درمان قطعی و سریع بی خوابی

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :

شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲

        شعبه شرق تهران ( پیروزی ) :  ۳۶۶۰۳۹۸۳

        مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

تصویر مقاله درمان قطعی بی خوابی توسط دکتر مشاوره خوب در تهران

درمان اختلال خواب خیلی مهم است زیرا باعث می شود عملکردهای فرد در طول روز مختل شوند. احتمالاً درصد زیادی از جامعه به نوعی و با درصدی یکی از اختلال خواب را دارند.

یکی از مهمترین اختلالات خواب ، بی خوابی است( insomnia ) که حدود ۳۰ درصد جامعه دچار آن هستند. اختلالات خواب یا اولیه و یا ثانویه است. اختلالات ثانویه خواب مشخصاً به دلایل تنی و بدنی هستند مثلاً شرایط پزشکی ( اختلالات متابولیک ، مشکلات غدد درون ریز ، درد و…)،  چاقی ، استفاده از داروها ، افسردگی و… که باعث شده فرد دچار این مشکلات شود. تمام این موارد در درمان سریع بی خوابی و در جدیدترین درمان بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد.

درمان قطعی بی خوابی


انواع اختلالات خواب اولیه

انواع بی خوابی

درمان موثر بی خوابی در کلینیک نیک مهر


(آیا داروهای خواب عوارض دارد و وابستگی می آورد)


انواع اختلالات خواب اولیه :

اختلالات خواب اولیه به دو دسته اصلی تقسیم می شود:

۱) dyssomnias ( بی خوابی ها )

۲) parasomnias ( کژ خوابی ها )

وقتی فرد از ساختار طبیعی منحرف می شود اصطلاحاً جزء دسته کژخوابی ها و وقتی در خواب رفتن ، زمان خواب و کیفیتش مشکل دارد جزء دسته بی خوابی ها است که همگی در درمان قطعی بی خوابی و درمان بی خوابی و استرس مورد بررسی قرار می گیرد.

در بی خوابی ها که جزء اختلالات خواب است درمانگر شاهد پنج اختلال خواب شایع است که همگی آنها اشکال در زمان ، میزان و کیفیت خواب دارند و تماماً در درمان  سریع بی خوابی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در این قسمت مقاله روی دو مورد از این اختلالات صحبت می شود و مابقی اختلالات در قسمت دوم گفته خواهد شد.  

انواع بی خوابی ها :

انواع بی خوابی ها عبارتند از:

الف) Primary insomnia :

حدود ۳۰ درصد افرادی که اختلالات خواب دارند دارای اختلال Primary insomnia می باشند. در این اختلال خواب ، شخص در به خواب رفتن و اینکه در خواب بماند مشکل دارد که یکی از دلایل اصلی آن به خاطر اختلال در ریتم شبانه روزی است. این مشکل در درمان بی خوابی تضمینی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

افراد دارای این اختلال خواب معمولاً سیکل اشان یا جلو یا عقب و یا نامنظم است. همچنین ممکن است کارشان شیفتی باشد. علاوه بر این ممکن است مزاحمت های خوابی از جمله محیط ( صدا ، درجه حرارت ، آلرژی ، نور ، نوع رختخوابی که می خوابد و …) و یا درونزاد ( برگشتن اسید معده ، کاهش اکسیژن خون ، RLS ، وقفه تنفسی حین خواب ، مشکلات نارسایی قلبی ، درد و…) داشته باشند که همگی در درمان قطعی بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد.

از عوامل دیگر می تواند عوامل روانی را نام برد. این یعنی شخص بخواب نمی رود و این می تواند تاثیر بدی روی او بگذارد و ممکن است او را حتی افسرده و داخل یک سیکل معیوب بیاندازد و باعث شود شب های دیگر هم چنین مشکلی داشته باشد. این سیکل در درمان سریع بی خوابی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در کنار این موارد مکانیسم های دیگری هم برای این اختلالات خواب وجود دارد از جمله اینکه ممکن است فرد دارو مصرف کند مثل داروی تیافیلین و… که اینها نمی گذارد فرد به خواب رود. همچنین ممکن است فرد دارای اختلالات مربوط به روانپزشکی از جمله PTSD ، افسردگی ، پرخاشگری ، دو قطبی و… باشد که همگی در درمان بی خوابی و استرس مورد بررسی قرار می گیرد.

ب) Hypersomnia :

در این اختلال شخص نمی تواند روی میز یا صندلی به هر دلیل خودش را نگه دارد و ممکن است Excessive Daytime Sleepines داشته باشد. آنهایی که این مشکل را دارند چند تا تشخیص برایشان مطرح است. یا فرد نارکُلِپتیک ( Narcoleptic ) است یعنی از لحاظ هورمونی و ساختار عصبی ، شخص حمله های خواب دارد بنابراین باید اصلاح شود که ممکن است ناشناخته یا مربوط به روانپزشکی باشد.

در این نوع از اختلالات خواب و بی خوابی که در درمان قطعی بی خوابی و درمان سریع بی خوابی مورد بررسی قرار می گیرد شخص می گوید همیشه خواب آلود است و نمی تواند در طول روز خودش را نگه دارد.

درمان قطعی بی خوابی

در درمان بی خوابی در بزرگسالان و کودکان می توان سه راه را عنوان کرد که معمولاً ۳ روش درمانی اصلی برای درمان اختلالات خواب است که عبارتند از:

۱) دارو درمانی :

این روش توسط روانپزشک انجام می پذیرد. البته دارو درمانی برای برخی از افراد جوابگو نیست و برای کوتاه مدت موثر است. داروهایی که در این زمینه استفاده می شود یا Hypnotic و یا داروهایی هستند که زمانهای خواب شخص را تنظیم می کنند و برای کسانی است که سیکل خوابشان نامنظم است. این روش در درمان سریع بی خوابی شاید بتواند کمک کننده باشد. البته دارو یکسری عوارض های خودش را دارد ولی گاهی اوقات این راه شاید تنها روش درمان بی خوابی تضمینی باشد.

۲) روان درمانی :

روانشناسی و روان درمانی در واقع بیشتر روی عوامل زیربنایی فرد دارای مشکلات خواب کار می کنند و می تواند در کنار درمانهای دیگر تسریع کننده درمان بی خوابی مراجع باشد. اهدافی که روانشناس در درمان بی خوابی و استرس مدنظر دارد در واقع کاهش پوشیدگی های خواب ، کاهش پی آمدهای هیجانی ، شناختی و اجتماعی بی خوابی ، ترمیم اثرات خود و… است که همگی در درمان قطعی بی خوابی موثر است.

۳) ابزارهای نوروساینس :

ابزارهای نوروساینس از جدیدترین درمان بی خوابی است که برای درمان قطعی بی خوابی به کار می رود. این ابزارها انواع مختلفی از جمله درمان tDCS ، نوروفیدبک  و… دارد که همگی بدون عوارض جانبی می باشد. در این درمان نوروتراپیست با تغییرات سیگنال های مغزی که روی تتا و آلفا انجام می دهد باعث می شود که فرد به خواب عمیق و خوبی فرو رود و دچار بی خوابی یا اختلالات دیگر خواب نشود.

نکته مهم : مرکز خواب نیک مهر ابتدا یک نقشه مغزی که با ویزیت دکتر حدود یکساعت طول می کشد از مراجعه می گیرد و بر مبنای آن پروتکل درمانی مختص آن فرد را اجرا می کند. لازم به ذکر است که مرکز خواب نیک مهر از ۳ روش فوق استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

این مطالب هم شاید برایتان مفید باشد

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.