورد بررسی قرار می دهد. داروی درمانی اختلال یادگیری یکی از مناطقی که تاثیر می گذارد روی اختلال در حافظه است که عملکرد آن را بهبود و باعث می شود درمان اختلال یادگیری در کودکان و بزرگسالان اتفاق بیافتد.

اختلال عملکردهای اجرایی از نظر بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری

بهترین دکتر برای اختلال یادگیری در تهران می گوید که عملکردهای اجرایی مغز در واقع جزء مهمی در سیستم های شناختی مغز هستند که باعث می شوند کودک و بزرگسال در زمینه مدیریت زمان ، برنامه ریزی ، سازمان دهی ، توجه و تمرکز و… بهترین عملکرد را داشته باشد. معمولاً کسانی که در زمینه عملکردهای اجرایی دچار ضعف هستند در زمینه یادگیری هم دچار مشکل و اختلال خواهند شد. پس دکتر درمان اختلال یادگیری که در مراکز اختلالات یادگیری تهران کار می کند باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهد تا درمانش موفقیت آمیز باشد.

 

اوتیسم : درمان قطعی اختلال یادگیری

اوتیسم یا درخودماندگی یک اختلال رشدی است که روی عملکردهای کودک از جمله تعاملات اجتماعی ، تحصیلی و… اثر می گذارد. متاسفانه دیده شده که برخی از درمانگران بدلیل ناآگاهی از علائم اوتیسم این مشکل را با اختلالات یادگیری اشتباه می گیرند و همین باعث می شود که درمان اختلال یادگیری اشان ، درمان موفقیت آمیزی نباشد در صورتی که در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری در تهران با روش تشخیص اختلال یادگیری صحیح ، این موضوع اتفاق نمی افتد.

علل اختلالات یادگیری

تئوری ها در زمینه ایجاد اختلالات یادگیری در کودکان متفاوت هستند که درمانگر در درمان قطعی اختلال یادگیری باید آنها را مدنظر قرار دهد، از جمله :

عدم اداراک صحیح

یک تئوری در خصوص علت اختلال یادگیری این است که ادراک حرکتی یا ادراک دیداری ضعیف بوده است که معمولاً بعضی از مراکز اختلال یادگیری تهران این موضوع را علت اصلی می دانند.

عدم پردازش مغزی

علت دیگر اختلالات یادگیری می تواند این باشد که پردازش در مغز به درستی صورت نمی گیرد که این موضوع هم توسط بعضی از کلینیک اختلالات یادگیری در تهران و متخصص اختلالات یادگیری کودکان و بزرگسالان آن مراکز مورد توجه قرار می گیرد.

علت پزشکی

عده ای از لیست مراکز اختلال یادگیری تهران پایبند به مسایل پزشکی در اختلالات یادگیری هستند و می گویند علت اختلال یادگیری در واقع آسیب مغزی ، تغذیه و ژنتیک است که این موضوع در درمان قطعی اختلال یادگیری مورد بررسی قرار می گیرد.

 

علوم تربیتی

خیلی از متخصصین علوم تربیتی و مشاوره اختلال یادگیری هم می گویند علت اختلال یادگیری سبک یادگیری و تنش های محیطی است و معلمین و والدین در این زمینه می توانند علت اختلال یادگیری باشند که تماماً توسط دکتر درمان اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

نوروسایکولوژی

نظریه نوروسایکولوژی نظریه غالب بر سایر نظریه ها است. این یعنی کودک دارای اختلال یادگیری مشکل عصب شناختی دارد و در به جریان انداختن اطلاعات ناتوان است، برتری جانبی ندارد و هماهنگی در نیمکره های مغزی و یکپارچگی حسی در مغزش ضعیف است که بهترین دکتر برای اختلال یادگیری بر مبنای این نظریه درمان اختلالات یادگیری را انجام می دهد و بهترین روش تشخیص و درمان اختلال یادگیری کودکان و درمان اختلال یادگیری در بزرگسالان که همان نقشه مغزی ( در تشخیص ) و درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک و درمان اختلالات یادگیری با لورتا نوروفیدبک است هم طبق این تئوری می باشد.

روش های درمان اختلال یادگیری کودکان و بزرگسالان

درمان اختلال یادگیری در کودکان و بزرگسالان قابل انجام است به شرطی که در بهترین مراکز درمان اختلال یادگیری تهران و شهرستان ها این امر صورت بپذیرد. در کل ۳ روش درمانی برای جواب این سوال که آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است ، وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشکی که در زمینه درمان اختلالات یادگیری کار کرده است انجام می گیرد. مطمئناً داروی این بیماری یکسری عوارض های خودش را دارد و معمولاً نتیجه درمانی توسط دارو زیاد مثل سایر روش های درمانی نتیجه بخش نیست. پس روش دارویی نمی تواند درمان قطعی اختلال یادگیری را به همراه داشته باشد جزء در مواردی که اختلالات همبود با اختلال یادگیری وجود داشته باشد که بتواند داروی درمان اختلال یادگیری موثر واقع شود.

روان درمانی

روانشناسی و کاردرمانگری یکی از باثبات ترین روش های درمان اختلال یادگیری است. مشاوره اختلال یادگیری در بهترین مرکز اختلالات یادگیری با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود درمان قطعی اختلال یادگیری کودک رخ دهد.

ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدیدی است که وارد ایران شده و در بهترین کلینیک درمان اختلال یادگیری تهران برای درمان به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک می باشد) و دیگر ابزارهای نوروساینس دارد که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند و در جواب این سوال که آیا اختلال یادگیری در کودکان قابل درمان است می توان گفت، با این روش اگر پروتکل درمانی توسط متخصص نوروتراپیست ( نه روانشناس و روانپزشک ) و برمبنای نقشه مغزی نوشته شود می تواند درمان قطعی اختلال یادگیری را باعث شود.

نکته مهم : گروه نیک برای درمان اختلال یادگیری در بزرگسالان و کودکان از وجود دکتر نیما گنجی ، بنیانگذار واقعی لورتا در ایران و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در بخش نوروساینس و سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) در بخش روان درمانی استفاده می کند. تمامی درمان های گروه نیک مهر بدون دارو و عوارض جانبی است. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به بخش ویدئوها یا صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

 

دکتر درمان اختلال یادگیری

به چند دلیل می توان گفت که گروه نیک مهر یکی از بهترین مراکز اختلالات یادگیری تهران است:

۱) اولین و مهمترین عامل اخلاق مداری است که باعث شده گروه نیک مهر بهترین مرکز اختلال یادگیری تهران باشد. در واقع تمامی کادر درمان دارای این تعهد اخلاقی می باشند که وظیفه درمانی خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند و به اصطلاح ” کار دزدی نکنند ” که متاسفانه این موضوع به طرق مختلف در مراکز اختلال یادگیری تهران و شهرستان های دیگر دیده شده است.

۲) تمامی دستگاههایی که در گروه نیک مهر وجود دارد همگی تائیدیه FDA آمریکا را دارند. مرکز نیک مهر جزء معدود مراکز اختلال یادگیری تهران است که دارای پیشرفته ترین دستگاههای نوروساینس از جمله لورتا می باشد.

۳) وجود دکتر نیما گنجی در بهترین مرکز درمان اختلال یادگیری که ایشان متخصص نوروسایکولوژی و عضو هیت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران در بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری تهران می باشد. ایشان جزء معدود کسانی است که در رشته نوروساینس فارغ التحصیل شدند و یکی از بهترین متخصص اختلال یادگیری کودکان و بزرگسالان است.

۴) تمامی پروتکل های درمانی که توسط دکتر گنجی نوشته می شود به صورت اختصاصی و بر مبنای نقشه مغزی ، مختص همان کودک یا بزرگسال است و مثل بعضی از مراکز اختلال یادگیری تهران یک پروتکل را ( از جمله در زمینه اختلالات یادگیری ) روی همه اجرا نمی کند.

۵) تمامی تشخیص ها بوسیله دستگاه های مدرن و به روز از جمله دستگاه نقشه مغزی(روش تشخیص اختلال یادگیری) صورت می گیرد که این امر باعث می شود تمامی اختلالات به صورت دقیق بررسی و درمان قطعی اختلال یادگیری رخ دهد.

۶) گروه نیک مهر اولین مرکز در تهران است که از دستگاه لورتا نوروفیدبک استفاده کرده است که در واقع خیلی کاربردی تر و پیشرفته تر از نوروفیدبک و بیوفدبک می باشد چون می تواند در عین واحد چندین نقطه از مراکز مغزی را درگیر درمان کند.

ویدیو ها

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

8 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام وقتتون بخیر
  فرزندم سال متوسطه یک مشکل اختلاف یادگیری داره و هم معلم خصوصی و هم مدرسه غیر التفاعی فرستادم متاسفانه درمان نشد چکار باید بکنم

  پاسخ
  • درمان اختلال یادگیری
   سید مصطفی حسینی
   25 فروردین 1402 10:52 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر وقت نقشه مغزی بگیرید که دقیق مورد ارزیابی قرار گرفته و علت به دست بیاید

   پاسخ
 • سلام من پسر سال دوم هست مشکل گفتار و خواندن و نوشتن داره معلم خصوصیم گرفتم اما فایده نداشته فکر میکنم یادگیریش خوبه چون ریاضی رو خوب بلده لطفا منو هم راهنمایی کنید متشکرم

  پاسخ
  • درمان اختلال یادگیری
   سید مصطفی حسینی
   16 دی 1401 9:56 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر یا باید گفتار درمانی یا کاردرمانی ببرید یا از روش های لورتا و نوروساینس استفاده کنید. معلم خصوصی در اختلال یادگیری کمک کننده نیست

   پاسخ
 • درمان اختلال یادگیری
  نازیلا عباسی
  23 آبان 1401 12:35 ق.ظ

  سلام خسته نباشید منم پسرم اختلال یاد گیری داره واقع خیلی اذیت میشم خودشم اذیت میشه معلم خصوصی هم براش گرفته بودم هر چقدر هم تمرین میکنم باهاش ولی متاسفانه یادش میرع واین خیلی اذیت کنندس نمی‌دونم چیکار کنم تست هوشم بردم ولی دکتر گفته هیوچیش نیس

  پاسخ
  • درمان اختلال یادگیری
   سید مصطفی حسینی
   4 آذر 1401 10:21 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، به نظر پسرتون اختلال یادگیری نداره بلکه عواملی باعث شده که ایشان در عملکرد تحصیلی اش دچار افت شود باید وقت نقشه مغزی بگیرید و برای ارزیابی دقیق تر تشریف بیارید

   پاسخ
 • درمان اختلال یادگیری
  شاپور زندی
  4 اسفند 1400 12:13 ق.ظ

  درود برشما
  زحمت کشیدید. خیلی مفید بود.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.