نوروفیدبک چیست

نوروفیدبک چیست ؟ یکی از بهترین روش های غیر دارویی و پایدار جهت تنظیم مجدد امواج مغزی استفاده از ابزارهای نوروساینس از جمله نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک ) می باشد که با توجه به میزان پیشرفته بودن اختلال در اکثر موارد اثرات بدون بازگشت دارد.

 

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/11/07

نوروفیدبک چیست

تلفن های تماس

عناوین

تفاوت نوروفیدبک با بیوفیدبک

دو سیستم عصبی مرکزی و محیطی در انسان وجود دارد که در این سیستم ۲ بخش مغز و نخاع وجود دارد. نوروفیدبک روی مغز و بیوفیدبک روی سیستم عصبی خودمختار کار می کند. لازم به ذکر است که در جواب عوارض نوروفیدبک چیست باید گفت که نوروفیدبک و بیوفیدبک نه تنها هیچ گونه عوارضی ندارند بلکه به عنوان تقویت هم از آن استفاده می شود.

هدف بیوفیدبک ایجاد حفظ تعادل بین سمپاتیک سیستم عصبی خودمختار و پاراسمپاتیک آن است. برای همین بیوفیدبک روی عضلات ، تعریق پوست ، ضربان قلب و… کار می کند و می تواند برای درمان اختلالات اضطرابی و افسردگی و… نیز مناسب باشد.

ترکیب نوروفیدبک و بیوفیدبک

در بعضی از اختلالات روانشناختی مثل اختلالات اضطرابی و… ممکن است هم نرم افزار مغز فرد و هم تعادل بین هورمون سمپاتیک و پاراسمپاتیک مشکل داشته باشد که در این مواقع از ترکیب نوروفیدبک و بیوفیدبک استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که تمام این موارد در جلسه نقشه مغزی که توسط دکتر گنجی ( بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) انجام می شود، مشخص خواهد شد.

چرا برخی از بیماران از نوروفیدبک نتیجه نمی گیرند؟

مفهوم نوروفیدبک و منطق آن

منطق نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک ریشه در پژوهش های نوروفیزیولوژیکی دارد که نشان داده اند بین EEG و سازوکارهای تالاموکورتیکال زیرین که مسئول ریتم ها و فرکانس های EEG هستند، رابطه وجود دارد. به اعتقاد ورنون و همکاران (۲۰۰۵) نوروفیدبک سازوکاری به فرد ارائه می دهد که فعالیت قشری خود را از طریق کاستن از فعالیت موج آهسته و افزایش فعالیت موج سریع، بهنجار سازد.

بنابراین انتظار می رود که از طریق جبران کردن نابهنجاری EEG، فرد توجه و تمرکز بیشتری نشان دهد و از میزان برانگیختگی بیشتری برخوردار باشد و بنابراین عملکرد تحصیلی و… را بهبود ببخشد که این موضوع می تواند عملکرد نوروفیدبک را بهتر تعریف نماید.

دستگاه نوروفیدبک و امواج مغزی

تحقیقات نشان داده که کودکان ADHD کمتر قادرند موج بتا بالای ۱۴ هرتز تولید کنند و بیشتر امواج تتا در محدوده ۸-۴ هرتز تولید می‌کنند. برای داشتن تمرکز مناسب در وضعیت بهینه، مغز نیاز دارد تا سطح بالایی از امواج سریع بتا و سطح پایینی از امواج آهسته تتا را تولید کند در حالیکه در تمرکز ضعیف این تعادل به هم می‌خورد. حال در این وضعیت نوروفیدبک و یا لورتا نوروفیدبک برای افزایش تولید بتا و کاهش تولید تتا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوروفیدبک چیست

آیا علم نوروفیدبک قابل تائید است ؟

روش نوروفیدبک ، بیوفیدبک ، لورتا نوروفیدبک و یا دیگر ابزارهای نوروساینس که همگی بدون آسیب می باشند اگر با توجه به نقشه مغزی و در مراکز معتبری انجام شود ، توسط اداره غذا و داروی آمریکا FDA (معتبرترین سازمان جهانی پزشکی) مورد تائید قرار گرفته است. این روش از نظر علمی مورد پژوهش های زیادی قرار گرفته و برای درمان های

اضطراب و افسردگی ، استرس ، بیش فعالی ، کم توجهی و عدم تمرکز و توجه ، سردرد ( میگرن )، دردهای مزمن ، اختلالات خواب ، سوء مصرف مواد یا اعتیاد ، وسواس ، صرع ( تشنج ) و بازتوانی سکته مغزی و… مورد تائید قرار گرفته است. لازم به ذکر است که عوارض نوروفیدبک در حد صفر می باشد.

مقایسه تاثیر نوروفیدبک و دارو درمانی

دارو درمانی را می توان به اصلاح نمره چشم با عینک مقایسه کرد. تا زمانی که عینک بر روی چشم است، دید خوب می باشد ولی به محض اینکه عینک از روی چشم برداشته می شود، بیمار از نظر بینایی مثل وضعیت قبل از درمان می شود. یعنی دارو درمانی در بسیاری از بیماری ها تنها علائم را موقتاً از بین می برد ولی در نوروفیدبک درمانی چون روی نورون های مغزی ( که بوسیله نقشه مغزی مشخص می شود ) کار می کند بنابراین درمان پایدارتر و از ثبات خوبی برخوردار است و آسیب های نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک در مقابل دارو درمانی در حد صفر است و اثرات پایدارتری دارد.

عوارض نوروفیدبک

نوروفیدبک نه تنها عوارضی برای مغز و سیستم های شناختی مغز ندارد بلکه یک نوعی باشگاه مغز محسوب می شود. در کشورهای اروپایی نوروفیدبک را یک نوع دوپینگ اخلاقی می شناسند که باعث می شود سیستم های مغزی تقویت شود و بر مبنای آن عملکردهای فرد بهتر شود. در حال حاضر تمام باشگاه های معتبر اروپایی از جمله تیم بارسلونا و بسیاری از ورزشکاران در رشته های مختلف و همچنین بسیاری از سازمان های معتبر جهانی از جمله ناسا ( سازمان علوم فضایی آمریکا ) جهت ارتقا مهارت های ذهنی و شناختی ، بهینه سازی تصمیم گیری ، افزایش خلاقیت ، تقویت حافظه ، افزایش هماهنگی جسم و ذهن از این روش استفاده می کنند.

به عنوان مثال تیم ملی ایتالیا ، تیم آث میلان و تیم ملی اسپانیا و بسیاری از برندگان طلای المپیک مثل ماری پیرس و چاد کاروین رسماً اعلام کردند که جهت بهبود کارکردهای ذهنی برای آمادگی مسابقات از نوروفیدبک استفاده کرده اند. پس آسیب های نوروفیدبک در حد صفر است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در قسمت پایین نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.