گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

پیشگیری از آلزایمر

اگر فرد در طول زندگی به سلامت روان خود اهمیت دهد مطمئناً به ندرت پیش می آید که در سالمندی دچار مشکلی از این بابت شود. در واقع سلامت روان یکی از آیتم هایی است که باعث پیشگیری از آلزایمر و فراموشی در دوران سالمندی می شود. حال بر این مبنا دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در این مقاله سعی دارد سالمندی را مورد بررسی قرار بدهد.

مدت زمان مطالعه : 5 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/08/19

پیشگیری از آلزایمر در سالمندی

تلفن های تماس

پیشگیری از آلزایمر در سالمندان

دانشمندان و متخصصان بالینی با توجه به افزایش افراد مسن در جوامع به جست و جوی راههایی برای سالمندی موفق و فعال هستند گرچه چه طبق نظر دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران هنوز اتفاق نظرهای کمی در این باره وجود دارد. طبق گفته دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران افزایش امید به زندگی باعث شده است که افراد بیشتری نسبت به گذشته وارد مرحله سالمندی عمر شوند. این افراد برای اینکه احساس کنند زندگی معناداری دارند به حمایت­های اجتماعی و آموزش هایی در زمینه خود نظارتی و استقلال شخصی نیاز دارند که این موضوع با ویژگی های شخصیت خودشیفته متفاوت است.

چشم انداز طول عمر و سالمندی موفق

طبق گفته دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران بسیاری از دیدگاه ها در دهه های اخیر توافق دارند که کاهش فرآیندهای بیولوژیکی در پیری تنها جنبه زندگی این افراد نیست در واقع پیری تنها یک فرایند جسمانی نیست بلکه عملکرد فرد در حوزه­ های روانی و اجتماعی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. به عنوان مثال تحرک کم در سالمندی می تواند روی زندگی اجتماعی فرد تاثیر منفی داشته باشد و این مسئله خُلق و خوی سالمند را تحت تاثیر قرار دهد و موجب کاهش انرژی و سلامت جسمانی سالمند شود و روی فعالیت های اجتماعی او تاثیر منفی بگذارد. بنابراین مشکل یک حوزه بقیه جوانب زندگی سالمند از جمله سیستم شناختی مغزش را تحت تاثیر قرار می دهد.

توانایی های سالمندان

طبق نظر دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران ، سالمندی موفق اشاره به سطوح بالای عملکرد فیزیکی ، شناختی و اجتماعی در سالمندی دارد اما دیدگاهی که ناتوانی در سالمندی را به چالش می کشد به جای تمرکز بر نقصان های سالمندی بر توانایی های سالمندان تمرکز می کند که می تواند نقصان ها را جبران و آن را بهبود نماید. در سالمندی موفق احساس ذهنی موفقیت ، خیلی اهمیت دارد که موضوع مهمی برای دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران است. چون ممکن است سالمندان با این احساس که پیری ناتوان کننده است حتی در صورت داشتن روابط اجتماعی و فعالیت فیزیکی و شناختی مطلوب احساس رضایت نداشته که البته اشخاص دارای کمال گرای منفی اینگونه هستند.

شیوع دمانس و آلزایمر

دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران می گوید که با پیرشدن جمعیت در سرتاسر جهان ، میزان دمانس ( آلزایمر ) به طور روزافزونی به عنوان یکی از مشکلات سلامت عمومی افزایش می ­یابد. در سال ۲۰۱۰ شیوع دمانس ( آلزایمر ) ۷/۴درصد تخمین زده شده است که نشان می­ دهد حدود ۳۵/۶ میلیون نفر از جمعیت جهان تحت تأثیر این شرایط هستند. دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران می گوید که برآورد شده تعداد افراد مبتلا به اختلال دمانس ( آلزایمر ) هر ۲۰ سال دو برابر ­شود تا جایی که تا سال ۲۰۳۰ به ۶۵/۷ میلیون و تا سال ۲۰۵۰ به ۱۱۵/۴ میلیون برسد. افراد مبتلا به زوال عقل ( آلزایمر )، به طور میانگین ۷/۴ سال با این ناتوانی زندگی می ­کنند.

درمان آلزایمر

گرچه درمان های دارویی زیادی برای بهبود علائم و یا به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری ایجاد شده اند ولی در حال حاضر هیچ درمانی برای زوال عقل ( آلزایمر ) وجود ندارد ولی برای پیشگیری از آن راههای بسیاری وجود دارد که دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران آن را اجرا می کند. در سالهای اخیر ، پیشرفت در ابزارهای تشخیصی مثل نشانگرهای زیستی و تکنیک های تصویربرداری عصبی یا نقشه مغزی راه را برای تشخیص و درمان زودهنگام دمانس ( آلزایمر ) هموار کرده است که نکته مهمی برای دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران است. لازم به ذکر است که در دوران آلزایمر ، فرد صحبت هایی می کند که با گفته های شخص دارای توهم و هذیان متفاوت است.

پیشگیری از آلزایمر و فراموشی

دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران می گوید که مداخلات بالا می تواند پیشرفت بیماری یا شدت آن را کم کند ولی برنامه ­های پیشگیری که شروع بیماری را به تأخیر می اندازند بیشترین تأثیر را در کاهش شیوع کلی دارند. برآورد شده است که مداخلات پیشگیرانه­ ای که شروع بیماری را تا دو سال به تأخیر می اندازد منجر به کاهش ۲۲/۸ میلیون مورد در سرتاسر جهان در سال ۲۰۵۰ شوند. با تأکید روزافزون بر نقش پیشگیری در زوال عقل و همچنین سلامت شناختی در سنین پیری توجه زیادی به رفتارهای سلامت و سبک زندگی شده است که توسط دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در تهران بررسی می شود.

نکته مهم : برای پیشگیری از آلزایمر و فراموشی ، ابتدا مراجع یک جلسه نقشه مغزی که با ویزیت دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) حدود یکساعت طول می کشد را انجام می دهد و بر مبنای آن ، دکتر خوب برای پیشگیری آلزایمر و فراموشی در مرکز نیک مهر ، پروتکل درمانی را می نویسد و حال مراجع باید طی یکسری جلسات نوروساینس از جمله لورتا نوروفیدبک نورون هایش مغزی اش را تقویت کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.