گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

عوارض نوروفیدبک چیست ؟

عوارض نوروفیدبک چیست ؟ در پاسخ به این سوال ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که نوروفیدبک چیست ؟ می توان می گفت که یکی از بهترین روش های غیر دارویی و پایدار جهت تنظیم مجدد امواج مغزی استفاده از ابزارهای نوروساینس از جمله درمان نوروفیدبک یا درمان لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک ) است که با توجه به میزان پیشرفته بودن اختلال در اکثر موارد اثرات بدون بازگشت دارد. در این مقاله سعی داریم به سوالات نوروفیدبک چیست ؟ عوارض دستگاه نوروفیدبک و عوارض لورتا نوروفیدبک و اینکه آیا عوارض نوروفیدبک در کودکان ایجاد می شود یا خیر را مورد بررسی قرار بدهیم.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/11/07

نوروفیدبک چیست

تفاوت نوروفیدبک با بیوفیدبک

دو سیستم عصبی مرکزی و محیطی در انسان وجود دارد که در این سیستم ۲ بخش مغز و نخاع وجود دارد. نوروفیدبک روی مغز و بیوفیدبک روی سیستم عصبی خودمختار کار می کند ولی نه به آن صورت که بخواهد عوارض نوروفیدبک یا عوارض نوروفیدبک در کودکان را نشان دهد بلکه به عنوان تقویت از آن استفاده می شود.

هدف بیوفیدبک و نوروفیدبک ایجاد حفظ تعادل بین سمپاتیک سیستم عصبی خودمختار و پاراسمپاتیک آن است. برای همین بیوفیدبک روی عضلات ، تعریق پوست ، ضربان قلب و… کار می کند و می تواند برای درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی و… نیز مناسب باشد.

تاثیر نوروفیدبک و بیوفیدبک بر اختلالات

در بعضی از اختلالات روانشناختی مثل اختلالات اضطرابی و… ممکن است هم نرم افزار مغز فرد و هم تعادل بین هورمون سمپاتیک و پاراسمپاتیک مشکل داشته باشد که در این مواقع از ترکیب نوروفیدبک و بیوفیدبک استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که تمام این موارد در جلسه نقشه مغزی که توسط دکتر گنجی ( بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) انجام می شود، مشخص خواهد شد.

مفهوم و منطق نوروفیدبک چیست ؟

منطق نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک ریشه در پژوهش های نوروفیزیولوژیکی دارد که نشان داده اند بین EEG و سازوکارهای تالاموکورتیکال زیرین که مسئول ریتم ها و فرکانس های EEG هستند، رابطه وجود دارد. به اعتقاد ورنون و همکاران (۲۰۰۵) نوروفیدبک سازوکاری به فرد ارائه می دهد که فعالیت قشری خود را از طریق کاستن از فعالیت موج آهسته و افزایش فعالیت موج سریع، بهنجار سازد.

بنابراین انتظار می رود که از طریق جبران کردن نابهنجاری EEG، فرد توجه و تمرکز بیشتری نشان دهد و از میزان برانگیختگی بیشتری برخوردار باشد و بنابراین عملکرد تحصیلی و… را بهبود ببخشد که این موضوع می تواند عملکرد نوروفیدبک را بهتر تعریف نماید و نشان دهد که عوارض لورتا نوروفیدبک و عوارض نوروفیدبک در حد صفر می باشد.

 عوارض دستگاه لورتا نوروفیدبک و امواج مغزی

تحقیقات نشان داده که کودکان ADHD کمتر قادرند موج بتا بالای ۱۴ هرتز تولید کنند و بیشتر امواج تتا در محدوده ۸-۴ هرتز تولید می‌کنند. برای داشتن تمرکز مناسب در وضعیت بهینه، مغز نیاز دارد تا سطح بالایی از امواج سریع بتا و سطح پایینی از امواج آهسته تتا را تولید کند در حالیکه در تمرکز ضعیف این تعادل به هم می‌خورد. حال در این وضعیت نوروفیدبک و یا لورتا نوروفیدبک برای افزایش تولید بتا و کاهش تولید تتا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک هیچ گونه عوارضی ندارد.

آیا علم نوروفیدبک قابل تائید است ؟

روش درمان نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک و یا دیگر ابزارهای نوروساینس که همگی بدون عوارض می باشند البته اگر با توجه به نقشه مغزی و در مراکز معتبری انجام شود. این روش توسط اداره غذا و داروی آمریکا FDA (معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) مورد تائید قرار گرفته است و از نظر علمی مورد پژوهش های زیادی قرار گرفته و برای درمان های

اضطراب و افسردگی ، استرس ، بیش فعالی ، کم توجهی و عدم تمرکز و توجه ، سردرد ( میگرن )، دردهای مزمن ، اختلالات خواب ، سوء مصرف مواد یا اعتیاد ، وسواس ، صرع ( تشنج ) و بازتوانی سکته مغزی و… مورد تائید قرار گرفته است. در این پژوهش ها نشان داده که عوارض لورتا نوروفیدبک و حتی عوارض نوروفیدبک در کودکان در حد صفر می باشد.

در ویدیوهای زیر تعدادی از مراجع کنندگان که به نیک مهر آمدند و نتیجه درمانی خوبی را گرفتند مشاهده می کنید. برای دیدن بیشتر به قسمت ویدیوها بروید یا در اینستاگرام ما را دنبال کنید.

مقایسه تاثیر نوروفیدبک و دارو درمانی

دارو درمانی را می توان به اصلاح نمره چشم با عینک مقایسه کرد. تا زمانی که عینک بر روی چشم است، دید خوب می باشد ولی به محض اینکه عینک از روی چشم برداشته می شود، بیمار از نظر بینایی مثل وضعیت قبل از درمان می شود. یعنی دارو درمانی در بسیاری از بیماری ها تنها علائم را موقتاً از بین می برد ولی در نوروفیدبک درمانی چون روی نورون های مغزی ( که بوسیله نقشه مغزی مشخص می شود ) کار می کند بنابراین درمان پایدارتر و از ثبات خوبی برخوردار است و عوارض نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک در مقابل دارو درمانی در حد صفر است و اثرات پایدارتری دارد.

عوارض نوروفیدبک چیست ؟

نوروفیدبک نه تنها عوارضی برای مغز و سیستم های شناختی مغز ندارد بلکه یک نوعی باشگاه مغز محسوب می شود. در کشورهای اروپایی نوروفیدبک را یک نوع دوپینگ اخلاقی می شناسند که باعث می شود سیستم های مغزی تقویت شود و بر مبنای آن عملکردهای فرد بهتر شود. در حال حاضر تمام باشگاه های معتبر اروپایی از جمله تیم بارسلونا و بسیاری از ورزشکاران در رشته های مختلف و همچنین بسیاری از سازمان های معتبر جهانی از جمله ناسا ( سازمان علوم فضایی آمریکا ) جهت ارتقا مهارت های ذهنی و شناختی ، بهینه سازی تصمیم گیری ، افزایش خلاقیت ، تقویت حافظه ، افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می کنند.

نوروفیدبک چیست

به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا ، تیم آث میلان و تیم ملی اسپانیا و بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چاد کاروین رسماً اعلام کردند که جهت بهبود کارکردهای ذهنی برای آمادگی مسابقات از نوروفیدبک استفاده کرده اند. پس آسیب های نوروفیدبک در حد صفر است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در قسمت پایین نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

18 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام
  آیا لورتا نوروفیدبک برای کودکان اُتبسم جواب دهی خوبی دارد بخصوص کودکانی که کلام ندارن ؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • نوروفیدبک چیست
   سید مصطفی حسینی
   8 آبان 1402 10:12 ق.ظ

   سلام اگر پروتکل درمانی دقیق باشد و تحت نظر متخصص انجام شود می تواند نتیجه خوبی داشته باشد

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر باشه
  میخواستم بپرسم که من برای درمان اختلالاتی از جمله استرس ، اضطراب ، بیش فعالی و نقص توجه و تمرکز و سایر اختلالات رفتم شیراز نزد دکتر خانم رویا طاهری خواستم این اطمینان رو حاصل کنم که آیا از نظر شما ایشان تخصص کامل رو در زمینه ی درمان این اختلالات دارند؟
  ممنون میشم جواب بدید آخه تازه دارم جلسات درمانی رو شروع میکنم و امروز جلسه اولم بوده.

  پاسخ
 • سلام وقت عالی به خیر میخواستم بدونم دخترم هجده سالشه و از یک سال پیش دچار حملات پانیک شده و تحت درمان دارویی زیر نظر روانپزشک است ولی متاسفانه جواب خوبی نگرفتیم ممکنه این روش برای درمان کمک کنه .
  ممنونم از پاسخگویی

  پاسخ
  • نوروفیدبک چیست
   سید مصطفی حسینی
   12 تیر 1402 10:21 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر گروه نیک مهر در این زمینه متد خاصی دارد و می تواند به دختر شما کمک کند

   پاسخ
 • سلام علیکم
  چرا روی فیلم ها آهنگ می گذارید ‌؟ منظورم‌حرام و حلال بودن آهنگ نیست بلکه منظورم این است که
  این آهنگ ها با سخنان گویندگان ، تداخل دارد
  لطف کنید بگذارید مطالب داخل فیلم را بشنویم
  متاسفانه آهنگ گذاری روی فیلم هایی که
  گوینده ای در فیلم صحبت می کند،بویژه در کشور ما ، مُد شده است . !! ببخشید .

  پاسخ
 • سلام علیکم
  ‌عبارت ها ی بکار رفته در توضیح این روش درمانی ‌، برای بسیاری از مردم ، پیچیدگی دارد ، اگر لطف کنید و به زبان رایج و ساده ، توضیح دهید ، بهتر است . به هر حال بنده که معنا و مفهوم بخشی از
  توضیحات را نفهمیدم . با تشکر

  پاسخ
 • چرا هیچ گوته نظری از کسانی که مراجعه گردند نیست چون مذخرفه

  پاسخ
  • نوروفیدبک چیست
   سید مصطفی حسینی
   16 دی 1401 9:59 ق.ظ

   نظرتون قابل احترام هست ولی اگر یه سری به ویدئوها بزنید افرادی که نتیجه گرفتند و خواهید دید

   پاسخ
 • سلام وقت به خیر
  من خیلی استرسی هستم و سر کوچکترین مسایل هم خیلی استرس میگیرم
  و موقع که سرکار هستم کارهایی رو که هر روز انجام میدم و خیلی هم روشون مسلط هستم باعث ایجاد ترس میشه برام ایا نوروفیدبک میتونه کمکم کنه که بهتر شم؟؟

  پاسخ
  • نوروفیدبک چیست
   سید مصطفی حسینی
   16 دی 1401 10:06 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر بله اگر پروتکل درمانی خوب نوشته شود می تواند کمک کننده باشد هر چند که باید در کنارش از روان درمانی هم استفاده کنید

   پاسخ
 • با سلام، دخترم دچار صرع با سیکل هر ۳۰ تا ۴۰ روز یکبار و در هنگام به خواب رفتن هستش، آیا نوروفیدبک می‌تونه کمک کنه؟

  پاسخ
  • نوروفیدبک چیست
   سید مصطفی حسینی
   7 مرداد 1401 8:25 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید ارزیابی شود، برای بعضی از صرع ها مناسب نیست

   پاسخ
 • نوروفیدبک چیست
  رضایی از اهواز
  18 خرداد 1401 12:42 ق.ظ

  درود بر شما. آیا در درمان افرادی که دچار بیماری اسکیزوفرنی هستند. موثر هست؟ باتشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.