گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

مهارت ارتباط با همسر

برای اینکه زوجین ارتباط سالمی را با طرف مقابل برقرار کنند احتیاج دارند که مهارت های ارتباطی را بیاموزند که زیر مجموعه آن دو مهارت های کلامی و مهارت های غیر کلامی است. در کنار این مهارت ها زوجین باید یکسری رفتارها را در قبال طرف مقابل انجام دهند و روی یکسری خطاهای فکری خود هم کار کنند تا ارتباط هر چه بیشتر سازنده تر شود. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) این موضوع را مورد بررسی قرار می دهد.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/07/19

مهارت ارتباط با همسر

ارتباط سازنده و مثبت با همسر

ویژگی های ارتباط سازنده و مثبت عبارتند از نظر درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران عبارتند از :

احترام متقابل

در این ویژگی زوجین به هم احترام می گذارند و حتی اگه اختلاف نظر دارند به هم بی احترامی نمی کنند که موضوع مهمی در خصوص حل تعارضات در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران است.

احساس مسئولیت و مسئولیت پذیری

زوج درمانگر خوب در بهترین مرکز روج درمانی در پاسداران می گوید که در این ویژگی زوجین اطلاع کافی در قبال مسئولیتی که در مورد همسرداری انجام می دهند، دارند و در قبال آن تلاش می کنند این موضوع در ارتباط موثر با دیگران هم دیده می شود.

تفاهم

در این ویژگی زوجین تمام سعی خود را می کنند در مسایل مختلف (حتی اگه تضاد داشته باشند) به هم نزدیک شوند و به یک تفاهم ایده آل برسند که البته تمام این موارد در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران آموزش داده می شود.

تلاش برای حفظ رابطه

در این ویژگی زوجین تمام تلاش خودشان را می کنند که رابطه به قهقراه نرود و رابطه به سمت یک رابطه سالم سوق پیدا کند.

تلاش برای نزدیکی نظرات به همدیگر

زوجین در این ویژگی با اجرای مهارت حل مسئله سعی می کنند که نظرات خودشان را به هم نزدیک کنند که موضوع مهمی برای زوج درمانگر در مرکز مشاوره خانواده خوب در پاسداران می باشد.

احترام به نیازهای همدیگر

در این ویژگی بنا به گفته زوج درمانگر در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران ، زوجین می دانند که هر کدام اشان دارای باورهای متفاوت می باشند و بنابراین سعی می کنند که نیازهای همدیگر را قبول و تا جای ممکن برآورده کنند که تمام این نیازها در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران آموزش داده می شود.

ارتباط غلط و منفی با همسر

ویژگی های ارتباط منفی از نظر مرکز مشاوره خانواده خوب در پاسداران عبارت است از :

حق داشتن

یکی از زوجین یا هر دو می گویند که حق با آنها است.

تحقیر و سرزنش

مثلاً یکی از زوجین به طرف مقابل می گوید تو هیچی نمی فهمی و… که موضوع مهمی در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران است.

انکار احساسات

بنا به گفته زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران این مورد در ایرانی ها بسیار شایع است و اکثراً احساس واقعی خودشان را به طرف مقابل نمی گویند.

مظلوم نمایی

اگر در ارتباط ، یکی از زوجین مظلوم نمایی می کند به احتمال زیاد ، در ارتباط به هدفش نرسیده و می خواهد با مظلوم نمایی در طرف مقابل احساس گناه ایجاد کند تا به هدفش برسد.

حمله متقابل

زوج درمانگر در مرکز مشاوره خوب در پاسداران می گوید اگر این ویژگی خصوصاً در زن باشد به احتمال زیاد جنگ و جدال دائمی با شوهر صورت خواهد گرفت. در این ویژگی فرد سریع به طرف مقابل حمله می کند. مثلاً مرد می گوید: “چرا این خوردنی را در یخچال نگذاشتی” بعد زن می گوید: “تو که گیج تر از منی و…” که این موضوع در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران بررسی می شود.

نصیحت یا پند و اندرز دادن

در این ویژگی درمانگر در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران می گوید که یکی از زوجین دائم به طرف مقابل می گوید این کار را بکند یا نکند و… معمولاً یکی از زوجین که بالاتر است دائم نصیحت می کند. متاسفانه این موضوع نتیجه نمی دهد چون کسی که ناصح است یعنی خودش را بالاتر قرار می دهد و این یعنی فقط او درست می گوید و همه افراد پائین تر از او هستند و… و این حالت در طرف مقابل مقاومت ایجاد می کند. برای همین نصیحت های طولانی مدت نتیجه عکس می دهد. به جای نصیحت زوجین باید پیشنهاد دهند، راهنمائی کنند، نظرشان را بدهند و… و طرف مقابل را در انتخاب آزاد بگذارند که این موضوع توسط زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران بررسی می شود.

تهدید و تمسخر

مثلاً یکی از زوجین می گوید: “اگر یه بار دیگه دیر بیای ، منو دیگه خونه نمی بینی” این نوع قهر در اصل نوعی حق طلبی است.

گوش نکردن به طرف مقابل

مثلاً زن در حال صحبت با مرد است و مرد می گوید: “بگو گوشم با توست و…”. در واقع زوج درمانگر در مرکز مشاوره خانواده در پاسداران باید در مهارت های گوش دادن فعال نحوه ارتباط موثر را به زوجین آموزش دهد تا تعارضات خاتمه یابد. گوش نکردن باعث کلی خطای فکری می شود.

برون فکنی

در این ویژگی، فرد، ویژگی های منفی خودش را به دیگران نسبت می دهد. مثلاً مرد می گوید: “اون داره تو این رابطه کوتاهی می کنه و با من صحبت نمی کنه”. این جزء خطاهای فکری است که توسط زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران آموزش داده می شود.

فرصت ندادن

مثلاً تا زن می خواهد چیزی بگوید طرف مقابل اجازه نمی دهد صحبت کند و خودش دائم حرف می زند.

طعنه زدن

اینکه مثلاً زن می گوید: “زنان دیگه هم مرد دارن و ما هم مرد داریم” و…

پرخاشگری انفعالی

درمانگر در مرکز مشاوره خانواده خوب در پاسداران می گوید که زمانی که فرد خشم دارد ولی مستقیم نمی تواند خشمش را بروز دهد به صورت غیر مستقیم این کار را انجام می دهد. مثلاً زن از همسرش عصبانی است ولی نمی تواند خشمش را بروز دهد چون جرات ورزی اش پائین است ولی وقتی می خواهد چای ببرد آن را سرد می برد، قند نمی برد و… که موضوع مهمی برای زوج درمانگر برای مرکز مشاوره خانواده در پاسداران است.

سرزنش خود

درمانگر در بهترین مرکز زوج درمانی در پاسداران می گوید که هر رابطه ای که یکی از زوجین خودش را سرزنش می کند، آن رابطه مطمئناً نامناسب است. مثلاً زن می گوید: “ای کاش زبانم لال می شد و فلان حرف را نمی زدم” یا “کاشکی اونجا فلان حرف را می زدم تا او را بسوزانم” و یا “کاشکی فریب تو را نمی خوردم” و… طبق گفته زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره خانواده در پاسداران اگر این روند ادامه دار باشد طرف مقابل یکی از راهکارهایش این است که از رابطه جدا شود تا بیشتر از این آسیب نبیند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.