درمان استرس بعد از حادثه

اختلال استرس بعد از حادثه یکی از انواع اختلالات اضطرابی است. در درمان PTSD ، فرد در مواجهه با حوادث آسیب زای زندگی دچار یکسری علایم شناختی و بدنی می شود. این استرس و اضطراب آنقدر سنگین است که تمامیت جسمی فرد را تهدید می کند. طوری که مرگ جلوی چشمان فرد را می گیرد.

مدت زمان مطالعه : ۷ دقیقه , تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

درمان اختلال استرس پس از سانحه

تلفن های تماس

در این مقاله میخوانیم…

عوامل ایجاد کننده اختلال استرس بعد از حادثه

تجاوز ، جنگ ، زلزله ، سیل ، موشک باران ، سوانح شدید ، شکنجه شدن ، دیدن صحنه قتل دیگران ، افرادی که در چوبه دار بخشیده می شوند ، تشخیص بیماری که پای مرگ و زندگی وسط است و… تمام این موارد در درمان اختلال PTSD یا درمان اختلال استرس پس از سانحه توسط متخصص درمان PTSD مورد ارزیابی قرار می گیرد. البته لازم به ذکر است که با این موارد ممکن است فرد دچار بیماری پانیک یا اختلال اضطراب فراگیر هم شود.

رفتارهای افراد دارای اختلال PTSD

معیارهای تشخیصی DSM-IV در مورد درمان PTSD

الف) فرد باید هر دو شرایط زیر را داشته باشد:

۱) با واقعه یا وقایعی روبرو یا به آن مبتلا شده که این واقعه متضمن مرگ واقعی یا خطر آن ، صدمه جدی به طور واقعی یا خطر آن و یا تهدید وحدت و یکپارچگی جسمی خودش یا دیگران بوده باشد.

۲) واکنش فرد در اختلال استرس بعد حادثه از دید متخصص درمان PTSD به صورت ترس ، درماندگی یا وحشت شدید است. در کودکان به صورت رفتارهای بهم ریخته ، نابسامان یا سرآسیمگی دیده می شود.

درمان استرس بعد از حادثه

ب) فرد، سانحه مذکور را دائماً با حداقل یکی از اشکال زیر تجربه مجدد کند:

اگر فردی یکی از موارد بالا را داشته ولی عامل ب را نداشته باشد، نمی توان تشخیص اختلال PTSD را در مورد او انجام داد.

عوامل تشخیصی ب عبارتند از:

موارد بالا باعث پیدایش کرختی در کل واکنش های فرد می شود به طوری که بیمار دارای اختلال استرس بعد حادثه اصلاً نمی گذارد متخصص درمان PTSD راجع به آن صحبت کند. همچنین از نظر طیف حالات عاطفی ، به یاد آوردن جنبه مهمی از آسیب مذکور ، تمرکز ، خواب و… دچار مشکل می شود.

درمان اختلال استرس پس از سانحه

روش های درمانی برای درمان PTSD

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می شود که طبق نظر متخصص درمان PTSD فقط یک درمان نگه دارنده است و بعد از درمان دوباره علائم اختلال استرس بعد از حادثه بر می گردد.

روان درمانی

درمان روانشناسی PTSD یکی از باثبات ترین روش های درمانی است. در این درمان روانشناس با یکسری تکنیک ها حال فرد PTSD را بهبود می دهد از جمله با تکنیک مواجهه سازی که خیلی می تواند پرکاربرد باشد.

ابزارهای نوروساینس

جزء درمان های جدیدی است که می تواند برای درمان اختلال استرس پس از سانحه مفید باشد. از جمله این درمانها می توان به درمان با نوروفیدبک یا لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) اشاره کرد که همگی بدون عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان اختلال PTSD از متخصص درمان PTSD ، دکتر سید مصطفی حسینی ( مدیر شعبات نیک مهر ) در بخش روانشناسی با متدهای خاص و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. لازم به ذکر است که تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.