گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

خطا شناختی یا فکری

مهارت های ارتباطی که انواع مختلفی از جمله مهارت های کلامی و مهارت های غیرکلامی دارند یکی از ارکان های اصلی زندگی اجتماعی امروزی است که اگر فردی در آنها دچار ضعف باشد باعث می شود که در مهارت ارتباط با دیگران و در مهارت ارتباط با همسر یا…. دچار مشکل شود. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) سعی دارند این موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/07/19

خطاهای شناختی یا فکری

تلفن های تماس

بهترین مشاور خانم در شرق تهران

خطاهای شناختی یا خطاهای فکری خطاهایی هستند که در مهارت های ارتباطی معمولاً بوجود می آیند و باعث می شوند که ارتباط از حالت سالم به ناسالم تغییر رویه دهد. خطاهای فکری خطاهایی هستند که در سطوح شناختی و افکار فرد بوجود می آیند و حتی اگر ادراک از موقعیت صحیح باشد منجر به تصمیم گیری های غلط می شوند. بهترین روانشناس زن خوب در شرق تهران می تواند بر اساس فهم مراجع اسامی مختلفی را روی خطاهای شناختی بگذارد یا اینکه خود مراجع این کار را انجام دهد از جمله سوتی های شناختی ، ویروس ، خطا و… در ضمن برای بهتر متوجه شدن مراجع ، بهترین روانشناس خانم در شرق تهران می تواند برای هر خطای شناختی یک متافور (مثال ) استفاده کند. در این مقاله قسمت اول خطاهای شناختی مورد بررسی قرار می گیرد و در قسمت دوم ادامه خطاها توضیح داده می شود.

انوع خطاهای شناختی

Dichotomous Thinking ( خطای شناختی سیاه و سفید ، تفکر صفر و یک )

بهترین مشاور خانم در شرق تهران می گوید که خطای شناختی تفکر سیاه و سفید به این صورت است که مثلاً فرد می گوید یا دانشگاه تهران و یا هیچی، یا ۲۰ می گیرم و یا هیچ نمره ای بدردم نمی خورد، آدم وقتی شوهر می کند همسرش باید دربست در اختیارش باشد و… که تمام اینها جزء خطاهای شناختی است و باید توسط روانشناس زن خوب در شرق تهران آموزش داده شود. در واقع در این خطای شناختی فرد اتفاقات و رخدادها را بین صفر تا ۱۰۰ نگاه نمی کند بلکه به این صورت نگاه می کند که مثلاً یا تقصیر من است و یا تقصیر دیگر است و حد وسط وجود ندارد.

Overgeneralization ( خطای شناختی تعمیم افراطی )

تعمیم افراطی یعنی اینکه مثلاً فرد بگوید همه مردان سرو ته یک کرباس هستند ، همه مادر شوهرها بدند و… بهترین روانشناس خانم در شرق تهران می گوید که در خطای شناختی تعمیم افراطی کلمات همه ، هیچ ، هرگز ، همیشه ، ابداً و… زیاد به چشم می خورد. در واقع فرد در تعمیم افراطی یک مسئله را به بقیه مسائل تعمیم می دهد که این موضوع توسط دکتر روانشناس زن خوب در شرق تهران آموزش داده می شود.

Selective Abstraction (خطای شناختی انتزاع انتخابی یا گزینشی )

فرض کنید زیربنای باور فردی این است که بخورد وگرنه خورده می شود. وقتی این فرد با دیگران ارتباط برقرار می کند سیستم فیلتر ذهنی اش دقیقاً آن قسمت هایی را از دیگران می گیرد که تائید کننده مفروضه های او باشد. این خطای شناختی در افسرده ها و هراس اجتماعی زیاد دیده می شود. مثلاً اگر فردی در سخنرانی اش خمیازه بکشد آن را به اینکه من خسته کننده هستم ربط می دهد که این موضوع توسط بهترین مشاور خانم در شرق تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

روانشناس زن خوب در شرق تهران

برای بهتر فهمیده شدن این موضوع مجسم کنید شما می خواهید وارد یک بیمارستان شوید و از قبل به شما گفتند که تمام بیماران این بیمارستان کوتاه قد و کچل هستند. حال شما با این پیش فرض که همه کوتاه قد و کچل هستند وارد بیمارستان می شوید. حال وقتی وارد بیمارستان شدید به شما می گویند پیش آقای دکتر فلانی بروید و شما هم این کار را انجام می دهید ولی در کمال تعجب می بینید نه تنها کوتاه قد نیست بلکه قدش بلند و کچل هم نیست آن موقع شما فکر می کنید که اشتباه آمده اید چون با یک فیلتر ذهنی وارد این بیمارستان شده بودید که آدم های این بیمارستان کوتاه قد و کچل هستند. در خطای شناختی انتزاع انتخابی که یکی از خطاهای شناختی است هم دقیقا همین موضوع رخ می دهد که توسط بهترین دکتر روانشناس زن خوب در شرق تهران بررسی می شود.

سایکودرام و یا نمایش درمانی ذهن خوانی

Disqualification The Positive ( خطای شناختی بی کیفیت کردن قسمت های مثبت )

فرد در این خطای شناختی ، قسمت های مثبت زندگی خودش را نمی بیند و به همین دلیل ممکن است دچار افسردگی شود که باید توسط بهترین روانشناس خانم در شرق تهران مورد بررسی قرار بگیرد.

Mind Reading ( خطای شناختی ذهن خوانی )

در ذهن خوانی فرد بدون اینکه اطلاعات و داده معتبری داشته و طرف مقابل هم واکنش خاصی انجام داده باشد، می گوید که این شخص در مورد من دارد فلان فکر را می کند که این موضوع مهمی برای روانشناس زن خوب در شرق تهران است. ذهن خوانی بیشتر در مراجعانی دیده می شود که هراس اجتماعی دارند چون وقتی در جمع صحبت می کنند پیش خودشان می گویند که دیگران الان فکر می کنند که او چقدر ضعیف و نالایق است. معمولاً در افراد پارانوئید خطای شناختی ذهن خوانی زیاد رخ می دهد که توسط بهترین مشاور خانم در شرق تهران مورد بررسی قرار می گیرد. خطای ذهن خوانی یکی از خطاهایی که روی گوش دادن فعال تاثیر منفی می گذارد.

نکته : مراکز روانشناسی و علوم اعصاب آمادگی دارد کلیه خدمات حوزه روان را با متدهای جدید(بدون دارو و با دارو) به مراجعین ارائه نماید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.