مشاوره استرس و اضطراب

مشاوره استرس و اضطراب حتما باید توسط دکتر متخصص صورت بگیرد زیرا تمامی اختلالات اضطرابی باعث یک حالات برانگیختگی درونی می شود که همین حالات باعث می شود حال فرد بدتر شود و او بیشتر دچار استرس و اضطراب شود. در زیر یکسری راههای مقابله با استرس و اضطراب آموزش داده می شود تا فرد به صورت موقت حالش خوب شود. منتهی برای درمان قطعی اضطراب حتماً فرد باید به مشاوره استرس و اضطراب مراجعه کند( در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم ). این راهکارهای مقابله با اضطراب را می توان برای اختلال استرس پس از سانحه ، اختلال حمله پانیک ، اختلال فوبیای اجتماعی ، اضطراب فراگیر و… به کار برد.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/04/30

مشاوره استرس و اضطراب

تلفن های تماس

در این مقاله میخوانیم…

راههای مقابله با استرس و بی قراری

شمارش تا عدد ۱۰

حتی می توان به صورت معکوس هم شمرد.

موقتاً از آن محیط بگریزید

اگر نمی توانید ، موقتاً موزیک گوش دهید یا یکی از خاطرات روزهای قبل خود فکر کنید. این موضوع توسط مشاوره استرس و اضطراب بررسی خواهد شد.

تخلیه انرژی های اضافی

این یکی از راههای مقابله با استرس و اضطراب است که در آن فرد با فشردن دستها یا خمیر بازی و… تا حدودی آن انرژی منفی حاصل از استرس را تخلیه کند.

شهامت برخورد با واقعیت

اگر فرد استرس خود را بپذیرد یک قدم جلو است بنابراین بهتر می تواند با آن برخورد کند و باعث شود طول درمان اضطراب کمتر شود.

تنفس عمیق

زمانی که اضطراب وجود فرد را فرا می گیرد ناخودآگاه تنفس های کوتاه خواهد کشید این امر بخصوص در درمان پانیک دیده می شود. برای اینکه بتواند طول درمان اضطراب را کوتاه کند باید تا می تواند تنفس عمیق از راه دیافراگم شکم بکشد.

ورزش و تمرین های منظم

خصوصاً ورزش های هوازی ( مثل ایروبیک ) که چرخه اکسیژن بدن را افزایش می دهد. مشاوره استرس و اضطراب می گوید ورزش کردن هورمون های ضد استرس ترشح می کند.

صحبت مثبت با خود

این موارد به فرد احساس ارزشمندی می دهد و توانایی فرد را در راههای مقابله با استرس و اضطراب افزایش می دهد.

مشاوره استرس و اضطراب
مشاوره استرس و اضطراب به زبان ساده

برای خود لذت آفرینی کنید

هر فردی باید دست کم یک کار لذت بخش برای خودش در طول روز برنامه ریزی کند تا هورمون اندروفین در بدنش ترشح شود و او را دچار لذت کند( در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم ).

تغذیه مناسب

فرد باید صبحانه ، آب و… به مقدار کافی بخورد و قهوه ، چای ، نوشابه و شیرینی های ساده تا حدی کمتر مصرف کند. در این خصوص اسفناج ، سویا و ماهی بسیار عالی است.

شبکه حمایتی

اینکه دوستانی داشته باشد تا با او همدلی کنند. این موضوع در مشاوره استرس و اضطراب بررسی می شود.

خواب مناسب

کسانی که از خواب محروم می شوند میزان هورمون استرس در آنها افزایش می یابد. خواب مناسب می تواند یکی از راههای مقابله استرس و اضطراب باشد.

موسیقی گوش دهید

برای بیدار شدن از خواب ، به هنگام رانندگی و… موسیقی گوش کنید. تحقیقات نشان داده آنهایی که در سکوت مشغول کاری هستند میزان فشار خون و ضربان قلبشان بالا می رود ( در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم ).

راجع به مشکل صحبت کنید

این موضوع می تواند به فرد در کنترل خود کمک کند وگرنه مشکل به شکل فجیع تری تکرار خواهد شد.

دفتر یادداشت روزانه داشته باشید

کسانی که به سختی در مورد مشکلات خود صحبت می کنند با یادداشت احساسات ناخوشایند روزانه می توانند هیجان منفی اشان را بیرون بریزند.

تشخیص و قبول محدودیت ها

فرد باید اهدافی را برای خود در نظر بگیرد که منطقی باشد و به مسئولیت های اضافی نه بگوید. این موضوع در راههای مقابله با استرس و اضطراب بررسی می شود.

عوامل شروع کننده استرس خود را شناسایی کنید

هر نوع فکر یا دگرگونی که باعث ایجاد استرس می شود را در خود شناسائی کنید. این موضوع در مشاوره استرس و اضطراب مهم است.

درمان استرس و اضطراب در گروه نیک مهر

مدیتیشن

در طول روز حداقل یک بار حدود ۵ یا ۱۰ دقیقه آرام بنشینید و کاری انجام ندهید و به صداهای اطراف ، احساسات ، هر گونه کشش در گردن ، شانه ها ، بازوها و… تمرکز کنید. نشستن به تنهایی ضربان قلب را کاهش و فشار خون را پائین می آورد.

تصویر سازی ذهنی

موقع برگشت از تصویر ذهنی از شمارش معکوس استفاده و به خود بگوئید هر موقع رسیدید احساس شادمانی خواهید کرد(در انتهای مقاله خواهیم دید که برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم

تجسم سازی

یک گام فراتر از تصویر سازی است که در آن فرد خود را در حال انجام دادن ماموریت می بیند.

ذهن آگاهی ( Mindfulness ) انجام دهید

یکی از تمرینات فوق العاده درمان قطعی اضطراب است.

برای درمان اضطراب به چه متخصصی مراجعه کنیم

دارو درمانی

روانپزشک بعد از بررسی های لازم نسبت به تجویز دارو اقدام می کند. مطمئناً دارو از نظر مشاوره استرس و اضطراب یک درمان نگه دارنده برای اضطراب است و علائم به احتمال فراوان بعد از درمان دوباره بر می گردند.

روان درمانی

روان درمانی یکی از باثبات ترین راههای مقابله با استرس و اضطراب است. در این روش روانشناس با یکسری تکنیک ها از جمله تکنیک مواجهه سازی اضطراب فرد را از او می گیرد.

ابزارهای نوروساینس

ابزارهای نوروساینس از جمله راههای مقابله با استرس و اضطراب هستند که جدید و بدون عوارض می باشند که در این مورد می توان به درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) اشاره کرد.

نکته مهم : گروه نیک برای مقابله با اضطراب به صورت قطعی از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) با متدهای خاص در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.