گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر

درمان مشکلات جنسی زناشویی

تمام اعمال و پاسخ هایی که افراد از خودشان نشان می دهند تا برانگیختگی جنسی در آنها ایجاد شود، رفتار جنسی گفته می شود. پس در کل رفتار جنسی عبارت است از تمام رفتارهایی که پاسخ های جنسی را در بدن فرد موجب شود مثلاً زن و شوهر چندین بار در طول روز همدیگر را بوس کنند ، بدن همدیگر را تجسم سازی کنند ، با هم سکس داشته باشند و… که تمام این موارد ارتباط زناشویی و جنسی نام می گیرد و ضامن سلامت جنسی زوجین است. حال در این رابطه یکسری مشکلات و اختلالات جنسی در مراحل جنسی رخ می دهد که کلینیک مشکلات زناشویی و کلینیک درمان مشکلات جنسی سعی دارد این مشکلات و اختلالات جنسی را مورد بررسی قرار دهد.

مدت زمان مطالعه : 8 دقیقه , تاریخ انتشار : 1396/06/22

کلینیک درمان مشکلات زناشویی و کلینیک درمان مشکلات جنسی

انواع مشکلات زناشویی

کلینیک مشکلات زناشویی می گوید که مشکلان و اختلالات زناشویی و جنسی در ۳ حوزه قرار می گیرد که عبارتند از :

اختلالات و مشکلات زناشویی در حوزه جنسیتی

جنسیت شامل کروموزومها ، غدد ، هورمون ها و… است که مشخص کننده زن یا مرد بودن فرد می شود. مرکز درمان مشکلات زناشویی می گوید که اختلالات حوزه مشکلات زناشویی جنسیتی شامل موارد زیر است:

مشکلات زناشویی جسمی نواحی جنسی

درمانگر در کلینیک مشکلات زناشویی در تهران می گوید که در این مورد مثلاً مرد در آلتش مشکل دارد ، بیضه اش را از دست داده یا از کار افتاده است یا مثلاً زن سینه ندارد و یا به اصطلاح سینه تخت است و… این مشکلات معمولاً پزشکی است و با عمل های جراحی و زیبائی بهبود پیدا خواهد کرد.

اختلال دوجنسیتی مشکلات زناشویی

درمانگر در کلینیک درمان مشکلات جنسی می گوید که در اختلال دوجنسیتی ، زن و مرد علاوه بر سیستم همجنس خودشان ، یکسری سیستم جنس مخالف هم دارند مثلاً زن دو بیضه در شکمش دارد یا لب های واژنش به هم جوش خورده کُلیتوریس اش بزرگ و شبیه آلت شده و…

اختلال هویت جنسی ( Transsexual یا نارضایتی جنسی )

هویت جنسی در واقع برداشت فرد از زن یا مرد بودن خودش است. در واقع فرد از نظر بدنی شبیه جنس موافق است ولی از نظر ذهنی خودش را متعلق به جنس مخالف می داند که در کلینیک مشکلات زناشویی این موارد بررسی می شود.

مشکل نقش جنسیتی در مشکلات زناشویی

هر آنچه که فرد بر اساس هویتی که برای خودش می داند و آن را انجام می دهد تا مرد یا زن شناخته شود در این حیطه قرار می گیرد. مثلاً زنان آشپزی می کنند و مردان به کارهای یدی مثل مکانیکی و… مشغول می شوند. حال درمانگر در کلینیک درمان مشکلات جنسی می گوید اگر فردی کارهای جنس مخالف را بیشتر انجام دهد و به آن علاقمند باشد می گوئیم دارای مشکل نقش جنسیتی است مثلاً زن به شغل قصابی می پردازد و… البته نقش جنسی جزء اختلالات به حساب نمی آید. معمولاً مردان اِوا خواهر در این حیطه قرار می گیرند.

اختلالات و مشکلات زناشویی در حوزه جنسی

درمانگر در کلینیک درمان مشکلات جنسی می گوید که در این حوزه موارد زیر قرار می گیرد :

اختلال کمبود میل جنسی ، تنفر و بیزاری جنسی

این افراد معمولاً میل اشان برای ارتباط جنسی کم است و رفتارهای جنسی خود را با بیزاری انجام می دهند. این موضوع در کلینیک مشکلات زناشویی مورد بررسی قرار می گیرد.

اختلال انگیختگی ( تحریک ) زنانه

درمانگر در مرکز درمان مشکلات زناشویی می گوید که در این اختلال زن نمی تواند تحریک شود و چون نمی تواند تحریک شود واژنش خیس نمی شود و خشک است. تغییرات سطح تستسترون ، استروژن ، پرولاکتین و تیروکسین در این اختلال و اختلالات دیگر جنسی خیلی مهم هستند. البته گاهی اوقات زن برای همسرش به اصطلاح فیلم بازی می کند که تحریک می شود که همگی در کلینیک درمان مشکلات زناشویی بررسی می شود.

اختلال درد جنسی ( آمیزش دردناک )

درمانگر در مرکز درمان مشکلات زناشویی می گوید که در این اختلال ممکن است برای زن تنگی واژن وجود داشته باشد و چنان احساس درد در ناحیه واژنش کند که بعد از ازدواج همچنان باکره بماند. این اختلال در مردان بیشتر به شکل ارگانیک و پیکری است و از نظر روانی خیلی نادر است که یک مرد آنقدر مشکلش عمیق باشد که دچار درد شود. در این اختلال ممکن است مردان ارضاء شوند ولی آن رهایی و آزادی را تجربه نمی کنند که تماماً در کلینیک مشکلات زناشویی بررسی می شود.

اختلال برافراشته نشدن آلت ( عدم نعوظ )

در این اختلال مرد در نعوظش دچار مشکل می شود. این افراد میل جنسی دارند ولی آلت اشان سفت نمی شود که در کلینیک درمان مشکلات جنسی مورد بررسی قرار می گیرد.

اختلالات انزال

درمانگر در مرکز درمان مشکلات جنسی می گوید که مشکلاتی که در این حیطه قرار می گیرد و شاید یک علت آن این است که زوجین تفاوت های زن و مرد در رابطه زناشویی را نمی دانند ، شامل موارد زیر است:

۱-۵) زود انزالی : در این اختلال انزال کمتر از ۱ تا ۳ دقیقه اتفاق می افتد. زود انزالی در کلینیک مشکلات زناشویی خیلی شایع است.
۲-۵) دیرانزالی : در این اختلال انزال خیلی با تاخیر اتفاق می افتد.
۳-۵) انزال برگشتی : در این اختلال انزال اتفاق می افتد ولی به جای اینکه از مجرا خارج شود داخل مثانه می ریزد. متاسفانه اختلالات انزال یکی از تاثیرات شیشه بر روابط زناشویی است.

اختلال ارگاسم زنانه

درمانگر در کلینیک درمان مشکلات جنسی می گوید که در این اختلال زن میل دارد که سکس انجام دهد و حتی واژنش هم خشک نیست ولی به ارگاسم نمی رسد.

اختلال سردرد و ملال بعد از آمیزش جنسی

در این اختلال فرد بعد از آمیزش جنسی دچار سردرد در ناحیه پیشانی و پشت سر می شود که در مرکز درمان مشکلات جنسی مورد بررسی قرار می گیرد.

اختلالات و مشکلات زناشویی در حوزه انحرافات جنسی ( پارافیلیا )

درمانگر در کلینیک مشکلات زناشویی می گوید که انحرافات جنسی به تنهایی نمی تواند جزء اختلالات باشد بلکه یکسری عوامل باید دست به دست هم دهد تا بگوئیم این موضوع جزء مشکلات جنسی فرد است یا خیر که در کلینیک درمان مشکلات زناشویی بررسی می شود. از جمله انحرافات جنسی عبارت است از بچه خواهی ( Pedophilia )، حیوان خواهی ( Zoophilia )، سادیسم چشم چرانی ( Voyeurism )، مالش ( Frotteurism )، مازوخیسم ( Masochism ) یادگارخواهی ( Fetishism )، مبدل پوشی ( Transvestite ) و… که همگی در مرکز درمان مشکلات جنسی بررسی می شود.

درمان مشکلات زناشویی

معمولاً 4 روش درمان اصلی برای اختلالات و مشکلات جنسی وجود دارد که عبارتند از:

دارو درمانی

درمانگر در کلینیک درمان مشکلات جنسی در تهران می گوید که این روش توسط روانپزشک یا متخصص اورولوژی یا متخصص زنان و زایمان که دوره های سکس تراپی را گذرانده باشند ، انجام می گیرد. در این روش دارو تجویز می شود. دارو درمانی برای برخی از اختلالات جنسی می تواند مفید باشد مثلاً می توان از SSRI ها در کنار کلومی پرامین و مولتی ویتامین حاوی ویتامین جنسی برای انزال زودرس استفاده کرد یا…

روان درمانی

در این درمان روانشناسی که دوره های سکس تراپی را گذرانده است با یکسری تکنیک ها کمک به درمان مشکلات جنسی و زناشویی می کند. مثلاً روانشناس در کلینیک مشکلات زناشویی می گوید که در درمان شناختی- رفتاری درمانگر باید افکار بیمار گونه مراجع را درآورد و شناختی سالم را جایگزین شناخت قبلی کند در واقع روانشناس روی باورهای غلط زوجین در رابطه زناشویی کار می کند. برای اینکه شناخت های جدید در ذهن بیمار جا بیافتد باید رفتار درمانی مثل حساسیت زدایی منظم ، مواجهه سازی و… انجام گیرد که در کلینیک درمان مشکلات زناشویی در تهران این موضوع انجام می شود.

ابزارهای نوروساینس

یکی از روش های درمان مشکلات جنسی و زناشویی توسط نوروتراپیست انجام می گیرد. نوروفیدبک یا دیگر ابزارهای نوروساینس از جمله ابزارهایی هستند که در این روش به کار می روند.

عمل جراحی

برای برخی از اختلالات جنسی از جمله اختلال هویت جنسی می تواند به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.

نکته مهم : گروه نیک مهر برای درمان مشکلات جنسی از وجود سید مصطفی حسینی ( مدیر گروه روانشناسی و علوم اعصاب نیک مهر ) در بخش روانشناسی و دکتر نیما گنجی ( عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و بنیانگذار واقعی لورتا نوروفیدبک در ایران ) در بخش نوروساینس استفاده می کند. تمامی درمان ها بدون دارو و عوارض جانبی است.

نویسنده : سید مصطفی حسینی ، مدیر گروه روانشناسی و مرکز نوروفیدبک نیک مهر

لطفاً در زیر نظر خود را در خصوص این مقاله بیان و اگر سوالی دارید مطرح نمائید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

شاید این موارد هم برایتان مفید باشد

24 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام دختر من 4ساله ازدواج کرده ولی همچنان از رابطه میترسم و منقبض میشه ولی شهرستانیم برای درمان باید به تهران بیاد

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   14 مرداد 1402 8:34 ق.ظ

   سلام بهتره در همان شهر پیش متخصص زنان یا زایمان و در کنارش روانشناس بروید تا مشکل حل شود

   پاسخ
 • سلام من حدود ۵ ساله ازدواج کردم با اجبار خانمم یکی دو بار رابطه از پشت داشتم باهاش الان حدود ۲ ساله دو تا لک قرمز رنگ روی گونه هاش افتاده یکی دوبار هم به پزشک متخصص پوست مراجعه کردیم یه مقداری کم رنگ شده اما کاملا از بین نرفته

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   3 تیر 1402 9:39 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، به نظر برای رابطه از مقعد نمی تواند باشد ولی باز برای اطمینان بیشتر یه آزمایش خون بگیرید

   پاسخ
 • سلام من مشکلم اینه با هر فرد جدید بعد از دو بار نزدیکی کاملا برام عادی میشه و انگار محرم میشیم الان با خانمم این مشکل رو دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • سلام وقت بخیرمن ۲ ساله ازدواج کردم وهیچ وقت به ارگاسم نرسیدم ولی بخاطراینکه همسرم ناراحت نشه وانمودمیکنم که ارضاشدم واین مشکل داره منواززندگی
  دلسردمیکنه

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   9 اردیبهشت 1402 9:56 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر حتما این موضوع رو با همسرتون مطرح کنید چون بعد از مدتی سردی روابط در بیرون اتاق خواب پیش خواهد آمد. بعد از مطرح برای درمان می توانید اقدام کنید

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من یه بیمار ضایعه نخاعی هستم که متأسفانه حس جنسی ندارم ارضاء میشم با توجه به واکنش بدنم ولی حسی ندارم بنظرتون درمانی هست؟

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   16 دی 1401 10:05 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر باید به یک ارولوژیست مراجعه و مورد ارزیابی قرار بگیرید

   پاسخ
 • سلام دکتر جان وقت بخیر یه مدتی هست الت تناسلی من بی حس شده و احساس میکنم کوچک شده و حس نداره واسه چیه دکتر لطفا جوابگو باشید ممنون

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   3 آبان 1400 8:46 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید مورد ارزیابی قرار بگیرید چون خیلی از عوامل باعث این موضوع می شود از جمله مشکلات خانوادگی، استرس و اضطراب، افسردگی و….

   پاسخ
 • سلام آیا راه حلی برای کوچک بودن آلت وجود دارد یا نه

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   24 مهر 1400 7:57 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر باید به یه متخصص اورولوژی مراجعه و بعد از بررسی موارد یا داروهای لازم و براتون تجویز کنه

   پاسخ
 • سلام من چهار سال ازدواج کردم زنم روز زفاف نزاشته رابطه جنسی انجام بدم میترست ولی منو خیلی دوست دارد حالا منو راهنمای کنید

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   21 شهریور 1400 10:56 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، ایشان احتمالاً واژینیسموس داره و باید تحت درمان روانشناسی و در کنارش دارو درمانی قرار بگیرد

   پاسخ
 • سلام ٣٣ هستم ٤ ساله ازدواج كردم و مشكل زود انزالي شديد دارم. به پزشك هاي مختلفي مراجعه كردم و اكثرا قرصهاي ضد افسردگي و اسپري تاخيري تجويز كردند. همچنان نا رضايتي وجود دارد
  راه درماني هست؟

  پاسخ
 • سلام همسرم میل جنسیش بهم خیلی کمه یا بهتر بگم من میل جنسیم زیاده و یکی از دلایل ازدواج کردنم میل جنسیم بود، حالا که نمیتونه هیچجوره برطرف کنه نمیدونم باید چیکار کنم. خیلی ناراحتم😔

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   14 اردیبهشت 1400 9:30 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، باید برای درمان همسرتون اقدام کنید چون در غیر اینصورت ممکن است نتوانید به زندگی با ایشون ادامه دهید

   پاسخ
 • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
  امیرحسین مرادی
  15 فروردین 1400 10:39 ب.ظ

  سلام مرادی هستم ببخشید میخواستم ببینم آیا کسایی که کوتاهی آلت دارن با دارو منظورم قرص وکپسول میشود افزایش داد آیاافزایش آلت تناسلی امکان پذیر هست

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   17 فروردین 1400 8:32 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، با یکسری ژل های مخصوص می توان افزایش طول و قطر آلت رو انجام داد ولی این موارد در کنار درمان ممکن است عوارضی هم ایجاد کنند که بهتر است با پزشک ارولوژی در این زمینه کمک بگیرید

   پاسخ
 • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
  فاطمه بدرقه
  4 آبان 1399 1:13 ق.ظ

  سلام من دخترم چند ماهی هست ازدواج کرده تواین چند ما رابطه نداشتن دکتر که رفتیم گفتن پرده بکارتش زخیمه الان باید چکار کنه باید جراحی بشه

  پاسخ
  • کلینیک درمان مشکلات زناشویی
   سید مصطفی حسینی
   4 آبان 1399 9:07 ق.ظ

   سلام و وقتتون بخیر، علت رابطه نداشتن چیست؟ و اینکه زخمیه یعنی چه؟ منظورتون در زمان رابطه خانم احساس درد می کنه؟ اگه احساس درد می کنه و علت فیزیولوژی نداره پس مشکل واژینیسموس هست که درمانش بیشتر روانشناسی است که دوره های سکس تراپی را رفته وگرنه اگه علت فیزیولوژی است حتما با یه متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.