گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان میگرن

میگرن اختلالی است که به صورت سردرد شناخته می شود. شاید برایتان جالب است که بدانید میگرن سومین بیماری شایع جهان است و با این حال متاسفانه هنوز خیلی خوب شناخته نشده است. در این مقاله دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران ) که یکی از بهترین متخصص میگرن در تهران می باشد سعی دارد به سوال میگرن چیست ؟ پاسخ و سپس انوع میگرن ، علائم میگرن و روش های درمان میگرن شدید را بررسی و در انتها روش جدید درمان میگرن و تا حدودی درمان قطعی میگرن را توضیح دهد.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1400/12/17

درمان میگرن

میگرن چیست ؟

بهترین متخصص میگرن در تهران می گوید میگرن در واقع سردردهایی است که معمولاً بخاطر فعالیت دستگاه خودمختار عصبی شروع می شود و در اکثر مواقع یک نیمکره مغز را درگیر می کند. میگرن ها معمولاً در اکثر موارد ضرباندار می باشند و حداقل 2 ساعت و حداکثر تا 72 ساعت ممکن است طول بکشند که این موضوع در درمان قطعی میگرن مورد بررسی قرار می گیرد.

دکتر متخصص میگرن در تهران می گوید که البته در بعضی از انواع کمتر شایعتر میگرن بیشتر از 72 ساعت هم ممکن است به طول بیانجامد که به آن وضعیت میگرنی می گویند. این وضعیت باعث می شود که زندگی فرد مختل شود چون درد زیادی را تحمل می کند و خوابش بهم می ریزد و…. این موضوع در روش های درمان میگرن عصبی و چشمی و… مورد بررسی قرار می گیرد.

بهترین دکتر میگرم در بهترین کلینیک میگرن در تهران می گوید که در برخی از افراد ، قبل از میگرن ، فرد دچار حالت هایی می شود که اصطلاحاً به آن اورا ( Aura ) می گویند. در این حالت فرد می داند که او در حال شیفت شدن به سمت سردردهای میگرنی است. البته لازم به ذکر است که همه افرادی که میگرن دارند اورا را تجربه نمی کنند و حدود 20 الی 30 درصد چنین تجربه ای دارند که در روش جدید درمان میگرن شدید مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

انواع میگرن از نگاه بهترین متخصص میگرن در تهران

بهترین دکتر میگرن می گوید که میگرن انواع مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

علائم و نشانه های میگرن در درمان میگرن شدید

دکتر متخصص میگرن در تهران می گوید که علائم و نشانه های میگرن متنوع می باشد که در برخی از افراد این علائم وجود دارد و در برخی دیگر وجود ندارد. هرچقدر فعالیت های بدنی بیشتر باشد طبیعتاً نشانه ها و علائم میگرن هم شدیدتر خواهد شد که در درمان میگرن شدید مورد بررسی قرار می گیرد. بعضی از علائم و نشانه های میگرن عبارتند از:

الف) حالت تهوع و استفراغ ایجاد می شود.
ب) ترس از نور، حساسیت به نور، حساسیت به صدا در این افراد دیده می شود که در روش درمان میگرن چشمی مورد بررسی قرار می گیرد.
ج) ممکن است میگرن با تغییرات شخصیتی همراه باشد. این یعنی ممکن است فرد نوسان خلق داشته باشد ( از حالت افسردگی به سرخوشی یا بالعکس تغییر حالت دهد )، زودرنج و حساس شود، با بعضی از بیماری های روانی هم ارتباط دارد از جمله افسردگی و اضطراب ولی با دوقطبی خیلی رابطه نزدیک دارد که تماما توسط بهترین دکتر میگرن در روش جدید درمان میگرن مورد بررسی قرار می گیرد.
د) معمولاً این افراد خسته هستند.
ح) ولع خوردن غذا در این افراد زیاد است.
خ) سفتی عضلات از جمله عضلات گردن در این افراد زیاد دیده می شود. ر)درد در ناحیه فک و…. که تماماً توسط بهترین متخصص میگرن در کلینیک میگرن در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

علت ، شیوع و شروع کننده های میگرن

دکتر متخصص میگرن در تهران می گوید که علت دقیقی برای این مشکل مطرح نشده است ولی معمولاً عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی هر دو در آن اثرگذار می باشند گرچه که علت ژنتیکی پررنگ تر از علت محیطی است و بیشتر از 70 درصد افرادی که میگرن دارند در خانواده اشان هم چنین مشکلی وجود دارد که در روش های درمان میگرن عصبی و چشمی مورد بررسی قرار می گیرد.

اثرات هورمونی هم می تواند خیلی در علت به وجود آمدن میگرن تاثیر داشته باشد. در کل علت میگرن ناشناخته است و مهمترین فرضیه اش این است که اختلالی می باشد که در رگ های خونی یا همان سرخرگ تمپورال است. بعضی از فرضیه ها هم عصب سه قلوی ساقه مغز را دخیل می دانند که تماماً در درمان قطعی میگرن مورد بررسی قرار می گیرد.

بهترین دکتر میگرن می گوید که میگرن در دوران بلوغ و در پسرها شایع تر می باشد ولی وقتی سن بالاتر می رود در زنان شیوعش خیلی بالا می رود و حتی به جایی می رسد که خانم ها دو الی 3 برابر بیشتر از مردان دچار میگرن می شوند. در دوران بارداری سردردهای میگرنی خیلی کاهش پیدا می کند. معمولاً وقتی فرد دارای میگرن ، به سن 50 سالگی می رسد ، میگرن کم و یا صفر خواهد شد.

بهترین متخصص میگرن در تهران می گوید که بعضی از موارد می تواند شروع کننده میگرن باشد از جمله امواج وسایل الکترونیکی ( موبایل، مایکروویو ، تلویزیون ، کامپیوتر و…)، عادت دوران ماهانه یا بارداری، مصرف کافئین و انرژی زاها و…، سبک ناسالم زندگی ، خواب کم، ورزش شدید، داروهای لاغری، استرس و گرسنگی، خستگی، قبل از عادت ماهانه ( PMS )، قبل از دوره یائسگی و… که تماماً در روش جدید درمان میگرن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

روش های درمان میگرن شدید و خفیف

دارو درمانی : دکتر متخصص میگرن در تهران می گوید که معمولاً اولین توصیه ای که پزشکان انجام می دهند مصرف مسکن هایی مثل ایپوپروفون، استامینوفن ، پروفن و… است که متاسفانه مصرف طولانی مدت این داروها به کبد ، کلیه آسیب وارد می کند. یکسری داروهای تخصصی تر هم نورولوژیست ها تجویز می کنند مثل تریپتان و ارگوتامین ، توپیرامات ، والپروات سدیم، پرانول ( بخاطر اینکه جریان خون را کم کند). گاباپنتین و… اما متاسفانه تمام این داروها تا حدودی پیشگیری کننده و کنترل کننده است و درمان قطعی میگرن نمی باشد. در کل داروها عوارض زیادی دارد و در بهترین حالت تا 50 درصد می تواند کنترل کننده میگرن باشد و بنابراین در درمان میگرن شدید شاید کارایی نداشته باشند.

بوتاکس : یکی از روش های درمان میگرن عصبی و چشمی و… استفاده از بوتاکس می باشد که متاسفانه در اکثر موارد موقت و دفعات بعدی اگر حمله ای صورت بگیرد خیلی شدیدتر خواهد بود.

اصلاح سبک زندگی و غذایی : برای افراد دارای میگرن این موضوع خیلی مهم است که سبک زندگی و غذایی سالمی داشته باشند ولی این موضوع به تنهایی نمی تواند در درمان میگرن شدید کارایی داشته باشد.

درمان های سنتی : بهترین متخصص میگران در تهران می گوید که درمان های طب سنتی، گیاهی، سوزنی و… در برخی از افراد محدود می تواند کمک کننده باشد ولی در اکثر موارد این روش های درمان میگرن نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد. هر چند که این روش ها پشتوانه پژوهشی هم ندارد.

درمان های نوروساینس : درمان های نوروساینس از جمله بیوفیدبک ، تحریک مغزی، نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک ) روش جدید درمان میگرن می باشند که اگر توسط متخصص نوروتراپیست ( نه روانشناس و روانپزشک ) انجام شود می تواند حتی درمان قطعی میگرن را در پی داشته باشد.

درمان میگرن

گروه علوم اعصاب نیک مهر برای درمان میگرن از وجود دکتر نیما گنجی ( متخصص نوروترایپست و عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران ) در بخش درمان های نوروساینس استفاده می کند. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به بخش ویدئوها یا صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد