گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

نقش والدین در تربیت فرزند

در این مقاله نقش والدین در تربیت فرزند سعی دارد انواع والدین از نظر تربیت کودک و نوجوان را مورد بررسی قرار بدهد. والدین در خصوص مشکلات کودک از جمله شب ادراری در کودکان انواع مختلفی دارند که بر همین مبنا انواع تربیت ها را در خصوص مشکلات کودک و یا حتی آموزش های مختلف از جمله تقویت هوش هیجانی ، تربیت جنسی و…. به کار می گیرند.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/09/30

نقش والدین در تربیت فرزند

انواع والدین از نظر تربیت کودک و نوجوان

والدین ناامید

این والدین از نظر تربیت کودک احساس می کنند که برای تغییر رفتار کودک خود ناتوان هستند برای همین رفتار تربیتی ضعیفی در برابر او خواهند داشت و تسلیم کودک خود می شوند. این والدین معمولاً با شکایت این موضوع به بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران مراجعه می کنند که کودک اشان دیوانه شده و از دست او عاجز شده اند و نمی توانند تربیت کودک را بدرستی انجام دهند. در این خصوص والدین نباید از تربیت کودک خود دلسرد شوند و با تکنیک هایی که یاد می گیرند رفتار کودک خود را با روش صحیح تغییر دهند. لازم به ذکر است چون رفتار کودک چندین سال است که از جانب والدین ناامید مورد تقویت قرار گرفته به همین دلیل صبر و اجرای درست تکنیک ها در گذر زمان می تواند نتایج رضایت بخشی را در خصوص تربیت کودک به ارمغان بیاورد. نقش والدین در تربیت فرزند به قدری اثر بخش است که میتواند حتی در درمان شب ادراری کودکان نیز موثر باشد.

والدین غیر مواجهه ای

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که این والدین در تربیت کودک از مواجهه با کودک خود اجتناب می کنند. گاهی اوقات این والدین می ترسند که اگر درخواستی از کودک خود کنند ، او را از دست دهند. شنیدن جملاتی مانند “تو پدر بدی هستی” و… از زبان کودک ، اراده والدین را برای تربیت کودک کم می کند. لازم به ذکر است که کودک در این موارد خیلی هوشمندانه عمل می کند و وقتی می بیند که والدین با گفتن این جملات دیگر کاری با او نخواهند داشت در موارد بعدی هم از این جملات استفاده می کند تا به مقصد خود برسد. حال والدین باید به دور از هر گونه احساس گناهی خیلی محکم جلوی رفتار ناسالم کودک خود بیاستند و تکنیک های لازم را در خصوص تربیت کودک خود از جمله کنترل خشم کودکان انجام دهند.

والدین کم انرژی

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که این والدین در تربیت کودک خود فاقد انرژی لازم در خصوص فرزندپروری می باشند. گاهی اوقات یک والد کم انرژی از افسردگی کوتاه مدت یا مزمن رنج می برد که این موضوع باعث می شود در تربیت کودک خود ضعیف عمل کند. در این زمینه علاوه بر اینکه ممکن است این والدین از مهارت های فرزندپروری در خصوص کودک اشان استفاده نکنند، بلکه ممکن است بخاطر خُلق و خوی نوسانی که دارند این پیام را به کودک خود بدهند که والدین نمی توانند محبت لازم را به او دهند. در زمینه تربیت کودک والدین حتماً باید به کلینیک مشاوره کودک در تهران مراجعه کنند تا از نظر دریافت انرژی، بهتر شوند و بدین وسیله بتوانند تربیت کودک خوب را به خوبی انجام دهند.

والدین گناهکار

این والدین وقتی ، کودک خود را مورد انظباط قرار می دهند دچار احساس گناه می شوند و فکر می کنند به خاطر اینکه کودک اشان ضعیف است بنابراین نباید چیزی به او بگویند. چنین والدینی معمولاً در تربیت کودک خود سهل گیر یا منفعل هستند. والدین در خصوص تربیت کودک باید با احساس گناهی که دچارش می شوند مواجهه و آن را کنار بگذارند و به این موضوع فکر کنند که اگر کودک اشان با همین وضعیت بزرگ شود مطمئناً در آینده از بابت چنین کودکی بیشتر احساس گناه و شرمندگی خواهند داشت که تماماً توسط بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران بررسی می شود.

والدین عصبانی

بسیاری از والدین همیشه در حین تربیت کودک خود به لحاظ هیجانی ناراحت و عصبانی می شوند و برای اینکه دچار این حالت نشوند به سادگی سوء رفتار کودک خود را نادیده می گیرند و کودک از طریق انواع یادگیری ، یاد می گیرد که همان کارهای ناسالم را انجام دهد. روش محرومیت سازی که یکی از تکنیک های فرزندپروری و مهارت های فرزندپروری می باشد برای این والدین بسیار عالی است که توسط مرکز مشاوره کودک در تهران آموزش داده می شود.

والدین بازداری شده

در نقش والدین در تربیت فرزند گاهی اوقات یک والد به هنگام تلاش برای تربیت کودک ، توسط همسر خود بازداری می شود. برای حل این مشکل والدین باید بر سر اهداف دو طرف برای تربیت کودک خود به توافق برسند. گاهی اوقات بستگان یا دوستان در زمانی که والد در حال تربیت کودک است ، در کارشان دخالت می کنند مثلاً از کار آنها ناراحت می شوند ولی همین افراد در صورتیکه والد این کار را انجام ندهد باز هم ناراحت خواهند شد پس بهتر است والدین در تربیت کودک خود به دیگران اجازه دخالت ندهند که موضوع مهمی برای بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران است.

والدین ناراحت

بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران می گوید که مشکلات مادی ، موقعیت های گوناگون و… این والدین را در تربیت کودک دچار کمی انرژی و عدم انگیزه کافی می نماید که همین موضوع باعث می شود نتوانند از عهده فرزندپروری کودک اشان یا تربیت کودک خود بربیایند. این والدین باید بدانند که این دو موضوع ، دو مقوله جدا از هم می باشد و اگر نتوانند فرزند خوبی پرورش دهند و در تربیت کودک موفق نبودند مطمئناً در آینده علاوه بر مشکلات فعلی که دارند مشکلات فرزندشان هم به آن اضافه خواهد شد. نقش والدین در تربیت فرزند حتی میتواند در درمان لکنت زبان کودکان نیز موثر باشد.

انواع سبک های فرزندپروری

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که به طور کل ۳ نوع سبک فرزندپروری در تربیت کودک و در مراحل رشد کودک وجود دارد که این ۳ نوع عبارتند از:

والدین سختگیر

نقش والدین در تربیت فرزند در این سبک ، والدین رشد کودک را سرعت می بخشند. در واقع در این سبک والدین اجازه نمی دهند که کودک دوره رشدی خود را طبق سیر طبیعی سپری کند و دائم به او ایراد می گیرند و رفتارهایش را اصلاح می کنند. مثلاً والدین به کودک می گویند که وقتی مهمان آمد باید مودب باشد و فلان کارها را انجام ندهد و… نقش پدر در این زمینه مهم است.

 

والدین سهل گیر

نقش والدین در تربیت فرزند در این سبک ، والدین رشد کودک را بازداری می کنند. در این روش برعکس روش قبلی ، والدین ، کودک را از نظر روند رشدی ، رو به عقب می رانند. مثلاً کودک ۲۰ سالش است و والدین به او می گویند که نمی خواهد بیرون برود و پیاز بخرد چون خودشان این کار را انجام می دهند یا مثلاً کودک می خواهد وسیله ای سبک را جابجا کند و والدین به او می گویند که او نمی تواند آن کار را انجام دهند. همچنین در این روش والدین هیچ چیزی به کودک خود نمی گویند و او را در واقع لوس و خودخواه بار می آورند. در اینجا والدین باید بر اساس منطق روانی و نه منطق اقتصادی ، به کودک هایشان میدان دهند و اگر اشتباه کرد ، هیچ اشکالی ندارد.

والدین تسهیل گر

بهترین کلینیک مشاوره کودک در تهران می گوید که در این سبک والدین ، رشد کودک را نه بازداری و نه سرعت می بخشند. این والدین ، نه سختگیر و نه بازداری می کنند بلکه تسهیل گر هستند. والدین تسهیل گر در واقع حرکت رشدی کودک را برای او آسان می کنند. این بهترین روش از انواع سبک های فرزندپروری است. مثلاً در ۲ سالگی که کودک تکلم تلگرامی دارد والدین سختگیر به کودکانشان می گویند که خیلی مودب بگوید که آب می خواهد و باید به آنها ( والدین ) هم بگوید. والدینی که سهل گیر هستند اصلاً اجازه نمی دهند که کودک آب بگوید و در واقع آب را جلویش می گذارند. والدین تسهیل گر هم می گویند تا کودک نگفته که مامان آب ، به او آب نمی دهند. این موضوع باعث می شود که کودک یاد بگیرد برای برآورده کردن نیازهایش تقاضا کند.

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران

اگر نوجوان ۱۷ ساله از پدرش ساعت بخواهد معمولاً والدین سختگیر به او می گویند: “لازم نیست مگر ما ساعت داشتیم و…”. والدین سهل گیر برایش ساعت می خرند و والدین تسهیل گر به او می گویند: “پولهایت را پس انداز کن ۲۰ درصد از پول ساعت را که در آوردی بقیه اش را ما می دهیم”. معمولاً افرادی که دچار اختلالات شخصیتی و مشکلات روانشناختی می شوند همیشه از دو نوع والدین اولی هستند.

راههای درمان مشکلات کودک و نوجوان

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که در کل ۳ روش درمان اصلی برای درمان مشکلات کودک و نوجوان وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد و مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی تنها راه چاره می باشد.

روان درمانی

روانشناس کودک با یکسری تکنیک ها و آموزش هایی که به کودک و والدین کودک می دهد باعث می شود مشکلات کودک و نوجوان بهبود پیدا کند.

ابزارهای نوروساینس

بهترین مرکز مشاوره کودک در تهران می گوید که یکی از درمان های جدیدی است که برای درمان مشکلات کودکان و نوجوانان به کار می رود و انواع مختلف دارد از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) که همگی بدون دارو و عوارض جانبی است.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان مشکلات کودک و نوجوان از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس و سودابه خاکپور ( روانشناس کودک و نوجوان ) در بخش روانشناسی استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.