درمان اضطراب اجتماعی یا سوشیال فوبیا ( درمان قطعی فوبیا ) توسط دکتر برای درمان فوبیا

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴ 

در خصوص دکتر برای فوبیا

فوبیاها انواع مختلفی دارند که یکی از مهمترین آنها فوبیای اجتماعی است که در درمان قطعی فوبیا این موارد مجزا می شود. در اختلالات اضطرابی از جمله اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی غالباً لایه ترس بیشتر از شرم است.

مثلاً در اضطراب اجتماعی یا سوشیال فوبیا گاهاً فرد می گوید که خجالت می کشد وارد جمع شود. 

( نکته ای در خصوص افرادی که فوبیای اجتماعی دارند )

درمان اضطراب اجتماعی یا فوبیا ( انواع  )

دکتر برای فوبیا خصوصاً فوبیای اجتماعی می گوید که اضطراب اجتماعی ( SAD ) دارای دو نوع می باشد.

الف) اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی خاص ( اضطراب عملکرد ):

در اضطراب عملکردی عامل راه انداز هر موقعیتی است که مستلزم یک عملکرد خاص باشد. که این موضوع در غلبه بر اضطراب اجتماعی و درمان قطعی فوبیا مورد توجه قرار می گیرد.

مثلاً فرد می گوید در رفتن به مهمانی یا جمع های دوستانه مشکلی ندارد ولی اگر در آنجا به او بگویند که برقصد یا لطیفه تعریف کند دچار استرس و اضطراب می شود

ب) اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی تعمیم یافته :

در اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی تعمیم یافته عامل راه انداز هر موقعیتی در جمع است.

مثلاً حضور در مهمانی ، حضور در کلاس ، تلفن زدن به دیگران ، سلام و احوالپرسی با دیگران و… او را دچار اضطراب می کند که در درمان سوشیال فوبیا مورد ارزیابی قرار می گیرد چون این موارد در اختلال اضطراب فراگیر هم دیده می شود

انواع خطاهای شناختی ( جزء علائم اضطراب اجتماعی )

دکتر برای درمان فوبیا می گوید افرادی که دچار اضطرابی اجتماعی یا سوشیال فوبیا هستند دارای یکسری خطاهای شناختی یا فکری که جزء علائم اضطراب اجتماعی است، می باشند که در درمان اضطراب اجتماعی این موضوع مهم است. 

۱) پیشگویی منفی :

اینکه فرد در خصوص آینده شروع به پیشگویی می کند. مثلاً او می گوید مطمئناً اگر وارد کلاس شود دچار ترس می شود و بقیه از چهره او می فهمند که او مضطرب شده و این هم باعث می شود که آبرویش جلوی همه برود.

این خطا در حملات پانیک هم دیده می شود که توسط دکتر برای درمان فوبیا مورد بررسی قرار می گیرد.

۲) فاجعه سازی :

این خطا مثل پیشگویی منفی است منتهی درجه شدت آن بیشتر است مثلاً فرد می گوید اگر بدون همسرش یا فرد دیگری وارد خیابان شود از اضطراب زیاد دچار سکته قلبی خواهد شد که در غلبه بر اضطراب اجتماعی روی آن کار می شود. این مورد در بیماری پانیک هم دیده می شود. 

رفتارهای ایمنی بخش در اضطراب اجتماعی یا سوشیال فوبیا

یکسری تغییرات فیزیولوژیکی در این افراد ایجاد می شود که جزء علائم اضطراب اجتماعی محسوب می شود که این تغییرات همان تغییرات سمپاتیک است و باعث می شود آنها یکسری رفتارهای ایمنی بخش انجام دهند از جمله : 

۱) اجتناب آشکار :

در اجتناب فرد از هر موقعیتی که او را دچار اضطراب کند کناره گیری می کند مثلاً فرد مدرسه نمی رود یا در مهمانی ها شرکت نمی کند و… این موضوع در اختلال استرس بعد از سانحه هم دیده می شود.

۲) اجتناب پنهان :

دکتر برای درمان فوبیا می گوید که در اجتناب پنهان مثلاً فرد در جمع می آید ولی سکوت می کند و گوشه گیری می کند یا قطع ارتباط چشمی می کند یا به صورت بریده بریده صحبت می کند.

۳) جبران افراطی :

این یعنی فرد بیش از اندازه و یا به صورت افراط گونه فعالیت هایی را انجام می دهد تا اضطراب از جمله اضطراب اجتماعی یا فوبی اجتماعی سراغش نیاید. مثلاً فرد زیاد از حد برای امتحانش درس می خواند که این موضوع در درمان سوشیال فوبیا مورد بررسی قرار می گیرد. 

انواع روش های درمانی برای درمان اضطراب اجتماعی :

برای درمان قطعی فوبیا یا درمان فوبیای اجتماعی ۳ روش وجود دارد.

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می شود. لازم به ذکر است که برای غلبه بر اضطراب اجتماعی ، دارو یک درمان نگه دارنده است که بعد از درمان دوباره علائم اضطراب اجتماعی بر می گردد.

۲) روان درمانی :

دکتر برای درمان فوبیا می گوید که روان درمانگری یکی از باثبات ترین روش های درمان سوشیال فوبیا است. در این درمان روانشناس با یکسری تکنیک ها حال فرد را خوب کند از جمله تکنیک مواجهه سازی که خیلی پرکاربرد است. 

۳) ابزارهای نوروسایکولوژی :

نوروساینس جزء درمان های جدید است که می تواند برای درمان اضطراب اجتماعی به کار رود. درمان با نوروفیدبک از انواع این ابزارها است که بدون عوارض جانبی می باشد.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی برای درمان قطعی فوبیا از جمله فوبیای اجتماعی از روان درمانی ( با متدهای خاص ) به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر 

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.