گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

تعدادی از خطاهای شناختی

امروزه مهارت های ارتباطی نقش مهمی در زندگی اجتماعی دارد و باعث می شود که فرد در مهارت ارتباط با دیگران و مهارت ارتباط با همسر و… موفق باشد. مهارت های ارتباطی دارای انواع مختلفی از جمله مهارت های کلامی و مهارت های غیرکلامی است. یکی از ارکان های اصلی این مهارت ها ، خطاهای شناختی یا خطاهای فکری هستند که باعث می شوند ارتباط از حالت سالم به ناسالم تغییر کند. خطاهای فکری در واقع خطاهایی هستند که در سطوح شناختی و افکار فرد بوجود می آیند و حتی اگر ادراک از موقعیت صحیح باشد منجر به تصمیم گیری های غلط می شوند که تماما توسط سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) بررسی می شود.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/07/19

خطاهای شناختی یا فکری

تلفن های تماس

انواع خطاهای شناختی

در ادامه قسمت اول خطاهای شناختی ، دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران به موارد ذیل اشاره می کند.

Fortune-Telling ( خطای شناختی پیشگویی آینده )

آمریکائیها این تحریف را Fortune-telling می گویند. این خطای شناختی در واقع پیش گویی آینده است. مثلاً فرد می گوید موقعی که می خواهد بیرون برود اولین چیزی که از ذهنش می گذرد این است که حتماً حالش بد می شود و این خیلی از مواقع باعث اجتناب در او می شود. متافوری که می تواند دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران در قبال پیشگویی منفی به کار برد این است که تا به حال پیشگوها را دیده است؟ پیشگوها چه کار می کنند؟ آیا حرفشان را گوش می دهد؟ پس چرا به پیشگویی های خودش اهمیت می دهد؟

بهترین مشاور خانم در شمال تهران

اگر فرد بگوید که به حرف های آنها گوش می دهد دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران باید بگوید “فرض کن که پیشگو فقط منفی ها را پیشگویی می کند، آیا او همه را قبول می کند؟ مطمئناً فرد همه را قبول نمی کند چون اگر این کار را انجام دهد برایش درد دارد. در اصل ذهن فرد در این خطای شناختی مثل شخصیت گِلان در کارتون گالیور می شود.

Catastrophizing (خطای شناختی فاجعه آمیز کردن )

در این خطا از خطاهای شناختی مثلاً مادر می گوید”چون کودک اش از مدرسه نیامد پس حتماً مرده است”. در کل این افراد هر اتفاقی را به ته اش می چسبانند و آن را فاجعه می پندارند. خیلی از بیماران اضطراب فراگیر دارای این تحریف هستند مثلاً زلزله را برابر با مرگ می دانند که این موضوع توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران آموزش داده می شود.

Minimization ( خطای شناختی ناچیز انگاری )

بهترین مشاور خانم در شمال تهران می گوید که فرد در این خطای شناختی کارهای خودش را کوچک می شمارد و آن را بی اهمیت جلوه می دهد. مثلاً فرد در دانشگاه تهران و رشته پزشکی قبول شده ولی می گوید نه بابا مگر چه کار کردم، شاهکار که نکردم و… که این موضوع توسط دکتر روانشناس زن در شمال تهران درمان خواهد شد.

Emotional Reasoning ( خطای شناختی استدلال هیجانی )

در این خطا فرد استدلالش را بر اساس هیجان اش می گذارد. برخی از مواقع فرد در حالات هیجانی است و طبیعتاً استدلالش هم تحت تاثیر هیجان قرار می گیرد. این موضوع به خودی خود برای فرد مشکل ایجاد نمی کند و دائمی نیست اما بعضی از افراد(مثل شخصیت نمایشی ) ذاتاً استدلال هایشان همیشه هیجانی است که توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران آموزش داده می شود. مثلاً فرد می گوید دوست پسرش برایش می میرد و بهترین روانشناس خانم در شمال تهران به او می گوید چرا به این نتیجه رسیده و او می گوید یک انگشتره نقره برایش گرفته است. افرادی که استدلال هایشان بر اساس هیجان است با یک غوره سردی و با یک مَویز گرمی اشان می شود که همین جزء خطاهای شناختی محسوب می شود و باید توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران بررسی شود.

(Statement (Should ( خطای شناختی بایدها )

در این افراد یکسری قوانین در باورهایشان ثبت شده که نمی توانند از آنها سرپیچی کنند. اینها معمولاً باید و نبایدهای سختگیرانه ای دارند که همین معیارها باعث خطاهای شناختی در فرد می شود. مثلاً دختر باید سنگین باشد، دختر وقتی می خندد نباید دندانهایش معلوم شود و… این خطای شناختی در OCDP ( اختلال شخصیت وسواس- جبری ها ) زیاد دیده می شود که باید توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران بررسی شود. مثلاً استاد می گوید ساعت ۸ سر کلاس است و بعد از آن حتی اگر یک دقیقه هم کسی دیر بیاید، باید بیرون از کلاس بیاستد. این اشخاص دارای طرحواره های استاندارد بی رحمانه هستند. این خطا روی گوش دادن فعال هم تاثیر می گذارد.

Labeling ( خطای شناختی برچسب زدن )

یکی دیگر از خطاهای شناختی برچسب زدن است که در آن شخص خودش را تبدیل به یک صفت می کند مثلاً من بدبختم، من احمقم، من کودنم و…این از آسانترین تحریف هائی است که می تواند توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران تشخیص داده شود.

Personalizing ( خطای شناختی شخصی سازی )

بهترین مشاور خانم در شمال تهران می گوید که فرض کنید سوزنهایی در زمین ریخته است. معمولاً فرد در این موارد آهن ربایی می اندازد تا همه را به خودش بگیرد. در شخصی سازی فرد نقش آهن ربا را بازی و همه چیز را به خودش می گیرد که این باید توسط دکتر روانشناس زن خوب در شمال تهران بررسی شود. یعنی در این خطای شناختی ، فرد کاملاً صحبت و رفتار دیگران را به خودش نسبت می دهد. اگر این خطاهای شناختی که عنوان شد در طول زمان ادامه و الگوی تکرار شونده فرد شود، پاتولوژی و بیماری از جمله افسردگی ، اضطراب و… ایجاد می کند که باید توسط دکتر روانشناس خانم خوب در شمال تهران به مراجع آموزش داده شود وگرنه همه افراد تحریف های شناختی را دارند منتهی شدتش و تعدادش به اندازه افراد بیمار نیست.

نکته : گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر آمادگی دارد کلیه خدمات حوزه روان را با متدهای جدید(بدون دارو و با دارو) به مراجعین ارائه نماید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.