مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران

هدف از ازدواج از نظر روانشناسی

هدف ازدواج از نظر روانشناسی در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران ( بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران )

تماس با کلینیک روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر :
شعبه شمال تهران ( پاسداران ) : ۲۲۷۹۷۴۸۲  –  شعبه شرق تهران ( پیروزی ) : ۳۶۶۰۳۹۸۳   مدیریت : ۰۹۱۲۴۴۳۷۱۲۴

 بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران

وقتی دختر و پسری با هم آشنا می شوند شاید یکی از اهدافشان این باشد که با هم ازدواج کنند. مطمئناً هر کدام از این دختر و پسر اهدافی را برای اینکه با طرف مقابل ازدواج کنند یا دوست شوند ، برای خودشان متصور شده اند و بر همین مبنا سوالاتی را از طرف مقابل می پرسند. حال بر این مبنا هر کدام از رویکردها و رشته ها هم، هدف ازدواج را با توجه به ساختارهایی که در آن رویکرد و رشته وجود دارد، یکسری موارد عنوان کرده اند. در این مقاله سعی شده که هدف از ازدواج از نظر روانشناسی و از نظر زوجین مورد بررسی قرار بگیرد. 

( نکته در خصوص اهمیت آمادگی برای ازدواج )


هدف از ازدواج از نظر روانشناسی

الف) هدف ازدواج از نظر برتراند راسل :

در خصوص هدف و انگیزه ازدواج از نظر روانشناسی ، برتراند راسل ازدواج را قراردادی اقتصادی برای منفعت اقتصادی می داند. راسل عقیده دارد که خانواده مقدس نیست چون چیزی که مقدس باشد زمان شروع و پایان ندارد ولی خانواده هم زمان شکل گیری ، هم مکان شکل گیری و هم زمان پایان دارد. روانشناس خوب در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران می گوید : راسل در خصوص هدف و انگیزه ازدواج معتقد است خانواده نهادی با هدف اقتصادی است چون در گذشته دور افراد فهمیدند که برای دفاع از خود و بهتر شکار رفتن بهتر است که دو نفر باشند.

ب) هدف ازدواج از نظر پاراتو :

طبق نظریه پاراتو در خصوص هدف و انگیزه در ازدواج ، اینقدر مسئله ازدواج در نیاکان ما تکرار شده که ما هم آن را تکرار می کنیم. مثل کار کردن که اگر کسی احتیاج هم نداشته باشد کار می کند.

ج) هدف ازدواج از نظر روانشناسی :

هدف و انگیزه ازدواج در واقع تنظیم رابطه زناشویی ، عاطفی ، اقتصادی و بقای نسل است. برای سنجش میزان ازدواج موفق ، زمان ازدواج مهم نیست بلکه انسجام مهم است چون ممکن است زوجین به دلایلی مجبور به زندگی در زمان زیاد با هم باشند. از نظر روانشناس خوب در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران انسجام یعنی اینکه چقدر کارکردهای عاطفی زوجین رضایت بخش بوده است ، هدف های اقتصادی اشان چقدر مشترک بوده است و چقدر زن و شوهر از هم رضایت دارند که این موضوع مهمی از نظر بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران است.

هدف و انگیزه ازدواج در الگوهای انتخاب همسر  :

معمولاً در مشاوره های پیش از ازدواج با سوالات مشاوره قبل از ازدواجی که متخصص مشاوره از زوجین می پرسد در واقع اهداف زوجین در خصوص ازدواج با هم مشخص می شود و معیارهای انتخاب همسر سنجیده می شود.

۱) همسان همسری :

در الگوی انتخاب همسان همسری زوجین همسری انتخاب می کنند که از لحاظ خصوصیات اخلاقی و شخصیتی شبیه خودشان باشد که این موضوع توسط بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. مثلاً اگر یکی از زوجین خیلی اکتیو و فعال است همسری انتخاب می کند که همین خصوصیات را داشته باشد.

۲) ناهمسان همسری :

در ناهمسان همسری زوجین همسری انتخاب می کنند که از لحاظ خصوصیات اخلاقی و شخصیتی شبیه خودشان نباشد که این موضوع توسط بهترین کلینیک مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. مثلا اگر یکی از زوجین خیلی اکتیو و فعال است همسری انتخاب می کند که آرام و ساکت باشد.

۳) انتخاب آگاهانه و ناآگاهانه :

در هدف و انگیزه ازدواج این نکته لازم به ذکر است که انسان ها در زمینه ازدواج دو نوع انتخاب دارند یکی انتخاب آگاهانه و دیگری انتخاب ناآگاهانه که هر دوی این موارد توسط مشاور ازدواج در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. در انتخاب آگاهانه زوجین تمام خصوصیات طرف مقابل را می بینند مثلاً چه ظاهری دارد ، والدین اش چگونه هستند و… و سپس دست به انتخاب می زنند. در انتخاب ناآگاهانه زوجین به صورت طرحواره ای جذب طرف مقابل می شوند یعنی آن موارد و خصوصیاتی که نهاد و هویت خودش ندارد ، جذب کسی می شود که دارای آن می باشد. این موضوع توسط مشاور ازدواج در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. معمولاً بیشتر انتخاب زوجین از نوع انتخاب ناآگاهانه است که اگر این جذب ناسالم باشد ، می تواند همین عامل جذب عامل طلاق شود.

۴) انتخاب از منظر مردان و زنان :

در انتخاب آگاهانه معمولاً مردان در درجه اول همسری را انتخاب می کنند که ظاهرش با معیارهایشان همخوانی داشته باشد و در درجه دوم هم معیار مردان ، موقعیت اقتصادی زنان است که این موضوع توسط مشاور ازدواج در بهترین مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران بررسی می شود. در انتخاب آگاهانه معمولاً زنان در درجه اول همسری انتخاب می کنند که موقعیت اجتماعی یا اقتصادی خوبی داشته باشد و در درجه دوم هم معیار زنان ، ظاهر مردان است.

نکته مهم :

گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر در راستای معیارهای انتخاب همسر مناسب به دو طریق مشاوره قبل از ازدواج را اجرا می کند:

۱) مشاوره تک جلسه ای که در واقع ۱۵ درصد سوالات پکیج اصلی را در بردارد و مرکز مشاوره خانواده در شرق تهران در آن جلسه و برمبنای آن ۱۵ درصد نظر خودش را اعلام می کند.

۲) پکیج کامل که حدود ۴ جلسه زوج و یک جلسه خصوصی آقا و خانم است که در این پکیج آزمون های نرم افزاری هم وجود دارد.

۳) لازم به ذکر است که مرکز نیک مهر با متدهای جدید از جمله نقشه مغزی می تواند به طور دقیق اعلام کند که آیا زوجین قبلاً به اعتیاد دچار بوده اند یا خیر؟ و یا اینکه در حال حاضر مشکلات اعصاب و روان دارند یا خیر؟ یا توجه و تمرکز زوجین چگونه است؟ و…. این آیتم با درخواست زوجین قابل اجرا است. 

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر کلینیک روانشناسی ، مرکز مشاوره و مرکز نوروفیدبک نیک مهر در تهران

برای دیدن مطالب و کلیپ های متنوع گروه نیک مهر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام و آپارات این گروه مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.