گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان اضطراب با نوروفیدبک و درمان افسردگی با نوروفیدبک

از شایع ترین مسائل روانشناختی که افراد با آن درگیر هستند، اضطراب و افسرگی می باشد. تقریباً همه افراد در زندگی بدلیل مشکلات فراوانی که برایشان پیش می آید، یکی از این دو احساس و تنش را تجربه کرده اند که در خیلی از موارد به شدت توانکاه است و آنها را از انجام فعالیت هایشان باز و توجه اشان را مختل می سازد. در این مقاله ما سعی داریم تاثیر نوروفیدبک بر اضطراب و درمان افسردگی با نوروفیدبک را مورد بررسی قرار بدهیم.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1399/03/02

درمان اضطراب با نوروفیدبک

درمان اضطراب با نوروفیدبک و درمان افسردگی با نوروفیدبک

به طور کلی می توان درمان های افسردگی و اضطراب را به دو گروه تقسیم کرد :

درمان های دارویی اضطراب و افسردگی
درمان های غیردارویی اضطراب و افسردگی

درمان استرس با نوروفیدبک

از جمله درمان استرس و اضطراب غیر دارویی ، درمان اضطراب با لورتا نوروفیدبک یا نوروفیدبک می باشد که پژوهشگران تاثیر مثبت آن را ثابت کرده اند. نوروفیدبک و ابزارهای نوروساینس شرطی کننده کارکرد الکتریکی مغز است که موجب می شود تا عملکرد فرد به سطح بهینه برسد. اگر درمان استرس با نوروفیدبک و درمان افسردگی با نوروفیدبک در مرکز معتبری انجام گیرد نتیجه آن می تواند بهتر از دارو درمانی باشد چون دارو یک درمان نگه دارنده است.

هدف درمان نوروفیدبک و یا لورتا نوروفیدبک ( پیشرفته تر از نوروفیدبک ) ، بهنجار کردن فرکانس های عصبی نابهنجار به وسیله افزایش آگاهی بر الگوهای الکتروآنسفالوگرافی نرمال است.

نظر پژوهشگران در مورد نوروفیدبک در درمان اضطراب و افسردگی

پژوهشگران معتقدند نوروفیدبک تکنیکی است که از بازخورد فعالیت الکتریکی مغز در حین شرطی سازی عاملی و در جهت اصلاح الگوهای امواج مغزی آشفته عمل می کند که این باعث اثر نوروفیدبک بر درمان استرس و اثر نوروفیدبک بر درمان افسردگی می شود.

براساس پژوهش های انجام شده در راستای اثر نوروفیدبک بر درمان اضطراب و درمان افسردگی نشان داده شده که نوروفیدبک به افراد از طریق شرطی سازی کمک می کند تا واکنش های روانی سازش یافته و مهارتهای کنترل اضطراب و افسردگی را بهتر به دست آورند.

نوروفیدبک و شرطی سازی امواج مغزی

همه تحقیقات بیانگر آن است که نوروفیدبک می تواند با شرطی سازی امواج مغزی افراد در گروه های سنی مختلف مواردی چون اضطراب و افسردگی را کاهش و درمان کند. از طریق درمان نوروفیدبک افراد می توانند اضطراب و افسردگی خود را کاهش داده و با تکرار جلسات مدت زمان آرامش خود را افزایش دهند.

طریقه درمان استرس و افسردگی با نوروفیدبک

در پروتکل های درمانی ، فرد دچار استرس و افسردگی به صورت هشیارانه و کاملاً ارادی می آموزد که چگونه می تواند اضطراب و افسردگی خود را بدون هرگونه مواد شیمیایی ( دارو درمانی ) از بین ببرد.

مراحل درمان افسردگی و اضطراب با نوروفیدبک

قبل از هر اقدامی درمانگر باید از مراجع کننده نقشه مغزی بگیرد.
با مطالعه نقشه مغزی و نواحی مغزی توسط متخصص نوروساینس که در مرکز نیک مهر ، دکتر نیما گنجی ( بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) می باشد ، درجه افسردگی و اضطراب مشخص و سپس متناسب با شدت آن ، پروتکل مختص همان فرد نوشته می شود و روی نورون هایی که آسیب دیده کار خواهد شد.
از آنجا که در بسیاری موارد افسردگی و اضطراب باهم پدیدار می شود بنابراین لازم است که درمانگر در درمان با لورتا نوروفیدبک ، روی اضطراب و افسردگی فرد همزمان کار کند که تمامی این موارد در نقشه مغزی قابل روئیت می باشد.

درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک

مزیت معالجه افسردگی و اضطراب با نوروفیدبک

لازم به ذکر است که معالجه افسردگی با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک و همچنین درمان اضطراب با نوروفیدبک این مزیت را دارد که درمانگر تمامی داروهایی که شخص مصرف می کند را با این روش از او می گیرد و فرد احتیاجی به این داروها در حین درمان یا در آینده پیدا نمی کند. این روش ایمن ، کاملاً بدون درد و بدون هیچ گونه عوارض جانبی است چون عوارض نوروفیدبک در حد صفر می باشد.
لازم به ذکر است که تعداد جلسات درمانی در افراد مختلف ، متفاوت است و در جلسه نقشه مغزی مشخص می شود.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر شعبه های روانشناسی و نوروفیدبک نیک مهر

 

لطفاً در قسمت پایین نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.