گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

بهترین مشاوره خانواده در تهران

وقتی در زندگی زوجین یا خانواده اختلاف و تعارضی ایجاد می شود معمولاً آنها بدنبال کسی هستند تا بتواند مشکل و تعارض آنها را حل کند. در قدیم الایام معمولاً زوجین برای حل مشکل خود پیش کدخدا یا ریش سفید قوم و بستگان خود می رفتند و ریش سفید با صحبت هایی که با دو طرف انجام می داد آنها را به ادامه زندگی سوق می داد. در واقع ریش سفید که همان بهترین مشاور خانواده حال حاضر است بخاطر تجربه زندگی بیشتر راهنمایی های مفیدی را در خصوص زوجین انجام می داد که می توانست برای آنها مفید باشد. در این مقاله سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) که یکی از بهترین مشاوران خانواده در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران هستند ، سعی دارند ویژگی های یک مشاور خانواده خوب یا بهترین روانشناس خانواده در تهران را مورد بررسی قرار بدهند.

مدت زمان مطالعه : 7 دقیقه , تاریخ انتشار : 1399/05/18

مشاور خانواده خوب در تهران

تلفن های تماس

بهترین دکتر مشاور خانواده در تهران

امروزه به دلیل نوع و سبک زندگی زوجین و جامعه و مدرن شدن آن و توقعاتی که زوجین از هم دارند، شاید دیگر ریش سفید به آن اندازه ای که در قدیم می توانست کمک کننده باشد، نمی تواند این کار را انجام دهد به همین دلیل زوجین برای حل تعارض خود به دنبال بهترین مشاور خانواده خوب در تهران می باشند.

لازم به ذکر است که گروه نیک مهر برای خانواده درمانی از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه نیک مهر ) و دکتر مریم زادبر ( مسئول فنی گروه نیک مهر ) استفاده می کند. برای دیدن موفقیت های درمانی گروه نیک مهر به بخش ویدئوها یا صفحه اینستاگرام مراجعه کنید.

ویژگی های مشاور خانواده خوب

موفقیت در همان گام های نخست

وقتی زوجین و خانواده به بهترین روانشناس خانواده خوب در تهران مراجعه می کنند مطمئناً از قبل یکسری از راهها را برای بهبود روابطشان انجام داده اند و از هیچکدام نتیجه لازم را نگرفته اند. بنابراین بهترین دکتر مشاور خانواده در تهران کسی است که در همان گام های اول درمان چنان مداخله درمانی را انجام دهد که زوجین بتوانند کمی موفقیت را بچشند و احساس کنند که رابطه اشان در حال تغییر است. این موضوع می تواند روند درمان را خیلی سریع جلو ببرد.

ترتیب مهارت ها

بهترین دکتر روانشناس خانواده در تهران کسی است که در آموزش مهارت های حل تعارض به زوجین ، ترتیب مهارت ها را مدنظر قرار دهد. ترتیب مهارت های حل تعارض در زوجین باید ابتدا از مهارت های تقویت ارتباط شروع شود و در ادامه به مهارت های اصلی حل تعارض زوجین ختم شود. هر مهارت و تکنیکی که بهترین مشاور خانواده خوب در تهران به زوجین و خانواده آموزش می دهد، اصول خاص خودش را دارد که اگر رعایت نشود درمان به شکست می انجامد و ارتباط زوجین هم با هم بدتر خواهد شد. متاسفانه برخی از بهترین مشاوران خانواده در تهران این موضوع را نادیده می گیرند.

آموزش ها و تمرین ها

بهترین دکتر مشاور خانواده در تهران باید بداند که هر جلسه برای جلسه بعد تمرین هایی را برای زوجین در نظر بگیرد. اینکه چه تمرینی برای کدامیک از زوجین می تواند مفید باشد بستگی به تخصص زوجین یا خانواده دارد. معمولاً در جلسات ابتدایی ممکن است زوجین آموزش و تمرین ها را ناقص انجام دهند بنابراین بهترین روانشناس خانواده در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران نباید این موارد را از آنها ایراد بگیرد بلکه به جای آن از تشویق و حمایت استفاده کند و باز در جلسه به آنها کمک کند تا دوباره تمرین ها را انجام دهند تا ایرادات آنها برطرف شود.

ویژگی های مشاور خانواده خوب در تهران

استفاده از روش های درمانی مختلف

در روند درمان در خصوص زوجین و یا خانواده ، بهترین مشاور خانواده در تهران باید بداند که چون در هر خانواده یا زوجینی ممکن است یکی از رویکردها و روش های درمانی مفید باشد بنابراین مشاوره خانواده خوب باید به اصطلاح با تمامی درمان ها و رویکردهای درمانی در زمینه خانواده درمانی آشنایی لازم را داشته باشد.

جلسات فردی و زوجی

جلسات زوج درمانی در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران معمولاً به صورت جلسات انفرادی و زوجی تشکیل می شود و یک مشاور خانواده خوب در تهران باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد و جلسات را یکسره زوجی یا یکسره فردی برگزار نکند چون هر کدام مضرات خاص خودش را دارد.

عدم ناامیدی

از آنجایی که خانواده درمانی یکی از درمان های سخت در حوزه روانشناختی می باشد بنابراین اگر زوجین یا خانواده از بهترین مشاور خانواده در تهران نتیجه لازم را نگرفتند ، نباید ناامید شوند و باید مشاور خانواده خوب به آنها صادقانه بگوید که شاید او نتوانسته به آنها کمک کند بنابراین ناامید نشوند و به دنبال یکی دیگر از بهترین روانشناس خانواده یا راه حل مناسب دیگر باشند. البته در جلسات اولیه این امر مشخص و زوج درمانی قطع می شود.

همدلی و گوش دادن فعال

بسیار مهم است که بهترین روانشناس خانواده در بهترین مرکز مشاوره خانواده در تهران به جای سرزنش از همدلی و گوش دادن فعال در مورد زوجین و خانواده استفاده کند و آنها را مورد قضاوت قرار ندهد و خودش را جای تک تک آنها قرار دهد.

 

ارجاع به روانشناس و روانپزشک یا نوروتراپیست

گاهی اوقات یکی از زوجین یا افراد خانواده دارای مشکلات روانشناختی است که باعث می شود به روند زوج درمانی یا خانواده درمانی خلل ایجاد شود بنابراین بهترین مشاوره خانواده در تهران باید به صورت دقیق و در جلسه فردی هر یک از زوجین و خانواده را مورد بررسی قرار دهد و اگر یکی از آنها دچار مشکلات روانشناختی از جمله افسردگی ، وسواس و… بودند آنها را به روانپزشک خوب در تهران و یا روانشناس خوب در تهران و یا حتی مرکز نوروفیدبک ارجاع دهد. البته گاهی اوقات هم زوجین یکی از اختلافاتشان بخاطر مشکلات کودک است که در آن صورت آنها به بهترین روانشناس کودک ارجاع داده خواهند شد.

بی طرف بودن

این آیتم یکی از ویژگی های اساسی بهترین مشاور خانواده در تهران است که متاسفانه در برخی از بهترین مشاوران خانواده دیده نمی شود و معمولاً مشاور خانواده به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه نسبت به یکی از زوجین یا افراد خانواده رغبت بیشتری نشان می دهد در صورتی که بهترین مشاور خانواده خوب تهران کسی است که بی طرفانه فقط به صحبت های زوجین و یا خانواده گوش دهد. این یعنی باید یک گوش شنوای خوب برای زوجین و خانواده داشته باشد و اگر یکی از زوجین یا یکی از اعضای خانواده در مسیر درمان شروع به مقاومت کرد، با او به چالش نپردازد بلکه سعی کند با بررسی دقیق ، به علل مقاومت در او بپردازد.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.