گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

سوالات دختر و پسر قبل از ازدواج

وقتی دختر و پسری با هم آشنا می شوند شاید این سوال برایشان پیش بیاید که چه سوالاتی را در مراحل آشنایی از هم بپرسند یا سوالات روانشناسی از دوست دختر یا دوست پسر چه مواردی می تواند باشد تا شناخت اشان نسبت به هم بیشتر شود و شاید این شناخت بیشتر منجر به ازدواج شود. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) سعی دارد به صورت مختصر به بررسی سوالات دختر و پسر در دوران دوستی ، سوالات آشنایی قبل از ازدواج و سوالات مهم قبل از ازدواج بپردازد.

 

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1399/02/08

مشاور دختر و پسر برای ازدواج

سوالات دوستی و آشنایی دختر و پسر قبل از ازدواج

سوالات دوستی دختر و پسر و یا سوالات مهم قبل از ازدواج شامل دو مرحله می باشد. البته لازم به ذکر است که این سوالات با کلیت سوالات مشاوره پیش از ازدواج که توسط مشاوره ازدواج پرسیده می شود متفاوت است. این دو مرحله عبارت است از:

مرحله اول :

مرحله اول از زمان آشنایی و دوستی دختر و پسر تا حدود یک ماه طول می کشد. در این مرحله سوالات دوست دختر و پسر از هم این موارد می باشد:

 

از سوالات ساده شروع کنید

دختر و پسر باید از سوالات ساده آشنایی دوستی شروع کنند تا اضطراب اشان کم شود و همچنین اعتماد دو طرفه ایجاد شود. از جمله سوالات آشنایی قبل از ازداوج در این موضوع می تواند شغل و تحصیلات و… باشد.

 

موضوعات مناقشه برانگیز پرسیده نشود

همچنین در اولین مرحله نباید سوالات آشنایی مناقشه برانگیز پرسیده شود مثلاً دختر به حجابش حساس هست و حالا پسر به او بگوید: “نظرت در مورد اینکه چادر سر کنی چیست؟” این موضوع در سوالات اشنایی قبل از ازدواج هم مهم است.

مسایل خانوادگی پرسیده نشود

یکسری مسایل خانوادگی که اصلاً به ازدواج و آشنایی ربط ندارد لازم نیست در این مرحله دختر و پسر از هم سوال کنند چون باعث سوء تفاهم ها خواهد شد. پس سوالات دوره دوستی در این مرحله نباید مسایل خانوادگی باشد.

 

آشنایی با هم پیش رود

دختر و پسر باید سعی کنند سوالات آشنایی قبل از ازدواج و سوالات آشنایی خود را با هم پیش ببرند. مثلاً دختر تازه دارد اسم پسر را بلد می شود ولی پسر تمام اسرار او را می داند.

 

ویژگی های مثبت خود را بیان کنند

در سوالات دختر از پسر و سوالات پسر از دختر این نکته حائز اهمیت است که دختر و پسر آنچه که هستند را باید بگویند و در این مرحله بیان ویژگی های مثبت را بر منفی مقدم کنند.

مرحله دوم :

سوالات روانشناسی دوره دوستی و سوالات آشنایی قبل از ازداوج مرحله دوم از یک ماه بعد از آشنایی دختر و پسر شروع می شود و تا ۶ ماه ادامه پیدا می کند. در این مرحله سوالات دوستی دختر و پسر یا سوالات قبل از ازدواج و شناخت از هم باید طبق موارد ذیل باشد و اطلاعات و معیارها برای نتیجه گیری نهایی ذخیره شود و برای ازدواج آماده شوند.

خط قرمزهای دختر و پسر چیست؟

ااز جمله سوالات دوستی و آشنایی دختر و پسر در این مرحله این است که مواردی که دختر و پسر می توانند از آن چشم پوشی کنند را باید از هم سوال کنند و آنهایی که نمی توانند را بازگو نمایند. این مورد خیلی مهم است و دختر و پسر نباید بخاطر طرف مقابل خط قرمزهایشان را نادیده بگیرند چون در آینده دچار مشکل خواهند شد.

 

سرگرمی و علایق دختر و پسر چیست؟

یکی دیگر از سوالات پسر از دختر و برعکس نوع علائق و لذت های دوطرف است که خیلی مهم می باشد. اینکه آیا سرگرمی های دو طرف با هم یکسان است یا ضد هم است؟ مثلاً پسر لذتش گیم بازی کردن ولی دختر از آن متنفر می باشد.

 

باورها و ارزش های دختر و پسر چیست؟

از سوالات آشنایی قبل از ازدواج این است که باورها و ارزش های دینی طرف مقابل چگونه است؟ اصول اخلاقی دو طرف بر چه مواردی قرار گرفته است؟ چون همین موضوع باعث می شود که در آینده استقلال دو طرف از بین رود.

دختر و پسر چگونه با احساسات اشان برخورد می کنند؟

یکی از موارد مهمی که دختر و پسر باید قبل از عمیق شدن رابطه از طرف مقابل بدانند مدیریت احساس طرف مقابل است بنابراین دختر و پسر در این مورد باید سوالات آشنایی خوبی را داشته باشند. اینکه وقتی خشمگین هستند چگونه خشم اشان را مدیریت می کنند؟ البته دختر و پسر می توانند در این خصوص طرف مقابل را به صورت عملی امتحان نمایند.

دختر و پسر چه خواسته و نیازهایی دارند و خواسته هایشان را چگونه بیان می کنند؟

از جمله سوالات روانشناسی از دوست دختر و دوست پسر این است که آیا خواسته هایشان منطقی است؟ چه خواسته هایی از جامعه دارند؟ دو طرف چطور کمک می کنند تا طرف مقابل به خواسته هایش برسد؟ خواسته های و نیازهای دوطرف از موارد مهم آشنایی دختر و پسر از هم است.

مهارت حل مسئله و تعارض دختر و پسر چگونه است ؟

یکی از موارد مهم در دوستی دختر و پسر این است که در آشنایی و ازدواج ، تعارض امری طبیعی است. حال دختر و پسر باید ببینند که مهارت حل مسئله اشان در تعارضات چگونه است؟ آیا با پرخاشگری و هیجان منفی موضوعات را حل می کنند و یا از طرق مختلف دست به این کار می زنند؟

دوستان دو طرف چه کسانی هستند؟

دوستان دو طرف در روابط بسیار مهم هستند بنابراین یکی از سوالات مهم آشنایی دختر و پسر از هم و یکی از سوالات مهم قبل از ازدواج روابط زوجین با این دوستان هم و دوستان طرف مقابل برای بعد از ازدواج و آشنایی است؟

رشد و پیشرفت شخصی دختر و پسر چیست؟

یکی از سوالات دوران دوستی دختر و پسر در خصوص بلوغ اجتماعی دو طرف است، اینکه دو طرف در مدت عمرشان چه کار کرده اند؟ آیا فرد برنامه داری بوده اند؟ آیا زندگی اشان طبق برنامه پیش رفته است؟

سبک زندگی خانواده دختر و پسر چگونه است؟

یکی از سوالات آشنایی قبل از ازدواج توزیع قدرت در خانواده دو طرف است که چگونه می باشد؟ پسری که در یک خانواده پدرسالارانه زندگی کرده است دوست دارد خودش هم یک زندگی پدرسالارانه را تشکیل دهد. آیا خانم می تواند تمام قدرت را به دست مرد بدهد و یا برعکس. این سوال مهمی در دوران آشنایی دختر و پسر می باشد.

روابط عاطفی دختر و پسر چگونه است؟

یکی از سوالات روانشناسی دختر و پسر در دوران دوستی این است که دو طرف چقدر می توانند نیاز به محبت همدیگر را برآورده کنند. مثلاً خانم دوست دارد دائم همسرش به او توجه کند ولی آقا در این زمینه سرد است.

نوع و میزان رابطه دختر و پسر با هر یک از اعضاء خانواده چگونه است؟

یکی از سوالات برای آشنایی دختر و پسر نوع میزان رابطه با خانواده هاست. مثلاً ممکن است دختر دوست داشته باشد که هر روز خانه مادرش باشد و یا برعکس اصلاً بخواهد از آنجا فرار کند.

رابطه دختر و پسر با خویشاوندان اشان در چه سطحی است؟

 از جمله سوالات مهم قبل از ازدواج این است که آیا دو طرف دنبال رابطه با بستگان هستند یا خیر؟ و در کل ارتباط دختر و پسر با بستگانشان چگونه است؟

وظایف هر یک از دختر و پسر بعد از ازدواج چگونه باید باشد؟

یکی از سوالات آشنایی قبل از ازدواج این است که دو طرف اهدافشان را از ازدواج و همچنین از ازدواج با هم مشخص کنند چون اینگونه هر کدام از دختر و پسر می دانند که به چه علتی طرف مقابل را انتخاب کرده اند و چه وظیفه ای در قبال هم دارند.

خواسته های هر یک از دو طرف و خانواده هایشان از طرف مقابل چیست؟

یکی از سوالات مهم قبل از ازدواج خصوصا در جامعه خانواده مدار ایرانی این است که آیا دختر و پسر می توانند خواسته های خانواده همدیگر را برآورده کنند؟

مسایل جنسی دو طرف چگونه است؟

یکی از سوالات مهم دوران آشنایی دختر و پسر نوع رابطه جنسی دو طرف است که آیا یکی سرد و دیگری گرم است و….

مسایل مالی ، فرزند و تربیت فرزند در خانواده باید چگونه باشد و بر عهده کیست؟

این سوال مربوط به زمانی است که دختر و پسر قصد ازدواج را دارند که یکی از سوالات مهم قبل از ازدواج می باشد.

مشاوره قبل از ازدواج در گروه روانشناسی نیک مهر

گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر در راستای آشنایی قبل از ازدواج دختر و پسر ، به دو طریق مشاوره قبل از ازدواج را اجرا می کند:

لازم به ذکر است که گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر با متدهای جدید از جمله نقشه مغزی می تواند به طور دقیق اعلام کند که آیا زوجین قبلاً به اعتیاد دچار بوده اند یا خیر؟ و یا اینکه در حال حاضر مشکلات اعصاب و روان دارند یا خیر؟ یا توجه و تمرکز زوجین چگونه است؟ و…. این آیتم با درخواست زوجین قابل اجرا است و بدون دارو و عوارض جانبی است. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به بخش ویدئوها یا صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.