بهترین راه درمان استرس و اضطراب  – دکتر متخصص استرس و اضطراب

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴ 

مواجهه سازی یکی از بهترین روشهای درمان استرس و اضطراب در درمان روانشناسی است که دکتر متخصص استرس و اضطراب برای از بین بردن استرس و اضطراب در اختلالات اضطرابی به کار می برد و معمولاً بین ۱۲ تا ۱۶ جلسه طول می کشد. ابتدا فرد مورد بررسی قرار می گیرد که آیا دچار استرس و اضطراب هست یا خیر؟ یکی از پرسشنامه های خوب در این زمینه پرسشنامه اضطراب بک است. 

برطرف کردن استرس و اضطراب در تکنیک مواجهه سازی به این دلیل رخ می دهد چون ابتدا اضطراب مراجع را بالا و سپس کم کم پائین می آورد و بعد سیستم پاراسمپاتیک اش (سیستمی که باعث می شود وضعیت بدن به حالت آرامش قرار گیرد) فعال می شود. بنابراین سمپاتیک اش غیر فعال می شود. این روش در درمان اختلال پانیک خیلی کاربرد دارد.

( توضیح مختصر در مورد تکنیک مواجهه سازی )

مواجهه سازی بهترین راه درمان استرس و اضطراب

معمولاً افرد دارای اضطراب و استرس از موقعیت ها و مواردی که باعث اضطرابشان می شود اجتناب می کنند و همین امر کمکی در از بین بردن استرس و اضطراب اشان نمی کند. حال در این روش که بهترین راهکار درمان استرس و اضطراب است روانشناس به مراجع می گوید که باید برعکس رفتاری که تا به حال انجام داده، انجام دهد تا استرس و اضطراب برطرف شود. 

این یعنی تا الان با موقعیت، اشیاء و… روبرو نمی شد چون اضطرابش بالا می رفت و وقتی اینگونه می شد کارهایی انجام می داد که این استرس و اضطراب پائین بیاید. حال باید این رویه قطع شود و چون این کار، موضوع سختی است. بنابراین دکتر متخصص استرس و اضطراب این رویه را به صورت پله ای و طبق سیستم خاصی انجام می دهد که در جلسات روان درمانی آموزش داده می شود.

مراحل درمان مواجهه سازی در مشاوره :

در بهترین راه درمان استرس و اضطراب ابتدا درمانگر موقعیت ، اشیاء و افرادی که استرس و اضطراب را در مراجع برمی انگیزند را لیست می نماید و سپس بنا به قاعده خاصی به او می گوید که با هر کدام از این موارد مواجه شود. معمولاً مشاور درمان را از آیتمی شروع می کند که حدود ۵۰ درصد برای مراجع اضطراب آور است.

مثلاً اگر مراجع در جمع صحبت کند و ۵۰ درصد دچار اضطراب شود، طبق این الگو، درمانگر برنامه هفتگی مراجع را از این آیتم شروع می کند. درمانگر باید در هر آیتمی آنقدر صبر کند تا برطرف کردن استرس و اضطراب را در مراجع ببیند.

البته درمانگر باید بداند که هیچ گاه اضطراب مراجع، صفر نمی شود.  درمانگر باید در هر آیتمی، ۲ الی ۳ جلسه صبر کند و وقتی مراجع روی روال افتاد روانشناس سراغ آیتم بعدی برود. بهترین دکتر استرس و اضطراب می داند که تمام آیتم های مراجع با هم همپوشانی دارد و اگر روی یکی از آنها کار شود، طبیعتاً روی بقیه هم تاثیر خواهد گذاشت. تکتیک مواجهه سازی برای تمام اختلالات اضطرابی می تواند مفید باشد از جمله اضطراب فراگیر ( GAD ) ، حملات پانیک ، اختلال استرس پس از سانحه ( PTSD ) ، اضطراب اجتماعی ، فوبیاها و…

بهترین روشهای درمان از نظر بهترین دکتر استرس و اضطراب

  • ۱) شناخت درمانی
  • ۲) درمان از طریق کاهش فکر خطرناک( DIPT ) 
  • ۳) روان تحلیلی
  • ۴) فراشناخت درمانی
  • ۵) روش ACT
  • ۶) DBT
  • ۷) رویارویی تجسمی و واقعی

هر کدام از روش های بالا در از بین بردن استرس و اضطراب توسط بهترین دکتر استرس و اضطراب انجام می شود.

روش های عمده در برطرف کردن استرس و اضطراب :

در کل ۳ روش درمانی جزء بهترین راه درمان استرس و اضطراب است که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می گیرد. مطمئناً دارو یکسری عوارض های خودش را دارد که بسته به نوع دارو متفاوت است. دارو برای اضطراب یک درمان نگه دارنده است این یعنی تا زمانی که فرد دارو مصرف کند حالش خوب و بعد از قطع دارو ممکن است علائم برگردد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی یکی از سالمترین راههای برطرف کردن استرس و اضطراب شدید است. در این درمان ، روانشناس با یکسری تکنیک ها از جمله همین تکنیک مواجهه سازی اضطراب و استرس فرد را از بین می برد.

۳) ابزارهای نوروساینس :

یکی از درمان های جدیدی است که چند سالی است وارد ایران شده و برای انواع مشکلات اضطرابی هم به کار می رود از جمله درمان با نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس است که همگی بدون عوارض جانبی می باشند.

نکته مهم : گروه نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند منتهی برای برطرف کردن قطعی استرس و اضطراب شدید از روان درمانی ( با متدهای خاص ) به همراه ابزارهای نوروساینس استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر 

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.