گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر
درمان وسواس
درمان وسواس

درمان وسواس

وسواس یا OCD در DSM-IV ( راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ) جزء اختلالات اضطرابی بود ولی در DSM-V جدا و برای خود یک طبقه مجزا را تشکیل داده است شاید علت جدایی این باشد که وسواس ویژگی های دیگری دارد که با برخی از اختلالات اضطرابی از جمله فوبیای اجتماعی ، بیماری پانیک و… همخوانی ندارد. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) سعی دارد وسواس و درمان وسواس فکری و عملی را مورد بررسی قرار بدهد و در ادامه به سوالات اینکه آیا وسواس فکری درمان قطعی دارد؟ و اصلاً آیا وسواس فکری قابل درمان است ؟ و روش های درمان قطعی وسواس فکری بدون دارو و دارو چیست ؟ و اینکه آیا درمان وسواس فکری شدید میسر است یا خیر ؟ پاسخ دهد. البته ویدئوهایی از درمان شدگان وسواس فکری هم در این مقاله آورده شده است.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1399/05/23

بررسی وسواس فکری و عملی در درمان وسواس

علائم و نشانه های وسواس فکری عملی در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان ممکن است از خیلی از جهات متفاوت باشد. وسواس فکری و عملی دارای یکسری خصوصیات می باشند که در درمان وسواس فکری عملی بدون دارو و با دارو و درمان قطعی وسواس فکری شدید باید مورد بررسی قرار بگیرد.

 

وسواس فکری

درمورد نشانه ها و علائم وسواس فکری باید گفت که سه نوع Obsession ( وسواس فکری ) وجود دارد که باید در درمان وسواس فکری شدید بدون دارو و با دارو مورد بررسی قرار بگیرد. این سه مورد عبارتند از فکر ، تصویر و تکانه ( میل ناگهانی ). هر فکر ، تصویر و تکانه ، وسواس فکری نیست و باید چند ویژگی داشته باشد تا جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری مورد بررسی قرار بگیرد.

 

تکراری است

دائم این افکار تکرار می شوند که در بهترین راه درمان وسواس فکری باید مورد بررسی قرار بگیرد. این آیتم درمان قطعی وسواس نجاست و پاکیزگی زیاد دیده می شود.

آزاردهنده است

این افکار فرد را آزار می دهد از جمله وسواس فکری ترس از مرگ و نمی تواند از دست آنها خلاصی پیدا کند. این موضوع در درمان قطعی وسواس شدید با دارو و بدون دارو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

موضوع و محتوای خاصی دارد

مثلاً راجع به آلودگی ، نجاست ، خشونت و یا وسواس فکری ترس از مرگ ، مذهبی و … است که همگی در درمان قطعی وسواس فکری مذهبی و… مورد بررسی قرار می گیرد.

اضطراب زا است

بیمار اگر به افکارش بهاء ندهد او را دچار اضطراب می کند. این هم جزء علائم وسواس فکری است که در درمان وسواس فکری عملی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

درباره وقایع معمول زندگی نیست

برخلاف وسواس ، اختلال اضطراب فراگیر ( GAD ) در خصوص وقایع معمول زندگی است مثلاً مادر فکر می کند که کودک اش احتمال دارد در مدرسه تنبیه شود که این یک فکر معمول است ولی اینکه مورد آزار جنسی قرار بگیرد غیر معمول است. این یکی از نشانه ها و علائم وسواس فکری است که باید درمان وسواس فکری با دارو و بدون دارو مورد بررسی قرار بگیرد.

درمان قطعی وسواس

فرد می داند که این افکار محصولات ذهن اوست

فرد وسواس می داند که این افکار پوچ هستند و کسی از بیرون آن را القاء نمی کند. اگر فردی فکر کند که این افکار از بیرون القاء می شود در اصل او دچار اختلالات سایکوتیک است و دیگر وسواس فکری نیست. معمولاً درمان شدگان وسواس فکری این موضوع را بیان می کنند که خودشان می دانند که این افکار پوچ می باشد.

فرد تمام تلاش خود را به کار می بندد که این افکار به ذهنش نیاید

مثلاً فرد ذکر می گوید یا خودش را تنبیه می کند یا… که این موضوع در بهترین راه درمان وسواس فکری شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

 

معمولاً در کار مزاحمت ایجاد می کند

این افکار اجازه نمی دهد فرد فعالیت کامل و سالم داشته باشد و بنابراین آنقدر خسته می شود که پیش خود می گوید آیا وسواس فکری قابل درمان است ؟

ورود و خروج افکار و تصاویر ناخواسته است

این یکی از مهمترین نشانه ها و علائم وسواس فکری است که توسط دکتر متخصص درمان وسواس فکری در درمان وسواس فکری شدید مورد بررسی قرار می گیرد.

تصاویر و افکار با اصول ارزشی فرد منافات دارد

مثلاً فرد فکر می کند به ائمه توهین می کند بنابراین حالش را بد می کند این موارد جزء انواع وسواس و درمان آن است که در درمان قطعی وسواس فکری مذهبی و درمان قطعی وسواس نجاست روی آن کار می شود.

وسواس عملی

وسواس عملی ( Compulsion ) دارای دو بخش است که درمان قطعی وسواس فکری عملی شدید روی آنها کار می شود.

وسواس آشکار

مثلاً فرد ابتدا کل دستشویی را آب می گیرد و بعد وارد دستشویی می شود.

وسواس پنهان و ذهنی

مثلاً فرد از زمانی که به دستشویی نزدیک می شود تا زمانی که بیرون می آید در ذهنش استغفرا…، نجاست دور و… می گوید. این دو مورد در بهترین راه درمان وسواس فکری عملی مورد بررسی قرار می گیرد. 

وسواس عملی هم مثل وسواس فکری دارای ویژگی هایی است که جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری عملی است این علائم آنچنان فرد را خسته می کند که پیش خود می گوید اصلاً آیا وسواس فکری درمان قطعی دارد ؟

 

فرد در برابر انجام ندادن این اعمال سخت می تواند مقاومت کند

این آیتم باعث اذیت فراوان فرد وسواسی می شود و درمان قطعی وسواس فکری عملی را با مشکل ایجاد می کند.

 

به محض انجام دادنش ، اضطراب بیمار وسواسی کاهش پیدا می کند

این آیتم در انواع وسواس از جمله وسواس کندن مو و… رخ می دهد و همین باعث افزایش وسواس در او می شود و درمان وسواس فکری بدون دارو و با دارو را با مشکل روبرو می کند.

وقت گیر هستند

مثلاً بیمار وسواسی روزی چند ساعت درگیر این اعمال است و همین موضوع درمان قطعی وسواس فکری عملی را با مشکل روبرو می کند.

طبق یک تشریفات و اصولی انجام می شود

مثلاً وقتی می خواهد حمام برود اول حوله را باید به جای خاصی آویزان کند و در حمام اول سمت چپ را بشورد و بعد سمت راست و…

عملکردهای زندگی بیمار را مختل می کند

مثلاً بیمار باید زودتر به محل کارش برسد ولی باید حتماً در حمام یکساعت بماند که در درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو مورد بررسی قرار می گیرد. در کل افراد وسواس ای قانون هایی دارند که نمی توانند آنها را زیر پا بگذارند و همین موضوع درمان قطعی وسواس را با مشکل روبرو می کند.

انواع وسواس فکری عملی جبری

آمارهای موثقی در خصوص شیوع وسواس فکری عملی جبری وجود ندارد ولی معمولاً بین ۲ الی ۳ درصد جامعه دچار مشکل وسواس فکری و وسواس عملی هستند. معمولاً بین شروع وسواس تا مراجعه به متخصص حدود ۷ سال طول می کشد چون فرد نمی خواهد باور کند که دارای مشکل می باشد و این کار ، درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو و با دارو را سختتر می کند.

 

انواع وسواس

وسواس تمیزی یا شستشو

وسواس تمیزی دو نوع است:
الف) وسواس نجاست که مختص کشورهای اسلامی است
ب) وسواس پاکیزگی که هر دوی این موارد جزء انواع وسواس است که باید درمان وسواس تمیزی و پاکی مورد بررسی قرار بگیرد.

وسواس وارسی ( وسواس چک کردن )

مثلاً فرد دائم چِک می کند که آیا شیر گاز را بسته و یا دمپائی ها را جفت نموده است. این موضوع در بهترین راه درمان وسواس فکری و عملی بهبود پیدا می کند.

وسواس نظم یا تقارن

فرد در این وسواس اشیاء را آنطور که خودش دلش می خواهد باید بچیند و یا باید طبق یک نظم و تقارنی وسایل قرار بگیرند که در درمان قطعی وسواس فکری شدید روی آن کار می شود.

وسواس فکری

این وسواس شامل ۳ موضوع وسواس جنسی ، وسواس پرخاشگری و وسواس کفرگویی مذهبی است که در انواع وسواس و درمان آن بررسی می شود. مثلاً در موضوع وسواس جنسی بیمار فکر می کند که در حال سکس با مادرش است و برای همین حالش بد می شود و یا مثلاً در موضوع وسواس پرخاشگری بیمار فکر می کند که با کمربند در حال زدن پدر و مادرش است. در زمینه وسواس کفرگویی مذهبی هم مثلاً بیمار فکر می کند که در حال ناسزا گفتن به ائمه و… است. تمامی این موارد در درمان وسواس فکری شدید بدون دارو و با دارو بررسی می شود.

 

وسواس احتکار

بیمار در این وسواس تمام وسایل را نگه می دارد و هیچ چیزی را دور نمی اندازد که مبادا روزی شاید بدردش بخورد. خیلی از افراد این موضوع را جزء وسواس نمی دانند و بنابراین برای درمان وسواس فکری عملی اشان اقدام نمی کنند.

 

وسواس کُندی

این بیماران زیاد لِفت می دهند و خیلی به اصلاح فِس فِس می کنند. اینها معمولاً دیر سر قرار می رسند یا… این موضوع هم خیلی از افراد جزء وسواس نمی دانند و بنابراین برای درمان وسواس فکری با دارو و بدون دارو اقدام نمی کنند.

 

وسواس موکنی ( تریکوتیلومانیا )

در وسواس موکنی فرد دائم و به صورت اجبار گونه موها ، ابروها ، مژه ها و… خود را می کَند. این موضوع جزء نشانه ها و علائم وسواس فکری و عملی است.

درمان قطعی وسواس

در جواب سوال اینکه آیا وسواس فکری درمان قطعی دارد ؟ و اصلاً آیا وسواس فکری قابل درمان است یا خیر ؟ باید گفت که سه روش درمانی برای درمان وسواس فکری و عملی وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک صورت می گیرد. مطمئناً دارو عوارض های خودش را دارد و ممکن است بعد از درمان علائم برگردد ولی گاهی اوقات تنها راه درمان وسواس فکری می باشد و به نوعی می توان گفت درمان قطعی وسواس فکری شدید با دارو امکانپذیر است. این روش در کنار روان درمانی می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد.

 

روان درمانی

یکی از سالمترین و باثبات ترین و بهترین روش های درمان وسواس فکری عملی ، درمان روانشناسی است. روانشناس با یکسری تکنیک هایی که به کودک وسواسی و بزرگسال وسواسی می دهد، نشانه ها و علائم وسواس فکری در کودکان و بزرگسالان را رفع می کنند. این روش اگر در فرد جواب دهد می تواند درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو را امکانپذیر کند.

 

ابزارهای نوروساینس

ابزاهای نوروساینس یکی از درمان های نوینی است که چندسالی است وارد ایران شده و برای درمان قطعی وسواس فکری شدید بدون دارو مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزارها انواع مختلفی دارد از جمله درمان وسواس با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک ) یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون دارو و عوارض جانبی می باشند. لازم به ذکر است که اگر پروتکل درمانی توسط متخصص نوروتراپیست ( نه روانشناس و روانپزشک ) و بر مبنای نقشه مغزی مختص هر فرد نوشته شود می تواند در کنار جلسات روان درمانی درمان قطعی وسواس فکری بدون دارو را امکانپذیر کند.  

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان وسواس فکری شدید از متدهای خاصی استفاده می کند. این گروه از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ، بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان های گروه نیک مهر بدون دارو و عوارض جانبی می باشد و اگر در جلسه ارزیابی لازم دیده شود از دارو درمانی هم استفاده می شود. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به بخش ویدئوها یا صفحه اینستاگرام مراجعه کنید. 

ویدیو ها

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

73 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام. من یه دختر ۱۴ ساله دارم ،چند ماهیه که دچار وسواس فکری شده. یعنی به صورت مذهبی وسواس پیدا کرده طوری که مدام داره بی وقفه ذکر میگه.دلیش هم میگه چون فکرهای بدی راجب خدا به ذهنم میاد به این دلیل ذکر میگم. به روان پزشک مراجعه کردم. داروهای رهاکین و ریسپریدون داده. ولی من میترسم این داروها رو بدم. نمیدونم چیکار کنم.لطفا راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   8 آبان 1402 10:14 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر حتما داروها مصرف شود و در کنارش از جلسات روانشناسی استفاده شود

   پاسخ
 • من وسواس دارم این ۲ ماه کلینک شما کجاس میشه ادرس بدین

  پاسخ
 • سلام
  آیا در دوران درمان از دارو هم استفاده می کنید؟

  پاسخ
 • سلام
  در دوران درمان آیا از دارو هم استفاده می کنید؟
  چون بنده نسبت به دارو های اعصاب خیلی بدبین هستم چون اکثر کسانی رو که با دارو های اعصاب درمان شدن دیدم بدتر شدن

  پاسخ
 • با سلام
  من پسری 19 ساله هستم حدود یکسال هست که دارو می خورم والان فکرهای مزاحم دارم و چار اضطراب میشوم مثلا فکرمیکنم ناخن‌ها مو می کشن ویا من فقط یک سر هستم وبدن ندارم خواهش میکنم کمک کنید داروهای گاباپنتین وپروپرانول لاموتریژین لیتیوم می خورم ولی گاه‌گاهی این افکار می این آیا این بیماری درمان میشود

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   5 اسفند 1401 8:38 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر اگر داروها رو مدت کمی است که مصرف می کنید صبر کنید تا حدود 3 ماه اگر تغییرات حاصل شد که هیچ والا روانپزشکتون رو عوض کنید و یا از داروهای دیگری تحت نظر همان روانپزشک استفاده کنید

   پاسخ
 • درمان وسواس
  پوریا تقی زاده.
  18 بهمن 1401 7:21 ب.ظ

  سلام من همیشه.تودلم.با خودم حرف میزنم و ذهنم مشغول است ودچار حواس پرتی هم شده ام رفتم پیش دکتر گفته وسواس فکری نشخوار و کمی هم افسردگی دارم وبهم دارو داده آیا با این داروها درمان میشوم یا نه ترو خدا جواب من را بدهید وبهم کمک کنید

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   19 بهمن 1401 9:39 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، این مواردی که عنوان کردید نشخوار فکری است نه وسواس فکری. دارو درمانی هم یکی از روش های درمانی است ولی بهتر است در کنارش حتما از یک روانشناس هم کمک بگیرید

   پاسخ
 • سلام امیدوارم حالتون خوب باشه‌ تقریبا ۲ سال دچار وسواس فکری عملی شدید شدم‌جوری که نمیدونم کدوم یکی برلتون بگم تقریبا صد درصد زندگیم گرفته اینجوری میتونم بگم که اگه بخوام تعریف کنم رفتار های خودم شبیه به یه اقیانوسی از توپ های کوچیک که هر کدوم از اون توپ ها یکی از رفتار های من هر دفعه اقدام میکنم به ترک عادت ها بدتر میشم و به رفتار هام اضافه میشه من واقعا نمیدونم چجوری میشه درمانش کرد اگه میشه کمکم کنبد ساکن شرق تهرانم

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   16 دی 1401 9:54 ق.ظ

   سلام متاسفانه وسواس به طرق مختلف خودش را نشان می دهد و هر زمان به یک شکل و شمایلی خودش را نشان می دهد توصیه می شود حتما یکی از روش های درمان وسواس را انجام دهید چون اگر پیشرفته شود درمان خیلی سخت خواهد شد

   پاسخ
 • سلام من نه ساله درگیره وسواس شدم کله زندگیم مختل شده نفسم دیگه بالانمیاد بادستگاه واقعا درمان میشه چون راهم داره واقعاحواب میده بیام تهران

  پاسخ
 • درمان وسواس
  حسین سجادی
  29 مهر 1401 2:18 ق.ظ

  سلام من وسواس فکری دارم چندسالم پیش روانپزشک میرم
  دخترهستم متو۸۰هستم همش میشورم خوب شده بودم ولی دورباره شروع کردم به شستن روان شناسم میرم خواسم ببینم خوب میشم یانه دلم مرگ میخوادهمش ازمرگم میترسم چیکارکنم خسته شدم ازمریظیم قمم

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   29 مهر 1401 12:30 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله به امید خدا خوب خواهید شد. متد ما در این زمینه خاص است و با دستگاه لورتا به علاوه جلسات روان درمانی می باشد

   پاسخ
 • سلام

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من 23 سالمه و مدت 6 ماهه نامزد کردم همسرمو خیلی دوست دارم همینطور همسرم هم منو خیلی دوست داره ولی متاسفانه هرروز دعوا و جنگ هست بینمون با کلی تحقیق و با اجبار بنده همسرم طی یک جلسه به روانشناسی خانواده طبق حرف های پزشک ادامه زندگی بنده با همسرم اشتباه هست دلیل هم اختلاف طبقات شخصیتی هست طی مطالعات زیاد متوجه شدم همسرم بیماریOCDP هست و اصلا تویه این 6 ماه نتونستم بااین اخلاقش کنار بیام 20 روز بعد عروسیمونه و همه چی حتی مهمونای عروسی رو هم دعوت کردیم میخواستم ازتون کمک بخوام بدون اینکه مشاور بریم راه حلی برای نجات زندگیمون هست یا نه میترسم بااین رول پیش بریم تویه کوتاه ترین زمان از همجدا بشیم همسرم اصلا قبول نمیکنه پیش مشاور بره و کل مشکلات رو در من میبینه اینم بگم من قبلا یه ازدواج ناموفق درزمان نامزدی داشتم اونم در سن کودکی الان نمیخوام مجدد این اتفاق بیفته و سعی دارم درستش کنم ایا راه حلی میتونین برام بگین؟ ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   4 تیر 1401 12:33 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بدون درمان متاسفانه این افراد بهبود پیدا نمی کنند. اگر نمی توانید جدا شوید روی خودتان کار کنید که حداقل این رنج تبدیل به درد نشود

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.من وسواس شدید ارثی دارم و دارو مصرف میکنم نزدیک ۳۸ روزه اما تغییری زیاد نکردم و روزبه روز حالم داره بدتر میشه و روانپزشکم گفته حداقل باید ۳ ماه صبر کنم تا بهتر بشم اما من تحملشو ندارم و واقعا دارم عذاب میکشم هرروز.برای همین دنبال راه سریع ترم.شما گفته بودید ۳ تا ۴ ماه باید تحت درمان شما بود.یعنی تا خود ۳ یا ۴ ماه من حالم بده بعد بهتر میشم؟چون دیگه نمیتونم تحمل کنم واقعا
  ممنون میشم جواب کامل بدین

  پاسخ
 • سلام من دچاروسواس فکری شدیدهستم زندگیم داغون شده به روانپزشک هم مراجعه کردم داروهامصرف کردم حالم خوب نشده…اظطراب هم دارم یعنی زندگیم به کل نابودشده امیدی برامن هست…توروخداکمکم کنید

  پاسخ
 • سلام
  پسرم قدم هاش رو میشمارد اگه عدد خاصی نباشه، اعصابش بهم می ریزه. معمولا نمیتونه تمرکز کنه، و وضو و نمازش رو چند بار تکرار می کنه. میگه فکر می کنم همیشه دنبالم هستند! حدود یک ماهه که دارو مصرف میکنه(بوپیریدون، ریسپریدون و پروپرانولول) اما خیلی فرق نکرده

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   30 آذر 1400 7:24 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، اگه هیچ فرقی نکرده حتماً به همون روانپزشک مراجع تا دوز داروها رو تغییر بده یا داروها رو عوض کنه. در ضمن حتماً در کنار دارو درمانی از روان درمانی هم استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام وقت به خیر من فکر میکنم وسواس فکری شدید دارم یعنی مدام توی ذهنم برای جلوگیری از آسیب دیدن خودم و خانوادم دعا میکنم،چون ترس از دست دادنشون رو دارم دائما توی ذهنم دعا میکنم اتفاقی براشون نیوفته انقدر این وسواس زیاد شده که اصلا نمیتونم روی هیچ چیزی تمرکز کنم پشت کنکوری هم هستم
  شرایط رفتن پیش روانشناس هم ندارم میشه کمک کنید لطفاً

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   16 آذر 1400 7:53 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، شما علاوه بر وسواس فکری به نظر دارای اضطراب فراگیر هم هستید. تمامی این موارد احتیاج به درمان دارد. هم دارو درمانی و هم روان درمانی می تونه این مشکل رو حل کنه. اگر نخواید درمان بشید مطمئناً وضعیت بدتر خواهد شد.

   پاسخ
 • سلام من دختر و 22 ساله ام چند سالی هست دچار وسواس فکری هستم. مدام وسایل اتاقم رو چک میکنم شاید روزی دو تا سه بار و احساس میکنم وسایلام اضافی اند و هر بار رو چند تیکه از وسایلام زووم میکنم که این مثلا هیچ فایده ای نداره برام پس باید دور بندازم در حالی که اکثر مواقع کاربرد داره برام.حتی نمیتونم اطلاعات و ججزوه های درسیم رو روی لپ تاپم ذخیره کنم احساس میکنم اضافه ان . تو خوندن مطالب درسی هم خیلی کندم یعنی یه صفحه رو چند باااار میخونم . لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   12 آذر 1400 7:54 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، این موضوع یکی از وسواس های فکری است که باید تحت روانشناسی یا روانپزشکی یا دستگاههای لورتا بهبود پیدا کنه والا به صورت قارچ گونه روز به روز بیشتر خواهد شد. در ضمن باید توجه و تمرکزتون هم مورد بررسی قرار بگیرد.

   پاسخ
 • سلام بهزاد هستم من وسواس شدید دارم یه ۷ سالی میشه به روانشناس و روانپزشک مراجعه کرم دارو استفاده کردم ولی متاسفانه
  هیچ.ایا واقعا وسواس قابل کنترل هست.هرچی تلاش میکنم یه لحظه همه چی خوب دوباره یادم میره با چه انگیزه ای خودمو جمع و جور کردم دوباره شروع میشه
  جالب اینجاست مشکل من اگر بیرون خونه ۳۰ درصد منو درگیر میکنه داخل منزل ۸۰ درصد.و فکر و عذاب وجدان انتقال آلودگی
  علی الخصوص خون الوده به خانوادم داغونم کرده
  ایا واقعا این روش درمانی شما میتونه کمک کنه من شهرستان هستم جلسات درمان چطوریه ممنون

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   5 آذر 1400 10:31 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله این روش درمانی به همراه جلسات روان درمانی می تونه خیلی کمک کننده باشه. البته باید بتونید ساکن تهران باشید حدود 3 ماه چون کار با یکسری دستگاه نوروساینس است و هفته ای دو بار می باشد

   پاسخ
 • من از کودکی دچار وسواس فکری هستم روز به روز دار شدیدتر میشه ،اینکه همش فکر انتقامم و فقط بدی ها آدم ها را میبینم و دایم گذشتم تو ذهنم تکرار میش ،چند سال دارو می خورم دوباره قطع میکنم و حالم بد میشه و دوباره دارو شروع میکنم ،اگر دارو نخورم خیلی خیلی پرخاشگر میشم عصبی میشم به اون طرفی که فکرش دار تو ذهنم اذیت میکن

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   24 مهر 1400 7:54 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، این مواردی که گفتید وسواس نیست بلکه نشخوار فکری است و به نظر شما دچار افسردگی هستید. اگه خواستید می تونید برای درمان غیردارویی به کلینیک مراجعه کنید

   پاسخ
 • باسلام من از اردبیل با شما حرف می زنم ۲۵ ساله دچار وسواسی شدم حالم خیلی بده توخونه دیگه نمیتونم خونموتمیز
  بکنم لطفا من و راهنمایی کنید

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   24 مهر 1400 7:56 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، وسواس متاسفانه اگه درمان نشه به صورت قارچ گونه افزایش پیدا می کنه. توصیه می شه در کنار دارو درمانی یا دستگاههای نوروساینس از جمله لورتا درمانی که در تبریز هم هست برای درمان اقدام و حتما حتما از روان درمانی هم در کنار این درمان ها استفاده کنید که به امید خدا بهبود پیدا کنید

   پاسخ
 • با عرض سلام و وقت بخیر
  چند ماهی هست که به وسواس فکری اعتقادی نسبتا شدید مبتلا شدم و دچار افسردگی هم شده ام به طوری که افکار آرامش من رو گرفته و نمی تونم از هیچ چیزی لذت ببرم و زندگی برای من بی معنی شده از افکار و احساساتی که به آن دچار شدم احساس عدم آرامش و اضطراب دارم و حتی عصبی شدم و حتی در مواقع خواب هم این افکار مزاحم سراغم میاد با مشاوره دارم پیش میروم با وجود اینکه ایشون دلسوز هستند و پیشنهاد های خوبی دارند اما نمی تونم کنترل داشته باشم و با مطالبی که در مورد وسواس خوندم فکر میکنم این بیماری هیچوقت تمام نمیشه و هیچوقت نمیتونم روال سابق رو‌ داشته باشم و مثل قبل زندگی کنم آیا راه حلی برای درمان این بیماری آزار دهنده هست یا نه ؟

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   11 مهر 1400 11:33 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، ما در گروه نیک مهر چه در بخش روانشناسی و چه در بخش نوروساینس متدهای خاصی برای درمان وسواس داریم که می تونه به این افراد کمک کنه. نگران نباشید به امیدخدا حالتون بهتر خواهد شد.

   پاسخ
 • سلام . بنده خواهرم حدود 5 ساله که درگیر وسواس شدید(شستشو و پاکی و نجسی) هستش . بارها بستری شده و داروهای زیادی رو مصرف کرده اما روز بروز بدتر شده ، دوتا بچه داره و حالش خرابه . ساکن شهرستانیم . زندگیش داره از هم میپاشه . شوهرش هم ناامید شده و گوشی نمیده .آیا راه درمان و امید بهبودی هست ؟

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   6 مهر 1400 10:03 ق.ظ

   بله با روش های نوروساینس و روان درمانی می تونیم امیدوار باشیم

   پاسخ
   • آیا با درمان نورفیبدبک میشه این بیماری رو درمان کرد به طور مؤثر و قطعی یا خیر ؟ چون واقعا قدرت و تحمل این بیماری رو ندارم و دارم دیونه میشوم ممنون
    خدا خیرتون بده اگه کمکی به افرادی مثل ما بکنید

    پاسخ
    • درمان وسواس
     سید مصطفی حسینی
     11 مهر 1400 11:34 ق.ظ

     بله ما از لورتا درمانی استفاده می کنیم که پیشرفته تر از نوروفیدبک است و می تونه کمک کننده باشد

     پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   6 مهر 1400 10:08 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله با درمان های نوروساینس و در کنارش روان درمانی می تونه نتیجه بگیره

   پاسخ
 • با سلام من دچار یک نوع وسواس درس خواندن سالها پیش پشت کنکور شدم که به همه ابعاد زندگیم وارد شد اون موقع به مشاورهای دانشگاهم مراجعه کردم فایده نداشت یکی گفت نگو وسواس دچار آشفتگی فکری شدی آخر سر یکی گفت برو دکتر دارو بخور رفتم به پزشک مراجعه کردم ایشون گفتند تو نیاز به دارو نداری علت مشکلاتت هست که باید حل بشه از شما میپرسم ایا درمان غیر دارویی دارد؟ این منو بدبخت کرد اصلا توانایی سرکار رفتن ندارم البته منظورم اینه که باعث اثرات مخرب رو مغزم شده الان فراموشی هم گرفتم به خاطر اینکه تمام این سالها سعی کردم با حواس‌پرتی کنترلش کنم باعث شد از بعضی مشاغل که ارائه مطالب میخواد به خصوص تدریس دوری کنم و این باعث شد بیکار بمانم خیلی لطمه خوردم تو حرف زدنم تو همه‌چی اثر گذاشته من شهرستان و اینکه توان پرداخت هزینه های بالا ندارم خواهشا راهنمایی بفرمایید واقعا درمان میشه؟

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   26 مرداد 1400 11:44 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، اون روانپزشک اشتباه کرده چون شهرستان هستید حتما باید به روانپزشک مراجعه و دارو استفاده کنید و در کنارش از جلسات روانشناسی استفاده کنید تا بهبود پیدا کنید

   پاسخ
 • سلام من ۱۲ ساله وسواس دارم به قند وشکر ووپودر قند زندگیم فلج شده چطو ر می توانم کمک بگیرم

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   2 مرداد 1400 9:26 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، به یکی از شعب تماس و از منشی وقت بگیرید. قابل درمان خواهد بود. نگران نباشید

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر.
  من ی دوسالی میشه وسواس فکری و عملی گرفتم ، اذیت میشم، ب هرچی که دست میزنم حس میکنم کثیفه زود باید برم دستامو بشورم،هر چقدم میشورم دستامو انگار تمیز نمیشه

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   30 خرداد 1400 10:47 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید برای درمان اقدام کنید چون روز به روز موارد و شدت وسواس اتون ممکنه زیادتر شود

   پاسخ
 • درمان وسواس
  حسین طاهرخانی
  30 اردیبهشت 1400 11:12 ب.ظ

  سلام به آقای دکتر وتمام پرسنل زحمت کش نیک مهر که توانستند به من در این بیماری کمک کنند.

  پاسخ
 • سلام من چند ساله وسواس فکری عملی دارم شهرستان هستم میشه کمکم کنید

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   31 اردیبهشت 1400 7:00 ب.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید بتونید تشریف بیارید کلینیک چون کار با یکسری دستگاه به علاوه جلسات روانشناسی است

   پاسخ
 • سلام دو ماه میشه دچاروسواس فکری شدید شدم
  نا خواسته تو ذهنم خدا نوره خداروح خدا چه
  شکلیه تکرار تکرار وای دیوونم کرده فکر مکنم دیونه میشم نابود شدم نمی تونم سرکار برم دارم ذجر میکشم خوب میشم مثل قبل فقط به مرگ فکر میکنم
  می خوام زنده بمونم سه تا بچه دارم کار خوب دارم همواره ازدست میدم خواهش میکنم کمکم کنید

  پاسخ
 • سلام خانم من وسواس شدید داره چطور میشه از راه دور شهرستان از جنابعالی کمک گرفت

  پاسخ
 • من اکنون سی ودو سالم است از از بیست سالگی دچار وسواس فکری شدم به این صورت که مرتب نگران آنم نکنه عملکرد من در هر زمینه به دیگری آسیب برسد مثلا رانندگی نمیکنم بخاطر انگه ممکن است به کسی بزنم ویا هوا آلوده می‌شود به بیماران قلبی صدمه میخورد وصدها مورد دیگر ودر انجام کارها عملکردم کند است لطفلا بفرمایید که قابل درمان هستم ؟با چه روشی در این مدت هم دارو میخورم وهم مدتی مشاوره داشتم ۰

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   26 اسفند 1399 7:17 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، متد کلینیک نیک مهر در این مورد یه متد خاص است که از روانشناسی به همراه دستگاه های لورتا استفاده می کند که تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است. به امید خدا قابل درمان می باشد.

   پاسخ
 • با عرض سلام وقت شما بخیر می خواستم از تان بخواهم کلاس های انلاین اموزش درمان بیماری های روانی را داشته باشین خیلی خوب میشه

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   19 اسفند 1399 7:54 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، کلاسهای آنلاین به صورت فردی داریم و به صورت گروهی هم انشاا… در آینده خواهیم داشت

   پاسخ
 • سلام.من چندین ساله که دچار افسردگی وسواس فکری وعملی شدم.دوبار بستری شدم و بعدش دوباره بدترشدم و اینکه الان دیگه هیچ دارویی روم تاثیرنداره لطفاً راهنمایی کنید.ممنون

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   26 بهمن 1399 9:41 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر می تونید از درمان های نوروساینس در کنار روان درمانی استفاده کنید

   پاسخ
 • خیلی خوشحال شدم که درمان داره پسر 18 سالم داره از دست میره تمام دکترای گنبد رو رفتم ولی درمان)پیدا نکرد

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   18 بهمن 1399 8:19 ق.ظ

   مرکز نیک مهر می تونه بهتون کمک کنه فقط باید ساکن تهران باشید چون 4 ماه درمان می باشد بدون دارو

   پاسخ
 • درمان وسواس
  اعظم کاظمی
  13 بهمن 1399 3:11 ق.ظ

  سلام من یک پسر ۱۵ ساله دارم که این بیماری رو داره تحت نظر پزشک هم هست ولی دارویی حاظر نیست مصرف کنه حالش هم هر روز بد تر می شه دیگه نمیدونم باید چطوری کمکش کنم ؟به درسهاش هم داره صدمه می خوره .

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   14 بهمن 1399 8:07 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، اگه دارو بهش نمی سازه بهتره از درمان های نوروساینس و در کنارش روان درمانی استفاده کنید

   پاسخ
 • من از کلینیک نیک مهر بسیار راضی هستم و خداروشکر حالم روز به روز بهتر شده

  پاسخ
 • من سه ساله درگیروسواس فکری هستم توروخداکمکم کنید

  پاسخ
  • درمان وسواس
   سید مصطفی حسینی
   1 آذر 1399 9:15 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، زودتر باید برای درمان مراجعه کنید چون وسواس مثل قارچ روز به روز زیادتر می شود

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.