درمان وسواس

وسواس در DSM-IV ( راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ) جزء اختلالات اضطرابی بود ولی در DSM-V جدا و برای خود یک طبقه مجزا را تشکیل داده است. شاید علت جدایی این باشد که وسواس ویژگی های دیگری دارد که با برخی از اختلالات اضطرابی از جمله فوبی اجتماعی ، بیماری پانیک ، اختلال اضطراب فراگیر ، اختلال استرس پس از سانحه و… همخوانی ندارد که این موضوع توسط دکتر سید مصطفی حسینی ( مدیر شعبات نیک مهر )، یکی از بهترین متخصص درمان وسواس فکری برای بهترین راه درمان وسواس فکری مورد تشخیص داده می شود.

مدت زمان مطالعه : ۸ دقیقه , تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۳

درمان وسواس

تلفن های تماس

در این مقاله میخوانیم…

انواع وسواس

علائم و نشانه های وسواس فکری عملی در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان ممکن است از خیلی از جهات متفاوت باشد.

درمان موفق آمیز وسواس فکری در کلینیک نیک مهر

وسواس فکری

درمورد نشانه ها و علائم وسواس فکری ( انواع وسواس و درمان آن ) باید گفت که سه نوع Obsession ( وسواس فکری ) وجود دارد که باید در درمان قطعی وسواس فکری شدید مورد بررسی قرار بگیرد. این سه مورد عبارتند از فکر ، تصویر و تکانه ( میل ناگهانی ). هر فکر ، تصویر و تکانه ، وسواس فکری نیست و باید چند ویژگی داشته باشد تا جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری مورد بررسی قرار بگیرد.

تکراری است

دائم این افکار تکرار می شوند که در بهترین راه درمان وسواس فکری باید مورد بررسی قرار بگیرد.

آزاردهنده است

این افکار فرد را آزار می دهد از جمله وسواس فکری ترس از مرگ و نمی تواند از دست آنها خلاصی پیدا کند.

معمولاً موضوع و محتوای خاصی دارد

مثلاً راجع به آلودگی ، نجاست ، خشونت و یا وسواس فکری ترس از مرگ و … است که همگی جزء انواع وسواس و درمان آن است.

اضطراب زا است

بیمار اگر به افکارش بهاء ندهد او را دچار اضطراب می کند که این موضوع توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری در درمان قطعی وسواس فکری شدید مورد ارزیابی قرار می گیرد.

درباره وقایع معمول زندگی نیست

برخلاف وسواس ، اختلال اضطراب فراگیر ( GAD ) در خصوص وقایع معمول زندگی است مثلاً مادر فکر می کند که کودک اش احتمال دارد در مدرسه تنبیه شود که این یک فکر معمول است ولی اینکه مورد آزار جنسی قرار بگیرد غیر معمول است. این یکی از نشانه ها و علائم وسواس فکری است که مهم می باشد.

درمان قطعی وسواس

فرد می داند که این افکار ، تصاویر و تکانه ها محصولات ذهن اوست

فرد وسواس می داند که این افکار پوچ هستند و کسی از بیرون آن را القاء نمی کند. اگر فردی فکر کند که این افکار از بیرون القاء می شود در اصل او دچار اختلالات سایکوتیک است.

فرد تمام تلاش خود را به کار می بندد که این افکار یا تصاویر به ذهنش نیاید

مثلاً ذکر می گوید یا خودش را تنبیه می کند یا… که این موضوع در بهترین راه درمان وسواس فکری کار می شود.

معمولاً در کار مزاحمت ایجاد می کند

این افکار اجازه نمی دهد فرد فعالیت کامل و سالم داشته باشد.

ورود و خروج افکار و تصاویر دست فرد نیست و ناخواسته است

این یکی از مهمترین نشانه ها و علائم وسواس فکری است که توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری بررسی می شود.

این تصاویر و افکار و… با اصول ارزشی فرد منافات دارد

مثلاً فرد فکر می کند به ائمه توهین می کند بنابراین حالش را بد می کند این موارد جزء انواع وسواس و درمان آن است که در درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو روی آن کار می شود.

وسواس عملی

وسواس عملی ( Compulsion ) دارای دو بخش است:

وسواس آشکار

مثلاً فرد ابتدا کل دستشویی را آب می گیرد و بعد وارد دستشویی می شود.

وسواس پنهان و ذهنی

مثلاً فرد از زمانی که به دستشویی نزدیک می شود تا زمانی که بیرون می آید در ذهنش استغفرا…، نجاست دور و… می گوید. این دو مورد در بهترین راه درمان وسواس فکری عملی مورد بررسی قرار می گیرد. وسواس عملی هم مثل وسواس فکری دارای ویژگی هایی است که جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری عملی است :

فرد در برابر انجام ندادن این اعمال سخت می تواند مقاومت کند

این آیتم باعث اذیت فراوان فرد وسواسی می شود.

به محض انجام دادنش ، اضطراب بیمار وسواسی کاهش پیدا می کند

این آیتم در انواع وسواس از جمله وسواس کندن مو و… رخ می دهد که برای بهترین متخصص درمان وسواس فکری مهم است.

وقت گیر هستند

مثلاً بیمار وسواسی روزی نیم ساعت درگیر این اعمال است.

طبق یک تشریفات و اصولی انجام می شود

مثلاً وقتی می خواهد حمام برود اول حوله را باید به جای خاصی آویزان کند و در حمام اول سمت چپ را بشورد و بعد سمت راست و…

عملکردهای زندگی بیمار را مختل می کند

مثلاً بیمار باید زودتر به محل کارش برسد ولی باید حتماً در حمام یکساعت بماند که در درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو مورد بررسی قرار می گیرد. در کل افراد وسواس ای قانون هایی دارند که نمی توانند آنها را زیر پا بگذارند.

انواع وسواس فکری عملی جبری

آمارهای موثقی در خصوص شیوع وسواس فکری عملی جبری وجود ندارد ولی معمولاً بین ۲ الی ۳ درصد جامعه دچار مشکل وسواس فکری و وسواس عملی هستند. معمولاً بین شروع وسواس تا مراجعه به بهترین متخصص درمان وسواس فکری حدود ۷ سال طول می کشد چون فرد نمی خواهد باور کند که دارای مشکل می باشد و این کار ، درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو را سختتر می کند.

انواع وسواس

وسواس تمیزی یا شستشو

وسواس تمیزی دو نوع است:
الف) وسواس نجاست که مختص کشورهای اسلامی است
ب) وسواس پاکیزگی که هر دوی این موارد جزء انواع وسواس و درمان آن است که توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری درمان می شود.

وسواس وارسی ( وسواس چک کردن )

مثلاً فرد دائم چِک می کند که آیا شیر گاز را بسته و یا دمپائی ها را جفت نموده است. این موضوع در بهترین راه درمان وسواس فکری و عملی بهبود پیدا می کند.

وسواس نظم یا تقارن بهترین متخصص درمان وسواس فکری

فرد در این وسواس اشیاء را آنطور که خودش دلش می خواهد باید بچیند و یا باید طبق یک نظم و تقارنی وسایل قرار بگیرند که در درمان قطعی وسواس فکری شدید روی آن کار می شود.

وسواس فکری

این وسواس شامل ۳ موضوع وسواس جنسی ، وسواس پرخاشگری و وسواس کفرگویی مذهبی است که در انواع وسواس و درمان آن بررسی می شود. مثلاً در موضوع وسواس جنسی بیمار فکر می کند که در حال سکس با مادرش است و برای همین حالش بد می شود و یا مثلاً در موضوع وسواس پرخاشگری بیمار فکر می کند که با کمربند در حال زدن پدر و مادرش است. در زمینه وسواس کفرگویی مذهبی هم مثلاً بیمار فکر می کند که در حال ناسزا گفتن به ائمه و… است.

وسواس احتکار

بیمار در این وسواس تمام وسایل را نگه می دارد و هیچ چیزی را دور نمی اندازد که مبادا روزی شاید بدردش بخورد.

وسواس کُندی

این بیماران زیاد لِفت می دهند و خیلی به اصلاح فِس فِس می کنند. اینها معمولاً دیر سر قرار می رسند یا… که توسط بهترین متخصص درمان وسواس فکری و عملی روی آن کار می شود.

وسواس موکنی ( تریکوتیلومانیا )

در وسواس موکنی فرد دائم و به صورت اجبار گونه موها ، ابروها ، مژه ها و… خود را می کَند. این موضوع جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری و عملی است.

درمان قطعی وسواس

طبق نظر بهترین متخصص درمان وسواس فکری ، سه روش درمانی برای درمان وسواس فکری و عملی وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد. مطمئناً دارو عوارض های خودش را دارد و ممکن است بعد از درمان علائم برگردد ولی گاهی تنها راه درمان وسواس فکری می باشد. این روش در کنار روان درمانی می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

 

روان درمانی

یکی از سالمترین و باثبات ترین و بهترین روش های انواع وسواس و درمان آن ، درمان با روانشناس کودک و یا روانشناس بزرگسال است. روانشناس با یکسری تکنیک هایی که به کودک وسواسی و بزرگسال وسواسی می دهد، نشانه ها و علائم وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان را رفع می کنند.

ابزارهای نوروساینس

نوروساینس یکی از درمان های نویی است که چندسالی است وارد ایران شده و برای درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها انواع مختلفی دارد از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان قطعی وسواس فکری شدید از وجود دکتر سید مصطفی حسینی ( مدیر شعبات نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) در بخش روانشناسی با متدهای خاص و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

۲۸ نظر در مقاله “انواع وسواس و راههای درمان وسواس

 1. مضطر گفته است :

  با سلام من دچار یک نوع وسواس درس خواندن سالها پیش پشت کنکور شدم که به همه ابعاد زندگیم وارد شد اون موقع به مشاورهای دانشگاهم مراجعه کردم فایده نداشت یکی گفت نگو وسواس دچار آشفتگی فکری شدی آخر سر یکی گفت برو دکتر دارو بخور رفتم به پزشک مراجعه کردم ایشون گفتند تو نیاز به دارو نداری علت مشکلاتت هست که باید حل بشه از شما میپرسم ایا درمان غیر دارویی دارد؟ این منو بدبخت کرد اصلا توانایی سرکار رفتن ندارم البته منظورم اینه که باعث اثرات مخرب رو مغزم شده الان فراموشی هم گرفتم به خاطر اینکه تمام این سالها سعی کردم با حواس‌پرتی کنترلش کنم باعث شد از بعضی مشاغل که ارائه مطالب میخواد به خصوص تدریس دوری کنم و این باعث شد بیکار بمانم خیلی لطمه خوردم تو حرف زدنم تو همه‌چی اثر گذاشته من شهرستان و اینکه توان پرداخت هزینه های بالا ندارم خواهشا راهنمایی بفرمایید واقعا درمان میشه؟

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، اون روانپزشک اشتباه کرده چون شهرستان هستید حتما باید به روانپزشک مراجعه و دارو استفاده کنید و در کنارش از جلسات روانشناسی استفاده کنید تا بهبود پیدا کنید

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، به یکی از شعب تماس و از منشی وقت بگیرید. قابل درمان خواهد بود. نگران نباشید

 2. زهرا گفته است :

  سلام وقتتون بخیر.
  من ی دوسالی میشه وسواس فکری و عملی گرفتم ، اذیت میشم، ب هرچی که دست میزنم حس میکنم کثیفه زود باید برم دستامو بشورم،هر چقدم میشورم دستامو انگار تمیز نمیشه

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، باید برای درمان اقدام کنید چون روز به روز موارد و شدت وسواس اتون ممکنه زیادتر شود

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، باید بتونید تشریف بیارید کلینیک چون کار با یکسری دستگاه به علاوه جلسات روانشناسی است

 3. ناشناس گفته است :

  سلام دو ماه میشه دچاروسواس فکری شدید شدم
  نا خواسته تو ذهنم خدا نوره خداروح خدا چه
  شکلیه تکرار تکرار وای دیوونم کرده فکر مکنم دیونه میشم نابود شدم نمی تونم سرکار برم دارم ذجر میکشم خوب میشم مثل قبل فقط به مرگ فکر میکنم
  می خوام زنده بمونم سه تا بچه دارم کار خوب دارم همواره ازدست میدم خواهش میکنم کمکم کنید

 4. ناشناس گفته است :

  من اکنون سی ودو سالم است از از بیست سالگی دچار وسواس فکری شدم به این صورت که مرتب نگران آنم نکنه عملکرد من در هر زمینه به دیگری آسیب برسد مثلا رانندگی نمیکنم بخاطر انگه ممکن است به کسی بزنم ویا هوا آلوده می‌شود به بیماران قلبی صدمه میخورد وصدها مورد دیگر ودر انجام کارها عملکردم کند است لطفلا بفرمایید که قابل درمان هستم ؟با چه روشی در این مدت هم دارو میخورم وهم مدتی مشاوره داشتم ۰

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، متد کلینیک نیک مهر در این مورد یه متد خاص است که از روانشناسی به همراه دستگاه های لورتا استفاده می کند که تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است. به امید خدا قابل درمان می باشد.

 5. ناشناس گفته است :

  با عرض سلام وقت شما بخیر می خواستم از تان بخواهم کلاس های انلاین اموزش درمان بیماری های روانی را داشته باشین خیلی خوب میشه

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، کلاسهای آنلاین به صورت فردی داریم و به صورت گروهی هم انشاا… در آینده خواهیم داشت

 6. ناشناس گفته است :

  سلام.من چندین ساله که دچار افسردگی وسواس فکری وعملی شدم.دوبار بستری شدم و بعدش دوباره بدترشدم و اینکه الان دیگه هیچ دارویی روم تاثیرنداره لطفاً راهنمایی کنید.ممنون

 7. ناشناس گفته است :

  خیلی خوشحال شدم که درمان داره پسر ۱۸ سالم داره از دست میره تمام دکترای گنبد رو رفتم ولی درمان)پیدا نکرد

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   مرکز نیک مهر می تونه بهتون کمک کنه فقط باید ساکن تهران باشید چون ۴ ماه درمان می باشد بدون دارو

 8. اعظم کاظمی گفته است :

  سلام من یک پسر ۱۵ ساله دارم که این بیماری رو داره تحت نظر پزشک هم هست ولی دارویی حاظر نیست مصرف کنه حالش هم هر روز بد تر می شه دیگه نمیدونم باید چطوری کمکش کنم ؟به درسهاش هم داره صدمه می خوره .

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، اگه دارو بهش نمی سازه بهتره از درمان های نوروساینس و در کنارش روان درمانی استفاده کنید

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، زودتر باید برای درمان مراجعه کنید چون وسواس مثل قارچ روز به روز زیادتر می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.