گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

موثرترین درمان PTSD

درمان اختلال استرس پس از سانحه یکی از انواع اختلالات اضطرابی است. در درمان PTSD در بزرگسالان و کودکان ، فرد در مواجهه با حوادث آسیب زای زندگی دچار یکسری علایم شناختی و بدنی می شود که روی آنها پرداخته خواهد شد. این استرس و اضطراب آنقدر سنگین است که تمامیت جسمی فرد را تهدید می کند. طوری که مرگ جلوی چشمان فرد را می گیرد. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه نیک مهر ) و متخصص درمان PTSD سعی دارند موثرترین درمان PTSD و درمان اختلال اضطراب پس از سانحه را مورد بررسی قرار بدهند.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/04/30

درمان استرس بعد از حادثه

عوامل ایجاد اختلال PTSD

تجاوز ، جنگ ، زلزله ، سیل ، موشک باران ، سوانح شدید ، شکنجه شدن ، دیدن صحنه قتل دیگران ، افرادی که در چوبه دار بخشیده می شوند ، تشخیص بیماری که پای مرگ و زندگی وسط است و… تمام این موارد باعث ایجاد اختلال استرس پس از سانحه می شود که باید توسط متخصص درمان PTSD در موثرترین درمان PTSD یا درمان استرس بعد از حادثه مورد ارزیابی قرار بگیرد. البته لازم به ذکر است که با این موارد ممکن است فرد دچار بیماری پانیک یا اختلال اضطراب فراگیر هم شود. جهت درمان پانیک میتوانید به مقاله مربوط مراجعه نمایید.

رفتارهای افراد دارای اختلال PTSD

معیارهای تشخیصی توسط متخصص درمان PTSD در بزرگسالان و کودکان

الف) فرد باید هر دو شرایط زیر را داشته باشد:

۱) با واقعه یا وقایعی روبرو یا به آن مبتلا شده که این واقعه متضمن مرگ واقعی یا خطر آن ، صدمه جدی به طور واقعی یا خطر آن و یا تهدید وحدت و یکپارچگی جسمی خودش یا دیگران بوده باشد.

۲) واکنش فرد در اختلال استرس بعد حادثه از دید متخصص درمان PTSD به صورت ترس ، درماندگی یا وحشت شدید است. در کودکان به صورت رفتارهای بهم ریخته ، نابسامان یا سرآسیمگی دیده می شود.

متخصص درمان PTSD

ب) فرد، سانحه مذکور را دائماً با حداقل یکی از اشکال زیر تجربه مجدد کند:

اگر فردی یکی از موارد بالا را داشته ولی عامل را نداشته باشد، نمی توان تشخیص اختلال PTSD را در مورد او انجام داد و ممکن است این استرس به دلایل دیگری باشد که درمان اختلال استرس پس از سانحه مهم است.

 

عوامل تشخیصی ب عبارتند از:

موارد بالا باعث پیدایش کرختی در کل واکنش های فرد می شود به طوری که بیمار دارای اختلال استرس بعد حادثه اصلاً نمی گذارد متخصص درمان PTSD در بزرگسالان و کودکان راجع به آن صحبت کند. همچنین از نظر طیف حالات عاطفی ، به یاد آوردن جنبه مهمی از آسیب مذکور ، تمرکز ، خواب و… دچار مشکل می شود.

 

درمان PTSD

موثرترین درمان PTSD

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می شود که طبق نظر متخصص درمان PTSD فقط یک درمان نگه دارنده است و بعد از درمان دوباره علائم اختلال استرس بعد از حادثه بر می گردد. البته این روش اگر در کنار روان درمانی قرار بگیرد می تواند برای درمان اختلال اضطراب پس از سانحه مفید باشد.

 

روان درمانی

درمان روانشناسی PTSD یکی از باثبات ترین روش های درمانی است. در این درمان روانشناس به علائم فرد دارای اختلال استرس پس از سانحه می پردازد و با یکسری تکنیک ها PTSD را بهبود می دهد.

ابزارهای نوروساینس

جزء جدیدترین روش های درمان استرس بعد از حادثه است که اگر توسط متخصص درمان PTSD انجام شود ، می تواند موثرترین درمان PTSD در بزرگسالان و کودکان باشد. از جمله این درمانها می توان به درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) اشاره کرد که همگی بدون عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از متخصص درمان PTSD ، سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در بخش روانشناسی با متدهای خاص و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. لازم به ذکر است که تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به صفحه اینستاگرام یا بخش ویدئوها بروید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

18 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام دخترم احتمال زیاد پی تی اس دی داره ۷ ساله شه از دوسال پیش دارو مصرف میکنه تورو خدا آقای دکتر این تا کی ادامه داره من هم از ناراحتی داغون کرده نشده که یه روز به خاطر دخترم گریه نکنم

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   15 آذر 1402 8:54 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر در کنار دارو حتما باید از جلسات روانشناسی استفاده کند والا دارو به تنهایی کارساز نیست

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر . من قبلا علائم افسردگی رو داشتم مثلا دوست نداشتم تو جمع باشم اتفاقات خوب خوشحالم نمیکرد و خیلی چیزای دیگ تا شد و دچار یه تصادف شدم ک پزشک قانونی بهم گفتم دچار شوک بعد از حادثه شدی از اون موقع هم اعصابم بهم ریخته طاقت شنیدن حرف ندارم استرس شدید لرز بدن بهم دست میده انگار دارم خفه میشم بیخود و بی جهت گریه میکنم انگیزه برای کار ندارم و … باید چیکار کنم …

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   15 آذر 1402 8:55 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر باید دارو درمانی یا نورودرمانی در کنار روان درمانی انجام بدهید

   پاسخ
 • سلام من در اوج جوانی دایم از سمت برادر خواهر های بزرگترم پیش زن و بچه هاشون تحقیر می شدم و برچسب ناحقی روم گذاشته شده بود این موضوع باعث شد دچار وسواس فکر جبری شدید شم و من را روانپزشک بردند و متاسفانه روانپزشک به دلیل داروهای اشتباه من را بیمار تر کرد و باعث شد اون سالها از طرف خانواده و فامیل تحقیر شم و از زندگی عقب بیفتم . الان سالها از اون موقع می گذره و با نظر روانپزشک 4 سال و نیم هست که دیگه به دارو نیاز ندارم و وسواس فکری جبری ام درمان شده و یه خانوم موفق برنامه نویس با درامد خوب هستم ببخشید اگر لحنم حالت خودستایی داره ولی خاطرات اون روزها من را عذاب می ده و اگر یه اتفاق ساده بیفته که اون حالت تحقیر گذشته من را بالا بیاره ، خیلی به هم می ریزم آیا این همان PTSD هست ؟

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   8 آبان 1402 10:32 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر می تونه باشه باید توسط یه روانشناس بررسی شود

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر آیا ptsd به اختلالات بعد از اتفاقاتی مثل دیدن خیانت یا ضربه عاطفی بزرگ‌هم مربوط میشه و از این راه میشه درمانش کرد؟

  پاسخ
 • سلام من ۳۶ سال پیش در جبهه عملیات مهران دچار موج گرفتگی و فراموشی حافظه و حالت تهوع و نهایت بیهوش شدم بمباران های مکرر .
  از اون وقته .
  اولا خواب ندارم .
  استری واصطراب دارم
  همش اون حادثه در ذهنم مرور میشه .
  اگر بخوابم ممکنه خواب هواپیما و انفجار ببینم .
  قدری هم بد بین شکاک و ترسو شدم .
  وای عصبانی بشم دلبر و شجاع میشم و رورم چند برابر میشه .

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   9 اردیبهشت 1402 10:01 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر نگران نباشید می توانئید وقت بگیرید و برای درمان تشریف بیارید

   پاسخ
 • درمان اختلال استرس پس از سانحه
  جواد شیخی
  20 بهمن 1401 9:39 ق.ظ

  سلام ببخشید ،آدرستون کجاست؟؟!!

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   21 بهمن 1401 9:38 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر در زیر همین مقاله و همچنین در قسمت در ارتباط با ما آدرس و شماره شعب هست

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید مصدع اوقات میشم

  من 26 سالم هست و تمام علائم مذکور این بیماری رو دارم.
  میخواستم بپرسم که آیا این امکان وجود داره که فرد شخصا قادر به درمان خودش باشه؟ به اصطلاح عامیانه خود درمانی کنه؟

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   16 دی 1401 10:11 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر خیلی سخت خواهد بود ولی امکانش وجود دارد

   پاسخ
 • سلام من چهره پدر زن پفیوزمو هر وقت یادم میاد بهم میریزم. خیلی بهم ضربه زده.
  من PTSD دارم؟

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   4 آذر 1401 10:18 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید بررسی بشه ولی به نظر شما دارای PTSD نیستید

   پاسخ
 • درمان اختلال استرس پس از سانحه
  فرهاد الماسوند
  5 مهر 1401 3:40 ق.ظ

  با سلام پسری 27 ساله دارم که سالهاست چنین علائمی را تجربه میکند از بی خوابی و کابوس های شبانه رنج میبرد و احتمالا بخاطر بی تجربگی خودم و کم نطارتی های ام در کودکی تجربیات تلخی را تجربه که باعث گردید علی رغم هوش بالا بسختی دیپلمش را بگیرد ، و چند سالی است که سیگار میکشد و بنطرم گاهی تریاک استفاده میکند چطور میتوانم از خدمات کلنیک و پزشکان انجا استفاده کنم ساکن شهرستانم با تشکر

  پاسخ
  • درمان اختلال استرس پس از سانحه
   سید مصطفی حسینی
   29 مهر 1401 1:15 ب.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، لطفا با یکی از شعب تماس و اطلاعات و از منشی دریافت کنید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.