گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

مشاوره استرس

در مشاوره استرس و اضطراب راههای مقابله با استرس و اضطراب و همچنین سریعترین راه کاهش استرس آموزش داده می شود زیرا تمامی اختلالات اضطرابی باعث یک حالات برانگیختگی درونی می شود که همین حالات باعث می شود حال فرد بدتر شود. در این مقاله سعی شده یکسری تکنیک های توجه برگردانی برای مقابله با استرس و اضطراب آموزش داده شود گرچه که سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر اعتقاد دارد که برای مقابله با استرس و اضطراب حتماً فرد باید به یک مشاوره اضطراب و استرس مراجعه کند.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/04/30

مشاوره استرس و اضطراب

تکنیک های توجه برگردانی

شمارش تا عدد ۱۰

فرد در این تکنیک که یکی از راههای مقابله با استرس و اضطراب است تا شماره 10 می شمارد. در این تکنیک حتی می توان به صورت معکوس هم اعداد را شمرد.

 

موقتاً از آن محیط بگریزید

اگر نمی توانید ، موقتاً موزیک گوش دهید یا یکی از خاطرات روزهای قبل خود فکر کنید. این موضوع توسط مشاوره استرس و اضطراب آموزش داده می شود.

تخلیه انرژی های اضافی

این یکی از تکنیک های توجه برگردانی است که در آن فرد با فشردن دستها یا خمیر بازی و… تا حدودی آن انرژی منفی حاصل از استرس را تخلیه کند.

 

شهامت برخورد با واقعیت

اگر فرد استرس خود را بپذیرد یک قدم جلو است بنابراین بهتر می تواند با آن برخورد کند. به نظر مشاوره استرس و اضطراب این یکی از بهترین روش ها است که در درمان به فرد آموزش داده می شود.

تنفس عمیق

زمانی که اضطراب وجود فرد را فرا می گیرد ناخودآگاه تنفس های کوتاه خواهد کشید که این امر بخصوص در درمان پانیک دیده می شود. بنابراین فرد باید تا می تواند از راه دیافراگم شکم خود تنفس عمیق بکشد.

ورزش و تمرین های منظم در تکنیک های توجه برگردانی

خصوصاً ورزش های هوازی ( مثل ایروبیک ) که چرخه اکسیژن بدن را افزایش می دهد و هورمون های آرامش ساز ترشح می شود و می تواند سریعترین راه کاهش استرس شود. 

 

صحبت مثبت با خود

مشاوره استرس و اضطراب می گوید که این موارد به فرد احساس ارزشمندی می دهد و توانایی فرد را در راههای مقابله با استرس و اضطراب افزایش می دهد.

مشاوره استرس و اضطراب
مشاوره استرس و اضطراب به زبان ساده

برای خود لذت آفرینی کنید

هر فردی باید دست کم یک کار لذت بخش برای خودش در طول روز برنامه ریزی کند تا هورمون اندروفین در بدنش ترشح شود و او را دچار لذت کند. این روش هم یکی از تکنیک های توجه برگردانی است.

تغذیه مناسب

فرد باید صبحانه ، آب و… به مقدار کافی بخورد و قهوه ، چای ، نوشابه و شیرینی های ساده تا حدی کمتر مصرف کند. در این خصوص اسفناج ، سویا و ماهی بسیار عالی است.

شبکه حمایتی

اینکه دوستانی داشته باشد تا با او همدلی کنند. این موضوع در مشاوره استرس و اضطراب آموزش داده می شود.

خواب مناسب

کسانی که از خواب محروم می شوند میزان هورمون استرس در آنها افزایش می یابد. خواب مناسب می تواند یکی از راههای مقابله استرس و اضطراب باشد.

موسیقی گوش دهید

برای بیدار شدن از خواب ، به هنگام رانندگی و… موسیقی گوش کنید. تحقیقات نشان داده آنهایی که در سکوت مشغول کاری هستند میزان فشار خون و ضربان قلبشان بالا می رود و باعث می شود که سریعترین راه کاهش استرس اتفاق نیافتد.

راجع به مشکل صحبت کنید

این موضوع می تواند به فرد در کنترل استرس خود کمک کند و یکی از تکنیک های توجه برگردانی است.

 

دفتر یادداشت روزانه داشته باشید

کسانی که به سختی در مورد مشکلات خود صحبت می کنند با یادداشت احساسات ناخوشایند روزانه می توانند هیجان منفی اشان را بیرون بریزند.

تشخیص و قبول محدودیت ها

فرد باید اهدافی را برای خود در نظر بگیرد که منطقی باشد و به مسئولیت های اضافی نه بگوید. این موضوع در راههای مقابله با استرس و اضطراب بررسی می شود.

عوامل شروع کننده برای سریعترین راه کاهش استرس

هر نوع فکر یا دگرگونی که باعث ایجاد استرس می شود را در خود شناسائی کنید. این موضوع در مشاوره استرس و اضطراب آموزش داده می شود.

سریعترین راه کاهش استرس

مدیتیشن

در طول روز حداقل یک بار حدود ۵ یا ۱۰ دقیقه آرام بنشینید و کاری انجام ندهید و به صداهای اطراف ، احساسات ، هر گونه کشش در گردن ، شانه ها ، بازوها و… تمرکز کنید. نشستن به تنهایی ضربان قلب را کاهش و فشار خون را پائین می آورد.

تصویر سازی ذهنی یکی از راههای مقابله با استرس و اضطراب

موقع برگشت از تصویر ذهنی از شمارش معکوس استفاده و به خود بگوئید هر موقع رسیدید احساس شادمانی خواهید کرد که این هم یکی از تکنیک های توجه برگردانی است.

 

ذهن آگاهی ( Mindfulness ) انجام دهید

یکی از سریعترین راه کاهش استرس و اضطراب تمرینات ذهن آگاهی یا توجه آگاهی است. 

تجسم سازی

یک گام فراتر از تصویر سازی است که در آن فرد خود را در حال انجام دادن ماموریت می بیند که این موضوع یکی از راههای مقابله با استرس و اضطراب است.

راههای مقابله با استرس و اضطراب

دارو درمانی

روانپزشک بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو از نظر مشاوره استرس و اضطراب سریعترین راه کاهش استرس است منتهی برای اضطراب و استرس یک درمان نگه دارنده می باشد و علائم به احتمال فراوان بعد از درمان دوباره بر می گرددد بنابراین گروه نیک مهر کمتر از این روش درمانی استفاده می کند

روان درمانی

روان درمانی یکی از باثبات ترین راههای مقابله با اضطراب و استرس است. در این روش، روانشناس با یکسری تکنیک های توجه برگردانی در ابتدای امر و در ادامه با یکسری تکنیک های خاص اضطراب فرد را کاهش می دهد.

ابزارهای نوروساینس

ابزارهای نوروساینس یکی از راههای مقابله با استرس و اضطراب هستند که همگی بدون دارو و بدون عوارض می باشند. در این مورد می توان به درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) اشاره کرد که اگر توسط متخصص نوروتراپیست انجام شود یکی از سریعترین راه کاهش استرس و اضطراب به شمار می رود.

نکته مهم : گروه نیک برای مقابله با اضطراب و استرس از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) با متدهای خاص در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها بروید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.