مشاوره استرس و اضطراب – برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم ؟

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲

تمامی اختلالات اضطرابی باعث یک حالات برانگیختگی درونی می شود که همین حالات باعث می شود حال فرد بدتر شود و او بیشتر دچار استرس و اضطراب شود. در زیر یکسری راههای مقابله با استرس و اضطراب آموزش داده می شود تا فرد به صورت موقت حالش خوب شود. منتهی برای درمان قطعی اضطراب حتماً فرد باید به مشاوره استرس و اضطراب مراجعه کند( در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم ). این راهکارهای مقابله با اضطراب را می توان برای اختلال استرس پس از سانحه ، اختلال حمله پانیک ، اختلال فوبیای اجتماعی  ، اضطراب فراگیر و… به کار برد.

مشاوره استرس و اضطراب به بیان ساده

 

 ( میزان تاثیر راهکارهای سریع رفع اضطراب )

راههای مقابله با استرس و بی قراری عبارتند از 

۱) شمارش تا عدد ۱۰ : 

حتی می توان به صورت معکوس هم شمرد.

۲) موقتاً از آن محیط بگریزید : 

اگر نمی توانید ، موقتاً موزیک گوش دهید یا یکی از خاطرات روزهای قبل خود فکر کنید. این موضوع توسط مشاوره استرس و اضطراب بررسی خواهد شد.

۳) تخلیه انرژی های اضافی : 

این یکی از راههای مقابله با استرس و اضطراب است که در آن فرد با فشردن دستها یا خمیر بازی و… تا حدودی آن انرژی منفی حاصل از استرس را تخلیه کند.

۴) شهامت برخورد با واقعیت :

 اگر فرد استرس خود را بپذیرد یک قدم جلو است بنابراین بهتر می تواند با آن برخورد کند و باعث شود طول درمان اضطراب کمتر شود.

۵) تنفس عمیق : 

زمانی که اضطراب وجود فرد را فرا می گیرد ناخودآگاه تنفس های کوتاه خواهد کشید این امر بخصوص در اضطراب پانیک دیده می شود. برای اینکه بتواند طول درمان اضطراب را کوتاه کند باید تا می تواند تنفس عمیق از راه دیافراگم شکم بکشد.

۶) ورزش و تمرین های منظم : 

خصوصاً ورزش های هوازی ( مثل ایروبیک ) که چرخه اکسیژن بدن را افزایش می دهد. مشاوره استرس و اضطراب می گوید ورزش کردن هورمون های ضد استرس ترشح می کند.

۷) صحبت مثبت با خود :

 این موارد به فرد احساس ارزشمندی می دهد و توانایی فرد را در راههای مقابله با استرس و اضطراب افزایش می دهد.

۸) برای خود لذت آفرینی کنید :

 هر فردی باید دست کم یک کار لذت بخش برای خودش در طول روز برنامه ریزی کند تا هورمون اندروفین در بدنش ترشح شود و او را دچار لذت کند( در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم ). 

۹) تغذیه مناسب : 

فرد باید صبحانه ، آب و… به مقدار کافی بخورد و قهوه ، چای ، نوشابه و شیرینی های ساده تا حدی کمتر مصرف کند. در این خصوص اسفناج ، سویا و ماهی بسیار عالی است.

۱۰) شبکه حمایتی : 

اینکه دوستانی داشته باشد تا با او همدلی کنند. این موضوع در مشاوره استرس و اضطراب بررسی می شود.

۱۱) خواب مناسب : 

کسانی که از خواب محروم می شوند میزان هورمون استرس در آنها افزایش می یابد. خواب مناسب می تواند یکی از راههای مقابله استرس و اضطراب باشد.

۱۲) موسیقی گوش دهید : 

برای بیدار شدن از خواب ، به هنگام رانندگی و… موسیقی گوش کنید. تحقیقات نشان داده آنهایی که در سکوت مشغول کاری هستند میزان فشار خون و ضربان قلبشان بالا می رود( در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم ).

۱۳) راجع به مشکل صحبت کنید : 

این موضوع می تواند به فرد در کنترل خود کمک کند وگرنه مشکل به شکل فجیع تری تکرار خواهد شد.

۱۴) دفتر یادداشت روزانه داشته باشید : 

کسانی که به سختی در مورد مشکلات خود صحبت می کنند با یادداشت احساسات ناخوشایند روزانه می توانند هیجان منفی اشان را بیرون بریزند.

۱۵) عوامل شروع کننده استرس خود را شناسایی کنید :

 هر نوع فکر یا دگرگونی که باعث ایجاد استرس می شود را در خود شناسائی کنید. این موضوع در مشاوره استرس و اضطراب مهم است.

۱۶) تشخیص و قبول محدودیت ها :

فرد باید اهدافی را برای خود در نظر بگیرد که منطقی باشد و به مسئولیت های اضافی نه بگوید. این موضوع در راههای مقابله با استرس و اضطراب بررسی می شود.

۱۷) مدیتیشن : 

در طول روز حداقل یک بار حدود ۵ یا ۱۰ دقیقه آرام بنشینید و کاری انجام ندهید و به صداهای اطراف ، احساسات ، هر گونه کشش در گردن ، شانه ها ، بازوها و… تمرکز کنید. نشستن به تنهایی ضربان قلب را کاهش و فشار خون را پائین می آورد.

۱۸) تصویر سازی ذهنی : 

موقع برگشت از تصویر ذهنی از شمارش معکوس استفاده و به خود بگوئید هر موقع رسیدید احساس شادمانی خواهید کرد(در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم 

۱۹) تجسم سازی : 

یک گام فراتر از تصویر سازی است که در آن فرد خود را در حال انجام دادن ماموریت می بیند.

۲۰) ذهن آگاهی ( Mindfulness ) انجام دهید: 

یکی از تمرینات فوق العاده درمان قطعی اضطراب است.

برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم

در کل برای درمان اضطراب می توانیم از ۳ روش زیر استفاده کنیم:

۱) دارو درمانی :

روانپزشک بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو از نظر مشاوره استرس و اضطراب یک درمان نگه دارنده برای اضطراب است و علائم به احتمال فراوان بعد از درمان دوباره بر می گردند. 

۲) روان درمانی :

روان درمانی یکی از باثبات ترین راههای مقابله با استرس و اضطراب است. در این روش روانشناس با یکسری تکنیک ها از جمله تکنیک مواجهه سازی اضطراب فرد را از او می گیرد. 

۳) ابزارهای نوروسایکولوژی :

ابزارهای نوروساینس از جمله راههای مقابله با استرس و اضطراب هستند که جدید و بدون عوارض می باشند که در این مورد می توان به درمان با نوروفیدبک اشاره کرد.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی برای مقابله با اضطراب به صورت قطعی ،  از روان درمانی ( با متدهای خاص ) به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و علوم اعصاب نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.