گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

بهترین روانشناس کودک

امروزه بسیاری از انواع والدین ، تربیت کودک و نوجوانشان برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است طوری که دوست دارند بهترین نوع تربیت را از انواع تربیت کودکان به کار بگیرند تا به کودکشان در زمینه های مختلف از جمله تقویت هوش هیجانی ، مدیریت کنترل خشم ، شب ادراری ، تربیت جنسی و… کمک کنند. در این مقاله سودابه خاکپور ( یکی از بهترین روانشناس کودک در تهران ) سعی دارد نکاتی را در خصوص فرزندپروری مورد بررسی قرار بدهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/09/30

بهترین روانشناس کودک

فرزند پروری

روانشناس کودک می گوید که نکاتی در خصوص فرزندپروری وجود دارد که اگر والدین بدانند می تواند به آنها در زمینه تربیت کودک و نوجوانشان کمک کند. لازم به ذکر است که نقش پدر در تربیت کودک در این موارد مهم می باشد. این نکات عبارتند از :

انواع پاداش دادن به کودک

در فرزند پروری سه نوع پاداش دادن در مراحل رشدی کودک وجود دارد که والدین می توانند در قبال کودک خود انجام دهند:

پاداش های اجتماعی

بهترین روانشناس کودک اعتقاد دارد که پاداش های اجتماعی در تقویت رفتار مطلوب ( حتی درمان اختلالاتی مانند درمان لکنت زبان ) هم در مورد کودکان و هم در مورد بزرگسالان بسیار موثر هستند. پاداش های اجتماعی که یکی از انواع پاداش دادن به کودک محسوب می شود که شامل لبخند زدن ، بغل کردن ، نوازش کردن ، بوسیدن ، تحسین کردن ، تماس چشمی ، توجه و… است.

پاداش های فعالیتی

بهترین روانشناس کودک می گوید که پاداش های فعالیتی مثل بازی کردن با مادر ، رفتن به پارک و… است.

 

پاداش های مادی

مثل خرید توپ ، پول دادن و… هر کدام از این پاداش ها به گفته مشاور کودک خوب در پاسداران می تواند برای انواع یادگیری در کودک و نوجوان مفید واقع شود.

انواع خطای والدین در پاداش دادن

دکتر خوب برای درمان شب ادراری در کودکان می گوید که این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد چون علت شب ادراری در کودکان و بزرگسالان ، علت پزشکی است.

والدین از پاداش دادن به کودک خصوصاً در قبال رفتار خوب او غفلت می کنند

این یعنی والدین در قبال رفتار خوب کودک پاداشی نمی دهند یا بندرت می دهند.

والدین ناخواسته رفتار خوب کودک را با تنبیه پاسخ می دهند

مثلاً دختر ظرفها را برای سوپرایز مادرش می شورد و مادر هم بعد از دیدن این وضعیت به جای پاداش دادن به کودک و یا تشویق اش ، به او می گوید: “بعد از مدت ها یه کار کردی ولی ماهی تابه رو چرا نشستی!!!”.

والدین ناخواسته رفتار بد را پاداش می دهند

بهترین روانشناس کودک می گوید که گاهی اوقات والدین به جای اینکه پاداش دادن را در مورد کارهای خوب کودک انجام دهند در قبال رفتار بد کودک این کار را انجام می دهند.

والدین از تنبیه کودک به دلیل رفتار بد غفلت می کنند

مشکلات جسمی

روانشناس کودک خوب می گوید که در فرزند پروری مشکلات جسمی می توانند در مشکلات رفتار نقش داشته باشند. در کل گرسنگی و یا خستگی مفرط و… می تواند به طور موقت توانایی کودک را برای خودکنترلی کاهش داده و رفتار بد او را تشدید نماید. در این حالت والدین نباید پاداش دادن به کودک خود را فراموش کنند و سعی کنند تمام جوانب را بسنجند. بعضی از عوارض پزشکی هم چنین حالتی را ایجاد می کند که تماماً توسط مشاور کودک خوب در پاسداران آموزش داده می شود.

اتفاق نظر در فرزندپروری

بهترین روانشناس کودک می گوید که در فرزندپروری ، والدین باید در مورد اینکه چه رفتارهایی برای کودک آنها مطلوب و نامطلوب است با هم اتفاق نظر داشته باشند تا در پاداش دادن به کودک خود و همچنین تنبیه کودک خود دچار مشکل نشوند وگرنه فرزندشان دچار سردرگمی و در نتیجه انجام رفتار نامطلوب خواهد شد. والدین بدین منظور می توانند بر اساس ارزش های اساسی خود ، اهداف و معیارهای رفتاری مورد نظر خود را برای کودک اشان تعیین کنند.

 

تعیین قوانین

بهترین مشاور کودک می گوید که در فرزند پروری والدین باید با کمک همدیگر قوانینی را که می خواهند کودک اشان به آنها عمل کند ، تعیین نمایند تا بتوانند در پاداش دادن به کودک خود به صورت صحیح عمل کنند. همچنین والدین می توانند در صورت امکان ، کودک خود را برای مشارکت در تعیین و تعدیل قوانین تشویق کنند و از او یاری بطلبید چون در این صورت احتمال اینکه بیشتر از آن تبعیت کند وجود دارد. موضوع قوانین یکی از مهمترین موضوع ها در دوران نوجوانی است که روانشناس کودک خوب در پاسداران باید آن را به والدین آموزش دهد.

آموزش دادن

فرزند پروری والدین می توانند کودک خود را برای انجام رفتار خوبی که می خواهند آن را بیاموزد ، یاری دهند. به عنوان مثال چناچه کودک اسباب بازی را از دست همبازی هایش در می آورد ، والدین می توانند به او بگویند که به جای این کار اسباب بازب خود را با او معاوضه کند و سپس خود والدین نحوه معاوضه کردن اسباب بازی را به او نشان دهد و به او کمک می کنند تا به طور واقعی این رفتار را تمرین کند.

اصل پریماک ( قانون مادربزرگ )

فرزند پروری والدین باید از قانون مادربزرگ ( اصل پریماک ) استفاده و کودکان خود را برای انجام وظایف ناخوشایند یاری دهند. قانون مادربزرگ می گوید پس از اینکه کودک ، کار خود را انجام داد آن زمان می تواند به بازی بپردازد. شروع و به پایان بردن یک وظیفه دشوار ، هنگامی که کودک پس از آن لذتی در انتظار داشته باشد ، برای او آسانتر خواهد بود. مثلاً والدین به کودک می گویند : “پس از اینکه تمرینات ریاضی را انجام دادی می توانی تلویزیون نگاه کنی”. این قانون را والدین نباید برعکس اجرا کنند مثلاً به کودگ خود بگویند : “می توانی اکنون تلویزیون ببینی به شرط اینکه قول دهی بعداً تکالیف ریاضی ات را انجام دهی”.

والد منظم

فرزند پروری والدین باید یک والد منظم باشند. این یعنی نیازهای کودک خود را قبل از اینکه رفتار بد او ، آنها را وادار به برآورده ساختن نیازهایشان نماید ، پیش بینی کنند. مثلاً والدین در حال خرید بیرون ، پیش از آنکه کودک به طور کامل مستاصل شود ، باید به خانه برگردند یا وقتی کودک گرسنه است به مکالمه تلفی اشان ادامه ندهند. قوانین خانوادگی روشن ، امور روزمره قابل پیش بینی و ثبات در فعالیتهای روزانه و… کودکان را در رسیدن به یک رفتار پخته کمک می کند که تماماً توسط مشاور کودک خوب در پاسداران آموزش داده می شود.

 

برآورده نکردن خواسته کودک در هنگام عصبانیت

بهترین روانشناس کودک در تهران می گوید که در فرزند پروری چنانچه کودک بیاموزد که با خشم به خواسته خود خواهد رسید این شیوه تفکر و رفتار تبدیل به عادت می شود و او در نوجوانی و بزرگسالی در معرض ریسک بالای تجربه مشکلات هیجانی و رفتاری خواهد بود. متاسفانه والدین با برآورده کردن خواسته کودک خود در این مورد کار را خراب می کنند. والدین باید در این زمینه طریقه درست بیان احساسات را به کودک آموزش دهند.

روانشناس کودک خوب در تهران

در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات کودک و نوجوان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد.

روان درمانی

روانشناس کودک یا بهترین روانشناس کودک در پاسداران با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

ابزارهای نوروساینس

روانشناس خوب در پاسداران می گوید که یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودکان و نوجوانان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : مرکز نیک مهر برای درمان مشکلات کودک و نوجوان از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) در بخش روانشناسی استفاده می کند. تمامی درمان های گروه نیک مهر بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.