درمان اضطراب و افسردگی با نوروفیدبک 

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

         مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

درمان اضطراب با نوروفیدبک

از شایع ترین مسائلی که انسان با آن درگیر است اضطراب و افسرگی می باشد. همه در زندگی، این احساس و تنش را تجربه می کنند که می تواند در مواردی توانبخش باشد که آدمی را وادار می سازد تا در راستای اهداف خود فعالیت کند و در مورد آن بیندیشد اما گاهی به شدت توانکاه که وی را از انجام فعالیتهایش باز و توجه وی را مختل می سازد.

نوروفیدبک و درمان استرس و افسردگی

طریقه معالجه استرس و افسردگی با نوروفیدبک در مرکز نیک مهر

مزیت مداوای اضطراب و افسردگی با نوروفیدبک


درمان اضطراب با نوروفیدبک


به طور کلی می توان این روش های درمان را به دو گروه نقسیم کرد : 

  • درمان های دارویی اضطراب 
  • درمان های غیردارویی اضطراب

درمان استرس با نوروفیدبک

از جمله درمان های غیر دارویی ، درمان با نوروفیدبک می باشد که پژوهشگران تاثیر مثبت آن را ثابت کرده اند. نوروفیدبک و بیوفیدبک شرطی کننده کارکرد الکتریکی مغز است که موجب می شود تا عملکرد فرد به سطح بهینه برسد. اگر درمان استرس با نوروفیدبک در مرکز معتبری انجام گیرد نتیجه آن می تواند بهتر از دارو درمانی باشد چون دارو یک درمان نگه دارنده است.

معالجه افسردگی با نوروفیدبک

هدف درمان نوروفیدبک و یا لورتا نوروفیدبک که پیشرفته تر از نوروفیدبک است ، بهنجار کردن فرکانس های عصبی نابهنجار به وسیله افزایش آگاهی بر الگوهای الکتروآنسفالوگرافی نرمال است.

نظر پژوهشگران در مورد نوروفیدبک در درمان اضطراب و افسردگی

پژوهشگران معتقدند نوروفیدبک تکنیکی است که از بازخورد فعالیت الکتریکی مغز در حین شرطی سازی عاملی و در جهت اصلاح الگوهای امواج مغزی آشفته عمل می کند که این باعث اثر نوروفیدبک بر درمان استرس و اثر نوروفیدبک بر درمان افسردگی می شود.

براساس پژوهش های انجام شده در راستای اثر نوروفیدبک بر درمان اضطراب و درمان افسردگی نشان داده شده که نوروفیدبک به افراد از طریق شرطی سازی کمک می کند تا واکنش های روانی سازش یافته و مهارتهای کنترل اضطراب و افسردگی را بهتر به دست آورند.

  • نوروفیدبک و شرطی سازی امواج مغزی

همه تحقیقات بیانگر آن است که نوروفیدبک می تواند با شرطی سازی امواج مغزی افراد در گروه های سنی مختلف مواردی چون اضطراب و افسردگی را کاهش و درمان کند. از طریق درمان نوروفیدبک افراد می توانند اضطراب و افسردگی خود را کاهش داده و با تکرار جلسات مدت زمان آرامش خود را افزایش دهند.

 طریقه مداوای استرس و افسردگی با نوروفیدبک 

در پروتکل های درمانی ، فرد دچار استرس و افسردگی به صورت هشیارانه و کاملاً ارادی می آموزد که چگونه می تواند اضطراب و افسردگی خود را بدون هرگونه مواد شیمیایی ( دارو درمانی ) از بین ببرد. 

مراحل درمان افسردگی و اضطراب با نوروفیدبک

قبل از هر اقدامی درمانگر از مراجع کننده نقشه مغزی ( QEEG ) می گیرد. 

با مطالعه نقشه مغزی و نواحی مغزی توسط متخصص نوروساینس ، درجه افسردگی و اضطراب مشخص و سپس متناسب با شدت آن ، پروتکل مختص همان فرد نوشته می شود و روی نورون هایی که آسیب دیده کار می شود.

از آنجا که در بسیاری موارد افسردگی و اضطراب باهم پدیدار می شود بنابراین لازم است که درمانگر در درمان با نوروفیدبک ، روی اضطراب و افسردگی فرد همزمان کار کند که تمامی این موارد در نقشه مغزی قابل روئیت می باشد.

مزیت معالجه افسردگی و اضطراب با نوروفیدبک

لازم به ذکر است که معالجه افسردگی با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک این مزیت را دارد که درمانگر تمامی داروهایی که شخص مصرف می کند را با این روش از او می گیرد و فرد احتیاجی به این داروها در حین درمان یا در آینده پیدا نمی کند. این روش ایمن ، کاملاً بدون درد و بدون هیچ گونه عوارض جانبی است.

لازم به ذکر است که تعداد جلسات درمانی در افراد مختلف ، متفاوت است و در جلسه نقشه مغزی مشخص می شود.

نویسنده  : دکتر نیما گنجی ، متخصص نوروسایکولوژی در کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید. 

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.