دکتر متخصص استرس و اضطراب

مواجهه سازی یکی از بهترین روشهای درمان استرس و اضطراب در درمان روانشناسی است که سید مصطفی حسینی ( مدیر شعبه های گروه نیک مهر )، دکتر متخصص استرس و اضطراب با متدهای جدید برای از بین بردن استرس و اضطراب در اختلالات اضطرابی به کار می برد و معمولاً بین ۱۲ تا ۱۶ جلسه طول می کشد. ابتدا فرد مورد بررسی قرار می گیرد که آیا دچار استرس و اضطراب هست یا خیر؟ یکی از پرسشنامه های خوب در این زمینه پرسشنامه اضطراب بک است. برطرف کردن استرس و اضطراب در تکنیک مواجهه سازی به این دلیل رخ می دهد چون ابتدا اضطراب مراجع را بالا و سپس کم کم پائین می آورد و بعد سیستم پاراسمپاتیک اش (سیستمی که باعث می شود وضعیت بدن به حالت آرامش قرار گیرد) فعال می شود. بنابراین سمپاتیک اش غیر فعال می شود. این روش در درمان اختلال پانیک خیلی کاربرد دارد.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1398/04/30

دکتر متخصص استرس و اضطراب

تلفن های تماس

در این مقاله میخوانیم…

مواجهه سازی در درمان اضطراب

دکتر استرس و اضطراب

معمولاً افرد دارای اضطراب و استرس از موقعیت ها و مواردی که باعث اضطرابشان می شود اجتناب می کنند و همین امر کمکی در از بین بردن استرس و اضطراب اشان نمی کند. حال در این روش که بهترین راهکار درمان استرس و اضطراب است روانشناس به مراجع می گوید که باید برعکس رفتاری که تا به حال انجام داده، انجام دهد تا استرس و اضطراب برطرف شود.
این یعنی تا الان با موقعیت، اشیاء و… روبرو نمی شد چون اضطرابش بالا می رفت و وقتی اینگونه می شد کارهایی انجام می داد که این استرس و اضطراب پائین بیاید. حال باید این رویه قطع شود و چون این کار، موضوع سختی است. بنابراین دکتر متخصص استرس و اضطراب این رویه را به صورت پله ای و طبق سیستم خاصی انجام می دهد که در جلسات روان درمانی آموزش داده می شود.

مراحل درمان مواجهه سازی در مشاوره

طبق نظر دکتر متخصص استرس و اضطراب بهترین راه درمان استرس و اضطراب ابتدا درمانگر موقعیت ، اشیاء و افرادی که استرس و اضطراب را در مراجع برمی انگیزند را لیست می نماید و سپس بنا به قاعده خاصی به او می گوید که با هر کدام از این موارد مواجه شود. معمولاً مشاور درمان را از آیتمی شروع می کند که حدود ۵۰ درصد برای مراجع اضطراب آور است.
مثلاً اگر مراجع در جمع صحبت کند و ۵۰ درصد دچار اضطراب شود، طبق این الگو، درمانگر برنامه هفتگی مراجع را از این آیتم شروع می کند. درمانگر باید در هر آیتمی آنقدر صبر کند تا برطرف کردن استرس و اضطراب را در مراجع ببیند.
البته درمانگر باید بداند که هیچ گاه اضطراب مراجع، صفر نمی شود. درمانگر باید در هر آیتمی، ۲ الی ۳ جلسه صبر کند و وقتی مراجع روی روال افتاد روانشناس سراغ آیتم بعدی برود. بهترین دکتر استرس و اضطراب می داند که تمام آیتم های مراجع با هم همپوشانی دارد و اگر روی یکی از آنها کار شود، طبیعتاً روی بقیه هم تاثیر خواهد گذاشت. تکتیک مواجهه سازی برای تمام اختلالات اضطرابی می تواند مفید باشد از جمله اضطراب فراگیر ( GAD ) ، درمان پانیک ، اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD ) ، اضطراب اجتماعی ، فوبیاها و…

بهترین روش درمان از نظر بهترین دکتر استرس و اضطراب

هر کدام از روش های بالا در از بین بردن استرس و اضطراب توسط بهترین دکتر استرس و اضطراب انجام می شود.

بهترین دکتر استرس و اضطراب

بهترین دکتر استرس و اضطراب

دارو درمانی

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که بسته به نوع دارو متفاوت است. دارو برای اضطراب یک درمان نگه دارنده است این یعنی تا زمانی که فرد دارو مصرف کند حالش خوب و بعد از قطع دارو ممکن است علائم برگردد.

روان درمانی

روانشناسی یکی از سالمترین راههای برطرف کردن استرس و اضطراب شدید است. در این درمان ، روانشناس با یکسری تکنیک ها از جمله همین تکنیک مواجهه سازی اضطراب و استرس فرد را از بین می برد.

ابزارهای نوروساینس

یکی از درمان های جدیدی است که چند سالی است وارد ایران شده و برای انواع مشکلات اضطرابی هم به کار می رود از جمله درمان با نوروفیدبک ، لورتا نوروفیدبک ( نسل جدید نوروفیدبک ) و یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای برطرف کردن قطعی استرس و اضطراب شدید از وجود دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و بنیانگذار واقعی لورتا در ایران ) در بخش نوروساینس و سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در بخش روانشناسی ( با متدهای خاص ) استفاده می کند. لازم به ذکر است که تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی می باشد.

مصاحبه با دکتر متخصص استرس و اضطراب

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.