گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

مهارت گوش دادن فعال

مهارت گوش دادن فعال مهمترین مهارت پایه در ارتباط موثر کلامی و ارتباط موثر غیر کلامی با طرف مقابل به خصوص در زوجین است. به نظر می رسد شاه کلید مهارت های ارتباطی ، گوش دادن فعال باشد و یکی از آیتم های مهم در این موضوع خطاهای فکری است. معمولاً گوش دادن فعال در زنان بهتر است چون خانم ها از طریق گوش بیشتر نیازهایشان برآورده می شود و برعکس آقایان در بینایی قوی تر هستند و از این طریق بیشتر نیازهایشان برآورده می شود به همین دلیل می گویند که مردان هیز هستند. این موضوع در روابط زوجین خیلی اهمیت دارد که در بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران و همچنین بهترین کلینیک مشاوره در شرق و غرب تهران توسط سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) آموزش داده می شود.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/07/19

مهارت گوش دادن فعال

مزایای مهم گوش دادن فعال

در بحث تکنیک های گوش دادن فعال فقط این موضوع نیست که یکی از زوجین سکوت کند و به طرف مقابل گوش دهد بلکه باید افکار و هیجاناتش هم نیز درگیر شود. گاهی اوقات ، توجه و گوش دادن مشروط است که این موضوع دیگر گوش دادن فعال نیست. مثلاً یکی از زوجین فقط برای سکس ، پول و… به طرف مقابل گوش می دهد که نکته مهمی برای متخصص در مرکز مشاوره خوب در شرق تهران و کلینیک روانشناسی خوب در شرق تهران است.

فواید گوش دادن فعال در زوجین و دیگران

موانع گوش دادن فعال

از موانع گوش دادن فعال که در بهترین مرکز مشاوره در شرق تهران بررسی می شود عبارت است از:

ذهن خوانی

در این موضوع ، زوجین (یا فرد) کاری به واقعیت های بیرونی ندارد و فقط به ذهن خودش اتکا می کند و بر اساس ذهن خودش تصمیم می گیرد و به اصطلاح ذهن طرف مقابل را می خواند که یکی از انواع خطا فکری است. مثلاً زن می گوید: “چون مادر شوهرم داره از همسرم تعریف می کنه این یعنی از من بدش می یاد”. این موضوع مهمی برای آموزش بهترین کلینیک مشاوره در شرق تهران است. فرد ذهن خوان معمولاً به جای اینکه فقط همان کلمات را بشوند (بدون هیچگونه تفسیر)، بیشتر به حالات چهره ، وضعیت بدنی طرف مقابل و ذهن خودش بهاء می دهد. مثلاً زن می گوید “تو از من ناراحتی چون همراه من غذا نمی خوری و…” که تماماً در بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران بررسی می شود.

مرور ذهنی

مثلاً یکی از زوجین (یا فرد) صحبت می کند و حال طرف مقابل به جای آنکه به صحبت های او گوش دهد در حال آماده کردن پاسخ در ذهن اش است. این موضوع در مهارت های ارتباط با دیگران خیلی مهم است و توسط بهترین کلینیک روانشناسی در شرق تهران آموزش داده می شود.

انتخاب گزینشی

در این آیتم فرد به همسرش (یا طرف مقابل) گوش می دهد ولی نه به همه صحبت هایش بلکه به برخی از آنها که خودش می خواهد فقط توجه و گوش فرا می دهد که متاسفانه باعث کلی تعارض در زوجین و ارتباطات بین فردی می شود که تماماً در مرکز مشاوره خوب در شرق تهران بررسی می شود.

قضاوت کردن

فرد بدلیل برخی از قضاوت های منفی یا برچسب زدن های منفی که نسبت به همسرش (یا طرف مقابل) دارد به حرف های او گوش نمی دهد. مثلاً مرد می گوید که همسرش چون متعصب است بنابراین دلیلی ندارد به صحبت هایش گوش دهد که این برچسب زدن عامل کلی تعارضات در ارتباطات بین فردی است که تماماً توسط کلینیک مشاوره خوب در شرق تهران بررسی می شود.

رویا پردازی

از دیگر موانع خوب گوش دادن این است که فرد با صحبت های طرف مقابل غرق در خیالاتش می شود و یا در رویاهای خودش فرو می رود که این باعث می شود صحبت های طرف مقابل را متوجه نشود و تعارضات بعدی شکل بگیرد که در بهترین مرکز مشاوره در شرق تهران آموزش داده می شود.

پند و اندرز

در این آیتم فرد به جای اینکه فقط گوش دهد و چیزی نگوید دائم به طرف مقابل پند و اندرز می دهد در صورتی که فرد گوینده فقط می خواهد دردودل کند که موضوع مهمی در ارتباطات بین فردی است و در بهترین کلینیک روانشناسی در شرق تهران آموزش داده می شود.

مشاجره

فرد موقع صحبت طرف مقابل سریع دعوا می کند و مشاجره راه می اندازد. البته فرد ممکن است گوش دهد ولی با مشاجره صحبت می کند و انگار دنبال نقطه ضعف طرف مقابل است و در کل فرد به هوای جنگ و دعوا گوش می دهد که در بهترین کلینیک مشاوره در شرق تهران آموزش داده می شود.

منحرف کردن بحث

متخصص در مرکز مشاوره خوب در شرق تهران می گوید که منحرف کردن یعنی مبحث را عوض کردن یا آن را به شوخی گرفتن است. این آیتم تکنیک خوبی برای جرات ورزی است و اگر آگاهانه استفاده شود تکنیک خوبی برای جسارت است. اما اگر همیشگی باشد و در مواقعی که لازم نیست استفاده شود، خوب نیست و باعث می شود همدلی ایجاد نشود.

همیشه بر حق بودن

فرد فکر می کند که همیشه حق با او است و برای همین دروازه های ورودی اطلاعات را می بندد. بعضی مواقع حتی فرد دروغ می گوید برای اینکه برحق باشد که متاسفانه این موضوع در ارتباط با همسر خیلی دیده می شود که بهترین مرکز روانشناسی در شرق تهران روی آن کار می کند.

تسکین دادن یا تسلیم شدن

روانشناس در کلینیک روانشناسی خوب در شرق تهران می گوید که در این آیتم فرد خیلی سریع با گفته های طرف مقابل موافقت و زود تسلیم می شود و حق را به طرف مقابل می دهد و او را می بخشد.

نکته : مراکز مشاوره خوب در شرق تهران ، شمال تهران و غرب تهران آمادگی دارد در تمامی حوزه های روان به مراجع کنندگان خدمات روانشناختی ، مشاوره و روانپزشکی ارائه دهد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.