گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

بهترین زوج درمانگر

مهارت های ارتباطی در زندگی اجتماعی از جمله در زندگی زوجین یکی از موارد حیاتی در رفع مشکلات زوجین می باشد. ارتباط موثر در زوجین به طور کلی به دو دسته ارتباط کلامی و ارتباط غیر کلامی تقسیم می شود. حال در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) که یکی از بهترین زوج درمانگرهای تهران در یکی از بهترین مراکز زوج درمانی در تهران می باشند سعی دارند این مهارت های ارتباطی را مورد بررسی قرار داده و در ادامه نحوه مشاوره زوج درمانی در گروه نیک مهر را توضیح دهند. بهترین زوج درمانگر در تهران می گوید که زوجین خوب ، زوجینی هستند که مهارت های ارتباطی را بلد باشند و در الگوی ابراز- پاسخ (یعنی فرد حرفی در دلش است و آن را می گوید و پاسخ یعنی اینکه طرف مقابل با توجه به ابراز فرد واکنش نشان می دهد) موثر عمل کنند.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/07/19

بهترین زوج درمانگر

انواع مهارت ارتباط موثر از نگاه زوج درمانگر خوب در تهران

بهترین روانشناس زوج درمانی تهران می گوید مهارت ارتباط موثر در زوجین به دو دسته مهارت ارتباط کلامی و مهارت ارتباط غیر کلامی تقسیم می شود. 

مهارت ارتباط غیرکلامی در زوجین از نگاه متخصص زوج درمانی

بهترین متخصص زوج درمانی در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران می گوید که ارتباطات غیر کلامی یا همان زبان بدن در مهارت ارتباط موثر با دیگران خیلی مهم می باشد. حتی این مسئله را می توان در زمانی که مرد به خانه می آید و یا از خانه بیرون می رود و همسرش او را بدرقه می کند، دید که به نوعی زبان بدن درگیر است و این یک حس مورد توجه واقع شدن به طرف مقابل می دهد.
بهترین روانشناس زوج درمانگر در تهران می گوید که این الگوی زبان بدن از نوزادی و با مادر شکل می گیرد برای همین واکنش زبان بدن خیلی مهم است. تمام نگاهها و اعمال بدن ما روی طرف مقابل تاثیر می گذارد. مثلاً زوجین با هم قهر هستند ولی با زبان بدن همدیگر را آزار می دهند. این موضوع در جلسه زوجین درمانی و توسط بهترین روانشناس زوج درمانگر در بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران مورد بررسی قرار می گیرد.

زوج درمانگر خوب در تهران می گوید که در زبان بدن ۷ عامل وجود دارد که می تواند در انتقال مفاهیم و بازخورد و درک متقابل و… در زوجین مفید باشد. این ۷ مورد عبارتند از: 

حالت کلی ( ریخت کلی ) بدن

بهترین مشاوره زوج درمانی در تهران می گوید که این موضوع یعنی مثلاً وقتی زوجین مسافرت می روند ریخت کلی بدنشان یه شکل است ، وقتی سرکار می روند به یک شکل می شود و…. بخشی از این حالت های بدنی نشان می دهد که زوجین در چه وضعیتی هستند که این موضوع مهمی در آموزش بهترین مرکز تخصصی زوج درمانی در تهران است.

مثلاً وقتی کسی عصبانی است با زمانی که می خواهد خصوصی با طرف مقابل صحبت کند فرق می کند و همین موضوع اطلاعاتی را در خصوص او به افراد می دهد. طبق پژوهش هایی که توسط مراکز زوج درمانی در تهران صورت گرفته نوع نشستن و وضعیت بدنی افراد ، ۵۰ درصد روی افکارشان تاثیر می گذارد. این یعنی مثلاً اگر همیشه فرد صاف بشیند فکر منفی کمتری در ذهنش می آید و باعث می شود کمتر افسرده شود. اگر زوجین به صورت هجومی بنشینند مطمئناً باعث می شوند که به صورت ناخودآگاه ارتباط موثر خوبی با همسرشان شکل نگیرد چون حس بدی را در طرف مقابل ایجاد می کند. پس نوع نشستن ، راه رفتن و… به طرف مقابل اطلاعات می دهد که این موضوع در جلسات زوج درمانی توسط بهترین زوج درمانگرهای تهران در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

حالت چهره ای

متخصص زوج درمانی در بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران اعتقاد دارد که حالت چهره ای افراد در انتقال افکار آنها تاثیر ویژه ای دارد و باعث خطای فکری می شود. مثلاً زن می گوید: “من از دست تو ناراحت نیستم” ولی وقتی همسرش به چهره او نگاه می کند خواهد دید که اینگونه که او می گوید نیست و در اصل از دست او ناراحت است. پس حالات چهره ای افراد هم کلی اطلاعات به طرف مقابل می دهد.

تماس چشمی

بهترین زوج درمانگر تهران می گوید که دو مورد اول را شاید زوجین بتواند تا حدودی کنترل کنند اما هر کاری کنند چشم ها و خصوصاً مردمک چشم را نمی توانند پنهان و کنترل نمایند. اگر یکی از زوجین دروغ بگوید، اطلاعات خوبی به طرف مقابل می دهد. به همین خاطر متخصصین زوج درمانی در بهترین مراکز زوج درمانی در تهران پیشنهاد می دهند که در موقع هیجانات و صحبت نباید زوجین اجازه دهند که تماس چشمی اشان قطع شود چون کلی اطلاعات از این طریق رد و بدل می شود. البته تماس چشمی نباید آزار دهنده باشد. نگاههای طولانی معانی خاصی دارد که می تواند نشان دهنده خشم و یا محبت باشد.

میزان فاصله در هنگام گفتگو

نوع فاصله مشخص کننده نوع حریم ها است. حریم های خصوصی از صفر تا نیم متر است. اما حریم های اجتماعی از نیم متر به بالا است و بستگی به موقعیت دارد. مثلاً اگر فردی خودش را به سمت دیگری بکشد، طرف مقابل او را ممکن است هُل دهد یا خودش را کنار می کشد. میزان فاصله همچنین در همجنس کمتر از جنس مخالف است که این موضوع مهمی در ارتباط غیر کلامی است و توسط زوج درمانگر خوب در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود. هر چه فاصله کمتر شود تماس چشمی باید قطع شود چون اگر این موضوع رعایت نشود معنی بدی می تواند داشته باشد.

حالت ( تُن ) صدا

بهترین روانشناس زوج درمانی در بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران می گوید که در حالت های آرامش، اضطراب، عصبانیت و … لحن صدا فرق می کند و زوجین می توانند تشخیص دهند که طرف مقابلشان الان در چه وضعیتی است تا بر اساس آن رفتار مناسب را اتخاذ کنند.

قلمرو

هر فردی ، در محدوده ای که در آن قرار دارد ، آن را حریم خودش می داند. افرادی که حریم ها را حفظ نمی کنند دچار مشکل می شوند. گاهی زوجین حریم های اضافی و بیشتر از حریم خودشان طلب می کنند که همین موضوع باعث دردسر می شود و این مطلب توسط بهترین مشاوره زوج درمانی در بهترین مراکز زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

لمس یا تماس جسمی

بهترین زوج درمانگر در تهران می گوید که گاهی اوقات تماس جسمی دو نفر کلی اطلاعات به طرف مقابل خواهد داد. مثلاً استادی که به هیچکس دست نمی دهد حالا اگر به فردی دست بدهد باعث کلی اطلاعات به طرف مقابل خواهد شد.

مهارت ارتباط کلامی در زوجین از نگاه بهترین زوج درمانگر 

مهارت های کلامی ارتباط موثر اگر توسط بهترین دکتر زوج درمانگر در تهران آموزش داده شود و توسط زوجین استفاده شود باعث خواهد شد که شیوه های کلامی زوجین در ارتباط موثر غنی تر شود و ارتباط زوجین بهبود پیدا کند. ارتباط های کلامی عبارتند از :

خلع سلاح ( برنده – برنده بودن )

در ارتباط زوجین اگر یکی از طرفین احساس کند که بازنده است مشکل ادامه خواهد داشت و در واقع مشکل زمانی است که به یکی از زوجین احساس بارنده بودن دست دهد. این موضوع توسط بهترین زوج درمانگر خوب در تهران در بهترین مراکز زوج درمانی و در جلسه مشاوره به زوجین آموزش داده می شود. این مهارت کلامی زمانی باید به کار رود که یکی از زوجین مورد انتقاد قرار گرفته باشند. مثلاً زن به مهمانی رفته و به همسرش گفته که ساعت ۶ عصر دنبالش برود. مرد هم همین کار را انجام داده ولی زن تا ساعت ۸ هم بیرون نیامده و به اصطلاح مرد را در خیابان کاشته است. وقتی زن بیرون می آید همسرش شروع به اعتراض می کند. حال اینجا حق با مرد است و اگر زن دلیل بیاورد ارتباط کلامی اشان مخدوش خواهد شد ولی اگر کاری کند که مرد برنده شود و بگوید حق با اوست و… باعث می شود او خلع سلاح شود. بعد از اینکه مرد خلع سلاح شد حال زن می گوید “من ساعت ۶ داشتم آماده می شدم بیام که یک دفعه عمه ات گفت بنشین و من هم روم نشد که بهش نه بگم و…”

نکته : پس یکی از زوجین اگر محق است و یا اگر محق نیست ولی می بینید اگر ادامه دهد وضعیت بدتر می شود، اول حق را به طرف مقابل می دهد تا او احساس پیروزی کند که این موضوع توسط بهترین متخصص زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

بهترین زوج درمانگر در تهران

بهترین مشاوره زوج درمانی در تهران در بهترین کلینیک زوج درمانی تهران می گوید که گاهی اوقات زوجین برای این نمی توانند طرف مقابل را در مسئله خیانت ببخشند چون طرف مقابل اجازه نمی دهد که فرد قربانی حرف دلش را بزند. در صورتی که به اعتقاد بهترین زوج درمانگر در تهران اگر فرد خیانتگر اجازه دهد که ۲۰ دقیقه فرد قربانی صحبت کند و خودش را خالی نماید خیلی از تنش های درونی فرد قربانی خالی خواهد شد. حتی بهترین دکتر زوج درمانگر تهران توصیه می کند که فرد خیانتگر می تواند به همسرش بگوید آیا چیزی در دلش همچنان مانده است؟ فرد خیانتگر باید جمله به جمله فرد قربانی را حق دهد و به او بگوید حق با او است.

همدلی

زوج درمانگر خوب در بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران می گوید که در همدلی زوجین باید خودشان را جای طرف مقابل قرار دهند و مشکل را از نگاه همسرشان و نه از نگاه خودشان ببینند (با کفش طرف مقابل راه بروند). این باعث می شود ارتباط عاطفی بین دو نفر برقرار شود و حس اعتماد به زوجین دست دهد. مثلاً مرد زیر باران منتظر همسرش می ماند تا او از مهمانی بیرون بیاید حال زن باید خودش را جای شوهرش بگذارد و ببیند اگر جای همسرش بود چه احساسی می داشت و برعکس مرد می گوید اگر او جای همسرش بود و مهمانی به او خوش می گذشت آیا او هم می ماند؟ مثال دیگری که بهترین دکتر زوج درمانگر تهران می گوید این است که مثلاً مادرشوهر می خواهد خانه زوجین بیاید و زن باید فکر کند اگر مادر خودش می آمد چه انتظاری از همسرش می داشت؟ حال همان کارهایی که از همسرش می خواست را خودش در قبال مادرشوهرش اجرا کند. همدلی در کل رفتارها را مثبت و سازنده می کند که توسط بهترین متخصص زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

پرس و جو ( سوال پرسیدن )

خیلی از اوقات مشکلات ارتباطی زوجین بدین دلیل است که از طرف مقابل سوال پرسیده نمی شود و اطلاعات به اندازه کافی نیست. بهترین زوج درمانگر در تهران می گوید زیاد سوال پرسیدن از طرف مقابل یکی از ویژگی های تفکر نقاد است. هر چه سوال بیشتر پرسیده شود ارتباط بهتر بین زوجین شکل خواهد گرفت. مثلاً زن به همسرش می گوید عزیزم چرا دیر آمدی؟ و… چون اینگونه باعث می شود او دیگر ذهن خوانی که یکی از خطای فکری است انجام ندهد. خطاهای فکری در جلسه مشاوره زوج درمانی توسط بهترین روانشناس زوج درمانی تهران در بهترین کلینیک زوج درمانی آموزش داده می شود.

روشن سازی

زوج درمانگر خوب در تهران می گوید که روشن سازی هم مثل پرس و جو باعث می شود که زوجین منظور طرف مقابل را بهتر بفهمند. این آیتم در مواردی است که طرف مقابل در حال صحبت کردن است و شنوده برای اینکه بفهمد آیا منظور طرف مقابل را خوب متوجه شده یا نه از او سوال می پرسد که این موضوع هم توسط بهترین دکتر زوج درمانگر در بهترین مراکز زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود. مثلاً زن به همسرش می گوید آیا منظورش از اینکه می گوید شب ها دیر می آید این است که نمی خواهد دیگر او را ببیند؟

اطلاع دهی

یکی از آیتم های دیگری که در ارتباط کلامی ، بهترین متخصص زوج درمانی در تهران به زوجین آموزش می دهد اطلاع دهی است. در ارتباط موثر کلامی ، زوجین باید تا جایی که می توانند به طرف مقابل اطلاعات دهند چون این امر باعث می شود ارتباط موثر بین دو نفر بهتر و سازنده تر شود و جزء مهمی از ارتباط موثر کلامی است و بهترین زوج درمانگر در تهران روی آن تاکید دارد.

زوج درمانی در گروه نیک مهر

اطمینان دهی

گاهی اوقات در ارتباط زوجین ، یکی از زوجین هر کاری برای طرف مقابل انجام می دهد ، ولی کاری از دستش بر نمی آید. در این موارد بهترین زوج درمانگر تهران می گوید که او باید به طرف مقابل این اطمینان را بدهد که هر کاری از دستش بربیاید دریغ نخواهد کرد. مثلاً یکی از زوجین می گوید: “این کار از دست من خارج است و دست رئیس من است ولی من هر کاری از دستم بر بیاید انجام می دهم تا زودتر به خانه برسم” و یا مثلاً بهترین مشاوره زوج درمانی در تهران این مثال را می زند که زن می گوید: من نمی توانم ارتباط مادربزرگ با تو بهبود ببخشم ولی هر کاری می کنم که این ارتباط بهتر شود”. این موضوع از نظر بهترین دکتر زوج درمانگر خوب در تهران مهم است و باعث می شود که ارتباط زوجین خیلی سازنده تر شود.

استفاده از عبارات اول شخص مفرد

به اعتقاد بهترین متخصص زوج درمانی در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران این آیتم را در ایران خیلی از زوجین انجام نمی دهند و بلد نیستند. این آیتم می گوید در ارتباط کلامی وقتی گوینده می خواهد خواسته ها و یا اعتراضات خودش را بیان کند ابتدا باید یکی دو دقیقه ای از احساسات، نظرات و… خودش بگوید. مثلاً “من احساس می کنم…..”، “به نظر من…”، “من تصور می کنم….” و… ولی متاسفانه زوجین در ارتباط به جای استفاده از واژه “من” در ابتدای گفتارشان از واژه “تو” (دوم شخص مفرد) استفاده می کنند که این باعث می شود گارد طرف مقابل نشکند و به اصطلاح خلع سلاح نشود. مثلاً زن به همسرش می گوید “برو فلان ماشین را بخر” به جای اینکه بگوید “به نظر من فلان ماشین را بخر” و…. این موضوع توسط بهترین زوج درمانگر در تهران در جلسه مشاوره زوجین آموزش داده خواهد شد.

تبدیل شکایت به درخواست

بهترین زوج درمانگر خوب در تهران اعتقاد دارد که زوجین معمولاً جمله ابتدایی اشان را با یک شکایت شروع می کنند که این باعث می شود ارتباط موثر کلامی زوجین به هم بخورد. مثلاً زن به همسرش می گوید شب ها آنقدر دیر می آید که او خسته شده است و… که این باعث می شود ارتباط موثر کلامی به جای اینکه به حل و فصل ختم شود به مجادله و تعارض ختم می شود. بهترین روانشناس زوج درمانی در تهران می گوید که در درخواست ها ۲ عنصر تقویت مثبت و درک و همدلی همیشه وجود دارد.

درک و همدلی

متخصص زوج درمانی در بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران می گوید که در القاء همدلی زوجین به طرف مقابل نشان می دهند که در حال گوش دادن صحبت های طرف مقابل هستند. مثلاً زوجین بین صحبت های طرف مقابل از او سوال می پرسند که آیا می تواند فلان قسمت را بیشتر توضیح دهد؟ و یا اینکه زوجین می توانند با “هوم گفتن” یا “سرتکان دادن” یا با دقت بیشتری نگاه کردن یا… همدلی را طرف مقابل ایجاد کنند. این موضوع توسط بهترین دکتر زوج درمانگر در تهران آموزش داده می شود.

تقویت مثبت

بهترین زوج درمانگر در بهترین کلینیک زوج درمانی در تهران می گوید که تقویت مثبت یعنی اینکه وقتی زوجین می خواهند به طرف مقابل انتقاد کنند ابتدا باید یکی دو تا از خوبی های طرف مقابل را به روی او بیاورند و بعد انتقاد را بگویند که این موضوع توسط بهترین متخصص زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود. مثلاً زن می گوید: “من در مدت ۳ سالی که با تو بودم خیلی چیزها ازت یاد گرفتم ولی این اواخر چیزی از تو دیدم که از دستت ناراحت شدم”. با این کار به اصطلاح گارد طرف مقابل باز می شود و او بهتر می تواند حرف گوینده را بشنود.

پرهیز از ذهن خوانی

این آیتم مهمی از نظر بهترین زوج درمانگر تهران است. در این آیتم مثلاً زن می گوید: “من می خواستم با تو صحبت کنم بعد چهره ات را دیدم که از دستم ناراحتی برای همین با تو صحبت نکردم”. در حالی که زن باید بگوید: “من الان می خواستم با تو صحبت کنم ولی احساس کردم که الان وقتش نیست” این موضوع که یکی از خطاهای فکری است در جلسه مشاوره زوجین توسط بهترین متخصص زوج درمانی در بهترین مراکز زوج درمانی در تهران آموزش داده می شود.

 

مشاوره زوج درمانی در بهترین مرکز زوج درمانی نیک مهر

جلسات زوج درمانی در یکی از بهترین مراکز زوج درمانی در تهران بدین صورت است که زوجین به صورت زوج یا فردی مراجعه می کنند و طی یک الی دو جلسه مشکل زوجین توسط بهترین زوج درمانگرهای تهران مورد بررسی قرار می گیرد و بعد از آن تعداد جلسات بر مبنای مشکلات زوجین تعیین خواهد شد. جلسات یکساعت الی یکساعته و نیم برگزار می شود و معمولاً هفته ای یکبار می باشد. مرکز تخصصی زوج درمانی نیک مهر در راستای بهبودی ارتباط زوجین از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) استفاده می کند.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام روز بخیر خسته نباشی شما اختلالات روانی در مورد سکس را هم راهکار داربن؟؟؟؟من وشوهرم زندگیمون به خاطر این اختلالات در خطره

  پاسخ
  • بهترین زوج درمانگر در تهران
   سید مصطفی حسینی
   8 آذر 1399 5:11 ب.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، بله با یکی از شعبات تماس و جهت مشاوره وقت بگیرید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.