درمان فوبیا

فوبیا انواع مختلفی دارند که یکی از مهمترین آنها فوبیای اجتماعی است که در درمان قطعی فوبیا این موارد مجزا می شود. در اختلالات اضطرابی از جمله اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی غالباً لایه ترس بیشتر از شرم است. مثلاً در اضطراب اجتماعی یا سوشیال فوبیا گاهاً فرد می گوید که خجالت می کشد وارد جمع شود.

درمان فوبیا

تلفن های تماس

در این مقاله میخوانیم…

انواع فوبیا اجتماعی

اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی خاص ( اضطراب عملکرد )

در اضطراب عملکردی عامل راه انداز هر موقعیتی است که مستلزم یک عملکرد خاص باشد. که این موضوع در غلبه بر اضطراب اجتماعی و درمان قطعی فوبیا مورد توجه قرار می گیرد. مثلاً فرد می گوید در رفتن به مهمانی یا جمع های دوستانه مشکلی ندارد ولی اگر در آنجا به او بگویند که برقصد یا لطیفه تعریف کند دچار استرس و اضطراب می شود

اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی تعمیم یافته

در اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی تعمیم یافته عامل راه انداز هر موقعیتی در جمع است. مثلاً حضور در مهمانی ، حضور در کلاس ، تلفن زدن به دیگران ، سلام و احوالپرسی با دیگران و… او را دچار اضطراب می کند که در درمان سوشیال فوبیا مورد ارزیابی قرار می گیرد چون این موارد در درمان اضطراب فراگیر هم دیده می شود

انواع خطا شناختی در فوبیا

دکتر برای درمان فوبیا می گوید افرادی که دچار اضطرابی اجتماعی یا سوشیال فوبیا هستند دارای یکسری خطاهای شناختی یا فکری که جزء علائم اضطراب اجتماعی است، می باشند که در درمان اضطراب اجتماعی این موضوع مهم است.

درمان اضطراب اجتماعی

پیش گویی منفی

اینکه فرد در خصوص آینده شروع به پیشگویی می کند. مثلاً او می گوید مطمئناً اگر وارد کلاس شود دچار ترس می شود و بقیه از چهره او می فهمند که او مضطرب شده و این هم باعث می شود که آبرویش جلوی همه برود. این خطا در درمان پانیک هم دیده می شود که توسط دکتر برای درمان فوبیا مورد بررسی قرار می گیرد.

فاجعه سازی

این خطا مثل پیشگویی منفی است منتهی درجه شدت آن بیشتر است مثلاً فرد می گوید اگر بدون همسرش یا فرد دیگری وارد خیابان شود از اضطراب زیاد دچار سکته قلبی خواهد شد که در غلبه بر اضطراب اجتماعی روی آن کار می شود. این مورد در بیماری پانیک هم دیده می شود.

رفتارهای ایمنی بخش در اضطراب اجتماعی یا سوشیال فوبیا

یکسری تغییرات فیزیولوژیکی در این افراد ایجاد می شود که جزء علائم اضطراب اجتماعی محسوب می شود که این تغییرات همان تغییرات سمپاتیک است و باعث می شود آنها یکسری رفتارهای ایمنی بخش انجام دهند از جمله :

درمان فوبیا اجتماعی

اجتناب آشکار

در اجتناب فرد از هر موقعیتی که او را دچار اضطراب کند کناره گیری می کند مثلاً فرد مدرسه نمی رود یا در مهمانی ها شرکت نمی کند و… این موضوع در درمان استرس و اضطراب هم دیده می شود.

اجتناب پنهان

دکتر برای درمان فوبیا می گوید که در اجتناب پنهان مثلاً فرد در جمع می آید ولی سکوت می کند و گوشه گیری می کند یا قطع ارتباط چشمی می کند یا به صورت بریده بریده صحبت می کند.

جبران افراطی

این یعنی فرد بیش از اندازه و یا به صورت افراط گونه فعالیت هایی را انجام می دهد تا اضطراب از جمله اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی سراغش نیاید. مثلاً فرد زیاد از حد برای امتحانش درس می خواند که این موضوع در درمان سوشیال فوبیا مورد بررسی قرار می گیرد.

درمان قطعی فوبیا اجتماعی

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می شود. لازم به ذکر است که برای غلبه بر اضطراب اجتماعی ، دارو یک درمان نگه دارنده است که بعد از درمان دوباره علائم اضطراب اجتماعی بر می گردد.

روان درمانی

دکتر برای درمان فوبیا می گوید که روان درمانگری یکی از باثبات ترین روش های درمان سوشیال فوبیا است. در این درمان روانشناس با یکسری تکنیک ها حال فرد را خوب کند از جمله تکنیک مواجهه سازی که خیلی پرکاربرد است.

ابزارهای نوروساینس

نوروساینس جزء درمان های جدید است که می تواند برای درمان اضطراب اجتماعی به کار رود. درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) از انواع این ابزارها است که بدون عوارض جانبی می باشد.

نکته مهم : گروه نیک برای درمان قطعی فوبیا از جمله فوبیای اجتماعی از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) با متدهای خاص در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیانگذار واقعی لورتا در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

4 نظر در مقاله “درمان فوبیا

 1. سیامک مشیری گفته است :

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکترای محترم و آدمین گروه
  من پسری۳۱ساله‌ام که از بچگی بیماری اختلال اضطراب اجتماعی(فوبی اجتماعی) دارم. من روش‌های : گفتار درمانی/ دارو درمانی/طب سوزنی را انجام دادم من حتی نزد هیپنوتراپیست هم رفتم ولی نتیجه‌ای نداشت/ببخشید برای درمان علائم جسمی این بیماری مانند: سرخ شدن ناشی از خجالت/ضربان سریع قلب/لرزیدن/تعریق/تنش عضلانی و…. آیا می‌توان از نروتراپی/نوروفیدبک /TDCS /و یا عمل جراحی استفاده کرد که باعث درمان این بیماری شود؟ اگه راه‌های دیگری برای درمان میشناسید لطفاً راهنماییم کنید🙏 ممنون

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، اگه پروتکل درمانی خوب نوشته شود مطمئناً می تونه نورودرمانی مفید باشه

 2. Hossein گفته است :

  سلام دکترای عزیز گروه و ادمین های محترم لطفا اگه امکانش هست راهنمایی کنید.ممنونم
  این قرص ها رو هم به مدت یکسال ونیم دوسال میشه میخورم
  فلوکستین
  سرتالین
  فلوکسامین
  اسنترا
  و…

  ولی قرصی یکم افسردگیمو بهتر قرص فلوکسامین بود که وقتی میخوردم 6یا7ساعت فقط در روز خواب بود خیلی خیلی خواب آور بود
  ازطرفی الان پیش اقای دکتر فرامرز ذاکری میرم یه مدته میگه باید 5سال قرص بخوری تا بهتر بشی این قرص ها عوارض خیلی خیلی بدی داره اقای دکتر
  برام یه قرص ریتالین نوشته برای عدم تمرکز که خارجی یعنی ریتالین نبود ایرانیشو گرفتم تمرکزم بهتر شده ولی ازطرفی میگن این داروها اعتیاد اوره خیلی مضره و خانواده هم هرچی میگن فوبیا دارم میگن نه تو که سالمی ولی بخدا نقشه مغزی گرفتم توی اون نقشه دکتر تشخیص دادن
  اقای دکتر این مطب اقای ذاکری دستگاه نورو فیدبک و ار تی ام اس داره و به من گفتن تا حدی تاثیر داره
  آقای دکتر دیگه خسته شدم از قرص خوردن میخوام خوب بشم
  این دستگاه ها تاثیر داره؟این بیماری درمان میشه؟
  بخدا من کلاس زبان میرم شغلم درسم دانشگاهم وکلاسم یه جوری همش تو ارتباط با مردم هستم ولی این بیماری اینقد شدید شده من حتی داخل کلاس زبان نمیتونم توی چشم های معلمم نگاه کنم نمیتونم ارتباط کلامی برقرار کنم حرف نمیتونم بزنم از بس این ترس بهم ایست میده باخانم یا اقا فرق نداره من اصلا همش تو ارتباطتم ترس دارم وخجالت میکشم

  من 20سالمه
  خواهش میکنم کمکم کنید لطفاا🙏

  • سید مصطفی حسینی گفته است :

   سلام و وقتتون بخیر، خط اول درمان فوبی اجتماعی در واقع جلسات روانشناسی است و در کنار جلسات روان درمانی می تونید از دارو درمانی یا درمانهای نوروساینس استفاده کنید. البته لازم به ذکر است که درمان های نوروساینس در صورتی می تواند مفید باشد که پروتکل درمانی دقیق و توسط دکتر نوروتراپیست نوشته شود نه روانپزشک یا روانشناس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.