گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

معیار انتخاب همسر مناسب

وقتی دختر و پسری با هم آشنا می شوند شاید یکی از اهدافشان این باشد که با هم ازدواج کنند. مطمئناً هر کدام از این دختر و پسر اهدافی را برای اینکه با طرف مقابل ازدواج کنند یا دوست شوند ، برای خودشان متصور شده اند و بر همین مبنا سوالاتی را از طرف مقابل می پرسند. حال بر این مبنا هر کدام از رویکردها و رشته ها هم، هدف ازدواج را با توجه به ساختارهایی که در آن رویکرد و رشته وجود دارد، یکسری موارد عنوان کرده اند. در این مقاله سعی شده که هدف از ازدواج از نظر روانشناسی و از نظر زوجین مورد بررسی قرار بگیرد.

مدت زمان مطالعه : 6 دقیقه , تاریخ انتشار : 1399/02/08

معیارهای انتخاب همسر مناسب

هدف از ازدواج از نظر روانشناسی

هدف ازدواج از نظر پاراتو

طبق نظریه پاراتو در خصوص هدف و انگیزه در ازدواج ، اینقدر مسئله ازدواج در نیاکان ما تکرار شده که ما هم آن را تکرار می کنیم. مثل کار کردن که اگر کسی احتیاج هم نداشته باشد کار می کند.

هدف ازدواج از نظر برتراند راسل

در خصوص هدف و انگیزه ازدواج از نظر روانشناسی ، برتراند راسل ازدواج را قراردادی اقتصادی برای منفعت اقتصادی می داند. راسل عقیده دارد که خانواده مقدس نیست چون چیزی که مقدس باشد زمان شروع و پایان ندارد ولی خانواده هم زمان شکل گیری ، هم مکان شکل گیری و هم زمان پایان دارد. روانشناس خوب در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران می گوید : راسل در خصوص هدف و انگیزه ازدواج معتقد است خانواده نهادی با هدف اقتصادی است چون در گذشته دور افراد فهمیدند که برای دفاع از خود و بهتر شکار رفتن بهتر است که دو نفر باشند.

هدف ازدواج از نظر روانشناسی

هدف و انگیزه ازدواج در واقع تنظیم رابطه زناشویی ، عاطفی ، اقتصادی و بقای نسل است. برای سنجش میزان ازدواج موفق ، زمان ازدواج مهم نیست بلکه انسجام مهم است چون ممکن است زوجین به دلایلی مجبور به زندگی در زمان زیاد با هم باشند. از نظر کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران انسجام یعنی اینکه چقدر کارکردهای عاطفی زوجین رضایت بخش بوده است ، هدف های اقتصادی اشان چقدر مشترک بوده است و چقدر زن و شوهر از هم رضایت دارند که این موضوع مهمی از نظر بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران است.

هدف و انگیزه ازدواج در الگوهای انتخاب همسر

معمولاً در مشاوره های پیش از ازدواج با سوالات مشاوره قبل از ازدواج که متخصص مشاوره از زوجین می پرسد در واقع اهداف زوجین در خصوص ازدواج با هم مشخص می شود و معیارهای انتخاب همسر سنجیده می شود.

همسان همسری

در الگوی انتخاب همسان همسری زوجین همسری انتخاب می کنند که از لحاظ خصوصیات اخلاقی و شخصیتی شبیه خودشان باشد که این موضوع توسط بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. مثلاً اگر یکی از زوجین خیلی اکتیو و فعال است همسری انتخاب می کند که همین خصوصیات را داشته باشد.

ناهمسان همسری

در ناهمسان همسری زوجین همسری انتخاب می کنند که از لحاظ خصوصیات اخلاقی و شخصیتی شبیه خودشان نباشد که این موضوع توسط بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. مثلا اگر یکی از زوجین خیلی اکتیو و فعال است همسری انتخاب می کند که آرام و ساکت باشد.

انتخاب آگاهانه و ناآگاهانه

در هدف و انگیزه ازدواج این نکته لازم به ذکر است که انسان ها در زمینه ازدواج دو نوع انتخاب دارند یکی انتخاب آگاهانه و دیگری انتخاب ناآگاهانه. در انتخاب آگاهانه زوجین تمام خصوصیات طرف مقابل را می بینند مثلاً چه ظاهری دارد ، والدین اش چگونه هستند و… و سپس دست به انتخاب می زنند. در انتخاب ناآگاهانه زوجین به صورت طرحواره ای جذب طرف مقابل می شوند یعنی آن موارد و خصوصیاتی که نهاد و هویت خودش ندارد ، جذب کسی می شود که دارای آن می باشد. این موضوع توسط مشاور ازدواج در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. معمولاً بیشتر انتخاب زوجین از نوع انتخاب ناآگاهانه است که اگر این جذب ناسالم باشد ، می تواند همین عامل جذب عامل طلاق شود.

انتخاب از منظر مردان و زنان

در انتخاب آگاهانه معمولاً مردان در درجه اول همسری را انتخاب می کنند که ظاهرش با معیارهایشان همخوانی داشته باشد و در درجه دوم هم معیار مردان ، موقعیت اقتصادی زنان است . در انتخاب آگاهانه معمولاً زنان در درجه اول همسری انتخاب می کنند که موقعیت اجتماعی یا اقتصادی خوبی داشته باشد و در درجه دوم هم معیار زنان ، ظاهر مردان است.

معیار انتخاب همسر از نظر مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران

مشاور در بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران می گوید که در معیارهای انتخاب شریک زندگی مشترک ، یکسری شرایط روانشناختی وجود دارد از جمله :

خودپنداره مثبت

زن و مرد پایه های یک زندگی هستند و باید این پایه ها محکم و سالم باشد تا بتوانند یک بنای سالمی را ایجاد کنند. در معیارهای انتخاب همسر مناسب یکی از مواردی که این پایه ها را محکم می کند این است که فرد پنداشت مثبتی از خود داشته باشد وگرنه اگر پنداره منفی باشد باعث شکست در انتخاب همسر و ازدواج خواهد شد. مثلاً فردی که در انتخاب ، خودپنداره منفی دارد می گوید “من همیشه شکست می خورم ، من آدم بدشانسی هستم و…” که این خودپنداره منفی به کل زندگی اش سرایت می کند و باعث شکست اش می شود. البته خودپنداره مثبت نباید آنقدر زیاد باشد که فرد به سمت خودشیفتگی حرکت کند. این موضوع در سوالات مشاوره پیش از ازدواج بررسی می شود.

فعالیت مفید

در معیارهای انتخاب همسر مناسب هر کدام از زوجین باید زندگی برایشان مفید باشد و از تمام لحظاتشان استفاده کنند و برایش برنامه داشته باشند. مثلاً زن می گوید: “چون برنامه ای ندارم تا لنگه ظهر می خوابم یا هر کسی به من بگوید مسافرت برویم خواهم رفت چون کار ندارم و…” در اصل فرد برنامه ای در ذهنش برای کار و زندگی مشترک و… ندارد که این عامل باعث شکستش در زندگی خواهد شد که مشاور در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران آن را در زوجین مورد بررسی قرار می دهد

بلوغ اجتماعی

زوجین باید از هر لحاظ از جمله مالی ، فکری ، عاطفی و… به بلوغ اجتماعی رسیده باشند. شاید زوجین از لحاظ جسمی به بلوغ رسیده باشند ولی اگر به بلوغ اجتماعی نرسیده باشد به احتمال فراوان در زندگی آینده اشان دچار شکست و طلاق خواهند شد.

استقلال

هر یک از زوجین باید به چنان درجه ای رسیده باشند که بتوانند خودشان را بدون حضور فیزیکی و فکری خانواده اشان اداره کنند. زوجینی که دارای شخصیت وابسته می باشند معمولاً در این زمینه ضعف دارند و حتماً باید به کسی بچسبند حال این فرد یا همسرشان است و یا خانواده اشان بنابراین چنین شخصی مناسب ازدواج نیست.

انعطاف پذیری فردی

زوجینی که انعطاف پذیری در مسایل زندگی داشته باشند می توانند خودشان را با طرف مقابل سازگار کنند ولی اگر خشک و انعطاف پذیر نباشند باعث مشکلات زیادی در زندگی خواهند شد. این همان ضرب المثلی است که می گوید اگر طرفت “من” بود تو “نیم من” باش.

وجود نیازهای خود فرد

هر یک از زوجین بخاطر یکسری نیازها و اهداف است که می خواهند ازدواج کنند و انتظار دارند که طرف مقابل این نیازها را برایشان برآورده کنند از جمله نیازهای عاطفی ، روابط زناشویی و … گاهی نیازهای زوجین روبرو و در مقابل همدیگر قرار دارند و ممکن است باعث ایجاد تنش در زندگی آینده اشان شود و ازدواج موفق نداشته باشند. از جمله اینکه اگر نیاز به قدرت زوجین بالا باشد به احتمال فراوان این زندگی به شکست خواهد انجامید.

خود آگاهی نسبت به خود و دیگری

یکی دیگر از معیارهای انتخاب همسر مناسب از نظر مشاور در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران خودآگاهی زوجین نسبت به یکدیگر می باشد. در ازدواج هر یک از زوجین نیازمند دو شناخت خودشناسی و دیگرشناسی می باشند. اینکه من چه کسی هستم؟ ویژگی هایم چیست؟ جنبه های مثبت و منفی من چیست؟ چقدر آمادگی ازدواج را دارم؟ از طرف مقابل چه انتظاراتی دارم؟ آیا خصوصیات طرف مقابل من را تکمیل می کند؟ و…

بهترین معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان

زوجین کلی گویی می کنند

مثلاً مرد می گوید من زنی می خواهم که خوب باشد. در کل واژه خوب بودن خیلی موارد را در بر می گیرد و باید دقیق بگوید که در چه زمینه ای می خواهد طرف مقابلش خوب باشد که موضوع مهمی از نظر مشاور در بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران است.

حدس زدن

مثلاً اینکه مرد بگوید چون زن از یک خانواده مذهبی است پس گزینه خوبی است در حالی که ازدواج یک مسئله چند بُعدی است و با حدس و گمان … زندگی شیرینی نخواهد داشت.

زوجین سوالات کافی نمی پرسند

بعضی اوقات زوجین سوالات آشنایی کافی از طرف مقابل نمی پرسند که مبادا همان سوالات از آنها پرسیده شود و یا اینکه آنقدر خجالت می کشند که مکالمه را نمی توانند جمع و جور کنند.

زوجین نشانه های هشدار دهنده را نادیده می گیرند

از موارد دیگر معیار انتخاب همسر مناسب می توان به گشیدن سیگار اشاره کرد مثلاً مرد سیگار می کشد و زن هم از سیگار خوشش نمی آید ولی می گوید من او را تغییر می دهم. این بدترین جمله در انتخاب همسر است. در کل ما باید با وضعیت فعلی فرد ازدواج کنیم نه با رویاهای خودمان!!!

زوجین عجولانه و زودهنگام سازش می کنند

مثلاً وابستگی های دوران آشنایی و نداشتن شکست عشقی باعث می شود که زوجین نتوانند دوری همدیگر را تحمل کنند و بنابراین وقتی مسئله و مشکلی پیش می آید تسلیم طرف مقابل می شوند که موضوع مهمی برای مشاور در بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران است.

زوجین تسلیم جنبه های ظاهری طرف مقابل می شوند

مثلاً در ملاک های انتخاب همسر برای پسران ، آقا چون دختر پولدار است و… بنابراین موارد دیگر دختر که ممکن است در آینده آنها را دچار مشکل کند، نادیده می گیرد.

مناسب تعهد در را مقدم بر تفاهم می دانند

در ازدواج تفاهم خیلی مهم است. درست است که تعهد لازم است ولی کافی نیست. خیلی از افرادی که تعهد در زندگی داشتند چون تفاهم نداشتند، زندگی اشان به شکست خورده است.

تردیدهای خودشان را در قبال طرف مقابل نادیده می گیرند

در انتخاب همسر و ازدواج هر یک از زوجین ممکن است تردیدهایی در قبال انتخاب طرف مقابل داشته باشند که در این جا لازم است فرد با بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران مشورت کند.

پس از ازدواج مشکلاتشان کم می شود

قبل از ازدواج باید مشکلات زوجین حل شود وگرنه وقتی زوجین ازدواج نمودند مشکلات قبلی به مشکلات جدید اضافه خواهد شد.

باورهای طرف مقابل را می توانند تغییر دهند

این یکی از باورهای غلط زوجین در زمینه معیارهای انتخاب همسر مناسب می باشد. زوجین هر کسی را که انتخاب می کنند باید با باورهای حال حاضرش آن را بپذیرند و منتظر تغییر در آینده نباشند.

روش های مشاوره قبل از ازدواج در گروه نیک مهر

گروه روانشناسی نیک مهر در راستای معیارهای انتخاب همسر مناسب به دو طریق مشاوره قبل از ازدواج را اجرا می کند:

لازم به ذکر است که گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر با متدهای جدید از جمله نقشه مغزی می تواند به طور دقیق اعلام کند که آیا زوجین قبلاً به اعتیاد دچار بوده اند یا خیر؟ و یا اینکه در حال حاضر مشکلات اعصاب و روان دارند یا خیر؟ یا توجه و تمرکز زوجین چگونه است؟ و…. این آیتم با درخواست زوجین قابل اجرا است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.